Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

حمیدرضا1379

کاربر
 • Content count

  144
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1504 Excellent

About حمیدرضا1379

 • Rank
  کاربر فعال

Contact Methods

 • جنسیت مرد

Profile Information

 • شهر تهران
 1. با سلام خدمت جناب تلخک و دوستان عزیز شما نوشتید که چرا نویسنده نامی از عملیات قادر و کربلا۶ نیاورده بنده نیز گفتم که عملیات های فوق در مناطق شمال غرب و غرب انجام گرفته و دلیلی ندارد که در چنین مقاله که مربوط به منطقه جنوب است شرح دو عملیات نوشته شود. درمورد این دو عملیات هم که حرف ها برای گفتن است.
 2. مدیرجان این مطلب چی بود که سایت ساجد گذاشته ؟
 3. با سلام جناب تلخک این عملیات نظامی در جبهه جنوب هستش در حالی که عملیات قادر در شمال غرب انجام گرفته و عملیات کربلا ۶ در غرب کشور.
 4. جناب تلخک این نوشتار کتاب نبردهای ۱۳۶۲ تا پایان ۱۳۶۴ مرحوم سرهنگ زرهی ستاد یغوب حسینی است.
 5. دوست عزیز تا قبل از سال ۱۳۶۳ تیپ ۸۴ خرم آباد بود بعد تبدیل شد به لشکر.
 6. با سلام خدمت دوستان میخواستم چندین نکته خدمت شما بگم اول دوستان عزیز عکس قرار دادن در انجمن خیلی زیاد شده و به نظر بنده لازم نیست که این همه عکس در انجمن قرار بدهید تا بعضی از مطالب خوب در آخرین ارسال ها حذف شوند دوم دوستان عزیز اگر از مطالب تاپیک استفاده و لذت میبرند به بنده بگن تا ادامه بدهم اگر هم حوصله این مطالب را ندارید به بنده بگین تا دیگر در این تاپیک چیزی ننویسم.
 7. سلام بر دوستان امیدوارم خوب و عالی باشید برای دوستانی که از اول با ما نبودن این توضیح را بدم که ما اول یک پیش زمینه در مورد ارتش و شهریور 1320 دادیم و بعد سراغ ساختار و لشکر های نیروی زمینی در شهریور1320 رفتیم همان طور هم که دیدید نیروی زمینی ارتش به غیر از لشکر های 1 و 2 پیاه مرکز تهران هیچ لشکر کامل چه از لحاظ انسانی و چه از لحاظ تهجیزات نداشت. وظیفه اصلی لشکر های تهران محافظت از پایتخت بود که خوشبختانه از اونم بر نیامد و بدون هیچ درگیری با دشمن در دو ساعت نابود شد و چیزی بجز اسم ازش نبود . این نوشتار مربوط به سازمان نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی در شهریور 1320 میباشد. بخش اول تشکیل نیروی هوایی هیات مختلط نظامی ایران و انگلستان در طرح 306 ماده ای خود به تاسیس نیروی هوایی توجه مخصوص نموده بود. در ماده 132 تاکید بر این نکته بود که در آذربایجان , کردستان , لرستان , خوزستان , فارس , لارستان , بلوچستان , اصفهان , شیراز , یزد و کرمان بایستی نیروی هوایی تشکیل شود. استدلال هیات مختلط این بود چون در ایران راه ارابه رو و وسائل نقلیه موتوری به حد احتیاج وجود ندارد لذا لاز است هرچه زود تر نیروی هوایی تشکیل شود . در ماده 150 تحت عنوان تعلیمات هواپیمایی قید شده بود : تا زمانی که پیشنهاد های فوق کاملا به موقع اجرا گذارده شود کمیسیون تصور می نماید که به واسطه مخارج فوق العاده تاسیس مدرسه هواپیمائی قابل اجرا نباشد. بدین لحاظ لازم است لازم است که یک عده صاحبمنصب انتخاب شده هرچه زودتر جهت آموختن شغل هواپیمائی و دیده بانی به اروپا اعزام شوند. زمانی که این