Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

پیشنهاد پدافند کوتاه برد

56 posts in this topic

خودم

سپاس از اینکه این طرح مورد پسند تون واقع شد

حقیقتش در سمت ما سازمانهای تحت نظارت سپاه هستن که ایده ها رو مورد بررسی قرار میدن اما بیشتر باید جزو پرسنل یا سرباز سپاه باشی و به من نوعی زیاد توجه نکردن

سمت ارتش هم که یه بار رفتم میگفتن فلانی ادم خوبیه و حتما به طرحت توجه میکنه اما عملا بعد از هماهنگی و قرار ملاقات ؛ تا رسیدم به دفتر ایشون تقریبا 3 بار بازجویی شدم و بیشتر از 2 ساعت سرپا جلوی در ورودی لشگر نگهم داشتن و فقط توی 10 دقیقه ای که مونده بود به وقت نماز تونستم خیلی کوتاه باهاش صحبت کنم

با اون شماره هایی هم که داده بود و من بدست آورده بودم هرچی زنگ زدم جوابم رو دیگه نداد

یه سرباز که مامور بدرقه من تا در جلوی پادگان بود از اینکه من یک لباس شخصی هستم و با اون افسر کار داشتم خیلی تعجب میکرد و میگفت تا بحال ندیده که یه غیر نظامی باهاش کار داشته باشه

این هم از شانس طلایی ما

اگر شما _ و فکر میکنم بهترین گزینه هم شما باشید_ بخواهید بنده حاظرم متن طرح رو آماده کنم و به کمک جنابعالی به مراکزی که بیشتر باهاشون آشنایی دارید مراجعه کنیم و این ایده رو ارائه بدیم

تا بحال ایده های مختلفی رو مطرح کردم اما چون غیر نظامی هستم راه به جایی نبردم

به هر صورت فکر کنم این گره به دست شما باز بشه

3 people like this

عقاب جان

مهندس کرونوس عزیز بازم سلام

شما تاج سرین این حرفها چیه
بحث پذیرفتن یا نپذیرفتن من نیست
بحث منطقی بودن و کاربردی بودن طرحتونه
نه اینکه هلو بپر تو گلو باشه خیر
مشکل اصلی باز هم همون هدایت و کنترل اونه که میشه با سینکرو کردنش با سیستم فایر کنترل شناور حلش کرد
برای میان مدت و کوتاه مدت بعنوان یه طرح فوری عالیه و اینو نمیشه به هیچ وجه منکرش شد البته یه جای کوچیک طرحتون ایراد داشت که زیاد مهم نبود چون ربط خاصی به طرحتون نداشت و اون هم استفاده از رادار تامکت و فانتوم بود چون این رادارها در سطح ظعیف عمل میکنن و دست برقضا اصلا نیازی بهشون در شناور هم نیست چون توپ این جنگنده ها هیچ لینکی به رادارها نداره
صرف پیشنهاد این توپ برای چنین کاری بسیار عالیه فقط اینجا جناب مازندرانی عزیز باید تشریف بیارن و بگن آیا توپ اسپیر و یدک داریم و میتونیم ازشون استفاده کنیم یا نه
وگرنه اصلا منطقی نیست سلاح دفاعی جنگنده ها رو از روشنتو باز کنیم ببریم روی شناورها نصب کنیم
اگر توپ یدکی داشته باشیم بسیار عالی میشه

در باره ارایه طرحتون
جدای از بحث پایه با قابلیت چرخش در سمت و ارتفاع و هماهنگ کردن اون با سیستم فایر کنترل شناور به چند مقوله هم التفات ویژه داشته باشین
باید به بحث نواخت تیر توجه کرد
نوارهای تغذیه و خوراک دهی
و بحث خنک کاری این سلاح ها
چون در یه شناور برخلاف جنگنده به تعداد و نواخت تیر خیلی بیشتر و نواخت حداکثری برای مقابله با تهاجم سلاح های دور ایستا نیاز هست که سه فاکتور بالا رو باید لحاظ کنید
اگر بتونید
شبیه کاشتان براش موشکهای من پد هم سینکرو وپارالل کنید که عالی میشه

طرح رو اگر بتونید بنویسید میتونید اونو به نداجا و حتی شخص تیمسار سیاری که بسیار فرد به روز و ایده پذیری هستنارایه اش بدین
نیازی به کمک بود در خدمتتون خواهم بود

پس تا اینجای قضیه شد دو طرح
یکی سامانه موشکهای کوتاه برد برگرفته از سامانه یازهرا
دوم طرح استفاده از توپ جنگنده های اف 14 ( در صورت وجود یدک) بعنوان سلاح اصلی گاتلینگ در یک سیستم دفاع نزدیک

