Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

اصطلاح "جنگ سرد" را چه کسی ابداع کرد؟

 اصطلاح جنگ سرد توسط برنارد باروک، سیاستمدار آمریکایی، ابداع شد. 
پس از جنگ جهانی دوم، بر سر مسائلی چون سرنوشت آلمان، اروپای شرقی و ... اختلافاتی بین امریکا و هم‏پیمانانش با شوروی پدید آمد که باعث جنگ تبلیغاتی وسیعی علیه یک‏دیگر گردید. 

این جنگ رسانه‏ای و تبلیغاتی در نهایت توسط برنارد باروک، سیاست‏مدار امریکایى به عنوان جنگ سرد مطرح شد و این واژه از این زمان برای توصیف روابط شرق و غرب وارد فرهنگ سیاسی جهان گردید. 

به بیان دیگر جنگ سرد اصطلاحی است که نخستین بار در مورد جنگ روانی و تبلیغاتی بین شوروی و کشورهای کمونیست از یک طرف و کشورهای بلوک غرب از سوی دیگر به کار برده شد. در این جنگ، کشورهای متخاصم به جای توسل به زور و اقدام به جنگ، به تبلیغات و عملیات ایذایى علیه یک‏دیگر اکتفا می‏کنند. 

در جنگ سرد هم‏چنین حالت کشمکش دو کشور که هر یک می‏کوشد خود را قوی و کشور مقابل را ضعیف نشان دهد به وفور یافت می‏شود. 

در این میان، کشورهای بلوک شرق و غرب، پیمان‏های متعددی علیه هم منعقد کردند که انعقاد پیمان‏های ناتو، سیتو و پیمان‏های دوجانبه امریکا با کشورهای جهان سوم به منظور قرنطینه و محاصره بلوک کمونیست، و نیز پیمان ورشو در شرق، از جمله عوارض و جنبه‏های دیگر جنگ سرد به شمار می‏آیند. 

پس از جنگ در حالی که آمریکا در تلاش بود تا کمونیسم را در جهان محدود کند گستره جنگ سرد به بسیاری از نقاط جهان به ویژه اروپای غربی، خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا کشیده شد. در این دوره جهان با بحران‌های مکرر مانند ساخت دیوار برلین (۱۹۸۹-۱۹۶۱)، جنگ کره (۱۹۵۰-۱۹۵۳)، جنگ ویتنام (۱۹۵۹-۱۹۷۵)، بحران موشکی کوبا (۱۹۶۲) و جنگ شوروی در افغانستان (۱۹۷۹-۱۹۸۸) روبه‌رو شد که هر لحظه امکان یک جنگ جهانی را ایجاد می‌کرد اما در نهایت این اتفاق رخ نداد. 

یکی از دلایل مهم دوری هر دو طرف از ایجاد یک جنگ مستقیم دسترسی آنها به جنگ‌افزار هسته‌ای و ترس از استفاده طرف مقابل از این سلاح‌ها بود. 

پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال، ۱۹۴۵ تنش بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی از سرگرفته شد. این تنش در سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۷ افزایش یافت. در این باره تاریخ‌نگاران دیدگاه‌های متفاوتی دارند، اما به باور همه آنها سال آغاز جنگ سرد ۱۹۴۷ بوده‌است. 

درباره تاریخ پایان آن، عده‌ای آن را هم‌زمان با سقوط دیوار برلین در ۱۱ نوامبر۱۹۸۹ و گروهی آن را هم‌زمان با تاریخ تجزیه اتحاد جماهیر شوروی در ۲۵ دسامبر ۱991 می‌دانند. 

