Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز ایرانی در دست تکاوران ارتش

مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز ایرانی در دست تکاوران ارتش

مرگبارترین تک‌تیرانداز ایرانی قابلیت درگیر شدن با اهداف زمینی حساس و بالگردهای هجومی دشمن در عمق ۳۵۰۰ متری را با ضریب دقت و سرعت بالا دارد.

به گزارش دفاع پرس، امیر سید مسعود زواره‌ای، رئیس سازمان جهاد و خودکفایی نزاجا، اخیراً از تجهیز تک تیرانداز بومی و قدرتمند شاهر به خشاب خبر داده و گفته که این امر سرعت در مسلح کردن این تک‌تیرانداز را به‌طور قابل توجهی ارتقا می‌دهد.

شاید به غیر از کارشناسان نظامی کمتر کسی از اهمیت و اثربخشی سلاح‌های تک‌تیرانداز در جنگ‌های شهری، داخلی و حتی منازعات منطقه‌ای خبر داشته باشد. دور از واقعیت نیست اگر بگوییم بسیاری از پیشروی‌های گروه‌های معارض سوری در مراحل اولیه آغاز منازعات داخلی و منطقه‌ای این کشور به دلیل استفاده بهینه از این نوع سلاح‌های تعیین‌کننده بوده است.

دقت عمل و سرعت سلاح‌های تک‌تیرانداز ضمن حذف فیزیکی عناصر اصلی نظامی طرف منازعه، می‌تواند در لحظاتی که درگیرهای داخلی به مراحل سخت و پیچیده‌ای رسیده است، غائله را به بهترین شکل ممکن در راستای اهداف یگان‌های استفاده کننده تغییر دهد و سرنوشت میدان نبرد را در حساس‌ترین مقاطع تعیین کند.

سابقه کشور ما در به‌کارگیری اینگونه تسلیحات به جنگ تحمیلی برمی‌گردد. ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس از سیمینوف‌های روسی (قناسه) که طی عملیات‌های مختلف از ارتش بعثی به غنیمت گرفته بود، استفاده می‌کرد.

با توجه به اهمیت این نوع تسلیحات در جنگ‌های ناهمتراز و پارتیزانی، سازمان جهاد و خودکفایی نیروی زمینی ارتش، دو سال پیش سلاح تک‌تیراندازی را با عنوان شاهر رونمایی کرد.

در چهارم شهریور ماه جاری، سلاح تک تیرانداز شاهر و سه سامانه جدید سازمان جهاد و خودکفایی نزاجا با عناوین توپ 23 میلی‌متری "سداد"، توپ خودکششی "هویزه" و "زاویه‌یاب MS4B" مخصوص راکت‌اندازها به یگان‌های نیروی زمینی ارتش در شرق کشور تحویل داده شد.

با توجه به خبر ارتقای تک‌تیرانداز شاهر، ما در این گزارش به تبیین برخی مختصات و ویژگی‌های این تک تیرانداز و همچنین دیگر محصولات تحویل شده پرداخته‌ایم.

سلاح انفرادی شاهر با وزن ۲۲ کیلوگرم، کالیبر ۱۴٫۵ میلیمتر و طول ۱۸۵ سانتی متر، ۳ هزار متر برد موثر و ۴ هزار متر برد مفید دارد.

از دیگر قابلیت‌های این تک‌تیرانداز مدرن که بر مبنای نیازهای تاکتیکی روز نزاجا ساخته شده است، افزایش قابلیت درگیری در عمق منازعات و انهدام اهداف استراتژیک دشمن در جنگ‌های داخلی و به‌خصوص در منازعات شهری و منطقه‌ای را داراست.

قابلیت درگیری با بالگردها

این سلاح که طراحی و ساخت آن به دست متخصصان داخلی صورت گرفته است، قابلیت درگیر شدن با اهداف زمینی حساس و بالگردهای هجومی دشمن در عمق ۳۵۰۰ متری را با ضریب دقت و سرعت بالا دارد.

