Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

شكارچي شكار شد!

29 posts in this topic
شكارچي شكار شد!
بسم الله الرحمن الرحیم


با وجود هدف قرار گرفتن و نابودي دو فروند ميراژ، جنگنده‌هاي F1EQ نيروي هوايي عراق دوباره با قدرت به صحنه نبرد بازگشته و در روز 26 بهمن، دو حمله به پايانه نفتي جزيره «سيري» صورت دادند. با اينكه پرواز اين جنگنده‌ها توسط ناوهاي هواپيمابر نيروي دريايي ايالات متحده تحت پوشش قرار گرفته بود و همچنين بهره‌گيري وسيع ميراژها از سامانه RWR فوق‌پيشرفته خود، با ورود تنها يك فروند F-14A گردان 81 شكاري، اين حلقه محافظتي درهم شكسته شد و يكي از ميراژها از فاصله‌اي بسيار دور اسير چنگال موشك فينيكس گرديد و در آسمان متلاشي شد.

سرگرد خلبان «رهنورد»* يكي از خلبانان افسانه‌اي تامكت‌هاي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران بود كه پيروزيهاي متعددي در نبردهاي سنگين بهمن ماه 1366 به دست آورد. وي كه پرواز با جنگنده‌هاي F-5 و F-4 را در كارنامه خود داشت، پيش از همه، خلبان كاركشته فانتوم بود. اين خلبان كه در ميان همرزمانش در مهارت پرواز شهرت داشت هرگز نتوانست به مقام «تكخال» دست پيدا كند اما با توجه به توفيق‌ها و رشادتهايش، نيروي هوايي وي را به كسب لقب «تاپ‌گان» مفتخر كرد. او در واقع نه تنها به خاطر پيروزيهاي هوا به هوايش مورد احترام بود بلكه شجاعت و دلاوريش در رويارويي با دشمن نيز زبانزد همكاران بود.

در صبح روز 27 بهمن 1366، اين خلبان به تنهايي ماموريت گشت رزمي را توسط يك فروند F-14A به عهده داشت. جنگنده در حالي كه در 23 كيلومتري غرب جزيره سيري مشغول گشت بود، خلبان كابين عقب اطلاع داد كه چهار فروند جنگنده عراقي دقيقا به سمت آنها در حركت هستند. مهاجمان كه به دو دسته دو فروندي تقسيم شده بودند از دو جهت به تامكت نزديك مي‌شدند. رهنورد بلافاصله متوجه شد جنگنده‌هاي مزبور اين بار نيز مي‌خواهد از تاكتيك استانداردي كه بارها براي از بين بردن تامكت‌هاي نيروي هوايي به كار بسته بودند سود ببرند. وي با استفاده از ابزارهاي قوي‌تري كه F-14A در مقابل رقبا در اختيارش قرار داده بود در شروع بازي پيشدستي كرده و يك تيرموشك اسپارو به سمت متجاوزان شليك كرد. متاسفانه باز هم موشك دچار نقص فني شده و نتوانست به هدف چنگ بيندازد.


خلبان تامكت ما ريسك نكرد و با توجه به اين‌كه شايد AIM-7هاي ديگر نيز دچار نقص باشند، موشكهاي حرارتي را وارد معركه كرد. وي با تاكتيك هوشمندانه‌اي قدرت TF-30 را مورد بهره‌برداري قرار داد، صعود قدرتمندانه‌اي كرد و با استفاده از تابش نور خورشيد ـ به‌طوري كه دشمن را ناتوان از شناسايي چشمي خود كند ـ شيرجه‌اي زده و پشت سر دو فروند نزديك به خود قرار گرفت. بلافاصله سايدوايندري را درگير كرده و گازهاي خروجي موتورهاي يكي از ميراژها را بلاي جانش كرد. هجوم توپ آتشين فرانسوي در آسمان صحنه‌اي ديدني بود.

با وجود انهدام يكي از ميراژها، خلبانان عراقي توانستند تامكت را از محدوده گشتزني و محافظت از جزيره خارك بيرون بياورند. دسته دو فروندي باقيمانده با استفاده از فرصت به دست آمده وارد فضاي دفاع ضدهوايي نيروي هوايي در اطراف جزيره شدند. تامكت با توجه به اين‌كه ديگر سوخت آنچناني برايش باقي نمانده بود به سمت شمال گردش كرده و به KC707 كه انتظارش را مي‌كشيد پيوست. هنوز 3 تيرموشك حرارتي باقيمانده بود و خلبان تامكت تصميم داشت تا نهايت استفاده از آنها ببرد.

با رسيدن ميراژها به خارك، اين جنگنده‌ها در يك مسير مستقيم وارد فضاي پوشش پدافند شدند ولي در ثانيه‌هاي نخست تجاوز، رهبر دسته توسط يك تيرموشك زمين به هواي MIM-23B به درك واصل شد. ميراژ شماره 2 بي‌توجه به از دست دادن رفقا، راه خود را ادامه داد و هدف را با دقت بالايي بمباران كرد. سپس بلافاصله گردش تندي كرد و راه خانه را در پيش گرفت. در اين لحظه، رهنورد كه تا حدودي دير به صحنه كارزار پا گذاشته بود با سرعت بالا و ارتفاع پايين از سمت شمال به ميراژ نگون‌بخت رسيد. دو شكارچي دوباره با هم سرشاخ شده بودند. تامكت بلافاصله صعود و گردشي كرد و يك AIM-9P را روانه دم هواپيماي عراقي نمود. خلبان تامكت براي لحظه‌اي از به هدف رسيدن موشك مايوس شد و ديد سايدوايندر شليك شده راهي درياست! اما اين خطاي ديد وي بود؛ موشك مزبور دم ميراژ متجاوز را متلاشي كرده بود و به نظر مي‌رسيد براي ملاقات جلبك‌هاي كف آبهاي خليج هميشه ‌فارس همين كافي باشد!!! با تحميل اين تلفات به نيروي هوايي عراق، بعثي‌ها تا 9 روز ديگر حتي اطراف خارك هم آفتابي نشدند.

در ساعت 18:55 عصر روز ششم اسفند، يك فروند F-14A كه مشغول گشتزني بر فراز مراكز راهبردي كشور در خليج‌فارس بود، يك فروند بمب‌افكن جيان B-60 (گونه چيني بمب‌افكن Tu-16 روسيه) را لحظاتي پس از شليك يك تيرموشك ضدكشتي C601 به سمت يك ناو جنگي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران رهگيري كرد. خلبان بلافاصله دو تيرموشك AIM-54A را به سمت اهداف خود شليك نمود. هر دو فينيكس به ثمر نشسته، بمب‌افكن B-60 و موشك C601 را ناكام در آسمان متلاشي كردند.

