Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

گالری تصاویر نیروی زمینی

252 posts in this topic

تصویر اول چیفتن ایران در اردن میباشد

15 people like this

7w96hoedz2ig98k2kjfb_thumb.jpg

12 people like this

testresult.jpg

13 people like this

تنشون سالم باشه ....

naxo5l8dhaab5l58pivn.jpg

ickugwq578otyyac5kdb.jpg

به الله اکبر به فتح المبین...به تیپ هوابرد صد آفرین...

ii8k0kvgnw0me5i6yoxo.jpg

15 people like this

M-60 ل 81 ز

i6ownz4ke8k5npuiv6jn.jpg

17 people like this

دو دستگاه تانک ذوالفقار

68537040976739552448.jpg

دوستانی که زرهی شون قوی هستش میتونن فرق های تانک تی-62 و تی-55 رو برامون بگن؟(تی-72 که از نظر ظاهر تفاوتهاش واضحه)

55676783642180975203.jpg

8 people like this

35375494734441014209_thumb.jpg

تانک T-55

44097319687827607168_thumb.jpg

تانک T-62

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مشخصات تانک T-55 :

22705274875292543131_thumb.jpg

مشخصات(مدل ایرانی):

وزن:36 تن

طول:6.45 متر

عرض:3.37 متر

ارتفاع:2.40 متر

تسلیحات:

یک توپ 105 میلیمتری ام 60 به عنوان سلاح اصلی ( 4000 متر  - نمونه اصلی : یک توپ 100 میلیمتری D-10T

دو تیربار یکی هم محور و یکی هم بر روی برجک سلاح دوم ( یکی 7.62 میلیمتریSGMT و دیگری 12.7 میلیمتری دوشکا )

خدمه:

4 نفر (راننده-توپچی-فرمانده و بارگذار(loader))

موتور: 

V-46-6 V-12 diesel با توان 780 اسب بخار 

برد:

440 کیلومتر با نصب مخزن سوخت اضافی 600 کیلومتر

حداکثر سرعت:

65 کیلومتر

ضخامت زره سینه :

203 میلی متر

سرعت:

نمونه اصلی 55 کیلومتر در ایران با توجه به موتور قدرتمند تر حدود 65 کیلومتر در ساعت

89536691382816201855_thumb.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

32423312618515169981_thumb.jpg

مشخصات تانک T-62:

وزن:

37 تن

طول:

6.63 متر

عرض:

3.30 متر

ارتفاع:

2.40 متر

خدمه:

سه نفر - (راننده-توپچی-فرمانده و بارگذار(loader) ))

تسلیحات:

یک توپ 115 میلیمتری به عنوان سلاح اصلی و دو تیربار یکی بر روی برجک و دیگری هم محور با توپ

موتور:

یک موتور V شکل 12 سیلندر دیزل چهارزمانه با قدرت 580 اسب بخار

گنجایش سوخت:

960 لیتر می توان با نصب مخزن های اضافی سوخت به 1360 لیتر رساند

برد:

400 کیلومتر با نصب مخزن سوخت اضافی 600 کیلومتر

سرعت:

50کیلومتر در ساعت

65909733571399380798_thumb.jpg

این تانک چند مدل دارد که عبارت اند از:

مدل A که نوع اولیه و بیشترین تولید را دارد.

مدل B که به یک تیربار 12.7 میلیمتری ضد هوایی مجهز شده است.

مدل K که مجهز به یک سیستم موازنه دید بوده و قسمتی از آن دارای سیستم کنترل آتش لیزری است.

در مدل سال 1977 که که برخی از مکانیزم های محرک آن از قبیل شنی و غلتک و چرخ دنده ها و با تانک T-72 تعویض شد.T-62 دارای وزن 37 تن است و از یک موتور V شکل 12 سیلندر دیزل چهارزمانه، به حجم 38880 سی سی استفاده می کند که قدرتی برابر با 580 اسب بخار به این تانک می دهد.

