Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

هلی کوپتر IRIAA Bell 205 UH-1H Huey

20 posts in this topic

این تاپیک جهت بررسی فنی هلی کوپتر Bell 205 UH-1H Huey با کمک اساتید خلبان و فنی این هلی کوپتر ایجاد گردیده است .

برش فنی هلی کوپتر بکمک شماره قسمتهای مختلف آن .

49732458037985916686.jpg

07279956841126671048.jpg

17 people like this

ابعاد UH-1H

96060000667943346765.jpg

21 people like this

42749905184084585754.jpg

Instrument Panel

27783870041602849670.jpg

Central Pedestal

کنسول مرکزی که در پایین بین دو خلبان قراردارد  و شامل تعدادی از پانل های کنترل برای سیستم های ارتباط رادیوییVHF\UHF، چراغهای هشدار دهنده ،سیستم های تسلیحات (در صورت مسلح بودن)، کنترل سوخت موتور،سیستمهای ناوبری و .... است.

95118019389874574497.jpg

Caution Lights Panel

این پنل شامل یک سری چراغهای احتیاط و هشدار دهنده مثل فشار هیدرولیک ،فشار روغن موتور ،پمپها و بوسترهای سوخت ،هشدار سوخت زاپاس ،قطع شدن جریان برق و استفاده از ژنراتور ، کلیدهای تست سلامت و ... میباشد.

63810165866465392826.jpg

ادامه دارد .......

21 people like this

از جناب سرهنگ ملایری تقاضا دارم ایرادهای بنده را اصلاح فرمایند .

13 people like this

یک سوال هم بنده دارم 

با توجه به اینکه هلی کوپترهای تهاجمی و پشتیبانی در دو آرایش خطی و ردیفی ؛ خلبان و کمک خلبان رو جانمایی کردن

کدوم حالت برای تسلط بیشتر بر منطقه نبرد ؛ دید و کارایی بهتری رو برای خلبان و کمکش فراهم میکنه ؟

15 people like this

معمولا کنترل آتش دست خلبان سمت راست میباشد ولی دلیل و منطقش را باید از اساتید محترم جویا شد .

12346569081516907393.jpg

18 people like this

یک سوال هم بنده دارم 

با توجه به اینکه هلی کوپترهای تهاجمی و پشتیبانی در دو آرایش خطی و ردیفی ؛ خلبان و کمک خلبان رو جانمایی کردن

کدوم حالت برای تسلط بیشتر بر منطقه نبرد ؛ دید و کارایی بهتری رو برای خلبان و کمکش فراهم میکنه ؟

در مورد دید بهتر خوب 100% خلبان در هلی کوپترهایی که خلبان وکمک به صورت کنار هم قرار میگیرند  هرچه کابین بزرگتر باشه و شیشه روبروی خلبان بزرگتر باشه دید بهتری به اطراف داره ولی از طرف دیگه هرچی عرض هلی کوپتر بیشتر باشه در نتیجه درصد هدف قرار گرفتنش از روبرو بیشتر میشه  به خاطر همون هلی کوپترهایی مانند کبرا  که به صورت پشت سر هم خلبان و کمک و یا تیرانداز قرار دارن هدف قرار دادنشون از روبرو بسیار مشکل تر از هلی کوپترهای دیگه هستش

18 people like this

معمولا کنترل آتش دست خلبان سمت راست میباشد ولی دلیل و منطقش را باید از اساتید محترم جویا شد .

12346569081516907393.jpg

در هلی کوپتر بر خلاف هواپیما خلبان سمت راست و کمک  سمت چپ می نشیند البته هلی کوپترهای غربی به این صورت می باشد ولی شرقیش رو نمیدونم !  در هنگام استفاده از موشک های هدایت سیمی چون سایت اوپتیک نشانه روی و کلا سیستم هدایت موشک سمت چپ و بالای سر کمک خلبان هستش در نتیجه نشانه روی و شلیک و هدایت موشک تا هدف  توسط کمک انجام میشود و خلبان هم که کار هدایت هلی کوپتر رو انجام میده ولی اگر اشتباه نکنم در هنگام شلیک راکت ومسلسل البته از نوع  ثابت که دو طرف هلی کوپتر بسته میشه  چون غیر هدایت شونده هستند و با تغییر زاویه دماغه هدایت میشود و  فقط احتیاج  به gun sight  برای نشانه روی دارند و با توجه به اینکه فرامین و هدایت هلی کوپتر با خلبان  هستش در نتیجه همزمان با هدایت هلی کوپتر می تواند راکت و مسلسل هم شلیک کند .

20 people like this

نمای کاکپیت و موقعیت قرارگیری آلات و نمایشگرها

42749905184084585754.jpg

Overhead Console

این کنسول شامل کلیه سوئیچ های روشنایی داخلی(پنل ها،کنسول ها ،الات و نمایشگرها ) و خارجی هلیکوپتر ،هیتر و سیستم برق رسانی میباشد.

25591346115874220853.jpg

45151255272844113387.jpg

45151255272844113387.jpg

17 people like this

اینکه خلبان در هواپیما در سمت چپ قرار می گیرد به این دلیل است که در روش ناوبری VFR یا پرواز با استفاده از قوانین بصری خلبان باید از سمت راست CHEK POINT ها یا شاخص های مشخص بر روی زمین و  حتی در آسمان عبور نماید یا به تعبیری ان نقطه بایدر سمت چپ هواپیما یا خلبان قرار داشته باشد و این مسئله در روش IFR که هدایت بصورت تقریبا خودکار صورت می پذیرد نیز صدق می کند .

