Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

سوالات تخصصی نیروی زمینی

177 posts in this topic

بله جناب سروان 

گاهی وقتها مطلب به حدی کامل هست که جای ابهامی باقی نمیزاره 

قبل از ورود شما به انجمن ما در مورد پست سیستم پرشرایزر هواپیما و موتور هم همین مساله رو داشتیم 

باور بفرمایید من روی مقاله موتور دوستمون ؛ همینکه عنوان رو دیدم فکر کردم یک بحث پیدا کردم که میشه دو سه هفته هی حرف زد اما سه بار از اول تا اخرش رو خوندم اما جایی برای پرسش باقی نبود

برای همین شما نپرسیدن دوستان رو حمل بر بی اعتنایی نکنید

خصوصا اینکه اینجا همگی علاقه مند به مسایل نظامی هستند و برای گردش در پارک و سینما دور هم جمع نشدن

پاینده باشید

استاد کرنوش عزیز

من در خصوص نپرسیدن گلایه نکردم

من از اینکه طرح درس را گذاشته بودم حتی یک نفر برای چندین هفته مطلب را ندیده بود گفته بودم

من اصراری به اینکه سؤال شود یانه ندارم

من در خدمت دوستانم هر وقت نیاز بود در خدمتشانم

سوء تفاهمی پیش نیاید

10

با سلام

یک سئوال 

برد موشک تاو چیزی در حدود 3 کیلومتر ( کمتر یا بیشتر) هست . با توجه به این که هدایت این موشک در گونه های اولیه  هدایت سیمی هست ، فرض بر هدف قرار دادن یک هدف در فاصله 500 متری ، سر بقیه سیم هدایت کننده باقی مانده در قبضه چه می آید ؟؟ 

ممنون 

8

با سلام

یک سئوال 

برد موشک تاو چیزی در حدود 3 کیلومتر ( کمتر یا بیشتر) هست . با توجه به این که هدایت این موشک در گونه های اولیه  هدایت سیمی هست ، فرض بر هدف قرار دادن یک هدف در فاصله 500 متری ، سر بقیه سیم هدایت کننده باقی مانده در قبضه چه می آید ؟؟ 

ممنون 

سلام

سیم از انتهای موشک مانند چرخ و قرقره ماهیگیری باز می شود و از سمت لانچر درداخل تیوپ متصل است.

11

جناب ابراهیمی درود......
قربان با توجه به اینکه جنابعالی تمام طول جنگ رو حضور داشتین.....به نظر شما میشد جنگ رو زودتر تمام کرد؟

8

با سلام

یک سئوال 

ممنون 

سلام

ممنونم که پرسیدید

بقیه سیمها در قرقره مربوطه می ماند

ارادت

9

جناب ابراهیمی درود......

قربان با توجه به اینکه جنابعالی تمام طول جنگ رو حضور داشتین.....به نظر شما میشد جنگ رو زودتر تمام کرد؟

از روز آزادساری خرمشهر، دیکه نیازی به جنگ نبود

عده ای دوست داشتند ادامه داشته باشه

حتی همان عده دوست دارند جو ایران امنیتی و نظامی بماند

همانهایی که وقتی موشک را آزمایش میکنند روش شعار می نویسند تا دنیا به ایران حساسیت نشان دهد

این همه کشورها موشک آزمایش میکنند ولی دنیا گوشه چشمی هم به آنها ندارد

اما با یک آزمایش موشکی ایران ، دنیا روی ایران زوم میکنه

چون همان اشخاصی که دوست داشتند جنگ ادامه داشته باشه ، این موارد را می خواهند

ارادت

13

سلام خدمت استاد ابراهیمی سعید عزیز و همچنین جناب ساجدگرامی که ظاهرا مدتی هست کم پیدا هستن و انشالله که سالم و سلامت باشند . سوالی از محضر شما داشتم . طبق تجربه ، جنگ در مناطق کوهستانی و همچنین دشت باز ، زمستان غرب یا تابستان جنوب ، و از این قبیل ، به نظر شما چه نکات قابل توجه و چه تفاوت هایی دارد . شما شخصا ترجیح می دادید در چه مناطقی فعالیت نمایید . ممنون از پاسخ شما .

