Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

مصاحبه با سرهنگ خلبان علی ملایری

63 posts in this topic

درود به همه 

بعد از اون اتفاقی که قبل از عید افتاد متاسفانه این پست جناب سرهنگ ملایری هم از دست رفت و احیا هم نشد به همین خاطر دوباره این موضوع رو ایجاد کردم تا دوستان سوالات روزنامه ای خودشون رو از جناب سرهنگ ملایری عزیز بپرسند. 

خوب اول خودم شروع میکنم و سوالهای قبلی رو دوباره میپرسم (با عرض پوزش از جناب سرهنگ ملایری)  : NINJA :

* استاد یه شرح مختصر از خودتون خصوصا دوران نوجوانی و جوانی بفرمائید

** بزرگترین اشتباهات یک دانشجوی خلبانی در چه مرحله ای از اموزش است و سخت ترین قسمت یاد گرفتن و یاد دادن پرواز برای شما چه مراحلی بوده است ؟ 

*** بزرگترین ریسکی که در جنگ با 214 انجام داده اید چی بوده ؟ 

**** میشه لطفا در مورد عکس زیر توضیحاتی بفرمائید ؟ افراد حاظر در عکس رو هم میشناسید ؟ 

1063580187482.jpg

19 people like this

با سلام خدمت جناب سرهنگ ملایری عزیز،

تا آنجا که به یاد دارم پس از انقلاب هوانیروز را بعنوان طاغوتی ترین ارگان نظامی می شناختند.  هر وقت صحبت از موافقان و مخالفان بود، پرسنل هوانیروز در مقایسه با سایر بخش های نظامی مثل نیرو هوایی، دریایی، زمینی، . . . با این واژه مقایسه میشدند.  هوانیروز= با طاغوتی  می خواستم بدانم که اولاً درست به یاد دارم و ثانیاً اگر اینطور بود دلیلش چه بود؟

11 people like this

حیف اون همه سوال صندلی داغ...

یادم رفته !!

10 people like this

شرح مختصر از خودتون خصوصا دوران نوجوانی و جوانی بفرمائید

** بزرگترین اشتباهات یک دانشجوی خلبانی در چه مرحله ای از اموزش است و سخت ترین قسمت یاد گرفتن و یاد دادن پرواز برای شما چه مراحلی بوده است ؟ 

*** بزرگترین ریسکی که در جنگ با 214 انجام داده اید چی بوده ؟ 

**** میشه لطفا در مورد عکس زیر توضیحاتی بفرمائید ؟ افراد حاظر در عکس رو هم میشناسید ؟ 

خوش خوشانم شده بود که این موضوع پرید اما مثل اینکه احیا شد و دوباره روز از نو و روزگار از نو . چکنم کف بر رفاقتم . مرده دوستم .

1. با سانسور یا بدون سانسور ؟ اومدم مثل خیلی ها بگم من تو قنداق که بودم مومن بودم اما از خودم روم نشد . بهر حال نپرس که دوباره داغ دلمون رو تازه میکنی و نمک روش میپاشی . یه جورایی طی شد دیگه 

2. معمولا سخت ترینش همون چند ساعت اولیه است تا سولو شدن که هم برای استاد خیلی سخته و هم برای شاگرد شوفر

3. معمولا دانشجویان تا 100 ساعت اول خیلی اشتباهات دارن که کم کم رفع میشه و جا می افته

4. والله همش ریسک بود مخصوصا پرواز تست . ولی یواشکی میگم یه شهیدی رو میبردم لنگرود و نمیدونستم تو دره منجیل کابلهایی مال هوابردیها وجود داره . لو میرفتم و دیگه دیر شده بود لذا از زیر یکیشون رد شدم . کمکم هم نفهمید چون تو کف جنگل و رودخونه بود

5. نفرات تو عکس بیشتر فنی هستند و دو تاشون خلبانند که متاسفانه هر چی دقت کردم نشناختم . 214 مسلح هم مربوط به یه دوره ای بود که اونها رو مسلح به راکت کردند و تعدادی خلبان هم آموزش تیراندازی دیدند اما خیلی زود و نمیدونم به چه دلیلی منتفی شد و دیگه استفاده نکردند . البته آمریکائیها سیستم های نصب راکت و مسلسل رو روی 214 گذاشته بودند مثل قلاب های نصب لانچر و یا سیم کشی و یا سویج های شلیک و اینها

