Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

تانک ذوالفقار

نویسنده : مرتضی دلیر

 

 

وقتی در سال 1994 برای اولین بار تصاویر تانک ذوالفقار از تلوزیون ایران پخش شد ، گمانه زنی محافل اطلاعاتی غربی و کارشناسان نظامی در مورد توانایی ها و ویژگی های این تانک آغاز و تا امروز که شاهد تولید نسل سوم تانک ذوالفقار هستیم ادامه دارد.
اصولآ تمامی اطلاعاتی که می توان از رسانه های گوناگون به دست آورد ، مبتنی بر حدث و گمان و برداشت های اطلاعاتی است که از تصاویر و یا فیلم های گرفته شده بدست آمده است. طراحی و ساخت این تانک ، خود نمایانگر احساس نیاز واحدهای نظامی ایران به سخت افزارهای جنگی قابل اطمینان و بومی است ؛ اندیشه ای که بر پایه تجارب زمان جنگ شکل گرفته است. بی شک ایران در ساخت این تانک ، از تجارب سایر کشورها نیز استفاده کرده است. با این حال هیچ کس و هیچ کارشناس نظامی ، ارزش های این تانک را منکر نمی شود و جالب است بدانید برخی از سایت های اینترنتی ، تانک ذوالفقار را در رده تانک های مدرن جهان قرار داده اند و این خود نمایانگر ارزش های فنی و نظامی این تانک ایرانی است. ذوالفقار گذشته از شباهت ها و همسانی هایی که با برخی تانک های امریکایی و روسی دارد ، طرحی کاملآ بومی است که بر پایه فناوری موجود در ایران به نتیجه رسیده و این خود مهمترین نقطه قوت ذوالفقار به حساب می آید.

 