سرعت T-62 در جاده 50 کیلومتر در ساعت است که به دلیل مقاومت زیاد پیچشی زنجیر های رابط شنی تانک، و تحرک محدود غلتک ها (100 م م یعنی حدود نصف تانک های غربی) سرعت تانک را در مناطق متغیر، تا 25 کیلومتر در ساعت پایین می آورد.

همچنین این تانک مجهز به یک سیستم آتش خاموش کن(اطفاع حریق!) است که البته با تولید ترکیبات شیمیایی گازی مرگبار نیز تولید می کند.

T-62دارای یک توپ 115 میلیمتری بدون خان است که حداکثر تحرک لوله آن رو به بالا 18 و رو به پایین 5 درجه است.

تی62 می تواند 40 تیر فشنگ برای توپ اصلی حمل می کند.

قفسه آماده در برجک فقط دارای سه تیر فشنگ است.

تمامی دیگر فشنگ ها در دیواره بدنه جای دارند و بسته به موقعیت برجک، در تمام اوقات قابل دسترسی نیستند.

در این تانک گلوله گذار باید با دست چپ خود عمل کند که این امر مشکلاتی را در بر دارد. علاوه بر این T-62 تعداد 2500 تیر فشنگ مسلسل حمل می کند.

توپ اصلی T-62می تواند چهار نوع گلوله شلیک کند که مهمترین آنها (BR6) است. این گلوله 40 سانتی متر طول و 4 سانتی متر قطر دارد و دارای سرعت اولیه 1615 متر بر ثانیه است...

حالا تفاوت بین این دو تانک :

تفاوت‌های اصلی این تانک با T-55 شامل شاسی طولانی‌تر و عریض‌تر،توپ بلندتر و پرقدرت‌تر و بدون خان ۱۱۵ میلی‌متری می‌شوند.

شنی‌های T-62 مثل T-54/55 از ۵ چرخ تشکیل می‌شود، اما برخلاف T-55 که بیشترین فاصله بین چرخ اول و دوم است در T-62 چرخ‌های سوم، چهارم و پنجم بیشترین فاصله را از یکدیگر دارند.

سلاح اصلی این تانک توپ بدون خان ۱۱۵ میلی‌متری است که مهمترین پیشرفت آن نسبت به T-55 محسوب می‌شد. این توپ اندازه طولانی‌تری از توپ ۱۰۰ میلی‌متری D-10T تانک T-55 ( مدل اصلی ) ، بهره می برد و قدرت و دقت بسیار بالاتری از آن داشت و همچنین نخستین توپ بدون خان در یک تانک بود!  سلاح ثانویه تانک هم تیربار متوسط هم‌محور PKT با ۲ هزار فشنگ و تیربار ضدهوایی دوشگا در مدل تی-۶۲آ است.

موتور مدل اصلی این تانک مثل T-55 (اصلی) یک موتور دیزلی V-12 با قدرت ۵۸۰ اسب بخار بود (ولی در ایران از یک موتورمدلV-12 V-6-46 دیزلی با توان 780 اسب بخار استاده شده است و برد آن  به 440 کیلومتر و با نصب مخزن سوخت اضافی 600 کیلومتر شده است) که حداکثر برد عملیاتی T-62 را در جاده به ۴۵۰ و در خاکی به ۳۲۰ کیلومتر می‌رساند.

این برد با دو مخزن سوخت اضافی ۲۰۰ لیتری که در پشت تانک قرار داده می‌شد قابل افزایش به ۴۵۰ و ۶۵۰ کیلومتر در جاده بود.

معایب T-62 عمدتاً همان معایب T-55 یعنی :

1-فضای محدود سرنشینان تانک

2-زره ضعیف

3-تجهیزات کنترل آتش نامرغوب

4-میزان محدود خم شدن سلاح اصلی به سمت پائین

و آسیب‌پذیری مخازن سوخت و مهمات است.