6

با سلام و احترام . خدمت دوست گرامی جناب mojalli گرامی عرض شود که با تغییر شکل ظاهری سایت بنده بدلیل وارد نبودن به کامپیوتر نمی توانستم مطلبی بنویسم . عاقبت مدیریت محترم فریادرسم شد و راهنمایی کردند و آموزش دادند و بنده موفق به همراه شدن با شما بزرگواران شدم . در خصوص سئوال جنابعالی باید عرض کنم که یک فرد نظامی باید در هر موقعیت جغرافیایی قادر به دفاع از میهن خود باشد . اما در خصوص پرسش شما نظر بنده این است که : هر منطقه ای که بعنوان میدان نبرد شناخته شود تاکتیک و تکنیک های رزمی خاص خود را دارد . بنده مدت زیادی در مناطق کوهستانی نبوده ام . تنها در سال 1364 در عملیات قادر1 در شمالغرب بودم . کوهستان  و مناطق کوهستانی از بابت غافلگیر شدن و غافلگیر کردن به مراتب بهتر از صحرا و دشت باز میباشد . در کوهستان سمت و سوی دشمن دقیقا مشخص نیست . هرآن ممکن است از پشت تخته سنگی و یا از داخل دره و از یک بلندی مورد هجوم قرار بگیرید . دشت و صحرا مزیتی که دارد این است که لااقل سمت و سوی دشمن مشخص است  .البته ممکن است موارد دیگری هم باشد که باید اساتید پاسخ دهند . شخصا جنگیدن دشت باز و صحرا را به حضور در کوهستان ترجیح میدادم . با گرما میتوان کنار آمد ولی سرمای استخوان سوز تحملش چندان راحت نیست . بیاد دارم در کوههای کلاشین اشنویه هر نیم ساعت پُست نگهبان ها را تعویض میکردند . ضمن اینکه هر سرباز مجاز بود با خود یک پتو ببرد و به دور خود بپیچد تا همان نیم ساعت را دوام بیاورد . این در حالی بود که تیپ1لشکر77 قبل از آذرماه به سمت جنوب حرکت کرد . خدا میداند اگر زمستان آنجا میماندیم چه سرمایی را باید تحمل میکردیم . در پایان امیدوارم هیچ جنگی در صحرا و کوهستان و دریا و جنگل های ایران واقع نشود . ارادتمند : تلخک

11

حال من یک سؤال دارم

امروز جمعه مورخه 12 شهریورسال95 ،،،، شبکه یک ، برنامه ای داشت بنام نقطه رهایی

مربوط به خاطرات سپاه همدان بود

جناب حاج بابایی، وزیر محترم اسبق آموزش و پرورش هم خاطره گویی می کردند

عزیزی می گفت

گلوله های خمپاره به ما داده بودند ایرانی بودو روی آن نوشته شده بود (شدیدالنفجار) وقتی داخل لوله خمپاره می انداختیم گیر می کرد با زحمت در می آوردیم با سمباده پره ها را می سابیدیم و بعد تیراندازی می کردیم و هدف را هم از بین می بردیم

آیا واقعآ این کار شدنی هست

آنها اجازه دستکاری مهمات را داشتند

چنین مهماتی در جبهه تحویل می شد

آیا راست می گفتند یا دروغ((((اگر راست باشد که جای تعجب و افسوس برای سازمان رزم ایران دارد و اگر دروغ می گفتند ،، نمی دانند بیشتر مردم ایران از سلاح و غیر سر در می آورند برای بالا بردن دست یک سازمان در خاطره گویی،آنها را تخریب می کنند

ارادت

8

درود وعرض ادب فراوان خدمت دوستان بخصوص  جناب استاد ابراهیمی سعید بزرگوار بنده تخصصی در زمینه های نظامی ندارم ولی در تایید فرمایشات شما همینقدر میدانم که نه تنها گلوله ی خمپاره بلکه موشک ار پی جی نیز چنانچه گیر کند باید تنها وتنها بوسیله ی متخصص تخریب  اقدام به رفع مشکل نمود واینطور  شنیده ام که مهمات های ساخت ساصد (سازمان صنایع دفاع )  در برخی موارد دارای مشکلاتی بودند بطور مثال موشک های ار پی جی و همینطور اگر اشتباه نکرده باشم خمپار انداز های چینی که ظاهراً  بعد از تعدادی شلیک زیادی داغ میشدند

