Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

خاطره‌ای از سروان بازنشسته غلامرضا میرزایی

در سال 1365 به مأموریتی عملیاتی جهت دفاع از پل قطور که در 40 کیلومتری شهر خوی قرار دارد، اعزام شدم. این پل در مسیر راه‌آهن ایران و ترکیه قرار دارد و در آن زمان از جهت پشتیبانی نیروهای خودی دارای اهمیتی فوق‌العاده بود.


 


GhotGhot04082004093855700-GhotGhot040820


 


قبل از ورود ما مسئولیت دفاع از این پل که 450 متر طول و 170 متر از سطح زمین ارتفاع داشت بر عهده توپ‌های 14.5 میلی‌متری بود و دشمنان موفق شده بودند قسمتی از پل را منهدم کنند. به همین دلیل مأموریت دفاع از پل بر عهده سامانه‌های پدافندهوایی 35 میلی‌متری گذاشته شد و ما اولین گروهی بودیم که جهت استقرار این سامانه به محل اعزام شدیم. با توجه به تعمیر قسمت‌های آسیب دیده پل توسط کارکنان کارخانه ماشین سازی اراک، ماشین‌سازی تبریز و راه‌آهن و امکان استفاده مجدد از پل، درجه آمادگی پدافندی بالا رفته بود و ما در آماده‌باش صد در صد و حالت آتش به اختیار به سر می‌بردیم و هر لحظه آماده مقابله با حملات دشمن بودیم. چند روزی پس از استقرار جنگ‌افزارهای 35 میلی‌متری، پست فرماندهی گروه پدافند هوایی منطقه اعلام کرد که وضعیت قرمز است و تعداد 12 فروند از هواپیماهای جنگنده دشمن به سمت منطقه در حال نزدیک‌شدن می‌باشند. لحظاتی بعد هواپیماهای متجاوز به منطقه رسیدند و درگیری بین ما و دشمن آغاز شد.


87847-456.jpg


هواپیماهای دشمن شروع به حمله کردند، شدت درگیری به حدی بود که تمام مهمات پای‌کار که خشاب‌گذاری شده بود مصرف شد. با مقاومت دلیرانه کارکنان همیشه بیدار پدافندهوایی، پل قطور به رغم شلیک ده‌ها راکت و موشک و بمباران سنگین سالم باقی ماند و دوازده فروند هواپیمای متجاوز دشمن مذبوحانه فرار را بر قرار ترجیح دادند که در حال فرار یک فروند هواپیمای دشمن مورد اصابت قرار گرفت و ساقط شد.


نیروی هوایی عراق بارها سعی کرد که این پل را منهدم کند اما تا پایان جنگ موفق نشد. دو هفته پس از اتمام مأموریت من و بازگشت به یگان اولیه، خبر رسید که حمله دیگری صورت گرفته که در این حمله یکی از توپ‌ها مورد اصابت راکت قرار گرفته و چند تن از هم‌رزمان پدافندی به شهادت رسیدند. در حال حمله هواپیمای مهاجم، یکی از سربازان وظیفه که به عنوان نمره 3 وظیفه مهمات‌گذاری را بر عهده داشت به رغم قطع شدن پای راستش دلاورانه تا پایان عملیات اقدام به مهمات‌گذاری می‌کرد.


یاد تمامی هم‌رزمان به ویژه سربازان جان برکف پدافندی که دلاورانه و جانانه تا پای جان در دفاع از آسمان مقدس کشورمان ایستادگی کردند گرامی باد.


 


 منبع: کتاب « با دوست بسر رفت»، تألیف رضا جهانفر، فهیمه کرمی


12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0