Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

سوالات تخصصی نیروی زمینی

155 posts in this topic

درود و عرض ادب خدمت همه دوستان و سروران گرامی 

این پست رو باز کردم تا دوستانی که سوال در مورد نیروی زمینی و ادوات و ... دارند از استاد ابراهیمی سعید و جناب تلخک بپرسند تا پست های دیگه به انحراف کشیده نشود 

با تشکر 

12 people like this

استاد گرامی و همکاران عزیز انجمن، من در کنار استاد تلخک و بعنوان کمک در خدمت شما هستم

ارادت

11 people like this

با یاد و نام یزدان پاک

درود

با اجازه دوستان، نخستین پرسش را بنده آغاز میکنم.

چرا شماره گردانهای توپخانه با 300 شروع میشه ولی فقط گردانهای توپخانه 130 م م با 800 شروع میشه ؟

9 people like this

این را استادان توپخانه باید جواب دهند

اما من چندین سال پیش،از یکی از استادان چگونگی نامگذاری یگانهای ارتش را پرسیدم ایشان فقط گفتند از حروب ابجد استفاده کرده اند

ارادت

11 people like this

با سلام

اساتد با توجه به به کمبود پرسنل و تجهیزات آیا در طول نبرد احساس کمبود نفر یا تجهیزات کردید؟

10 people like this

استاد نظر شما به عنوان کاربر در مورد نفربر ام 113 چگونه است؟

آیا وسیله مناسبی برای مناطق عملیاتی جنوب می باشد از نظر امکانات رفاهی،میزان استحکام و دوره های تعمیراتی،توانایی آبی خاکی و .....و آیا به عنوان یک سکو پرتاپ قابل اتکا ترجیح می دادید با جیپ مات(میول) کار کنید(با توجه به چابکی و ارتفاع کمتر) و یا لانچر را بر روی سه پایه استفاده کنید؟

.برتری ها و نواقص نفربر های روسی- عراقی و ام 113 نسبت به یکدیگر چگونه است.

اگر مبنا بر طراحی نفربر مسلح ضد تانک باشد چه شاخصه های برای آن در نظر می گیرید؟

جسارت بنده را بخشید،هرگونه صلاح می دانید و در هر تعداد پستی که امکان داشت پاسخ دهید.با سپاس.

8 people like this

با تشکر از استاد ابراهیمی 

سلاح RPG7 بر روی چه خودروهای زرهی واقعا تاثیر گذار بود ؟ 

با تشکر 

8 people like this

با سلام

اساتد با توجه به به کمبود پرسنل و تجهیزات آیا در طول نبرد احساس کمبود نفر یا تجهیزات کردید؟

سلام

نمی دانم جای گفتنش هست یا نه!!!!!!!!!!!!!!!!

شما سوالتان در طول نبرد بود نه جنگ(اگر خوب متوجه شده باشم)

نفر کمبودش زیاد بچشم نمی خورد اما تجهیزات چرا

متآسفانه در آخرین روزهای جنگ ، کار بجایی رسیده بود که یک خمپاره انداز ، هر روز نیم کلوله خمپاره سهمیه داشت یعنی هر دو روز فقط یک کلوله خمپاره

از نظر موشک تاو هم که کلا جمع کرده بودند در دو سال آخر جنگ در غیر اینصورت حتی رکورد من شاید بالای 100دستگاه تانگ می شد

تجهیزات خیلی کمبود بود

ارادت

14 people like this

با تشکر از استاد ابراهیمی 

سلاح RPG7 بر روی چه خودروهای زرهی واقعا تاثیر گذار بود ؟ 

با تشکر 

استاد گرامی سلام

از استاد تلخک عذر خواهی میکنم وخواهش میکنم جوابهای ابتدایی مرا تکمیل فرمایند

آر پی جی 7 از دونوعش ما استفاده می کردیم

ضد نفر

ضد تانگ

چون قدرت نفوذ آرپی جی برابر موشک تاو ودیکر وسایل ضد تانگ هست پس هیچ فرقی با دیک ضد تانکها نداردو برای همه تانگها ویران کننده است

لذا چون متآسفانه در میادین آموزشی ، صرفه جویی مد نظر هست در میدان عمل به مشکل بر میخوریم واز هزاران موشک آرپی جی تیراندازی شده فقط جند هدف ویران میشه

ارادت

10 people like this

از استاد تلخک عذر خواهی میکنم وخواهش میکنم جوابهای ابتدایی مرا تکمیل فرمایند

استاد نظر شما به عنوان کاربر در مورد نفربر ام 113 چگونه است؟

نفر بر ام113در سه مدل ساخته شده است

1- فرماندهی

2- حمل موشک تاو

3- حمل خمپاره اندازهای 120 م م  و81م م

در کل نفر خوب و کا رآمدی هست

من راضی بودم وهستم

آیا وسیله مناسبی برای مناطق عملیاتی جنوب می باشد

صدرصد

از نظر امکانات رفاهی،میزان استحکام و دوره های تعمیراتی،توانایی آبی خاکی و .....