7

در 10 ساعت قبل، ناشناس عجیب گفته است :

درود وعرض ادب فراوان خدمت دوستان بخصوص  جناب استاد ابراهیمی سعید بزرگوار بنده تخصصی در زمینه های نظامی ندارم ولی در تایید فرمایشات شما همینقدر میدانم که نه تنها گلوله ی خمپاره بلکه موشک ار پی جی نیز چنانچه گیر کند باید تنها وتنها بوسیله ی متخصص تخریب  اقدام به رفع مشکل نمود واینطور  شنیده ام که مهمات های ساخت ساصد (سازمان صنایع دفاع )  در برخی موارد دارای مشکلاتی بودند بطور مثال موشک های ار پی جی و همینطور اگر اشتباه نکرده باشم خمپار انداز های چینی که ظاهراً  بعد از تعدادی شلیک زیادی داغ میشدند

ممنونم  از شما

اطلاعات مناسبی دارید

در منطقه عملیاتی هیچ آرپی جی معیوب واگذار نشده بود اگر مشهود شده در نحوه حمل و نقل بوجود آمده است ویا سخنان....

در مورد خمپاره ها، باید عرض کنم در موقع خرید خودروهای آیفا،، برای هردو کشور ایران و عراق ، خمپاره های زمان جنگ جهانی دوم واگذار شد که گاهآ یا در داخل لوله خمپاره انداز گیر می کرد و یامی گفتند  بلافاصله بعداز پرتاب احتمال انفجار هست که آنهم مشهود نشد فقط برای پیش بینی می گفتند چون فنرهای ماسوره هایشان سست شده بود بر اثر مرور زمان

ارادت

9

در در ۱۳۹۵/۶/۱۳ ه‍.ش. در 8:16 PM، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

ممنونم  از شما

اطلاعات مناسبی دارید

در منطقه عملیاتی هیچ آرپی جی معیوب واگذار نشده بود اگر مشهود شده در نحوه حمل و نقل بوجود آمده است ویا سخنان....

در مورد خمپاره ها، باید عرض کنم در موقع خرید خودروهای آیفا،، برای هردو کشور ایران و عراق ، خمپاره های زمان جنگ جهانی دوم واگذار شد که گاهآ یا در داخل لوله خمپاره انداز گیر می کرد و یامی گفتند  بلافاصله بعداز پرتاب احتمال انفجار هست که آنهم مشهود نشد فقط برای پیش بینی می گفتند چون فنرهای ماسوره هایشان سست شده بود بر اثر مرور زمان

ارادت

با سلام خدمت همه دوستان و بخصوص استاد عزیزم جناب ابراهیمی.

در مورد خمپاره اندازها من به چشم خود چندین مورد انفجار قبضه را در هنگام پرتاب کردن دیدم. البته علت را همخوان نبودن گلوله خمپاره و قبضه آن مطرح میکردند. برای مثال میگفتند گلوله روسی بوده و  قبضه کره یا چینی بودحالا تا چه حد درست بود نمیدانم.

9

در در ۱۳۹۵/۵/۲۳ ه‍.ش. در 6:02 AM، تلخک گفته است :

