Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

alirezak2

کاربر
 • Content count

  86
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1009 Excellent

About alirezak2

 • Rank
  کاربر معمولی

Contact Methods

 • جنسیت مرد

Recent Profile Visitors

476 profile views
 1. M4A3E8-76mm sherman
 2. استاد با عرض ادب آیا پرتاب کننده های تاو ما مجهز به دوربین دید در شب بودند؟ مستحضر هستید که تانک های اسکورپیون علاوه بر پریسکوپ دید در شب در سمت راست توپ در پیشانی برجک جای پرژکتور مادون قرمز دارند، آیا اسکورپیون های ما این پرژکتورها را حمل می کردند؟ و سوال آخر اینکه برای هدف گیری با موشک تاو نیاز به تخمین فاصله تا هدف می باشد؟ اگر پاسخ مثبت است چگونه فاصله اندازه گیری می گردید با رتیکل مدرج دوربین یا با مسافت یاب. سپاسگزارم
 3. سلام سیم از انتهای موشک مانند چرخ و قرقره ماهیگیری باز می شود و از سمت لانچر درداخل تیوپ متصل است.
 4. هویتزر خودکششی 155 م م!
 5. مدیر جان ، منظورم را اشتباه منتقل کردم اون زمان 9 ساله یودم و برابر روال هر سال نوروز 29 اسفند به دزفول می رفتیم، چون شوهر خاله ام نظامی بود و در بحبوحه انقلاب تمامی نظامی ها را در پادگان سکنا دادند و پس ازانقلاب تا سال 63 که ایشان به تهران منتقل گردیدند و بازنشته شدند هر سال به دزفول و در نهایت پادگان می رفتم. آن سال هم بی خبر از عملیات فتح المبین به دزفول رفتیم و به دلیل پاره ای اتفاقات حدود ساعت 3 صبح رسیدیم و چشمام گرم نشده بود که بیدارم کردند تا شروع عملیات را از ساختمان های نیمه کاره افسران که 4 طبقه بود ببینم. از پشت بام جایتان خالی تا سپیده صبح ناظر آتش تهیه سنگین توپخانه بودم و از صبح شاهد وقایع ذکر شده .... متاسفانه یا خوشبختانه فقط گوشه ای از یک ورق کتاب جنگ را ناظر بودم.
 6. در بیشتر تصاویر از شهیدان میهن که توسط دشمن منتشر گردیده است مشاهده می شود که اجساد مطهر مورد غارت قرار گرفته است و محتویات جیب و بخصوص پوتین این عزیزان به سرقت رفته است .موردی که هم اکنون نیز توسط دو طرف درگیر در عراق و سوریه بدون کم و کاست اجرا می شود.مدعی نیستم که طرف ایرانی پاک و منزه بوده است ولی حداقل این قبیل رفتارها عمومیت نداشت. شاهد آن نیز خودم هستم که روز یک فروردین 61 درپادگان تیپ 2 در دزفول هزارن اسیر وصدها زخمی دشمن را مشاهده کردم که از عملیات فتح المبین به عقب می آوردند وعلاوه بر دستان بازشان، لباس های نظامی و پوتین ها را بر تن داشتند. و فراموش نمی کنم درجه داری عراقی که به زور ساعتش را به سربازی نگهبان میبخشید و سرباز امتناع می کرد و یا دینارهای که افسران عراقی به من دادند وهنوز یادگار از آن زمان دارم. از طرفی زنان افسران و درجه داران تیپ 2 را به یاد می آورم که خوش خواب های آمریکایشان را به بیمارستان ارتش می دادند که زیر بدنهای منحوس دشمنی قرار دهند که تا ساعتی قبل لوله تفنگشان بر روی سینه شوهران وفرزندانشان نشانه رفته بود و بعضا تا روزهای قبل آتش توپخانه اشان بر سرشان می بارید و باکس باکس سیگارهای وینستون را بین اسرا و زخمی ها پخش می کردند. و در تمام آن روز و روزهای بعد ندیدم که کسی به اسرا یا زخمی ها بی احترامی کند به غیر از نانوای عرب پادگان که غروبی در هنگام عبور اتوبوس اسرا تمام تنفرش را با فریاد الموت صدام نثارشان می کرد. حق با شما است جنگ کثیف است ولی در خاورمیانه کثیف تر.... *البته به لطف سالها نابسامانی اجتماعی (انشالله شاهد و شنونده این دست وقایع نباشید) هموطنان خودمان در تصادفات و سوانح کم از دشمن نمی گذارند و حتی در مرکز شهر مصدومین و جانباختگان را مورد سرقت قرار می دهند.
