Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

ایده ایده نوین برای پدافند

50 posts in this topic

درود و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز

من نمیدونم چرا این مبحث ایده های نوین خشکیده و کسی ایده ای نمیده. آیا واقعا ایده ای وجود ندارید یا از بیانش ترس دارید ؟ 

البته بنده دلیل این حرکت بد رو بیشتر این نرم افزارهای اجتماعی تلگرام و ... میدونم ضمن اینکه از روی تنبلی انجمن هم شده آلبوم عکس  : FIRE :

حالا که کسی کاری انجام نمیده باز هم خودم این ایده های بکر رو به نمایش میذارم واستون جوونهای کوپنی  : CRAZY :

خوب دیگه کافیه بریم سر اصل مطلب 

**

*

این ایده کاملا خام هست و در اینجا به بحث میذارم تا به نتیجه برسیم به امید خدا (در ضمن هر کدوم از دوستان سایر ایده ها رو جمع بندی کنه و به پایان برسونه یه جایزه داره  : LOVE : )

هدف از پدافند هوایی چیست؟ قطعا اولین هدف پیشگیری از حمله دشمن و بعد جلوگیری از دستیابی به اهداف مورد نظر دشمن و در آخر سرنگون کردن دشمن می باشد. 

از پدافند هم بیشتر در اطراف مکان های مهم اقتصادی و نظامی و سیاسی استفاده میشه . اما سیستم ها هر روز پیچیده تر و گرانتر میشوند ضمن اینکه همه موشک های شلیک شده نیز به هدف نمیخورند و این یعنی هزینه بیشتر. 

اما چرا اینقدر پیچیده فکر میکنیم و بدنبال راه حل ساده تری نیستیم ؟ 

بر میگریدم و به نقطه ضعف هواپیمای جنگی نگاهی میندازیم.

ظاهرا یکی از نقاط ضعف هواپیماهای شکاری ورودی هوای موتور و FOD هست که در صورت ورود یک جسم خارجی میتونه منجر به سقوط هواپیمای دشمن بشه. اما از این نقطه ضعف چطور میشه استفاده کرد؟ 

البته در این سیستم رادار کاشف قابل حذف شدن نیست و باید حضور دشمن رو متوجه بشیم. 

و اما سیستم اصلی که بجای موشک قرار هست استفاده بشه چی میتونه باشه ؟ 

فرض کنید چیزی شبیه بادکنک اما ضحیم تر و با خاصیت چسبندگی بالا وارد ورودی هوای موتور بشه ؟ احتمالا میتونه باعث سقوط هواپیما بشه. درسته ؟ 

پس احتیاج به طراحی وسیله ای داریم که بتونه به کمک گاز هلیوم یا گازهای مشابه با سرعت بالایی اقدام به باد کردن (فرض کنید) بادکنک کنه و اونها رو در هوا رها کنه. اونوقت چی داریم ؟ یک آسمون پر از بادکنک ضخیم و چسبناک که بصورت پرده ای جلوی هواپیمای دشمن کشیده شده. حالا هواپیمای دشمن باید چکار کنه ؟ وارد این پرده بشه و خودش رو به کشتن بده و یا دور بزنه و برگرده. 

البته شاید با شلیک توپ هواپیما بتونه از دست تعدادی از این بادکنک ها فرار کنه ، ولی مگه اسلحه اون چقدر فشنگ داره ؟ اگر سرعت بالا رفتن بادکنک ها زیاد باشه باز هم میتونه از این روش استفاده کنه ؟ 

اگر به یک نتیجه خوب رسیدیم میریم برای طراحی دستگاه  : COOL :

Custom-Balloon-design-tool.jpg

12 people like this

کلافه جان به این نکته فکر کردی که آسمون یه منطقه رو چطوری پر از بادکنک کنیم؟مثلا باید کل منطقه بوشهر و اطرافش رو پر از بادکنک کنیم که در این صورت چنتا بادکنک میخوایم؟؟؟

در ضمن وجود موشک های کروز و دوربرد شکاری ها رو فراموش نکن.که جنگنده میتونه از کیلومتر ها دورتر قبل از رسیدن به هدف موشکش رو فایر کنه و خودش از منطقه دور بشه.مثل بمب قاصد و غیره و ذلک...

یه نکته دیگه...بادکنک ها باید در چه ارتفاعی رها بشن؟

: QUESTION :

10 people like this

این که منطقه رو چجوری بکنیم پر از بادکنک باشه برای بعد که کارایی این روش تایید شد. 

