Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

پیشنهاد پدافند کوتاه برد

56 posts in this topic

عقاب سپید کوه عزیز

جناب سرهنگ عزیز و دوست داشتنی سلام

متاسف و ناخرسندم که بگم این معضل د رهمه جامعه ما تار و پود دوانیده و فقط به سیستمهای اداری ما ختم نمیشود
و به شکل بسیار خطرناکی اپیدمی و همه گیر شده است
فاصله بین دانش یک موضوع و توان ساخت و تلیدش در کشور ما خیلی زیاده ، بصورت نظری و تیوری دانشش رو داریم اما بصورت عملی و یا در بعد واقعی اون به شکل صنعتی خیر
فاصله بین حرف تا عمل و دانش تا تولید که همون دانشگاه تا صنعته خیلی زیاد شده
یه راهکار اساسی و اصولی میخواد
یه برنامه بلند مدت و اونم پس از کارهای کارشناسانه افراد خبره
مسایلی شبیه انچه برای شما بارها و بارها پیش اومده تقریبا در گوشه و کنار این مملکت همیشه داره اتفاق میوفته
در تخصص بنده ، شرکت ما موش آزمایشگاهی چینی ها شد برای ساخت وی ال سی سی
ما بهشون 5 فروند وی ال سی سی سفارش دادیم که در بندر دالیان چین و باعنوان دی کلس ( اول همشون دی داره ، دنا ، دماوند ، دلوار ، داراب ، دیلم ) ساخته شدن اما بچه ها بجای دی کلاس بهشون ...ی کلس میگن از بس که کیفیتشون پایینه
تازه که ساخته شده بودند و من هم جونتر بودم بعنوان مهندس چهارم به اونجا مامور شدم ف مشکلات و ایرادها بحدی بود که با ایده من و همکاری همه مهندسین حدود 45 ایراد بزرگ طراحی رو فقط برای موتور خونه و بخشهایی که در محدوده علم و دانش و تجربه اون روزهای ما بود لیست کردیم
برای برطرف کردن مشکلات هم راهکار اندیشیدیم
من این ایرادها رو در یه نوشتار با عنوان " دی کلس کابوس مهندسان " گرد آوری کرده و قصد ارسالش به شرکت رو داشتم که در اولین بندر دونفر از مدیران ارشد شرکت برای بازدید اومدن رو کشتی و حدود 15 روز با ما دریانوردی کردن اما فقط یه روز اونم برای کمتر از یه ساعت اومدن موتورخونه !!!
اونجا ایرادهای لیست شده در اون مقاله رو بهشون دادم
چیزی نگفتن و رفتن
چند وقت بعد وقتی پیاده شدم و رفتم شرکت چنان استقبالی ازم شد که تا مدتها اسم شرکت رو می اوردن حالم بهم میخورد
دیدگاه برطرف کردن ایرادهای ما رو حمل بر خودستایی و کوچک شمردن کارهای اونا و توهین بخودشون قلمداد کرده بودن
بگذریم نمونه های اینچنین کم نداشته و نداریم
در باره نظر و ایده شما برای گرد هم آوردن نخبگان نظامی و پیشکسوتان ارتشی در سایت و ایجاد مرکزی نواندیش و مرجع علمی بینهایت طرح و ایده عالی و خوبیه فقط باید
فقط باید راهکار اجرای این اندیشه وایده هم بررسی و بقول خودتون پروتکل بشه !!!( یادگیریمون خوبه ها!!!)

در باره این طرح اخیر هم اگر دوست خوبم کرونوس عزیز مایل باشند باید بهش یه قوام و انسجام ونظم ساختاری بدیم و در چهارچوب یه طرحئ علمی بیشتر و جزیاتی تر بررسیش کنیم
پیش طرح و پس از اون جزیاتش رو اماده کنیم و بعدش اونو به نداجا ارایه بدیم
( در این بخش من میتونم کمکی هرچند کوچیک انجام بدم )

4 people like this

جناب سرهنگ عزیز , جناب ملایری

بابت توضیحتون بسیار ممنونم

در جایی فاصله بین صنعت و دانشگاه رو مطرح فرمودید و باید اضافه کنم که راس دیگر این مثلث user هست که بکلی حذفش کرده اند . این بکار گیرنده هست که باید بگوید چه می خواهد . مثالی ساده خدمتون عرض کنم . ما خلبانان قدیمی هوانیروز هستیم که بایستی از ما بپرسند ضعف های هلی کوپتر شما در مناطق مختلف و اب و هوای مختلف و بطور کلی در شرایط محیطی چی بوده و فکر می کنید چه چیزهایی برای بهینه نمودن سیستم هوانوردی هوانیروز نیاز می باشد و آنوقت صد ها مورد لیست خواهد شد . البته ناگفته نماند که بعضی نیازمندیها رو میدادند به یه آدم غیر متخصص بره بخره . خیلی سال پیش یک نفر رو فرستادند ترکیه برای خلبانان لباس پرواز بخره . رفته بود و لباس سرتاسری رفتگران ترکیه رو بهش انداخته بودند که ما و نیروی هوایی همه رو پس دادیم

