Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

ارتش شاهنشاهی و شهریور 1320

44 posts in this topic

با تبریک روز ارتش به دوستان عزیز میخواستم امروز با ایجاد کردن این تاپیک درمورد دلایل فروپاشی ارتش شاهنشاهی دز شهریور 1320 با یک دیگر بحث کنیم که شاید بتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم بنده خودم چندین دلیل فروپاشی ارتش  را ذکر میکنم تا دوستان آشنایی داشته باشند .

اول بیشترین تهجیزات موجود در ارتش در اختیار لشکر 1 مرکز و لشکر دو مرکز بود برای درک بیشتر مطلب درمورد تهجیزات موجود در این دو لشکر مرحوم دکتر عاقلی در کتاب رضاشاه و قشون محتدالشکل مدر صفحه 511 و 512 کتاب درمورد تهجیزات موجود در ارتش نوشتار جالبی دارند .

در پادگان های مرکز 112 اتومبیل سواری , 47 دستگاه اتومبیل بارکش , 76 دستگاه گاری جهار اسب , 98 دستگاه کامیون توپ کش , 27 دستگاه اتومبیل تانک بر و 24 دستگاه کامیون مهمات کش وجود داشت . در حالی که در 16 لشکر شهرها مجموعا 43 اتومبیل سواری , 77 دستگاه اتومبیل باری , 51 دستگاه گاری  چهار اسب و 17 دستگاه کامیون توپ کش وجود داشت . همان طور که میبینید تهجیزات بیشتر لشکرهای ارتش کامل نبود این در حالی بود که دو لشکر مرکز هیچ درگیری با نیروهای دشمن نداشتند و خیلی زود بعد از ترک مقاومت توسط سرلشکر احمد نخجوان وزیر جنگ خالی از سرباز شد و ظرف چندین ساعت خالی از سرباز شد البته نخجوان سر همین تصمیم کتک خیلی خوبی از رضاشاه خورد برگردیم سر اصل موضوع یک نمومنه بارز ناقص بودن بیشتر لشکر های ارتش را وقتی میفهمید که لشکر گرگان که که نفرات آن در حد یک تیپ بود بایئد در حدود چهارصد کلیومتر مرز خاکی و آبی بین ایران و شوروی را حراست کند . 

دلیل دوم را میتوان انتخاب فرماندهان نالایق برای ارتش عنوان کرد نمونه ضعف فرماندهی را وقتی میتوانید متوجه بشید که که لشکر 12 کرمانشاه به فرماندهی سرتیپ پوریا از کرمانشاه به سمت همدان میروند زیرا کرمانشاه بایستی در اختیار قوای انگلیس قرار گیرد در همدان اطلاع میابند که همدان هم توسط قوای انگلیسی اشغال خواهد شد در این موقع تصمیم میگرند که برای استقرار نیرو به سمت ملایر حرکت کند . در 8 شهریور اطلاع میباند که در مرکز اوضاع آشفته میباشد و شاه پایتخت را ترک کرده و ستاد جنگ در قم مستقر شده ارتباط این لشکر نیز با سپاه غرب قطع شده باری همین تصمیم میگرند سربازان را مرخص کنند این تصمیم نیز انجام میشود و ظرف دو ساعت سربازان یا با تفنگ یا بی تفنگ به سمت آبادی خود میروند . 

یکی دیگر از دلایل فروپاشی ارتش شاهنشاهی در شهریور 1320 این میباشد که بیشتر لشکرهای موجود تا سال 1319 تیپ بودند و تازه به لشکر تبدیل شده بودند .

همان طور که میبیند دلایل فروپاشی ارتش زیاد میباشند .

امیدوارم دوستان در بحث شرکت کنند.

14

Share this post


Link to post
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------------

"ساعت 5:30 صبح تبریزی ها به صدای غرش هواپیماهایی که بر فراز شهر پرواز می کردند از خواب بیدار شدند. ابتدا مردم به تصور اینکه هواپیماهای خودی هستند دوباره سر به بستر راحت گذاشته به خواب فرورفتند. قبلاً در شهر شایع شده بود که هواپیماهای روسی جسته و گریخته در آسمان تبریز دیده شده اند و آنها از نقاط مختلف شهر عکسبرداری می کنند. ساعت 6 صبح پنج فروند هواپیمای روسی در آسمان تبریز ظاهر شدند، دفاع ضدهوایی تبریز شروع به شلیک کرد که هیچ یک از گلوله ها کارساز نبودند، لحظه ای بعد دو هواپیمای روسی بمب هایی در محلات ششگلان و پل سنگی رها کردند. مردم در بهت فرو رفته بودند هیچکس نمی دانست هواپیماها متعلق به چه کشوری است و برای چه منظوری شهر را بمباران می کنند. تبریزی ها که از خطرات بمباران های هوایی آگاه نبودند پشت بام ها رفته صحنه های بمباران های هوایی را تماشا می کردند. افسران و سربازان با شتاب به طرف سربازخانه ها می رفتند تا هرچه زودتر خودشان را به پادگان های نظامی برسانند. توپخانه ضد هوایی مستقر در تبریز از چهار دستگاه تجاوز نمی کردند مرتب به سوی هواپیماهای مهاجم شلیک می کردند اما هیچیک از آنها به هدف اصابت نکردند. تا ساعت 8:30 صبح بمباران شهر و شلیک توپ های ضد هوایی و مسلسل ها ادامه داشت. مردم که به تدریج به ماهیت حملات هوایی پی برده بودند دسته دسته شهر را ترک و به سوی دهات و باغات اطراف شهر سرازیر گردیدند. سربازان ذخیره و احتیاط که به خدمت فراخوانده شده بودند گروه گروه خود را به نظام وظیفه عمومی معرفی می کردند. قبلاً از طرف ستاد ارتش به کلیه سربازانی که خدمت سربازی را تمام می کردند پاکت سربسته ای داده بودند به این مضمون : با برداشتن غذای یک روزه خود را به نزدیکترین حوزه نظام وظیفه عمومی معرفی کنید و نیز از همه دارندگان وسایط نقلیه خواسته بودند که این سربازان را در اسرع وقت به مناطق مشخص برسانند. ضمناً ستاد ارتش به شهربانی ها دستور داده بود که از خروج اتوموبیل ها اعم از سواری، باری یا مسافربری ممانعت به عمل آورند و تمام وسایط نقلیه را برای حمل سرباز و آذوقه به سربازخانه ها گسیل دارند.