بهمن ماه 1366 يكي از ماههاي پربار براي گردان 81 شكاري بود. خلبانان اين گردان 5 پيروزي تثبيت شده و دو پيروزي احتمالي، ضد جنگنده‌هاي F1EQ-5/6 به اضافه انهدام يك فروند بمب‌افكن B-60 را در كارنامه خود ثبت كردند. درباره دو پيروزي احتمالي گفتني است اين پيروزيها در نخستين نبرد هوايي كه گردان 81 شكاري نخستين F-14 خود را از دست داد حاصل شدند. در اين نبرد، يكي از تكخال‌هاي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، سرگرد خلبان «جليل زندي» نبرد بسيار سنگيني با 8 جنگنده ميراژ عراقي آغاز كرد و دو تيرموشك سايدوايندر به سمت آنها شليك نمود. با توجه به حجم فوق‌العاده درگيري، خلبانان تامكت فرصت رديابي موشكهاي خود را پيدا نكردند. متاسفانه در اين درگيري ناجوانمردانه، F-14 سرگرد «زندي» هدف چندين تيرموشك R550 و يك تيرموشك سوپر 530D قرار گرفت اما خلبان زبردست ما لاشه عقاب را از دست كفتارها بيرون كشيده و با يك موتور صدمه ديده راه بازگشت را پيش گرفت ولي تنها موتور باقيمانده ديگر ياراي همراهي هواپيما را نداشت و با كمال تاسف، خلبانان ما مجبور شدند خروج اضطراري كرده و تامكت را به آغوش آبهاي نيلگون خليج‌فارس راهنمايي كنند.

اين آخرين ماموريت جنگي سرگرد خلبان زندي بود كه تا آن تاريخ با 9 پيروزي تثبيت شده و 3 پيروزي احتمالي، لقب پرافتخارترين خلبان F-14 را به خود اختصاص داد. امير سرتيپ خلبان زندي كه پيش از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي از خلبانان باتجربه تامكت بود، پس از انقلاب نيز سابقه درخشاني با F-14 از خود به جاي گذاشت. وي در سال 1370 با درجه سرتيپي بازنشسته شد و متاسفانه پس از مدت كوتاهي، به ديار باقي پرواز نمود. روحش شاد و يادش گرامي!

چشم‌ زهر ققنوس

گردان 81 شكاري در طول اسفند 1366 نيز خط‌مشي موفق خود را همچنان ادامه داد. اگرچه نخستين پيروزي اين ماه نصيب گردان 82 شد. در درگيري مذكور، تامكت گردان 82 شكاري در غرب كشور يك فروند سوخوي Su-20 را بي‌بال و پر كرد و خلبان آن ستوان يكم خلبان «سمير ناجي‌نوسايف» به اسارت درآمد. در روز 28 اسفند، در حالي كه ناوچه‌ها و ناو هواپيمابر امريكايي در صحنه شاهد و ناظر ماجرا بودند F-14A گردان 81، يك فروند ميراژ F1EQ-5 را بر فراز آبهاي گرم خليج‌فارس منهدم كرد. با اين حال، گردان 81 بزرگترين موفقيت خود را در روزهاي آتي به دست آورد، زماني كه نيروي هوايي عراق با طناب پوسيده نيروي دريايي ايالات متحده ـ كه همانا گزارشي بود مبني بر اين‌كه «آبهاي بين بوشهر و خارك محافظ آنچناني نداشته و پر از طعمه‌هاي چرب و نرم براي اگزوست‌هاي شماست.» ـ به چاه رفت و به خيال خود خواست طومار صادرات نفت ايران از خارك را در هم بپيچد!!!

روز 29 اسفند بود و عقربه‌هاي ساعت زمان يك بامداد را نشان مي‌داد.، گويي اين روز كه سالروز ملي شدن صنعت نفت است، بايستي همه چيز با نفت گره بخورد! «شب بيست و نهم» خليج‌فارس سكوتي پر از فرياد داشت و آرامش خاصي بر پهنه بيكران آن حكمفرما بود، آرامش قبل از طوفان! در همين لحظات، نخستين موج هواپيماهاي عراقي شامل 4 فروند بمب‌افكن فراصوت سنگين Tu-22B (بلايندر) با پشتيباني 6 فروند ميراژ از مبدا پايگاه هوايي «الشعيبيه» نزديك بصره به مقصد جزيره خارك به آسمان برخاستند. با رسيدن به برد موشك، 2 فروند ميراژ، اگزوست‌هاي خود را به سمت يك نفتكش آتش نمودند كه دقيقا به قسمت محل سكونت خدمه كشتي برخورد كردند ولي نتوانستند آن را غرق كنند. 32 دقيقه بعد، «بلايندرها» با پشتيباني اخلال الكترونيك سنگين غلافهاي ECM «كايمن»، در حالي كه هر كدام مجهز به 12 تيربمب سنگين FAB-500 بودند وارد معركه شدند. در اين تهاجم وسيع، عراقي‌ها كه در آن اصل غافلگيري كاملا رعايت شده بود با بمب‌افكن‌هاي خود نفتكش فوق‌سنگين 316 هزار تني «آوا» را با چندين بمب مورد حمله قرار داده و آتش‌سوزي بسيار گسترده‌اي به راه انداختند. انفجارهاي پي‌درپي، آوا را لحظه به لحظه به نابودي نزديك كرد و 22 نفر از خدمه آن را به شهادت رساند. در همين لحظه، نفتكش 253 هزار تني «سنندج» نيز با دقت بالايي بمباران شد كه حين غرق شدن، 26 نفر به شهادت رسيدند. پس از اتمام بمباران، بلايندرها با استفاده از سرعت بالاي خود، پيش از آن‌كه حتي يكي از رهگيرهاي پايگاه بوشهر بتواند به معركه برسد از صحنه ناپديد شدند.

ناوهاي رزمي نيروي دريايي ايالات متحده كه كاملا صحنه را زير نظر داشتند بلافاصله و طي گزارشي آن را موفقيت‌آميز توصيف كردند.

در سوي ديگر ميدان، با اعلام وضع اضطراري، دو فروند F-14A از سمت جنوب شرق و دو فروند F-4E از سمت جنوب بلافاصله خود را به خارك رساندند. در توصيف آنچه پس از اين در ساعت 9:32 در مهلكه خارك اتفاق افتاد فقط مي‌توان گفت كه مصيبت عظيمي گريبان نيروي هوايي عراق را گرفت. دو فروند تامكت ما كه در شرايط عملياتي بسيار خوبي به سر مي‌بردند با همكاري فوق‌العاده‌اي به متجاوزان رسيدند و ... «چنانت بكوبم به گرز گران * كه پولاد كوبند آهنگران».

در همين لحظه بود كه سيل ققنوس‌هاي خشمگين به سوي كلاغ‌هاي زبون بال گشودند. صيد صبح تامكت‌ها يك فروند توپولف Tu-22B و يك فروند ميگ MiG-25RB بود. دقايقي بعد، فانتوم‌ها نيز افتخار آفريده و يك بلايندر ديگر را به وسيله موشكهاي اسپارو به نيستي كشاندند. احتمال نابودي ديگر بمب‌افكن‌ها و جنگنده‌ها نيز بسيار بالاست اما اعلام و يا تاييد نشده است.