4 people like this

عقاب سپید کوه عزیز

جاب سرهنگ عزیز و دوست داشتنی سلام
باید اعتراف کنم که این حلقه مفقوده ای رو که بیان فرمودین حتی منه همیشه منتقد هم تا حالا بجز یکجا در هیچ یک از نوشته ها و انتقادهایم نیاورده ایم
بله
این نظرخواهی از یک کاربر و استفاده کننده ای که سالها با ان وسیله کار و حتی زندگی کرده است میتواند بوستر ومحرک پیشرفت ، ارتقاها و بهینه سازی ها باشد
در صنعتی که بنده در ان مشغولم ( بعد بین المللیش نه قسمت داخلی خودمون ) اینگونه نظرات رو بسیار بهش ارج میدن و براش ارزش قایل هستن
البته روتین وار و طبق آیین نامه های بین المللی هرکشتی هم باید ماهانه نظرات و پیشنهادات و راهکارهای پیشنهادی و انتقادی رو در همه زمینه ها به شرذکت اعلام کنه
قاونو و آیین نامه شرکت ما آشکارا و صراحتا اینو عنوان کرده
منتها اگر یکی جرات میکنه یه انتقادی بکنه ببینم چی بسرش میارن
هرنوع انتقادی رو با تخریب و توهین یکی میدونن متاسفانه
بنده در جایگاهی نیستم که بخوام تصمیم گیری کنم
اما به نظر حقیر باتوجه به فراموش کردن این حلقه سوم توسط خیلی ها منجمله خود بنده
اول بهتر است بدنبال زنجیره مرتبط با پیشرفت باشیم
با یه حساب سرانگشتی که کردم باید یه مجموعه کامل شامل موارد زیر رو در نظر بگیریم(البته این فقط دیدگاه منه)

نیروی کار و سرمایه انسانی( همه ابعدش از آموزش و تربیت بگیر تا رفاه و تامین زندگی )
منابع طبیعی و سرزمینی
علم ، دانش و تکنولوژِی
کاربران و استفاده کنندگان
صنعت
نیازمندیها( امروز و آینده)
تواناییها
کاستیها و نواقص
شرایط سیاسی کشور( تحریم و بحران و رکود و...)
زیر ساختها
برنامه های مدیریتی
سرمایه گذار و سرمایه گذاری
نظارت و همکاریی دولتی
مجموعه قوانین و مقررات
استانداردهای لازمه

ودر بعد نظامی تهدیدات امروز و آینده

فکر کنم یک نقشه راه یک الگوریتم کاری و مدیریتی همه جانبه و هماهنگ برای مدیریت کردن این مجموعه ها لازم داریم
متاسف و ناخرسندم که بگم درکشورم چنین سامانه مدیریتی رو نمیبینم
حتی در خود ارتش که یک مجموعه منظم و کاملا کنترلی هستش هم نمیبینم که کارها در چهارچوب مجموعه ای اینچنین پیش برن
البته ممکنه خیلی ها بالاخص روسا و سران اصلا به چنین مجموعه ای اعتقاد نداشته باشند و یا شاید حتی این دیدگاه بنده علمی و منطقی و بویژه کاربدی نباشه
چون بین حرف تا عمل فاصله خیلی زیاده
سپاسگذار میشم نظر کارشناسانه خودتون در باره این مورد هم بیان بفرمایید
و همچنین نظر تجربی و تخصصی و کارشناسانه تان را در باره اون پیشنهادی که در باره طرح های ارای شده در این تاپیک عنوان کرده بودم ( در ارسال قبلیم)

