Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

گمجن ( Gomjan) 

این گفتار به بررسی نقش عشایر استان کرمانشاه در دوران هشت ساله دفاع مقدس و آموزشها و عملیاتهای مشترک ارتش، ژاندارمری و عشایر می پردازد. 

گمجن نام کتابی به نویسندگی سرتیپ دوم توپخانه ستاد جهانگیر جمیلی و از انتشارات هیئت معارف جنگ می باشد. 

**

*

2_38950.png

در هفته نخست یورش ارتش بعثی به سرزمین مقدس ایران با توجه به وقایع و رویدادهاي منطقه کردستان، امام راحل فرمان تشکیل بسیج عشایر غرب کشور را به جانشین ریاست ستاد مشترك شهید سرلشکر ولی فلاحی صادر فرمودند. 
با توجه به درگیري نیروي زمینی ارتش جمهوري اسلامی ایران و سپاه پاسداران با مسائل داخلی و مقابله با تهاجم ارتش بعثی و همچنین به منظور حداکثر استفاده از نیروهاي موجود در ستادها و ادارات تابعه، تسلیح و تجهیز و سازماندهی و آموزش و فرماندهی بسیج عشایر غرب کشور به ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامی ایران واگذار گردید.
ستاد مشترك در آغاز جنگ تحمیلی، ستاد هماهنگ کننده فرماندهی کل قوا بود که هدایت کلی عملیات نظامی و نظارت بر سیر حوادث جبهه ها را به عهده داشت و واگذاري چنین مأموریتی،
خارج از شرح وظایف ستاد مشترك بود و صرفا بنا به موقعیت خطیر جبهه ها و اجراي فرمان امام راحل اتخاذ گردیده بود.

ستاد مشترك، سرگرد محمود رستمی را که در آن زمان معاون فرماندهی قرارگاه و پشتیبانی ستاد مشترك بود، به عنوان فرمانده عشایر غرب کشور تعیین نمود و در مورخه 1359/7/7 عناصر فرماندهی و ستاد عشایر غرب کشور شامل 7 نفر افسر ، 20 نفر درجه دار ، 3 نفر کارمند و 27 نفر سرباز ، مجموعا 57 نفر به غرب کشور عزیمت نمودند.
سرگرد محمود رستمی، پس از حضور در قرارگاه مقدم نزاجا در غرب در پادگان پشتیبانی منطقه 1 در کرمانشاه، توسط فرماندهی و ستاد قرارگاه مقدم نزاجا توجیه و ضمن اخذ دستورات
شفاهی، در رابطه با به کارگیري عشایر در جنگ به ماهیدشت عزیمت و با استقرار در ماهیدشت با همکاري بیشائبه سران ایلات و عشایر غرب کشور( کلهر، سنجابی، گوران، قلخانی، ولد بیگی، زردلان، سر فیرورز آباد ماهیدشت، جلالوند، عثمانوند ) سازمان بسیج عشایري را در کوتاه ترین زمان تسلیح ، سازماندهی و آموزش و در حداقل زمان آماده مقابله با دشمنان این سرزمین شدند.
تشکیل و تجهیز یگان هاي عشایر که نفرات آنان عمدتاً از افراد بومی بودند، موجب گردید که عملیات گرانبها و با ارزش توسعۀ پدافند داخلی و ایجاد امنیت و آرامش در منطقه بدون خونریزي انجام و توطئه هاي دشمنان در منطقۀ غرب در نطفه خاموش شود.
ارزش این یگان ها تنها در زمینۀ عملیاتی نبودند،بلکه از جنبه هاي قومی و عشیره اي و مهم تر از همه اثرات روانی و تبلیغاتی آن بسیار اثر گذار و مهم بود. با شروع جنگ تحمیلی،عشایر استان کرمانشاه نخستین کسانی بودند که در کنار یگان هاي نیروي زمینی ارتش جمهوري اسلامی ایران به مقابله با دشمن متجاوز برخاستند.
در همان آغاز نام « بسیج عشایري » به « گروه مشترك جنگ هاي نامنظم غرب کشور » تبدیل  گردید و به صورت اختصار  « گمجن عشایر غرب کشور » نامیده شد.
گمجن از ابتداي تشکیل، زیر نظر ستاد مشترك و تحت کنترل عملیاتی نزاجا بود و در  مورخه  64/1/12 گمجن با تمام سازمان و تجهیزات به نزاجا واگذارگردید .
سرانجام در اجراي امریه فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) مستند به مصوبه شوراي عالی دفاع، گمجن عشایري در مورخه  1366/1/15 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منطقه 7 کرمانشاه  واگذار شد و از مورخه 66/1/15 .  کلیه امور عشایري به آن نهاد محول گردید.