به گفته امیر سرتیپ کیومرث حیدری جانشین فرماندهی نیروی زمینی سامانه تک تیرانداز «شاهر» سه برابر تک تیراندازهای موجود از برد و دقت عملیاتی برخوردار است و در نوع خود در میان ارتش‌های سطح خاورمیانه بی‌نظیر است.

شاهر به خشاب مجهز می‌شود

امیر سرتیپ زواره‌ای، رئیس سازمان جهاد و خودکفایی نزاجا در حاشیه مراسم تحویل چهارسامانه جدید این سازمان به یگان‌های عملیاتی ارتش، به خبرنگار دفاع پرس گفت: به‌زودیبرای این سلاح خشاب تعبیه خواهد شد که سرعت در مسلح کردن اینتک‌تیرانداز رابه‌طور قابل‌توجهی ارتقا می‌دهد، زیرا تک‌تیرانداز شاهر در حال حاضربه‌طور مداوم پس از شلیک هر گلوله باید مسلح شود.

همچنین می‌توان گفت جدیدترین اسلحه تک‌تیرانداز ارتش ضمن اینکه به‌طور انفرادی می‌تواند در یگان‌های دفاعی بکار گرفته شود، برای استفاده مطلوب‌تر نیز به سه نفر نیاز دارد.

از دیگر مختصات این سلاح مرگبار، درگیری و انهدام انواع سنگرهای بتونی، خودروهای زرهی، بالگرد و نقاط تجمع نفرات دشمن است.

همچنین از این اسلحه استراتژیک که نفوذ در اهداف و انهدام آن‌ها را به‌صورت چشمگیری مضاعف می‌کند، می‌توان در جنگ‌های ناهمتراز که مبتنی بر اصول دکترین دفاعی کشورمان است، به‌عنوان یک سلاح راهبردی و اثربخش استفاده کرد.

زواره‌ای در خصوص نام این سلاح گفت: «شاهرالسیف» یکی از القاب مولا امام زمان(عج) است، که به این جهت این سلاح به نام شاهر مزیّن شده است.

این توپ 23 میلی‌متری اتوماسیون و استابلایزر شده، امکان تثبیت بر روی هدف و اجرای آتش در حین حرکت را ایجاد می‌کند. برد موثر این‌ توپ علیه اهداف هوایی 1500 متر و علیه اهداف زمینی و دریایی تا 2000 متر است.

توپ 23 میلی‌متری سلاحی خودکار است که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح می‌شود و با نوار فشنگ از سمت چپ و راست قابل تغذیه است. ماشه این توپ‌ها به‌صورت پدالی و توسط خدمه اجرای آتش می‌کند.

این سلاح در سال 1960 میلادی وارد ارتش شوروی سابق شده و بیش از 20 کشور جهان هم‌اکنون از آن استفاده می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران امروز جزو دارندگان و تولیدکنندگان این سلاح استراتژیک محسوب می‌شود.

زاویه‌یاب‌ MS4B جزء ابزار جانبی خمپاره‌اندازهای 81 و 120 میلی‌متری و راکت‌انداز 107 میلی‌متری است که از طریق تبدیل زاویه‌یاب تک طوقه و طبلک MS4B به دو طوقه و طبلک مطابق زاویه‌یاب MS4B به مرحله تولید رسیده است.

این محصول که قابلیت هدف‌زنی سامانه‌های منصوب به خود یعنی خمپاره‌اندازها و راکت‌اندازها را به‌طور قابل ملاحظه‌ای ارتقا می‌بخشد، به‌منظور تامین نیاز یگان‌های عملیاتی نزاجا بهینه‌سازی شده است و در پوشش‌دهی عملیات‌های آفندی و پدافندی قابلیت تامین اهداف مورد نظر را دارد.

توپ‌های 155 میلی‌متری هویزه، در واقع سکوهای آتش متحرک هستند که قادرند هر جنبنده‌ای را نابود کرده و در کنار تانک‌های نیروی زمینی پوشش آتشی لازم را جهت انهدام اهداف دشمن تا شعاع 18 (برد موثر) کیلومتری ایجاد کنند.