روس ها می آیند

ساعت دو بعد از ظهریک فروند هواپیمای اکتشافی خودی در آسمان تبریز به پروتز درآمد که شیء لوله مانندی از هواپیما به محوطه هنگ 27 پرتاب کرد. آن را فوراً به ستاد ارتش تسلیم کردند. داخل لوله پیام خلبان بود که اطلاع می داد روس ها می آیند.

ساعت 4:30 بعد از ظهر فرودگاه تبریز بمباران شد و پنج فروند هواپیماهای مستقر در فرودگاه آسیب دیدند که چهارفروند پس از تعمیر به سوی تهران پرواز کردند. تمام دکاکین و مغازه های شهر بسته بودند ولی ادارات دولتی باز و منتظر دستور بعدی از تهران بودند. تلفات اولین روز بمباران در حدود چهل نفر اعلام شد با این حال مردم تبریز از اولین روز بمباران شهر روحیه خودشان را نباخته بودند. بدین سان روز سوم شهریور سال 1320 تبریز چنین گذشت.

اعلامیه های روسی

اعلامیه هایی که هواپیماهای روسی بر زمین می ریختند به زبان های فارسی، آذربایجانی و ارمنی بودند. در این اعلامیه ها چنین آمده بود؛

اعلامیه شماره 1

ایرانی ها شما باید حقیقت را بدانید که آلمان ها در کشور شما مشغول چه کارهایی هستند. پارسل آنها برای برانداختن دولت ایران توطئه کرده بودند و برای این منظور بیش از سه میلیون ریال پول خرج کردند. آیا پرسیده اید چرا آنها اینقدر پول زیاد برای توطئه خرج کردند؟ منظور آنها چه بود؟ البته جاسوسان هیتلری که در ایران تخم آشوب و اغتشاش می کاشتند در فکر سعادت و خوشبختی ایرانیان نبودند بلکه مزارع و کشتزارهای ایران را خون فرزندان ایران را آلوده می کندد تا برای آنکه عذری داشته باشند از ایران بازهم بیشتر از سابق گندم، پنبه، برنج، پشم، پوست و میوه جات به آلمان صادر کنند و شماها را بی نان و بی لباس بگذارند. هیتلر خونخوار می خواهد ایران را به میدان جنگ بر ضد شوروی که کشور دوست ایران می باشد مبدل کند و سرحدات اتحاد شوروی را در معرض خطر و تهدید قرار دهد. در محل سفارت آلمان در تهران، انبارهای اسلحه ایجاد کرده و مواد محترقه تهیه و حاضر کرده اند. در کوه های اطراف تهران آلمانی ها به بهانه شکار مشغول تعلیمات نظامی هستند. در باشگاه آلمانی ها در تهران دیپلمات های آلمانی برای تعلیم و یاددادن جاسوسی و جنایت های راهزنانه دیگر به اتباع آلمانی جلساتی تشکیل می دهند. در بسیاری از شهرهای ایران آلمان ها تشکیلات مخفی و سری ایجاد کرده اند. آلمانی ها خودشان را مهندس، تاجر و جهانگرد می نامند اما در حقیقت تمام آنها جاسوس و دشمن ملت ایران و شوروی می باشند. کارکن سابق سفارت آلمان در تهران (ولف) در بندر انزلی رئیس جاسوس آلمان در شمال ایران می باشد. (شونمان) رئیس جاسوسان و راهزنان آلمان در جنوب ایران بوده رئیس پلیس مخفی آلمان در تهران (گاتومای) با معاون خود (مانیر) نام کارکن اداره اکسپرس برای برپا کردن انفجارها و آتش زدن ها در ایران و در اتحاد شوروی از آلمان دسته جاتی تشکیل داده و حالا درصدد آن هستند که در ایران کودتای فاشیستی ضدملی برپا کنند. غیر از آن میکانیک رئیس املاک در بندر گز (تراپه) نماینده کارخانجات کروپ (آرتل) نماینده تجارتخانه سیمنس (فون راد آنویچ) مکانیک در بندر انزلی (رکنگان) رئیس شعبه وزارت دارایی ایران، زن آلمانی (گلدانبرگ) مدیر تکنیکی مطبعه مجلس (اتو سوورز) و دیگران هم از جاسوسان بزرگ آلمان در یران می باشند. تمام این متخصصین آلمان هیتلری که می خواهند در سرحدات ایران و شوروی تحریکاتی برپا کنند اینطور هستند. این آلمانی ها می خواهند شما را دچار اغتشاشات، جنایت، گرسنگی و بندگی کنند. آنها تدارکات کودتای فاشیستی را فراهم می آورند که از ایران به اتحاد شوروی حمله کنند. اشرار هیتلری به طور افتراآمیز خودستایی می کنند و لاف می زنند که گویا آنها در جنگ با اتحاد شوروی به پیروزی هایی نائل شده اند ولی در حقیقت امر بهترین لشگرهای آلمان فاشیستی در مدان های جنگ گور خود را یافته اند. آلمان هیتلری در هم شکسته خواهد شد. بر ضد آلمان فاشیستی جبهه متحد ملی از اتحاد شوروی و بریتانیای کبیر و تمام آن ملل اروپا که هیتلر آنها را به اسارت و تابعیت مبتلا کرده قرار گرفته است. ممالک متحده آمریکا در جنگ بر ضد ظلم و تعدی هیتلری به بریتانیای کبیر و اتحاد شوروی کمک جدی می نماید. ایرانی ها آیا ممکن است بیش از این در مقابل دسیسه ها و تحریکات هیتلر غاصب و تجاوزکار که بر ضد ملت ایران انجام می گیرد و در عین حال بر علیه اتحاد شوروی هم می باشد طاقت آورد؟ نه نمی توان متحمل این تحریکاتشد. ایرانی ها با اتحاد شوروی متفقاً بر ضد دشمن عمومی یعنی آلمان هیتلری اقدام خواهند نمود.