تا اینجا خوب حرکت کردیم

3 people like this

خودم

البته با از رده خارج شدن تعدادی از تامکتها و زمینگیر شدنشون در واقع میشه از اونها چنین استفاده بهینه ای کرد

اما در بخش نرم افزاری ؛ رادار بجای اینکه سیستم هشدار صوتی و یا تصویری رو روشن کنه کافیه بجاش فرمان آتش رو صادر کنه اینطوری به خدمه هم نیازی نداره
و اگر از گلوله های هدایت شونده استفاده کنیم مثلا با الگوی شلیک 5 تیر پشت سر هم و یک مکث برای هدایت به سوی هدف و به محض به خطا رفتن 2 تا گلوله اول کار تصحیح مسیر و شلیک دوباره 5 گلوله بعدی به سوی هدف رو شروع کنه
در صورت پیاده سازی چنین طرحی در نابودی هدف هم میشه صرفه جویی و دقت زیادی به کار برد
فقط باید کالیبر تقریبا 100 م م باشه تا بشه در اون از بالچه و سنسورهای هدایت استفاده کرد
اینطوری دیگه حتی به موشکهای دوش پرتاب که نیاز به هماهنگی با رادار کنترل آتش داشته باشن هم نیست
و هدف با دقت زیادی نابود میشه

چون معمولا موشکها مدت زیادی از وقت و زمان رو به هدایت خودشون اختصاص میدن و حجم زیادی هم دارن اما گلوله های پرتابی حتی کمتر تز یک صدم اونها جا گیر ن

3 people like this

عقاب جان

جناب سرهنگ عزیز سلام

پوزش بابت تاخیر در پاسخ به نوشتار زیباتون
متاسفانه یکبار نوشتم و ارسال کردم اما شوربختانه دی سی شده و پرید همه نوشته هام!!!!

بدون اغراق باید بگم بسیار لذت بردم از نوشته منطقی و فنیتون ، در بعد بحث در باره این طرح ، چوبکاری میفرمایید ما بیش از اونکه فکرشو بکنید به همفکری و راهنمایی هاتون نیاز داریم
در باره بحث اشتباهات در هدف قرار دادن نیروهای خودی در زمان جنگ، ناخرسندم که بگم اون روزها روزهای خوبمون بود در این زمینه ، و متاسفم که بگم اگر خدای ناکرده جنگ دیگه ای رخ بده باید شاهد موارد حتی فاجعه باری در این زمینه باشیم
اون روزها سپاه محدود به نیروی زمین بود و در باب زرهی و توپخانه تازه داشت جوون میگرفت ، نیروی دریاییش هم متشکل از چندین قایق موتوری با آرپیجی و مینی کاتیوشا بود، نیرو هوایی هم که به معنای واقعی کلمه نداشت ، اواخر جنگ تعدادی موشک پدافند هوای و تعداد ی موشک آفندی دریایی بدست آورد
اما امروزه همه اینها رو به وفور داره ، بسیار زیاد هم داره و بسیار متنوع هم داره ، حتی خود ارتش هم در بعد داشتن توان موشکی بینهات پیشرفت کرده ، این تعداد بالای یگانهای مجهز به موشک و تنوع بالای اونها در عین حالی که بسیار خوب و مفید و مثمر ثمره ، اگر درست مدیریت و فرماندهی و هدایت نشن میتتونن فاجعه بار باشن و حوادث بسیار بسیار تلختری رو رقم بزنن

فرض کنید خدای ناکرده جنگی رخ بده، هیچ تمرین مشترکی نداشتیم ، هیچ شناختی از تاکتیکها و طرح های هم نداریم ف هیچ شناختی از اکوهای راداری ، فرکانساهای رادای ، رزمها و طرح ها و.. نداریم ، به فرض قطع نشدن خطوط ارتباطی و مخابراتیمون نتیجه میتونه بسیار تلخ باشه ، اگر خطوط ارتباطی و مخابراتیمون قطع بشه که نتیجه میتونه فاجعه بار باشه
کلا بحث چند نیرویی به شدت میتونه خطرناک باشه
فرمودین زمان جنگ به سمت شینوکهای خودمون که عراق اصلا همسانه و حتی شکل ظاهری نزدیک بهش رو نداشت شلیک میکردیم ، فردا چطور میخوایم تفاوت اف 14 خودی و اف-15 امریکای رو در ارتفاع بالا و سرعتهای زیاد از هم تشخیص بدیم ، جایی که نتونستیم بین میل8 و 17 ، میل 25، غزال و سوپر فریون و شینوک فرق قایل بشیم!!!!! و از هم تشخیصشون بدیم!!!!!!! اونم با اون ارتفاع پروازی و با اون سرعت !! چطور میخوایم فرق اف 14 رو با اف 15 و اف-16 و اف 18 تشخیص بدیم؟
من خیلی نگران این وضعیتم
راهکارهایی رو هم تا حالا چندین جا پیشنهاد دادم
اما حتی ساده ترین و اولینهاشون که برگزاری تمرینات مشترک و رزمایشهای چندگانه است رو هم شاهد نبودیم
بحث ادغام ارگانها و یا انحلال یک ارگان دیگه رو که کلا باید با شرایط امروز کشور بیخیال بشیم هرچند معتقدم بهترین راه حل همین راه حله!!!