 7. لشگر 92 زرهی!
 8. جناب ابراهیمی گاهی شده برای رفع ابهام یک کلمه به دیکشنری یا لغتنامه رجوع کنید؟ معمولن جواب را که به دست آوردید دیگر به دنبال تشریح مطلب نمی روید زیرا نویسنده لغتنامه یک دانشمند فاخر است و تمام نکات را در معنی کلمه نگاشته.... اگر گاهن در مورد مطالب شما برای مثال طرح درس های کد 114 سوالی پرسیده نمی شود نه اینکه علاقه مندی وجود نداشته باشد بلکه به دلیل کامل بودن جایی برای سوال باقی نمانده... در اینجا از شما تقاضا دارم مطالب را ادامه دهید ودر کنار آن از تجربیات و خاطرات و نقاط قوط و ضعف و مواردی که جهت مقابله با هر کدام از سلاح ها یا کاربری بهترشان با گوشت و پوست لمس کردید ما را بهره مند سازید. این مجموعه از دوستان همانگونه که مستحضرید اکثرا" در احتیاط اول ودوم به سر می برند و نیازمند باز آموزی می باشیم.انشالله که هیچ وقت آموزش های شما به کار نیاید ولی با این حجم از تهدیدات نسبت به میهن در موقع ضرورت دانسته های علمی و تجربی شما گره گشا می باشد. با درود فراوان
 9. استاد نسبت به تفنگ 106 مقایسه فرمایید چون فکر کنم تاو از تمام موشک های متعارف زمان جنگ کلاهک سنگین تر و برد بیشتری دارد.
 10. پاسخ سوال دوم و چگونگی پیدا کردن آتشبار دشمن: باید به عرض برسانم اگر مبنا ایران باشد و زمان جنگ 8 ساله که بهترین و ساده ترین راه حضور شبانه دیده بان در دیدگاه و تحریک آتش بار های دشمن به شلیک و در نهایت مشاهده برق دهنه لوله توپ دشمن سپس تعیین گرا و در نهایت استفاده از کرنومتر تا لحظه برخورد گلوله توپ و در نهایت پیدا کردن فاصله بر مبنای زمان طی شده که این مورد آخر را در روز با استفاده از صدای ته قبضه و استفاده از کرنومتر تا حدودی می توان بر روی نقشه توپوگرافی یا کالک ثبت کرد.و این کاری است علمی - تجربی که بخش تجربی آن قوی تر است.البته شما باید نقشه خوان دقیقی باشید و به گزارشات رکن 2 و عوامل شناسایی در جهت ثبت مواضع توپخانه دشمن نیزتکیه کنی. اما در واحد توپخانه در آن زمان سیستم روسی وجود داشت که بر مبنای بررسی مخروط انفجار گلوله توپ دشمن و قطعات ترکش ها می توانستند نوع توپ را مشخص کنند و با جمع آوری اطلاعاتی از قبیل زاویه اصابت که بر مبنای شکل مخروط و عمق چاله انفجار،نوع ماسوره و ....بود، و وارد کردن در چارت های مخصوص محل توپخانه را تعیین می کردند. البته در میدان عمل افسران حاذق توپخانه با بررسی محل انفجار می توانستند نوع توپ و فاصله را با تخمین نزدیک به واقعیت تشخیص دهند. ناگفته نماند در همان زمان ارتش عراق از رادار رازیت و کامپیوتر جهت یافتن مواضع توپخانه استفاده می کرد.و در حال حاضر علاوه بر شناسایی هوایی و سیستم های راداری ودیجیتال و جی پی اس نظامی که در کسری از ثانیه محل آتش باری را شناسایی می نمایند، می توان از گوگل ارث با دقت قابل قبولی استفاده کرد.کاری که دواعش می کنند. سوال سوم در مورد گسترش مواضع توپخانه با تاکید بر اهمیت زمین که همیشه همه چیز را دیکته میکند،باید فواصل به گونه ای تنظیم گردد که علاوه بر حفظ شعاع ترکش ضد آتشبار فاصله مناسب با سنگر هدایت آتش ، فرماندهی و مخابرات، سنگر آماد ،سنگر استراحت و پناهگاه های تعجیلی حفظ گردد و از طرفی قابل پاسداری باشد. بنابراین معمولن به صورت خطی و یا نیم دایره با فواصل 20 تا 30 متری 6 توپ که تشکیل یک آتشبار (معادل یک گروهان) را می دهند گسترش می یابد.