در حالي كه تامكت‌ها در ارتفاع بالا با بمب‌افكن‌هاي عراقي درگير شده بودند، ميگ MiG-23ها و سوخوي Su-22ها از فرصت استفاده كرده و در ارتفاع پايين به خارك نزديك شدند. در اين هنگام تنها پايگاه موشكي هاوك حاضر در صحنه، آتش خود را متوجه مهاجمان كرد. توفيق اين موشكها، شكار دست‌كم يك فروند ميگ و يك فروند سوخوي بود. بايد گفت تهاجم بسيار ويرانگري بود؛ دو نفتكش بزرگ ايران غرق شد و بزرگترين و سنگين‌ترين تخريب «جنگ نفتكش‌ها» به وقوع پيوست. اين دو نفتكش فوق‌سنگين در حالي نابود شدند كه وظيفه رساندن نفت خام به نفتكش‌هاي مشتريان در دورترين نقطه خليج‌فارس را بدوش مي‌كشيدند.

انهدام اين دو كشتي كه از بزرگترين نفتكش‌هاي موجود ايران به شمار مي‌آمدند سبب ايجاد تاخير قابل ملاحظه‌اي در صدرو نفت ايران شد. با تمام اين اوصاف، در بررسي راهبردي اين تهاجم مي‌بينيم كه نيروي هوايي عراق با وجود انجام يك حمله گسترده، نه تنها نتوانست تاسيسات صدور نفت ايران را به نابودي بكشاند بلكه حداقل دو فروند توپولف Tu-22B، يك فروند از جنگنده‌هاي ميگ MiG-25RB، ميگ MiG-23BK و سوخوي Su-22M-4K را در زماني از دست داد كه با وجود كمبود شديد خلبان آموزش ديده مواجه بود.

در همين دوره، تلفات به نسبت بالاي گردان يكم شكاري ـ شناسايي نيروي هوايي عراق را شاهد هستيم، در نخستين روز سال 1367، 4 فروند فاكس‌بت اكتشافي با ورود به مرز ايران به دو دسته تقسيم شده و به مسير خود ادامه مي‌دهند. راس ساعت 14:12 دو فروند از آنها در حالي به آسمان «بروجرد» مي‌رسند كه 8 دقيقه پيش از آن، دو فروند ديگر، مناطق مسكوني شهر «همدان» را بمباران كرده، 25 نفر از شهروندان بي‌دفاع را شهيد و 46 نفر را زخمي مي‌كنند. دو دقيقه بعد، يكي از ميگ‌ها در حالي كه ماموريت خود را به اتمام رسانده و در حال بازگشت به خانه بود مورد اصابت موشك قرار گرفته و سقوط مي‌كند. در روز سوم فروردين، دو فروند ميگ MiG-25RB شهر «تبريز» را بمباران مي‌كنند. دوباره و در ساعت 16:30 پوزه يكي ديگر از فاكس‌بت‌ها به خاك ماليده مي‌شود و به كوههاي اطراف شهر برخورد مي‌كند. در ادامه، در روز پنجم همين ماه، يك فروند ميراژ ديگر نيز درپي تهاجم به حريم هوايي ايران نمي‌تواند به خانه برگردد!

اگرچه جنگ تحميلي به پايان خود نزديك مي‌شد ولي گويي نبردهاي هوايي را پاياني نبود. يكي از خلبانان تامكت توضيح مي‌دهد: «در حالي كه عراق در كنار غرب ادعا مي‌كرد كه ديگر هيچ تامكتي قابل پرواز نيست! نبردي بين ما و ميراژهاي عراقي از بهمن ماه سال 1366 تا تيرماه 1367 در جريان بود. تا آن زمان جنگنده‌هاي عراقي همواره از دست ما فرار مي‌كردند اما حالا ديگر داستان فرق مي‌كرد! خلبانان ميراژهاي عراقي درگيري مستقيم و شاخ به شاخ را با ما آغاز كردند. خلباناني كه توسط نيروهاي فرانسوي‌ و شوروي آموزش ديده بودند. تاكتيك‌هاي طراحي شده خوب، عملياتي و حساب شده كار عادي آنها بود. ميراژهاي F1EQ-5/6 اين خلبانان بهترين جنگ‌افزار موجود عراق محسوب مي‌شدند و با توجه به موشكهاي جديد، كاملا با فانتوم‌هاي ما قابل مقايسه بودند. ما هيچ ترسي از آنها به دل نداشتيم چون بهترين خلبانان عراقي در مقابل خلبانان درجه دو ما هم حرفي براي گفتن نداشتند. با اين حال، اين خلبانان و جنگنده‌هايشان موجودات قابل توجهي به نظر مي‌آمدند. ما هيچ‌گاه حتي در مواردي كه 8 به يك بوديم، ميدان نبرد را ترك نكرديم.»

شاهد گفته اين خلبان، دو نبرد هوايي است كه F-14هاي نيروي هوايي در ماههاي ارديبهشت و خرداد در آنها شركت كردند. در اواسط ارديبهشت ماه يكي از ميراژهاي عراقي در نزديكي تهران توسط F-14 ساقط شد. سپس در روز 18 تير كه آخرين شكار تامكت در جنگ تحميلي به وقوع پيوست، يكي از خلبانان توضيح مي‌دهد: «ما از ورود به خدمت موشك سوپر 530F آگاه بوده و درباره راهكارهاي مقابله با آن آموزش ديده بوديم. در روز 18 تير يك فروند تامكت، ميراژ F1 عراقي را در حالي كه يك گروه از جنگنده‌هاي سوخوي Su-20 را بر فراز آبادان پشتيباني مي‌كرد در آسمان متلاشي كرد.

در ادامه، موشكهاي سوپر 530D به كارزار وارد شدند. اين موشك دوربردتر بوده و با قابليت نگاه به پايين بهبود يافته، بيشينه سرعتي حدود 5 ماخ داشت. در روز 28 تير، چهار فروند ميراژ F1EQ-6 به دو فروند F-14 ما نزديك شدند. اين 4 فروند با حركت از سمتهاي مختلف و اخلال شديد الكترونيكي سعي در ناكام نمودن تلاش خلبانان ما در استفاده از موشكهاي AIM-54 داشتند. سپس ميراژهاي مسلح به موشكهاي سوپر 530D درگيري را آغاز نمودند. متاسفانه هر دو تامكت سرنگون شدند! 20 دقيقه بعد ميراژها بازگشته و يك فروند F-4E ما را كه مشغول پيدا كردن موقعيت سقوط تامكت‌ها بود مورد اصابت قرار داده منهدم نمودند.

ستاد فرماندهي نيروي هوايي پس از اين فاجعه به ما گفت: موشكهاي فرانسوي مورد استفاده ميراژها بر روي امواج ساطع شده از رادار AWG-9 قفل مي‌كنند. پس از اين واقعه بود كه ما متوجه شديم فرانسوي‌ها موشك جديد خود يعني 530D را به‌طور آزمايشي و براي ارزيابي در نبرد به عراق تحويل داده‌اند.