با قبول شرایط سازمان رزم فعلیمون :
بحث سخت افزارها و نرم افزارهایهای مورد نیاز
آموزشهای اصولی و علمی و فنی
بحث سامانه پایدار مدیریت مرکزی میدان نبرد
بحث ارتباطات پایدار و هماهنگ
بحث به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین نیرویی و .. به نظرم خیلی خیلی کم روشون کار شده
امیدوارم فردای روزگا خدای ناکرده انگشت به دندون نگزیم ، امروز و در زمان صلح باید به فکر برطرف کردن این مشکلات باشیم
وقتی نمیخوایم نقد کنیم ، نقد بشیم و نقد پذیر نیستیم !!! نتیجه جز این نخواهد شد
وقتی رفتار های نادرست ، دستورات غلط ، اوامر اشتباه ، تصمیم گیر های نامناسب و هزاران مورد اشتباهات زمان جنگ رو ، و یا حتی هر نقد به رفتار ، گفتار ، کردار و عملکرد فرماندهان و مسیولین زمان جنگ رو با هزاران انگ سیاسی و ضد انقلابی و به تندی پاسخ میدیم و حاظر نمیشیم بنشینیم اصولی و منطقی و علمی و منصفانه و با دید رفع عیوب و نه شماتت فرد خاطی !!! بررسی کنیم نتیجه اش میشه همین وضعیتی که داریم
در بحث مدیریت نوین یه جمله خیلی زیبا داریم " رفتار تنبیهی نه ، ریشه یابی اشتباهات آری "
اما متاسفانه در اینجا ما فقط بدنبال دیوارهای کوتاه تر میگردیم که اشتباهات رو گردن اونا بندازیم اگر هم دیواری پیدا نشد راحت صورت مساله رو پاک میکنیم
کی بود کی بود من نبودم
همین!!!!!!!!!!!!!

باید و باید و باید به گذشته برگردیم و اشتباهات و شکستها و ایرادات رو بررسی وموشکافی کنیم باید اونا رو تحلیل کنیم و ازشون درس و عبرت بگیریم ، تجربه ها گاه چنان گرانند که ثروتمندترین کشورها هم توان پرداخت بهاشو ندارند ، نباید اونهمه تجربه گرانبهای 8 سال خون دادن مردان و زنان این مرز و بوم رو مفت بفرستیم لای تاریخ همیشه ناققصمون !!!!
باید برگردیم و اشتباهاتمونو قبول کنیم ، باید بپذیریم در عین رشادت و شجاعت و شهامت و حس میهن دوستی و ووطن پرستی اشتباهات و ایرادات زیادی هم داشته ایم ،تا قبول نکینم که اشتباه داشتیم و اونا رو بررسی نکنیم نمیتونیم راهکارهای منطقی و علمی و فنی و مفید ارایه کنیم ، نمیتونیم از رخ دادن دوباره و چند باره اونها درس بگیریم
مولا میفرماید مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشه ، مومن روی یه سنگ دوبار پاش نمیلغزه!!!
باید قبول کنیم کربلای 4 شکستی مفتضحانه ای بود
باید قبول کنیم برخلاف نظر خیلی ها و برخلاف تبلیغات و شعارهای بلندگو پسندو مکرر!!!!! کربلای 5 هم شکست خورد( حتی 10 درصد اهدافش تامین نشد ، با تمام رشادتها و از خود گذشتگیهای نیروهای ایرانی ، با اونهمه دلاوری و فداکاری و ایثار ، بله همه اینها بود اما حتی 10 درصد اهداف تامین نشد)
باید قبول کنیم همیشه در بحث دفاع ظعیف بودیم ( برای گرفتن فاو حدود 80 روز جنگیدیم اما دو روزه پسش دادیم)
باید قبول کنیم در حالی که مخلصترین و جان بر کف ترین نیروها رو داشتیم اما از این نعمت خدایی به بدترین شکل ممکنه استفاده کردیم
مشکل اینجاست که ایرادهای بزرگ و عمده و تاثیر گذار از نیروهای پایین دست و زیر دست نبوده ( اگر هم بوده باز برمیگشته به فرماندهان عالی رتبه و نحوه آموزش ، مدیریت و فرماندهی اونها ) و این فرماندهان عالی رتبه بگونه ای دیواری ازقداست ، عصمت و نا اشتباهی و کاردرست بودن و بری از اشتباه بودن دور خودشون کشیدن ، هبرای توجیه خودشون سپری از خون و یاد شهدا درست کردن و پشتش سنگر گرفتن و هر نقدی رو حواله این سپر میکنن!!