18 people like this

ا آنجا که به یاد دارم پس از انقلاب هوانیروز را بعنوان طاغوتی ترین ارگان نظامی می شناختند.  هر وقت صحبت از موافقان و مخالفان بود، پرسنل هوانیروز در مقایسه با سایر بخش های نظامی مثل نیرو هوایی، دریایی، زمینی، . . . با این واژه مقایسه میشدند.  هوانیروز= با طاغوتی  می خواستم بدانم که اولاً درست به یاد دارم و ثانیاً اگر اینطور بود دلیلش چه بود؟

والله آرچنجل جان من اولین باره این رو میشنوم . همش که میگفتن همافرهای هوانیروز بودند البته با نیروی هوایی که در به ثمر رسیدن انقلاب نقش داشتند . چهار سالی در زمان قبل از انقلاب تو هوانیروز بودم و طاغوتی ندیدم . نیروی هوایی و مخصوصا نیروی دریایی که از ما تیتیش مامانی تر بودند . ما که جزء نیروی زمینی بودیم و از اولش پوتین و رژه و سان و اردو و اینها بود . نه اصلا اینگونه نبود . ببینم این ته عمریه کار دست ما بیچاره فقیر ها میدی .

18 people like this

تیمسار درود....اگه دوباره برگردید به دوران جوانی....بازم دوست دارید خلبان بشید؟

10 people like this

اگه دوباره برگردید به دوران جوانی....بازم دوست دارید خلبان بشید؟

اگر برگردم به دوران جوانی و فکر همونموقع رو داشته باشم بله چون شدیدا علاقه داشتم ولی اگر برگردم به دوران جوانی و از عالم غیب این روز و روزگار رو ببینم هر گز .

15 people like this

جناب سرهنگ توی پرواز چقدر سوتی دادید ؟  : MUSIC :

10 people like this

خوب دروغ چرا تا قبر آ آ آ آ آ آ . یکبار تو مرکز آموزش برج گفت بشین 06 و من اشتباهی برعکسش اومدم که یکدفعه از دور دیدم یکی داره روبروی من میاد خودم رو زدم به اون درش و یه دور مشتی زدم و مثل برق تقاضای short aproch کردم و رفتم نشستم تو خاکی یعنی تست میکردم و برام یه اتفاقی افتاده . یارو برجیه هم مخش تیلیت شد و رفت سر کار و تازه پرسید وضعیتت نرماله گفتم اره تست بود یه ریپی زد ولی وضعیت نرماله

خوب تو سی سال کلی سوتی دادم کدومش رو بگم .ولش کن همین یکی رو داشته باش تا یادم بیاد

16 people like this

جناب سرهنگ از سوتی های خطرناک زمان جنگ بفرمائید  : SLOBBER :

9 people like this

سلام جناب سرهنگ من سوالاتم کمی متفاوته ( صندلی داغه )

حیف شد یکسری سوال کرده بودم که پرید و هیچکدام یادم نیست !

اینارو که جواب بدید باز هم دارم .

بیوگرافی کامل خودتون رو بگو یید؟

دوست داشتی اسمت چی باشه؟

یکی از جالبترین خاطرات دوران کودکیت را بگو

وقتی خودت را توی آینه میبینی چه احساسی داری؟

چه غذاهایی را دوست داری؟

موقع تفریح چه کارایی می کنی؟

از کدوم یکی از آلات موسیقی خوشت میاد یا دوست داری یادش بگیری؟

علایقت توی زندگی چیه؟

بهترین و بدترین خوابی که دیدی چی بود؟

اگه 10 میلیارد داشته باشی چه کارایی میکنی؟

دوست داشتی غیر از شهر خودت بچه کدوم شهر باشی؟

دوست داشتی چه رشته ای و کجا قبول میشدی ( بجز رشته تخصصی خودتان ) ؟

بهترین و بدترین روز زندگیتو توضیح بده؟

آخرین باری که با تمام وجود گریه کردی و خندیدی کی بوده؟

چرا دهه هفتاد ( 1370 -80 ) از نظر خیلی از میان سالهاهایی مثل شما ها بهترین دهه عمرشان بود ؟

لطفا سر وقت و بدون عجله پا سخ دهید

ادامه دارد...