به موجب قرارداد شوروی و ایران که در سال 1921 بسته شد به اتحاد شوروی حق داده شده که برای تأمین و مصون داشتن بی خطری و امنیت خود به خاک ایران نیروی خود را داخل نماید. در ماده 6 قرارداد شوروی و ایران که در سال 1921 منعقد گردیده اینطور نوشته شده: دولتین معظمین متأهدتین قبول می نمایند که اگر دولت ثالثی قصد داشته باشد به وسیله مداخله نظامی سیاست غاصبانه و تجاوزکارانه را در ایران مجری سازد و خاک ایران را مرکز حملات لشگری خود بر ضد روسیه قرار دهد و در این صورت مخاطرات و تهدیدی متوجه سرحدات جمهوری متحده شوروی سوسیالیستی روسیه و دول متفق آن بشود و در صورتی که پس از اخطار دولت شوروی به دولت ایران ، خود دولت ایران مقتدر به برطرف ساختن خاطرات فوق الذکر نباشد آن وقت دولت شوروی حق خواهد داشت ارتش خود را به خاک ایران وارد نماید تا به منظور دفاع از خود اقدامات نظامی لازمه را به عمل آورد. دولت شوروی متعهد می شود همین که مخاطره مذبور برطرف شد فوراً ارتش خود را از حدود ایران خارج نماید.

ملت ایران ساعت خاتمه دادن به تمایلات تجاوزکارانه هیتلر در ایران که هم بر ضد ملت ایران و هم بر ضد ملل اتحاد شوروی می باشد در رسید. ارتش سرخ دوست ملت ایران بوده بموجب قرارداد سال 1921 موقتاً به خاک ایران وارد می شوند. اتحاد شوروی و بریتانیای کبیر متفقاً اقدام کرده و خطر تهدید فاشیستی را نسبت به ایران و اتحاد شوروی برطرف خواهند نمود. مرده باد جاسوسان هیتلری که مشغول تدارک دیدن کودتای فاشیستی درایران می باشد. زنده باد دوستی اتحاد شوروی و ایران.

اعلامیه شماره 2

دهقانان ایران البته شما می دانید که در مزارع پنبه کاری ایران و مخصوصاً در مزارع جنوب کشور شما سالهای دراز آفات و حشرات مختلف، در حدود نود درصد حاصل پنبه شما را نابود می کردند. کی این آفات را که مزارع پنبه کاری شما را ویران می کردند کشف نمود و در مبارزه کردن با آفات زراعتی به شما کمک کرد؟ مگر آلمان این کار را کرده؟ نه، نه اینکه آلمان بلکه اتحاد شوروی و متخصصین آن در این راه به شما کمک کردند. بوته های پنبه ایران کوتاه بود، کی به ایران در تهیه تخم عالی آمریکایی و مصری کمک کرده؟ باز اتاد شوروی. وقتی که در سال 1923 و بعد در سال 1929 گله های ملخ به شکل ابر سیاهی بالای مزارع شما پرواز کرده همه چیز را در راه خود نابود می کردند و تمام شماها را گرفتار احتیاج و گرسنگی می ساختند به شما دست کمک دراز کرد؟ مگر آلمان به کمک شما آمد؟ بازهم نه. در آن دوره هم اتحاد شوروی به شما یاری رساند و به کمک شما فوراً متخصصان خود را فرستاد. حالا در افق ایران ملخ هلاکت آور و وحشتناکی پدیدار گشته و آن آلمان فاشیستی می باشد که مملکت های زیادی را غارت کرده و حالا حاضری می بیند که ایران را هم تصرف کند و شکم خود را از نان شماها پر کند و شماها را گرسنه گذاشته پوست، پنبه و پشم را از دست شما بگیرد و خود شما را بی کفش و لباس بگذارد، آلمان هیتلری می خواهد مانند ملخ باغ های زیبا و گلستان های فرح انگیز شما را ویران کند ولی اتحاد شوروی با بریتانیا در نیست و نابود کردن این ملخ موذی به شما کمک و همراهی خواهند نمود و نخواهند گذاشت که آنها از آلمان فاشیستی گله گله بر کشتزارهای حاصلخیز شما هجوم آور شود. ایرانیان مطمئن باشید که که اتحاد شوروی دوست وفادار ملت ایران بوده و به شما کمک خواهد کرد. آلمان فاشیستی دشمن ملت ایران و ملل اتحاد شوروی می باشد. اتحاد شوروی و انگلیس این ملخ های فاشیستی را که ایران را در معرض خطر گذاشته اند نیست و نابود خواهد کرد.