گمجن عشایري با تقدیم 1200 نفر شهید و جانباز خدمات ارزنده اي در دفاع از سرزمین ایران انجام داد که مشروح خدمات و عملیات هاي نظامی و سایر مسائل را در این کتاب ملاحظه
خواهید کرد. زنده یاد شادروان امیر سرتیپ رستمی برابر نظر ستاد مشترك در اواخر حیات خود پژوهش و تحقیق جامعی تحت عنوان « نقش گمجن در 8 سال دفاع مقدس » در سال 1388 تهیه نمودند. 

این جانب در سال 1389 بخشی از خاطرات خود رامربوط به زمانی که به عنوان جانشین و سرپرست گمجن عشایري انجام وظیفه می کردم، تحت عنوان « عملیات تاخت گمجن عشایري » در منطقه خونین نفت شهر و سومارتوسط معارف جنگ « شهید سپهبد صیاد شیرازي » را در 110 صفحه منتشر نمودم.
متعاقب آن، امیر سرتیپ آراسته ریاست محترم هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی » خواستند که این بخش از تاریخ نظامی دفاع مقدس، با استفاده از کتاب تحقیق و پژوهش انجام شده توسط شادروان امیر رستمی و تجربیات این جانب به منظور استفاده دیگر هموطنان به رشته تحریر درآورم .
این کتاب حاصل چنین اندیش هاي بوده است و مطمئن هستم که قلم من از درج همه حوادث و فداکاریها ناتوان است و شایسته است دیگر هم رزمان نیز در این رابطه خاطرات خود را به
رشتۀ تحریر در آورند تا در مجموعۀ تاریخ نظامی دفاع مقدس ثبت گردد. امید است که این کتاب بخشی قابل قبول از آن سال هاي حیاتی کشور را در چنین محدودة زمانی، مکانی و انسانی را بیان کرده باشد.
لازم می دانم از همکاري و راهنمایی هاي هم رزم و هم دوره بسیار عزیز و محترم،امیر سرتیپ 2 ستاد نجاتعلی صادقی گویاکه در تمام مراحل تدوین این کتاب همکاري داشتند، قدردانی و
سپاسگزاري نمایم.

13

یکی از اخبار خیلی جالب در مورد این گروه در سال 1387 

مانع تبعيض در حق بسيجيان گمجن شويد

تذكر مشترك فلاحت پيشه و اميني نمايندگان اسلام اباد غرب و كرمانشاه به وزیردفاع وپشتیبانی سردار نجار ابلاغ شد.پیگیری حقوق بسیجیان گمجن (بسیجیان تحت فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ )واعطای مستمری به ایشان با توجه سابقه خدمت صادقانه آنها درجبهه نبرد هشت ساله با عراق موضوع اين تذكر بود. بسیجیان گمجن از جمله مرزداران دوران دفاع مقدس بودند که متاسفانه هنوز حقوق ومستمری مربوط به آن خدمات ارزنده را دریافت نکرده اند . این امر منجر به شکل گیری احساس تبعیض میان این عزیزان شده است . انتظار می رود هرچه سریعتر نسبت به احقاق حق آنها اقدام شود . کرمانشاه جاوید:لازم به ذکر است سال گذشته در پی پیگیریهای مشترک جاسمی اجاق ودکتر فلاحت پیشه حقوق بسیجیان معسر در بودجه تامین شد ولی عدم شمول این حقوق به بسجیان گمجن (تحت فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی ایران ) منجر به احساس تبعیض این عزیزان شده است از محضر ریاست محترم جمهور در دولت عدالت محور انتظار است رفع تبعیض شود و اعتبار وبودجه این عزیزان پایدار گردد .

فقط بخاطر اینکه با ارتش همکاری کردن !!!!! 

13

با نگاهی عمیق و صادقانه به محل وقوع شهادت و جانبازي نیروهاي گمجن عشایر غرب کشور درفهرست اسامی شهداو جانبازان پی میبریم، آنان در سخت ترین مناطق پدافندي غرب کشور شامل ارتفاعات بازي دراز، سنبله، کاسه شور در منطقه عملیاتی سرپل ذهاب و ارتفاعات بان سیران، قلیچه، تنگ حاجیان و تنگ کورکدر منطقه عملیاتی گیلانغرب و ارتفاعات کهنه ریگ، سلمان کشته و میان تنگ در منطقه عملیاتی سومار تا تپه ماهورهاي نفت شهر حضور فعال داشته و به دور از هرگونه چشم داشت دنیوي بدون درجه و مقام، مال و منال، با اخلاص و درنهایت سادگی، صداقت، جوانمردي و در گمنامی با ساده ترین ابزار جنگی با خون خود خاك میهن اسلامی را از لوث وجود دشمن بعثی اهریمن صفت تطهیر وجان خود را در راه دفاع از آرمان هاي مقدس کشورشان فدا کردند.