اگر جنس این بادکنک ها از مواد خاص و چسبناک باشه میتونه کارکرد موشک های دوربرد و کروز رو با مشکل اساسی مواجه کنه ( با انعکاس های زیاد پرتوهای راداری و خاصیت چسبندگی که میتونه روی رادار موشک بشینه) 

بادکنک ها که باید به سرعت و در سطح زمین باد بشن و تا نزدیکی های جو برسن 

12 people like this

استادان گرامی سلام

هدف از پدافند فوق الذگر اگر پدافند غیر عامل باشه یک بحث و یک نگرش هست

اگر عامل باشه بحث جداگانه است

فرض شود بادکنکها را پراز مواد مورد نطرشما کردیم و فرستادیم هوا

تغییرات هوا را چه کنم

باد را چی کار باید کرد

رطوبت وگرما را چی

تغییر مسیر هواپیمای دشمن را چه جوری پیش بینی کنیم

توپها و موشکهای پدافندی را باید تعطیل کرد چون خودما ناچارآ واجبارآ در حین پدافند آنها را هدف قرار خواهیم داد

و...هزار داستان دیکر

ودر نهایت

اگر دشمن به تکنولوژی جدیدی دست یابد که دارد

با امواج صوتی و یا لیزر ، قبل از رسیدن هواپیما به محل مد نظرش ، آنها را بپوکاند

و....

ایده جدید را من داشتم و یکبار به آقای رفسنجانی گفتم اما نمی دانم چرا پیگیری نکردند

شایدهم....

12 people like this

این بادکنک ها بیشتر اینکه جلوی دشمن رو بگیره باعث دردسر خودمون میشه

و رسما پرواز های یر نظامی و سیویل رو به فنا میده و فضای کشور رو آلوده

10 people like this

وای خدا باورم نمیشههههههههه...

آرش جان تویی داداش؟قربونت برم کجا بودی؟دلم برات تنگ شده بود...

خیلی خیلی به سایتت خوش اومدی... : CRY :: CRYING :

9 people like this

درود و عرض ادب خدمت استاد گرامی. تفاوت یک فرد با تجربه با خام اینجور جاها مشخص میشه 

استادان گرامی سلام

هدف از پدافند فوق الذگر اگر پدافند غیر عامل باشه یک بحث و یک نگرش هست

اگر عامل باشه بحث جداگانه است

فرض شود بادکنکها را پراز مواد مورد نطرشما کردیم و فرستادیم هوا

تغییرات هوا را چه کنم  تغییرات هوایی تاثیر چندانی بر روی طرح مذکور ندارند 

باد را چی کار باید کرد  اگر شدت باد زیاد نباشه میشه باهاش کنار اومد 

رطوبت وگرما را چی    تاثیری ندارند 

تغییر مسیر هواپیمای دشمن را چه جوری پیش بینی کنیم    باید بصورت دایره ای در اطراف هدف این کار را کرد در اینصورت سمت حمله مهم نیست 

توپها و موشکهای پدافندی را باید تعطیل کرد چون خودما ناچارآ واجبارآ در حین پدافند آنها را هدف قرار خواهیم داد  دقیقا بخاطر کنار گذاشتن توپ و موشک این ایده به ذهن بنده رسید

و...هزار داستان دیکر

ایده جدید را من داشتم و یکبار به آقای رفسنجانی گفتم اما نمی دانم چرا پیگیری نکردند

شایدهم....

اتفاقا برای پرواز نکردن پرنده ها مطرح شده و بادکنک ها اونقدر بالا میرن تا از جو خارج بشن و از بین برن. قرار نیست دائما در حال تولید بادکنک باشیم . باید زمان حمله سیستمی باشد تا به سرعت شروع به باد کردن و به فضا فرستادن این بادکنک ها باشه 

9 people like this

وای خدا باورم نمیشههههههههه...

آرش جان تویی داداش؟قربونت برم کجا بودی؟دلم برات تنگ شده بود...

خیلی خیلی به سایتت خوش اومدی... : CRY :: CRYING :

سلام

حالت خوبه ؟

اتفاقا برای پرواز نکردن پرنده ها مطرح شده و بادکنک ها اونقدر بالا میرن تا از جو خارج بشن و از بین برن. قرار نیست دائما در حال تولید بادکنک باشیم . باید زمان حمله سیستمی باشد تا به سرعت شروع به باد کردن و به فضا فرستادن این بادکنک ها باشه 

نرخ سعود بادکنک ها خیلی کنده

چه تضمین میکنه سر وقت بالا برن ؟

هر چه ارتفاع بالا تر باد هم شدید تر بادکنک ها کلا متفرق میشن و شکل واحد نمیگیرن

موارد دیگه بمب های درو ایستا هست. گذشت اون دوره که بامبر میومد رو هدف شیرجه میزد

الان از فاصله 100 کیلومتری ( یوروفایتر تا 300 کیلومتر ) دورتر از هدف بمب ها رو با خیال راحت پرتاب میکنن و دور از دست رس پدافند برمیگردن به پایگاهشون