اعلامیه شماره 3

امروز خیلی ها درباره دوستی گفتگو می کنند و حتی گرگ های وحشی مثل آلمان هیتلری که پوست دوستان را روی خود می اندازند. آن مملکت هایی را که قربانی خود قرار داده اند آسان تر نیست و نابود کنند. ولی دوستی نه با حرف های خشک و خالی بلکه در عمل ثابت می شود. ایرانیان به خاطر بیاورید که اتحاد شوروی در سال 1921 با ایران معاهده دوستی بسته بدون هیچ گونه قصد و غرضی اموال و اشیا گرانبهایی را که متعلق به روسیه تزاری بود به مبلغ یکصد میلیون منات طلا به خیر و منفعت ملت ایران واگذار نمود. بر همه کس آشکار است که راه آهن تبریز، راه آهن فرعی ارومیه، راه های شوسه از انزلی تا تهران و از قزوین تا همدان، کلیه خطوط تلگراف و تلفن را با تمام اموال و عمارات و اثاثیه اش، بندرها و انبارها و کشتی ها، بندر انزلی با انبار کامل، کارخانه چراغ برق با تمام عمارتش، وجوهات نقد، اشیای قیمتی و اموال بانک استقراضی روسیه سابق را که در ایران بود، جزیره های آشوراده و همچنین زمین و عمارات اداره تبلیغات مذهب عیسوی تزاری که در ارومیه و شهرهای دیگر ایران بودند اتحاد شوروی به طور مجانی و بلاعوض به ایران واگذار نمود. دولت شوروی از تمام قرض هایی که دولت تزاری روسیه به ایران داده بود و مبلغ آن قریب هفتاد میلیون منات طلا بود و همچنین از تمام امتیازاتی که از روی معاهده های بین ایران و روسیه تزاری جاری بودند به کلی صرف نظر کرد. تمام این اقدامات را اتحاد شوروی با میل و اراده خود کرده و کلیه دارایی و ثروت منبعد، هم به دولت ایران و ملت ایران تعلق خواهد داشت. اتحاد شوروی در سال های بعد ده میلیون متر پارچه های قشنگ با دوام و ارزان به ایران وارد کرده است که مورد پسند خاطر تمام اهالی ایران شده است. اتحاد شوروی ایران را از حیث سایر مال هایی که اهمیت حیاتی دارند از قبیل نفت، قند، مصنوعات شیشه و فلز، از حیث سیمان، چوب ، تخته و فولاد نیز تأمین کرده است. با همراهی و کمک متخصصین شوروی در ایران چندین کارخانه برنج پاک کنی عالی و چهار سیلو گندم و انبارهای بزرگ غله ساخته شده است. آیا بعد از همه این ها ممکن است راجع به مناسبات بی غرضانه و صمیمانه اتحاد شوروی نسبت به ایران شک و شبهه داشت؟ هر کس از روی صداقت در این باره فکر کند البته خواهد گفت: دولت شوروی همیشه مایل به استحکام مناسبات دوستی و روابط حسن همجواری با ایران بوده و در راه به دست آوردن موفقیت و کامیابی های اقتصادی و مدنی به ایران مساعدت و همراهی کرده است. اما آلمان فاشیستی در ایران مقاصد دیگری را تعقیب می نماید.

ایرانی ها شما باید بدانید که هیتلر راهزن و کیسه لیسان ایرانی او نقشه تصرف ایران را از طرف فاشیست های آلمانی به منظور حمله به جمهوری های شوروی، آذربایجان، گرجستان و ارمنستان تنظیم کرده اند اما گرجی ها، آذربایجانی ها و ارمنی ها هیچوقت اسیر و غلام هیتلر نبوده اند و نخواهند بود. آلمان فاشیستی به استقلال ایران، به آزادی شما، به مزارع و زمین و به دارایی شما سوء قصد می کند. هیتلر خونخوار مخفیانه نقشه مخیلیانه ترتیب داده است که مواد اولیه شما را تصاحب نموده و زمین و باغ های شما و پشم و پنبه شما و احشام و غله شما را تصاحب کرده و خود را مانند ملت های دیگری که از طرف آلمان غارت و چپاول شده اند گرسنه و برهنه بگذارد. آلمان فاشیستی مایل است ایرانی ها را به غلامان خود و وطن عزیز شما را بر مستعمره بی حقوق و تیره بخت آلمانی مبدل نماید. ایرانی ها جاسوسان فاشیستی را بیرون کنید اتحاد شوروی و ارتش سرخ با شهامت آن از هر حیث به شما یاری کرده و به هیتلر امکان نخواهند داد که در ایران مقاصد خائنانه خود را عملی نماید.

مردم تبریز با مطالعه این اعلامیه های مبشر دوستی و مسالمت و بمباران شهر متحیر و در تشخیص دوست و دشمن مردد بودند. عصر روز دوشنبه سوم شهریور هواپیماهای روسی بر فراز آسمان به پرواز درآمدند. این بار مرکز شهر فاصله بین خیابان های تربیت و فردوسی و بازار آماج حملات هوایی قرار گرفته بود. با شدت گرفتن بمباران های هوایی مردم به زیرزمین ها پناه بردند. در آن ایان کمتر خانه ای از برق استفاده می کرد و رادیو نیز بندرت در اغلب خانواده های متمکن و افراد سرشناس یافت می شد با این حال مردم به منظور آگاهی از حوادث و خبرهای روز در پای رادیوها جمع شده بودند. رادیو تهران در برنامه عادی خبری از آنچه در آذربایجان می گذشت پخش نکرد. از بیماری ورم بیضه و عواقب وخیم آن مطلبی پخش کرد و سپس قمرالملوک وزیری آوازی خواند. تبریزی ها از این بی اعتنایی تهران نسبت به آنچه در گوشه ای از مملکت می گذشت سخت برآشفته بودند. اما آن شب رادیوهای ترکیه و آلمان و دهلی خبر عبور آرتش های شوروی و انگلیس را از مرزهای ایران بدون تفسیر اعلام داشتند."