با سلام و احترام . خدمت دوست گرامی جناب mojalli گرامی عرض شود که با تغییر شکل ظاهری سایت بنده بدلیل وارد نبودن به کامپیوتر نمی توانستم مطلبی بنویسم . عاقبت مدیریت محترم فریادرسم شد و راهنمایی کردند و آموزش دادند و بنده موفق به همراه شدن با شما بزرگواران شدم . در خصوص سئوال جنابعالی باید عرض کنم که یک فرد نظامی باید در هر موقعیت جغرافیایی قادر به دفاع از میهن خود باشد . اما در خصوص پرسش شما نظر بنده این است که : هر منطقه ای که بعنوان میدان نبرد شناخته شود تاکتیک و تکنیک های رزمی خاص خود را دارد . بنده مدت زیادی در مناطق کوهستانی نبوده ام . تنها در سال 1364 در عملیات قادر1 در شمالغرب بودم . کوهستان  و مناطق کوهستانی از بابت غافلگیر شدن و غافلگیر کردن به مراتب بهتر از صحرا و دشت باز میباشد . در کوهستان سمت و سوی دشمن دقیقا مشخص نیست . هرآن ممکن است از پشت تخته سنگی و یا از داخل دره و از یک بلندی مورد هجوم قرار بگیرید . دشت و صحرا مزیتی که دارد این است که لااقل سمت و سوی دشمن مشخص است  .البته ممکن است موارد دیگری هم باشد که باید اساتید پاسخ دهند . شخصا جنگیدن دشت باز و صحرا را به حضور در کوهستان ترجیح میدادم . با گرما میتوان کنار آمد ولی سرمای استخوان سوز تحملش چندان راحت نیست . بیاد دارم در کوههای کلاشین اشنویه هر نیم ساعت پُست نگهبان ها را تعویض میکردند . ضمن اینکه هر سرباز مجاز بود با خود یک پتو ببرد و به دور خود بپیچد تا همان نیم ساعت را دوام بیاورد . این در حالی بود که تیپ1لشکر77 قبل از آذرماه به سمت جنوب حرکت کرد . خدا میداند اگر زمستان آنجا میماندیم چه سرمایی را باید تحمل میکردیم . در پایان امیدوارم هیچ جنگی در صحرا و کوهستان و دریا و جنگل های ایران واقع نشود . ارادتمند : تلخک

با سلام.

از نظر من جنگ در کوهستانهای غرب و شمالغرب  ایران  به مراتب مشکلتر و پیچیده تر از جنگ در دشت و نقاط نیمه کوهستانی با نپه های خشک و کم درخت است.

و نیروهای پیاده که دوره خاص نبرد در این گونه مناطق را دیده اند کارایی بسیاری داند و تجهیزات زرهی  بخصوص تانک کارایی چندانی برای جنگ و شلیک دقیق در گردنها و قلل مرتفع را ندارند.نگهلانی هم در منطقه ای  که من حضور داشتم  ( پاوه و نوسود ) که پوشیده از جنگاهای بلوط  و دیگر درختان کوچک و بزرگ بود به صورت هر شب نگهبان بود یعنی از غروب تا طلوع آفتاب پستها به صورت زوجی میسدند و هر دو  نفر باید  دو ساعت کامل نگهبانی میداد و پس از چهار ساعت مجددا باید سر پست بعدی میرفتند و یک دیده بانی چهر ساعته در  هر روز  و تنها یک پوستین پشمی بلند داشتیم که آنهم بقدری سنگین بود که در مواقع درگیری دست و پا گیر میشد بخصوص اگر باران یا برف میآمد اوضاع بدتر میشد. البته سنگرهای انفرادی بلوکی بودند که فقط هنگام درگیریهای کوچک  باید از آن استفاده میکردیم چون ممکن بود هر لحظه با یک آرپیجی منهدم شود.

در ارتباط با نگهبانی و دیده بانی  در این مناطق

9

در در ۱۳۹۵/۲/۱۷ ه‍.ش. در 11:49 PM، Crounus2000 گفته است :

له جناب سروان 

گاهی وقتها مطلب به حدی کامل هست که جای ابهامی باقی نمیزاره 

قبل از ورود شما به انجمن ما در مورد پست سیستم پرشرایزر هواپیما و موتور هم همین مساله رو داشتیم 

باور بفرمایید من روی مقاله موتور دوستمون ؛ همینکه عنوان رو دیدم فکر کردم یک بحث پیدا کردم که میشه دو سه هفته هی حرف زد اما سه بار از اول تا اخرش رو خوندم اما جایی برای پرسش باقی نبود

برای همین شما نپرسیدن دوستان رو حمل بر بی اعتنایی نکنید

خصوصا اینکه اینجا همگی علاقه مند به مسایل نظامی هستند و برای گردش در پارک و سینما دور هم جمع نشدن

پاینده باشید

نقل قول

سلام به تمامی دوستان

من خواستم در خصوص موردی با دوستان صحبت کنم شرم می کردم و فکر میکردم که حمل بر خودستانی خواهد شد

الان که زمزمه نا خوشایند در خصوص انجمن شنیده میشه

برای تحرک بیشتر باید دیکه خجالت را کنار بگذارم ودقیقآ عرض کنم.