47112019101114332615.jpg


بومی بودن یک فناوری ، دارای ارزش های فراوانی از جمله داشتن چشم اندازهای پیشرفت و افزایش توان مهندسی در واحدهای فنی است. مسئله ای که می توان آن را به عینه در روند تکامل تدریجی تانک ذوالفقار دید. از اولین نمونه های آن تا جدیدترین مدل های ارائه شده ، جای پای نوآوری و ابتکار به خوبی دیده می شود. اگر در اولین نمونه ارائه شده می شد نشانه های تانک M60 امریکایی را دید ، اما در نمونه ذوالفقار 3 این همخوانی ها کمتر به چشم می آید. اگر در دو مدل قبلی (ذوالفقار 1 و 2) ، برجک تانک رگه هایی از تانک T72 روسی را در خود داشت ، اما در ذوالفقار 3 مهندسین ایرانی این یکسانی و همخوانی را به کمترین میزان ممکن کاهش داده اند. در اولین نمونه های ذوالفقار ، می شد احتیاط مهندسین و محافظه کاری کارشناسان ایرانی را به خوبی مشاهده کرد. زیرا طراحی آن گرچه زیبا ولی ساده صورت گرفته بود. در مدل های بعدی ، رفته رفته این طراحی شکل بهتری به خود می گیرد و به ویژگی تانک های معاصر جهان نزدیک تر می شود.
منابع اطلاعاتی غربی بر این باورند که کارشناسان روسی و برخی کشورهای شرق اروپا از جمله لهستان ، ایران را در تکمیل این تانک یاری داده و فناوری مورد نیاز چنین کاری را فراهم ساخته اند. با توجه به آنکه کشورمان ، تانک
T72S را تحت امتیاز روسیه در ایران تولید کرده است (T72S مدل بهینه شده و یا ارتقاء یافته تانک T72 محسوب می شود) کارشناسان امور نظامی اعتقاد دارند که ذوالفقار ، وامدار تسلیحات این تانک از جمله سامانه کنترل آتش و توپ 125mm آن است. گرچه ایران این موضوع را رد و اعلام نموده در آخرین نمونه ذوالفقار ، این تانک از جنبه های فنی کاملآ بهینه شده و  دارای سامانه کنترل آتش پیشرفته رایانه ای و مسافت سنج لیزری مدرن است و فناوری ساخت آن کاملآ بومی شده است. با وجود تحریم های امریکا ، احتمالآ ایران برخی از فناوری های نظامی مورد نیاز خود را از کشورهای شرق اروپا و همچنین کشورهای امریکای جنوبی (ازجمله برزیل) بدست آورده است. اولین گمانه زنی ها در مورد ذوالفقار ، مبتی بر این بود که این تانک حاصل مهندسی معکوس تانک های M60/2 و M48 و T72 می باشد. ارزیابی های بدست آمده از تصاویر ، نمایانگر این است که بدنه ذوالفقار شباهت هایی به تانک M60 که سالها در نیروی زمینی ارتش ایران مورد استفاده قرار می گرفته و پیش از انقلاب خریداری شده است دارد. همچنین با توجه به شکل و ساختار برجک تانک ، گمان می رفت که ذوالفقار از تجهیزات تانک های روسی استفاده می کند. در مجموع این تانک را محصول آمیختگی تانک های امریکایی و روسی می دانند. ایران از کاربران تانک های روسی 55 & T54 وT72  است. در کلاس تانک های امریکایی ، ایران انواع مختلفی از مدل های M را در اختیار داشته و دارد. به ویژه نیروی زمینی ایران از کاربران قدیمی تانکM60  محسوب می شود. تمامی تانک های مدل T روسی از موتور دیزلی استفاده می کنند که اگزوز آن ، بالای بدنه و سمت چپ تانک قرار دارد. احتمالآ ذوالفقار نیز از یک موتور دیزلV  شکل با توانایی تقریبی 1000 اسب بخار استفاده می کند. این میزان قدرت با توجه به وزن تانک که منابع ایرانی آن را چیزی در حدود 40 تن تخمین می زنند ، سرعتی معدل 70km (کیلومتر بر ساعت) را به ذوالفقار می دهد. دریچه ورودی تانک بالای برجک و سمت راست بدنه قرار گرفته است. برجک تانک دارای زاویه های هندسی مناسبی است که به خاطر نوع طراحی آن ، برخی از صاحب نظران نظامی را بر آن داشته تا ادعا کنند که تانک ذوالفقار ، تقلیدی ساده از تانک M1  امریکایی است!
همانند سایر تانک ها و بنا بر عرف موجود ، راننده تانک ذوالفقار نیز در سمت چپ بدنه قرار می گیرد. راننده تانک می تواند با باز کردن دریچه دید بالای سر خود ، به سمت راست به هدایت چشمی تانک بپردازد و یا اینکه از پریسکوپ استفاده نماید. تانک ذوالفقار مجهز به سامانه دید در شب و سامانه تهویه هوا برای خارج کردن گاز ناشی از شلیک توپ است. با توجه به اینکه منابع اطلاعاتی گزارش داده اند که صنایع نظامی ایران ، کار مقاوم سازی تانک های نیروی زمینی ارتش را در برابر حمله های میکروبی و شیمیائی آغاز کرده که احتمالآ این تغییرات و بهسازی ها ، شامل حال مدل های جدید ذوالفقار نیز شده است. توپ 125
mm ذوالفقار همانند تانک T72 ، به صورت خودکار مسلح می شود. همچنین تانک ذولفقار ، مجهز به مسافت یاب لیزی است و برجک آن نیز دارای سامانه برقی می باشد. در تصاویر منتشر شده از ذوالفقار 1 ، می توان سامانه هشدار دهنده و پدافند لیزری ساخت مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاع ایران را نیز دید. این سامانه می تواند کاربران خود را با تابش پرتوهای لیزر هدایت کننده ، از جنگ افزارهای هدایت شونده ضدتانک آگاه کند. این سامانه می تواند سمت تابش پرتوهای لیزری را با دقت زاویه ای تا 15 درجه تعیین کرده و همچنین توانایی تشخیص پرتوهای مستقیم و یا غیرمستقیم مسافت یاب های لیزری را از نشانه گذارهای لیزری دارد. این سامانه قدرت واکنش پرسنل تانک را در برابر تهدیدها افزایش داده و حتی امکان فعال شدن خودکار و به موقع واحدهای پدافندی را در سمت زاویه تهدید فراهم می سازد. پدافند مورد استفاده این سامانه به صورت انتخابی ، می تواند ترکیبی از پرتاب کننده های نارنجک دودزا باشد. این کار باعث شکستن قفل لیزری پرتابگرهای دشمن می شود. گروه طراحی عنوان کرده اند که پوشش این سامانه هشدار دهنده 360 درجه در افق و 60 درجه در بلندا است و می تواند بر روی تجهیزات دیگری نیز نصب شود.

 