رویا آسیایی

Roya_asiaei@yahoo.com

برگرفته از کتاب سیری در کوچه های خاطرات

http://anthropology.ir/node/17378

صفحه رویا آسیایی در انسان شناسی و فرهنگ

http://anthropology.ir/node/8031

11

Share this post


Link to post
Share on other sites

بنام خداوند سرزمین اریاییم

 

پیش از هرگونه پیش داوری،بیاییم کمی خود را با رخدادها و چگونگی باید ها و نباید کرداری و پویش های  1320 همراه سازیم

یا دستکم همچنانکه امروز به گمان ان دسته از عوامی که خود را با سواد میدانند و برای دستکمند شدن (سندیت بخشیدن) به فرزانگی خود و نمایش بروز بودن اگاهی های خود،همواره با بیشینه تلاش خود، اغاز و خیلی دیگه بزرگواری کنند دو خط پایانی نوشتار را می خوانند و ... ای وای مینشینند  و در درباره فرنام(عنوان) ،جان نوشتار و چرایی پیدایش ان ... و همچنین برداشت مغزی خود و فراز و فرودهای ان کتاب یا نوشتار ، رساله می دهند

که امروزه اینقدر،بزرگوارانه، و از سر گذشت و بخشش ،نسبت به اینکه اگر چالشی امروز هست(که به گمان این دسته،نیست و انچه که هست ساخته ذهن بیمار خودفروختگان درونی ویا برگرفرفته از سرچشمه های برون مرزی که همه اش هم زیر سر امریکاست. طفلکی انگلیس و روسیه که چقدر حقشان پایمال میشه) تمامی دورانها را با اینگونه دادوری موشکافی نمایند

 

 

پس از کودتای سید ضیا در سوم اسفند 1299 و... کشورمان برای دو دولت خودکامه و خود خواه  روس و انگلیس دچار چالشهایی ،اما با فتن(شکل) و رویکردی نوین شد

 

دیگه به توپ بستن ارامگاه ورجاوند علویان،قیمه قیمه کردن و برش زدن انهم در راستای خط کش خاک سرزمینمان،خریدن یاغی ها و راه زنان و برخی فیودالها و ... پاسخگو نبود

 

درسته امریکا برای خیلی از کشورها جهان انروز از دید یک کشور در حال خیزش صنعتی و بازرگانی ناشناخته بود

اما اگر کمی بیاندیشیم،با کمترین دانش هم می توانیم دریابیم،که در انروزگار گرگ پیر لندن نشین امروزی،هنوز عربده جوانانه میشکید و به هیچ روی باور نداشت که بزودی یک دندان در دهانش برای دریدن نمی ماند و در اینده نان دانی اش را باید با کمک خرد اهریمنی و از راه فروش بهشت جهنم در جایی و درجای دیگر .... بدست بیاورد

انزمان برای خود اِهن و تولوپی داشت

همچنین رشد سرسام اور ناسیونالستهای المانی،کاری کرده بود که لندن نشینها سوراخ دعای خود را گم کرده و بسان کسی که دعای سرش گم شده در پی یافتن جای دوست و دش...خود بودند

 

بنابراین برای جاودانه ماندن ان ارمان و فرنام خود خواهانه خود که هیچگاه افتاب در پادشاهی بریتانیا غروب نخواهد ،یا دستکم ماندگاری بخشهایی از ان، از راه های دیگر وارد شدند

یکی بازار و یک باور معنوی

 

اما روسها

 

ادولف هیتلر در کتاب نبرد من میگوید،اگر می خواهید، واپایش یک ملت را که برای خود باور و فرهنگی دارند،بدست اورید،اسان ترین راه،سرکوب ایین و فرهنگ و باورهای ان ملت از سوی خوش پوشان و خوش گویان،و کسانی که بنام روشن اندیش  از خود همان ملت شناخته میشوند و دیگری روی در روی قرار دادن دو باور ایینی ،فرهنگی و یا دینی ان ملت در برابر هم  میباشد که در پی ان و ارام ارام جای دادن باور و منش و فرهنگی  که خود می خواهید...

 

ستایش خدایی را که دستکم کسانی را در نیای سرزمینی دارم که باوجود دارا بودن فرمانروایی و یکه تازی ،هیچگاه باورها،و  نیایش گاه ها و فرهنگ های سرزمینهای دشمنانی را که چشم سیاه به خاکم را داشته اند را هدف قرار ندادند

 

پس مسکو نشینها بکمک اندیشه های مارکس و انگلز و چاشنی لنینی و همراهی و فرمانبری روسوفیلهای خودفروش و باکینگهامی ها بکمک ... و بازاریان و بازرگانان  و برخی فیودالها و البته انگلو فیلها جای پای خود را استوار تر و پایدارتر نمودند.

 

 

به هر روی اگر بخواهیم ایران 1300 با 1320 با توجه،به گستردگی کشور،درامد اندک،بیماری های واگیر داری همچون ابله و سرخک وجزام و...بیسوادی،....در میابیم که اگر ما در انروزگار جای فرادستان کشور بودیم،اشکار نبود که چه میشد

خیلی از ماها برای واپایش(کنترل) و ساماندهی پیوندهای خود با پدر،مادر ،همسر ،فرزند،خواهر و برادر،درجه 2 و 3 خانوادگی ،همسایه، ودوستان دچار کمبود،ناتوانی،دوگانگی شناخت در درک خواستها،سردرگمی ،چه کنم چه کنم ها یا چالش هستینم

 

امروزی که در همین ایرانمان یک سگ با اسید کشته میشود،و جهان اگاه میشود،و فرمانروایی رسانه ایی و پیوند داده ها،اسان تر شدن بازرگانی ،ترابری و...با وجود سرمایه خدادای نفت وگاز کشورمان بشوندو بهر نبردن از کارشناسان و بجای از گماشتن گزینه ایی رانتی و منزوی شدن و نداشتن پیوند های سیاسی،بازرگانی و... با کشورهای درست و حسابی، داشت له میشد و همینک هم دستکمی از خرد خمیری ندارد،چرا که

حتا پول نفتی را که به هزار بدبختی  و خواهش تمنا میفروختیم را باید با اجازه امریکا ،که اینکه، کی و کجا و چقدرش را بگیریم...