در این کتاب شما هم وطن عزیز بافداکاري هاي نیروهاي رزمنده نظامی و عشایري در 8 سال دفاع مقدس آشنا خواهید شد. یکی از اهداف اصلی رهبري عملیات نظامی ایران، حالت مردمی دادن به جنگ بود و بر مبناي این هدف کلی تشکیل نیروهاي مردمی و شرکت دادن آنان در جنگ در اولویت خاصی قرار داشت و تشکیل ارتش 20 میلیونی حتی ماه ها قبل از جنگ مورد بحث و مد نظر بود و به همین علت، به محض آغاز جنگ، نیروهاي بسیجی و مردمی در جهت پشتیبانی از ارتش به مناطق جنگی اعزام شدند و تشکیل بسیج عشایري نیز یکی از همین اهداف بود.

2_af0bb.png

استفاده از نیروهاي مردمی، مهم ترین راهبردهاي دفاعی هر کشوري محسوب می شود که در معرض خطر تهاجم یا تجاوز دشمنی قوي قرار دارند. این سیاست داراي دو بعد دفاعی و تبلیغی است. در بعد دفاعی، کشور در معرض هجوم بیگانگان می کوشد با افزایش منابع داخلی، بسیج نیروهاي مردمی و تسلیحات و جنگ افزار ، برتري خود را بر توان نظامی بالقوه دشمن نشان دهد تا از این رهگذر، دشمن را از اقدام تجاوزکارانه یا از تداوم اشغال باز دارد و یا با به رخ کشیدن نیروي مقاومت مردمی و قابلیت آماده سازي نظامی از طریق بسیج دفاعی و تشکل نیروهاي غیر نظامی در اراده دشمن تزلزل ایجاد نماید. در بعد تبلیغی، به دشمن تفهیم می گردد که هزینۀ اقدام به جنگ بیش از منافع آن متصور است و او را متقاعد می سازد که با مردمی روبه رو خواهد شد که از وحدت، انسجام، صبر، پایداري، مقاومت سرسختانه، فداکاري، ایثار، شهادت طلبی و انگیزه دفاعی برخوردارند .

در آغاز جنگ تحمیلی امنیت مناطق داخلی و خطوط مواصلات نیروهاي خودي در غرب کشور بسیار آسیب پذیر شده بود و صرف نظر از عدم تامین مناطق عقب و خطوط مواصلاتی، یگان هاي زمینی به خصوص لشکر 81 زرهی کرمانشاه نیاز به تقویت فوري داشت که با تشکیل گمجن بخشی این خواسته برآورده شد.

تشکیل گمجن عشایر غرب کشور با ترکیب نظامیان داوطلب از یگان هاي مختلف ارتش جمهوري اسلامی ایران و عشایر از چند ایل گوناگون با آداب و رسوم و سنن مختلف شامل ایلات: کلهر، سنجابی، گوران، قلخانی، ولد بیگی، جلالوند، عثمانوند و سر فیروز آباد ماهیدشت و قرار دادن آنان در یک سازمان رزمی با یک هدف مشترك و به کارگیري در یک جنگ کلاسیک، پدیده اي جدید و کاري بس بزرگ در ارتش جمهوري اسلامی ایران بود، به ویژه این که در گذشته چنین سازمانی وجود نداشته است.

عشایر غرب کشور اعم از شیعه و سنی و علی اللهی (اهل حق) و .... در یک سنگر و در کنار هم و دوشادوش سربازان ارتش و سپاه با نیروهاي متجاوز جنگیدند و هیچ گاه این همبستگی و یکپارچگی بین انَان به ویژه در میان ایلات غرب تا این حد عمیق نبوده است .

اکنون پس از گذشت چندین سال، ارزش تشکیل گمجن به فرمان امام راحل بر همگان روشن می شود که با مطالعه این کتاب تا حدودي به آن پی خواهید برد. 

ارتش بعثی عراق در منطقه غرب، نوك پیکان تلاش و تبلیغات و عوام فریبی خود را با هزینه هاي بسیار زیاد روي عشایر گوران و قلخانی در منطقه استان کرمانشاه قرار داده بود، اما غافل از این که این مرزداران رشید هرگز تن به وطن فروشی نداده ونخواهند داد و علی رغم همۀ تخیلات واهی و صرف هزینه هاي سنگین تبلیغاتی ارتش بعث عراق،عشایر قهرمان دلیرانه قیام نموده و شخصا حافظ سرزمین آباء و اجدادي خود شدند.

در منطقه گوران و قلخانی با وسعت بیش از 2 هزار کیلومتر مربع با تعداد 800 نفر عشایر و 60 نفر نظامی، امنیت و تامین خطوط مواصلات برقرار گردید. سپس در خط مقدم با دشمن به نبرد پرداختند و تمامی توطئه ها و ترفندهاي دشمن نقش برآب شد. 

