Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

سوالات تخصصی نیروی زمینی

175 posts in this topic

بعد از پست "گلوله چقدر در اب نفوذ میکند" و دیدن نحوه پیشروی نیروهای ایرانی و عبور از اروند

همیشه سوالی وجود داشت و برام جالب بود که  وقتی افراد قرار نیست تا اعماق آب فرو بروند و غواصی بکنند و این نحوه حمله به مواضع دشمن رو میشد بدون پوشیدن لباس غواصی هم انجام داد؛ اصولا صرف هزینه برای اموزش و خرید لباس غواصی که توجه خیلی از دشمنان رو به منطقه عملیاتی ما جلب میکرد  ؛ چه لزومی داشت؟؟؟

حال که لباس غواصی به تن داشتن  نمیشد با علم به قدرت نفوذ گلوله در آب و خاک و بتن و .... که در کتب اموزشی هم نوشته شده ؛ این عزیزان خط شکن با حمل یک کپسول اکسیژن در عمق بیشتری شنا بکنن تا از گزند انبوه گلوله های دشمن در امان بمانن؟؟؟؟

حد اقل مزیت کار این بود که تلفات مون به اندازه کربلای 4 و 5 نمیشد

4

با سلام خدنت دوستان

سوالی برام پیش اومده چرا یگانهای زرهی مارو موشک اندازهای تاو مستقر برروی نفربرها اسکورت نمیکردند  و اگه این اتفاق می افتاد نتیجه اش چه بود

8

با سلام خدنت دوستان

سوالی برام پیش اومده چرا یگانهای زرهی مارو موشک اندازهای تاو مستقر برروی نفربرها اسکورت نمیکردند  و اگه این اتفاق می افتاد نتیجه اش چه بود

با سلام وعرض ادب خدمت جناب  foxbat عزیز   و  با اجازه استاد عزیز جناب ابراهیمی سعید بزرگوار  نکاتی پیرامون پاسخ سوال شما دوست عزیز عرض میکنم که امیدوارم پاسخ سوالتان را دریافت نمایید و پاسخ شما را استاد ابراهیمی سعید عزیز میتوانند دقیقتر از بنده حقیر بدهند  به نظر بنده ابتدا بایستی ببینیم منظور از تحدید برای یگان های زرهی چیست واصولاً چه موانع وخطراتی یک یگان زرهی را میتواند تهدید کند . بطور مثال اگر یک ستون زرهی را در نظر بگیریم وحرکت این یگان بصورت ستونی باشد و این ستون در یک جاده مسطح وغیر کوهستانی حرکت کند یک هواپیمای شکاری بمب افکن به راحتی این ستون را میتواند اگر نگوییم 100% ولی تاحد زیادی می تواند آن ستون را ازبین ببرد . اگر همین ستون در یک جاده کوهستانی حرکت کند علاوه بر حملات هوایی خصوصاً توسط هلیکوپتر های ضد تانک ویا تله های انفجاری ویا از آن بدتر خطر کمین توسط نیروهای دشمن میتواند ضربات جبران ناپذیری به ستون زرهی وارد نماید . مثالهایی از این دست در هنگام اشغال افغانستان که یک کشور کوهستانی می باشد  توسط شوروی وجود دارد. حالا این مثالها را زدم تا اشاره کنم که تهدید هوایی وروش مقابله با آن یک بحث است وتهدیدات زمینی وروش های مقابله با آنها یک بحث دیگر . بنا بر این برای تهدیدات  هوایی بایست از سلاح مناسب استفاده کرد هرچند موشک تاو ضد بالگرد های دشمن تاحدی جوابگو باشد ولی کافی نیست . در بحث کمین در جاده های کوهستانی یا جاده های جنگلی هم شرایط خاص خود را دارد در یک جاده کوهستانی که ستون درمعرض دید دشمن است ولی دشمن دیده نمیشود و بطور معمول نفرات دشمن از موشک های دوشپرتاب ضد زره استفاده مینمایند نه ادوات سنگین تر مثل خودرو  باز استفاده از موشک تاو به تنهایی پاسخگو نخواهد بود .  بنا بر این شاید  مناسبترین واستاندارد ترین عملکرد موشک وقبضه تاو کمین کردن و انهدام ستون ادوات دشمن میباشد تا مأ موریت اسکورت . و درپایان از اینکه پاسخ بنده طولانی شد ازشما دوست نازنین واستاد ارجمند جناب ابراهیمی سعید عزیز عذر خواهی مینمایم پاینده باشید ارادتمند

