Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

تاپيك جامع رژه 29 فروردين 94 روز ارتش

58 posts in this topic

یه روز دوباره مغزمون تاب برداشت و نشستیم و یه طرح برای رژه هوایی و زمینی و بطور کلی مراسمات اینچنینی ریختیم و اتفاقا دادیم مسئولین و اتفاقا نه آره گفتند و نه نه . لا اقل ایکاش میگفتند نه چون اونوقت میفهمیدیم که مطلب رو خونده اند و خوب نبوده

مشکلی که امروز وجود دارد ناتوانی بسیاری از خلبانان در پرواز جمع هست و به جز معدودی از اساتید SIP که در وطن پور حضور دارند سایر خلبانان با پرواز جمع مشکل دارند، احتمالا مشکل از کاهش ساعات پروازی هست و استفاده از سیمولاتور های غیر استاندارد و ابتدایی. اینجانب از نزدیک رژه های هوایی دهها کشور صنعتی و جهان سوم را مشاهده کرده ام و در این میان خلبانان هوانیروز با بیشترین فاصله ممکن از یکدیگر در پروازهای جمع پرواز میکنند.

امسال هوانیروز با 50 فروند هلیکوپتر شامل 12 جت رنجر، 6 فروند کبرا، 27 فروند 214 و 5 فروند شینوک پایگاه پشتیبانی عمومی اصفهان و مرکز آموزش شرکت کرد، به جز یک شینوک که ظاهرا مشکل APU آورد کلیه پرنده ها بدون هیچ مشکلی پرواز کردند.

در اقصی نقاط جهان نیروهای مسلح به بهترین وجه ممکن توان دفاعی خود را برای دادن روحیه به پرسنل خود و حس وطن پرستی به مردم کشور خود بخصوص نسل جوان و همچنین ترساندن دشمن به بهترین و زیبا ترین شکل ممکن انجام میدهند. به پرواز درآوردن تعداد زیادی هلیکوپتر هنر پرسنل فنی است، اما باید بستری فراهم شود تا خلبانان نیز هنرهای خود را با انجام پرواز جمع نشان دهند.

18

جالب بود دستتون درد نکنه

سوال

شناورهای ما برای تهویه مطبوع از اسپیلت استفاده میکنن که برای من یه خورده عجیبه

سایر کشورها از چه روشی استفاده میکنن ؟

کار ما برای این منظور چقدر میتونه بهتر یا بدتر باشه ؟

سلام برادر

همه شناورهای ایران دستگاه های تهویه مطبوع دارند با مارکها و قدرت های مختلف که بسته به فضای داخلی شناور در آنها تعبیه شده است. اصلا بدون تهویه دریا نمیشود رفت. باور کنید ممکن است ماموریت بغلت خرابی همین دستگاه بظاهر معمولی  لغو شود. از کولرهای دو تکه معنوان مکمل استفاده می کنند مثل هندیجان کلاس. حالا که بحث به اینجا کشید بد نیست یاداوری شود که تا اواخر دهه 70 میلادی مردم و بطبع آن ارتش خیلی از کشورها از وجود کولر و تهویه و هر نوع خنک کننده دیگر محروم بودند. ناوهای دلوار یا همان سیرجان کلاس را کشور پاکستان برای ما ساخت اما به محض ورود به ایران روی هر فروند 2 دستگاه ارکاندیشن مارک وستینگ هاووس نصب شد

گرمای جنوب شوخی بردار نیست. ممکن است آدمیزاد تحمل کند اما در هوای مرطوب و داغ به دستگاه های الکترونیکی صدمه وارد میشود. 

