Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

سامانه پدافند مرصاد

07178912816821544503.jpg

 

سامانه مرصاد قابليت شناسايي هدف در فاصله 150 كيلومتري توسط رادار كاوش، قفل نمودن روي آن در فاصله 80 كيلومتري و مورد هدف قراردادن آن در بيشينه برد 45 كيلومتري را دارد
سامانه پدافند هوايي ميانبرد و ارتفاع متوسط مرصاد كه سال گذشته معرفي شد هم اكنون به صورت عملياتي در اختيار يگان هاي پدافند هوايي در نقاط مختلف كشور است. اين سامانه كه با بهره گيري از تجارب عملياتي 8 سال دفاع مقدس و كاربري سامانه بسيار موفق هاوك ساخته شده در مرحله توليد انبوه قرار داشته و با آماده شدن آتشبارها پس از آزمايشات به يگان هاي عملياتي تحويل داده مي شود.
در اين سامانه رادار جستجو و كشف هدف «كاوش» كار يافتن اهداف را بر عهده دارد. اهداف كشف شده دسته بندي و ارزيابي شده و اطلاعات به واحد فرماندهي و كنترل ارسال مي شود. رادار جستجوگر ارتفاع پست «جويا» نيز براي كمك به كشف و ردگيري اهدافي كه در ارتفاع پايين پرواز مي كنند ايفاي نقش مي كند. با كمك اين رادار مرصاد توانايي انهدام اهداف پروازي در ارتفاع پايين را نيز دارد. با تشخيص مركز كنترل آتش سامانه، وظيفه ردگيري و قفل روي اهدافي كه خطرناك تر تشخيص داده مي شود به رادار ردگير «هادي» سپرده شده و اين رادار كه سامانه هاي الكترواپتيكي نيز با آن همراه و هماهنگ شده اند كار تأمين اطلاعات لازم براي هدايت موشك نيمه فعال راداري را به سمت هدف تا لحظه اصابت به آن به انجام مي رساند.

 

97017028066414771147.jpg

 

يكي از آخرين عكسها از رادار كاوش
در ادامه به برخي جزئيات جديد اعلام شده از اين سامانه كه تماماً توسط متخصصان داخلي ساخته شده است اشاره مي كنيم.
سامانه مرصاد قابليت شناسايي هدف در فاصله 150 كيلومتري توسط رادار كاوش، قفل نمودن روي آن در فاصله 80 كيلومتري و مورد هدف قراردادن آن در بيشينه برد 45 كيلومتري را دارد. برد هدف قرار دادن در سامانه هاي موشكي بجز برد رادار به برد موشك نيز وابسته است كه در همين نمونه سامانه مرصاد در صورت بهسازي موشكها يا بكارگيري موشك جديد و دوربردتر امكان درگيري با اهداف تا 80 كيلومتر نيز ممكن است. در مورد رادار كاوش نيز بايد به اين نكته اشاره كرد كه نسبت به نمونه قبلي يك آنتن سفيد رنگ هم به بالاي آنتن اصلي اضافه شده است.
با توجه به تهديدات روز كه اهداف با سطح مقطع راداري(RCS) كم هستند، در طراحي اين سامانه تلاش زيادي شده است تا قابليت درگيري مؤثر با اين تهديدات ايجاد شود كه منجر به ايجاد توانايي كشف اهداف با سطح مقطع بسيار كم در حدود 0.5 مترمربع و در فاصله 110 كيلومتري شده است. با اين ويژگي اغلب موشكها، پهپادها و هواپيماهاي جنگنده نسل چهارم پيشرفته به اهدافي عادي براي مرصاد تبديل مي شوند. به عنوان مثال منابع خارجي RCS نمونه هاي بهسازي شده جنگنده اف-16 را حدود 1.2 متر مربع، بمب افكن بي-1 را 0.75، بمب افكن بي-2آ را 0.1، جنگنده فرانسوي رافال را 0.1 تا 0.2 و براي جنگنده اروپايي تايفون(كه اخيراً توسط عربستان سعودي به خدمت گرقته شده) اعدادي در حدود 0.014 تا  0.42 را ذكر كرده اند. هر چند بين اعداد اعلام شده در منابع مختلف تفاوتهايي به چشم مي خورد اما نمونه هاي ذكر شده حد پايين بودند. همچنين بايد دقت كرد اعداد اعلام شده در منابع سطح مقطع راداري اين هواپيماها از روبرو هستند كه در درگيري هاي هوايي ملاك ارزيابي است و در نگاه از زاويه هاي مايل از پايين اين اعداد كمي بيشتر نيز مي شوند.