به طور کلی ویژگی‏های جنگ سرد عبارتند از: آماده‌سازی نیروهای نظامی دو طرف و مسلح شدن به سلاح‏های هسته‏ای، مبارزه تبلیغاتی بسیار فشرده در دو طرف، عدم انجام هیچ گفت‏وگوی موفقیت‏آمیز بین طرفین و سرایت کشاکش کمونیسم و سرمایه‏داری به جهان سوم

hasa-n-a-li____ebrahimi___said_______%D8

 

http://aftabnews.ir/vdcfjtdyjw6d00a.igiw.html

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

مقاله بسیار جالبی بود . کاش درباره علل و دلایل سقوط ابرقدرت شرق ( شوروی ) و در نتیجه سقوط بلوک شرق و کمونیسم هم ، اساتید و دوستانی که اطلاعات و مطالبی دارند ، دریغ نفرمایند .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

مقاله بسیار جالبی بود . کاش درباره علل و دلایل سقوط ابرقدرت شرق ( شوروی ) و در نتیجه سقوط بلوک شرق و کمونیسم هم ، اساتید و دوستانی که اطلاعات و مطالبی دارند ، دریغ نفرمایند .

با سلام خدمت جناب Mojalli بزرگوار سوال خوبی پرسیدید  دلیل سقوط ویا بهتر بگویم تجزییه شوروی کمک آمریکا بود مستحضر هستید شوروی سابق از انضمام چند کشور به روسیه ی تزاری ازجمله برخی شهرهای کشور عزیزمان به روسیه بود .وقتی سیاست مداران آمریکایی یک کشور ابر قدرت را مقابل سیاست سرمایه داری خود میدیدند به فکر تجزییه شوروی افتادند برای این منظور وابتدا ی امر به فکر تحریک  جمهوریها وسرزمینهای الحاق شده به روسیه بر آمدند که دراین میان رسانه ها ودستگاه های جاسوسی بویژه آمریکا بیشترین واصلی ترین نقش را ایفا نمودند .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

جناب ناشناس عجیب همانگونه که مطلع می باشید از پایان جنگ جهانی دوم همواره این رقابت و دشمنی بین این دو ابرقدرت وجود داشت که البته به درگیری مستقیم نینجامید اما همانطور که در مقاله استاد عزیز ابراهیمی سعید امده بود از طریق طرفداری از جناحهای مورد نظر خود مثل جنگ های کره ، ویتنام ، افغانستان و ... غیرمستقیم در پی ضربه زدن به یکدیگر بودند . بنابراین در این که این دو ابر قدرت درپی ضربه زدن به یکدیگر بودند ، شکی وجود ندارد . اما به نظر می رسد استقلال جمهوری های شوروی سابق در پی تضعیف حکومت مرکزی شوروی بوده باشد که همانطور که فرمودید امریکا در ان نقش داشت و بنده علاقه مند به شناخت و دریافت این دلایل می باشم .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

درود بر شما جناب Mojalli بزرگوار به نظر بنده چیزی که رسانه های آمریکایی بیشتر روی آن مانور دادند این بود که اصل مکتب  وآرمان حریف اصلی خود یعنی شوروی را زیر سوال بردند چرا که دارای اشکالات و تبعاتی برای مردم شوروی بود افزایش فقر خفقان شدید در دوران شوروی سابق نبود آزادی بیان اردوگاه های کار اجباری و... همه ی این عوامل ودر نتیجه افزایش نارضایتی های عمومی مردم همه وهمه وصد البته دخالت دولت مردان آمریکایی عواملی بودند که موجب فروپاشی شوروی سابق شدند . این عواملی که دربالا ذکر شد را میتوان به عنوان نقطه ضعف ویا نقطه ی آسیب پذیر اتحادجماهیر شوروی دانست .چرا که به نظر بنده این عوامل کمک بزرگی به دولت مردان آمریکایی کرد تابتوانند از این نقطه ضعف حریف خود بهترین استفاده را نمایند .در اینجا شاید بد نباشد اشاره ای نمایم به فیلم سینمایی کمپانی که از رسانه ی ملی ودر 3 قسمت پخش میشد ودر آن به جاسوس بازی هر 2 ابر قدرت ودرنهایت تجزیه ی  شوروی سابق اشاره ا ی داشت .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0