20

سلام برادر

همه شناورهای ایران دستگاه های تهویه مطبوع دارند با مارکها و قدرت های مختلف که بسته به فضای داخلی شناور در آنها تعبیه شده است. اصلا بدون تهویه دریا نمیشود رفت. باور کنید ممکن است ماموریت بغلت خرابی همین دستگاه بظاهر معمولی  لغو شود. از کولرهای دو تکه معنوان مکمل استفاده می کنند مثل هندیجان کلاس. حالا که بحث به اینجا کشید بد نیست یاداوری شود که تا اواخر دهه 70 میلادی مردم و بطبع آن ارتش خیلی از کشورها از وجود کولر و تهویه و هر نوع خنک کننده دیگر محروم بودند. ناوهای دلوار یا همان سیرجان کلاس را کشور پاکستان برای ما ساخت اما به محض ورود به ایران روی هر فروند 2 دستگاه ارکاندیشن مارک وستینگ هاووس نصب شد

گرمای جنوب شوخی بردار نیست. ممکن است آدمیزاد تحمل کند اما در هوای مرطوب و داغ به دستگاه های الکترونیکی صدمه وارد میشود. 

درود بر جناب براتی عزیز....و خیرمقدم و خوشامد گویی بابت حضور ارزشمندتون

آقا ما که هم استانی هستیم....به بچه ها بگو دمای 60 درجه به همراه رطوبت ملسمونه....مثل آب خوردن تحمل میکنیم

دروغ میگم؟

6

مشکلی که امروز وجود دارد ناتوانی بسیاری از خلبانان در پرواز جمع هست و به جز معدودی از اساتید SIP که در وطن پور حضور دارند سایر خلبانان با پرواز جمع مشکل دارند، احتمالا مشکل از کاهش ساعات پروازی هست و استفاده از سیمولاتور های غیر استاندارد و ابتدایی. اینجانب از نزدیک رژه های هوایی دهها کشور صنعتی و جهان سوم را مشاهده کرده ام و در این میان خلبانان هوانیروز با بیشترین فاصله ممکن از یکدیگر در پروازهای جمع پرواز میکنند.

امسال هوانیروز با 50 فروند هلیکوپتر شامل 12 جت رنجر، 6 فروند کبرا، 27 فروند 214 و 5 فروند شینوک پایگاه پشتیبانی عمومی اصفهان و مرکز آموزش شرکت کرد، به جز یک شینوک که ظاهرا مشکل APU آورد کلیه پرنده ها بدون هیچ مشکلی پرواز کردند.

در اقصی نقاط جهان نیروهای مسلح به بهترین وجه ممکن توان دفاعی خود را برای دادن روحیه به پرسنل خود و حس وطن پرستی به مردم کشور خود بخصوص نسل جوان و همچنین ترساندن دشمن به بهترین و زیبا ترین شکل ممکن انجام میدهند. به پرواز درآوردن تعداد زیادی هلیکوپتر هنر پرسنل فنی است، اما باید بستری فراهم شود تا خلبانان نیز هنرهای خود را با انجام پرواز جمع نشان دهند.

جناب بابک در مورد این بخش هایلایت شده از نظرتون کاملا مخالفم واحساس میکنم کم کم نظرهاتون داره مغرضانه میشه در مورد اینکه به واسطه موقعیت وفرصتی که داشتید از تاریخچه پرنده های نیروی هوایی وهوانیروز اطلاع دارید هیچ شکی نیست اما این دلیل نمیشه به راحتی در مورد خلبانان و پرسنل نیروها نظر میدید شاید ازمالزی  دقیقتر میشه در موردنیروهای نظامی ما نظر داد وما خودمون بیخبریم

12

استاندارد تعریف شده در هوانیروز برای پرواز جمع اینگونست که هلیکوپترهای یک دسته پروازی می بایستی سه طول ملخ و هر دسته با دسته پروازی دیگه پنج طول ملخ از همدیگه فاصله داشته باشند.

اگه از استانداردهای پرواز جمع هلی کوپتری کشور دیگری اطلاع دارید لدفن بفرمایید تا ما هم مطلع گردیم.

در ضمن بدلایل مختلف مثل زدن SCAS (اصطلاحیست بین خلبان) که ناگهان هلیکوپتر چند متری به طرفین جهش می کنه (بخاطر نقص فنی در این سیستم که وظیفه خنثی نمودن ارتعاشات ملخ را دارد و جایگزین میله تعادل شده) ، خلبانان گاهی مجبور هستند (و یا بهتره بگیم ترجیح می دهند) فاصله بیشتر از آنچه در بریف عنوان می شه در نظر بگیرند تا خدای ناکرده فاجعه ای رخ نده

بنظر منطقیست که اول ایمنی پرواز رعایت بشه و بعد زیبایی رژه

15

استاندارد تعریف شده در هوانیروز برای پرواز جمع اینگونست که هلیکوپترهای یک دسته پروازی می بایستی سه طول ملخ و هر دسته با دسته پروازی دیگه پنج طول ملخ از همدیگه فاصله داشته باشند.