این سامانه که پیش از این به‌طور کامل در انحصار آمریکایی‌ها بود، امروز به‌طور کامل و از صفر تا صد آن در در داخل کشور تولید شده و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

این سامانه در راستای اجرای نهضت فراگیر قطعه‌سازی مورد بهینه‌سازی قرار گرفته است.

همچنین 70 قطعه از این سامانه دفاعی به‌دست متخصصان داخلی ارتش بهینه‌سازی شده است که برآیند آن در سرعت، دقت و نواخت گلوله مشاهده می‌شود.

این توپ خودکششی که تا مسافت 22 کیلومتر برد مفید دارد چهارم شهریور ماه از سوی سازمان جهاد و خودکفایی نزاجا به یگان‌های دفاعی ارتش تحویل داده شد.

این چهار سامانه دفاعی که توسط سازمان جهاد و خودکفایی ارتش کشور به تولید انبوه رسیده‌ و مراحل تست عملیاتی را گذرانده‌اند با حضور جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش به یگان‌های دفاعی نیروی زمینی ارتش تحویل داده شدند.

ASREIRAN

13 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cps5xpppzoat55btx624.jpg


17 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

نیاز به مسلح کردن پس از هر بار تیراندازی به معنای سرعت عمل پایین این سلاح می باشد به این معنا که اگر در اولین شلیک باید گلوله به هدف اصابت نماید و تا دوباره مسلح شدن امکان اختفا و یا از دست دادن هدف نیز می باشد.یک سلاح تک تیرانداز خوب می بایست به هنگام شلیک صدای کمی تولید نماید تا احیانا از لو رفتن مکان استقرار تک تیرانداز اجتناب گردد که این مورد در درگیری های شهری که در فواصل نزدیک صورت می پذیرد بسیار با اهمیت می باشد. نکته دیگر اینکه در شلیک برای فواصل دور محاسبه سرعت و جهت باد بسیار مهم می باشد چرا که میزان انحراف گلوله آنهم با این کالیبر حتمی خواهد بود در دوربین های جدید که هوشمند هستند این مهم توسط دوربین انجام می شود آیا دوربین این سلاح این قابلیت را دارد ؟که بعید می دانم مگر آنکه خدمه آن به دوربین های دیده بانی هوشمند برای تشخیص مسیر و جهت باد مجهز باشند.

 

 

به صورت سنتی یک تک تیرانداز باید این گونه محاسبات را یا به تنهایی و یا با همکاری کمک تیرانداز خود انجام داده و سپس اصلاحات لازم را بر روی دوربین و یا محل قرار گیری سلاح خود اعمال کند. اما چه خواهد شد اگر بسیاری از این محاسبات به صورت اتوماتیک و به وسیله یک ماشین انجام می شد؟ باید گفت که شرکت اسلحه سازی آمریکایی " Barrett " به وسیله سامانه " BORS " توانسته است تا به این نیاز پاسخ دهد. 
سامانه " BORS " که مخفف عبارت " Barrett Optical Ranging System " یا "سیستم مسافت یاب اپتیکی برت" است یک انقلاب در سیستم های تیراندازی به وجود آورده است. این سامانه کم نظیر در جهان شامل یک مینی کامپیوتر و نرم افزاری محاسباتی است که اطلاعات مربوط به فشار، سمت، زاویه، درجه حرارت محیط و نوع گلوله به آن داده شده و این سیستم محاسبات لازم را در کسری از ثانیه انجام داده و نقطه لازم برای تنظیم را در درون دوربین سلاح به تیرانداز نشان می دهد.

ادعا شده که نمونه ایرانی این دوربین روی سلاح آرش نصب گردیده است!!

23 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

نیاز به مسلح کردن پس از هر بار تیراندازی به معنای سرعت عمل پایین این سلاح می باشد 

 

دلیل استفاده از این کار ، بهره بردن از تمام قدرت گاز باروت برای افزایش برد و قدرت اسلحه می باشد. در اسلحه های انفرادی بخشی از قدرت گاز باروت برای تعویض گلوله استفاده می شود.

