Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

شهداي آسمان استان كرمانشاه

در16شهریورسال59شهرقصرشیرین و روستاهای اطراف آن زیر آتش توپخانه دشمن قرارگرفته و نیروهای زمینی دشمن پس از تصرف "زینل کش" پاسگاه های"خان لیلی""تنگاب نو" و"امینه"را اشغال میکنند.نیروی هوایی مجبور میشوددر فاصله هر نیم ساعت با 8 سورتی پرواز پاسگاه "اسمود"کانون تمرکز نیروهای دشمن و پاسگاهای اشغال شده"تنگاب نو""خان لیلی""خسروی"و "ولدکشته" را بمباران نماید.دراین میان یک فروند هواپیمای اف-4 پایگاه سوم شکاری در قصر شیرین مورد اصابت آتشبارهای خودی قرارگرفته و کمک خلبان آن (ستوان علی ایلخانی) به شهادت میرسد. 

قطع پیوند نیروهای اشغالگر بعثی با مرکز فرماندهی ارتش بعث اقدامی بود که خلبانان نیروی هوایی با بمباران پلهای راه دسترسی به بعقوبه وخانقین موفق به خلق آن شدند.

16shGip.jpg

نیروی هوایی جهت شناسایی بیشتر منطقه به منظور هدایت خلبانان خودی، سرگرد خلبان علی شمس بیگی فرمانده گردان 31 شکاری پایگاه سوم شکاری همدان را به همراه تیمی با بالگرد به سرپل ذهاب اعزام مینماید که متاسفانه بازهم بالگرد 214 نهاجا مورد اصابت آتشبار خودی قرارگرفته و سرنگون میشود و هر 6 سرنشین آن شامل 2 خلبان بالگرد، فرمانده گردان 31 شکاری پایگاه همدان و 3 نفر دیگر از اعزای تیم به فیض شهاددت میرسند. 
روزنامه کیهان در روز چهارشنبه مورخه 1359 /19/06 از قول فرمانده سپاه قصر شیرین مینویسد"شش دستگاه تانک ارتش عراق ساعت 6/50 با شلیک راکتها و موشکهای هواپیماهای نیروی هوایی ازمیان برداشته شدنداین تانکها درسرزمین و پایگاهی روبروی تنگاب نو آهنگ گذشتن از مرز را داشتند"البته این ماجرا مربوط به روزقبل یعنی 18/6/59 است. 

120670-uh1.jpg

روز19شهریورسال 59 برای نیروی هوایی روز مهمی بود. اولین موشک فونیکس در یک درگیری واقعی درآسمان استان کرمانشاه از سوی هواپیمای اف-14 شلیک و هواپیمای مهاجم از نوع سوخوی22را به زیر میکشد. این افتخار نصیب سرگرد خلبان محمد رضا عطایی و کمک خلبان وی محمدرضا پاشایی میشود. درهمین روز یکفروند دیگر از هواپیماهای دشمن از نوع میگ 21 و یکفروند بالگرد مورد هدف پدافند زمین به هوا قرارگرفته وسرنگون میشوند. 
درمورخه 23 شهریور سال 59 درگیری هوایی جنگنده‌های ایرانی و عراقی برفراز روستای "گرده نو" و "بیشگان" در سرپل ذهاب موجب سرنگونی دو فروند هواپیمای میگ21 دشمن بعثی میشودکه بنا به گزارش روزنامه کیهان که در مورخه 24/6/59 منتشر گردیده خلبانان این دو هواپیما در میان آتش حاصل از انفجار هواپیما کشته شده و اجسادشان به سردخانه قصر شیرین منتقل میشود. 
به این ترتیب نیروی هوایی قبل از اغاز تهاجم رسمی دشمن بعثی درگیر دفاع از کیان مقدس میهن خود در مقابل ضد انقلاب داخلی و دشمنان خارجی شده ودراین راه در دفاع از استان کرمانشاه شهدای زیادی تقدیم نموده است. ازجمله شهیدان 
1- سرگردخلبان محمد نوژه 
2- سرگرد خلبان علی شمس بیگی 
3- سروان خلبان محمد طیبی سرشکی 
4- سروان خلبان بیژن فعلی            
5- ستوان خلبان علی ایلخانی 
6- ستوان خلبان سید عبدالله بشیری موسوی 
7- ستوان خلبان علی اکبر رشیدی خزایی 
8- ستوان خلبان ابوالقاسم کامرانی طره 
9- استوار فیض جلالی 
10- استوارکاظم مشایخی 
11- استوارمحمد زینال پور 

یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد 
* سرهنگ فرشید قدیمی

 

 

14 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

جناب IRIAF کرمانشاه در طول جنگ تحمیلی بارها وبه شدت توسط هواپیماهای رژیم بعث عراق بمباران میشد از دلایل ان میتوانم موارد زیر راعنوان نمایم :

1.کرمانشاه جزو استانهای هم مرز با عراق است وبقول معروف (دم دست) نیروی هوایی عراق بود.