چوت با هر دو TYPE پرواز کردم بصورت تجربی عرض کنم در بالگردهایی مانند UH-1 و امثالهم خلبانان بصورت SIDE BY SIDE و در بالگرد مانند کبرا بصورت IN LINE قرار می گیرند بطور کلی بالگردی مانند UH-1 چون WINDSHIELD بزرگتری را در مقابل خلبانان قرار می دهد دید مقابل خلبان بهتر از بالگردی مانند کبراست و در مقابل کبرا بعلت RCS یا سطح مقطع راداری کمتر دید مقابل کمتر ولی در طرفین خلبان دید بهتری دارد .

در مورد GUN SIGHT توضیحات جناب نیک پیام کاملا درست است .در بالگردهای جدید به خصوص UH-1Y , AH-1W به علت بهره گیری از نشاندهنده های MFD و DFD و TV COLOR و تسلیحات هدایت شونده بحث تغییر زاویه دماغه بالگرد یا NOSE DOWN و NOSE UP برای شلیک منتفی می باشد .

21 people like this

با تشکر از جناب iriaf که هلی کوپتر 205 رو بخوبی با شکل و توضیحات تشریح نموده اند و همچنین استاد گرانقدر جناب pilot - ah-1j که به سوالات بدرستی پاسخ دادند . فقط اضافه کنم که خلبانیکم در بالگردهایی مثل یو اچ وان و 214 دسترسی بهتری به ادوات و نشاندهنده ها دارند مخصوصا سویچ استارت هلی کوپتر ( معمولا خلباندوم از سمت چپ به سختی می تواند استارت بزند ) . البته اعتقاد دارم خلبانان هلی کوپتر های هجومی مانند 214 و 205 از نظر دید و تسلط بر منطقه نبرد با هم تفاوتی ندارند اما در هلی کوپتر کبری خلبان تیر انداز تسلط بهتری دارد . البته باید دید نظر استاد عزیز pilot - ah1j چیست 

23 people like this

جناب pilot ah-1j با سلام حضور جنابعالی.ممنون می شوم اگر به سوالات زیر پاسخ دهید

1-اگر needle #1,#2در NF بر روی یکدیگر در 85 درصد بر روی یکدیگر منطبق نشوند پیشنهاد شما چیست؟

2-در (warning system(rpm high-low limit warning systemچه زمانی چراغ هشدار روشن می شود؟

12 people like this

APU چیست ؟

13 people like this

A.P.U= AUXILIARY POWER UNIT

یا مولد نیروی کمکی که معمولاً تشکیل شده از یک موتور CENTRIFUGAL که درهواپیماهای مسافربری درانتهای هواپیما قراردارد و درزمانیکه هواپیما برروی زمین قراردارد و موتورهایش خاموش است نیروی الکتریکی لازم را فراهم میکند و همینطور هوای فشرده برای استارت زدن موتور را تأمین میکند.

نکته مهم درمورد این موتورها این است که فاقد دسته گاز میباشد وبعداز روشن شدن با یک دور ثابت کارمیکند و برق 110 ولت 400 هرتز را توسط ژنراتورش تولید میکند

16 people like this

با تشکر از جناب iriaf که هلی کوپتر 205 رو بخوبی با شکل و توضیحات تشریح نموده اند و همچنین استاد گرانقدر جناب pilot - ah-1j که به سوالات بدرستی پاسخ دادند . فقط اضافه کنم که خلبانیکم در بالگردهایی مثل یو اچ وان و 214 دسترسی بهتری به ادوات و نشاندهنده ها دارند مخصوصا سویچ استارت هلی کوپتر ( معمولا خلباندوم از سمت چپ به سختی می تواند استارت بزند ) . البته اعتقاد دارم خلبانان هلی کوپتر های هجومی مانند 214 و 205 از نظر دید و تسلط بر منطقه نبرد با هم تفاوتی ندارند اما در هلی کوپتر کبری خلبان تیر انداز تسلط بهتری دارد . البته باید دید نظر استاد عزیز pilot - ah1j چیست 

جناب ملایری عزیز نظر بنده را خواسته بودید احتراما حضور جنابعالی عرض کنم که در زمان دانشجویی در پروازی که همراه استاد انجام می دادم ایشان از حقیر خواست که به راست یک TURN STEEP یا یک گردش گود انجام بدهم و در همین حین علیرغم اینکه تمام موارد رو رعایت کرده بودم با عصبانیت در رادیو فریاد زدند چکار می کنی .منکه حول کرده بودم گفتم استاد چی شد .ایشان گفت حواست کجاست سریع پاتو بذار روی گوی (ball) به یکباره هنگ کردم که منظور استاد چیست و این گوی که ایشان می فرمایند کجاست و داشتم سعی می کردم که گوی مورد نظر ایشان رو پیدا کنم که مبحث skid و slip در گردشها رو به خاطر آوردم و اینکه در قسمت پایین atitude indicator قسمتی وجود دارد بنام inclinometer که همون گوی مورد نظر است و در گردش ها اگر گوی به سمت چپ و راست لغزید باید پدال همان طرف رو بگیریم و خلاصه گوی رو در مرکز نگاه داریم تا از لغزش بالگرد به داخل یا خارح گردش جلوگیری کنیم و از اون زمان سالها گذشته فقط یادمه ان روزبه استاد که شما هم استاد بنده هستید برای اینکه کم نیاورده باشم گفتم استاد ما رو با چه چیزهای ساده ای امتحان می کنید؟ : AWE :

16 people like this