اگه از استانداردهای پرواز جمع هلی کوپتری کشور دیگری اطلاع دارید لدفن بفرمایید تا ما هم مطلع گردیم.

در ضمن بدلایل مختلف مثل زدن SCAS (اصطلاحیست بین خلبان) که ناگهان هلیکوپتر چند متری به طرفین جهش می کنه (بخاطر نقص فنی در این سیستم که وظیفه خنثی نمودن ارتعاشات ملخ را دارد و جایگزین میله تعادل شده) ، خلبانان گاهی مجبور هستند (و یا بهتره بگیم ترجیح می دهند) فاصله بیشتر از آنچه در بریف عنوان می شه در نظر بگیرند تا خدای ناکرده فاجعه ای رخ نده

بنظر منطقیست که اول ایمنی پرواز رعایت بشه و بعد زیبایی رژه

متاسفانه نتوانستم تصاویر رژه های هوایی هوانیروز را در سالهای دهه 1350 و 1360 شمسی پیدا کنم.

اما تصویری را از آرشیو جناب آقای نیک پیام که در صفحه دیگری از این انجمن قرار داده شده است جهت مقایسه پرواز جمع رژه های گذشته و امروز قرار میدهم.

jjqj_ab.212asw.jpg

iqcb_984734_309.jpg

جناب بابک در مورد این بخش هایلایت شده از نظرتون کاملا مخالفم واحساس میکنم کم کم نظرهاتون داره مغرضانه میشه در مورد اینکه به واسطه موقعیت وفرصتی که داشتید از تاریخچه پرنده های نیروی هوایی وهوانیروز اطلاع دارید هیچ شکی نیست اما این دلیل نمیشه به راحتی در مورد خلبانان و پرسنل نیروها نظر میدید شاید ازمالزی دقیقتر میشه در موردنیروهای نظامی ما نظر داد وما خودمون بیخبریم

نمیدانم از روی تعصب این حرف را میزنید یا... من با فرض تعصب پاسخ این پیام شما را میدهم.

در مدتی که اینجا حضور داشتم متوجه شدم همه عزیزانی که اینجا اقدام به نوشتن مینمایند به وطن خود علاقه دارند، و طبیعتا به ارتش عشق میورزند و این خود مایه افتخار است. اما دلیل نمیشود این عشق چشممان را کور کند، باید برای اصلاحات قدم برداشت.

برای ایجاد اصلاحات در هر نیرویی باید فرض را بر عدم تقدس افراد گذاشت.

من این حق را به شما میدهم که با توجه به عدم اطلاعتان از شرایط این سخن را به زبان بیاورید و دیگران را به راحتی مغرض بنامید. حتما اگر از مشکلات امسال رژه نهاجا میگفتم انگ منافق بودن به اینجانب میزدید. بهرحال امیدوارم آنهایی که باید لب کلام را گرفته باشند و بدانند در شرایطی که کشور تحت خطر حمله نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس است، رژه های بعدی را با شکوه برگزار کنند تا آبروی ارتش را حفظ نمایند.

اگر امروز برخی از خلبانان جوان توانایی پرواز جمع ندارند، این تقصیر بر گردن آنها نیست بلکه مشکل از جاهای دیگر هست. امروز نخستین اقدامات برای افزایش بودجه نیروهای مسلح برداشته شده است و امید است تا چند ماه آینده با افزایش بودجه، خرید سوخت، تامین قطعات از پنها و تحویل هلیکوپترهای بیشتر ساعات پروازی افزایش یابد و این مشکل حل شود.

لحظه عبور بالگردان 214 از فراز جایگاه رژه سال 1393

27y8_13930129000243_photol.jpg

در این تصویر فاصله هلیکوپترها با یکدیگر بسیار بیشتر از 5 ملخ میباشد.