نقشه به موقع اجرا گذارده شد مشق هواپیمائی توسط اجزا هواپیما در تهران عمل خواهد گردید. سن داوطلبانه برای این کار کمتر از 23 سال نخواهد بود. براساس مواد تعیین شده پیرامون تشکیل هواپیمائی در قشون بهنگام تشکیل قشون در سازمان ارکان حرب کل قشون (دوستان منظور همان ستاد ارتش میباشد) در در شعبه تنسیفات دفتری هم به نام دفتر هواپیمائی پیش بینی شد تا هسته مرکزی نیروی هوایی ایران را پی ریزی کند. بنا بر توصیه هیات مختلط ایران و انگلیس قرار شد قوشون عده ای محصل به اروپا اعزام کند. اولین شخصی که برای این کار انتخاب شد سرهنگ احمد نخجوان بود که در سال 1302 به اروپا رفت . پس مدتی سه نفر دیگرهم به اروپا رفتند که عبارت بود از سلطان احمد خسروانی , نایب اول خلیل خان مرجان و نایب اول آقبزرگ مهنا. در خرداد 1303 ده نفر محصل ایرانی برای آموزش فن خلبانی به شوروی اعزام شدن . این عده به دو دسته چهار نفره نقسیم شدن و در مدت 18 ماه آموزش خلبانی فراگرفتند . سرتیپ امان الله میرزا نیز ماموریت یافت که 12 فروند هواپیما از فرانسه بخرد . این هواپیما ها در بهمن ماه سال 1302 با کشتی حمل و در بوشهر پیاده شدند تا از آنجا به تهران پرواز نمایند. در خرداد ماه 1303 حکم عمومی قشون تحت شماره 222 برای تاسیس نیروی هوایی صادرگردید. ادامه دارد پایان بخش اول
 8. جناب تلخک تاریخ معاصر مدرن شدن ارتش ایران از سال ۱۳۰۴شروع و تا الان ادامه دارد پس ما به سادگی از نمیتوانیم رد بشیم. به عنوان مثال در زمان رضاشاه پنچ سپاه وجود داشت سپاه شمال شرقی ، سپاه شمال غربی ، سپاه غرب ، سپاه جنوب و اگر اشتباه نکرده باشم سپاه شمال الانم بعد این همه سال هم نزاجا برگشته به همان حالت قدیم. ما بایید اول تاریخ آن زمان را خوب بدانیم بعد بریم سراغ آینده.
 9. سلام بر شما دوست عزیز من نمیدانم این کتاب بروچه منبع نوشته شده ولی تا جای که میدانم هیچ هنگی از لشکر ۱ و لشکر ۲ مرکز در جنوب نبودند. اگر مدیرخان اجازه بدن من بحث را درمورد تاپیک ادامه بدم.
 10. سلام خدمت دوستان عزیز بنده هم اگر اجازه بدید نظر خود را بگم اول خطاب به دوست عزیزمدوست گرامی با تمام احترام که برای شما دارم ولی با نظرتان مخالفم آمریکا همیشه از سیاست های غلت و نادرست در منطقه خاورمیانه استفاده کرد که نشان میدهد آنها اطلاع زیادی از منطقه ندارند نمونه آن را میتوان در حمله به عراق دید یا افغانستان . دوست عزیز آمریکا شیوه جدید در ادراه دنیا اختراع کرده همه را دارن میپان شما فکر میکنی آزاده هستی ولی تمام اطلاعات شما را در اختیار دارن برای همین چیز ها شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک درست میشه . نیمدونم اخبار دنیا سایبری را دنبال میکنید یا نه ولی در همین هفته پیش خبری آمد بیرون که در آن سازمان nsa امریکا به مدت ده سال تمام اطلاعت مربوط به تجارت دولت فرانسه را در ده سال اخیر در دست دارد و این سازمان از ده سال پیش شروع به جمع کردن این اطلاعات کرده. یک نمونه دیگر توسع ویروس دوکو بود که به نام دوکو-2 میشناسن الان همان ویروس میباشد که در مذاکره هسته کشف کردن و جالب اینا بود که تیمی هم که ویروس را توسعه دادن تیمی بود که ویروس stuxnet را درست کرد و در سال 2010 به نطنز حمله کرد همه اینها بدون حمایت دولت آمریکا میتواند شکل بگیرد ؟
