Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

مصاحبه با سرهنگ خلبان علی ملایری

63 posts in this topic

صمد جان با اینکه حضور ذهن درست و حسابی ندارم ولی سعی میکنم تا جایی که مخم قد بده جواب ها رو بدهم 

هنگام شروع جنگ  و در آن لحظه کجا بودید و مشغول چکاری بودید ؟

من در گردان هجومی گروه پشتیبانی عمومی اصفهان خدمت می کردم . معاون گروهان بودم و بصورت معمول در دفتر گروهان بودم که جنگ بصورت رسمی شروع شد ( بصورت غیر رسمی و پراکنده از طریق اخبار حوادث جنگی و حملات پراکنده عراق و بیخیالی مسئولین اونموقع رو میشنیدیم ) یکدفعه صدای انفجار عظیمی رو شنیدیم . بهت و حیرت سراسر وجودمان را گرفت . من دویدم بیرون و دیدم جلو فسک رو زده اند . تا اونجا دویدم . ابتدای باند فرودگاه اصفهان رو زده بود و نمیدونم چه بمبی بود که اسفالت حدودا نیم متری رو کنده بود و پرت کرده بود تو بیابون . فقط باند رو زده بود و خدا رحم کرد اشیانه فسک رو نزد و الا تعداد زیادی فنی ها کشته می شدند 

- از احساس خود و دیگر دوستانتان در روز شروع جنگ  بیشتر بگویید. یقینا از جنگ و خونریزی خوشتان نمیآید ولی بالاخره ته دل از اینکه میتوانستید آموخته های خود را  در میدان واقعی به اجرا بگذارید و درسی فراموش نشدنی به متجاوزین بدهید خوشحال بودید. آنهم در اوج جوانی و تجربه بالای پرواز که داشتید /

والله بجز حرص خوردن و غصه خوردن و بهت و افسوس و تعجب چیز دیگه ای نبود . بهر حال تو آموزش های پایه نظامی و همچنین خلبانی یه چیزهایی رو به ما یاد داده بودند که با تصمیمات و تحرکات مسئولین اونموقع مغایرت داشت . هی میشنیدیم که میگن بنی صدر و فلان و بهمان گفته اند بگذارید بیایند ما زمین را می دهیم و زمان رو میگیریم و بعد قیچیشان میکنیم . انگار که جنگ بازی توی کوچه است . خوب دیدیم اومدند و رفتند تو سنگر های مجهز و حالا ما ایرانیان باید میرفتیم و آفند میکردیم برای بیرون کشیدن اونها از سنگرهایشان و هر بچه ای میداند که افند کننده تلفات خیلی بیشتری می دهد . باور کنید من پیش خودم میگفتم پس چرا به ارتشی ها دسستور حرکت نمی دهند چون بهر حال ما ارتشیها منتظر دستور هستیم و سر خود که نمی توانیم اقدام نظامی بکنیم و تازه تو پادگان ها که خودت میدونی جو بدی بود و همه به این فکر بودیم که نامه ندهند در خونه که از فردا نیائیم پادگان . یکی میگفت منحلش کنید و یکی میگفت تصفیه کنید و از این حرف ها و نقل ها 

- در هوانیروز هم به مانند نیروی هوایی بودند پرسنلی که باز خرید و بازنشست زود هنگام و تصفیه و... شده بودند !   آیا  پس از حمله به پایگاهها و شروع رسمی جنگ برای بازگشت به کار و پرواز و جنگیدن  جلوی پایگاهها تجمع کردند ؟

تا آنجائیکه میدانم تعدادی آمدند و خوشبختانه وارد جنگ هم شدند اما متاسفانه اسامی آنها را نمیدانم ولی اون روزها میشنیدیم که تعدادی حتی از زندانی شده ها برگشته اند 

- آیا با بازگشتشان موافقت شد ؟ اگر اینطور است آیا کسی هم از بین این عزیزان کسی هم شهید و جانباز شد ؟ نام این دلیران در خاطرتان مانده ؟

متاسفانه اطلاعی از شهید شدن یا جانباز شدن اونها ندارم 

- هوانیروز اسیر هم داد ؟ چه خلبان چه فنی و سرباز و غیره ؟

89 نفر اسیر داشته ایم که حدود 17 نفر از اونها بعد از ازادی به خدمت برنگشتند ولی بقیه دوباره وارد خدمت شدند مثل جناب دلیری فر که 48 ساعت اسیر اونها بود و با فرمانده گردانی که اسیرشون شده بود صحبت کرد و اونها رو راضی کرد که با گردانش اسیر شوند و او وساطت کند تا اونها رو نکشند و اونها قبول کردند و اسلحه هاشون رو تحویل دادند و اسیر شدند 