8

دکتر کریم سنجابی در کتاب « امیدها وناامیدي ها، خاطرات سیاسی » که خلاصه اي از آن نقل می شود می نویسد: یک روز آقاي حاج سید احمد آقا به من تلفن زد وگله کرد از این که او را فراموش کرده ام. بنده گفتم آقا چه فرمایشی؟ چه گله اي؟ شما آنچه را که نباید بشود، در انتخابات به من نشان دادید و همین طور در گرفتاري هاي برادران من، گفت می خواهم شما را ملاقات کنم، گفتم تشریف بیاورید. فوراًبه منزل من آمدند و گفتند آقاي بنی صدر به آقا (امام خمینی) گفتند و آقا فرمودند که از شما بخواهم در این موضوع جنگ ایران و عراق کمک کنید و اقدام نمایید که عشایر غرب هر قدر ممکن باشد، براي این خدمت بسیج شوند. گفتم: این وظیفۀ ملی من است در برابر دولتی که تجاوز به سرزمین ما کرده، یک دولت پوشالی که آلت دست سیاست خارجی است ساکت ننشینیم ولو این که با نظام موجود هم موافقتی نداشته باشم، ولی با دشمن ایران وظیفه خود می دانم آن چه را از عهده ام برآید بکنم و اگر لازم باشد خود من هم به میدان جنگ بروم؛ اما من از شما می پرسم: اگر من بروم و به این عشایر مختلف آنجا، به مردم گوران، به مردم قلخانی، به مردم کلهر، به ایل باباجانی و قبادي و ولدبیگی و ایلات مختلف آنجا که اسم بردم بگویم که شما در این بسیج عمومی با ما شرکت کنید، آنها از من بپرسند براي برادران بیگناهت چه کار کردي؟ اگر مردم سنجابی به من بگویند من چه جوابی می توانم به آنها بدهم؟ با این سرشکستگی که براي من به وجود آوردید، چگونه می توانم حرفم را به مردم بقبولانم؟ گفت موضوع برادران شما حل شده است. فرداي آن روز دوباره به من تلفن کرد و گفت: آقاي بنی صدر در کرمانشاه است و به آقا تلفن کردند که حضور شما در آنجا لازم است و آقا میفرمایند هرچه زودتر حرکت کنید. فوراً آماده حرکت شدم و از طرف دولت دو ماشین بنز 450 براي من فرستادند که در یکی پنج نفر پاسدار براي محافظت من بود و یکی هم براي سواري خودم و دو نفر دیگر که همراهم بودند .

دو روز بعد در کرمانشاه برادرم و پسر عموهایم را آزاد کردند و تحویل ما دادند. بنده شروع به دعوت افراد سرشناس و ذي نفوذ و کدخداهاي عشایر کردم.تقریبا حدود 150 نفر از طوایف مختلف به منزل ما آمدند و من براي آنان جنگ هاي گذشته را توصیف کردم، جنگ با روس ها، جنگ با عثمانی ها، جنگ با انگلیسی ها، جنگ هاي زمان نادر و اساطیر ملی ایران را و این که یک دولت پوشالی تو سري خورده اي مثل عراق که هیچ قابلیتی ندارد به خود جسارت داده که به سرزمین اجداد ما و نوامیس ما تجاوز کند و از این قبیل حرفها، آنها به هیجان و حرکت درآمدند و در ظرف چند روز در حدود 20 هزار نفر داوطلب معرفی کردند. در مدت یک هفته اي که من آنجا
بودم با همۀ تبلیغات مخالف و کارشکنی هایی که از طرف ماکویی استاندار قبلی کرمانشاه و خَلقی ها و توده اي ها انجام می شد و عنوان می کردند که این یک بسیج فئودالی است وارد آن نشوید. حزب توده و آقاي کیانوري نیز در تهران مرتباً در روزنامه هایشان علیه من و علیه برادران من و به اصطلاح خودشان بسیج فئودالی سم پاشی می کردند.