7

در 3 دقیقه قبل، ناشناس عجیب گفته است :

با سلام خدنت دوستان

با سلام وعرض ادب خدمت جناب  foxbat عزیز   و  با اجازه استاد عزیز جناب ابراهیمی سعید بزرگوار  نکاتی پیرامون پاسخ سوال شما دوست عزیز عرض میکنم که امیدوارم پاسخ سوالتان را دریافت نمایید و پاسخ شما را استاد ابراهیمی سعید عزیز میتوانند دقیقتر از بنده حقیر بدهند  به نظر بنده ابتدا بایستی ببینیم منظور از تحدید برای یگان های زرهی چیست واصولاً چه موانع وخطراتی یک یگان زرهی را میتواند تهدید کند . بطور مثال اگر یک ستون زرهی را در نظر بگیریم وحرکت این یگان بصورت ستونی باشد و این ستون در یک جاده مسطح وغیر کوهستانی حرکت کند یک هواپیمای شکاری بمب افکن به راحتی این ستون را میتواند اگر نگوییم 100% ولی تاحد زیادی می تواند آن ستون را ازبین ببرد . اگر همین ستون در یک جاده کوهستانی حرکت کند علاوه بر حملات هوایی خصوصاً توسط هلیکوپتر های ضد تانک ویا تله های انفجاری ویا از آن بدتر خطر کمین توسط نیروهای دشمن میتواند ضربات جبران ناپذیری به ستون زرهی وارد نماید . مثالهایی از این دست در هنگام اشغال افغانستان که یک کشور کوهستانی می باشد  توسط شوروی وجود دارد. حالا این مثالها را زدم تا اشاره کنم که تهدید هوایی وروش مقابله با آن یک بحث است وتهدیدات زمینی وروش های مقابله با آنها یک بحث دیگر . بنا بر این برای تهدیدات  هوایی بایست از سلاح مناسب استفاده کرد هرچند موشک تاو ضد بالگرد های دشمن تاحدی جوابگو باشد ولی کافی نیست . در بحث کمین در جاده های کوهستانی یا جاده های جنگلی هم شرایط خاص خود را دارد در یک جاده کوهستانی که ستون درمعرض دید دشمن است ولی دشمن دیده نمیشود و بطور معمول نفرات دشمن از موشک های دوشپرتاب ضد زره استفاده مینمایند نه ادوات سنگین تر مثل خودرو  باز استفاده از موشک تاو به تنهایی پاسخگو نخواهد بود .  بنا بر این شاید  مناسبترین واستاندارد ترین عملکرد موشک وقبضه تاو کمین کردن و انهدام ستون ادوات دشمن میباشد تا مأ موریت اسکورت . و درپایان از اینکه پاسخ بنده طولانی شد ازشما دوست نازنین واستاد ارجمند جناب ابراهیمی سعید عزیز عذر خواهی مینمایم پاینده باشید ارادتمند

باتشکر از پاسختان  منظور من کمک به یگان زرهی در مقابل یگانهای زرهی دشمن بود

4

با درود دربحث مقابله با یگان های زرهی دشمن بطور معمول نقش موشک انداز های تاو میتواند موثر واقع شود ولی در چنین مواقعی بایستی یک سنگر و جانپناه درنظر گرفته شود اگر منظور رعایت اصل غافلگیری باشد مثلاً انهدام ستون زرهی دشمن قبضه های تاو  برای این کار مناسب هستند . اما اگر زمانی که نه ستونی بلکه  دوطرف دشمن وخودی  مقابل هم صف بسته اند  استفاده از موشک های تاو  که معمولاً روی خودرو های سبک سوار هستند وازطرفی دشمن روی نیرو های خودی اجرای آتش می کند مشکلتر و یا حتی غیر ممکن باشد . چرا که نفر یا نفراتی که با قبضه تاو  کار میکنند در معرض تر کش  تیر اندازی وآتش دشمن قراردارند . ودرواقع خطر انهدام خودرو به همراه نفر یا نفرات نیز  بسیار بالاست . اما تانک ها حداقل مقابل ترکشها و گلوله های سبک تا حدی مصون هستند .