4 people like this

جناب سرهنگ ملایری عزیز

عرض ارادت

برای ساختن یک بنا فونداسیون لازمه . تیر و تخته و ملات و فرقون و مصالح و عمله و بنا پای کاره . نقشه نیست . مهندس ناظر هم نیست . یا هست اول فکر میکنه چقدر مایه تیله میره تو حسابش . ما همه چیز داریم . فت و فراوون . قدیم ندیما هم نیست که بگردی دنبالش . نرم افزارش هست . اینهمه اطلاعات تو اینترنت و رسانه ها . سخت افزارش هم هست . پول نفت . مغز افرارش هم هست اینهمه جوون تحصیل کرده جویای نام . چی کم داریم ؟ هویت . یعنی اینکه دلت برای یه جایی به تاپ و توپ بیفته . هویت هم گستردگی بینهایتی داره . هویت تاریخی . هویت دینی . هویت ملی . هویت قومی . اینها کجایند ؟ کم کم کمرنگ و بیرنگ شدند . خوب چه باید کرد ؟ هیچی . اقتصاد رو بالاخره یه روزی میشه درستش کرد . با اخلاق میخوایم چکار کنیم ؟ یک مملکت پویا و در حال توسعه و یا توسعه یافته بر اساس دو تا مقوله بدینجا رسیده اند . وجدان فردی و تعهد اجتماعی . وقتی مردم وجدان داشته باشند و در قبال مملکتشون و سر زمینشون تعهد داشته باشند میشه ژاپن . میشه هلند . میشه آمریکا . اونوقت منافع اجتماعی بر منافع فردی خواهد چربید و منافع اجتماعی حکم می کند که بگردند دنبال نخبه ها و ایده ها و اونوقت مردم فریاد بر می اوردند که گر تو بهتر میزنی بستان بزن . دیگه سر میز و شغل و مقام دعوا نخواهد بود و اونوقت وقت پیدا خواهند کرد که به علم فکر کنند . مالزی توسط آمریکا به ورشکستگی افتاد و رفت که سقوط کنه . زنان مالزییایی آمدند و بدون گرفتن رسید و بدون نشان دادن خود و خود نمایی طلاها را از دست و پا و گردن و کمد خود در آوردند و ریختن تو دامن دولت و بقیه هم صرفه جویی پیشه کردند و مالزی نجات پیدا کرد . این مگر غیر از وجدان فردی و تعهداجتماعی بود ؟ الان آب نداریم . با یک حرکت اجتماعی تعهد مندانه و خردمندانه و وجدان مآب میشه مشکل آب را حل نمود . این عادت بدیه که همه تقصیرها را بندازیم گردن دولت . دولت هم از تو ماها رفته اون بالا . روابط اجتماعی و اقتصادی و سیاسی توسط هزاران زنجیر بهم متصلند و هر وقت یکیش در رفت کار خواهد پوکید و سنگ روی سنگ بند نخواهد شد . این نظر بنده بود در مورد چند جمله انتقادی آخرتون . انشا الله بپردازیم به ایده هاتون که چکارش کینم

4 people like this

عقاب سپید کوه عزیز

جناب سرهنگ عزیز سلام
فقط میتونم بگم تمام قد در برار بزرگوار ی و دانشتون خم میشم
حرفهاتونو باید طلا گرفت
باید در صفحه اول هر کتابمون نوشت
باید ملکه ذهن همه کرد
کاش فقط یک چهارم این حرفها رو بفهمیم و بکار ببریم
ممنون و سپاسگذارم بابت اینهمه رهنمود و سخن زیبا
بینهایت سپاسگذارم

4 people like this

خودم

خب! يه خورده با درد دلها سبك شديم اما از موضوع اصلي قدري فاصله گرفتيم

از همه دوستان با هر رشته و تخصص عاجزانه تقاضا دارم در بحثهاي اينچنيني وارد بشن چون يك ايده هرچند به نظر شخص ارائه كننده نامربوط و احمقانه بياد در جاي خودش ميتونه مفيد وهوشمندانه باشه

براي همين توصيه ميكنم از ارائه طرح و ايده ونظرات نترسيد و تواضع بيجا و سكوت هم نكنيد

چون اين دو مورد آخر خيلي به جامعه علمي كشور ضربه ميزنه

بر گرديم سر اصل موضوع

براي يك جمع بندي و ايده پروري بين دوستان چند سيستم پدافندي مرتبط رو براتون ميزارم كه ببينيد هر كدومشون از تركيب چند سيستم بوجود اومدن و مخترعين اونها شاخ غول نشكستن
پس ما هم حتما ميتونيم بومي اون رو داشته باشيم

اول از همه فالانكس كه خيلي دوست دارم بهش بگم فلاكس چون بهش مياد وتلفظش هم راحتتره 

220px-Hyuuga-05.jpg

normal-23-17.jpg

همونطور كه ديديد يك رادار و سيستم كنترل آتش رو با توپ و يا موشك ست كردن

normal-201004110015236964.jpg

يك سيستم دولول درواقع 2 تا 6 لول روي هم

HMS-Intrepid-SeaScat-Missile-launch.jpg

موشك با پايه گردان كه حجم و فضاي زيادي از عرشه رو به خودش اختصاص ميده اما در عوض برد پدافند افزايش پيدا كرده

WMUS-Standard-2-MR-RIM-66C-OKane-pic.jpg

موشك آستر با لانچر عمودي و سيستم تغيير بردار رانش روي موشك

و درآخر هم كاشتان در دو طرح

kashtan-m.jpg

GBNH.jpg

AdmiralKuznyecov-legvedelem.jpg

ميدان پوشش داده شده اطراف كشتي
ناحيه آبي نقاط كور به حساب مياد

Table-ciws.gif
مقايسه اعداد و ارقام

كه البته كاشتان به لطف دوگانه بودن _ دوبله بودن _ سامانه هاي بكار رفته به چنين نواخت بالايي دست پيدا كرده

