Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

شهید سرلشکر خلبان محمدکاظم روستا به روایت همسرش.

- شهید سرلشکر خلبان محمدکاظم روستا در دهم مهر ماه 1332 در آباده به دنیا آمد. سال 1351 به استخدام نیروی هوایی درآمد و کمی بعد به عنوان خلبان هواپیمای اف4 در پایگاه ششم شکاری بوشهر مشغول خدمت شد. محمد‌کاظم روستا خلبانی شجاع و ماهر بود و با شروع جنگ تحمیلی، حدود 65 مأموریت موفقیت آمیز انجام داد. 8 آذر 1359 به همراه همرزم خلبانش سروان حسن مفتخری فر، جهت انهدام اسکله الامیه اعزام شدند که بر فراز این اسکله حین بمباران مورد اصابت پدافند موشکی دشمن بعثی قرارگرفته، هواپیمایش دچار آتش سوزی شد و از آن تاریخ جاویدالاثر شد. گویی پیکر مطهرش نیز در دل آب‌های نیلگون خلیج فارس برای همیشه مدفون شد. آنچه در پی می‌آید حرف‌ها و واگویه‌های فضیلت ایلیایی همسر شهید خلبان محمدکاظم روستاست که پیش رو دارید.

آشنایی‌تان با شهید چگونه رقم خورد؟

منزل ما تقریباً دو کوچه با منزل پدری محمدکاظم در شهرستان آباده فاصله داشت و به قولی بچه محل بودیم. من حدود سال‌های 55 و 56 درحال سپری کردن دوره دانشسرای مقدماتی برای ورود به شغل معلمی بودم. محمدکاظم هم تازه از دوره خلبانی از امریکا برگشته بود. همان شبی که از امریکا به ایران آمد، پدر محمدکاظم به او پیشنهاد ازدواج با من را می‌دهد. در نهایت بعد از مراسم معمول خواستگاری و آشنایی‌های اولیه، در تاریخ 29 تیرماه سال 57 به عقد همدیگر درآمدیم. بعد از ازدواج، درسم را ادامه دادم، دیپلمم را گرفتم و در غیاب ایشان باز هم دوره کاردانی و کارشناسی را طی کردم. نبودن همسرم در کنارم هیچ‌گاه باعث نشد از ادامه تحصیل و خدمت به فرزندان (دانش‌آموزان) این کشور منصرف شوم، بلکه محمدکاظم همیشه توصیه می‌کرد که هرگز کار معلمی را رها نکنم. امیدوارم توانسته باشم به وصیت همسرم عمل کنم و اکنون خوشحالم که 16سال در شهرستان آباده و 15سال هم در ناحیه3شهر شیراز جمعاً به مدت 31سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.

همسرتان چه ویژگی‌های اخلاقی بارزی داشتند؟

محمدکاظم خیلی خودمانی بود. به قول معروف خاکی بود. وقتی از امریکا برگشته بود، خیلی صمیمی و ساده در تمام کارهای خانه به پدر و مادرش کمک می‌کرد، خودش از میهمان‌ها پذیرایی می‌کرد. در کارهای کشاورزی خیلی به پدرش کمک می‌کرد. کم می‌خوابید، می‌گفت: بعداً وقت برای خوابیدن زیاد است. خیلی منظم بود و به وقت شناسی معروف. معمولاً هم با افرادی نشست و برخاست داشتیم که من در معاشرت با آنها راحت‌تر بودم.