با مراجعه اي که به فرمانده ارتش آنجا کردیم در حدود 6 تا 7 هزار تفنگ برنو و ام یک تحویل ما دادند و به تدریج به منزل ما فرستادند. بنده از آن افراد عشایري نمایندگانی با صلاحدید خود انَان انتخاب کردم و انَان را به موجب صورتی به ارتش معرفی کردم و سلاح ها در تحویل انَان و انَان ضامن و مسئول سلاحها باشند و سلاحها را گرفتند و بین افراد مختلف تقسیم کردند. در حدود 6 ،7 هزار نفر، تا من آنجا بودم بسیج شدند و با حضور خود من 2 هزار نفر از مردم سنجابی آماده حرکت به جانب جبهه جنگ شدند. از آن پس بنده به تهران برگشتم و برادرهایم و پسر عموهایم که گرفتار شده بودند و می ترسیدم دوباره برایشان دردسر ایجاد شود با خود به تهران آوردم، اما
جوان هاي خانواده، برادر زاده ها، پسر عموها، پسر دایی ها همه در این بسیج شرکت کردند.
وقتی به تهران برگشتم بلافاصله از دفتر امام خمینی (ره)، سید احمد آقابه من تلفن کرد و از من خواست بروم آقا (امام) را ملاقات کنم. روز بعد بنده به دیدن آقا رفتم. بسیار اظهار لطف و خوشرویی و مهربانی کردند. من جریان بسیج عشایر و کارشکنی ها و تبلیغاتی که علیه آن می شد به ایشان گزارش دادم و گله کردم که آقا این بسیجی را که ما براي شما و به امر شما تهیه کردیم، آیا براي خدمت به دستگاه دیگر و حکومت دیگري غیر از شماست؟ پس چرا مطبوعات مربوط به حزب جمهوري اسلامی و استاندار رسمی دولت به ما ناسزا میگویند و در امر بسیج کار شکنی می کنند. آن ها افراد عادي عشایر هستند و تابع و زیر دست هیچ رئیسی نیستند. افسرهاي ارتش راهنماي امور جنگی آنها هستند و وابسته به ارتش کرمانشاه می باشند و هیچ رئیس و سرکرده اي از خودشان ندارند. آخر این اتهامات فئودالی چیست و غیر از سرد کردن مردم چه نتیج هاي دارد؟ امام خمینی (ره) خیلی ناراحت شد و دامادش آقاي اشراقی را صدا کرد و گفت: به وزارت کشور تلفن کن، این چه حماقتی است که آ نها می کنند و استانداري که منفصل شده چرا هنوز آنجا مانده است؟ به من هم گفت: خود شما به کرمانشاه بروید و هر کاري که لازم می دانید بکنید. بنده متوجه بودم که فرمایش ایشان از روي تعارف است. گفتم احتیاجی به وجود بنده نیست، آقا پشتیبانی بفرمایند، آنها وظیفۀ خودشان را انجام می دهند.

2-1_49f74.png

برابر ابلاغ فرمان امام خمینی (ره) به جانشین ریاست ستاد مشترك سرلشکر فلاحی مسئولیت تشکیل و اداره گمجن به سماجا محول می گردد و در نهایت پس از بررسی هاي لازم از بین افسران موجود سرگرد ستاد محمود رستمی را که افسري شایسته و معتقد و شجاع و پايبند به اصول شرافت سربازي بود، به عنوان فرمانده بسیج عشایري تعیین کردند. پشتیبانی قرارگاه سماجا مسئول تأمین نیرو و تجهیزات و خودروهاي مورد نیاز و گروه مخابرات سماجا مسئول برقراري سیستم ارتباط و مخابرات و تامین وسایل و تجهیزات و نیروهاي متخصص گردید و بدین ترتیب فرماندهی و ستاد گمجن و به عبارت دیگر هسته مرکزي در سماجا شکل گرفت.

سرانجام در بامداد روز 7 مهر 1359 سرگرد رستمی به اتفاق 57 نفر از نیروهاي سماجا شامل: 7 نفر افسر، 20 نفر درجه دار، سه نفر کارمند و 27 نفر سرباز با وسایل و تجهیزات کامل از قرارگاه سماجا در چهارراه شهید قدوسی تهران به سمت استان کرمانشاه با بدرقه و تکبیر سایر همکاران حرکت کردند. 

سرگرد رستمی پس از حضور در قرارگاه مقدم نزاجا مستقر در پشتیبانی منطقه یک کرمانشاه ابتدا با فرمانده قرارگاه غرب ملاقات و فرماندهی قرارگاه نگرانی خود را از مختل شدن تأمین خطوط مواصلات و عقبه یگانهاي نظامی اعلام داشتند. از سرگرد رستمی خواستند با توجه به فتنه اشرار و آشوبگران، در تقدم یک سریعا نسبت به تأمین خطوط مواصلات و تأمین منطقه اقدام نمایند. بلافاصله جلسه ستادي در اتاق جنگ قرارگاه تشکیل و سرگردرستمی به اتفاق فرماندهی قرارگاه غرب در جلسه توجیهی ستادي شرکت و روساي ارکان ستاد، سرگرد رستمی را در رابطه با وضعیت منطقه و اقدامات و مذاکرات انجام شده با بعضی از سران عشایر توجیه نمودند.
سرگردرستمی پس از توجیه کامل، ابتدا ستاد موقت خود را در پادگان پشتیبانی منطقه یک و سپس در مدرسه اي در ماهیدشت تشکیل و بلافاصله شروع به جذب نیروهاي داوطلب عشایر و واگذاري سلاح و آموزش و سازماندهی آنان نمودند. در حداقل زمان گمجن عشایر غرب کشور سازماندهی و آماده انجام مأموریت گردید.