4 people like this

عقاب سپید کوه عزیز

دوستان سلام

خوب دوست خوبم کرونوس عزیز همین تصاویری که قرار دادین خودش بهترین گواه بر کمک گرفتن از موشکهای پارالل با توپهای نواخت بالا هستش
میبینید که روسها موشکهای حرارتی رو با توپهای 30 م.م. در سامانه کاشتان پارال کردن و امریکایی ها هم که سامانه توانای فلانکس رو در اختیار دارند اونو با ریم 116 سینکرو کردن ( تصویرشو خودتون قرار دادین)

جدای از این مساله در تصاویر ناوهای هواپیمابری که بیشک هرکدوم چنیدن جنگنده برای دفاع از خود و یه ناوگروه همراه برای پشتیبانی دارند باز هم علاوه بر سامانه های دفاع نزدیک ( توپ و موشک) دارای سامانه های پدافند موشکی کوتاه برد هم هستند
برای کلاس نیمیتز از سی اسپارو و برای کلاس آدمیرال کوزینتسوف از خانواده دریا پایه " تور" یا همون اس آ ان 9 استفاده کردند
ناوهای فرانسوی هم نمونه های سدرال و میسترال رو استفاده کردند
پس میبینیم که بودن یه سامانه دلیل بر حذف سامانه دیگه نیست
خوبب رگردیم سراغ طرح خودمون
دو طرح اینجا بررسی شد
1- سامانه پدافند موشکی کوتاه برد برگرفته از سامانه های یازهرا یا حرز نهم
2-سامانه دفاع نزدیک برگرفته از توپ 6 لول گاتلینگ اف-14 ها

برای طرح دوم
چهار زیر طرح پیشنهاد میکنم
1- استفاده تنها از یک توپ گاتلینگ
2- استفاده از یک توپ گاتلینگ و سینکرو کردنش با موشکهای حرارتی من پدی مثه میثاق
3- استفاده از دوتوپ گاتلینگ پارال با هم
4- استفاده توامان دو توپ گاتلینگ پارال شده با موشکهای میثاق
هرکدوم از اینها معایبی داره و مزایایی
معایبی مثه بزرگتر شدن ، سنگینتر شدن ، گرونتر شدن ، یچیده تر شدن
و محاسن و فایده هایی مثه بالا رفتن نواخت تیر ، بالار فتن شانس موفقیت ، بیشتر شدن برد درگیری ، پایداری بیشتر در نبرد
توانایی درگیری با اهداف بیشتر در زمان کمتر ( کمتر شدن زمان درگیری با هر هدف9 و در نهایت بالا رفتن ضریب ایمنی یگان

اول باید نوع طرحمون رو انتخاب کنیم بعد اونو به چند زیر طرح تقسیم کنیم
1- بررسی کلی و مکانیکی سامانه( بویژه سامانه های حرکتی و سامانه های خنک کاری)
2-بررسی مهمات مورد نیاز
3- بررسی سامانه های راداری و هدایتی مورد نیاز
4-بررسی شیوه کنترلی و سینکرو کردن اون با فایر کنترل شناور
5-بررسی مباحث پشتیبانی شناور از طرح ( جانمایی ، خوراک دهی ف انبار مهمات و قطعات ، نفرات کاربر و اسکانشون ، پشتیبانی برقی و انرژِی و.....)
منتظر نظر شما میمونم تا بحث رو تخصصی تر و مشخص تر دنبال کنیم
هرچند معتقدم دو طرح اصلی رو باید هردو رو بررسی کنیم

5 people like this

خودم

لازم شد که من امشب برم روش فکر کنم
ایشالا فردا جوابش رو میزارم

پس فعلا خداحافظ همگی

5 people like this

خودم

با درود خدمت دوست عزيزم وهمه سروران گرامي خصوصا پيشكسوتهاي نور ديده خودم

در مورد مطلبي كه عقاب جان فرمودن بايد خدمتتون عرض كنم كه مسلما طرح شماره 4 شما بخاطر پايداري و توانايي هاش مورد پسنده اما بخاطر مسايل فني و هزينه و پشتيباني و و وو ..... طرح اول مورد استفاد ه قرار ميگيره مگر اينكه بر چالشهاي فني اون غلبه كنيم

يكي از مواردي كه ميتونه به عنوان پاشنه آشيل سيستمهاي راداري به حساب بياد توانايي در گيري با اهداف متعدده كه در صورت اشباع منطقه نبرد از اهداف ريز و درشت و فريبنده ها و نفوذ اخلالگرها به فركانسهاي كاري و از همه بد تر ريست شدن و از كار افتادگي راداره كه ميتونه در حساس ترين لحظات مجموعه تحت پوشش خودش رو بي دفاع رها كنه