آخرین دیدارتان با شهید چگونه گذشت؟

محمدکاظم هروقت پرواز داشت و به مأموریت می‌رفت، به هر شکلی که بود، به دفتر مدرسه زنگ می‌زد و خبر سلامتی‌اش را می‌داد. برای آخرین بار که به مرخصی آمده بود و من او را دیدم، اصلاً وضعیت جسمانی مناسبی نداشت و نمی‌توانست به حالت عادی بنشیند. مثل اینکه در آخرین مأموریتش قبل از مرخصی هواپیمایش آسیب دیده و با یک بال آن را به زمین نشانده بود و آنجا بود که مصدوم شده بود. اطرافیانش هم خیلی به او اصرار می‌کردند که گواهی پزشکی بگیرد و چند ماهی استراحت کند، ولی قبول نمی‌کرد. در آن دو سه روزی که پیش من بود حال عجیبی داشت، توصیه می‌کرد که صبور باش، بعد از من زندگی کن، در آباده نمان و دَرسَت را ادامه بده، بهترین لباس و پوشاک و تفریحات را برای خودت مهیا کن. نگران من نباش، دوستان من یکی یکی جلوی من تکه تکه می‌شوند و من معلوم نیست که سالم برگردم یا خیر.

تا اینکه یک روز خبری از تلفن محمدکاظم نشد. کمی نگران شدم و با تلفن گردان 61 شکاری بوشهر تماس گرفتم. همه همکارانش هم می‌دانستند که من چقدر روی محمدکاظم حساس هستم. گردان را زیر و رو کردم ولی کسی درست جواب من را نمی‌داد. بالاخره با فرمانده وقت پایگاه جناب دادپی تلفنی صحبت کردم. به من گفت محمدکاظم برای مرخصی به بندرعباس رفته است. گفتم محال است بدون اطلاع من به مرخصی رفته باشد و قبل از آن حتماً به من خبر می‌داد.

خلاصه از جواب‌های گنگ و مبهم آنها متوجه شدم که برای محمدکاظم اتفاقی افتاده است. بلافاصله عازم بوشهر شدم تا اطلاع دقیقی از او به دست آورم. متأسفانه کسی اطلاع دقیقی از سرنوشت او نداشت، عملیات آنها با دو فروند جنگنده انجام شده بود، آقای گودرزی که همراه محمدکاظم برای مأموریت اعزام شده بود می‌گفت که احتمالاً موتور هواپیمای محمدکاظم هدف موشک قرار گرفته و حدود 65 کیلومتری مرز آبی عراق سقوط کرده است. معلوم نبود که فرصت داشته ایجکت کند یا خیر.

چطور شد که ایشان مفقودالاثر شدند؟

محمد کاظم در تاریخ 8 آبان ماه 1359 به همراه همرزم خلبانش سروان حسن مفتخری فر، جهت انهدام اسکله الامیه اعزام شدند که بر فراز اسکله در حین بمباران مورد اصابت پدافند موشکی دشمن بعثی قرارگرفتند و هواپیمایشان دچار آتش‌سوزی شد و از آن تاریخ مفقودالاثر شدند.

بعد از مفقود شدن محمدکاظم، من حدود هشت سال با خانواده همسرم زندگی می‌کردم، چون نمی‌خواستم فرزندشان را از آنها دور کنم. حتی برای خارج شدن از خانه از آنها اجازه می‌گرفتم، هیچگاه سعی نکردم داغ دوری فرزندشان را با دوری از نوه بیشتر کنم. انتقال من از آباده به شیراز هم با اجازه پدر شهید روستا بود، اگر ایشان اجازه نمی‌دادند، هیچگاه آنجا را ترک نمی‌کردم.

طی این سال‌ها کدام دوره برایتان دشوارتر بود؟

وقتی اسرا به میهن بازگشتند، دوران بسیار سختی برای ما بود. من سر خودم را با درس خواندن و معلمی گرم می‌کردم، خیلی‌ها تعجب می‌کردند، می‌گفتند که همه برای برگشتن محمدکاظم در حال آماده شدن هستند، تو چرا هیچ کاری نمی‌کنی؟ امید داشتم ولی بی‌جهت به خودم دلداری نمی‌دادم. یادم هست در مدرسه‌ای در آباده که درس می‌دادم، تعدادی از پرسنل نیروی هوایی خدمت می‌کردند، بعضی اوقات که با لباس تردد می‌کردند و من از پنجره کلاس آنها را می‌دیدم، همیشه پیش خودم می‌گفتم که شاید یکی از اینها خبری از محمدکاظم برای من آورده باشد. بعد از سال 70 بود که شهادت محمدکاظم و 51 نفر از خلبانان مفقودالاثر نیروی هوایی محرز شد. من مطمئنم که پهنه نیلگون خلیج فارس مزار همسر شهیدم است.