 

وای بروز 1300 تا 1320

یک جاده از شمال به تهران بدون ابزار الات امروزی در همان دوران کشیده شد،هیچکی نمیگه مگر انگلیسی ها چه اندازه از درامد نفت را به ما میدادند و چه اندازه کشور دارمد داشت

یک خط راه اهن از شمال به جنوب کشیده شد،هیچکی نمیگه با کدام پول یا درامد ملی

 

در حالیکه اتوبان تهران به شمال بیش از 25 سال پیش تاکنون پایان نیافته

 

شما بی اندیشید که در اموزشکده های درجه داران و افسران،کدام پیشینه بود که انروزگار ،اموزگاران این مراکز ،به دانشجویان اموزش دهند

همه چی یا بکمک اموزگاران فرانسوی یا سوید و...یا فرستادن دانشجویان به اروپا انجام میگرفت.خب این سرمایه نمی خواهد

 

انچنان داور باشیم که در همه موارد ، درست دادگری نماییم

 

چرایی ان چیست که سامانه ایی که پیشینه ان به دهه 70 ترسایی میرسد و در 92 ترسایی ویرایش فروش جهانی ان رونمایی شد بنام S-300OMU-1 و پس 15 سال ینی 2007  از سرمایه ملی انهم با هزینه ایی نابجا خریداری شد و پس از یکسال(نزدیکهای فوریه 2009) که قرار بود دو اتشبار به کشورمان داده شود،یکهو در 2009  ترسایی بدون هیچگونه ریشه و بن پایه ایی در بندهای دورگیرهای(تحریمهای) سازمان ملل ویا امریکا در مورد فروش جنگ افزارهای پدافندی، از سوی فروشنده پیمان هم اشش و جاییش یکسویه  فسخ شد

 

که حتا انچنان اسوده بودند که در برابر دادخواهی تهران به دادستانی جهانی،شوکه و شگفت زده شده بودند و طلبکار!!!!که چه حقی داشتید شکایت کردید

 

حتا دیدیم ولادمیر پوتینی که در سفرش به تهران در پاسخ به فرادستان امروزی کشورمان برای پایان دادن به کار نیروگاه بوشهر که چه زمانی را قول می دهید،با ان روی سرد و مزورانه اش گفت:

من تنها به مامانم قول میدم

 

چرا چون میدانست،و ایمان داشت هیچگاه ایران و امریکا به هم نزدیک نخواهند شد،پس بنابراین ایران نیازمند روسیه است

 

اما دیدیم که چند گام همراهی وزیر خارجه ایران و امریکا بسان عصای جادویی کارایی داشت که در اندازه یک یاداشت هم اندیشانه(تفاهم نامه) که هر ان امکان برهم خوردنش هست از سوی روس و انگلیس و اروپا و تازیان و برخی خشک مغزان، چنان روسها هول شدن،که پیشنهاد گونه S-300-PMU-3 را دادند

این ویرایش گونه فروش جهانی Sa-21 یا S-400 میباشد

 

شوربختانه بازهم دلسوزان ملی نبودند و پیمان خرید همانی بود که درسال 2007 بسته شده بود

 

یکی نیست بگه چرا؟!

 

پوتین در یک نشست 4 ساعته در مسکو با رسانه ها و برگزیدگان مردمی،بدون هیچ روی در بایستی گفت:

 

فروش سامانه پدافند هوایی به ایران در چارچوب دورگیری های سازمان ملل یا امریکا نبود،ما دلمان خواست و از دادنش به ایران خود داری نمودیم،و امروز چون دیدیم تهران نرمش دارد،پذیرفتیم که انرا بهشان بدیم

 

ینی با یک بچه یتیم ،زنگباری ،اسیر از اب گرفته هم اینگونه برخورد نمیکنند

 

حالا همین را با خرید سامانه های مانند تامکت،فونیکس،ناوشکنهای سری کوروش،زیر دریایی های المانی دلفین،ردیابهای فرماندهی هوابرد E-3 و....هم سنجی نمایید

 

بیایید خود را بجای روسهاوانگلیسی ها در شهرویور 1320 بگذاریم

حالا که تهران بی طرف میباشد

و اجازه ورود و گذر نیروهای هم پیمان را نداده اند

بهتر است بجنگند یا بکمک هر انچه که در توان دارند بدون گزند و اسیب دیدن پالایشگاه ها و چاه های نفت و خطوط راه اهن و جاده ها و پلها ،بنادر....کار را به سرانجام رسانند

هر چه بود باید تند تر انجام میشد چرا که ورماخت شکست نور افتاب را در گنبد کرملین را میدید،ینی به 15 کیلومتری مسکو رسیده بود و این ینی پایان کار جبهه خاوری نازی ها و اسودگی انها و روانه شدن بیش از یک میلیون سرباز بسوی جبهه های قفقاز و ارارات و بغداد و شمال افریقا و ابراه سویز و در پایان خلیج پارس

که باز شدن دست المانیها در دستیابی به معادن انرژی و مواد پایه،چنان بازی را بسود برلین دگرگون می نمود که امریکاییها،در اندیشه رایزنی و گفتگو و گذشتن از خیر انگلیس می افتادند.

جان،نا و توان کشورمان را همراه با خواست و اراده ان در انروزگار بسنجیم

نه اینکه بیاییم در کتابهای درسی دانشجویان،ساخت راه اهن شمال جنوب را بزرگترین خیانت بخوانیم

 

این دیدگاه من است

هیچ کس از نرسپان ،بری نیست

سر زنده و پیروز باشید

17

Share this post


Link to post
Share on other sites

هخامنش....نازنین

دردانه هموطن کرمانشاهی من

جانا سخن از دل ما میگویی....