از نظر رزمی چون دارای امکانات نصب انواع بی سیم وتلگراف و مورس و... دارد و کاربر براحتی میتونه استفاده کنه عالیست

از نظر رفاهی ، چون دارای محیط خوبی در داخل نفر بر هست و خدمه میتونه در آن استراحت هم بکنه

ما در دوران دفاع مقدس ، بغیر از جند مورد که بنا به دلایلی موشک روی جیب نصب بود در تمامی مراحل ، تا ساختن سنگر استراحت مناسب ، داخل نفربر می خوابیدیم

من اصلا ندیدم که خراب بشوند و نیاز به تعمیر داشته باشند فقط در صالخ حسن سوسنگرد که فاصله ما با عراقی ها حدودآ 50 الی 70 متر بود وقتی استارد برای شارژ باطری می زدیم با خمپاره های دشمن مواجه می شدیم فقط خرابی باطری من دیدم

در دوران جنگ عبور از رودخانه نداشیم که عرض کنم اما قبل از جنگ درسیلی که خوزستان را فرا گرفته بود یک بار استفاده کردم که نمی توانم بیان کنم چون واقعآ برایم مثل یک رویا و ترسناک بود

و آیا به عنوان یک سکو پرتاپ قابل اتکا ترجیح می دادید با جیپ مات(میول) کار کنید(با توجه به چابکی و ارتفاع کمتر) و یا لانچر را بر روی سه پایه استفاده کنید؟

ببینید اگر برای یک حالت پدافندی در ارتفاع باشد سه پایه خوبه ،

اگر در خصوص هر سه مورد شما کلی عرض کنم ، هرکدام درشرایط خاص خود کارایی لازم را دارن

اما امنیت و ضربه کاری زدن در نفر بر هست

.برتری ها و نواقص نفربر های روسی- عراقی و ام 113 نسبت به یکدیگر چگونه است.

امنیت و استراحت درام113

تحرک مخصوصآ مناطق رمل و گلی و خاکی و قدرت اتش مختلف در نفر بر بی ان بی وان روسی

اگر مبنا بر طراحی نفربر مسلح ضد تانک باشد چه شاخصه های برای آن در نظر می گیرید؟

نظر خاصی ندارم چون ام113 کاملترین هست

جسارت بنده را بخشید،هرگونه صلاح می دانید و در هر تعداد پستی که امکان داشت پاسخ دهید.با سپاس.

ارادت. من در هر لحظه و هر ثانیه در خدمت شما و تمامی دوستان در این انجمن مخصوصآ فرمانده کلاف هستم

ارادت

12 people like this

راکت  ار پی چی 7  که استفاده می کردید ساخت داخل بود کره ای بود یا روسی ؟ کدوم یک بهتر بود؟

نوع ایرانی اگه اشتباه نکنم اسمش نادر بود نه؟

قبل انقلاب با ارپی چی شلیک هم کردید ؟

10 people like this

راکت  ار پی چی 7  که استفاده می کردید ساخت داخل بود کره ای بود یا روسی ؟ کدوم یک بهتر بود؟

نوع ایرانی اگه اشتباه نکنم اسمش نادر بود نه؟

قبل انقلاب با ارپی چی شلیک هم کردید ؟

ساخت روس بود

من اصلا ایرانی ندیدم

دوره کد 114 را طی کرده ام

سلاحهای موشک تاو و دراگون

106م م

57م م

12/7م م

آرپی جی7

در واقع سلاحهای سنگین بدون عقب نشینی پیاده نظام

13 people like this

با سلام 

خدمت استاد محترم جناب ابراهیمی 

در صورتی که صلاح می دانید ، در خصوص تاکتیکهای شکار تانک  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون خواهیم شد 

متشکرم 

11 people like this

با سلام 

خدمت استاد محترم جناب ابراهیمی 

در صورتی که صلاح می دانید ، در خصوص تاکتیکهای شکار تانک  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون خواهیم شد 

متشکرم 

چه شود : SLOBBER :: SLOBBER :: SLOBBER :

11 people like this

با سلام و احترام 

خدمت دوستان محترم عارضم که بنده آن مقدار اطلاعاتی را که شما عزیزان در قالب پرسش مشتاق شنیدن جواب هستید ندارم . در زمانی که افتخار دفاع از حریم آریایی میهن عزیزم و هموطنان بزرگوارم را داشتم علوم و فنون نظامی اولا به این اندازه پیشرفت نکرده بود و دوما اگر هم تاکتیک و تکنیکی بود زیاد مورد استفاده قرار نمیگرفت . بعنوان مثال یکی از راه های سد کردن نفوذ و هجوم دشمن استفاده از موانع و میادین مین بود که نیروهای ایران آنقدر مین و استحکامات در اختیار نداشتند تا لااقل یک ردیف مین برای دلخوشی نیروهای در خط کار بگذارند . بیاد دارم که جهت ممانعت از نفوذ نیروهای گشتی عراق بنده در خط فکه با قوطی های کنسرو و کمپوتی که هراز گاهی گیرمان می آمد قوطی ها را مثل دانه های تسبیح به سیم های مخابراتی نزدیک یکدیگر آویزان میکردیم تا در صورت عبور و برخورد دشمن قوطی ها به هم خورده و مراقبان و نگهبانان در دیدگاهها متوجه شوند . 

بنده در خصوص مسائل نظامی تنها میتوانم در حد تجربه و مواردی که خود شاهد بوده ام اظهار نظر نظر کنم . لذا عدم پاسخگویی اینجانب بی ادبی تلقی نشود . ارادتمند : تلخک

17 people like this