در پايان، نيروي هوايي عراق پس از تحمل تلفاتي عظيم در مقابل نيروي هوايي ايران و به خصوص جنگنده‌هاي F-14 در طول 8 سال نبرد طولاني و خونين، آتش‌بس را اجرا كرد و به تجاوز وحشيانه خود پايان داد. تامكت‌ها، فانتوم‌ها، تايگرها، جمبوها، هركولس‌ها و ديگر هواپيماهاي نيروي هوايي خسته و زخم‌خورده اما پيروز و سربلند در حالي كه حتي يك وجب از خاك و گوشه‌اي كوچك از آسمان ايران را به دشمن نداده بودند به آشيانه خود بازگشتند. اما پس از پايان جنگ و به بوته نقد كشيده شدن عملكرد دو كشور در سطح بالا و عملكرد خلبانان نيروي هوايي در سطحي پايين‌تر، آيا كارنامه ايران با عراق مشابه هم است؟! آيا كار تك تك خلبانان ايراني كه در راه دفاع از اسلام و ايران به ميدان نبرد رفته بودند با پروازهاي سرتيپ خلبان «عدنان الدليمي» كه با افتخار! مردم بي‌دفاع را آماج حملات شيميايي و زيستي قرار داد و از دست شخص صدام مدال شجاعت گرفت و به دستور سرلشكر ستاد «حميد شعبان» فرمانده وقت نيروي هوايي عراق در دستور صبحگاه ستاد نيروي هوايي مورد تشويق قرار مي‌گيرد قابل مقايسه است. به ياد داشته باشيم كه نيروي هوايي عراق با زا نو زدن در برابر دلاوري‌هاي بي‌بديل تيزپروازان و پدافند هوايي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران كه حمله به پايگاه هوايي الوليد و نابود كردن قسمت اعظم نيروي هوايي دشمن بر روي زمين در اين عمليات از اين دست محسوب مي‌شود، 3 بار!!! در طول جنگ نوسازي ‌شد؛ يعني بعثي‌ها در طول عمر نامشروع خود 4 نيروي هوايي براي ارتش عراق خريداري و ساماندهي كردند؛ چه ثروتمند!!

 

منبع :

.nooreaseman.com

Edited by صمد لطافتی
15

Share this post


Link to post
Share on other sites

جناب لطافتی عزیز
کل ماجرا ترجمه ای است از یک بخش کتاب مملو از اشتباه تام کوپر
ایرادهای اساسی در متن وجود دارد
-تا انجایی که من می دانم خلبانی به نام رهنورد در میان خلبانان تامکت زمان جنگ ما وجود نداشته است
-میراژهای عراقی هیچ گاه حتا در نمونه EQ-6 انها دارای سامانه RWR فوق پیشرفته نبودند
-تامکتهای ما هیچ گاه از موشکهای سایدواندر J در اختیار نیروی هوایی استفاده موثری نکردند زیرا که این نمونه سایدواندر اصلا با سامانه کنترل اتش تامکت همخوان نیست.کل شلیکهای موفق سایدواندر از تامکتها به تعداد انگشتان یک دست هم نمیرسد.به روایتی فقط یک مورد!
-هیچ بمب افکن چینی و همچنین موشک ضد کشتی محمول انها در زمان جنگ با موشک فینیکس منهدم نشده اند.
-هیچ TU-22 بلایندری در جنگ توسط تامکتهای ما سرنگون نشد و تنها موارد سرنگونی فاکس بت (میگ 25)توسط تامکتهای ما دو مورد بوده است .یک مورد را جناب رستمی سرنگون کرده اند و مورد دیگر را جناب جهانبخش مدعی سرنگونیش هستند.مورد اول تایید شده است ولی مورد دوم حرف و حدیث !دارد
-عراق در طول جنگ با ما هیچ گاه موشکهای سوپر 530D و ماژیک II در اختیار نداشت و از نمونه های سوپر 530F و مازیک I استفاده می کرد.البته پس از اشغال کویت به احتمال بالایی به تعدادی از موشکهای ماژیک II در اختیار کویت دسترسی پیدا کرده است ولی پس از جنگ با ما بوده است.تنها موارد سرنگونی تامکتهای ما توسط میراژها هم دو مورد با موشک ماژیکI در ابتدای جنگ بوده و یک مورد هم در اواسط جنگ. این ماجرای شکار دو فروند تامکت و یک فروند فانتوم توسط میراژها یا هر جنگنده دیگر عراقی در اخر جنگ کذب محض است.

15

Share this post


Link to post
Share on other sites

جناب لطافتی عزیز

کل ماجرا ترجمه ای است از یک بخش کتاب مملو از اشتباه تام کوپر

ایرادهای اساسی در متن وجود دارد

-تا انجایی که من می دانم خلبانی به نام رهنورد در میان خلبانان تامکت زمان جنگ ما وجود نداشته است

-میراژهای عراقی هیچ گاه حتا در نمونه EQ-6 انها دارای سامانه RWR فوق پیشرفته نبودند

-تامکتهای ما هیچ گاه از موشکهای سایدواندر J در اختیار نیروی هوایی استفاده موثری نکردند زیرا که این نمونه سایدواندر اصلا با سامانه کنترل اتش تامکت همخوان نیست.کل شلیکهای موفق سایدواندر از تامکتها به تعداد انگشتان یک دست هم نمیرسد.به روایتی فقط یک مورد!

-هیچ بمب افکن چینی و همچنین موشک ضد کشتی محمول انها در زمان جنگ با موشک فینیکس منهدم نشده اند.

-هیچ TU-22 بلایندری در جنگ توسط تامکتهای ما سرنگون نشد و تنها موارد سرنگونی فاکس بت (میگ 25)توسط تامکتهای ما دو مورد بوده است .یک مورد را جناب رستمی سرنگون کرده اند و مورد دیگر را جناب جهانبخش مدعی سرنگونیش هستند.مورد اول تایید شده است ولی مورد دوم حرف و حدیث !دارد

-عراق در طول جنگ با ما هیچ گاه موشکهای سوپر 530D و ماژیک II در اختیار نداشت و از نمونه های سوپر 530F و مازیک I استفاده می کرد.البته پس از اشغال کویت به احتمال بالایی به تعدادی از موشکهای ماژیک II در اختیار کویت دسترسی پیدا کرده است ولی پس از جنگ با ما بوده است.تنها موارد سرنگونی تامکتهای ما توسط میراژها هم دو مورد با موشک ماژیکI در ابتدای جنگ بوده و یک مورد هم در اواسط جنگ. این ماجرای شکار دو فروند تامکت و یک فروند فانتوم توسط میراژها یا هر جنگنده دیگر عراقی در اخر جنگ کذب محض است.

 

سلام 

هرچند با کلیات مطلب شما بخصوص قسمت تام کوپر کاملا موافقم ولی ... 

- خلبانی به نام رهنورد نداریم 

- همچین سامانه ای روی میراژهای تحویلی به عراق نصب نشده بود 

- شلیک های موفق سایدواندیر حداقل 4 شلیک منجر به سقوط تایید شده وجود دارد 

- موشک کرم ابریشم دوبار توسط فنیکس هدف قرار گرفت 

- مورد بمب افکن و میگ را درست می فرمائید 

- ما در تاریخ سوم آذر سال 60 سه فروند تامکت را دریک روز از دست دادیم که هر سه فروند را میراژها شکار کردند دو فروند از شیراز یک فروند از اصفهان 

11

Share this post


Link to post
Share on other sites

اگر اشتباه نکنم در بین خلبانان نیروی هوایی رهنورد داشتیم (پسرشان فرشید رهنورد همسایه ما در پایگاه بودند و خیلی تلاش داشت در نیروی هوایی بعنوان خلبان استخدام بشه) اما وی خلبان ترابری بود.