- چند پرواز برون مرزی داشتید ؟

ماموریت هوانیروز جنگ نزدیک است و پشتیبانی آتش و ترابری نفرات و ادوات ارتش و سپاه و بیسج  رو به عهده داشت و معمولا درست در نزدیکی خط مقدم اسکان داده می شد و لذا پرواز برون مرزی مثل نیروی هوایی به اون معنا نداشت . خلبانان هوانیروز شاید در یک عملیات و در یک سورتی پرواز چند بار می رفتند اونطرف مرز و یا بهتره بگیم اونطرف خط مقدم برای زدن هدف ها و یا هلی برن نفرات . مثلا در یک عملیاتی ما از صبح تا غروب نیروهای بسیج رو ترابری می کردیم پشت دشمن در خاک عراق که خود این برون مرز بود اما نه به معنای نیروی هوایی که مثلا میرفت در دور دست ترین نقطه خاک عراق و بمباران میکرد و بر میگشت . از طرفی چون این کار هر روز بچه ها بود لذا نمیشه بگیم چند بار رفته اند داخل خاک عراق و یا چند بار از مرز رد شده اند 

-  چند ساعت پرواز عملیاتی و پشتیبانی و امداد در طول 10 سال  جنگ  و درگیریهای کردستان داشتید .

خدمتت عرض کنم تنوع پرواز خلبانان هوانیروز نسبت به نیروی هوایی خیلی خیلی بالاست . من یکبار 23 نوع ماموریت برای هوانیروز تعریف کردم . مثلا در یک زمستان خیلی پر برف در کرمانشاه گرگ ها حمله می کردند به روستاها . خر می کشتند و می دادند به خلبانان تا ببرند و بریزند جلو گرگ ها تا سیر بشوند و حمله نکنند و یا حدود یکماهی ما کاه و علوفه خشک بار میزدیم و میبردیم میریخیتم جلو دام های روستائیان که در برف گیر افتاده بودند و یا نجات کوهنوردان و سیل و زلزله که جای خود دارد که اولین امداد آسمانی و اولین امید صدمه دیدگان در بلایای طبیعی ما بودیم و لا غیر اگر چه برادران مال خود می کردند و یا مسابقه ای بود بین فوتبال ایران و یک کشور اروپایی که خیلی خرج کرده بودند ولی باران آمد و چمن استادیم خیلی ابکی شده بود چند فروند شنوک رفتند و هاور کردند و اونقدر ماندند تا باد ملخ ها چمن را خشک کرد . من اگر بخواهم خدمت هوانیروزیها را به ایرانیان تعریف کنم مثنوی هفتاد من خواهد شد . ما ملت حلبچه را تخلیه کردیم تو ایران . حتی یک خانم رو هوا دردش گرفت و کروچیف هوانیروز اون بالا بچه را در آورد و نافش رو برید و اون رو پیچید و قنداق کرد و داد دست مادرش و زمانی که رسیدند تبریز مادر و بچه سالم بودند . چی بگم . تمام فرماندهان سپاه را که الان قدر ما رو بخوبی می دونند رو ما می بردیم تو واحد هاشون تو مناطق . خود این حقیر محسن رضایی و قربانی و صفوی و چمیدونم اکثرا رو بارها سوار کرده ام . مقامات مملکتی که جای خود دارد و یکبار آقای خامنه ای و همراهانش رو بردیم شهر کرد و دیگه اینها نمونه است از خروار و وقتی میگم 23 نوع ماموریت کم گفته ام . مثل من هم بودند که هم ماموریت جنگی دتشیم و هم تست می کردیم که خود تست کردن هلی کوپتر کمتر از جنگ نیست یعنی هلی کوپتر رو بعد از تعمیر میبری بالا ببینی خراب میشه یا نه و درسته یا نه . دیگه دیوونگی از این بالا تر . چه .............ی با شندرغاز اینکار رو میکنه ؟ تو یه کتاب آمریکایی در مورد مشاغل میخوندم برای اینکه رفرنسی باشه برای کارهای تحقیقاتیم دیدم نوشته تو آمریکای کهکشان خوار اولین حقوق از نظر مقدار مال معدن چی ها است و دومیش مال خلبانان ازمایشی که این حقیر بدون مزد و با همان حقوق پایه ای بیست و پنج سال تستیدم یعنی هلی کوپتر رو بردم بالا ببینم سقوط میکنه یا نه . اگر سقوط نکرد مهرش میکردم تا بچه ها با اطمینان باهاش بپرند . خوب هر تستی شاید مثلا ده دقیقه بود و لی هزار ساعت طول می کشید انگار خوب چقدر ده دقیقه و اینها بپری تا بشه مثلا هزار ساعت ؟ حتی یک مورد من با یه هلی کوپتری 13 ساعت پریده بودم که لرزش ملخش رو بگیریم و بعد فهمیدم که ملخ دم یه مهره ای نداشته و ما ندیدیم که فکر میکنم پهلو دستم امام زمان نشسته بوده که سقوط نکردیم . خلاصه تهش نمیشه نفکیک کنیم ببینیم چقدرش اینجوری بوده و چقدرش اونجوری و تازه تو این فکر ها هم نبودیم و خیلی وقت ها اصلا ساعت نمی نوشتیم . لش کن وقتی در دل باز بشه اونوقت مخ شنونده تاب برمیداره همون بهتر که میگن ما نبودیم و خودشون بودند 