7 people like this

کلافه جان با جناب سرهنگ مصلایی فر دو تایی تو اهواز عملیاتی رو کنترل می کردیم . چهار تا تلفن با سیم شهری و و چند تا تلفن با سیم قورباغه ای ارتشی که ما را به قرارگاهها و توپخانه و اینها ارتباط میداد داشتیم و همچنین جیپ ivcs که بیسیم های (وی اچ اف) و (یو اچ اف)و( اف ام ) و ( اچ اف) داشت جهت کنترل هلی کوپترهایی که رو منطقه بودند . تابستان بود و هوای شرجی و گرم . پیش خودم گفتم این جیپ خیلی به ما دوره و هی باید بریم پیشش و به بیسیم چی مطالب رو بگیم و برگردیم چطو.ره  بگم عقب عقب بیاد دم در سوله . خلاصه گفتم بیا بیا بیا که چشمتون روز بد نبینه دم در سوله یه بگس باد کرد و خاک رو پاشید بالا و کابل قطور تلفن ها رو قطع نمود . مصلایی دوید بیرون گفت فلانی تمام تلفن ها قطع شد . بعد که دسته گلم رو دید آه از نهادش بلند شد و زد تو سر خودش که طاس هم بود و نشست روی زمین . گفت بد بخت شدیم . یه شنوک رو روی اهواز پدافند خودمون داره میزنه و داشتم به رئیس پدافند می گفتم خودیه نزنند . دیدم مستاصل شد . من عادت دارم که وقتی اتفاقی می افته اصلا به خود اتفاق فکر نمیکنم که چرا شده و حالا چی میشه و اینها .اولین فکر من برای رفع مشکله لذا دویدم تو سوله و تلفن ها رو آوردم بیرون و نشستم رو خاک و چاقو رو از جیبم در آوردم و کابل رو جدا کردم و سیم ها رو لخت کردم و یکی از تلفن ها رو راه انداختم و یه صندلی گذاشتم برای مصلایی و اون تلفن رو دادم دستش که غر نزنه . تلفن دوم و سوم و چهارم و الا آخر . اما دیگه زیر سایه نبودیم و تو افتاب سوزان گذرون زندگی می کردیم . البته هر از چند گاهی مصلایی با چشم و نگاه آنچنانی فحش های ابدار سس زده رب خورده مشتی که احساسش میکردم بهم میداد . اون بنده خدا مشغول تلفن زدن بود و منهم کابلی رو سر هم کردم و تا غروب تلفن ها رو بردیم تو خسته و کوفته : SWEAT :

15 people like this

دروغ چرا تا قبر آ آ آ آ آ آ .

استاد شما احیاناً با این "مش قاسم" نسبتی نداری؟

(توی یکی از سایت های خبری یه بنده خدایی زیر بسیاری از مطالب خبری این کامنتو بهمین شکل و به اسم مش قاسم می زاره).

11 people like this

دقیقا . صندلی داغه

بهر حال سلام و در خدمتم

بیوگرافی کامل خودتون رو بگو یید؟

والله چی بگم دیگه گرافی نمونده و فقط بیوش مونده . چند روز پیش یه دوست قدیمی رو دیدم از همکلاسیهای دوران دبیرستان و اتفاقا اونهم اومده بود هوانیروز و فنی بود . چاق سلامتی کردیم . خندید و گفت ملایری یعنی من و تو همون جوونهای قبراق و سر حال و زبر و زرنگ اونموقع هستیم . راستی چرا اینقدر پرت و پیس شده ایم . اما بهر حال قدم اونموقع یک متر و هشتاد و سه و چهار بود که الان فکر کنم آب رفته باشم . سنم که نپرس ای دل غافل رفتیم تو 65 . دیگه وزنم 84 . بدن هم اوراق اوراق . ولی هنوز از رو نمیرم و حاضرم با هر کدوم شما که ادعا دارید مسابقه بدم عقب میمونم اما تا اون آخرش ادامه میدم . خوب اشتباهی رفتیم خلبان شدیم . آهان دیپلم طبیعی گرفته بودم . هر چی دوره تو هوانیروز بودم دیدم که اینهم اشتباهات دیگه ام بود . حتما اگر رفته بودم شاگرد نجاری حالا اوسا شده بودم و حتما کارخانه ای چیزی داشتم . دیگه خوب بچه ملایرم و همین 

دوست داشتی اسمت چی باشه؟

یه اسم ایرانی تمام عیار اما نمیگم چی چون اونوقت میرم سر کار و تو این سن کهولت میخواین با اون اسم صدام بزنین که دیگه خوبیت نداره این ته عمری 