16

212  لیدر که پدر بنده هستش و تاریخ عکس هم فکر کنم اواخر دهه 60 یا اوایل دهه 70 هستش  که پدر اگر اشتباه نکنم از سال 68 فرمانده هوادریای بوشهر بود

16

جناب بابک در مورد کم اطلاعی بنده  قطعا حق با شماست اما  وقتی اساتید محترمی مثل جناب ملایری و جناب pilot ah1هستند بنده ترجیح میدم نظر اونها رو در باره سطح مهارت و سواد خلبانان حال حاضر بدونم تا یک نظر بر اساس فاصله هلی کوپترها در پرواز جمع واون هم تو رژه که ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه در مورد تکرار نشدن نسل گذشته هم با اقا مهدی مخالفم  بهتره شرایط و امکانات و البته مدیریتی که نسل گذشته ازش بهره بردن رو با الان مقایسه کنید

11

به نظرم آقا بابك راست ميگه ، توي اين عكس هايي كه گذاشته اند فاصله هلي كوپترها فكر كنم به جاي ٥ تا طول ملخ ٥٠٠ تا كول ملخ است !! اما عكسي كه تيمسار نيك پيام ليدر هستند ، واقعا با حالا ، همه خوب چسبيدند به هم

حالا من نمي دونم اين دليلش توي مشكل پرواز جمع خلبان هاي جديد هوانيروز هست يا اينكه استانداردها عوض شده نسبت به زمان جناب نيك پيام

17

با عرض ارادت

در درجه اول در بحث ها ممکنه یک کلمه کل بحث رو عوض کنه و موضوع رو به حاشیه بکشونه . نقد کردن اشکالی نداره یا طرف درست میگه و یا اینکه اشتباه میگه . خوب نظرات متفاوته . میشه بجای کلمه مغرضانه کلمات دیگه ای مثل ناآگاهانه رو مثلا بکار برد چون بعضی کلمات بار منفی شدیدی دارندو بحث رو از اعتدال خارج می کنند .

بدون شک خلبانان امروز با خلبانان دیروز تفاوت دارند نه از جهت اینکه بنده قدیمی هستم و بخواهم قدیمی ها رو ببرم بالا و امروزیها رو ببرم زیر سوآل بلکه شرایط آموزش ما و شرایط آموزش حین خدمت ما و همچنین هلی کوپترها از نظر حاضر بکاری و توان و غیره کاملا تفاوت داشتند . قدیمی ها توان ریسک بالاتری داشتند . تعداد هلی کوپترهای آماده خیلی بیشتر بود و لذا پروازهای الزامات هم بیشتر بود و تمرین ها بیشتر بود . انگیزه بالاتر بود . نه فقط در ارتش بلکه اگر شما به سازمانهای دیگری هم مراجعه کنید همین مسئله وجود دارد. غیر ممکن است مهندسین و متخصین شرکت نفت مثلا در پالایشگاه اصفهان که امروز در حال خدمت هستند مثل مهندسین استخدامی در دهه چهل و پنجاه و تا شصت باشند . یکی از اقوام بنده که بازنشسته شرکت نفت هست میگفت یه تعداد جوون آمده اند که اصلا حال کار ندارند و همش دنبال شغل دوم و سوم هستند و دلی بکار نمی دهند و سواد درست و حسابی ندارند . البته این مسئله در هوانیروز و نیروی هوایی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد کمرنگ است ولی بهر حال امروزیها با دیدن حال و روز ما قدیمی ها انگیزه آنچنانی برای ریسک های بالا ندارند . تمرین ها به حد اقل رسیده است و مردم دست به عصا تر شده اند . مسائل و موارد متعددی وجود دارد که ریشه ای هستند و مجالی نیست که در این تاپیک به همه آنها پرداخته شود و شما در هنر و موسیقی هم کسانی را سراغ دارید که تکرار نشدنی هستند . روزگاری اساتید مرکز آموزش بقول خودمون بلید به بلید فورمیشن می رفتند مخصوصا اساتید 205 که زبانزد بودند و دلیل آن این بود که دوره فورمیشن برای دانشجویان با 205 می گذاشتند و اساتید 205 در اثر مداومت و تکرار اند تکرار فورمیشن قهرمان شده بودند که مثلا میگفتند فلانی میتونه با ملخش آنتن اف ام روی ورتیکال فین هلی کوپتر جلویی رو بزنه . فورمیشن مانور بسیار خطرناکیه و دقت زیادی میخواد و کار زیادی میبره که انسان فکر میکنه کوه کنده . عرق ریزی داره . خوب با گرفتاریهای امروزه جوانان شما انتظار دارید مثل قدیمی ها هوش و حواس درست و حسابی داشته باشند ؟ این یکی از مسائل ریشه ای است 