بخود میبالم که حتمی نسل اینده و ایندگان تفکری چون شما خواهند داشت...

تشکر از سبک نگارش و انتخاب واژگان زیبای شما...

مقدورا در رابطه با این نحوه گویش و نوشتار که چگونه است توضیحی مبسوط در زمان مقتضی ارایه بفرمایید...

تشکر ویژه

10

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت دوستان و به خصوص دوست عزیز جناب هخامنش عزیز بنده میخواستم چندین نکته را خدمت دوستان برای گفتن وضیعت مملکت در زمان کودتای 1299 بگم  فقتنه  اسماعیل آقا سمیتقو در آإربایجان غربی برای چهارده سال جان کودکان و مردم بیگناه را گرفته بود و برای خودش مملکتی داشت در خوزستان فتنه شیخ خزل بود که با پشتیبانی شدید انگلیس ها به همراه بود در خراسان محمد تقی پسیان بود در گیلان کوچک خان جنگلی گرچه بعضی از این قیام ها برای آزادی و استقلال مردم و مملکت بود ولی بیشتر به وضیعت اسفناک مملکت را بیشتر نابسمان کرد کرد تا آرام در سیستان و بلوچستان هم وضیعت همان بود در کل مملکت وضیعت اسفناک بود دزدی و قارت بیداد میکرد خانواده نبود که چندین بچه مرده نداشته باشد مردم آب برای آشامیدن نداشتند کسی در شب جرات نداشت بیرون بیاد و مهمتر از همه مملکت ارتش یا قوای نظامی درست نداشت با این وضیعت رضاشاه آمد فتنه سمیتقو را دفع کرد شیخ خزل تسلیم شد و امنیت در ایران به پا شد همه این کارها را قوشون نوین ایران انجام داد . حالا شما با این وضیعت انتظار دارید ارتش ما در طول این 20 سال یعنی از 1300-1320 یک ارتش جهانی شود پیشرفت های ارتش زمان رضاشاه عالی بود ایجاد دانشکده افسری یا مدرسه نظام ایجاد نیروی هوایی, ایجاد نیروی دریایی , ایجاد کارخانه شهرباز یا مدرن کردن ساختمان های قوشون برای نمونه این را هم بگم که ساختار ارتش فعلی را نیز آن زمان بنیاد شد . 

14

Share this post


Link to post
Share on other sites

حیف که نمیشه یه حرفایی رو زد...بیخیال!

7

Share this post


Link to post
Share on other sites

لشکر یک پیاده مرکز مقر آن باغشاه بود مرکب از سه تیپ پیاده , سوار و توپخانه با تهجیزات کامل وگردانهای مهندسی و موزیک به فرماندهی سرلشکر کریم بوذجمهوری و ریاست ستادی سرهنگ حسین مهین . مجموعا در این لشکر چهار هنگ پیاده , سه هنگ سوار و دوهنگ توپخانه کوهستانی و چند گردان مهندسی و استحکامات وجود داشت . نفرات این لشکر مجموعا این لشکر 13 هزار نفر بود و یک لشکر کامل بود .

لشکر دوم مرکز که مقر آن پادگان قصر بود . مرکب از سه تیپ پیاده , سوار و توپخانه به فرماندهی سرلشکر علی اصقر نقدی و ریاست ستادی سرهنگ سرهنگ عبدالله عمیدی . مجموع لشکر دوم سه هنگ پیاده , سه هنگ سوار , دو هنگ توپخانه و چند گردان مهندس و موزیک وجود داشت . مجموع این لشکر 12 هزار نفر بود پس این لشکر هم یک لشکر کامل بود .

علاوه بر این دو لشکر تیپ مکانیزه مستقل تهران نیز این دو لشکر را پشتیبانی میکرد در کل این قوا برای حفظ پایتخت بود .

لشکر سوم شمال شرقی به فرمانده سرلشکر ایرج مطبوعی مقرش در تبریز بود . سرلشکر ایرج مطبوعی  علاوه بر فرماندهی لشکر 3 نسبت به لشکر جدیدالتاسیس اردبیل نیز فرماندهی داشت . این لشکر دو هنگ پیاده , یک هنگ سوار و یک هنگ توپخانه در تبریز داشت . همچنین یک هنگ سوار در مشکین شهر و هنگ پیاده در ماکو و یک هنگ هوایی هم در تبریز داشت نفرات این لشکر بالغ بر 9500 نفر بودند و این لشکر را نیز میتوان لشکر گفت .

لشکر 4 رضایئه به فرماندهی سرلشکر احمد معینی مشتمل بر یک هنگ پیاده , یک هنگ سوار و یک هنگ توپخانه در رضایئه بود یا همان ارومیه امروز . یک هنگ سوار نیز در شاپور یا سلماس امروز داشت.

لشکر 5 کردستان به فرماندهی سرلشکر حسن مقدم مشتمل بر یک هنگ پیاده در مهباد یک هنگ پیاده در بانه یک هنگ پیاده در سردشت و یک هنگ سوار در سقز بود. فرمانده این لشکر عنوان فرمانده سپاه داشت زیرا لشکر کرمانشاه هم زیر نظر فرمانده لشکر کردستان بود . این لشکر بالغ بر 5000 نفر بود

لشکر 6 خوزستان که مرکز آن در اهواز به فرماندهی سرلشکر محمد شاهبختی و ریئس ستادی سرهنگ تقی آلپ بود . این لشکر مشتمل بر دو هنگ پیاده , یک هنگ سوار و یک هنگ توپخانه در اهواز بود . یک هنگ پیاده در بند جاسک و یک هنگ یک هنک هوایی در اهواز بود . کلیه افراد لشکر هشت هزار نفر بود

لشکر 7 فارس که مرکزش در شیراز بود به فرماندهی سرتیپ محمد حسین عمیدی و ریس ستادی سرهنگ محمد علی علوی مقدم بر یک هنگ پیاده , یک هنگ توپخانه و یک هنگ سوار در شیراز . یک هنگ پیاده در لار و یک هنگ در بوشهر بود مجوع لشکر 5000 هزار نفر بود

 

 

خوب دوستان تا اینجا این را از بنده داشته باشید خیلی زود ادامه میدهم و نیروی زمینی را تمام میکنم بعد نیروی دریایی و نیروی هوایی میشه .