 

نه تنها در ایران بلکه تقریبا در تمامی ارتش ها اسلحه های مدرن مخصوص تک تیرانداز به همین صورت عمل می کنند.

 

چنین اسلحه هایی چون از مسافت زیادی (معمولا بیش از دو کیلومتر) شلیک می کنند به دلیل زمان بر بودن برخورد گلوله به هدف و پخش شدن صدا در فضا، امکان پیدا کردن مکان تیرانداز به این سادگی ها نمیباشد.

 

معمولا به کسی هم تک تیرانداز گفته میشه که با اولین گلوله هدفش رو مور اصابت قرار بده و الا که تک تیرانداز نیست 

 

I had Sniper  : COOLGLARE :

21 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

دوربینی را که جناب pilot ah-1j می فرمایند را بنده اطلاع ندارم ساخت داخلش وجود داره یا خیر ، اما با توجه به اینکه توان داخلی را (صاشیراز و صاپتیک اصفهان) در ساخت انواع دوربین های اپتیکی نظامی دیده ام ، ساختش رو ابداً دور از دسترس نمی دونم.

حتی اگرم ساخته نشده باشه و این ادعای مطرح شده توسط جهاد خودکفایی صحت نداشته باشه ، بازم با این حال این سلاح کارامدی برامون خواهد بود ، عنایت داشته باشید که قبلاً از چه سلاحی برای این امر (تک تیراندازی) استفاده می شد! اونم با چه کالیبری و چه برد و توان و مقدوراتی ، ...

گاهی می شنویم از خاطرات رزمندگان که در ژاندارمری و نیروی زمینی و دریایی از ژ-3 برای این کار استفاده می شد و شاهکارهایی هم رخ می داده ، حال تصور کنید این پرسنل غیور با این وسیله چه شگفتی هایی که خلق نخواهند کرد!!

 

خدا قوت و دستمریزاد به سازندگانش

19 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

نصب پیشرفته‌ترین دوربین نظامی جهان روی اسلحه‌های تک تیرانداز ایران

 

شلیک دقیق برای یک تیرانداز یک مسئله مهم و حیاتی به شمار می رود و دائما به آنها تاکید می شود که شاید شانسی برای دومین شلیک نباشد و باید هدف را در شبی تاریک و یا در بدترین شرایط آب و هوایی با اولین شلیک مورد هدف قرار داد.

اگرچه راه اصلی برای تربیت یک تیرانداز ماهر، تمرین زیاد است اما زمانی نیز فرا میرسد که تمرین به تنهایی جوابگو نبوده و لازم است که تجهیزات پیشرفته و مناسب نیز به کمک تیرانداز بیاید.

در بحث تیراندازی بدون دوربین و بر اساس آزمایشات به عمل آماده در طول سالهای اخیر این نتیجه به دست آمده است که شخصی با بینایی کامل و سلاحی مناسب می تواند بدون استفاده از دوربین، هدفی به اندازه یک انسان را تا فاصله 400 متری هدف قرار دهد. البته این عدد به نوعی بیشینه محسوب شده و برای رسیدن به آن نیاز به داشتن شرایط ایده آل است.

برای شلیک به اهداف در بیش از این فاصله شخص تیرانداز به دوربینی بر روی سلاح خود نیاز دارد. در سالهای اخیر با توجه به معرفی سلاح های کالیبر سنگین در خانواده سلاح های تک تیرانداز و رسیدن به اهدافی بیش از 2 کیلومتر، انواع دوربین ها و مسافت سنجهای لیزری نیز برای افزایش دقت تیرانداز طراحی و ساخته شده است. در این مطلب نگاهی به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در این حوزه خواهیم داشت.