براي رفع اين مشكل راه چاره پاك كردن صورت مساله نيست بلكه استفاده از سيستمهاي شليك كن - فراموش كن بصورت اكتيو و پسيو ه كه اگر به مساله بهينه سازي در زمان و هزينه ها هم نگاهي داشته باشيم غالبا به سامانه هاي پسيو راي خواهيم داد

[تصویر:  wqjwgt1aprerenyx1fcy.jpg]

[تصویر:  lb4k63ohnn7uv7myd82n.jpg]

كه حتي شايد بتونيم سايدوايندر درياپايه هم بهينه سازي و مورد استفاده قرار بديم و يا استينگر و استرلا و ساير موشكهاي دوش پرتاب ديگه كه تهيه اونها سخت نيست و نياز زيادي براي هدايت راداري تحت هدايت سيستم كنترل آتش مركزي نيست و فقط سامانه به ردگيري و اجراي اتش و در نهايت كنترل هدف از نظر پايايي و نابودي مي پردازه و اختلالهاي محيطي كه روي لينك داده هاي محيط اثر مخربي دارن ؛ در اين مورد بي اثر ميشوند

[تصویر:  688786ezf6ftfak5abdm.jpg]
يك چشم هميشه بيدار
در پس انواع موشكهاي كوتاهبرد كه وجود اونها رو ضروري و لازم ميدونم نياز به نصب توپ احساس ميشه كه با نواخت بالا و يا روشهايي براي افزايش تصاعدي احتمال برخورد و يا هوشمند سازي مرمي ها در واقع جلوي هر گونه نفوذ به حريم شناور رو سد كنه كه چند ارسال قبل به دو مورد اون اشاره شد

در زير هم چند نوع از چيدمانهاي مرمي رو ميتونيد مشاهده كنيد كه تا حدي با روشهاي فوق طراحي شده اند

normal-3-144.jpg

PICT0228.jpg

كه با توجه به حجم كم گلوله نسبت به موشك ؛ امكان ذخيره سازي بالا و شليك بي دريغ به سوي اهداف رو خواهيم داشت

normal-gfgg-0.jpg

البته در يك در گيري منجر به قفل راداري دشمن بهتره كه از الگوي حمله به رادار وتجهيزات الكترونيكي ، همونطوري كه در بمبهاي الكترو مغناطيسي بكار رفته در راكتهاي الكترو مغناطيسي ساخت خودمون محيط اطراف مهاجمين رو با شليكي كه قالبا تير اخطار تلقي ميشه مورد تهاجم قرار بديم
كه طبعا به اين شليك واكنش چندان تندي داده نميشه اما در عوض بعد از انفجار اون راكت در هوا عملا شناورهاي دشمن به اهداف بي دفاعي تبديل ميشن و جمينگ و جنگال و .... وجود نخواهد داشت

[تصویر:  5g7jrz6iljwbb9qrcr6.gif]

چه برسه به شليك هدفگيري شده موشك

هرچند معتقدم حتما براي چنين تهاجمي تدابير خاصي انديشيده اند
اما امكان و احتمال غافلگير كردن دشمن در اولين شليك هم كم نيست و در صورت موفقيت ؛ برگ برنده ميدان نبرد در دست باكفايت نيروي دريايي مان خواهد بود

البته اينها يكي از كليات روشي است براي دفع موشكهاي شليك شده
اما اگر از همان ابتدا شناورهاي ساخته شده كشورمان داراي طراحي استيلث و ضد زره باشند ؛ اين پارامتر ميتونه در كاهش رهگيري و اصابت موشك موثر باشه

[تصویر:  e0y2c9t0b28h9latl3z6.jpg]

[تصویر:  t7brs5svy3zavvi844m1.jpg]

كه صد البته اين يك راه حل دراز مدت و اساسي به حساب مياد

4 people like this

عقاب جان

دوست خوبم سلام
در باره هزینه بر بودن ،پیچیده تر بودن ، سنگین تر بودن و در کل دشوارتر بودن طرح شماره 4 باهاتون موافقم
اما درباره برگزیدن طرح یک هم اجازه بدینب اهاتون مخالفت کنم، جالبه خودتون طرح 1 رو برگزیدن اما باز براش دنبال موشک سایدواندر دریایی میگردین خوب اینکه میشه طرح شماره 2