12

Share this post


Link to post
Share on other sites

سلام 

هرچند با کلیات مطلب شما بخصوص قسمت تام کوپر کاملا موافقم ولی ... 

- خلبانی به نام رهنورد نداریم 

- همچین سامانه ای روی میراژهای تحویلی به عراق نصب نشده بود 

- شلیک های موفق سایدواندیر حداقل 4 شلیک منجر به سقوط تایید شده وجود دارد 

- موشک کرم ابریشم دوبار توسط فنیکس هدف قرار گرفت 

- مورد بمب افکن و میگ را درست می فرمائید 

- ما در تاریخ سوم آذر سال 60 سه فروند تامکت را دریک روز از دست دادیم که هر سه فروند را میراژها شکار کردند دو فروند از شیراز یک فروند از اصفهان 

دو مورد نخست ارسال شما که همان حرفهای من هم هست .به ارسالم توجه کنید!

درباره سایدواندر شکار مدرک دار فقط یک فروند است.دو الی سه مورد ادعایی هم وجود دارد ولی سند محکم و  بی حرف و حدیث  ندارند!(در اینجا نمیشود درباره انها صحبت کرد)

شلیک فینیکسی به سمت کرم ابریشم ها (دست کم شلیک موفق)نداشته ایم!

درباره سرنگونی تامکتها من هم در ارسالم اوردم که سه فروند توسط میراژها سرنگون شده اند.حالا درباره تاریخهایش اختلاف است ولی همانطور که دوستان قدیمی تر انجمن به یاد دارند جناب مازندرانی سرنگونی دو فروند در یک روز و فروند سوم در تاریخی دیگر را تایید کردند.

13

Share this post


Link to post
Share on other sites

سلام 

هرچند با کلیات مطلب شما بخصوص قسمت تام کوپر کاملا موافقم ولی ... 

- خلبانی به نام رهنورد نداریم 

- همچین سامانه ای روی میراژهای تحویلی به عراق نصب نشده بود 

- شلیک های موفق سایدواندیر حداقل 4 شلیک منجر به سقوط تایید شده وجود دارد 

- موشک کرم ابریشم دوبار توسط فنیکس هدف قرار گرفت 

- مورد بمب افکن و میگ را درست می فرمائید 

- ما در تاریخ سوم آذر سال 60 سه فروند تامکت را دریک روز از دست دادیم که هر سه فروند را میراژها شکار کردند دو فروند از شیراز یک فروند از اصفهان

جناب معما رسیدن بخیر...قربان کم پیدا شدید...

عنایت میفرمایید یکمی توضیح بیشتر پیرامون مسایل یاد شده بالا ارایه فرمایید..

با عنایت به دسترسی متقن شما به اطلاعات اینچنینی ، اختلاف نظر پیرامون اتفاق افتادن یا نیافتادن موضوع جای بحث نداره،ولی چرا تابکنون در این باره جایی صحبتی نشده بود..با رجوع به کتاب خاطرات جناب مازندرانی هم اشاره ای به اتفاقات ذکر شده نشده..البت سرنگونی تامکت رو به اوخر جنگ رجوع میدن..

ارادت

8

Share this post


Link to post
Share on other sites

دو مورد نخست ارسال شما که همان حرفهای من هم هست .به ارسالم توجه کنید!

درباره سایدواندر شکار مدرک دار فقط یک فروند است.دو الی سه مورد ادعایی هم وجود دارد ولی سند محکم و  بی حرف و حدیث  ندارند!(در اینجا نمیشود درباره انها صحبت کرد)

شلیک فینیکسی به سمت کرم ابریشم ها (دست کم شلیک موفق)نداشته ایم!

درباره سرنگونی تامکتها من هم در ارسالم اوردم که سه فروند توسط میراژها سرنگون شده اند.حالا درباره تاریخهایش اختلاف است ولی همانطور که دوستان قدیمی تر انجمن به یاد دارند جناب مازندرانی سرنگونی دو فروند در یک روز و فروند سوم در تاریخی دیگر را تایید کردند.

 

دوست من به ارسال شما توجه کردم و دو مورد هم صحبتهای شما را تایید کردم 

در مورد سایدوایندر متاسفانه نمی توانم سند قراردهم چون اجازه همچین کاری را ندارم ولی سه شکار در دفتر عملیات نیرو ثبت و اثابت شده و یکی در حالی از ابهام است سه شکار دوتای آن مربوط به امیر پیروان یکی سال 65 دیگری سال 67 و دیگری مربوط به امیر خلیلی (یدا... ) می باشد 

در مورد شلیک به موشک کرم ابریشم همانطور که در کتاب نبرد در آسمان توضیح دادم این اتفاق رخ داده است با توجه به این نکته که کتاب نبرد در آسمان و وقایع آن کاملا منطبق بر اسناد نیروی هوایی می باشد 

در مورد سه تامکت چون نام هر سه خلبان را می دانم که در این روز هدف قرار گرفتند دوفروند صبح یک فروند بعدازظهر زیاد نیاز به توضیح اضافه نمی بینم می توانید به تاریخ نبردهای نیروی هوایی نوشته امیر نمکی مراجعه فرمائید درضمن میرازها به جز این سه مورد بازهم موفق به شکار تامکتهای ما  شده اند 

 

hossein......u دوست عزیز 

متاسفانه زیاد نمی شه درباره مسائل مربوط به تامکتها بحث نمود به خاطر یکسری از عوامل و مشکلها 

اما به آن شکل که مشخص هست تامکتهای از دست رفته بر اثر پدافند در طول جنگ تحمیلی حداقل چهار فروند می باشد شهید جعفر مردانی با کمک شهید حسین عبدالشاهی - مرحوم هزین با کمک شهید سید حسین حسینی - جناب خادمی با کمک جناب خانپور و جناب هاشم زاده 

در مورد میراژ هم بجز سه مورد سال 60 یک مورد هم در سال 67 اتفاق افتاده هرچند هنوز بحث بر سر نحوه اصابت هواپیمای شهید آل آقا وجود دارد ( میراژ - میگ 23 - برخورد موشک کرم ابریشم ) 

یک مورد برخورد موشک سام به خلبانی جناب هرندی یک مورد برخورد موشک میگ 23 به خلبانی مرحوم بهرام قانعی و کمک شهید اصل داوطلب . یک مورد هم به دلیل استال به خلیانی شهید بی طرف و کمک منصور خانپور یک مورد هم مربوط به مرادی و سرتیپ آزاده نجفی که در عراق هرف قرار گرفت 

 

درکورد چرایی این مسئله با توجه به اهمیت تامکتها کوچکترین توضیحی درباره آنها داده نمی شود 

11

Share this post


Link to post
Share on other sites

جناب معما ، من چند‌بار کتاب ارزشمند نبرد در آسمان رو مطالعه کرده‌ام ، اما چیزی در خصوص مورد هدف قرار دادن موشک کرم ابریشم توسط فونیکس به خاطر نمی‌آورم که در این کتاب اشاره شده باشد ، با توجه به اینکه در حال حاضر به کتاب دسترسی ندارم و ممکن است برخی از دوستان هم کتاب را نداشته باشند ، ممکن است در این خصوص بیشتر توضیح دهید.