 11. پاسخ سوال نخست:فاصله توپخانه از خط اول خودی و دشمن چقدر است ؟ با اجازه از جناب سرهنگ و جناب ابراهیمی و دیگر بزرگان و کهنه سربازان، جناب کلافه شما با چند سوال تمام سر فصل های تاکتیک مرکز توپخانه را به چالش می کشید....یشتر این مسایل گذشته از استانداردهای آموزشی تابع شرایط تاکتیکی میدان نبرد اعم از عمق میدان،پراکنش اهداف، فاصله توپخانه دشمن، توپوگرافی منطقه، شرایط نبرد(تک یا پاتک ،آتش تهیه،آتش ضد آتش بار،آتش پشتیبانی، آتش پوششی و....) و غیره می باشد. بعد از تاکتیک مهمترین عامل که فاصله را تعریف می نماید نوع توپ می باشد برای مثال و تا حدودی توپ 130 و 175خود کششی و 155 فرانسوی با خرج موشکی برای پوشش تا برد 30-40 کیلومتر، توپ خود کششی 155 و کاتیوشا تا 17-20 کیلومتر،توپ 105 تا 11 کیلومتر و توپ 203 15 کیلومتر ... استفاده می شود. بنابراین ملاحضه می فرمایید که به یک عدد ثابت نمیشه رسید ،برای نمونه مواضع توپخانه در عملیات فاو با اتکا به مانع بزرگی بنام اروند رود و با توجه به امکان اختفا و استتار مناسب در نخلستان های حاشیه اروند و از طرفی عمق کم شبه جزیره فاو و شکل خطوط دفاعی دشمن و در نهایت تحت آتش گرفتن جاده فاو بصره العماره که به موازات اروند امتداد داشت در کمترین فاصله با خطوط دشمن مستقر گردید و تا آخر عملیات نیاز به جابجایی گسترده نبود.و بیشترین خسارت و آسیب در کل جنگ را در این عملیات به دشمن وارد کردیم. از طرفی دیگر در آغاز جنگ به دلیل پیشروی سریع ارتش عراق مجبور شدیم در چند نقطه ازآتشبارهای خود کششی 175 همچون تانک با تیر مستقیم استفاده کنیم . ولی معمولن توپخانه در 4 تا 7 کیلومتری خط مقدم گسترش می یابد.
 12. سلام نفربر های مورد نظر نفربر ام 113 و نفربر فرماندهی(مدل مرتفع تر) ام 577 می باشند. همانگونه که مشاهده می فرمایید و بخصوص در نمای روبروی ام 113 به وضوح دیده می شود دو در قابل مشاهده است که دربزرگتر از جنس تخته است و هنگام عبور از آب به صورت حرف v در پیشانی نفربر باز می شود و از ورود آب به موتور(درپوش موتور) و دهلیز راننده جلوگیری می کند و در پوش کوچکتر و دارای دستگیره ورودی موتور است. در مورد سختی باز شدن توجه تان را به این نکته جلب می کنم که ماشین شخصی را در نظر بگیرید که 40 سال (در دست رانندگان متفاوت اعم از کادر و وظیفه، در سخترین شرایط طبیعی که حداقل در مورد لشگرهای خوزستان و کرمانشاه دمای فلز در تابستان به 100 درجه می رسد و تمام لاستیک ها می پوسد و حتی گریس لولاها تبخیر می شود،همراه با خاک وشن و....شرکت در صد ها مانور 10 سال حضور در جنگ و ....)کار کند.! این در مورد زرهی ما صادق است.و همین که قابل نمایش هستند باز هم جای شکرش باقی است.
 13. متاسفانه من تصاویر نفربرها را نمی بینم مگر عکس پست بالا که توپ ضد هوایی شلیکا dh ZSU-23-4 "Shilka" است با تعدادی از عزیران سرباز، دریچه جلوی شلیکا، ورودی دهلیز راننده است.چون شاسی مورد بحث(GM-575 tracked vehicle) از موتور عقب استفاده می کند.بنابراین درهای دسترسی موتور در عقب تعبیه شده است.
 14. چه نفربری؟ معمولا در ایران همون کاپوت ماشین خودمون میشه!زیرش موتوره...