اگر موافق باشین طرح شماره 2 رو با هم بررسی میکنیم
یعنی یه توپ گاتلینگ پارال شده با موشک
اما ذکر چند نکته رو هم فراموش نکنیم قرار نیست رویایی طراحی کنیم ، قرار نیست طراحی از پایه باشه قراره مشکل کوتاه مدت و میان مدت رو حل کنیم تا بریم سراغ یه طراحی کلی و اساسی از پایه
برای این منظور باید بدنبال داشته ها و توانایی هامون بگردیم
خوب موشک سایدواندر ما برای خود جنگنده هامون با مشکل تهیه کردنش مواجهیم ، صحبتهایی از فاطر شد که به خاطر تهیه موشکهای پی ال چرت!!!! چینی طرح تولیدش در حاله ای از ابهام مونده بعد هم با دسترسی ایرانب ه آرچر و مقایسه ایندو باهم بعید میدونم اراده ای برای ادامه طرح ساخت فاطر مونده باشه البته این فقط یه حدث و گمانه ، برای سایدواندر ( یاب ا احتمال بسیار بسیار پایینش فاطر) فعلا نمونه دریا پایه رو هم نداریم
باید مبنا رو بر در دسترس ترینها بزاریم برای این منظور بنده میثاق 2 رو پیشنهاد میکنم
یعنی پارال کردن توپ 20 م.م. گاتلینگ اف 14 با موشکهای من پد میثاق 2 با یه طرح الگو گرفته از کاشتان ( البته یه نیمه کاشتان !!!!) و یا طرح ترکیبی ریم 116 و فلانکس

حسن اجرای طرح شماره 2 اینه که براحتی قابلیت تبدیل شدن به طرح 4 رو داره

در باره سمانه های کنترلی اون هم رادار اکتوی ،راداری پسیو ، اپتیک ، و سنسورهای حرارتی رو پیشنهاد میکنم
این موارد بصورت تکت تک یا مجتمع در چند سامانه امون وجود داره که میشه از اونها کمک گرفت ، سامانه اسکای گارد ، سامانه یازهرا ، سامانه حرز نهم ، سامانه ریپیر ، سامانه تور ام یک و سامانه سام 6
یعنی تاینها تقریبا بصورت ترکیبی عمل میکنند
نزدیک ترین موردبه خواسته ما سامانه یازهرا و حرز نهمه
برای رادار شناسایی میشه از رادارهای خود شناور استفاده کرد اما رادار رهگیری و درگیری باید مختص خود سامانه باشه
اگر این طرح مورد قبولتونه
مبنا رو بر طر شماره 2 بزاریم بعد بیاییم بررسی شرط و وضعیت رو در 4 زیر طرح بیان شده شروع کنیم

4 people like this

خودم

دوست عزيز من جنبه هاي مثبت دو طرح رو مد نظرم قرار دادم نه اينكه بخوام يك طرح رو حتي انتخاب كرده باشم

خب اگر با تهيه سايدوايندر هم مشكل داشته باشيم ؛ دوش پرتابها رو به راحتي ميتونيم بكار ببريم كه جايگزين مناسبي هم هستن

اگر بتونيم سيستم هدفگيري شون رو باز كنيم و روي بدنه كشتي به سمت بيرون نصب كنيم و با رادار و كامپيوتر مركزي شناور مرتبط كنيم اونوقت ميشه تمامي لانچرها رو در يك بخش از كشتي و عمودي متمركز كرد تا كمترين فضا رو اشغال كنه و بيشترين پوشش (360 درجه) رو حول كشتي ايجاد كنيم

ولي استفاده از راكت هاي مولد پالس الكترومغناطيسي در نبرد هاي متراكم كه شناور هاي كشورمون با تنگناي نفر و تعداد و تجهيزات مواجه شدن ؛ اجتناب ناپذيره و بد نيست به اين سلاح هم مجهز بشن
ضمنا ديشب هم مقداري ازاون مقاله كه براي ارائه كردن به مقامات فرموده بودين رو نوشتم ايشالا وقتي كامل شد براتون يك نسخه ي اون رو خدمتتون تقديم ميكنم

4 people like this

عقاب جان

دوست خوبم سلام
اجازه بدین چند ایراد بگیرم
درباره راکتهای مولد پالس الکترو مغناطیس برای سامانه های مد نظر ما ( دفاع نزدیک که آخرین لایه دفاع از شناوره ) میتونه برای خود شناور هم خطرناک باشه ، چنین سامانه ای برای بردهای بالاتر میتونه بسیار کارایی داشته باشه ، به نحوی یه سلاح آفندی هم بحساب میاد و به نظر من مقوله اش جداست و باید جداگانه بررسی بشه