هدف 3؛ دوربین همه کاره ایرانی

سلاح ژ-3 به عنوان اسلحه سازمانی ارتش جمهوری اسلامی ایران سالهاست که در کشور ما به خدمت مشغول است. این اسلحه که با گلوله های نیرومند 51*7.62 میلی متری مسلح می شود از دقت بالایی خصوصا در حالت تیراندازی تک تیربرخوردار است. ژ-3 به صورت استاندارد بدون دوربین به کاربران تحویل می شود. در سالهای اخیر با توجه به درک نیاز برای شلیک دقیق در فواصل دور برای یگان های عملیات ویژه ارتش و یگان نیروی مخصوص ناجا، دوربین های سری هدف 3 توسط صنایع دفاعی ایران ساخته شده است.
 

291372_888.jpg
ژ - 3 مجهز به دوربین ایرانی هدف 3

 این دوربین با توان بزرگ نمایی 4 برابر به کاربر سلاح ژ-3 این امکان را می دهد که با اهدافی در فواصل بیش از 400 متر و تا حدود 600 الی 800 متر نیز درگیر شود. ذکر این نکته در این جا مهم است که کالیبر 51*7.62 از نیروی بالایی برخوردار بوده و می تواند تا مسافتهای کمتر از 1 کیلومتر را به راحتی پوشش دهد. با ترکیب این سلاح با این دوربین ایرانی و بدون هزینه کردن برای ساخت سلاحی تک تیرانداز جدید می توان یک سلاح مناسب و امتحان پس داده را با دقتی بالا و توانایی درگیری با اهدافی تا فاصله نزدیک به 800 متر را در اختیار داشت. 

البته دوربین هدف 3 به را می توان به عنوان یک دوربین چندکاره نام برد زیرا می توان از آن بر روی سلاح های سبک دیگر در کشور مثل سری AK47 و حتی سیمینوف نیز بهره برد. فراموش نکنید که سیمینوف نیز به عنوان یک سلاح تک تیرانداز از کالیبر 7.62 بهره برده و عمدتا برای درگیری با اهدافی در فاصله کمتر از 1 کیلومتر به کار می رود.

NVS 700 چشمانی ایرانی برای تیراندازی شبانه

دوربین هدف 3 که در بالا به آن اشاره شد سامانه ای مخصوص تیراندازی در روز بوده و در شرایط جنگ شبانه فاقد کارایی است. با توجه به تجارب زیاد ایران از سالهای جنگ در بحث جنگهای شبانه و لزوم تجهیز نیروهای نظامی کشور با تجهیزاتی برای عملیات شبانه دوربین های سری " NVS " توسط صنایع دفاعی کشور طراحی و ساخته شده است. سری 700 این دوربین ها برای استفاده بر روی سلاح های انفرادی سری AK-47 ، ژ – 3 و سیمینوف طراحی شده است.
 

291371_995.jpg
سه سلاح مجهز به دوربین دید در شب NVS700

 این دوربین ها تنها با یک عدد باطری 1.5 ولت کار کرده و دید مناسبی را در شب به تیرانداز ارائه می دهند. از این سری از دوربین ها مدل های 800 و 900 نیز طراحی و ساخته شده است که به ترتیب بر روی مسلسلهای سنگین و به عنوان سامانه های دیده بانی از آنها استفاده می شود. 

گونه 900 این دوربین ها توانایی شبکه شدن با سیستم های مسافت سنج لیزری را نیز دارد. این دوربین 1 کیلو و 800 گرم وزن داشته و توان بزرگنمایی 3.6 برابری را دارد. این دوربین با کمک نور ستارگان می تواند یک انسان را در فاصله 150 متری تشخیص دهد. این دوربین می تواند در درجه حرارتی بین 52- تا 50+ درجه سانتی گراد فعالیت کند.

مسافت سنج های لیزری دستی LH 80A  و LH 85A

همانطور که در مقدمه مطلب اشاره شد یکی دیگر از نیازهای امروز تیراندازان برای شلیک، خصوصا در بردهای بلند تخمین دقیق مسافت تا هدف است. روش های گوناگونی به مانند یگان صد متری با استفاده از دست، تخمین چشمی و یا استفاده از دوربین های عادی برای این امر به کار می رود.
 