 

07189324267502906173.jpg

رادار جويا 
محاسبات با فرمول هاي پايه اي كاركرد رادارها نشان مي دهد سامانه اي كه هدف 0.5 مترمربعي را در 110 كيلوكتري كشف مي كند هدفي با سطح مقطع راداري 0.01 مترمربع را در برد بيش از 40 كيلومتر كشف خواهد كرد از اينرو با اضافه كردن قابليت هايي نظير شبكه كردن سامانه هاي راداري مرصاد با هم اين قابليت از بعضي جنبه ها افزايش نيز خواهد يافت.
گفتني است در مصاحبه فرماندهي محترم قرارگاه پدافند هوايي كشور با مجله صف عنوان شده است كه سامانه هاي موشكي اين قرارگاه موفق به سرنگوني اهدافي با سطح مقطع راداري كمتر از 0.01 مترمربع شده اند كه البته به نوع سامانه اشاره اي نشده است اما در هر صورت قابليت بالاي آن را مي رساند. همچنين اشاره شده كه سامانه هاي هاوك نيز موفق به سرنگوني پهپادها شده اند. اين مسئله نشان دهنده بهسازي سامانه هاي قبلي در كنار بكارگيري سامانه جديد است
.

 

 

 

رادار هادي و سامانه الكترواپتيك هماهنگ با آن
در اينجا لازم است اشاره كنيم اساساً در شبكه يكپارچه پدافنده هوايي كه امروزه به طور كامل در كشور محقق شده است، كار كشف دوربرد اهداف پنهانكار(سطح مقطع راداري بسيار پايين) بر عهده انواع سامانه هاي نيمه متحرك و تمام متحركي چون رادارهاي كاستا، نبو، كاشف و مطلع الفجر است كه در فواصل مختلف از آتشبارها و نقاط كور مستفر مي شوند. به عنوان مثال سامانه راداري بومي مطلع الفجر توانايي ردگيري 100 هدف و برد 300 كيلومتر و سامانه راداري كاشف-2 نيز برد 150 تا 200 كيلومتر دارد. اطلاعات اين سامانه ها به صورت لحظه اي در اختيار واحدهاي كنترل قرار گرفته و به مناسب ترين سامانه ها از نظر موقعيت نسبت به هدف اطلاع داده شده و اين سامانه ها با كمك رادارهاي پيش گفته به طور كاملاً مؤثر وارد مراحل ردگيري و درگيري با هدف مي شوند.
بايد اين نكته را نيز در نظر داشت كه با توجه به رشد فناوري هاي بومي در كشور اين سامانه ها از نظر قابليت هاي عملياتي در حال ارتقاء بوده و نسل هاي بعدي با امكانات بيشتر نيز در راه هستند.
مرصاد طبق اعلام وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح داراي قابليت شليك همزمان به دو هدف است. با نگاهي به تصاوير منتشر شده از تحويل مرصاد به پدافند تهران در شهريور ماه گذشته و نمايشگرهاي روبروي كاربران در چند عكس عبارت Hadi b به چشم مي خورد كه مي تواند نشان دهنده استفاده از دو رادار كشف و تعقيب هادي براي هدايت موشك در هر آتشبار مرصاد باشد. بدين ترتيب هر رادار وظيفه هدايت يك موشك را بر عهده داشته و مجموعاً سامانه توانايي درگيري همزمان با دو هدف متمايز را مي يابد. مي توان حدس زد با شبكه سازي تعداد بيشتري از رادارهاي هادي با هر آتشبار امكان درگيري با تعداد بيشتري هدف هم ممكن باشد.
  البته با توجه به ساخت داخل بودن سامانه حتماً امكان توليد اين رادار به تعداد دلخواه وجود دارد. به هر حال همين قابليت درگيري همزمان با دو هدف نيز مطلوب بوده و در آينده و با بكارگيري رادارهايي با فناوري آرايه فازي به جاي رادار فعلي هادي قطعاً توان مرصاد در درگيري همزمان با چندين هدف بهبود يافته و در نتيجه در فضاي نبرد نامتقارن به افزايش قدرت دفاعي كشور كمك شاياني مي شود