در باره استفاده از لانچ عمودی هم بدترین گزینه ممکن برای سامانه ایه که قراره در برد نهایتا 5 -6 کیلومتری عمل کنه
جدای از بحث محدودیت زاویه درگیری سیکرهای موشک و هدف یابها بهترین شیوه همان شیوه متعارفی هستش که امریکایی ها و روسها ازش استفاده میکنن
هم محور با سامانه کنترلی توپ
یعنی با کمترین زاویه و انحراف موشک شلیک بشه چرا که زمان واکنش و درگیری فاکتوری حیاتیه و باید از شلیک با زاویه زیاد و هر زاویه ای که باعث انحراف از مسیر و بعد اون تصحیح مسیر بشه جلوگیری کرد ، باید کوشید کوتاهترین فاصله و کمترین زمان رو برگزینیم که همون شلیک مستقیم ، با کمترین زاویه انحرافی به هدفه ( در اینباره جناب آرتیمیس میتونن راهنمایی های خوبی داشته باشن ، جناب براتی عزیز التماس دعا و راهنمایی !)
برای پوشش کامل و کاستن از زاویه شلیک و همچنین زمان درگیری و... معمولا دوسامانه روی هر شناور نصب میشه که هر سامانه حدود 270 درجه ( تقریبیه این اعداد و بستگی به جای سامانه و شکل شناور و و محدودیتهای زوایا و میدانهای درگیری داره ) رو پوشش میده که یکی اختصاصی برای پدافند جلوی کشتی و یکی دیگه برای عقب کشتی و هردو باهم در یک همپوشانی میانه و بدنه کشتی رو که مهمترین نقطه و احتمالی ترین نقطه هدف برای تهاجم هست رو پوشش میدن ( این مبحث رو در بحث جانمایی باید پیگیری کنیم )
و اما بحث نحوه کنترل سامانه
اگر به این سادگی بود که دیگه حرفی توش نبود کلیاتش بله همینه اما بصورت تخصصی و جزییاتی تر باید بررسیش کنیم

4 people like this

خودم

با درود فراوان

خب اگه بخواهيم يك راه حل براي دفاع كوتاهبرد باشيم ميتونيم راه حل هاي موجود رو در 3 دسته بخش بندي كنيم

1- كوتاه مدت
2- ميان مدت
3- دراز مدت

كه همه عزيزان ميدونن كه هر كدوم چه تبعات و اثراتي رو به لحاظ تاكتيكي و استراتژيكي بر بدنه دفاعي شناور هامون داره

اگر از اخر به اول بررسي كنيم ميشه گفت براي گرو ه 3 راه حلها بهترين ايده ساخت كشتي هاي مقاوم ضد موشك و ضد راداريه كه امكان كم پيدايي رو افزايش ميدن

براي راه حلهاي ميان مدت هم ساخت و يا بهينه سازي موشكهاي ميانبرد و كوتاه بردبه همراه تسليحات و مهمات زماندار و پخش كننده ريز ذراته

براي كوتاه مدت هم به عقيده بنده بهتره كه همونطور كه قبلا هم اشاره كردم از توپ گاتلينگ استفاده كنيم كه تقريبا نواختي مغادل 6000 گلوله بر دقيقه داره و در صورت كوپل كردن 3 قبضه از اين سلاح به نواخت وحشتناك 18000 گلوله بر دقيقه مي رسيم كه اگر موشكي فقط 1 ثانيه در معرض برخورد شليكهاي اين سلاح قرار بگيره معادل 300 گلوله با اون اصابت ميكنن كه در صورت استفاده از مهمات ضد زره و يا دو زمانه ؛ براي نابودي موشك كفايت ميكنه

[تصویر:  dl3qs63taf0jgbv3cm01.jpg]

البته اين به تنهايي كافي نيست و من يه ايده ديگه هم دارم و اون اينكه
به كمك رادارهاي شناور وقتي كه موشكي به برد پدافندي كشتي رسيد با ارسال آلارمي به نفرات پدافندي اونها رو حاضر به رزم كنه و با دستور آتش به اختيار اقدام به رهگيري و شليك دوش پرتاب كنن

[تصویر:  w5dw3lc47muuwukss44.jpg]

اينطوري زياد نياز به ساخت و نصب تجهيزات الكترونيكي نداريم و زود ترهم به حالت عملياتي مي رسيم

اين چطوره؟

4 people like this

خودم

دوستان عزیز !!!! به خدا من از لاکهید مارتین و بویینگ نیومدم که دارم توی این بحث شرکت میکنم

من هم بچه همین آب و خاکم
شما ها که بیشتر از بنده در صنعت نظامی کشور سررشته دارید
شما که بیشتر از بنده در این بحث حق آب و گل دارید
جناب سرهنگ ملایری جناب آرتمیس جناب جنت سرشت جناب شنتیا جناب فونیکس جناب سرهنگ مازندرانی جناب ستاری کلافه جان میلاد جان دستان جان
و .... همه دوستان ؛ این رو به چشم یه احساس نیاز برای بدنه نیروی دریایی ببینید نه یک بحث الکی
من یه مقدمه ای برای اون نوشتم اما باید یک مطلب فنی شش دانگ در ادامش بنویسم که بشه ارائه کرد
همه شما رو به همکاری جدی در این بحث دعوت میکنم