- بزرگترین نقاط ضعف و قوت 214 از نظر شخص شما چه چیزهایی است ؟

هیچ ضعفی نداشت . یلی بود مثل خود بچه ها . باهامون ساخت در بد ترین شرایط جواب میداد . میخوام بگم امریکایی بود ولی ایرانی شد و میدونست ما کله خریم . تا سوارش شدیم اشدش رو گفت و مسلمان شد و یه اب توبه هم ریختیم رو سرش . بهش سیتیزن شیپ دادیم و مقیمش کردیم . بومی شده بود و عین یه کفتر جلد خونه . ده نوع صدا از خودش در می اورد . روی اترفاعات زرد کوه میرید به خودش و یواشکی میگفت تاگ تاپ تاپ . رد که میشدیم تو دشت خوزستان عربده می کشید و می رفت جلو اوووووو اووووووو . اوووو . وقتی میرفتیم رسکیوی کبری ها و خط و رد میکردیم شیر می شد و قدرتش ده برابر و مانورش صد برابر . باور کن تو مسافرت های بزمی که مقامات رو میبردیم صداش تیتیش مامانی میشد و به احترام مقامات سر و صدا نمیکرد . من که میبردمش تست باهام حرف میزد و دردش رو میگفت  . نمیدونم انگار با هم قاطی شده بودیم و دو جشم در یک روح . تازه وقتی میزدیمش زمین باز هم هوامون رو داشت که خیلی صدمه نخوریم . دمش گرم یلی بود 

- در طول کل  خدمت 30 ساله چند ساعت پرواز کردهاید ؟

دو هزار و سیصد چهار صد تا 

- اطلاع دارید که رکورد دار پرواز با 214  در ایران چه کسی و با چند ساعت است ؟

متاسفانه نه ولی اصولا رکورد دار پرواز ها بچه های مرکز آموزش هستند چون دهها شاگرد می پرونند و ساعتشون میره بالا  

-  مطمئنا با خصوصیات خوب اخلاقی شما دوستان زیادی داشته و دارید  با کدام یک از همکارانتان صمیمیتر بودید ؟

والله من با صغیر و کبیر دوستم . یه گروهی هستیم نویسنده که با هم کار میکردیم و تحقیقات میکردیم و همه ما روزنامه نگار بودیم و از این طریق حدود 18 سال کار روزنامه نگاری کرده ام که خروجیش تعداد خیلی زیادی مقاله است که خواستی یکی دو تاش رو همینجا تقدیمت میکنم . شاه محمدی و سلطانی دو نفر از این دوستان من هستند با چند ده کتاب بچاپ رسیده و از نویسندگان زبر دست هوانیروز . تو حوزه هنری هم دفتر داشتیم 

گروهی دیگر هستیم که ماهیانه ده پانزده ساله دور هم جمع میشیم با خرج یکنفر نوبتی و اینها دیگه مثل خانواده شده ایم . همه اساتید خلبان 

با چند نفر دیگه پراکنده همدیگر رو میبینیم و درد و دلی میکنیم 

همین بچه های انجمن که باعث افتخار من هستند و مخلص همشون هستم و تا حالا دو نفرشون رو حضورا در اصفهان ملاقات کرده ام . فریدون خان و کرونوس خان که دیدارشون فراموش نشدنیه . جالب این بود که با فریدون کنار سی و سه پل وعده گذاشته بودم . توی اون شلوغی هر دو بطرف هم رفتیم در حالیکه قبلا اصلا همدیگر رو ندیده بودیم و دلامون ما رو کشوند طرف هم 