از ديگر ويژگي هاي سامانه مرصاد كه نسبت به نسل قبلي سامانه هاي ميانبرد موجود در كشور بايد به آنها اشاره كرد قابليت تحرك و جابجايي بالا و زمان استقرار و نصب و راه اندازي بسيار كوتاه اين سامانه است كه باعث افزايش كارايي عملياتي اين سامانه تحت شرايط سخت نبرد به خصوص در مواجه با دشمني با كميت بالا خواهد شد.
به گزارش مشرق، قابليت ECCM به منظور كارآمدي در جنگ هاي مدرن امري ضروري است كه با افزوده شدن اين توانايي به مرصاد اين سامانه در برابر دشمناني با فناوري هاي پيشرفته كارا باقي مي ماند. گفتني است ECCM به معناي مقابله با جنگ الكترونيك طرف مقابل است. در واقع ابتدا يك طرف اقدام به ايجاد اختلالات الكترونيكي كرده و طرف ديگر براي مقابله از ECCM استفاده مي كند.
مرصاد با توجه به فناوري هاي نوين از ابتدا با رويكرد بهره گيري از سامانه هاي ديجيتال و نيمه هادي طراحي و ساخته شده است كه  شامل تمامي بخش هاي الكترونيكي گيرنده، پردازشگر و بخش هاي فرماندهي و كنترل مي شود.
از اينرو اجزاي اين سامانه علاوه بر خودكار شدن بسيار از بخش ها و نياز به نفرات كمتر براي كاربري، داراي قابليت اطمينان بسيار بالاتر(با توجه به احتمال كم خرابي سامانه هاي ديجيتال در قياس با آنالوگ) و عمر خدمتي بيشتر، زمان آماده بكار و روشن بودن بيشتري نيز دارند. همچنين وضعيت كاركردي تمام اجزاي سامانه به صورت لحظه اي توسط كاربران قابل مشاهده است.
در مرصاد با نگاهي نوآورانه و ساختارشكن، فرآيند كاري سامانه و همچنين اجزاي مرتبط با انسان در آن به نحوي طراحي شده تا كار با آن ساده تر از سامانه هاوك باشد. همچنين استفاده از سامانه هاي Auto Levelling  به جاي سامانه هاي دستي به منظور متعادل نمودن تريلرهاي سامانه هاي راداري از بهسازي هاي مكانيكي مرصاد نسبت به نسل قبلي است.
سامانه مرصاد را بايستي برخوردار از دو بازو دانست كه يكي سامانه هاي كشف و رديابي هدف و بازوي ديگر موشكهاي آن براي انهدام هدف است. در بخش راداري علاوه بر مطالب بالا بايد اضافه كنيم كه مرصاد با توجه به بهره گيري از سامانه راداري كارآمد، پردازگرش هاي سريع و الگوريتم هاي بومي در ردگيري اهداف توانايي مقابله با موشك هاي بالستيك را نيز دارد. هر چند كارشناسان بيان مي كنند فقط برخي از موشك هاي بالستيك تاكتيكي احتمالاً توسط مرصاد قابل تهديد است اما اصل وجود اين قابليت مهم در اين سامانه نشان از پيشرفت چشمگير متخصصان دفاعي كشور دارد كه به معني ارتقاء مستمر در آينده و در نتيجه بهبود همين توانمندي ذكر شده است.
 

99038556224677318120.jpg

شليك موشك از سامانه مرصاد
بازوي دوم سامانه كه موشكهاي معرفي شده براي آن است شاهين و شلمچه نام دارند كه تفاوت هاي اندكي در مشخصات عملياتي اعلام شده آنها ديده مي شود. اين موشك ها بر روي پرتابگر(لانچر) سه فروندي قرار دارند كه اين بخش نيز مانند خود موشك از طراحي جديدي برخوردار است. اين سامانه به صورت استاندارد و در كمينه تعداد پرتابگرها از دو پرتابگر استفاده مي كند. زيرسامانه هاي مختلف اين پرتابگر مورد بازبيني و ارتقاء قرار گرفته و با قابليت اطمينان بالاتر مورد استفاده قرار مي گيرد.
در مجموع با توجه به جزئيات اعلام شده از اين سامانه مي توان به اين نتيجه رسيد كه نسل هاي بعدي مرصاد نيز در راه هستند تا لايه هاي دفاعي آسمان كشور مستحكم تر شده و ضمن رساندن بازدارندگي به بيشترين حد ممكن، در روز واقعه نيز خوش بدرخشند.

