Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

آیا قادر به ساخت و ارتقا هواپیما در کشور می باشیم ؟

59 posts in this topic

با توجه به تحليل اساتيد محترم براي ساخت هواپيما دوچيز خيلي مهمه 1- دانش فني 2- ابزار توليد . آيا واقعا اين دو را در اختيار داريم .چند درصد اين دو را ميتوان از خارج و چند درصد را در داخل تهيه كنيم ؟

13 people like this

میدونم که بخش آلیاژ توربینهای موتور رو در داخل نداریم تونل باد با سرعت نزدیک به دو ماخ رو نداریم 

کامپیوترهایی که بتونن در شرایط مختلف پروازی به خوبی کار کنن رو نداریم

اما به یک بدنه ی خوب میتونیم در داخل برسیم

ارابه ی فرود و سیستمهای هیدرولیک و نیوماتیکش شدنیه 

رادارش رو میشه یه کارایی کرد

کمپرسور و استاتور رو هم اگر کار کنیم به نسبت توربین راحت تره و ساختنش در داخل عملیه 

فقط بخشهای کلیدی در زیر مجموعه ی الکترونیک و موتور کار رو خراب میکنه چون های تک هستن و نمیزارن اما در مورد بقیش غلط میکنن که نزارن  : SHOUT :

اف 5 ساختیم ؛ماه ؛ آینه ؛ مو لا درزش نمیره  از اصلش بهتر هم اوکازیونه هم بر دونبشه   : CRAZY : 

16 people like this

آرش جان کارخانه نورث روپ جنگنده اف-20 تایگرشارک رو با استفاده ازپلت فرم اف-5 ساخت که اتفاقاً خیلی هم خوب ازکار دراومد ولی خب اف-22 فراتر ازهمه جنگنده ها بود ومتاسفانه مشکلات اقتصادی که گریبانگیر اکثرکشورها شده بود باعث شد که تایگرشارک به تولید انبوه نرسد.

پس باهمان پلت فرم هم میتوان جنگنده ای توانا و کارا ساخت که بیشترنیازهای مارا برآورده کند

16 people like this

آرش جان کارخانه نورث روپ جنگنده اف-20 تایگرشارک رو با استفاده ازپلت فرم اف-5 ساخت که اتفاقاً خیلی هم خوب ازکار دراومد ولی خب اف-22 فراتر ازهمه جنگنده ها بود ومتاسفانه مشکلات اقتصادی که گریبانگیر اکثرکشورها شده بود باعث شد که تایگرشارک به تولید انبوه نرسد.

پس باهمان پلت فرم هم میتوان جنگنده ای توانا و کارا ساخت که بیشترنیازهای مارا برآورده کند

100 %

البته اصلا از هواپیمای تک موتوره خوشم نمیاد ، گزینه ی بهتر که خودش از اف 5 الگو گرفته شده هست اف 18 هست

که روایت هایی هست که آذرخش و صاعقه و ... کلاس آموزشی صنایع ما هستن برای ساخت اف 18 ، منتها هنوز مشکل موتور و ... هنوز باقیست

14 people like this

جناب کاپیتان جسارتا ما قادر به تولید موتور هلی کوپتر کبرا هستیم؟

جناب اسماعیل در آینده شاید ولی در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد .به هر صورت دانش هوا و فضا در کشور ما به ساخت و مونتاژ موشک محدود شده است .

13 people like this

Image-4-3.jpg

شرکت طراحی و ساخت موتورهای هوایی (داما) قصد دارد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا پایان سال آینده، موتور G90 را ساخته و به مرحله تجاری سازی برساند. تا به حال طراحی مفهومی و ساخت زیر سامانه های این محصول به اتمام رسیده است.

قرار است تولید نمونه اولیه و عملیاتی موتور های هوایی G90 با کاربرد گسترده در صنعت بالگرد و هواپیما برای نخستین بار در کشور، تا پایان سال آینده صورت پذیرد. ساخت این موتور در جهت خودکفایی کشور و نیز تبدیل دانش بومی به محصول انجام می گردد.