291374_142.jpg
مسافت سنجهای لیزری ایرانی، نمونه وسطی برای کنترل از راه دور

 اما با پیشرفت فناوری و معرفی مسافت سنجهای لیزری این امکان فراهم شد تا در زمانی بسیار کم مسافت دقیق بین مسافت سنج و نقطه مورد نظر محاسبه شود. در کشور ما نیز دو گونه از مسافت سنجهای لیزری قابل حمل توسط نفر با عنوان LH 80A و  و LH 85A طراحی و ساخته شده است. این دوربین ها با وزنی در حدود 2 کیلو و 300 گرم و با 8 باطری قلمی کار می کنند.

با استفاده از این دوربین کاربر مورد نظر می تواند تا مسافت 20 کیلومتری را پوشش داده و فاصله دقیق خود تا هدف مورد نظر در این شعاع را بدست آورد. شخص تیرانداز پس از بدست آوردن فاصله تا هدف تنظیمات لازم را بر روی دوربین سلاح خود انجام داده و اقدام به شلیک می کند.

بومی سازی سامانه BORS

تخمین مسافت مورد نظر تا هدف یکی از گام های مهم در شلیک های دقیق خصوصا در فواصل دور است. اما عوامل بسیار مهم دیگری نیز در این میان وجود دارد. زاویه تیرانداز تا هدف، دمای هوا، فشار محیط، نوع گلوله و بسیاری مسائل دیگر در بحث زدن یک هدف دخیل است.

به صورت سنتی یک تک تیرانداز باید این گونه محاسبات را یا به تنهایی و یا با همکاری کمک تیرانداز خود انجام داده و سپس اصلاحات لازم را بر روی دوربین و یا محل قرار گیری سلاح خود اعمال کند. اما چه خواهد شد اگر بسیاری از این محاسبات به صورت اتوماتیک و به وسیله یک ماشین انجام می شد؟ باید گفت که شرکت اسلحه سازی آمریکایی " Barrett " به وسیله سامانه " BORS " توانسته است تا به این نیاز پاسخ دهد. 

سامانه " BORS " که مخفف عبارت " Barrett Optical Ranging System " یا "سیستم مسافت یاب اپتیکی برت" است یک انقلاب در سیستم های تیراندازی به وجود آورده است. این سامانه کم نظیر در جهان شامل یک مینی کامپیوتر و نرم افزاری محاسباتی است که اطلاعات مربوط به فشار، سمت، زاویه، درجه حرارت محیط و نوع گلوله به آن داده شده و این سیستم محاسبات لازم را در کسری از ثانیه انجام داده و نقطه لازم برای تنظیم را در درون دوربین سلاح به تیرانداز نشان می دهد.

291368_570.jpg
سامانه آمریکایی BORS

 این سامانه بسیار کوچک بوده و به راحتی بر روی دوربین انواع سلاح های گوناگون قابلیت نصب را دارد. اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که منظور گروه دفاع و امنیت مشرق از معرفی این سیستم پیشرفته آمریکایی چیست؟ 

در پاسخ باید بگوییم که در بررسی تصاویر رزمایش پیامبر اعظم (ص) 8 که توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران به انجام رسید به نمونه ایرانی این سامانه که بر روی اسلحه ضد بالگرد 20 میلی متری "آرش" نصب شده بود برخورد کردیم. البته به مانند بسیاری دیگر از دستاوردهای دفاعی ایران مسئولین امر در خصوص این سیستم سکوت ارائه کرده و هیچ گونه اشاره ای به آن نکردند تا در زمان لازم، کارآیی آن در صحنه نبرد نشان داده شود.

با کمک این وسیله، می توان توقع داشت که بالگردها یا نفرات و ستون زرهی دشمن، به راحتی و سرعت بیشتر مورد اصابت گلوله های سهمگین این سلاح مدرن و قوی قرار بگیرد.
 