8

Share this post


Link to post
Share on other sites

آشنایی با سامانه پدافند هوایی میانبرد و ارتفاع متوسط مرصاد

mersad.jpg

دفاع > امنیت -

سامانه پدافند هوایی میانبرد و ارتفاع متوسط مرصاد با بهره گیری از تجارب عملیاتی 8 سال دفاع مقدس و کاربری سامانه بسیار موفق هاوک ساخته شده است.

در این سامانه رادار جستجو و کشف هدف «کاوش» کار یافتن اهداف را بر عهده دارد. اهداف کشف شده دسته بندی و ارزیابی شده و اطلاعات به واحد فرماندهی و کنترل ارسال می شود.

 

 

رادار جستجوگر ارتفاع پست «جویا» نیز برای کمک به کشف و ردگیری اهدافی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند ایفای نقش می‌کند. با کمک این رادار مرصاد توانایی انهدام اهداف پروازی در ارتفاع پایین را نیز دارد.

 

 

 

با تشخیص مرکز کنترل آتش سامانه، وظیفه ردگیری و قفل روی اهدافی که خطرناک تر تشخیص داده می شود به رادار ردگیر «هادی» سپرده شده و این رادار که سامانه های الکترواپتیکی نیز با آن همراه و هماهنگ شده اند کار تأمین اطلاعات لازم برای هدایت موشک نیمه فعال راداری را به سمت هدف تا لحظه اصابت به آن به انجام می‌رساند.

 

سامانه مرصاد قابلیت شناسایی هدف در فاصله 150 کیلومتری توسط رادار کاوش، قفل نمودن روی آن در فاصله 80 کیلومتری و مورد هدف قراردادن آن در بیشینه برد 45 کیلومتری را دارد.

 

برد هدف قرار دادن در سامانه های موشکی بجز برد رادار به برد موشک نیز وابسته است که در همین نمونه سامانه مرصاد در صورت بهسازی موشکها یا بکارگیری موشک جدید و دوربردتر امکان درگیری با اهداف تا 80 کیلومتر نیز ممکن است.

 

 

mersad.jpg3.jpg

 

 

در طراحی این سامانه تلاش زیادی شده است تا قابلیت درگیری مؤثر با این تهدیدات ایجاد شود که منجر به ایجاد توانایی کشف اهداف با سطح مقطع بسیار کم در حدود 0.5 مترمربع و در فاصله 110 کیلومتری شده است.

 

با این ویژگی اغلب موشکها، پهپادها و هواپیماهای جنگنده نسل چهارم پیشرفته به اهدافی عادی برای مرصاد تبدیل می‌شوند.

به عنوان مثال منابع خارجی RCS نمونه‌های بهسازی شده جنگنده اف-16 را حدود 1.2 متر مربع، بمب افکن بی-1 را 0.75، بمب افکن بی-2آ را 0.1، جنگنده فرانسوی رافال را 0.1 تا 0.2 و برای جنگنده اروپایی تایفون اعدادی در حدود 0.014 تا 0.42 را ذکر کرده اند.

مرصاد طبق اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دارای قابلیت شلیک همزمان به دو هدف است.

 

از دیگر ویژگی های سامانه مرصاد که نسبت به نسل قبلی سامانه های میانبرد موجود در کشور باید به آنها اشاره کرد قابلیت تحرک و جابجایی بالا و زمان استقرار و نصب و راه اندازی بسیار کوتاه این سامانه است که باعث افزایش کارایی عملیاتی این سامانه تحت شرایط سخت نبرد به خصوص در مواجه با دشمنی با کمیت بالا خواهد شد.

 

mersad.jpg2.jpg

 

 

قابلیتECCM (مقابله با جنگ الکترونیک طرف مقابل) به منظور کارآمدی در جنگ های مدرن امری ضروری است که با افزوده شدن این توانایی به مرصاد این سامانه در برابر دشمنانی با فناوری‌های پیشرفته کارا باقی می ماند.