یکی از جالبترین خاطرات دوران کودکیت را بگو

تا سن هشت نه سالگی اون قدیم ندیم ها همه پسرها با مادرشون میرفتن حموم عمومی . آخه بچه های قدیم خیلی گاگول بودن . من رو نشونده بودن لب خزینه که تا پایین هفت هشت ده تایی پله میخورد ( خزینه ها ارتفاع داشت ) خلاصه یه خانمه ای اومد بره تو خزینه دیدم کلش رو کند گذاشت لب خزینه و رفت تو اب منهم جیغی کشیدم و از پله ها کله معلق شدم و دستم از دو جا شکست . تو نگو کلش نبود بنده خدا موی مصنوعی داشته یعنی کچل بوده و کلاه گیسش رو برداشته که روی اب نمونه . دستم رو تخته گرفتن ( اونموقع گچ نبود ) باز که کردند دیدیم کج گرفته . بدون بیهوش کردن دکتر دستم رو گذاشت لب میز و دوباره شکوندش که ایندفعه بیهوش شدم و بعد درست و حسابی تخته بندیش کرد و بعد هم دیگه میزون گرفت . نهایتا یکدفعه که رفته بودم فضولی کردم و در یه دوش مانندی رو باز کردم و اومدم به مادرم گفتم تو که میگی گل بازی نکنم این خانمه داره گل بازی میکنه و لذا زن اوسا گفت این بچه دیگه حالیش شده نیارش که دیگه من رو دادن به بابام ببره حموم 

وقتی خودت را توی آینه میبینی چه احساسی داری؟

خیلی غصه میخورم و تکراری میگم چه زود دیر شد 

چه غذاهایی را دوست داری؟

همه غذا ها رو دوست دارم و از غذایی بدم نمیاد اما خورش بادمجان رو ترجیح میدم 

موقع تفریح چه کارایی می کنی؟

اینقدر به کار عادت کرده ام که تازه وقتی برای تفریح میرم باغ اقوام و دوستان قیچی برمیدارم و شروع میکنم به هرس کردن و اینها . باور کنید بهترین تفریح برای من کاره 

از کدوم یکی از آلات موسیقی خوشت میاد یا دوست داری یادش بگیری؟

تار و سه تار که متاسفانه نرفتم یاد بگیرم 
علایقت توی زندگی چیه؟
کار و تلاش . دوست ندارم بی فایده باشم و باری بهر جهت . فکر کنم وقتی رفتم به رحمت خدا روز قیامت با 214 چوب و هیزم و اینها ببرم جهنم و اونهائیکه خیلی سوخته اند رو ببرم بیمارستان سوانح و سوختگی و ترابری کارکنان بهشت و جهنم 
بهترین و بدترین خوابی که دیدی چی بود؟
من خواب نمیبینم . کابوس میبینم . یا دارم از یه بلندی می افتم . یا رفتم تو یه باغ مثلا میوه بردارم صاحب باغ دنبالم داره میکنه و منهم دم در باغ بگس باد میکنم . البته خارج از شوخی خیلی خواب میبینم مثل پرنده ها پرواز میکنم و خیلی با حاله و اینقدر واقعیه که بعضی وقت ها میگم برم و از یه بلندی بپرم پایین و بال بال بزنم و مثل یه پر بشینم روی زمین . این خواب رو خیلی میبینم 

اگه 10 میلیارد داشته باشی چه کارایی میکنی؟

یک میلیاردش رو برمیدارم برای خودم و 9 میلیاردش رو میدم به کسانی که واقعا نیاز دارن . مثلا صد دستگاه تاکسی میخرم و میدم به اونهائیکه بیکارند و تخصصی هم ندارن لا اقل برن مسافر کشی . یه تعدادی خونه لانه زنبوری میسازم و میدم به جوون ها . خلاصش یه جورایی میدمش به نیازمندان 

دوست داشتی غیر از شهر خودت بچه کدوم شهر باشی؟
یکی از شهر های شمال 
دوست داشتی چه رشته ای و کجا قبول میشدی ( بجز رشته تخصصی خودتان ) ؟
برق و الکترونیک 
بهترین و بدترین روز زندگیتو توضیح بده؟
نولد فرزندانم بهترین و بد ترینش فوت پدرم 
آخرین باری که با تمام وجود گریه کردی و خندیدی کی بوده؟
یادم نمیاد از ته دل خندیده باشم و اگر هم بخندم بهتره نخندم چون معلومه که به زوره . من هر روز گریه میکنم منتهی گریه تو دلی به حال و روزمون 
چرا دهه هفتاد ( 1370 -80 ) از نظر خیلی از میان سالهاهایی مثل شما ها بهترین دهه عمرشان بود ؟
لطفا سر وقت و بدون عجله پا سخ دهید

اتفاقا بنظرم بد ترین بوده . نمیدونم این رو کی فرموده . بستگی داره . شاید میانسالهای مورد نظر شما کار و بار خوب ها بوده 

15 people like this

راستی جناب سرهنگ آشپزیتون چطوره ؟ 

کدوم خوراک رو از همه بهتر درست میکنید 

11 people like this