عشایر غرب کشور پس از تسلیح شدن از اینکه دیدند حکومت مرکزي، آنان را در جنگ و دفاع از شرف و ناموس خود سهیم داشته اند، با شور و اشتیاق به صفوف رزمندگان اسلام پیوستند. با نثار 12 هزار نفر شهید و جانباز، وظیفه ملی و شرعی خود را درحد ایثار و جاودانه به اثبات رسانیدند. برابر فرمان امام راحل، عده زیادي از عشایر پیر و جوان، شهري و روستایی براي دفاع سرزمینی و مقدسات ملی و دینی خود بسیج شدند.
7

2_ecd1a.png

ابلاغ مأموریت گمجن عشایر غرب کشور توسط قرارگاه مقدم نزاجا در غرب

فرمانده گمجن عشایري سرگرد محمود رستمی در تاریخ 59/7/7 پس از اخذ دستور شفاهی از فرمانده قرارگاه مقدم نزاجا در غرب و توجیه توسط ستاد قرارگاه در کرمانشاه به ماهیدشت عزیمت و ستاد گمجن را تشکیل وسپس قرارگاه مقدم نزاجا در غرب طی دستورالعمل شماره 2  مأموریت گمجن عشایر غرب کشور را به شرح زیر به صورت مکتوب ابلاغ  می نماید:

پیوست پ – دستور عملیاتی قرارگاه غرب
مدرك : قرارگاه مقدم نزاجا

1-وضعیت :
الف- ارتش متجاوز عراق با تجاوز به خاك ایران اسلامی، قسمتهایی را در نوار مرزي متصرف شده است.
ب- مهاجمان داخلی و عناصر ضد انقلاب با حمایت و همکاري نیروهاي متجاوزقصد دارند در خطوط مواصلاتی و مناطق عقب نیروهاي خودي ایجاد اختلال کرده و پیشروي دشمن را در مناطق کوهستانی تسهیل نمایند.
ج –یگان هاي جمعی لشکر 81 زرهی به ترتیب در سرپل ذهاب، کله جوب، سومار،سرنی، صالح آباد، کنجان چم،گیلانغرب، سه راهی امام حسن در مواضع مربوطه پدافند می نمایند .

2 - مأموریت: سازمان بسیج عشایري مأموریت دارد :
الف- تامین منطقه بین محور کرمانشاه، اسلام آباد غرب، قلاجه، سرچله، ارتفاعات نسلر بلالر و ادامه آن تا تنگاب و همچنین محور کرمانشاه، قازانچی، کوزران، باینگان، میر آباد، بزمیر آباد و دشت ذهاب را برقرار نماید.
ب- با اجراي عملیات دستبرد، ایذائی و شکار تانک، نیروهاي منظم دشمن را در حد مقدورات فرسوده و مضمحل نماید .
ج- از نفوذ عوامل منظم و نامنظم دشمن به داخل منطقۀ خودي ممانعت به عمل آورد.

3- اجرا :
الف : تدبیر عملیات :
1) سازمان بسیج عشایري ضمن استفاده از مقدورات یگان هاي ژاندارمري منطقه، عشایر محلی را تجهیز نموده، سازمان داده، تدارك کرده و آموزش می دهد.
2) پایگاه هاي لازم را در منطقه مسئولیت اشغال و نیروهاي تامینی و شناسایی ضروري را در پایگاه مستقر می سازد.
3) از وجود عشایر تجهیز شده به شرح زیر استفاده به عمل آید:
– کاربرد افراد جوان و جسور براي تشکیل گروه هاي شکار تانک که دست کم به دو قبضه موشک انداز آرپی جی 7 مجهز باشند.
– استفاده از افراد عادي براي انجام مأموریت هاي تأمین و شناسایی.
– کاربرد سایر افراد براي امور تدارکاتی گروه ها.
4) فرماندهی هر گروه را یک نفر افسر واجد شرایط ورزیده به عهده داشته باشد.
5) ضمن ارتباط دائم با این قرارگاه، نتیجه هرگونه عملیات در اولین فرصت گزارش شود.
6) آماده باشید همزمان با پیشروي نیروهاي منظم خودي براي تامین مرز ، عملیات لازم را در منطقۀ مسئولیت خود به طرف مرز ادامه داده و نسبت به پاکسازي دشت جگیران و ذهاب از عوامل ضد انقلاب و مهاجمان داخلی اقدام نمائید.

ب – لشکر 81 زرهی
1)هر گونه فعالیت، تهدیدو تشکل نیروهاي داخلی و عوامل ضد انقلاب را در منطقۀ عملیاتی لشکر به ستاد بسیج عشایري گزارش نمایید.
2) براي تامین جناح راست لشکر، هماهنگی و همکاري لازم را با سازمان بسیج عشایري به عمل آورید. 

ج- فرمانده ژاندارمري کرمانشاه:
1بنا به درخواست سازمان بسیج عشایري هرگونه کمک و همکاري لازم را انجام دهید. 
2تمام عملیات مشترك شناسایی و تأمین را با سازمان بسیج عشایري هماهنگ نمایید. 