291369_209.jpg
نمونه ایرانی سامانه BORS بر روی تفنگ آرش

 
البته با توجه به این که هیچ سیستم مشابهی در دنیا به مانند این سیستم وجود نداشته و شرکت آمریکایی مذکور اولین سازنده این سیستم بوده و شباهت بسیار زیادی بین این دو سامانه وجود دارد می تواند این مسئله را با قاطعیت مطرح کرد که جمهوری اسلامی ایران موفق به مهندسی معکوس این سامانه شده یا با اطلاع از جزئیات دقیق این پروژه، دست به تولید و استفاده عملیاتی آن زده که گام بسیار بلندی در بحث افزایش توان تک تیراندازان ایرانی محسوب می شود.

نکته قابل تامل دیگر در عملیاتی شدن این سامانه این است که هنوز هیچ اطلاع رسمی یا تصویری از عملیاتی شدن این سامانه مدرن در ارتش آمریکا و واحدهای عملیاتی آن وجود ندارد و با این اوصاف، جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری است که نیروهای مسلحش به چنین سامانه ای در واحدهای رزمی و عملیاتی خود دست می یابند.

با کمک این سیستم تنها کاری که تک تیرانداز ایرانی پس از وارد کردن اعداد لازم به دستگاه است کشیدن ماشه و سپس مشاهده نابودی هدف در دوربین سلاح خود است. با توجه به رشد تکنولوژیک کشورمان در عرصه دفاعی که در بسیاری رشته ها جزء برترین کشورهای جهان محسوب می شود، می توان این دستاورد کوچک اما مهم را یکی از اقدامات مهم صنایع دفاعی کشورمان در سال اخیر دانست که قطعا عدم معرفی آن کم لطفی به این عرصه محسوب می شد و به نوعی معرفی آن، آخرین گزارش دفاعی مشرق در سال 91 خواهد بود.

 

سلام بر شهیدان

 

-----

17 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
دفاع پرس گزارش می‌دهد؛
نیروهای مسلح ایران به منظور افزایش کارایی و برد عملیاتی رسته تک‌تیراندازی، ضمن نوآوری و تجهیز یگان‌ها به سلاح‌های تک‌تیرانداز در کالیبرهای مختلف با ایجاد لایه های دفاعی_تاکتیکی در مسافت‌های گوناگون، سطحی از بازدارندگی را در نقاط مرزی کشور ایجاد کرده‌اند.
کد خبر: ۲۴۱۹۴۶
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰ - 04June 2017
 
به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، امروزه رسته تک‌تیراندازی یکی از مهمترین رسته های امنیتی در مجموعه‌های نظامی محسوب می شود، به طوریکه در جنگ‌های منطقه ای کاربرد قابل توجهی نسبت به گذشته پیداکرده و به تناسب گذر زمان نیز در این رابطه سلاح هایی با قدرت و دقت بیشتری طراحی و ساخته شده است.
 
مقابله با نیروهای موثر، حذف عناصر کلیدی دشمن در میادین رزم، و اثرگذاری بر روحیه نیروهای مقابل بر توجهات و جایگاه تک‌تیراندازی در رسته های نظامی افزوده است.
 
همچنین استفاده از سلاح های تک‌تیرانداز در کالیبرهای بالاتر با برد و قدرت آتش بیشتر نیز سبب شده تا اینگونه سلاح ها قابلیت مقابله با «بالگردها»، «پهپادها»، سنگرهای «بتنی» و «خودروهای زرهی» را نیز داشته باشد و به عنوان یک سلاح کاربردی تر در عرصه منازعات شناخته شود.
 
پوشش لایه‌های دفاعی تاکتیکی در مسافت‌های مختلف با استفاده از تک‌تیراندازها 
 
 سلاح تک‌تیرانداز طاهر
 
مجموعه نیروهای مسلح کشور اعم از ارتش و سپاه پاسداران و صنعت دفاعی کشور در طول سالهای اخیر با رصد تهدیدات و دریافت اهمیت جایگاه تک‌تیراندازها در جنگ های کلاسیک و نامنظم دست به کار شده و سلاح‌های مختلفی را در این رابطه طراحی و مورد تست قرار داده اند که از جمله می توان به سلاح تک‌تیرانداز فتح، آرش، فاتح، صیاد، تک‌تاب، مرصاد، شاهر، طاهر، باهر و حیدر را نام برد.
 