13

Share this post


Link to post
Share on other sites

بسیار عالی و مفید لطفا ادامه دهید .

8

Share this post


Link to post
Share on other sites

با تشکر از حمیدرضای عزیز 

 

البته ساختار ارتش از نظر تجهیزات با الان کاملا متفاوت بوده، ای کاش نوع تجهیزات سازمانی هنگ های پیاده و سوار و توپخانه رو هم می فرمودید 

10

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت مدیر عزیز در واقعه زیاد درمورد تهجیزات یا سازمان های هنگ های موجود در آن زمان اطلاعات وجود ندارد اگر بود بنده در انجمن  

9

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت مدیر عزیز در واقعه زیاد درمورد تهجیزات یا سازمان های هنگ های موجود در آن زمان اطلاعات وجود ندارد اگر بود بنده در انجمن

یک سوال برایم پیش آمده با استناد به مطلبی که شما گفتید:

با توجه به آنچه به نظر میرسد سردرگمی نیروی زمینی هنگام هجوم نیروهای روسی به شمال ایران باشد: در آنزمان فرماندهی ارتش به چه صورت با یگان های خود تماس میگرفته؟ تلگرام؟ تلفن؟ بیسیم؟ پیک؟

9

Share this post


Link to post
Share on other sites

یک سوال برایم پیش آمده با استناد به مطلبی که شما گفتید:

با توجه به آنچه به نظر میرسد سردرگمی نیروی زمینی هنگام هجوم نیروهای روسی به شمال ایران باشد: در آنزمان فرماندهی ارتش به چه صورت با یگان های خود تماس میگرفته؟ تلگرام؟ تلفن؟ بیسیم؟ پیک؟

آن زمان نیروی های ارتش تهجیزات الان را نداشتند و یک نیروی تازه شکل بودند و هنوز کامل نشده بودند . حال برگردیم سر سوال اول شما به نظر بنده ستاد جنگ در تهران هیچ کاری نمیکرد آخر هم دستور ترک مقاومت و آن اتفاق پادگان مرکز را رقم زد که دو لشکر تهران ظرف چند ساعت نابود شدند . خود بنده فکر نمیکنم دستوری از ستاد جنگ به لشکر های درگیر با نیروی های روس یا انگلیس صادر شده باشد این فرمانده لشکر بود که دستورات لازم را میداد و پس از حرکت یگان ها از طریق سرباز به آن ها دستورات لازم را میداد در خاطرات سرلشکر احمد زنگه که آن زمان سرگد بود و در لشکر 4 رضایئه خدمت میکرد آماده که پیام ترک مقامت را یک سرباز به آن ها گفته و ایشان گفتند تا زمانی که فرمانده لشکر این دستور را نگن ایشان چنین کاری نمیکند و بعد تازه فرمانده لشکر میاد و دستور را ابلاغ میکند. 

9

Share this post


Link to post
Share on other sites

با توجه به تاریخ واقعه احتمال میدم نقش تلگراف  در ستاد و پیک  در یگانهای عمل کننده پر رنگ تر بوده باشه .

10

Share this post


Link to post
Share on other sites

آن زمان نیروی های ارتش تهجیزات الان را نداشتند و یک نیروی تازه شکل بودند و هنوز کامل نشده بودند . حال برگردیم سر سوال اول شما به نظر بنده ستاد جنگ در تهران هیچ کاری نمیکرد آخر هم دستور ترک مقاومت و آن اتفاق پادگان مرکز را رقم زد که دو لشکر تهران ظرف چند ساعت نابود شدند . خود بنده فکر نمیکنم دستوری از ستاد جنگ به لشکر های درگیر با نیروی های روس یا انگلیس صادر شده باشد این فرمانده لشکر بود که دستورات لازم را میداد و پس از حرکت یگان ها از طریق سرباز به آن ها دستورات لازم را میداد در خاطرات سرلشکر احمد زنگه که آن زمان سرگد بود و در لشکر 4 رضایئه خدمت میکرد آماده که پیام ترک مقامت را یک سرباز به آن ها گفته و ایشان گفتند تا زمانی که فرمانده لشکر این دستور را نگن ایشان چنین کاری نمیکند و بعد تازه فرمانده لشکر میاد و دستور را ابلاغ میکند.

فکر کنم "سردرگمی" صفت مناسبی برای توصیف این بلبشو نباشد. از هم پاشیدگی شیرازه ارتش و فرماندهی و رهبری ان کاملا مشخصه. ولی در کل شاید خرده گرفتن به ارتش بی انصافی است. مقامات سیاسی ان زمان را باید مقصر شناخت.

10

Share this post


Link to post
Share on other sites

فکر کنم "سردرگمی" صفت مناسبی برای توصیف این بلبشو نباشد. از هم پاشیدگی شیرازه ارتش و فرماندهی و رهبری ان کاملا  مشخصه. ولی در کل شاید خرده گرفتن به ارتش بی انصافی است. مقامات سیاسی ان زمان را باید مقصر شناخت.

با حرفاتان موافقم . جالب اینجا میباشد که گشتی های ارتش در منطقه تحرکات روس ها را فهمیده بودند و میدانستند آن ها به زودی به کشور حمله میکنند و به فرمانده لشکر نیز گفته بودند ولی هیچ کس اهمیتی به موضوع ندادند . 

8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now