Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

سوالات تخصصی نیروی زمینی

155 posts in this topic

با سلام

اساتد با توجه به به کمبود پرسنل و تجهیزات آیا در طول نبرد احساس کمبود نفر یا تجهیزات کردید؟

جناب لطافتی با سلام و احترام 

جنابعالی خوب میدانید که فاکتورهای زیادی برای پیروزی در یک عملیات مودرد نیاز می باشد . هر کدام از مواردی که جنابعالی اشاره کرده اید مکمل یکدیگر هستند . اگر نیرویی نباشد تا از مهمات و تجهیزات استفاده کند آیا کوهی از مهمات بدرد میخورد ؟ آیا اگر نیروی فراوانی در جنگ حاضر باشند ولی از از داشتن مهمات و تجهیزات بی بهره باشند میتوان به صرف حضور نیروی زیاد دلخوش بود ؟ در طول جنگ هشت ساله به دلیل بی تجربه بودن مسئولین و فرماندهان همیشه یک پای کمبود لنگ میزد . یا نیروی کافی نبود یا تجهیزات و مهمات . گاهی نیز هم نیرو بود و هم مهمات ولی تدارکات بسیار ضعیف بودتا جایی که تشنگی و گرسنگی نیروهای ما را از پا در می آورد . ضعف و بی تجربگی فرماندهان که دیگر قابل بحث نیست . تمام این مشکلات ناشی از بی برنامگی و خودخواهی تعدادی اندک از حاضران در جنگ داشت که خودشان می دانستند در زمینۀ جنگ و امور جنگی آنقدر سواد و تجربه ندارند ولی با خودخواهی حاضر به سپردن امور به دست افراد با کفایت نبودند . ارادتمند : تلخک

13 people like this

با سلام 

خدمت استاد محترم جناب ابراهیمی 

در صورتی که صلاح می دانید ، در خصوص تاکتیکهای شکار تانک  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون خواهیم شد 

متشکرم 

سلام بزگوار

متوجه سؤال شما نشدم

لطفآ دقیقتر بفرمایید تا عرض کنم

ارادت

10 people like this

با سلام و احترام 

خدمت دوستان محترم عارضم که بنده آن مقدار اطلاعاتی را که شما عزیزان در قالب پرسش مشتاق شنیدن جواب هستید ندارم . در زمانی که افتخار دفاع از حریم آریایی میهن عزیزم و هموطنان بزرگوارم را داشتم علوم و فنون نظامی اولا به این اندازه پیشرفت نکرده بود و دوما اگر هم تاکتیک و تکنیکی بود زیاد مورد استفاده قرار نمیگرفت . بعنوان مثال یکی از راه های سد کردن نفوذ و هجوم دشمن استفاده از موانع و میادین مین بود که نیروهای ایران آنقدر مین و استحکامات در اختیار نداشتند تا لااقل یک ردیف مین برای دلخوشی نیروهای در خط کار بگذارند . بیاد دارم که جهت ممانعت از نفوذ نیروهای گشتی عراق بنده در خط فکه با قوطی های کنسرو و کمپوتی که هراز گاهی گیرمان می آمد قوطی ها را مثل دانه های تسبیح به سیم های مخابراتی نزدیک یکدیگر آویزان میکردیم تا در صورت عبور و برخورد دشمن قوطی ها به هم خورده و مراقبان و نگهبانان در دیدگاهها متوجه شوند . 

بنده در خصوص مسائل نظامی تنها میتوانم در حد تجربه و مواردی که خود شاهد بوده ام اظهار نظر نظر کنم . لذا عدم پاسخگویی اینجانب بی ادبی تلقی نشود . ارادتمند : تلخک

استاد تلخک عذر خواهی میکنم اتفاقآ این محل گفتگوی تجربیات عزیزانی مثل شماست من فکر میکردم در مرخصی عید هستید والا جسارت اصلا نمی کردم

از شما خواهش میکنم که  جوابهای ابتدایی مرا تکمیل فرمایند در غیر اینصورت من بتنهایی در مقابل اینهمه سؤال که افراد آگاه و تحصیل کرده میکنند عاجز خواهم بود