8

در 8 ساعت قبل، Crounus2000 گفته است :

بعد از پست "گلوله چقدر در اب نفوذ میکند" و دیدن نحوه پیشروی نیروهای ایرانی و عبور از اروند

همیشه سوالی وجود داشت و برام جالب بود که  وقتی افراد قرار نیست تا اعماق آب فرو بروند و غواصی بکنند و این نحوه حمله به مواضع دشمن رو میشد بدون پوشیدن لباس غواصی هم انجام داد؛ اصولا صرف هزینه برای اموزش و خرید لباس غواصی که توجه خیلی از دشمنان رو به منطقه عملیاتی ما جلب میکرد  ؛ چه لزومی داشت؟؟؟

حال که لباس غواصی به تن داشتن  نمیشد با علم به قدرت نفوذ گلوله در آب و خاک و بتن و .... که در کتب اموزشی هم نوشته شده ؛ این عزیزان خط شکن با حمل یک کپسول اکسیژن در عمق بیشتری شنا بکنن تا از گزند انبوه گلوله های دشمن در امان بمانن؟؟؟؟

حد اقل مزیت کار این بود که تلفات مون به اندازه کربلای 4 و 5 نمیشد

سلام کرنوش عزیز

من متوجه سؤال شما نشدم

اگر امکان داشت با جملات ساده تر بپرسید تا اگر نظری داشتم عرض کنم

ارادت

6

در 5 ساعت قبل، foxbat گفته است :
در 5 ساعت قبل، ناشناس عجیب گفته است :

با سلام خدنت دوستان

باتشکر از پاسختان  منظور من کمک به یگان زرهی در مقابل یگانهای زرهی دشمن بود

باسلام و عرض ادب.

استاد ناشناس عجیب، تفسیر خوبی داشتند اما بابت عرض ادب مجدد باید بگویم

هنگام حرکت یک واحد زرهی ، اگر نیرویی برای واحد زرهی کمین کرده باشد حتما نقاط آسیب پذیر هدف را بررسی کرده است و با هوشیاری کامل کمین خود را ساماندهی میکند اگر فرض شودشروع به اجرای آتش بکنند ، اگر موشک اندازی همراه واحد گرفتار در کمین باشد تا بخواهد موقعیت دشمن را بسنجد محلی برای اسقرار پیدا کند و شروع بشکار کند دیکه یگان از بین رفته است

ضمن اینکه قبضه موشک در یگانهای زرهی سازماندهی نمی شود

ارادت

7

با درود وعرض ادب خدمت استاد عزیز جناب ابراهیمی سعید بزرگوار اصولاً عبور یک ستون چه اوات وچه زرهی در جاده های کوهستانی بسیار آسیب پذیر است مخصوصاً اگر بدون پشتیبانی باشد چرا که در دید  وتیر دشمن  ممکن است قرار بگیرد بدون اینکه دشمن دیده شود ویا اگر هم دشمن دیده شود به زحمت شناسایی خواهد شد و برای همین ستون در حال عبور ویا موشک انداز تاو نمی تواند عکس العمل مناسبی از خود داشته باشد. وبه عبارت صحیحتر دشمن از امتیاز تیر اندازی وشلیک  اول برخوردار است

5

در 5 دقیقه قبل، ناشناس عجیب گفته است :

با درود وعرض ادب خدمت استاد عزیز جناب ابراهیمی سعید بزرگوار اصولاً عبور یک ستون چه اوات وچه زرهی در جاده های کوهستانی بسیار آسیب پذیر است مخصوصاً اگر بدون پشتیبانی باشد چرا که در دید  وتیر دشمن  ممکن است قرار بگیرد بدون اینکه دشمن دیده شود ویا اگر هم دشمن دیده شود به زحمت شناسایی خواهد شد و برای همین ستون در حال عبور ویا موشک انداز تاو نمی تواند عکس العمل مناسبی از خود داشته باشد. وبه عبارت صحیحتر دشمن از امتیاز تیر اندازی وشلیک  اول برخوردار است

البته یک واحد بدون داشتن دیده ور و افراد پیشرو، فکر نمیکنم حرکتی داشته باشد چون اون موقع سنگ روی سنگ بند نمی شود