از اساتید محترم عذر میخواهم این جسارت مرا برمن ببخشند

من فرماندهی گروهان آموزشی لشکر 21 حمزه را داشتم

هرروز دروس روز بعد را مرور و فردا در سرکلاس آموزش میدادم و خواست حفظ کامل نبودم

یک روز در اردوگاه بودیم که بازدید کننده ای از نیرو آمدندو من یگان را در یکجا جمع کردم

امیر بازدید کنند از من سوالی پرسید من نتوانستم جواب بدهم اما همه سربازان دست بالا بردند وایشان از سربازی جواب را شنید و 500تومان به سرباز جایزه داد این کار را 5 یا 6 بار تکرار کردند باور بفرمایید من هیچی یادم نیامد غافلگیر شده بودم

بعد از کلی دادفریاد بازدید کننده از محل رفت و من از شرم تا آخردوره دیکه درس نمی دادم

شروع کردم به مطالعه دقیق و فنی و علمی دوروس دوره مقدماتی (کتاب زی 7 ،،14)

کار بجایی رسید که همه در لشکر به من میگفتند زی7،،14 متحرک

سروع کردم به نوشتن طرح درسهایی با دستورالعمل جدید مبتنی بر پا به رکاب بودن ارتش(دستور آیت الله خامنه ای بود)

از این طرح درسهای من الان هم بیشتر یکانهای لشکر 21 و لشکر92 زرهی استفاده میکنند

چندیدن مورد را در این انجمن قرار دادم چون مورد استقبال قرار نگرفت دیکه ادامه ندادم

خلاصه، سال بعد دوباره اردو بودیم که همان تیمسار دوباره برای بازدید سرو کله اش پیدا شد

اولش که مرا دید یادی از سال گذشته کرد

سپس گفتند سربازان را جمع کنید تا من بازدیدی داشته باشم

من دوپایه درهمان اعزام داشتم

عادی

دیپلم

جمع کردم سربازان را

ایشان طی سخنانی از ضعف آموزش من گفتند و سپس شروع کردند به سؤال کردند

هر سؤالی را با جندین شکل من جواب میدادم دیکه حرفی برای گفتن نداشت که خواست برود 5هزار تومان به من هدیه داد و من در حضور خودش پول را به سرکروهبان کروهان دادم و گفتم فردا شکلات برای سرباز بگیرد

حرکت نکرده من صدایش کردم

امیر

برگشتند که من گفتم شما در دروس مقدماتی استاد هستید

سربازان عادی یک سؤال و دیپلم یک سؤال دارند من بلد نیستم جواب بدهم میشه زحمتش را بکشید

گفتند بفرمایید

من یک سؤال انحرافی و چند وجهی را از زبان سربازان عادی پرسیدم که نتوانستند جواب دهند که خود سربازان با بالا بردن دست جواب دادند و خواستم سؤال دیپلمه ها را بپرسم که محول کردند به فرمانده گردان و اجازه سؤال ندادند

بلافاصله از وقت استفاده کردم گفتم چرا برای سربازان من صحبت کردید من ضعف آموزش دارم در صورتی که شما آموزش ندارید

این حرف من باعث شد یک شب در پادگان و دفترم بخوابم

لذا حرف دلم

دوستان هر سؤال مبهمی از رزم مقدماتی دارید بفرمایید تا جوابگو باشم انشاالله

ارادت

از دوستان می خواهم که همانطوری که در کامنت قبلی عرض کردم عذر خواهی مرا ببخشند

اگر سؤالی دارند بپرسند من نمی گویم همه را می دانم بلکه دوستان بسیار خوبی در ارتش دارم که با هم در ارتباط هستیم واگر نتوانستم جوابگو باشم حتما سؤال خواهم کرد و بعرض شما می رسان

توجه داشته باشیم یک سؤال معولی (((( تعریف خط الرآس نظامی ))) را مطرح کردم اما همه دوستان جواب درستی داده اند ولی برابر استاندار جوابگیی نیست

پس از هم بپرسیم

ارادت

6