Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

ناگفته‌های سقوط هواپیمای سی-۱۳۰ فرماندهان ارتش و سپاه

24 posts in this topic

با سلام.

من  از نظر فنی هواپیما  کوچکترین اطلاعاتی ندارم .  ولی تا جایی که میدانم ایم نوع هواپیما 4 موتور دارد که هر کدام مستقل ولی هماهنگ کار میکنند.

البته بهترین اساتید خلبان هم احتمال خرابکاری را در حد صفر دانستند.

ولی  این ماجرا مثل این  میماند که چهار اتومبیل  از یک نوع و با سوخت برابر و سرنشین مشابه با هم از یک نقطه به سمت مقصد مشابه و به موازات هم  حرکت کنند  و به یکباره هر چهار اتومبیل در یک منطقه و دقیقا با هم و در یک زمان خاموش شوند ! در حالی که  سوخت کافی هم دارند . که این اتفاق از وقایع عجیب و کم سابقه بوده.

که متاسفانه گروهی از بهترین های جنگ را از دست دادیم.

13 people like this

با سلام . جانا سخن از زبان میگویی . جناب مهدی 1357 بابت توضیح کوتاه شما سپاسگزارم . لطف میکنی اندکی بیشتر مطلب مشخص شده را برایم باز کنی . ارادتمند تلخک

با سلام

حجت الاسلام ري شهري در مصاحبه اي كه مدتي بعد از حادثه داشتند در مورد تئوري خرابكاري گفتند : مداركي پيدا شده است مثل آن كيف و سيمها اما هنوز چيزي ثابت نشده است. غرض از بيان اين مطلب تاييد خرابكاري و يا عنوان اينكه خرابكاري باعث سقوط هواپيما شد نبود اما به هر تقدير در خصوص اين موضوع كه اين حادثه خط مشي فكري حاكم بر ارتش را تغيير داد ترديدي وجود ندارد. علي صياد شيرازي در خاطرات خودش به صراحت عنوان مي كند كه فرماندهان رده بالاي ارتش ( فلاحي ، فكوري ، ظهيرنژاد و فرماندهان لشكر) سپاه را به عنوان نيروي نظامي نمي پذيرند و از اين موضوع انتقاد مي كند. علي اكبر هاشمي رفسنجاني قبل از حادثه C130 ، در خاطرات خودش عنوان مي كند حجت الاسلام ري شهري بر تعويض فرماندهان رده بالاي ارتش اصرار دارد و مي گويد بايد به جاي آنها افسران جوان و انقلابي بر سركار بيايند. اين سقوط ،‌ فارغ از حذف نقش راهبري فرماندهي بسيار توانا و صاحب نظر به نام فلاحي بر نيروهاي مسلح ،‌ حذف گروهي از فرماندهان باتجربه ارتش را نيز به دست علي صياد شيرازي به دنبال آورد كه فرماندهي يك افسر تازه سرگرد را بر نيروي زميني برنمي تابيدند

15 people like this

دستان جان

بنده خرابکاری را نه رد میکنم و نه قبول میکنم همچنین تخصصی در زمینه هواپیمای سی-۱۳۰ ندارم... اما ژنراتور های تامین برق و سیستمهای تهویه و .... همگی به موتور های هر هواپیمایی مرتبط هستند و از موتور ها نیروی خود را میگیرند. اینطور نیست؟

10 people like this

با سلام

علي اكبر هاشمي رفسنجاني قبل از حادثه C130 ، در خاطرات خودش عنوان مي كند حجت الاسلام ري شهري بر تعويض فرماندهان رده بالاي ارتش اصرار دارد و مي گويد بايد به جاي آنها افسران جوان و انقلابي بر سركار بيايند. اين سقوط ،‌ فارغ از حذف نقش راهبري فرماندهي بسيار توانا و صاحب نظر به نام فلاحي بر نيروهاي مسلح ،‌ حذف گروهي از فرماندهان باتجربه ارتش را نيز به دست علي صياد شيرازي به دنبال آورد كه فرماندهي يك افسر تازه سرگرد را بر نيروي زميني برنمي تابيدند

البته همگی بر این امر واقف هستیم که کم و بیش این تصفیه ها در ارتش پیش از جنگ بوقوع پیوست که باعث شد ضربه ای شدید بر پیکرۀ ارتش وارد بیاید.  جالب اینجاست که حدود یکسال پس از جنگ نیز این امر بر بعضی ها مشتبه نشده بود و کماکان در پی ارتقاء افسران کم تجربه یا بی تجربه ولی انقلابی ومتدین بودند!  بنظرم این گویای این مطلب است که اولویت جنگ نبوده بلکه حفظ انقلاب بوده.