ارادت

4

بله  استاد در چنین مواقعی مسیر مورد نظر  حتی قبل از حرکت بایستی حتماً ازقبل شناسایی شود وسپس هنگام  حرکت یک ستون بایستی تمهیدات لازم از قبیل دیده ور دیده بان و یا در صورت امکان پشتیبانی هوایی و کلاً از ایندست اقدامات ر نظر گرفته شود تا امنیت یک ستون برقرار شود چون در غیر این صورت ستون به خصوص در جاده های کوهستانی بسیار آسیب پذیر خواهد بود حتی در جاده ها   ومسیر های هموار وغیر کوهستانی نیز یک ستون بدون پشتیبانی و اتخاذ تمهیداتی خاص بسیار آسیب پذیر خواهد بود بطور مثال بلایی که سر ستون نیروی زمینی ارتش عراق در جنگ اول خلیج فارس وتوسط جنگنده های نیروهای ناتو و ائتلاف آمد.

4

در در 4/24/2017 در 10:02 PM، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

سلام کرنوش عزیز

من متوجه سؤال شما نشدم

اگر امکان داشت با جملات ساده تر بپرسید تا اگر نظری داشتم عرض کنم

ارادت

با سلام مجدد

منظورم اینه که با فرض دانستن ضریب نفوذ گلوله در اب ، میشه نیروهای خط شکن رو با تجهیز به کپسول هوا ، در عمق 3 یا 4 متری اب روانه منطقه نبرد در انسوی رودخانه کرد

یا اگر بحث کمبود تهیه کپسول هوا برای نیروها مطرح بود ، ایا بهتر نبود از پوشیدن لباس غواصی صرف نظر کرد و اینهمه جلب توجه برای عملیاتهای ابی خاکی نکرد؟؟؟؟

4

سلام

ممنونم استاد از این سؤال سخت و پیچیده و فنی خودتان

متاسفانه من اصلا در مقامی نیستم که پاسخ چنین سؤالات را بدانم و یا نیان کنم

فقط بگویم

شنا در اروند خروشان وحشتناکه

عمق گرفتن خطر ناک و خودکشی هست

رادارهای رازیت خود داستانی؟!!!!!!!!!!!

ارادت

6

با سلام خدمت جناب Crounus2000 عزیز   وبا کسب اجازه از محضر استاد ابراهیمی سعید بزرگوار   عرض کنم تا جایی که بنده می دانم استفاده از کپسول اکسیژن برای نیرو ها ی غواص  سبب عدم تحرک کافی برای نیروها میشده و به سبب وزن این کپسولها وهمچنین رودخانه خروشان حفظ تعادل در چنین شرایطی مشکل میباشد . همچنین استفاده در عمق هم  به دلیل ایجاد حباب روی آب آن هم در تعداد بالا سبب مشکوک شدن نیرو های عراقی میشد. خود لباس غواصی برای شنا به دلیل کیپ و جذب بودن مناسب تر از لباسهای دیگر است که بعد از خیس شدن سبب سنگین تر شدن فرد میشود و تاحدی شنا را مشکل می کند . تا جایی که اطلاع دارم نیرو های غواص نزدیک به سطح آب شنا می کردند و برای تنفس از نی استفاده می کردند . یعنی  یک رود خانه پراز نی که عراقی ها ظاهراً این نی ها راهم میزدند و نیروهای غواص برای تنفس مجبور بودند به سطح آب بیایند که هدف قرار میگرفتند .

7

درود بر استاد ابراهیمی عزیز 

یک سوال رو همیشه فراموش میکنم بپرسم

بعد از شلیک تاو چه زمانی کابل رو باید قطع کرد؟ اگر بعد از برخورد به هدف کابل قطع نشه مشکلی پیش میاد ؟ 

7

در در ۱۳۹۶/۲/۲۸ ه‍.ش. در 8:31 AM، kalafe2006 گفته است :

درود بر استاد ابراهیمی عزیز 

یک سوال رو همیشه فراموش میکنم بپرسم

بعد از شلیک تاو چه زمانی کابل رو باید قطع کرد؟ اگر بعد از برخورد به هدف کابل قطع نشه مشکلی پیش میاد ؟ 

سلام

ممنونم که با سؤال خودتان این پست را به تحرک وا می دارید

استاد تا رسیدن و اصابت موشک به هدف، دو رشته سیم وصل خواهند بود

بعداز اتمام عمل تیراندازی،با بالابردن تستگیره قفل موشک،، سیم اتوماتیک قطع کی شود

7