فقط کسی رو که خوابه میشه از خواب بیدار کرد

کسی که خودشو بخواب زده یا نمیخواد بیدار بشه یا نمیخواد اینو قبول کنه ، نمیشه بیدارش کرد، تلاشها برای بیدار کردن چنین فردی آب در هاون کوفتنه

جناب سرهنگ عزیز دلم خونه !!!!
اگر در این زمینه بخوام حرف بزنم مثنوی صدمن میشه و میدونم که بین مسیولین یه غاز هم نمی ارزه و براش تره هم خورد نمیکنن هیچ !!! متهم به هزاران انگ سیاسی و مذهبی و اعتقادی هم خواهم شد
اما وظیفه من اینه که حرف بزنم و بگم ، حالا یه عده میخواد خوششون بیاد یا نه !!!! من در برابر خدا ، میهن ، مردم و تاریخ سرزمینم مسیولم .
من در برابر وجدان خودم مسیولم

حرف میزنم و میگم و خواهم زد هرچند میدونم بیهوده است این داد و قالهای من

حرف گر حرف تو و ناله اگر ناله ماست ...........

چی باید بگیم که نگفتیم

اما اینو هم خوب میدونم که :

کوشش بیهوده به از خفتگیست

3 people like this

عقاب جان

مهندس کرونوس عزیز

طرح جالبتو با این تیکه آخر زدی خراب کردی
خرابش نکن همون طرحت عالیه همونو نیگر دار و ادامه اش بده

اما این طرح جدید و شلیک 5 تیر؟ با فاصله؟ تصحیح ؟
برادر عزیز
این سیستم باید بتونه ابری از گلوله رو در برابر موشکهای افندی سبک کروز که گاها توانایی تغییر مسیر رو دارن در مدت زمان بسیار کمی بوجود بیاره
باید بتونه بالفور پس از هدف قرار دادن یه مهاجم به سمت هدف قرار دادن مهاجم دیگه هم سویچ کنه
شرایط محیطی دریا با خشکی زمین تا اسمونه باید بتونه تمام خودکار در همه شرایط کار کنه ، در همه ساعات شبانه روز و تحت هر شرایطی( رول و پیچ و یاو و مانورهای تند شناور و...)
برای جلوگیری از اشتباه و یا کاهش اون باید بتونه از همه سیستمهای کنترلی و هدایتی استفاده کنه ( دقیقا شبیه فالانکس و کاشتان )
برای این منظور شلیکهای بالای 3-4 هزار گلوله در دقیقه مد نظره یعنی ابری از گلوله در مسیر حرکتی موشک و سلاح دور ایستای مهاجم
این دفاع اخرین لایه دفاعی هستش که بعد از اون دیگه برخورد قطعیه مهلت و شانس فاصله انداختن برای تصحیح رو نداریم
در باره تامکتها از رده خارج بنده اطلاعی ندارم ولی فعلا که دارن تبلیغ میکنن که هیچ تامکت از رده خارجی ندایرم
در اینب اره منتظر نظر ودیدگاه جناب مازندرانی عزیز میمونیم
والله العلم

3 people like this

ثمین جان عزیز

درسته حق با شماست جناب عقاب ، بنده الف رو با ١ اشتباه گرفتم ، معذرت مي خوام .

در مورد طرح هم با خوندن نظر جناب كلافه يه چيزي هم به نظر من رسيد ، چرا ما نياييم يه كشتي بسازيم در ابعاد كوچيك تر از جماران ولي با همون سرعت و قدرت موتور وبعد هم رويش رو پر كنيم از توپ ضد هوايي و لانچر موشك هاي سطح به هوا و سيستم هاي اي سي ام و ... اين طوري اين ناوچه كوچولو رو به عنوان مركز دفاع هوايي دنبال جماران يا ناوچه هاي هم كلاس اون راه مي اندازيم و در حقيقت يه ناو گروه تشكيل مي ديم ، اينطوري نه مشكل فضاي روي عرشه داريم ، نه مشكل بازتاب زياد راداري ، نه مشكل سرعت و قابليت مانور و نه مشكل محل اسكان پرسنل !
در ضمن موشك هاوك رو نمي شه روي كشتي نصب كرد ؟