د- فرماندهی پشتیبانی منطقه 1
بنا به درخواست سازمان بسیج عشایري و تصویب این قرارگاه، دربارة تأمین هرگونه پشتیبانی آمادي مورد لزوم اقدام کنید.

ه– پایگاه هوانیروز کرمانشاه:
آماده باشید بنا به درخواست این قرارگاه از عملیات اضطراري سازمان بسیج عشایري پشتیبانی نمائید.

و- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:
1) اجراي هرگونه عملیات مشترك را با سازمان بسیج عشایر هماهنگ کنید.
2) در صورت لزوم و بنا به درخواست سازمان مزبور نیروهاي کمکی لازم را در اختیار قرار دهید.

ز – دستورات هماهنگی :
1) تمام اخبار و اطلاعات مربوط به مسائل عشایري و تامینی را به این قرارگاه و سازمان بسیج عشایري ارسال دارند.
2) به منظور تسریع در اجراي مأموریت هاي محوله و به موقع رسیدن اخبار و اطلاعات نسبت به برقراري یک سامانه ارتباطی مطمئن، اقدام نمائید.
3) به مجرد آغاز عملیات، نیروهاي منظم خودي براي تامین مرز و پاکسازي مناطق عملیاتی از وجود عوامل ضد انقلاب و مهاجمان داخلی، با نیروهاي بسیج عشایري همکاري و هماهنگی لازم را معمول دارید.

4 دستورات اداري و آمادي :
پیوسته پشتیبانی خدمات رزمی (حذف شده است)

5 - فرماندهی و مخابرات :
الف- مخابرات: پیوست مخابرات و الکترونیک (حذف شده است)
ب- فرماندهی: محل فرماندهی پاسگاه فرماندهی خود را اعلام نمایید

فرمانده قرارگاه مقدم نزاجا در غرب
                                                                                                       سرهنگ ستاد هوشنگ عطاریان

2-1_41c16.png
7

1_c2e4f.png

مراحل تشکیل گمجن

پس از دریافت مأموریت از سوي قرارگاه مقدم نزاجا در غرب ، ابتدا ستاد فرماندهی گمجن در یک مدرسه در ماهیدشت تشکیل و با کمک سران عشایر این ستاد فعالیت خود را علیرغم نبودن طرح و پیش بینی هاي قبلی و مشکلات عدیده و فراوان ناشی از مسائل لجستیکی در روزهاي نخست آغاز و با همت فرماندهان به ویژه پشتکار و سخت کوشی سرگرد رستمی و رؤساي ایلات و طوایف و همکاري خود مردم و عشایر بر مشکلات فائق آمده و به سرعت اقدامات زیر صورت گرفت که به طور مشروح بیان خواهد شد:

تأمین نیروي رزمنده عشایري و نظامی

تسلیح عشایر

سازماندهی عشایر

آموزش عشایر

برقراري سیستم آماد و پشتیبانی

عملیات مردم یاري

سیستم فرماندهی و کنترل و مخابرات

تأمین نیروي عشایري و نظامی مورد نیاز

جذب افراد، تسلیح، سازماندهی، آموزش افراد وکاربرد انَان باید خیلی زودتر از هفته اول جنگ انجام می شد، ولی متاسفانه این فرصت از دست رفت و این امر مهم و حیاتی در لحظاتی بسیار حساس و با رنج فراوان و تحمل مشکلاتی که دوستان ناآگاه و دشمنان و توده ايها و چپی ها به وجود آورده بودند انجام شد که امروز افتخار آن نصیب همه کسانی میباشد که در این راه قدم به عرصه میدان نبرد و کار وزار گذاشتند.

همه می دانیم در آن روزهاي سرنوشت ساز کوچکترین غفلت و سستی حداقل باعث جداسازي بخش مهمی از مناطق نفت خیز مرزي و از دست دادن اروند رود از خاك میهن اسلامی می شد. این فداکاري ها و رهنمودهاي به موقع امام باعث شد که در این جنگ نابرابر با چنگ و دندان از تمامی خاك مقدس ایران دفاع نماییم. تأمین نیروهاي رزمندة عشایر و نظامی به شرح زیر صورت گرفته است: 

الف - تأمین نیروي عشایري :

پس از مذاکرات انجام شده با بزرگان و ریش سفیدان عشایر و رؤساي ایلات و طوایف و ابلاغ فرمان امام به انَان مبنی بر تجهیز و دفاع از سرزمین خود، عشایر با علاقه و گرمی به این دعوت لبیک گفته و خود را به ستاد گمجن معرفی کردند و حضور روزافزون عشایر داوطلب درماهیدشت نمایانگر میزان اعتقاد راسخ عشایر به شرکت در این دفاع مقدس بود و به این ترتیب در همان آغاز جنگ حدود 20 هزار نفر از عشایر ثبت نام کرده بودند .