البته با توجه به ابعاد بزرگ موشک کرم ابریشم و سرعت پایین آن ،  قفل کردن روی آن توسط تامکت و مورد اصابت قراردادن آن با فونیکس ، به هیچ وجه دور از دست‌رس نمی‌باشد .

 

در خصوص تامکت‌های مورد اصابت خودی هم فکر می‌کنم 1-تامکت مرحوم حزین و کابین عقب سید حسین حسینی و2- تامکت جناب ارصلان خادمی اصابتشان با پدافند خودی قطعی می‌باشد( کابین عقب جناب خانپور بوده‌اند یا جناب هاشم‌زاده؟)  ، در خصوص شهید جعفر مردانی و کابین عقب عبدالشاهی گفته می‌شود که سقوط به دلیل گردش شدید بلافاصله بعد از سوختگیری و وارد شدن هواپیما در اسپین بوده است و شلیک خودی‌ای در کار نبوده است.

 

در خصوص سه تامکت مورد اصابت قرار گرفته در سال 60 ، هم فکر می‌کنم عبارت بودند از 1- نظام‌آبادی و جلال آبادی 2- ابولفضل هوشیار و 3- جعفر بهادران که در سال 60 بودند و به قولی در یک روز یا چند روز پشت سر هم بوده‌اند

مورد جناب هرندی و احمد روستایی ، خود جناب هرندی در مستند نبرد تامکت‌ می‌گویند که مورد اصابت موشک میراژ‌ها قرار گرفتند ، صحبتی از سام 2 نبود.

مورد سال 67 که شما فرمودید نیز همان مورد مرحوم بهرام قانعی و کابین عقب شهید اصل داوطلب بوده که در ساندویچ اتک گرفتار شده بودند ، حال نمی‌دانم طبق فرمایش شما مورد اصابت میگ 23  قرار گرفته یا میراژ.

 

در ضمن این دو مورد را هم باید به لیست تامکت‌های سانحه داده اضافه کرد :

1- 7 اسفند 70 ، به خلبانی شهید اقبالی و کابین عقبی شهید خورشیدی به دلیل نقص فنی

2- سال 83 تامکت به معلمی شهید ابو عطا

به علاوه دو مورد سقوط قبل از انقلاب 1- به خلبانی مرحوم علی عابدی و کابین عقبی Painmann  به دلیل کمپرسور استال و 2- به خلبانی تیمسار هاشم‌پور و کابین عقبی تمیسار حزین ، به دلیل قرار گرفتن در اینورت اسپین

به علاوه تامکت 6062 شهید کریمایی و شهید فصیحی در سال 91

.با رجوع به کتاب خاطرات جناب مازندرانی هم اشاره ای به اتفاقات ذکر شده نشده..البت سرنگونی تامکت رو به اوخر جنگ رجوع میدن..
ارادت

حسین جان ، پدر بنده هیچ موقع سرنگونی تامکت رو توسط میراژ به اواخر جنگ نسبت نداده‌اند و تاریخ آن را آبان یا آذر سال 60 ذکر نموده‌اند.

13

Share this post


Link to post
Share on other sites

فونت آبی توسط دستان

فونت قرمز روایت جناب مازندرانی

 

دستان نوشته شده توسط:  جناب مازندرانی سلام.یه لیستی تهیه کردم از امار سقوط اف14 هامون .

-2
فروند پیش از انقلاب در جریان پروازهای اموزشی که در اولی شادروان عابدی در گذشتند ودر دومی تیمسار حزین به سلامت اجکت کردند.در هر دو مورد هواپیما دچار engine stall شده بود.

دو مورد قبل از انقلاب بترتیب اولی مرحوم علی عابدی و کابین عقب آمریکائی وی آقای Peinemann در اثر وارد کردن فشار جی بیش از حد در ارتفاع پائین و حین گردش بسیار گود هواپیما دچار Compressor Stall گردید و کابین عقب بدون هماهنگی با خلبان مبادرت به ایجکت نموده که همین امر باعث زمین خوردن هواپیما و شهادت خلبان هواپیما سروان علی عابدی گردید.
مرحوم تیمسار حزین در یک پرواز آموزشی که بعنوان IP درکابین عقب هواپیما قرار داشت به همراه سروان (تیمسار بازنشسته) غلامحسین هاشمپور در اثر افتادن در حالت Inverted Spin مجبور به ترک اضطراری هواپیما شدند.

-2 فروند در اولین رویارویی با میراژها در تاریخ سوم اذر 1360 که خلبانها به سلامت اجکت کردند.یکی از خلبانها نظام ابادی بوده.

مورد بعدی در درگیری با میراژ عراقی سروان غلامرضا نظام آبادی و ستوان جلال آبادی بودند که هر دو نفر بسلامت از هواپیما خارج گردیدند.

مورد بعدی به خلبانی سرگرد ابوالفضل هشیار از پایگاه هفتم شکاری بودند که نام کابین عقب وی را بخاطر ندارم.

-1 فروند در روزهای اخر فروردین 1360 به خلبانی جعفر مردانی و حسین حسینی که هر دو شهید شدند.احتمالا بر اثر واماندگی هواپیما بعد از سوخت گیری هوایی.

مرحوم سروان خلبان شهید جعفر مردانی به همراه مرحوم ستوان غلامحسین عبدالشاهی بودند که در اثر ورود هواپیما به حالت Erected Spin درست بعد از بنزینگیری و جدا شدن از زیر تانکر سوخترسان اتفاق افتاد که متاسفانه هردو نفر بشهادت رسیدند.


-2 فروند توسط پدافند هوایی خارک به صورت اشتباهی!!!(friendly fire)

مورد بعدی مرحوم سرگرد خلبان عباس حزین باتفاق مرحوم سید حسین حسینی که مورد اصابت موشک هاگ از سوی سایت موشکی منطقه بوشهر قرار گرفته . هر دو خلبان ایجکت نمودند که متاسفانه کابین عقب پس از ورود به آب دچار خفگی گردید و به شهادت رسید و مرحوم حزین از این مهلکه برای بار دوم جان سالم بدر برد. (از پستی دیگر): هواپیمای مرحوم حزین در حین پرواز بر روی منطقه خارک مورد اصابت موشک هاگ خودی قرار گرفت که در اثر این برخورد هواپیما منهدم و هر دو خلبان بلافاصله مجبور به خروج اضطراری گردیدند و هر دو نفر سالم از هواپیما خارج شدند و لی مرحوم شهید سید حسین حسینی هنگام فرود در آب بدلیل مواج بودن دریا و پیچیدگی بند چتر بدور گردن وی دچار ایست قلیی شد و متاسفانه در دم بشهادت رسید و لذا تیم رسکیو ابتدا" تصور بر خفگی در آب وی داشتند که پس از انجام معاینات بعدی توسط پزشکی قانونی عدم خفگی در آب به تائید رسید.

مورد دیگری که مورد اصابت پدافند خودی در خارک قرار گرفت سروان خلبان ارسلان خادمی به همراه ستوان احمد روستائی کابین عقب نامبرده در این پرواز بود که هر د نفر بسلامت از هواپیما خارج گردیدند.