که در ایران ، توپ این تانک(T-55) با توپ 105 میلیمتری M68 با عمر عملیاتی بالا، برد موثر، دقت، توان آتش بالا و تعویض ساده تعویض شد/برد این توپ های 4000 متر اعلام شده است،سامانه کنترل آتش پیشرفته EFCS-3 بر روی T-55 نصب شد،امکان شلیک هنگام حرکت،نصب مسافت یاب لیزری تولید داخل،سامانه های مخابراتی دیجیتال تولید داخل،سامانه های حرارتی و دید در شب،سامانه هشدار دهنده قفل لیزری و زره واکنشگر از این ارتقاء ها هستند.موتور این تانک با یک موتور V-6-46 با توان 780 اسب بخار تعویض شده است که شتاب مطلوبی را برای T-55 فراهم می آورد.

نصب تمام قسمت های سامانه توان از جمله موتور، گیربکس، ترمز، چرخها، سامانه خنک کننده و هیدرولیک در یک چیدمان روش قرارگیری بخصوص، باعث کاهش زمان تعمیر، سرعت سوار کردن و بازکردن آنها شده است. این ویژگی علاوه بر کاهش زمان و هزینه تعمیر و نگهداری وسیله، به افزایش آمادگی رزمی واحدهای زرهی نیروی های مسلح می انجامد و عدم نیاز به تجهیزات سنگین تعمیراتی، امکان آماده سازی تانک های بهینه سازی شده کشور را در مناطق عملیاتی و نه پشت جبهه فراهم می سازد.در ایران T-55 های ارتقاء یافته را T-72z  نام گذاری کرده اند.

10 people like this

ی

2-زره ضعیف

علیرضا جان من زیاد وارد نیستم ولی میتوانی بگویی چه محاسنی باقی مانده؟ :1 (19):
7 people like this

ی

2-زره ضعیف

علیرضا جان من زیاد وارد نیستم ولی میتوانی بگویی چه محاسنی باقی مانده؟ :1 (19):

بله T-62 در مقابل T-55 که برتری آنچنانی نداشته است ولی اگر قرار است حرفی از برتری زده شود باید بین T-62 و T-64 یا با T-72 صورت بگیرد که این سه تانک خیلی باهم فرق دارن از نظر زره و تسلیحات و موتور......

اما برتری تانک T-62 نسبت به تانک T-55:

هزینه ساخت پایین تر  از هم رده های غربی اش بود.که باعث شد تیراژ T-62 در طول ۱۵ سال تولید خود از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۵ به  ۲۰هزار دستگاه رسید. ( میدونید که شوروی همیشه کیفیت تانکها رو فدای کمیت میکرد)

نخستین تانکی بود که از توپ بدون خان استفاده می‌کرد و سلاح اصلی این تانک توپ بدون خان ۱۱۵ میلی‌متری است که مهمترین پیشرفت آن نسبت به T-55 محسوب می‌شد.

13 people like this

در کل تانکهای روسی خیلی پیچیده تر هستند تا تانک های غربی...پدرم گفت یه تی-55 عراقی رو به مقر ما آوردند اصلا نمیدونستیم چطوریه!کلا پر از سیم پیچی و اینا...ولی مثلا تانک ام-60 با اون جثه بزرگش خیلی سرتر بود...

14 people like this

نه F5 جان تانکهای روسی آنچنان هم پیچیده نبودن و چون ما تمام تجهیزاتمون غربی بود و آموزش و نگهداری این تانکهای غنیمتی رو بلد نبودیم این مشکلات رو داشتیم ، اگر خاطرت باشه اونا هم با چیفتن های ما از انگلیسی ها برای اورهال و نوسازی چیفتن ها کمک گرفتن و این در صورتی بود که آیا  شوروی به ما این خدمت رو کرد ؟؟؟؟ جواب خیر است و ما مجبور بودیم خودمون ازش سر در بیاریم !!!

پیچیدگی اش فقط اون زبان مسخره روسی و سفت و سخت بود و زشت بودن و خشک بودن تانک هست که باعث فرار خدمه ازش میشه !!

یعنی هیچ ارزشی برای خدمه و پرسنل تانک این روس ها زمان شوروی قائل نبودن !!!

ولی تانکی مثل T55 یا T62 رانندگی باهاش خیلی سخته و خشکه و واقعا خدمه اش بعد از مدتی شبیه خوده تانکه میشن ، سفت و خشن !!!!