3 people like this

عقاب جان

دوست خوب و اندیشمندم درود خدا بر تو

طرح شما طرح خوبیه
کلا بحث ساخت یه شناور رزمی ویژه پدافند هوایی طرحیه که خیلی ها مطرحش کردن اما این شناور میتونه فقط برای شناورهای در برد حمایتی و زیر چتر حمایتی خودش پدافند ایجاد کنه
ما میدونیم که شناورهامون اکثرا بتنهایی یا در نهایت دوتایی به ماموریت میرن ( برخلاف کشورهای بزرگ و قوی مثه آمریکا که معمولا همیشه یک ناوگروه کامل در یه ماموریت شرکت میکنه و با هم دریانوردی میکنن)
با این تفسیر اگر یگانی به هر دلیلی از این شناور جدا موند ، بی دفاع میومنه ، و یا اگر بنا به هر دلیلی این شناور هدف قرار گرفت ، یا بخاطر مشکلات فنی سرعتش کم شد و یا توانایی مانورش پایین اومد این کاستی تاثیرمستقیم بر شناورهای زیر چتر حمایتیش خواهد گذاشت
برای این شناور خطراتی همچون مین ، اژدر ، زیردریایی و سلاح های دور ایستا هم هست و بالطبع هدف اول خود این شناور خواهد بود تا با تعداد بالای حمله و تمرکز حملات روی این شناور اونو از کار انداخته و بعد برن سراغ شکا رتک تک شناورهای بی دفاع بدون پدافند مونده!!!
پس جدای از اینکه ساخت و داشتن چنین شناوری لازمه ، اما کافی نیست و یگانها باید بتونن به تنهایی هم از خودشون دفاع کنن ، برای همین فلسفه است که مثلا ناوهای هواپیما بر جدای از داشتن اونهمه جنگنده با خودشون که همه بعنوان مدافعینش میتوننم عمل کنن و حتی همراه داشتن یک ناوگروه بسیار زبده وقوی و توانا ، خودش هم دارای یک حداقل توانایی ها دفاعی هستش و سامانه های دفاع نزدیک فلانکس ، و سامانه های کوتاه برد و میانبرد ریم 119 و سی اسپارو رو در خدمت داره

کاری به ناکافی بودن این شناور نداریم و همون بحث لازم بودنش رو بررسی میکنیم
بودن چنین شناوری میتونه حرکتهای ناوگروهی و ناوگانی رو ایمن تر بکنه و همچنین در شرایطی مثه جنگ نفتکشها یه چتر ایمنی برای کشتیهای تجاری زیر چتر حمایتیش بوجود بیاره
پس طرح مفیدیه
اما بر روی شناوری به اندازه جماران امکان نصب اونهمه چیزی که شما گفتین بنا به محدودیتهای جانمایی ، وزنی ، پشتیبانی و کاربری نیست
البته میشه مثلا با حذف موشکهای آفندی و حتی پد بالگرد بجاشون موشکهای پدافندی نصب کرد
اما هنوز هم فضا به اندازه ای که بشه همچین سپر دفاعی رو ساخت نداریم
بایدبه سمت شناورهای باتناژ بالای 4-5 هزار تن بریم تا بتونیم از فضاهای موجود اونا چنین استفاده هایی رو ببریم
جدای از نیاز به رادارهای برد بلند و مناسب در باندهای جستجو ، کشف ، رهگیری ، با قابلیتهای کامل سمت و ارتفاع و دیگر نیازمندیهای راداری و همچنین جنگ الکترونیک و ضد جنگ الکتورنیک کاملا بروز و قوی
بحث نوع و تعدا موشکها هم مطرحه و مهمتر از همه بحث سامانه های موشک خورانی جهت پر کردن سلولهای پرتاب موشک برای آمادگی جهت مقابله با حملات گشترده
که برای رسیدن به چنین شناورهایی محدودیتها و گلوگاه های بسیار زیاد فنی ، تکنولوژی و صنعتی پیش رو داریم

3 people like this

خودم

عقاب جان در مورد جانمايي در كشتي هايي به فرم سيمپسون كه به عقيده بنده فضاي زيادي هدر داده و طراحي خوبي ندار ه با شما موافقم

dd1iluj2qxkuu8sgyp70.jpg
-

xpw54bb5ltk1xby5yt3.jpg

اما برادر من ! حتما فرق بين موشك و گلوله هاي پرتابي رو به خوبي ميدونيد و يك بار ديگه اينجا براي علاقه مندان ذكر ميكنم

يكي از موارد تفاوت عمده اين دو سلاح در سرعت اوليه اونهاست همونطور كه ميدونيد موشك بعد از گذشت چند ثانيه از شروع شليك به ماكسيمم سرعتش ميرسه اما گلوله ماكسيمم سرعتش رو در ابتداي شليك داره