-1 فروند به خلبانی هرندی در اواخر تابستان 1362 روی منطقه عمومی اروند هنگام اسکورت فانتومها در ماموریت high bombing که هدف موشک سام 2 قرار گرفت.هرندی و کمک خلبان سالم اجکت کردند.

مورد بعدی سروان خلبان حسن هرندی باتفاق سروان احمد روستایی بود که در هنگام اسکورت هواپیماهای اف 4 در حین درگیری با چند فروند هواپیمای مهاجم عراقی مورد اصابت موشک یکی از آنان قرار گرفت و هر دو نفر بسلامت هواپیما را ترک نمودند.

-1 فروند به خلبانی ال اقا و رستم پور در بیستم مرداد1363 .به گفته جناب مازندرانی بطور تصادفی به یک موشک کرم ابریشم برخورد نمودند.ال اقا شهید شد ولی رستم پور بسلامت اجکت کرد.

-1
فروند در سال 1366 به خلبانی علیرضا بیطرف و خان پور که به دلیل نقص فنی سقوط کرده و بیطرف شهید شده ولی خانپور اجکت میکنند.(احتمالا hydrolic failor)

مورد دیگر مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای سروان خلبان جعفر بهادران بود که نام کابین عقب وی را بخاطر ندارم و در درگیری با چندین فروند از هواپیماهای مهاجم عراقی در یک ساندویچ اتک مورد اصابت موشک یکی از آنان قرار گرفت که هر دو خلبان و کابین عقب بسلامت هواپیما را ترک گفتند.-1 فروند به خلبانی اقبالی و خورشیدی که در 10 مایلی پایگاه اصفهان سقوط کرده وهر دو شهید میشوند.(تاریخ و دلیل را نمیدانم)

-1 فروند به خلبانی بهرام قانعی و کابین عقب اصل داوطلب در سال 1367 که در تله جنگنده های عراقی افتاده و سرنگون میشوند .هر دو اجکت کرده ولی اصل داوطلب در اثر پیچیده شدن بند چتر دور گردن شهید میشود.( نوع هواپیماهای عراقی را نمی دانم
)

-1 فروند در سال 1383به خلبانی یک هنرجوی اف14 و ابوعطا که در اثر engine stall سقوط کرده و هردو شهید میشوند.

-1 فروند به خلبانی علیرضا کریمانی و کمکش در سال 1391 از پایگاه بوشهر که هر دو شهید شدند.دلیل اشکار نشده
.

در کل 14 فروند که فقط 4 فروند توسط عملیات جنگی عراق بوده باقی یا اشکال فنی بوده یا خطای انسانی!
 

10

Share this post


Link to post
Share on other sites

جناب معما ، من چند‌بار کتاب ارزشمند نبرد در آسمان رو مطالعه کرده‌ام ، اما چیزی در خصوص مورد هدف قرار دادن موشک کرم ابریشم توسط فونیکس به خاطر نمی‌آورم که در این کتاب اشاره شده باشد ، با توجه به اینکه در حال حاضر به کتاب دسترسی ندارم و ممکن است برخی از دوستان هم کتاب را نداشته باشند ، ممکن است در این خصوص بیشتر توضیح دهید.

البته با توجه به ابعاد بزرگ موشک کرم ابریشم و سرعت پایین آن ،  قفل کردن روی آن توسط تامکت و مورد اصابت قراردادن آن با فونیکس ، به هیچ وجه دور از دست‌رس نمی‌باشد .

 

در خصوص تامکت‌های مورد اصابت خودی هم فکر می‌کنم 1-تامکت مرحوم حزین و کابین عقب سید حسین حسینی و2- تامکت جناب ارصلان خادمی اصابتشان با پدافند خودی قطعی می‌باشد( کابین عقب جناب خانپور بوده‌اند یا جناب هاشم‌زاده؟)  ، در خصوص شهید جعفر مردانی و کابین عقب عبدالشاهی گفته می‌شود که سقوط به دلیل گردش شدید بلافاصله بعد از سوختگیری و وارد شدن هواپیما در اسپین بوده است و شلیک خودی‌ای در کار نبوده است.

 

در خصوص سه تامکت مورد اصابت قرار گرفته در سال 60 ، هم فکر می‌کنم عبارت بودند از 1- نظام‌آبادی و جلال آبادی 2- ابولفضل هوشیار و 3- جعفر بهادران که در سال 60 بودند و به قولی در یک روز یا چند روز پشت سر هم بوده‌اند

مورد جناب هرندی و احمد روستایی ، خود جناب هرندی در مستند نبرد تامکت‌ می‌گویند که مورد اصابت موشک میراژ‌ها قرار گرفتند ، صحبتی از سام 2 نبود.

مورد سال 67 که شما فرمودید نیز همان مورد مرحوم بهرام قانعی و کابین عقب شهید اصل داوطلب بوده که در ساندویچ اتک گرفتار شده بودند ، حال نمی‌دانم طبق فرمایش شما مورد اصابت میگ 23  قرار گرفته یا میراژ.

 

در ضمن این دو مورد را هم باید به لیست تامکت‌های سانحه داده اضافه کرد :

1- 7 اسفند 70 ، به خلبانی شهید اقبالی و کابین عقبی شهید خورشیدی به دلیل نقص فنی

2- سال 83 تامکت به معلمی شهید ابو عطا

به علاوه دو مورد سقوط قبل از انقلاب 1- به خلبانی مرحوم علی عابدی و کابین عقبی Painmann  به دلیل کمپرسور استال و 2- به خلبانی تیمسار هاشم‌پور و کابین عقبی تمیسار حزین ، به دلیل قرار گرفتن در اینورت اسپین

به علاوه تامکت 6062 شهید کریمایی و شهید فصیحی در سال 91

حسین جان ، پدر بنده هیچ موقع سرنگونی تامکت رو توسط میراژ به اواخر جنگ نسبت نداده‌اند و تاریخ آن را آبان یا آذر سال 60 ذکر نموده‌اند.

 

 

 

 

 

سلام جناب مازندارانی 

- در مورد هدف قرار گرفتن موشک کرم ابریشم می توانید مراجعه کنید به صفحه 138 الی 140 کتاب نبرد در آسمان خلبان عباس بابایی کمک فضل الله جاویدنیا مربوط به اواخرتابستان 63 که البته بعد از این پرواز به دستور جناب بابایی شلیک موشک ارزشمند فنیکس به کرم ابریشم ممنوع شد چون خلبان می توانست هدف را در ارتفاع کم و با سرعت خیلی پایین شناسایی نماید 

منطقه این درگیری مابین ماهشهر و خارک تعیین شده شلیک از فاصله حدود 15 مایلی توسط فنیکس بوسیله جاویدنیا انجام شده 

- در مورد شهید جعفر مردانی  در گزارش به صراحت نه هدف قرار گرفتن توسط موشک را و نه گردش شدید را ذکر کرده گزارش رادار ماهشهر هم به این مضمون هست که ناگهان از صفحه محو می شود متاسفانه چیزی درباره آخرین مکالمات خلبان هم در آن دیده نمی شود اتفاقا یک گزارش در این خصوص به دستخط جناب مازندارنی که بعد از جنگ هم نگاشته شده با عنوان مرحوم ستاری موجود می باشد 