2.استقرار مراکز فرماندهی نظامی غرب کشور در مرکز استان.

3. بمباران مناطق مسکونی برای فشار بر ایران.

4. امید عراق برای کشاندن رهگیرهای ایرانی از محافظت مناطق حساس مرکزی وهمچنین مناطق مهم اقتصادی مثل خارک.

بنده خودم در دوران جنگ در کرمانشاه نیز حضور داشتم ومخصوصا در اواخر جنگ شدت بمبارانها به قدری بودکه بسیاری از مردم در طاق بستان چادر زده بودند یا به شهرها وروستاهای امن ترپناه برده بودند.

تعداد هواپیماهای مهاجم به قدری زیاد وپرتعداد بود که خلبانان ما از روش جنگ وگریز برای مقابله استفاده میکردند یعنی رادار سوباشی رهگیرهای خودی را در بین کوهها یا الرت پایگاههای همدان یا تبریز نگه میداشت وسپس در هنگام حمله هوایی پرتعداد عراق جنگنده های ما عمدتا تک یا دو فروندی به گروه مهاجمان میزدند و فورا در ارتفاع پایین برمیگشتند.البته اتشبارهای ضد هوایی هم فداکارانه به مقابله می پرداختند وشهدای زیادی تقدیم کردند.

 

13 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با تشکر از جناب صادقی عزیز...یکی از موثر ترین بمباران های رژیم بعث عراق هم بمباران فرودگان کرمانشاه در روز 31 شهربور بود که موفق تر از بمباران پایگاه های سایر شهرها بود...

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

فرودگاه کرمانشاه قبل از اغاز جنگ تقریبا اماده وتکمیل شده بود ولی پرواز مسافربری نداشت ودوسال بعد از پایان جنگ پروازهای مسافربری البته ابتدا  به شهر تهران وسپس به تدریج سایرمقاصد را اغاز کرد البته در طول جنگ به عنوان فرودگاه الترناتیو اضطراری وپروازهای ترابری نظامی مورد استفاده قرار میگرفت ، البته به سبب حضور مستمر جنگنده های عراق در منطقه معمولا پدافند هر جنگنده ای را  تا اطمینان از خودی بودن دشمن فرض میکرد ومتاسفانه حتی یک فروند هرکولس هم روی فرودگاه به همین علت ساقط شد واگر درست یادم مونده باشه فقط کروچیف ان به علت پرتاب شدن از شکاف ایجاد شده بدنه به طرز معجزه اسایی روی برفها افتاد وزنده ماند وبقیه خدمه شهید شدند.البته هدف مهم دیگر متجاوزین پایگاه هوانیروز کرمانشاه بود که در مجاورت فرودگاه قرار دارد وخوشبختانه تا انجا که بنده اطلاع دارم حمله 31 شهریوربه هوانیروز کرمانشاه تلفات جانی واسیب به هلیکوپترها را نداشت.

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

بله فاانتوم همدانی که آسیب دیده بود اومد و نشست ... یکبار جنگنده های عراقی به قصد بمباران هوانیروز اومدند که بمبهاشون صدها متر پشت پایگاه پرتاب شد! یکبار هم یک جنگنده عراقی رو پدافند نیروی زمینی زد(فکر کنم سوخو-22 بود) که جنگنده با خلبانش خورد به یکی از خانه های سازمانی هوانیروز که اتفاقا همان طبقه ای که شهید شیرودی در اون زندگی میکردند که فکر کنم خلبانش در جا کشته شد(هنوز آثار برخورد جنگنده به خونه هستش ایندفعه به پایگاه هوانیروز رفتم عکسش رو براتون میذارم).سمند جان هرکولس روی کوه های بیستون زده شد و قصد Approach و فکر کنم توسط شیلیکا...

پایگاه دارای دو ورودی هستش که ورودی اصلی یک فروند کبرای تاو و دیگری یک فروند هواپیمای زیبای اسکای واگن قرار داره(اگر دوستان مایلند تصاویرشم دارم).

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

البته فرودگاه كرمانشاه قبل از جنگ هم پرواز مسافربري داشت .

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

البته من کرمانشاه بودم قبل از جنگ وبعدش هم بشدت بمباران میشد ولی بیشتر شهرو پالایشگاهو میزدند فرودگاهم تا جایی که یادمه بعد شروع جنگ دیگه پرواز نداشت. چه شبی بود شب 31 شهریور واول مهر!!!!

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0