ارادت به استاد و تاج سرم تلخک عزیز دارم

13 people like this

جناب لطافتی با سلام و احترام 

جنابعالی خوب میدانید که فاکتورهای زیادی برای پیروزی در یک عملیات مودرد نیاز می باشد . هر کدام از مواردی که جنابعالی اشاره کرده اید مکمل یکدیگر هستند . اگر نیرویی نباشد تا از مهمات و تجهیزات استفاده کند آیا کوهی از مهمات بدرد میخورد ؟ آیا اگر نیروی فراوانی در جنگ حاضر باشند ولی از از داشتن مهمات و تجهیزات بی بهره باشند میتوان به صرف حضور نیروی زیاد دلخوش بود ؟ در طول جنگ هشت ساله به دلیل بی تجربه بودن مسئولین و فرماندهان همیشه یک پای کمبود لنگ میزد . یا نیروی کافی نبود یا تجهیزات و مهمات . گاهی نیز هم نیرو بود و هم مهمات ولی تدارکات بسیار ضعیف بودتا جایی که تشنگی و گرسنگی نیروهای ما را از پا در می آورد . ضعف و بی تجربگی فرماندهان که دیگر قابل بحث نیست . تمام این مشکلات ناشی از بی برنامگی و خودخواهی تعدادی اندک از حاضران در جنگ داشت که خودشان می دانستند در زمینۀ جنگ و امور جنگی آنقدر سواد و تجربه ندارند ولی با خودخواهی حاضر به سپردن امور به دست افراد با کفایت نبودند . ارادتمند : تلخک

با اجازه استاد تلخک عزیز

با عنایت به موارد فوق من عرض کردم که کمبود نیروی انسانی زیاد به چشم نمیخورد

در بسته عرض کرده بودم چون تجهیزات نبود پس کمبود نیروی انسانی مشهود نبود

ارادت

11 people like this

با سلام

سلام بزگوار

متوجه سؤال شما نشدم

لطفآ دقیقتر بفرمایید تا عرض کنم

ارادت

بعنوان مثال ، خدمه موشکهای BGM-71A تاو که روی جیپ ها و نفربرهای ام-113 نصب می شد ، و یا بصورت ثابت در لجمن مستقر می شد ، در برخورد با واحدهای زرهی ارتش عراق چه شکلی عمل می کردند . یعنی دستورالعمل یا شرایط خاصی وجود داشت برای جلوگیری از نفوذ این واحدها به داخل خط خودی . 

و اینکه برای منهدم کردن یا از کار انداختن زرهی دشمن ، بیشتر کدام نقاط مورد اصابت قرار می گرفت ؟؟

ممنون 

12 people like this

با سلام

بعنوان مثال ، خدمه موشکهای BGM-71A تاو که روی جیپ ها و نفربرهای ام-113 نصب می شد ، و یا بصورت ثابت در لجمن مستقر می شد ، در برخورد با واحدهای زرهی ارتش عراق چه شکلی عمل می کردند . یعنی دستورالعمل یا شرایط خاصی وجود داشت برای جلوگیری از نفوذ این واحدها به داخل خط خودی . 

و اینکه برای منهدم کردن یا از کار انداختن زرهی دشمن ، بیشتر کدام نقاط مورد اصابت قرار می گرفت ؟؟

ممنون 

سلام

در میدان نبرد چه دستورالعملی ؟؟؟؟!!!!

وقتی دشمن دیده شد که باید بی جان میشد

به ما میگفتند

جلو تر از شما، جانداری نیست اگر دیدید بی جانش کنید

ارادت

13 people like this

استاد تلخک عذر خواهی میکنم اتفاقآ این محل گفتگوی تجربیات عزیزانی مثل شماست من فکر میکردم در مرخصی عید هستید والا جسارت اصلا نمی کردم

از شما خواهش میکنم که  جوابهای ابتدایی مرا تکمیل فرمایند در غیر اینصورت من بتنهایی در مقابل اینهمه سؤال که افراد آگاه و تحصیل کرده میکنند عاجز خواهم بود

ارادت به استاد و تاج سرم تلخک عزیز دارم

جناب ابراهیمی سعید سلام و عرض ادب

بنده شخصا از فرمایشات جنابعالی استفاده میکنم . لطفا شرمنده ام نکنید . بنده شاگرد شما هم نیستم . بهرحال هر کمکی در توانم باشد برای جاوادانه شدن ارتش و ارتشیان دریغ نخواهم کرد . سربلند و سلامت باشید . ارادتمند : تلخک

11 people like this

با سلام 

سلام

در میدان نبرد چه دستورالعملی ؟؟؟؟!!!!

وقتی دشمن دیده شد که باید بی جان میشد

به ما میگفتند

جلو تر از شما، جانداری نیست اگر دیدید بی جانش کنید

ارادت

منظور این هست که وقتی یگانهای زرهی دشمن 

1- آرایش یا صورتبندی V (وی) شکل دارند 

2- آرایش یا صورتبندی 8 (منظور عدد هشت پارسی ) شکل دارند 

3- آرایش یا صورتبندی لوزی شکل دارند ( این یکی را ورماخت به دنیای زرهی معرفی کرد ) 

4- یا اینکه بصورت دشتبان حرکت می کنند 

5- یا بصورت ستونی (مستقیم )  پیشروی می کنند 

6- یا بصورت ستونی ( موّرب / مایل ) پیشروی می کنند 

ماموریت واحدهای ضد زره برای مقابله با این فرمیشن ها چه شکلی است ؟؟

ممنون 

13 people like this

در هر شرایطی ، تیر انداز سعی میکنه هدفی که برایش نزدیک هست و احتمالا خطری برایش ایجاد کنه را نابود می کنه