براي همين بنده روي گلوله هاي پرتابي كمي اصرار دارم كه جنابعالي معتقديد ممكنه به پاشنه آشيل اين سيستم منجر بشه

اما اگر گلوله هايي كه شليك ميكنيم به فرم زير باشن

cnjw0bhzqq9ru30pih.gif

يعني مجهز به سنسور فرابنفش يا فرو سرخ باشن و بالچه هاي جمع شونده روي اونها نصب شده باشه و بصورت پسيو هدف يابي كنن اونوقت در عمل و حين يك اجرا ميتونيد ببينيد كه اين گلوله ها مثل براده آهن كه به سمت آهنربا جذب ميشن به سمت موشك رفته و تا 90 درصد گلوله ها احتمال ميدم برخورد موفق داشته باشن كه ميتونه از مصرف بسيار زياد گلوله براي ايجاد ديوار آتش و همينطور داغ شدن و صرف زمان انتظار براي خنك كاري جلو گيري كنيم

اين يك ايده بود
ايده بعدي در اين زمينه برميگرده به دوران كودكي خودم _ در اون زمان گاهي وقتها پيش مي اومد كه با بعضي بچه هاي محلات ديگه درگير ميشديم كه معمولا هم تعدادشون از بچه هاي ما بيشتر بود و اين درگيري ها گاها به پرتاب سنگ و كلوخ از راه دور منجر ميشد و يكي از كارهايي كه من براي جبران اين كاستي ها ميكردم ؛ پرتاب يك مشت سنگريزه بجاي يك سنگ درشت بود كه مثل باران روي سرشون ميريخت و توي اين فاصله كه اونها مشغول جاخالي دادن از اون سنگريزه ها بودن فرصتي پيدا ميشد تا يك حمله ديگه و يا فراري رو ترتيب بديم _ البته الان خيلي عاقل تر شدم و ديگه از اين كارها نميكنم : ANGER :
  : HAPPY : 

خب اگر چه اين ايده شايد به ذهن خيلي ها رسيده باشه و اولين بار نباشه اما ميتونه گره گشا براي افزايش حجم آتش ؛ بدون افزايش نواخت تير باشه و در هر دو روش احتمال برخورد رو افزايش ميده و كمتر به موشك كوتاه برد نياز ميشه

مكانيسم كار هم مثل تصوير زير با كمي تغييرات ميتونه باشه

o1gfsa1wwvfxspi9sik.jpg

چطوره؟
البته بگم كه اون شبه مرمري رو شبه مرمي بخونيد که بخاطر عجله اینجوری شده : CRAZY :

3 people like this

عقاب عزیز

چطوره؟
عالیه
این دقیقا چیزیه که ما نیاز داریم
هرچند متاسفانه بنده در باره اینگونه گلوله ها هیچگونه اطلاعاتی ندارم اما با توضیحات شما بسیار مفید به فایده خواهند بود
فقط میمونه یه مطلب
چنین گلوله های یا تکنولوژی ساخت چنین گلوله هایی در کشور موجوده؟
فکر کنم نقطه گلوگاهی طرح عالیتون همین یه مطلب باشه

3 people like this

خودم

طبق دسته بندی اختراعات توسط آقای" آلتشولر "که مخترع روش اختراع کردن هستن
اختراعات به 5 سطح تقسیم بندی میشن که در سطح اول و دوم برای مشکلات موجود و مشکلات جدید از روشهای موجود و امکانات موجود در همون رشته و یا رشته دیگر استفاده میشه
این ایده هایی که خدمت شما بیان کردم همگی از این سطح هستن یعنی امکاناتش و روشهاش موجوده اما در شکلی دیگه وبه فرمی دیگه اما به روشی مشابه
شما بمب قاصد رو حتما دیدید در باره ماوریک هم از بنده بیشتر میدونید
نوع گلوله درایده اولی هم از همین شیوه استفاده میکنه فقط کافیه به کیتها و سنسورهای این نوع سلاح ها رو در اختیار داشته باشیم
البته به این راحتی گه گفته میشه هم شاید راه اندازی نشه اما از همین شیوه براش میشه استفاده کرد

در باره ماسوره های تاخیری و گلوله های دوزمانه و سه زمانه هم حتما نکاتی رو میدونید
عزیزان به خوبی میدونن که این نوع سلاحها پس از مدتی از زمان شلیک و تحت شرایط خاصی رفتار مورد نظر که یا انفجار هست و یا پخش ریز مهمات هست ویا انفجار خرج ثانویه و ..... هست را دنبال میکنن

خب اینجا هم امکاناتش مطمئنم که در ارتش موجوده و حتی برای ساخت هیچکدومشون نیاز به حتی نگاه به غرب و شرق نداریم فقط کافیه از همین امروز شروع کنیم اونم با تیراژ بالا
من حاضرم شما چطور؟ 