بمب هم گلاید میکنه و میخوره به هدفحالا شما کل دور منطقه رو پر بادکنک بکن . هیچ اتفاقی نمیافته

8 people like this

سلام

حالت خوبه ؟

موارد دیگه بمب های درو ایستا هست. گذشت اون دوره که بامبر میومد رو هدف شیرجه میزد

الان از فاصله 100 کیلومتری ( یوروفایتر تا 300 کیلومتر ) دورتر از هدف بمب ها رو با خیال راحت پرتاب میکنن و دور از دست رس پدافند برمیگردن به پایگاهشون

بمب هم گلاید میکنه و میخوره به هدفحالا شما کل دور منطقه رو پر بادکنک بکن . هیچ اتفاقی نمیافته

اینجوری که شما میگی پسئبهتره کلا بساط پدافند رو برچید. 

در عمل به این راحتی که شما گفتی نیست 

10 people like this

سلام

حالت خوبه ؟

سلام مرسی تو خوبی؟

خب اون مسئله موشک رو منم بیان کردم که گر بادکنک ها چسبنده باشن میتونن روی چشمی هوشمند موشک هم اثر بذارن و...

در کل به نظر منم بادکنک یک چیز خیلی ناپایداره و نباید روش حساب ویژه ای باز کرد.چون باید بالکل بیخیال پدافند توپخانه ای و موشکی و حتی رهگیرهای خودمون بشیم!

9 people like this

اینجوری که شما میگی پسئبهتره کلا بساط پدافند رو برچید. 

در عمل به این راحتی که شما گفتی نیست 

خیر 

پدافند برد کوتاه با توانایی درگیری با پرنده های با سطح مقطع بسیار کوچک ( بمب های دور پرتاب ) 

پدافند برد بلند برای اینکه هواپیما مجبور بشه در دور ترین حالت ممکن بمب رو رها کنه که خود به خود میزان خطا رو افزایش میده

استفاده از پدافند غیر عامل و ایجاد اهداف کاذب برای گم کردن هدف اصلی و گیج کردن دشمن و بالا بردن هزین هاش

استفاده از جمر های جی پی اس برای داغون کردن قابلیت نقطه زنی بمب رها شده

و ...

سلام مرسی تو خوبی؟

خب اون مسئله موشک رو منم بیان کردم که گر بادکنک ها چسبنده باشن میتونن روی چشمی هوشمند موشک هم اثر بذارن و...

در کل به نظر منم بادکنک یک چیز خیلی ناپایداره و نباید روش حساب ویژه ای باز کرد.چون باید بالکل بیخیال پدافند توپخانه ای و موشکی و حتی رهگیرهای خودمون بشیم!

نه لزوما

ختما همه بمب ها سیکر چشمی ندارن و اینکه اکثر کسیر رو به صورت اینرسی یا با کمک جی پی اس پرواز میکنن

و سیکر های سر موشک فقط در فاز نهایی وارد میشن تا احتمال اثابت دقیق تا حد ممکن افزایش بدن

بادکنک چیزی هست مثل کشتی های بادبانی که محتاج سرعت باد و موج و ... بودن برای همین در مواقع لزوم که نیروی زمینی لازمشون داشت نمیرسیدن مگه اینکه از قبل تو موقعیتشون قرار میگرفتن

برای چیزی که قراره وضیفه ی مهمی مثل دفاع رو انجام میده باید از پارامتر هاش مطمئن بود و بدونی چه انتظاراتی رو برات برآورده میکنه

8 people like this

درود و عرض ادب خدمت استاد گرامی. تفاوت یک فرد با تجربه با خام اینجور جاها مشخص میشه 

سلام استاد

شما در موقعیت رزمی چد بار قرار گرفته اید؟؟؟؟

باید عرض کنم در طول مدت دفاع مقدس،حتی برای یکبار هم من ندیدم که حضور هواپیمای خودی و یا دشمن را به موقع اعلام کنند

وقتی بشدت بمباران می شدیم یک ساعت بعد اعلام میکردند هواپیمای دشمن در منطقه هست و خروج آنها اعلام نمی شد که سپس چند هواپیما رویت می شد تیر اندازی می کردیم که بعد متوجه می شدیم پرنده ها خودی هست

حال کی باید متوجه حضور دشمن می شدیم و بادکنکهارا باد کنیم هوا کنیم و عملیات شروع شود چگونه از بین ببریم که پرنده های خودی ، پرواز کنند