اگر دشمن در حال پیش روی باشه ، برای از بین بردن روحیه تهاجمی دشمن، تانگهای پیش رو را هدف قرار می دهند

واگر دشمن در حال عقب نشینی باشه سعی میشه از آخرین تانگ هدف قرار دهند که دشمن تغییر آرایش ندهد و براحتی تانگهایش از بین برود

ارادت

12 people like this

با سلام خدمت استاد عزیزم جناب ابراهیمی

همانطور که میدانید من تمام مدت که در مناطق عملیاتی بودم در مناطق کوهستانی و نیمه جنگلی غرب و شمالغرب حضور داشتم و در اینگونه مناطق ادوات زرهی مانند تانک به نسبت بسیار کمتر استفاده میشود تا مناطق عملیاتی جنوب کشور و بیشتر نیروه و نفرات زمینی و پیاده کارایی بیشتری داشتند و به همین علت اطلاعات و تجربه جنگیدن با تانک را ندارم

.

یک سوال داشتم که نقاط ضعف و قوت تانکهای عراقی برای موشک تاو چه نقاطی بودند و برای یک شکارچی تانک هدف قرار دادن کدام منطقه از آنها در اولویت بود ؟..

12 people like this

با سلام خدمت استاد عزیزم جناب ابراهیمی

همانطور که میدانید من تمام مدت که در مناطق عملیاتی بودم در مناطق کوهستانی و نیمه جنگلی غرب و شمالغرب حضور داشتم و در اینگونه مناطق ادوات زرهی مانند تانک به نسبت بسیار کمتر استفاده میشود تا مناطق عملیاتی جنوب کشور و بیشتر نیروه و نفرات زمینی و پیاده کارایی بیشتری داشتند و به همین علت اطلاعات و تجربه جنگیدن با تانک را ندارم

.

یک سوال داشتم که نقاط ضعف و قوت تانکهای عراقی برای موشک تاو چه نقاطی بودند و برای یک شکارچی تانک هدف قرار دادن کدام منطقه از آنها در اولویت بود ؟..

سلام

میگویم خدایا شکرت

میگویم استاد گرامی کلاف2006 ممنونم

میگویم چقدر لذت بخش هست خداوند کلاف عزیز را سبب ساخت با ایجاد این پست ، مرا هم صحبت با پیشکسوتانم را موجب شد

استاد گرامی ،  با کسب اجازه از تلخک بزرگوار عرض میکنم

برجک تانگ ، تنها نطقه بسیار آسیب پذیر آن هست حال هر تانگی از هر نوعی باشد

و حاسیت نفر بر ام113 هم کل بدنه سمت راست راننده اش هست

ارادت

12 people like this

با سلام و احترام 

باید عرض کنم همانطور که جناب ابراهیمی گفتند برجک تانک بسیار هدف ایده آلی هست و البته شنی های تانک نیز برای متوقف کردن تانک هدف بسیار خوبی محسوب میشود . ارادتمند : تلخک

12 people like this

با سلام و احترام 

باید عرض کنم همانطور که جناب ابراهیمی گفتند برجک تانک بسیار هدف ایده آلی هست و البته شنی های تانک نیز برای متوقف کردن تانک هدف بسیار خوبی محسوب میشود . ارادتمند : تلخک

اما متاسفانه تا زمانی که مهمات داره میتونه مزاحمت ایجاد بکنه

10 people like this

با سلام

در حقیقت و علی الظاهر نقاطی نظیر :

1- محل اصال برجک به بدنه (نظیر تانکهای ام-60)

2- خورشیدی ها ( چرخ های انتهایی تانک که بطور مستقیم به پیشرانه متصل هستند )

3- بخش فوقانی برجک ( برای موشکهای ضد زره موسوم به TOP ATTACK )

4- بخش انتهایی تانک (البته نه در تانکهایی نظیر آبرامز یا مرکاوا ) 

بهترین نقاط برای هدفگیری هستند

با این وصف ، منظور نوع قرار گیری قبضه در پشت خاکریز ( تعداد ، نوع چینش و... ) هست

10 people like this

با درود

مستحضر هستید پس از پایان جنگ تیربارهای ام 2 با دوشیکا جایگزین گردید از نظر حضرتعالی مزایا و معایب تیربار ام 2 و فشنگ 12/7 نسبت به دوشیکا چیست.؟

نقش این تیربار را در جنگ چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به خدمت در یگان سوار زرهی آیا در عملیات آفندی تک و یا پاتکی به صورت تلفیقی با گروهان تانک داشته اید؟

اثر گذاری  دراگون را نسبت به تاو چگونه می بینید؟آیا دراگون هم مانند تاو سلاح قابل اتکایی است؟

با سپاس فراوان.

9 people like this