-  214  در آب و هوای گرم و مرطوب  یا گرم  کویری بهتر کار میکند یا سرد و خشک   یا سرد و پر بارش ؟ یا فرقی نمیکند ؟

البته هلی کوپتر در هوای سرد بهتر کار میده بخاطر ملکولهای هوا که در هوای سرد فشرده تر هستند ولی همه هلی کوپتر ها در سطح دریا بهتر جواب می دهند 

- آیا در هنگام بارش  برف و باران و یا طوفا نی هم مجبور به پرواز شدید ؟به چه صورت ؟

بله بارها . بد ترینش این بود که یک نفر رو که بند ار پی جی هنگام شلیک پیچیده بود دور دستش و گلوله خورده بود چند متریش و دل و روده هاش اومده بود بیرون را بردم برسونم بیمارستان . وحشتناک بود . درختهای بیمارستان خم شده بودند و من و کمکم با بدبختی و فلاکت هر طوری بود نشوندیمش تو بیمارستان و بردنش اتاق عمل و زنده موند . باور کنید لباس پروازمون از عرق خیس شده بود و انگار کوه کنده بودیم  

- از نظر کارهای تکنیکی و عملیاتی و غیره  خلبانان عراقی را چطور میدید ؟ مطمئنا از نظر جسارت و جنگندگی  و معلومات  با خلبانان ایرانی قابل قیاس نبودند. ولی از نظر کلی در چه سطحی بودند ؟

خلبانان خوبی داشتند . دشمن رو نباید ضعیف جلوه داد . بالاخره اونها هم خلبان جنگنده بودند و دو عامل باعث شده بود که ما قوی تر باشیم یکی اینکه اونها متجاوز بودند و انگیزه نداشتند و دیگری اینکه بچه های ایرانی دل و جگر بیشتری نسبت به عرب ها دارند 

آقا من رو مجبور نکنید حرف بزنم چون مختون رو با درد و دل های بیخودی تاب میدم  ببخشید 

12 people like this

با سلام و تشکر از توضیحات بسیار مفیدتان. جناب سرهنگ کم لطفی نکنید اگر بدانید بچه ها از خواندن مطالب شما چقدر لذت میبرند بیشتر محبت میکردید. بالاخره این انجمن برای نشان دادن مظلومیت ارتش و ارتشیان در طول سالهای جنگ و کم لطفی های پس از آن تاسیس شده بخصوص امثال شما که مدت 30 سال از آسمان کشور حراست کرده و بجز آن فریاد رس زمینیهایی که نیازمند کمک شما بودند .   من به شخصه بارها در همه جا گفته ام  که جانم را مدیون هوانیروزیها هستم.   شنیدن صدای هلیکوپتر خودی در زمانی که در نقطه ای دور افتاده و در محاصره برف و دشمن بودیم  میدانید چقدر برایمان دلنشین بود ؟ بسیار روحیه دهنده بود حتی مواقعی که میآمدید بالای سرمان میچرخیدید و میرفتید بسیار روحیه بخش بودید  و ما میگفتیم  پشتیبان داریم و تنهایمان نمیزارن.

حرفهایم را با یک سوال به انتها میرسانم.

در هلیکوپتر 214 هم به مانند دیگر هبیکوپترهای نظامی 2 خلبان وجود دارد .  در 214 هم یکی کمک هست و یکی هم خلبان . وظیفه  هر کدام را به تفکیک توضیح میدهید ؟

9 people like this

صمد جان وظیفه و مسئولیت اصلی با خلبان یکم است . فرمانده هلی کوپتر خلبان یکم می باشد . تقریبا فرامین و نشاندهنده های هر دو طرف مثل هم هستند بجز چند مورد که در طرف چپ وجود ندارد . کمک خلبان وظیفه دارد که دستورات خلبانیکم را اجرا کند و با او همکاری کند . موظف است وقتی فرامین در دست خلبانیکم است هوشیار باشد و کلیه اعمال و دور و بر و نشاندهنده ها رو در نظر داشته باشد و خلبانیکم را بموقع از اتفاقات مطلع نماید . در بازدید های قبل و بعد از پرواز خلبانیکم را کمک نماید و در ضمن جهت رفع خستگی خلبانیکم فرامین را به او می دهد تا تجربه پروازیش بالا تر رود و البته خلبانیکم کنترل کمک خلبان را به دقت تحت نظر دارد و او را آموزش می دهد چون روزی خلباندوم هم باید امتحان بدهد و خلبانیکم شود . بهر حال کلیه مسئولیت ها به عهده خلبانیکم است  

8 people like this