ارادت

8 people like this

باز ما دو روز آنلاین نبودیم یک پست داغ دیگه رو از دست دادیم

خوشحالم که داری به هر زحمتی هست پست ایده ها رو فعال نگه میداری (البته این با روح بلند شیرازی ها در تناقضه کاکو)

اما دیدم هوا خوبه گفتم دور همی چند تا عکس ببینیم

پس با من همراه باشید

4-8.jpg

ارکیو جونم

images_5b2e2.jpg 

سوخو 27 همسایه مون

315912.jpg

هلیکوپترای بغلستان

J-6-UGH-PLA-1S.jpg

گردن کلفتای کره شمالی

mig-29.jpg

pre-1420150535-ah-64d-image25.jpg

هلیکوپترای اونور آب

ایده FOD خوبه اما با ورودی هایی که محافظت شده چیکار میکنید

من میگم که نیم پوند ماده منفجره هم به هر بادکنکی وصل بکن که در صورت برخورد با اون بتونن مشتی توی دهن استکبار شرق به رهبری غرب بزنن

سوای از شوخی  

توی انجمن قبلی هم مشابه این طرح رو خودم و یکی دیگه از دوستان داده بود 

البته اگه بخواهیم بادکنک ها درمنطقه خاصی باقی بمونن کافیه که اونها رو با سیم نازک پیانو (خیلی سبک و نازکه) به فاصله 1 متری از هم متصل و تشکیل رینگ دفاعی بدیم و از 4 نقطه به زمین هم با یک سیم خیلی بلند وصل کنیم 

اونوقت در مقابل وزش باد استقامت کافی رو دارن و بخاطر نیمه فنری بودن سیم مانع نزدیک شدن اونها به هم و انفجار اتفاقی شون میشه 

ضمنا میشه از بادکنکهای شیشه ای رنگ استفاده کرد تا کمترین علایم دیداری رو داشته باشه 

این بود انشای من  : COOL :

چطور بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟

8 people like this

ایده خوبیه ولی کاربردش محدوده مخصوصا با تکنولوژیهای مدرن امروزی . بالاخره آنها هم حتما مانورهایی رو بر ضدش ایجاد خواهند کرد مثلا تعدادی بمب افکن فریب بیان و ما رو وادار کنند باد کنیم بفرستیم بالا تا بالاخره بادمون تموم بشه . ممکنه بعد بگذارن تا بادکنک ها برن بالا و مفقود بشن بعد بیان و یا بقول دوستان بمباران از راه دور یا از ارتفاع بسیار بالا و لیزری . بعد هم سیستمی که بتواند سریع هزاران بادکنک را باد کند هم خودش مسئله ایست . نمیدونم بیشتر تخیلیه تا واقعی 

8 people like this

با درود فراوان خدمت جناب سرهنگ عزیز

پیشاپیش عید دوستان رو تبریک میگم

اما بر خلاف تمام معایبی که به طرح وارده بنده از طرفداران اون هستم

در یک اقدام تکمیلی میشه بجای یک ردیف از بادکنکها ؛ ما اقدام به ساخت یک توری از سیم و گنبدی شکل روی منطقه مورد نظر بکنیم و با بالونهای کوچیک و مجهز به مواد منفجره اون رو روی هوا بفرستیم و توسط مهار هایی اون رو به زمین متصل کنیم 

اینجوری در اثر برخورد موشک یا بمبهای لیزری هم تا حدودی مقاومت میکنه و هم میتونه در اثر انفجار اون ماده منفجره همراهش در مجاورت سلاحهای پرتابی اونها رو بی اثر بکنه

ضمنا شبکه توری ما میتونه تا حدودی برخی فرکانسهای مزاحم رو هم خنثی بکنه و منطقه رو نسبت به جنگال در امنیت نسبی قرار بده 

به خصوص اینکه فاقد هر گونه علایم بصری و راداری هم هست

ضمنا اگه کنترلر هایی روی مهارها نصب کنیم که در مواقع لزوم ارتفاع رو تغییر بده که خیلی خیلی عالی میشه درست مثل بادبادک ولی خیلی حرفه ای تر

البته من در مورد مناطق کوهستانی فکر کرده بودم که با استفاده از همین روش و توری ساخته شده میشه دهانه وشکافهای کوه و دره ها رو پوشش بدیم تا پرنده های مهاجم با تعقیب عوارض زمین نتونن به سمت هدف بیان که به نظرم روش خیلی خوبی برای دفع مزاحمت پرنده هایی مثل موشکهای کروز و اف 111 و تورنادو هست

7 people like this