دستان جان

بنده خرابکاری را نه رد میکنم و نه قبول میکنم همچنین تخصصی در زمینه هواپیمای سی-۱۳۰ ندارم... اما ژنراتور های تامین برق و سیستمهای تهویه و .... همگی به موتور های هر هواپیمایی مرتبط هستند و از موتور ها نیروی خود را میگیرند. اینطور نیست؟

من جزء با سیمیلاتور با چیزی دیگه ای نمیپرم ولی Electric Failure یکی از چالشهای پروازها است در کنار از دست دادن هیدرولیک، ایویونیک و غیره.  درست است که برق از موتورها گرفته میشود ولی الزاماً قطع برق منوط به خاموش شدن موتور نمی باشد.

سی 130 ها مجهز به سیستم APU نیستند یا این همان APU بود که کار نمی کرد؟ :1 (19):

11 people like this

با سلام خدمت جناب دستان ،بنده هم تخصصی در این تایپ ندارم ولی در چند پروازی که بعنوان سرنشین با آن داشتم موتورها صدای بلندی دارند که به آسانی در کابین قابل شنیدن است پس چگونه خلبان تصور بر خاموش بودن موتورها و اقدام به ری استارت نموده است؟ ضمن اینکه در خاطرات یکی از سرنشینان خاموشی چراغها و موتورها در یک لحظه عنوان شده و ایشان می گوید در یک لحظه همه سیستمهای برقی خاموش و سکوت مطلق برقرار شد.

10 people like this

دستان جان

با سلام خدمت جناب دستان ،بنده هم تخصصی در این تایپ ندارم ولی در چند پروازی که بعنوان سرنشین با آن داشتم موتورها صدای بلندی دارند که به آسانی در کابین قابل شنیدن است پس چگونه خلبان تصور بر خاموش بودن موتورها و اقدام به ری استارت نموده است؟ ضمن اینکه در خاطرات یکی از سرنشینان خاموشی چراغها و موتورها در یک لحظه عنوان شده و ایشان می گوید در یک لحظه همه سیستمهای برقی خاموش و سکوت مطلق برقرار شد.

دوستان من ان چیزی رو که به صورت رسمی و از تحقیقات دو تیم کاملا مستقل از این ماجرا به دست امده را عنوان کردم.دیگر فکر نمیکنم لزومی به ادامه بحث باشد.

11 people like this

من از یه ادم موثق شنیدم که موتورهای هواپیما تا لحظه آخر داشت کار میکرد و قطع ناگهانی برق هواپیما این شبهه رو برای خلبان به وجود اورد که فکر میکرد تمام موتورها از دست رفته...اون بنده خدا میگفت کارشناس اورده بودن و اون این حالت خلبان و شرایط حاکم براون رو طبیعی دونسته و هنین باعث تبریه خلبان شد..

خلبان پس زمینه ذهنش موضوع خرابکاری و ویژگی مسافراش دست بدست هم دادن این اتفاق بی افته..

نهایت اینکه کار کردن موتورها اثبات شده بود تا لحظه آخر....

10 people like this

درود و عرض ادب

اقا ما دير رسيديم حذف شد!! وقتشو يه كم بيشتر ميكردين !

8 people like this

ساعاتی قبل از شهادت

5zfs_20989013_2005520263068190_318963287

شهید سرهنگ خلبان جواد فکوری ، شهید محمد جهان آرا و شهید سرتیپ ولی الله فلاحی در بازدید از منطقه عملیات ثامن الائمه (شکست حصر آبادان) 7 مهر 1360

ساعاتی پس از گرفته شدن این عکس این فرماندهان با یک فروند هواپیمای سی-130 از فرودگاه اهواز به طرف تهران پرواز کردند که در نزدیکی های تهران هواپیما دچار مشکل شد و سقوط کرد و هر سه نفر به اضافه سرلشکر موسی نامجو (وزیر دفاع) و 75 نفر دیگر از سرنشینان (شامل مجروحان جنگ ، مسافران و خدمه) به شهادت رسیدند و 22 نفر زنده ماندند.

به نقل از: آقای پرهام پرند

5 people like this