سرهنگ بازنشسته داود جلالی یکی از افسران فعال گمجن مأمور از ستاد مشترك در بخشی از خاطرات خود می نویسد "در اوایل مهر ماه 1359 که در ماهیدشت مستقر شده بودیم، من به اتفاق آقاي دکتر کریم سنجابی به مناطق سکونت عشایر رفتیم و آقاي سنجابی با ایراد سخنرانی هاي  حماسه اي،آنان را براي دفع تجاوز دشمن بعثی تشویق به پیوستن به گمجن می کرد.

آقایان خسرو رضایی،علی اکبر رضایی،پاشا رضایی،علیشاه داودیان از ایل « ایل کلهر »،  آقاي ایرج  سنجابی از « ایل سنجابی »در جذب نیروهاي عشایري بسیار فعال و زحمات بسیار زیادي متحمل شدند،حتی در پاره اي از موارد با استفاده از هزینه و ماشین شخصی خود در اجراي پیش برد اهداف گمجن نقش آفرینی کردند.

به مرور زمان و ادامۀ جنگ تأمین نیروهاي عشایري با مشکلاتی مواجه گردید از جمله اَنان انتظار داشتند به هنگام جمع آوري محصولات و درو و شخم زدن زمین از حضور در جبهه معاف گردند. از این رو در این مواقع حضور داوطلبان در جبهه نسبتاً کاهش مییافت، لذا براي جبران این مشکل برنامه ریزي شد که عشایر به نوبت براي امور کشاورزي اعزام شوند و اعزام آنان از یک یگان نباشد و براي هر یگان سهمیه تعیین گردید که در توان رزمی آن خللی به وجود نیاورد و در صورت نیاز به تعدیل نیروهاي عشایري در یگان هاي گمجن اقدام می گردید. 

در مواقع حساس که به وجود عشایر نیاز بود، تلاش می گردید که از اعزام آنان و همچنین نیروهاي نظامی به مرخصی خودداري شود.

ب- تامین نیروي رزمنده نظامی

در آغاز تشکیل گمجن عناصر قرارگاه فرماندهی و ستاد نیروهاي عشایري را ابتدا 57 نفر از نظامیان ستاد مشترك به عهده داشتند که به جز فرماندهی و 2 نفر از فرماندهان یگان هاي عشایري جمعی نزاجا و ژاندارمري بقیه هر 45 روز یک بار تعویض می شدند. لازم به توضیح است که نیروهاي نظامی به تدریج افزایش یافت.

ترکیب این نیروها با ایلات و طوایف گوناگون که هرکدام ویژگی خاص خود را داشتند، از جمله مسائلی بودند که فرماندهی و کنترل را با مشکل مواجه می کرد و تعویض نیروهاي نظامی پس از 45 روز و عشایر نیز پس از یک ماه مشکلاتی دربر داشت، هر چند که مدت این زمان بعدها به 3 ماه افزایش یافت .

در ابتدا سربازان مورد نیاز از ادارات و قسمت هاي تابعه سماجا تامین می گردید، ولی از سال 1361 علاوه بر سربازان داوطلب ستاد مشترك، مقرر شد که نزاجا نسبت به واگذاري 200 نفر سرباز اقدام و در زمان خاتمه یافتن خدمت انَان نسبت به جایگزینی آنان اقدام نماید. 

پس از تحویل گمجن عشایري به نزاجا در تاریخ 61/1/12 نزاجا تصمیم گرفت که پنج مرکز آموزشی نزاجا هر یک 2 نفر افسر و فرماندهی لوج نزاجا 25 نفر ( 15 نفر افسر و 10 نفر درجه دار) جمعاً 35 نفر به مدت 6 ماه به گمجن مأمور و نسبت به تعویض انَان اقدام نمایند. به طور خلاصه ترکیب نیروهاي نظامی گمجن عشایري تا قبل از تعویض مسئولیت به کارگیري عشایر از سماجا به نزاجا به شرح زیر بوده است:

ستاد مشترك

ادارات تابعه ستاد مشترك، قرارگاه و پشتیبانی ستاد مشترك، دژبان مرکز، ادارة دارایی، سازمان قضایی، سازمان عقیدتی سیاسی

نیروي زمینی ارتش

نیروهاي اعزامی از دانشکدة فرماندهی و ستاد، تیم هاي عملیاتی نوهد، پرسنل اعزامی از فرماندهی لجستیکی و قسمت هاي تابعه، پشتیبانی منطقه 1 کرمانشاه، هوانیروز کرمانشاه، عناصر مأمور از لشکرهاي 81 و 30 و 88 مانند توپخانه و مهندسی و...، عناصر مأمور از عقیدتی سیاسی نزاجا.

نیروي هوایی ارتش و ژاندارمري

نیروي هوایی ارتش جمهوري اسلامی ایران و ژاندارمري نیز نسبت به نیروهاي رزمنده داوطلب اقدام کردند.

2-1.png

4