یک نکته که فکر کنم برای کسی سوال پیش نیومد در شکل مربوط به ایده دوم وجود داره یه خورده فکر کنید
اگر کسی پیداش کرد بگه تا شنبه عصر هم فرصت دارید

4 people like this

جناب علی پرستوی عزیز

یک سوال
جناب مهندس برنامه ریزی فیوز واندازه گیری سرعت دهانه چجوری انجام میشه ؟ایا توسط اطلاعات راداریه یا توسط خود گلوله ها

4 people like this

خودم

احسنت به دقت نظرت

نکتش همینه

فرض کنیم که موشک در فاصله حدود 5 کیلومتری کشتی خودیه و باز فرض کنیم که موشک دیگری در فاصله 2 کیلومتری همون کشتی خودیه

آیا زمان انفجاز و پخش ریز مهمات برای هر دو موشک یکسانه ؟ آیا ریز مهماتی که بعد از طی مسافت 3 کیلومتری گلوله در هوا پخش میشن امکان داره که موشک دوم رو متوقف کنن ؟
آیا ریز مهماتی که در فاصله 1 کیلومتری بعد از شلیک در هوا پخش شدن اونقدر انرژی دارن و یا اونقدر توانایی معلق موندن در هوا رو دارن که بتونن سد راه اون موشک دور تر بشن

پس لازمه که زمان انفجار و پخش ریز مهمات ها در هوا برای هر موشک محاسبه و به گلوله داده بشه تا بیشترین تاثیر و کارایی رو در دفع خطر داشته باشه برای همین در دهانه لوله لازمه که چیزی شبیه مکانیسم آر اف آی دی
قرار بدیم که درست مثل عبور کارتهای هوشمند از میدان مغناطیسی آخرین بروز رسانی ها و داده های لازم برای زمان مناسب رو در اختیار گلوله قرار بده که البته این داده ها حتی به اندازه این حجم کارکتری نوشتم نیست و در همون زمان کوتاه قابل انتقاله درست مثل اینکه بخواهید یک لباس رو از بوتیک خارج کنید بدون اینکه اون برچسب مغناطیسیش رو غیر فعال کرده باشید_ کمترین داده لازم رو سنسور دریافت واقدام به آژیر میکنه
به همین ترتیب برای گلوله هم این کار رو انجام می دیم

4 people like this

جناب علی پرستوی عزیز

نمیشه مهمات رو طوری طراحی کرد که فقط هدفی رو در یک فاصله خاص تعقیب کنه ؟

4 people like this

خودم

اگر به تصاویر و تجهیزات دفاعی کشتی ها نظری بندازی می بینی که این بخش در آخرین حلقه دفاعی و نزدیکترین فاصله به کشتی صورت میگیره

و مسیر موشک مهاجم در این مرحله مستقیم و گاها چون در حالت شیرجه هستن ؛ هر لحظه به سرعتشون اضافه میشه
و فرصت چندان زیادی برای صبر کردن و نظاره اینکه در این لحظات حساس ؛ مهمات ما چه واکنشی داره و سرانجام چطور مشه یه جور ریسکه
و غالب سیستمهای دفاعی ترجیه میدن که با انبوهی از پرتابه ها ؛ احتمال برخورد و نابودی رو بالا ببرن تا اینکه دقت کار رو هر چند که دقت هم اولویت کمتری به نسبت حجم نداره

ما در جنگ بیشتر مورد حمله قرار گرفتیم در عوض امریکایی ها بیشتر مورد تهدید های فرضی خودشون قرار داشتن
برای همین با توجه به امکانات به نسبت کمتر و کو چکتر خودمون سعی در موثر تر کردن پرتابها داریم نه افزایش حجم پرتابه ها