 11. اگر گردان ۲۵۵ باشد برای تیپ ۳ لشکر ۱۶ زرهی قزوین است .
 12. با سلام خدمت شما دوست من حرف شما وقتی صحیح میباشد که بنده کل کتاب را دارم ترجمه میکنم ولی فقت یک صفحه دارم پس از بنده کاری از دستم بر نمیاد بنده در زمینه جنگ جهانی دوم مطالعات خودم را داشتم اگر خواستید کتاب های که مطالعه کردم در اختیارتان میذارم اگر چیزی از جنگ جهانی دوم نداشتم مطمعن باشید هیچ وقت ترجمه نمیکردم.
 13. جنگ در صبح روز 26 آگوست با حمله آلمان به لهستان بایئد آغاز می شد. هیتلر دستور داده بود که حمله به لهستان تا موقع که میتوان مخفی بماند او اسرار داشت هیچ نوع از بسیج عمومی در جریان عملیات شرکت نکند و هیچ اعلام عمومی برای آماده سازی برای حمله به لهستان نشود. در صبح روز 24 آگوست و بعد از توافق حاصل شده با شوروی هیتلر دستور داد که حمله در صبح روز 26 آگوست انجام گیرد. اولین ستون جنگی آلمان ها در روز 19 آگوست به طرف سرحد لهستان رفت و چهارروز بعد تحت کد A قرار گرفت , وقتی زمان حمله مشخص شد دومین ستون آلمنها نیز در بعداظهر 24 آگوست شروع به حرکت کرد و تحت کد Y قرار گرفت. اسلحات,سربازان معمولی و سربازان اس اس به طور مخفی به طرف دانزیگ رفتن تا در زمان حمله آنجا را تصرف کنند نیروهای آلمانی چند طرف تر از سرحدات عبور کرده بودند در حالی که بعضی از آن ها در سربازخانه ها آماده دستور برای حمله بودند کل نیروهای آلمانی بالغ بر 1.5 میلیون نفر بود.
 14. نه دوست عزیز البته نه به این معنا که وجود ندارد وجود دارد به عنوان مثال کتاب رضاشاه و قشون متحدالشکل نوشته مرحوم دکتر باقر عاقلی بهترین کتاب درمورد سازمان ارتش در زمان پهلوی اول میباشد کتاب خیلی کامل و خوب درباره ارتش در زمان رضاشاه توضیح داده کتاب دیگر خاطرات سرلشکر احمد زنگنه میباشد که کتابی درباره حوادث شهریور 1320 تا آذر 1325 است ایشان در سال 1324 فرمانده تیپ رضایئه بودند و میتوان گفت تنها کسی بودند که در مقابل دموکرات ها ایساتدگی کردند کتاب تاریخ 25 ساله ارتش شاهنشاهی نیز کتاب خوبی میباشد یا کتاب تاریخ 50 ساله نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی . کتاب تاریخ ارتش نوین ایران نیز کتاب خوبی ولی نمیتوان پیداش کرد یک کتای خوب و عالی کتاب خاطرات سپهید جلال پژمان است که کتاب بسیار زیبا میباشد این کتاب حوادث مختلف تاریخ ایران تا سال 1357 در خود دارد و میتوانید نقش ارتش را نیز در ان به خوبی مشاهده کنیید .
 15. این توضیح را بدم که ساختار ارتش تا سال 1313 به همین شکل بود و بعد از سفر رضاشاه به ترکیه و دیدن ساختار ارتش ترکیه ساختار ارتش ایران هم عوض شد و کم کم لشکر های جدیدی در ارتش تشکیل شدند البته بعد از شهریور 1320 نیز ساختار ارتش دگرگون شد لشکر های تهران با هم ادغام شدند و لشکر گارد را تشکیل داند در مورد لشکر گارد بگم که هنگ نادری از لشکر 1 شد تیپ نادری و هنگ آهنین از لشکر 2 شد تیپ آهنین البته اگر اشتباه نکرده باشم گارد تیپ 3 کوهستانی هم داشت بهرحال ساختار ارتش در مرور زمان تغییر زیاد کرده بعد از 28 مرداد هم ساختار ارتش به طور کامل تغییر یافت لشکر های جدید تشکیل شدند.