- بله کاملا اسامی درست می باشد در مورد تامکت جناب هرندی هم حق با شماست 

- در مورد شهید اصل داوطلب هم در بیست و پنجم دی ماه 1365 در ایذه هواپیمایشان هدف قارار گرفت که بعد از اجکت بندهای 2-3-5-7 چتر دور گردن ایشان پیچیده می شود و باعث شهادت ایشان می شود چیزی که گزارش مرحوم قانعی می باشد درگیری با یک دسته هواپیمای عراقی بعنوان طعمه و هدف قرار گرفتن توسط یک فروند که در ارتفاع پایین پرواز می کرده عنوان شده آنجا احتمال آن را میگ 23 عنوان کرده هرچند به عقیده من این نوع پرواز عراقی ها باید میراژ این نوع پرواز را انجام داده باشد 

8

Share this post


Link to post
Share on other sites

سلام جناب مازندارانی 

- در مورد هدف قرار گرفتن موشک کرم ابریشم می توانید مراجعه کنید به صفحه 138 الی 140 کتاب نبرد در آسمان خلبان عباس بابایی کمک فضل الله جاویدنیا مربوط به اواخرتابستان 63 که البته بعد از این پرواز به دستور جناب بابایی شلیک موشک ارزشمند فنیکس به کرم ابریشم ممنوع شد چون خلبان می توانست هدف را در ارتفاع کم و با سرعت خیلی پایین شناسایی نماید 

منطقه این درگیری مابین ماهشهر و خارک تعیین شده شلیک از فاصله حدود 15 مایلی توسط فنیکس بوسیله جاویدنیا انجام شده 

با سلام خدمت جناب معما عزیز،

بنده چاپ پنجم کتاب را دارم و در آن صفحات در مورد کرم ابریشم صحبتی نشده:

ص136 و 137سال 1363، نیروی هوایی خسته ولی پر توان (نمایش هوایی در مهرماه، درگیری با هواپیمای دشمن و شلیک فینیکس که کم و کیف آن را بخاطر ندارند با انصارین در کابین عقب دی ماه، رژه 22 بهمن).

ص138 شبهای پایانی سال 1363، از شدت خستگی در هواپیما خوابم برد

ص139 تا 142 سال 1364، حرکتی بزرگ برای حفظ اف14 (داستان آموزش دورۀ خلبانی، شرکت در رژه 31 شهریور، داستان حسن صدقی، عطایی برای دافوس و رستمی جانشین، واجد سمیعی برای آموزش خلبانی اف-14)

 

بنده هم ماجرای درگیری با کرم ابریشم را بخاطر ندارم، البته من چاپ پنجم را دارم و شاید صفحات تغییر کردند.

5

Share this post


Link to post
Share on other sites

سلام جناب مازندارانی 

- در مورد شهید جعفر مردانی  در گزارش به صراحت نه هدف قرار گرفتن توسط موشک را و نه گردش شدید را ذکر کرده گزارش رادار ماهشهر هم به این مضمون هست که ناگهان از صفحه محو می شود متاسفانه چیزی درباره آخرین مکالمات خلبان هم در آن دیده نمی شود اتفاقا یک گزارش در این خصوص به دستخط جناب مازندارنی که بعد از جنگ هم نگاشته شده با عنوان مرحوم ستاری موجود می باشد 

 

بنا به روایت جناب مازندرانی این حادثه درست بعد از سوختگیری هوایی اتفاق افتاده که با توجه به نقطۀ ایستایی تانکرها بعید است که مورد هدف موشک دشمن قرار گرفته باشد.

5

Share this post


Link to post
Share on other sites

با  سلام.سوالی به ذهن من رسیده .

البته ربطی به مبحث بین دوستان ندارد. ولی فکر میکنم برای مطرح کردن آن همینجا بهترین است !

 

تا به حال چندین مورد شکار شدن شکارچیان توسط   بند چتر نجات  و شهادت آنان رخ داده و متاسفانه  به همین علت چندین خلبان خوب را از دست دادهایم آیا این اتفاق در شرایط خاص آب و هوایی  روی میدهد ؟ یا واقعا اتفاقی است ؟ نقص فنی است ؟ در باره این گونه وقایع آموزشهای خاص در نظر گرفته نشده ؟ و  هیچ راه کاری از دست خلبان گرفتار در این نوع مخمصه  در آن لحظات وجود ندارد ؟با توجه به اینکه همه چیز در چند ثانیه روی میدهد در مواقع غیر قطع شدن و شکستن گردن  برای رهایی از خفگی مدت  زمان بیشتری در اختیار خلبان است تا خود را از این گیر و دار نجات دهد... در  هواپیمایی خوبی  به مانند تام کت چرا باید اینگونه اتفاقات بیفتد ؟

11

Share this post


Link to post
Share on other sites

البته بنده زیاد وارد نیستم ولی فکر کنم حالت هواپیما به هنگام ایجکت کردن بی تأثیر نباشد.  مثلاً اگر هواپیما در حال Spin باشد ممکن است این حالت برای خلبان هنگام خروج ادامه داشته باشد و باعث پیچیدن طناب بدور بدن شود.  جمع یا Pack کردن چتر نیز در سقوط آزاد نقش مهمی دارد ولی نمیدانم برای اف-14 نیز دستی جمع میشود یا پک اوریجینال است!!

10

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت جناب معما عزیز،

بنده چاپ پنجم کتاب را دارم و در آن صفحات در مورد کرم ابریشم صحبتی نشده:

ص136 و 137سال 1363، نیروی هوایی خسته ولی پر توان (نمایش هوایی در مهرماه، درگیری با هواپیمای دشمن و شلیک فینیکس که کم و کیف آن را بخاطر ندارند با انصارین در کابین عقب دی ماه، رژه 22 بهمن).

ص138 شبهای پایانی سال 1363، از شدت خستگی در هواپیما خوابم برد

ص139 تا 142 سال 1364، حرکتی بزرگ برای حفظ اف14 (داستان آموزش دورۀ خلبانی، شرکت در رژه 31 شهریور، داستان حسن صدقی، عطایی برای دافوس و رستمی جانشین، واجد سمیعی برای آموزش خلبانی اف-14)

 

بنده هم ماجرای درگیری با کرم ابریشم را بخاطر ندارم، البته من چاپ پنجم را دارم و شاید صفحات تغییر کردند.

 

 

سلام دوست عزیز 

متاسفانه اشتباه ناشر باعث شده که چاپ پنجم همانند چاپ اول باشد 

بعد از چاپ اول کتاب سه مبحث به آن اضافه گردید که یکی از آنها در مورد همین موشک کرک ابریشم هست که در چاپهای دوم سوم و چهارم وجود دارد کتاب در حال حاضر در چاپ ششم هست که انشالله این مشکل هم برطرف می گردد 

 

درباره شهید مردانی هم مطمئنا اصلاعات جناب مازندارنی بسیار بیشتر هست و من زیاد روی حرف خودم ایستادگی نمی کنم و حتما اشتباه از من است 

10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now