4 people like this

عقاب جان

دوست خوبم سلام
طرح شماره سه شما خیلی نیاز به تکنولوژی و پیشرفت صنعتی و زمان و هزینه و سرمایه و مدیریت و... داره اما بایسته و لازمه
منتها فعلا کمی دور از دسترسه
البته بحث مقاوم در برابر موشک رو من تعبیر به همون اختفای راداری میکنم والا اگر منظورتون زره پوش کردنه که پس از جنگ جهانی دوم این مقوله منسوخ شده و باعث بالا رفتن جابجایی شناور و به دنباله اون مشکلات فرا روی سامانه پیشرانش و پروپالشن و... میشه
اما بحث شناورهای اختفا کار مثه زوم وات از بایسته های روز صنعت دریانوردی نظامیه
درباه طرح شماره 2 شما الان در حال پیگیریه و موشکها و سامانه های میان برد محراب 0 و در دو سه جا صحبت از نمونه دریا پایه رعد شده که فقط همون چند جا اسمش اومده و هیچ توضیحی داده نشده)
در باره شماره یک
بحث گاتلینگ رو که موافقم اما این بحث آلارم برای من پدهای کاربری شده توسط نفر از همون سالهای 56-55 شروع به کار شده و تقریبا همه یگانهامون دارای دوش پرتابهای انفرادی هستند
صحبت من کم کردن تاثیر نفر در دفاع و افزایش قابلیت اطمینان و پایداری سیستماتیکه
برای بهتر فهمیدن موضوع باید یه سفر دریایی تشریف ببرید و ببینید در شرایط خاص دریایی و یا حتی مانورهای تند شناور و یا ترکیب توامان هردو ( مانورهای تند شناور در دریای مواج و...) اونهم در گیر و دار ترس اومدن موشک و دلهره و استرس و تولید آدرنالین خون و.... شلیک من پد توسط نفر چقدر میتونه سخت ، دشوار و یا با دقت کم باشه و یا چقدر برای خود نفر میتونه خطر ایجاد کنه ( شیر نر و نهنگ دریادلی چون آرتیمیس قهرمان میخواد تا بتونه در اوج بارش گلوله و موشک درست هدفگیری و شلیک کنه و بالگرد بندازه پایین ، ما هنوز هم افتخار میکنیم بهتون قهرمان هنوز و همیشه)
به نظر م اگر از جناب آرتیمیس به عنوان متخصص و کاربر این سامانه و سامانه های شبیه این بخوایم برامون توضیح بده که در گیر و دار دریای مواج و طوفانی و رول و پیچ و یاو و مانورهای تند و بارش گلوله و موشک ( و یا همه توامان با هم ) ، هدف قرار دادن یک موشک مهاجم با اون سرعت بالای حرکت و اندازه کوچیک و پروفایل حرکتی نزدیک به سطح آب چقدر دشوار ، سخت ، نا ایمن ، شدنی و یا نشدنیه ،بهتر باشه
تاز ه هنوز پدافند در برابر پرتابه های دور ایستا رو هم لحاظ نکردیم و در برابر اینگونه تهاجمات باز هم دستمون بسته است و کمیتمون میلنگه
من ترکیب سیستماتیک و ریموت کنترلی این دو سامانه رو لازم میدونم
سامانه ای سینکرو شده با سامانه فایر کنترل و مدیریت رزم شناور ، با کنترل رادار ، اپتیکال و سنسورهای حرارتی و حتی در صورت امکان پرتوهای لیزری( یعنی نهایت دقت و پایداری برای مقابله با راهکاری سید و انتی سید ممکنه دشمن )
برای شلیک منوالی و دستی ، اورلیکنهای 35 م.م. هم نواختی حدود 2500 تا 3000 در دقیقه دارن که با توجه برد بالاتر و کشندگی و بازدارندگی بیشتر گلوله های 35 م.م. ( 75% قویتر بودن از لحاظ کالیبر ) همین الان داره ازشون استفاده میشه
هدف ساخت سامانه ای شبیه فلانکس +ریم 116 و یا کاشتان روسهاست
بیایین تقسیم وظیفه کنیم
طراحی مکانیکی و ساختاری و شاسی و سکو و.. و جانمایی و مکانیابی و هماهنگی با چینش دیگر جنگ افزارها با من ( دو تا از چهارتا زیر طرح )
گلوله ها و سامانه کنترلی با شما ( دوتا زیر طرح باقیمونده )
البته من خیلی دلم میخواست دوستان دیگه هم میومدن توی گود بالاخص شنتیای گرامی میومد و در بحث راداری و کنترلی کمکمون میکرد
اگر دوستان بیان تو گود میتونیم به نتایج مثبت و خوبی برسیم

4 people like this