چه خاطره‌ای از شهید برایتان جاودانه شده است؟

یکبار شب عاشورا بود. من در آشپزخانه مشغول غذا پختن بودم، محمدکاظم، هاشم را بغل کرده بود و می‌خواست او را بخواباند. از داخل آشپزخانه ناگهان صدای هق هق گریه محمدکاظم را شنیدم، نزدیکش که رفتم دیدم رادیو درحال پخش روضه امام‌حسین(ع) است. از او پرسیدم:«چی شده؟» گفت:«دلم بدجوری هوای کربلا کرده». به حدی گریه می‌کرد که حال من هم منقلب شد. آنجا بود که از خدا خواستم به حق همین روزها من و محمدکاظم را راهی کربلا کند. بعد از این جریان بود که برای مأموریت اعزام شد و دیگر برنگشت. امام حسین حاجتش را با شهادت برآورده کرده بود.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش جمهوری اسلامی

Edited by صمد لطافتی
11 people like this

فیلم مستند زندگی خلبان شهید محمد کاظم روستا  تولید می شود

شهید روستا

فیلم مستند داستانی خلبان جاویدالاثر شهید محمد کاظم روستا به همراه تئاتر زندگی این شهید بزرگوار، تا پایان سال جاری تولید می شود.
به گزارش روابط عمومی نهاجا، این فیلم مستند به تهیه کنندگی پایگاه هوایی شهید دوران و نویسندگی و کارگردانی بهرام میرزایی تولید خواهد شد.
حجت الاسلام رسول بنیادی رییس عقیدتی سیاسی پایگاه هوایی شهید دوران در جلسه هماهنگی ساخت این فیلم مستند و تئاتر  که با حضور خانم فضیلت علیایی همسر خلبان شهید محمد کاظم روستا تشکیل شد ضمن ارج نهادن به مقام والای شهدا و خانواده های معظم آنان گفت: زنده نگه داشتن یاد شهدا  از وظایف اصلی عرصه فرهنگ محسوب می شو.

ShowPicture.aspx?ID=5c45739d-dd99-49b0-8

وی افزود: کارکنان فرهنگی عقیدتی سیاسی پایگاه هوایی شهید دوران در یک اقدام جهادی زندگی نامه شهید دوران را با عنوان "مهنا "  بدون کمترین امکانات به روی صحنه بردند و تاکنون بیش از 5000 مخاطب این نمایش را تماشا کرده اند و بحمدا.. بازتاب بسیار خوبی در میان اقشار جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان داشته است.
رییس عقیدتی سیاسی پایگاه شهید دوران اظهار داشت: مردم شهدا و خانواده شهدا را دوست دارند و به همین خاطر خواهان تولیدات هنری در زمینه شهدا هستند.
وی در پایان تاکید کرد: در راستای نشر فرهنگ ایثار و شهادت ما قصد داریم زندگی نامه خلبان شهید روستا را تا پایان سال 96 به تولید هنری برسانیم و امیدواریم که اثری شرافتمند و شایسته شهید روستا و خانواده بزرگوار ایشان تهیه شود.
در ادامه همسر شهید روستا ضمن تشکر از عواملی که در نشر فرهنگ شهادت کوشا هستند گفت: شناساندن شهدا به جامعه مخصوصا نسل جوان وظیفه ای همگانی است و بنده تمام تلاشم را به کار می گیرم تا در بخش تحقیق و پژوهش اطلاعات کاملی ارائه دهم.
شایان ذکر است خلبان جاوید الاثر شهید محمد کاظم روستا متولد 1332 شهرستان آباده فارس، 8 آذر سال 1359 در یک نبرد هوایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهر ایشان مهمان همیشگی  آبهای نیلگون خلیج فارس است.

منبع:http://nahaja.aja.ir/Portal/home/?news/62745/65393/1397783/فیلم-مستند-زندگی-خلبان-شهید-محمد-کاظم-روستا
2 people like this