مرصاد با توجه به فناوری های نوین از ابتدا با رویکرد بهره گیری از سامانه‌های دیجیتال و نیمه هادی طراحی و ساخته شده است که شامل تمامی بخش های الکترونیکی گیرنده، پردازشگر و بخش های فرماندهی و کنترل می‌شود.

 

از این رو اجزای این سامانه علاوه بر خودکار شدن بسیار از بخش ها و نیاز به نفرات کمتر برای کاربری، دارای قابلیت اطمینان بسیار بالاتر (با توجه به احتمال کم خرابی سامانه های دیجیتال در قیاس با آنالوگ) و عمر خدمتی بیشتر، زمان آماده به کار و روشن بودن بیشتری نیز دارند. همچنین وضعیت کارکردی تمام اجزای سامانه به صورت لحظه ای توسط کاربران قابل مشاهده است.

 

mersad.jpg4.jpg

 

 

در مرصاد با نگاهی نوآورانه و ساختارشکن، فرآیند کاری سامانه و همچنین اجزای مرتبط با انسان در آن به نحوی طراحی شده تا کار با آن ساده تر از سامانه هاوک باشد. همچنین استفاده از سامانه های Auto Levelling به جای سامانه های دستی به منظور متعادل نمودن تریلرهای سامانه های راداری از بهسازی های مکانیکی مرصاد نسبت به نسل قبلی است.

سامانه مرصاد را بایستی برخوردار از دو بازو دانست که یکی سامانه های کشف و ردیابی هدف و بازوی دیگر موشک‌های آن برای انهدام هدف است.

 

در بخش راداری، مرصاد با توجه به بهره گیری از سامانه راداری کارآمد، پردازش‌گرهای سریع و الگوریتم های بومی در ردگیری اهداف توانایی مقابله با موشک های بالستیک را نیز دارد.

 

 

mersad.jpg1.jpg

 

 

بازوی دوم سامانه که موشکهای معرفی شده برای آن است شاهین و شلمچه نام دارند. این موشک‌ها روی پرتابگر (لانچر) سه فروندی قرار دارند که این بخش نیز مانند خود موشک از طراحی جدیدی برخوردار است.

این سامانه به صورت استاندارد و در کمینه تعداد پرتابگرها از دو پرتابگر استفاده می کند. زیرسامانه های مختلف این پرتابگر مورد بازبینی و ارتقاء قرار گرفته و با قابلیت اطمینان بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد

 

 

http://hamshahrionline.ir/details/186040

5

Share this post


Link to post
Share on other sites

داستان این سامانه مثل ماشین  پژو  ار دی هست!

مشرق بعضی مواقع چیزای می نویسه که ... بنده خداها  نیت شون خوبه می خوان بگن ما ضعیف نیستیم درصورتی که ما قوی هم نیستیم!

تصویر دوم همون رادار مسیر یابی و هدایت موشک  هاوک است که فقط انتن های اون باز شده : GRIMACE :  ... نو اوریش  فقط اونجاشه! : DIZZY :

7

Share this post


Link to post
Share on other sites

داستان این سامانه مثل ماشین  پژو  ار دی هست!

مشرق بعضی مواقع چیزای می نویسه که ... بنده خداها  نیت شون خوبه می خوان بگن ما ضعیف نیستیم درصورتی که ما قوی هم نیستیم!

تصویر دوم همون رادار مسیر یابی و هدایت موشک  هاوک است که فقط انتن های اون باز شده : GRIMACE :  ... نو اوریش  فقط اونجاشه! : DIZZY :

 

سلام

دوست بزرگوارم حبیب آقا

 

صنعت تجهیزات ایران ، همانند بچه نو پایی هست که چهار دست و پا رفتن، روی دو پا رفتن ، زمین خوردن ، و... را باید تجربه کند و همیشه هم در هر شرایطی هم خود بچه و هم خانواده از چگونگی مسیر یابی بچه راضی هستند

پس باید تحمل کرد انواع کمبودها را

فقط باید بگوییم انشاالله بهتر خواهد شد

البته نظر من اینه

ارادت

5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0