طبق توافقاتی که امروز در دیدار معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از شرکت داما انجام شد، مقرر گردید با توجه به اینکه طرح مفهومی و ساخت زیرسامانه های این موتور به اتمام رسیده و دانش فنی آن تدوین گشته است، حداکثر تا پایان سال ۹۴ نمونه عملیاتی این موتور تولید شود.

این محصول پس از تولید برای دریافت گواهینامه های پروازی و انجام استاندارد سازی به سازمان های مرتبط ارائه می شود تا برای استفاده در محصولات هوایی آماده گردد.

سورنا ستاری امروز در دیدار از شرکت داما، ضمن اعلام رضایت از پشرفت های صنایع هوایی و هوافضا در کشور ، ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد کاربرد تولیدات این عرصه در سطح کشور باشیم.

شرکت طراحی و ساخت موتورهای هوایی (داما) با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان و نخبه های ایرانی در زمینه طراحی، تولید و تعمیر سامانه های پیشران صنایع هوایی فعالیت می کند.

خبر مربوط به بهمن سال گذشته است.*****************

7 people like this

با سلام . بنده از هواپیما و هلی کوپتر چیزی نمیدانم . در مورد مسئله ای هم که اطلاعات ندارم حرفی نمیزنم . اما در بحث اینکه ایران قادر به ساخت و ارتقا هواپیما هست یا نه چند جمله عرض می کنم . ایران با توجه به دانشمندانی که در طول تاریخ داشته ثابت کرده است در تمام زمینه ها ید طولایی دارد . ایرانی واژۀ {{ غیر ممکن }} را نمی شناسد . بهترین دانشمندان و متخصصان را در تمام زمینه ها داریم . با تمام این محاسن که عرض کردم یک ایراد بزرگ نیز داریم . ایراد ما این است که لاف زیاد می زنیم . اجازه بدهید مثالی بزنم . 

سال 85 پروژه ای با عنوان پیوند سلول های بنیادی در رابطه با عزیزان ضایع نخاعی را در بوق و کرنا کردند . چنان تبلیغاتی براه انداختند که از چند کشور خارجی تعدادی معلول به ایران آمدند . بنده یکی از کسانی بودم که با اصرار خانواده به تهران رفته و در این طرح شرکت کردم . طرح در مرحلۀ تحقیقات بود اما دولت بی کفایت قبل چنان سر و صدایی به پا کرد که تمام معلولان گمان کردند با انجام این عمل ( پیوند سلول های شوان ) از فردا قادر به راه رفتن هستند . من در لیست قرار گرفتم و شماره دویست مال من بود . عمل را انجام دادم . خدا گواه است دردی که در این عمل تحمل کردم در زمان تصادفم که چهار مهرۀ کمرم آسیب دیده بود را تحمل نکرده بودم . حدود پانصد معلول این عمل را انجام دادند . یک نفر نتیجه نگرفت . بابت این پروژۀ تحقیقاتی و صد البته مسخره یکی دو نفر ار دکترها به ثروت های میلیاردی رسیدند . دوستان شاید بدانند ضعیف ترین افراد جامعه از بابت درآمد قشر معلولان هستند که قادر به انجام کسب و کار نیستند و درآمدی ندارند . اما همین عزیزان را سرکیسه کردند . شخص خودم برای اینکه دکتر ص تشخیص دهد که میتوانم در این طرح شرکت کنم یا نه سه نوبت از من ویزیت دریافت کرد . بار اول برایم ام آر آی نوشت . بار دوم برایم تست مثانه نوشت . بار سوم تست عصب . در حالی که تمام این آزمایشات را میتوانست در همان جلسۀ اول بنویسد . وقتی وارد بیمارستان امام می شدی هزاران ویلچر در مجوطۀ بیمارستان بود . خدا میداند چه پولهایی که نگرفتند .