بنده کلیه موارد رو در چندین تحقیقاتی که داشتم بصورت علمی لحاظ کرده ام

اما در مورد طرح هایی که اونموقع برای مراسمات نمایشی ارتش عنوان کرده بودیم

متاسفانه ما مردم در تمامی کارهایمان یک بسته ای رو انتخاب کرده ایم و هی اون رو تکرار میکنیم و به سختی مدرنیته میشیم و اصولا و ژنتیکی سنت گرا هستیم و با تغییر شدیدا مخالفیم و این یک درد اجتماعی است . در مورد رژه هم همینگونه هست و مثل اینکه قرار نیست تحولی ایجاد بشه

من برای نمونه یک مورد رو عرض میکنم . شما ببینید رژه هوایی کشورهای دیگر چگونه است . روی جایگاه وسیعی مثل باندهای قرودگاه یا مثل اتوبان های چند خطه . هلی کوپترها با سرعت خیلی کم و از ارتفاع پایین مرتب و منظم میان و رد میشن . خوب وقتی در فورمیشن سرعت بالا باشه و ارتفاع هم بالا باشه کنترل بسیار مشکل میشه . یعنی وقتی جلویی 5 نات سرعت رو کم کنه اون عقب همه پشت سر هم فشرده میشن و فورمیشن بهم میخوره لذا مجبور هستند فاصله رو زیاد تر کنند تا دچار این بحران نشوند مخصوصا اگر لیدر تجربه کافی نداشته باشه . لذا در جواب آقا مهدی باید عرض کنم که ما گفتیم محل رژه باید مناسب این مسئله باشه و براش جایی رو در خارج از شهر در نظر بگیرند که دور و برش خونه و اینها نباشه تا این رژه کم سرعت و کم ارتفاع قابل اجرا باشه و همچنین در روز رژه خیابانها با ادوات زمینی ترافیک نشه و مردم رو زده نکنه . زیبا ترین فورمیشن سرعت کم و ارتفاع کم است و الا در اون بالا و با اون از هم پاشیدگی زیبایی خاصی نداره . بهر حال باید طرحی نودر انداخت . من اومدم و با زحمت زیاد یک سیستمی رو طراحی کردم و تعدادی نارنجک دود زا که مخصوص هلی کوپترهای کبری است که در منطقه جنگی برای علامت گذاری استفاده میکنند را به بالچه ها نصب کردم و سیمی بهش بستم که چاشنی وقتی عمل کرد نارنجک دود کنه ولی رها نشه و خلاصه اون رو در یک فورمیشن آزمایش کردیم و در یک مراسمی هم در اصفهان انجام دادیم که از بغل های هلی کوپتر کبری دودهای رنگی زیبا متصاعد میشد . خوب با اونهمه زحمتی که من در این مورد کشیدم فقط یکبار انجام شد و دیگر اثری از اون پیدا نشد . لابد چون من این رو طراحی کرده بودم خوششون نیومد یا باز هم سنتی فکر میکردند  بهر حال طرح به این خوبی کنار گذاشته شد . از این نوع طرح ها زیاده هم شما دارید و هم من اما اونموقع قبول نمی کردند

18

جناب ملایری گرامی از توضیحاتتون بسیار سپاسگذارم

9

چند تصویر ناب از فورمیشن هلی‌کوپترهای هوادریا در سال‌های نه چندان دور:

3k.jpg

photo-212.jpg

photo-1.jpg

14