من تو لشگر 81 بودم خدمه تانکهای M60 با اینکه تانک قدیمی هست ولی همیشه از خوش دستی و گوش به فرمان بودن و چابکیش صحبت می کردن و من خودم هم شاهد بودم . ولی خوب در مقابل توپ اصلی T-62 بسیار آسیب پذیر بودن می توانید از پدرتان سوال کنید ....

ولی کیفیت تانکهای غربی رو ندارن و اون برتری فقط زمان اتحاد جماهیر شوروی بود و در زمان روسیه فعلی فکر نکنم اون ابر قدرت زرهی بودنش دیگه زیاد محسوس باشه !!!

17 people like this

نه F5 جان تانکهای روسی آنچنان هم پیچیده نبودن و چون ما تمام تجهیزاتمون غربی بود و آموزش و نگهداری این تانکهای غنیمتی رو بلد نبودیم ایم کشلات رو داشتیم ، اگر خاطرت باشه اونا هم با چیفتن های ما از انگلیسی ها برای اورهال و نوسازی پیفتن ها کمک گرفتن و این در صورتی بود آیا که شوروی به ما این خدمت رو کرد ؟؟؟؟ جواب خیر است و ما مجبور بودیم خودمون ازش سر در بیاریم !!!

پیچیدگی اش فقط اون زبان مسخره روسی و سفت و سخت بود و زشت بودن و خشک بودن تانک هست که باعث فرار خدمه ازش میشه !!

یعنی هیچ ارزشی برای خدمه و پرسنل تانک این روس ها زمان شوروی قائل نبودن !!!

ولی تانکی مثل T55 یا T62 رانندگی باهاش خیلی سخته و خشکه و واقعا خدمه اش بعد از مدتی شبیه خوده تانکه میشن ، سفت و خشن !!!!

من تو لشگر 81 بودم خدمه تانکهای M60 با اینکه تانک قدیمی هست ولی همیشه از خوش دستی و گوش به فرمان بودن و چابکیش صحبت می کردن و من خودم هم شاهد بودم . ولی خوب در مقابل توپ اصلی T-62 بسیار آسیب پذیر بودن می توانید از پدرتان سوال کنید ....

ولی کیفیت تانکهای غربی رو ندارن و اون برتری فقط زمان اتحاد جماهیر شوروی بود و در زمان روسیه فعلی فکر نکنم اون ابر قدرت زرهی بودنش دیگه زیاد محسوس باشه !!!

درسته علیرضا جان...تاک ام-60 از جهت قدرت توپ از تانکهای هم رده خودش پایین تر بود.شما ببین از نظر ابعاد ام-60 از تی-72 بزرگتره همینطور آبرامز ولی متاسفانه ظرافتی که در طراحی سازه تانکهای غربی وجود داره متاسفانه در تانک های شرقی وجود نداره...من خودم سوار یکی از تانکهای ام-60 لشگر شدم خیلی خوب بود ولی دوبار خواستم سوار تی-72 بشم بار اول ترسیدم بار دوم بلخره شد ههههه :green-beret-smile:

تی-72 عراقی در کنار آبرامز

96528647536317580317.jpg

12 people like this

نخستین تانکی بود که از توپ بدون خان استفاده می‌کرد و سلاح اصلی این تانک توپ بدون خان ۱۱۵ میلی‌متری است که مهمترین پیشرفت آن نسبت به T-55 محسوب می‌شد.

راجع به این تکنولوژی میتونی بیشتر توضیح بدی؟  میدونم خان در تفنگ باعث مسنقیم رفتن گلوله و تخریب بالاتر میشه.  حالا حذف خان در توپ 115 چه مزایایی داره؟

12 people like this

راجع به این تکنولوژی میتونی بیشتر توضیح بدی؟  میدونم خان در تفنگ باعث مسنقیم رفتن گلوله و تخریب بالاتر میشه.  حالا حذف خان در توپ 115 چه مزایایی داره؟

چون امکان پرتاب خرج موشکی رو داره(البته کلی گفتم فقط منظورم توپ 115 م م نیست)...البته در زمینه زرهی علیرضا جان بهتر میتونن کمک کنند...

10 people like this