نکته دیگری بگویم تا پی به عمق بی برنامگی مسئولان ببرید . دوستی در بیمارستان امام میگفت : بیمارستانی را در رابطه با همین طرح در دست ساخت دارند . بیمارستانی که مخصوص خارجی هاست . هنوز نه دار بود و نه به بار بیمارستان هم ساختند . در سال 89 کل طرح متوقف شد . با خیلی از دوستانی که این عمل را انجام داده بودند تماس گرفتم . هیچکدام نتیجه نگرفته بودند . بنده با وجود فرهنگ هارت و پورتی که در میان مسئولین وجود دارد شخصا گمان نمیکنم بتوانیم زیاد پیشرفت کنیم . در پیشرفت باید صادق بود و صداقت داشت . لااقل با مردم خود صادق باشیم . اگر برای دشمنان لاف میزنیم کلاه سر هموطنان نگذاریم . تا حصول نتیجۀ قطعی و رسیدن به هدف جشن نگیریم . بخواهیم میتوانیم ولی بدون . . . . . ارادتمند : تلخک 

11 people like this

استاد تلخک گرانقدر نکته ی بسیار خوبی گفتند و ان هم وجود فرهنگ اغراق میان مسئولان است.

نمونه ی بسیار بارز آن رونمایی از قاهر 313 توسط ریسس جمهور قبلی بود که به معنای واقعی کلمه وجه ی صنایع نظامی ما را در دنیا نابود کرد. یا قیاس هواپیمای صاعقه با اف 18 که توسط یکی از فرماندهان صورت گرفت نمونه ی دیگری است.

گفتن این کلمات چه سودی دارد؟ بجز اینست که زحماتی که سر پروژه ی صاعقه کشیده شده است را با دستان خودشان نابود می کنند؟

من استعداد خوبی در بیرون کشیدن زیر خاکی های انجمن دارم. : COOL :  : CRAZY :

7 people like this

یکی از موضوعات اصلی این تاپیک اینست که آیا قادر به ارتقا هواپیما در ایران می باشیم؟؟

پاسخ اینست که :آری ... بنده فقط یک نمونه از بروزرسانی های انجام شده روی تامکت ها را اینجا قرار می دهم.سمت راست برد قدیمی و سمت چپ برد جدید که توسط جهاد خوکفایی ساخته شده است.

تامکت های نهاجا ، آن تامکت های چهل سال پیش نیستند و دشمن ما در عمل خواهد دید با چه گربه هایی طرف است.

کپی رایت انجمن رهروان ارتش

IMG-2810-3.jpg

7 people like this

نمونه ی بسیار بارز آن رونمایی از قاهر 313 توسط ریسس جمهور قبلی بود که به معنای واقعی کلمه وجه ی صنایع نظامی ما را در دنیا نابود کرد.

بنده توفیقی پیدا کردم تا چندی قبل با فرمانده کل نیروی هوافضای سپاه دیدار کنم (سردار حاجی زاده) و صحبت هایی انجام بدهم.از ایشان درباره پروژه قاهر پرسیدم که در جواب گفتند:خیر این جنگنده واقعی است و ماکت نیست ولی برای رونمایی آن خیلی زود بود...

6 people like this

بنده توفیقی پیدا کردم تا چندی قبل با فرمانده کل نیروی هوافضای سپاه دیدار کنم (سردار حاجی زاده) و صحبت هایی انجام بدهم.از ایشان درباره پروژه قاهر پرسیدم که در جواب گفتند:خیر این جنگنده واقعی است و ماکت نیست ولی برای رونمایی آن خیلی زود بود...

تمام جنگنده ها واقعی هستند ولی اون جناب قاهر ماکت بود . اگه ماست فروش بگه ماستم ترشه که کاسب نیست . ما توان همه کاری رو داریم به شرطها و شروطها . مهمترین شرط این است که ابداعات و اختراعات و اکتشافات را در همان چارچوب واقعیت و همان چیزی که بدست آمده اعلام کنیم . دوستان اگر یادشان باشد در زمان دولت قبل در هر بخش خبری یکی دو اختراع و ابداع و . . . اعلام میشد . گاهی بیشتر از پیام های بازرگانی خبر این پیشرفت ها رو نشان میدادند . کدام کشوری را می شناسید که پیشرفت های خود را آنهم در سطح استانداردهای بالای جهانی مانند ایران در بوق و شیپور کنند ؟ از قدیم هم گفته اند سنگ بزرگ نشانۀ نزدن است . اگر پیشرفتی داریم آیا بهتر نیست مخفی بماند تا زمانی که نیاز شد با استفادۀ از آن دشمن را غافلگیر کنیم ؟ 

10 people like this

مساله صرف ساخت هواپیما نیست، بلکه توانایی اون در نبرد با سلاحهای رایج امروز هست.