 براساس این گزارش نیروی زمینی ارتش در مرداد ماه سال 94 مدرسه تک‌تیراندازی را در مرکز آموزش های تکاوری این نیرو در پرندک افتتاح کرد.

فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه برای روبرویی با چهره نوینی از تهدیدات با عنوان جنگ های نیابتی و مقابله با گروههای تروریستی یگان های تک تیرانداز در صد قرار می گیرند،افزود: ما آموزش تک تیراندازان را در اولویت برنامه های خود قرار دادیم.
 
ایجاد لایه‌های دفاعی در نقاط مرزی با استفاده از تک‌تیراندازها
سلاح صیاد
 
 
امیر پوردستان توضیح داد: در این راه مدرسه آموزش تک تیراندازی را در مرکز آموزش های تکاوری پرندک افتتاح کرده ایم که در این مرکز آموزش های تخصصی سلاح های 7.63 ، 12.5 و 12.7 میلی متری و سلاح تک تیراندازی 23 میلی متری باهر آموزش داده می شود.
 
 
همچنین رییس سازمان جهاد خودکفایی نزاجا در حاشیه رزمایش محمد رسول‌الله(ص) 4 گفت: با یک آینده‌نگری مبتنی بر واقعیت‌های حوزه نبرد به طراحی و ساخت انواع سلاح‌های تک تیرانداز روی آورده ایم، به گونه‌ای که بتواند به صورت منظومه‌ای تمامی منطقه نبرد را تحت پوشش قرار دهد، لذا در چند سال گذشته سلاح‌های مختلفی را طراحی، ساخته و رونمایی کرده‌ایم.
 
پوشش لایه‌های دفاعی تاکتیکی در مسافت‌های مختلف با استفاده از تک‌تیراندازها
دراگانوف بهینه سازی شده در دست تکاوران آجا
 
 
امیر زواره‌ای بیان کرد: برای اینکه در لایه‌های مختلف تاکتیکی از این تسلیحات استفاده کنیم باید در کالیبرهای مختلف از آن داشته باشیم، لذا متخصصان جهادخودکفایی در سالیان گذشته سلاح تک تیرانداز آنتی متریال 23 م.م «باهر» و 14.5 میلیمتری «شاهر» را تولید و تحویل یگان‌های نزاجا کرده اند.

رییس سازمان جهاد خودکفایی نزاجا عنوان کرد: در این رزمایش سلاح‌های 7/62 دراگانوف را بهینه سازی کردیم به صورتی که در حوزه رزم جدید بتواند همزیستی و کارآیی لازم را برای صحنه نبرد و فرد تک تیرانداز داشته باشد.
 
پوشش لایه‌های دفاعی تاکتیکی در مسافت‌های مختلف با استفاده از تک‌تیراندازها
توپ تک‌تیرانداز باهر
نیروهای مسلح ایران به منظور افزایش کارایی و برد عملیاتی رسته تک‌تیراندازی، ضمن نوآوری و تجهیز نیروها به سلاح‌های تک‌تیرانداز در کالیبرهای مختلف با ایجاد لایه های دفاعی تاکتیکی در مسافت‌های گوناگون سطحی از بازدارندگی را در نقاط مرزی کشور یا دیگر مناطق مورد نظر ایجاد کرده‌اند.
 
این سلاح‌ها کاربری خود را در انواع جنگ‌های منظم، نامنظم، مرکب و نبرد هیبریدی دارد و بنا به نیاز عملیاتی از 50 متر یعنی کمترین مسافت تا 4 هزار متر را تحت پوشش آتش خود قرار می دهند. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز در این حوزه به قابلیت های عملیاتی لازم دست یافته اند و توانسته اند بیش از 10 مدل اسلحه را متناسب با شرایط آب و هوایی و نوع تهدیدات ساخته و در اختیار یگان های مربوطه قرار دهند. از اینرو امروز از اسلحه کالیبر 7.62 طاهر تا سلاح تک‌تیرانداز کالیبر 50 حیدر در ستاد رزم نیروهای مسلح کشور وجود دارد.
 
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0