4 people like this

جناب سرهنگ عزیز , جناب ملایری

با سلام و عرض ارادت

عقاب گرامی . کرونوس عزیز و دوستانی که این بحث پر محتوی را دنبال می کنند

من نمیخوام بحث به این خوبی و تخصصی رو به بیراهه بکشم ولی با پیگیری بحث به نکاتی کلیدی برمی خورم که عمری از آن رنج برده ام . برای روشن شدن عرایضم . یکی از اقوام در یکی از رشته های پزشکی مدارج بالا را تا دکتری طی نمود و در لیسانس اول شد و در فوق لیسانس دوم و در دکتری هم اول شد و نهایتا ازدواج فرمودند و با دادن مقاله به نشریات بین المللی جذب کشور هلند شد و با همسرش برای طی دکترای خارجی عازم آن دیار شدند و اینهفه برای دیدار برگشتند و من هم جویای اوضاع و احوال دانشگاههای هلند شدم که در نهایت یه خرواز غصه بر غصه های کهنه شده ام افزوده گردید . می گفت که بعد از مدتی احساس کردم در برابر آنها صفر هستم نه از نظر دانسته ها چون اگر از آنها سر نباشم کمتر نیستم که از نظر نحوه انجام داده ها و دانسته ها و از تئوری و تز به عمل در آوردن و از فعل به قوه در آوردن . بدین معنی که ما ایرانیان از نظر حفظیات مقام اول را داریم و اما به چه دردی میخورد وقتی بلد نیستیم آن را به انجام برسانیم لذا در برابر آنها کم می آوریم . میگفت حتی از تزهای آنها ایراد می گرفتم و آنها هم قبول می کردند اما می پرسیدند خوب بعدش و من می ماندم که منظورشون از بعدش یعنی چی مگر بعدی هم داره . تا بالاخره گفتند حرف شما متین اما پروتکل شما چیه ؟ منظورشون رو نفهمیدم چون در سیستم آموزش ایران پروتکل وجود ندارد . تا بالاخره به من فهماندند که این همه اطلاعات رو چگونه باید بیاورم پای کار و عملیش کنم و بعد فهمیدم که آنها بشدت عمل گرا هستند یعنی بایستی ایده ها را عملی کنند . بشدت کار می کردند انگار که سگ دنبالشون گذاشته است . تازه دارم یاد میگیرم که تزها رو وارد پروتکل کنم . برگردیم سر مطلب خودمون . این ایده ها نهایتا در همین انجمن باقی خواهد ماند مثل هزاران و میلیونها ایده دیگر . بنده تحت نظر اداره تحقیقات و مطالعات راهبردی نزاجا کار تحقیقاتی می کردم و حدود چهارده مورد تحقیق مصوب برای تحقیقات سماجا انجام دادم که همه چاپ شدند و تکثیر هم شدند . مسئول تحقیقات نزاجا جناب سرهنگ ازاده بابا جانی از خلبانان هوانیروز بودند که با خون دل و حد اقل 15 سال تلاش بی وقفه بالای صد مورد تحقیقات را که توسط محققین نیروی زمینی ارتش رهبری و هدایت نمودند تا مصوب شد و انجام شد و چاپ شد . من بقیه را نمی دانم اما اگر این تحقیقاتی که من در مورد موضوعات هوانیروز انجام داده ام و مشکلات پایه ای و اساسی هوانیروز هستند و بابت آن ها پول گرفته ام را مطالعه بفرمایند و ده در صد نتایج بدست آمده را به پروتکل تبدیل کنند و انجام بدهند بسیاری از مشکلات هوانیروز حل خواهد شد چون تحقیقات نظر محقق نیست بلکه علت هایی است که به آزمون گذاشته شده و نتایج و پیشنهادات بر اساس داده ها و آمار و ارقام بدست آمده اند
کاری به موارد فوق نداریم اما پیشنهاد بنده این است که بهر ترتیبی که شده متخصصینی از تمامی تخصص ها و رسته های ارتش را به انجمن دعوت کنیم تا تیم کامل شود بلکه این انجمن حد اقل یکی از مراجع علمی نظامی باشد که دیگران بتوانند با مراجعه مطالب مورد نیاز خودشان را بردارند و مهم تر اینکه این اطلاعات ذیقیمت در همین انجمن خلاصه نشود و مثل همه تحقیقاتی که در نزاجا انجام شده است و اکنون فقط زینت بخش کتابخانه های دفاتر شده است و خاک می خورد نشود . روزی روزگاری نشستم و برخواستم و کتابی هزار صفحه ای از مشکلات هوانیروز نوشتم و راه کارها رو هم نوشتم و با جلدی مرغوب بردم خدمت مسئول بالای هوانیروز . خیلی نشستم تا نوبت بشود و شرفیاب شوم . به آجودان عرض کردم خدمات ایشان بفرمایند باید برگردم شهرستان و صدای ایشان را شنیدم که فرمود سلام من را خدمت ایشان برسانید و به ایشان بگید کتاب را مطالعه و نظرم را بعدا خدمتش می گویم . اگر شما کتاب را خواندید و نظر دادید ایشان هم خواندند و نظر مبارشکان را دادند . بهر حال بایستی متولی امر را پیدا نمود و این ایده ها را به آنها داد که استفاده نمایند . لطفا بحث را ادامه بدهید اما خواهش بنده این است که نظرتان را هم در مورد پیشنهاد بنده بدهید که از کجا و چگونه می توان این ایده ها را بگوش دلسوزان رساند . من اداره تحقیقات و مطالعات راهبردی نزاجا و نیروی هوایی و نیروی دریایی و ستاد مشترک و جهاد خود کفایی این نیروها را پیشنهاد میکنم
ممنون

4 people like this