ضمن اینکه برای ارزیابی توان تولید هواپیمای نظامی در ایران، میشه نگاهی به هواپیمای ایران-140 انداخت. (با توجه به ساده تر بودن ساخت هواپیمای تجاری در مقایسه با نظامی)
حتی پیشرفت های تسلیحاتی دو دهه اخیر چین، تا حد زیادی مدیون همکاری با اسراییل و جاسوسی و کپی برداری از دانش امریکا بوده.

یا روسیه به خاطر ضعف ساختاری در تکنولوژی محصولات الکترونیک، در زمینه هواپیمای کنترل از راه دور کاملا از کشورهای پیشرو عقب افتاده.

11 people like this

به نظر بنده اگر بحث را کلی نکنیم خیلی بهتره و به یک نتیجه ای می رسیم

هم اکنون مسئله‌ ی اصلی اینست که ایا توان ساخت هواپیما یا ارتقا انرا داریم یا خیر.

صاعقه که نمونه ی مهندسی معکوس اف ۵ است وظیفه ی اموزش و پشتیبانی از نیروی سطحی دارد و قرار نیست با استریک ایگل درگیر شود.

اما صحبت از ایران ۱۴۰ شد. استناد به ایران ۱۴۰ برای اینکه بگوییم توان ساخت هواپیما نداریم سخن اشتباهی است.

ایران ۱۴۰ پروژه ای بود که از روز اول شکست خورده بود. جناب سرهنگ ملایری در انجمن حضور دارند در این باره اطلاعات خوبی دارند.

ضمن اینکه اف ۵ یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین هواپیماهای جت جنگنده است و ساخت ان ساده تر از یک جت ۵۲ نفره است.

10 people like this

یکی از موضوعات اصلی این تاپیک اینست که آیا قادر به ارتقا هواپیما در ایران می باشیم؟؟
پاسخ اینست که :آری ... بنده فقط یک نمونه از بروزرسانی های انجام شده روی تامکت ها را اینجا قرار می دهم.سمت راست برد قدیمی و سمت چپ برد جدید که توسط جهاد خوکفایی ساخته شده است.
تامکت های نهاجا ، آن تامکت های چهل سال پیش نیستند و دشمن ما در عمل خواهد دید با چه گربه هایی طرف است.
کپی رایت انجمن رهروان ارتش
IMG-2810-3.jpg

درود و عرض ادب خدمت دوستان

فكر نميكنم جايگزينى يه برد قديمى با برد جديد بعد از چهل سال و با اين همه پيشرفت كار عجيب يا خارق العاده باشه! اما چيزى كه ميدونم اينه كه يونيت هاى دستگاه هاى BTS مخابراتى را در صورت خراب شدن هنوزم كه هنوزه از ذخيره هاى قديمى استفاده ميكنيم يا چند برابر ميخريم، حالا بازم اميدوارم پيشرفت هايى باشه و عمومى نشه به قول شما گربه ها همان گربه هاى ٤٠ سال قبل نباشند.
10 people like this

جایگزینی یک برد برای کشوری که با دیگر کشورها تعامل دارد ممکن است کار خاصی نباشد اما از نظر بنده برای یک کشوری که چهل سال است تحت شدید ترین تحریم های نظامی است ارتقا سیستم های پیچیده ی تامکت کار بسیار بزرگی است. فراموش نکنید که در مورد تعویض برد سیستم کنترل اسلحه ی اف ۱۴ صحبت می کنیم.

یکی از اصلی ترین سوالات این بود که ایا اصلا این جنگنده ها پس از چهل سال تغییر داده شده اند که با توجه به شواهد موجود می توان نتیجه گرفت که این کار انجام گرفته است.

البته جای حرف ندارد که کشورمان از لحاظ الکترونیک از دنیا عقب است.

13 people like this