34611899795660378589.jpg


عمده تغییراتی که بر روی مدل های ذوالفقار اعمال شده ، بیشتر در قسمت برجک تانک بوده است. آنچه که از تصاویر ذوالفقار 3 به دست می آید آن است که بدنه ذوالفقار 3 ، با اسکلت بندی پیشینیان خود تفاوت دارد. بدنه تانک ذوالفقار 1 ، شباهت زیادی به تانک M60 امریکایی داشت و زنجیر چرخ های آن نیز احتمالا مشابه همان تانک بود. اما در ذوالفقار 3 ، بدنه تانک دچار تغییرات زیادی شده است. (به ویژه در بخش روبرویی تانک) این تغییرات شامل افزایش قطر زره بدنه عقبی و همچنین تغییراتی در زره برجک تانک می شود. زره بخش جلویی تانک نیز برخلاف شباهت های قبلیش به زره M60 ، این بار بخش بالایی آن با زاویه دید راننده تانک برابر شده و صاف به نظر می آید. احتمالآ این تغییرات به چند دلیل صورت گرفته است. اولین احتمال آن تزریق فناوری های جدید به چرخه صنایع تانک سازی ایران است و دومین عامل آن می تواند افزایش تهدیدها از جانب تسلیحات جدید ضدتانک باشد. به این معنی که ذوالفقار ، برای مقاومت بهتر در برابر این نوع تسلیحات (که روز به روز هوشمندتر می شوند) به زره بهتر و زخیم تری (با آلیاژهای بهتر) نیاز دارد. مدل های مختلف تانک ذوالفقار ، نمایانگر نوع سمت گیری های نظامی ایران در همکاری های نظامی با دیگر کشورهاست. تانک های ذوالفقار 1 و 2 ، با استفاده از فناوری روسیه و بلوک شرق ساخته شدند. اما ذوالفقار 3 ، حاصل همکاری نظامی ایران با کشورهای خارج این حوزه است. برخی از منابع اطلاعاتی ، از همکاری نظامی ایران و برزیل خبر داده بودند و این احتمال که ایران فناوری های تازه ای را از برزیل دریافت کرده باشد زیاد است. باید دانست که برزیل خود دارای فناوری ساخت تانک است و تاکنون صنایع نظامی آن کشور ، چند تانک را برای ارتش برزیل طراحی کرده و به مرحله ساخت رسانده است. به همین خاطر ذوالفقار 3 ، شباهت هایی با تانک برزیلی اوسریو دارد.
ایران بجز تانک ذوالفقار ، تانک سفیر 74 را نیز تولید می کند. (سفیر 74 ، همان تانک
T72S روسی است) صنایع دفاعی ایران همچنین زره پوش های تندر 1 و 2 و همچنین نفربری به نام براق را نیز به تولید رسانده است. این صنایع همچنین بر روی موشک های ضدزره نیز کار می کند و تاکنون انواع مختلفی از موشک های هدایت شونده و غیرهدایت شونده را برای ارتش ایران تولید کرده است. (موشک ضدتانک طوفان و رعد 1 و 2) به نظر می رسد صنایع دفاعی ایران پس از هجوم امریکا به عراق و افغانستان ، روند کار خود را شتاب بخشیده و به احتمال زیاد خط تولید تانک ذوالفقار نیز تقویت شده است. تانک ذوالفقار ، تانکی مدرن و قابل اعتماد است و ارتش ایران می تواند به ساخت یک تانک ایرانی با استفاده از فناوری داخلی افتخار کند.

 

برنامه ی تانک ذوالفقار با هدف طراحی و تولید یک تانک اصلی میدان نبرد (MBT) کاملا ایرانی
شروع شد.در ابتدا به دلیل کمبود نیروهای متخصص و توان پایین صنعتی،تولید تانک تبدیل به
بهسازی تانکهای فرسوده و از رده خارج
M-60 شد.این بهسازی شامل تعویض زره و نصب
هدفگیر الکترونیکی و همچنین یک برجک جدید همراه با اخلالگر لیزری بر روی
M-60 بود.تانک
بهسازی شده، ذوالفقار-1 نامیده و تلاش برای تولید نمونه های بعدی آغاز شد.تنها تصویر موجود
از شلیک خانواده ی ذوالفقار مربوط به تانک ذوالفقار-1 است و از شلیک دیگر نمونه ها،تصویری در
دست نیست.گرچه بهسازی انجام شده در این تانک در برابر
M-60 های بهسازی شده ی
اسراییلی (
SABRA) ناکافی به نظر میرسد ولی به عنوان اولین قدم قابل تقدبر است.تانک
SABRA از هدفگیر تانکهای مرکاوا و توپ 120 م.م بدون خان استفاده میکند ولی ذوالفقار-1 به
توپ 105 م.م قدیمی مجهز است.

 

44009338116367400275.jpg


کمترین اطلاعات مربوط به تانک ذوالفقار-2 است.تنها چند تصویر از این تانک وجود دارد.احتمالا تنها یک نمونه ی آزمایشی بوده و وارد خط تولید نشده است.
تصاویر،یک برجک جدید ولی مسلح به توپ 105 م.م قدیمی را نشان میدهند.

و اما مهمترین و جنجالی ترین عضو خانواده:تانک ذوالفقار-3.
به گفته ی مسولین صنایع دفاع،این تانک از زره ساندویچی (لایه لایه ای) و توپ 125 م.م روسی
با قابلیت مهماتگذاری خودکار (مانند
T-72) به علاوه ی شاسی جدید و سامانه ی اخطار تهدید
موشکی هماهنگ با پرتابگر گلوله های دودزا و اخلالگر لیزری استفاده میکند.
شاسی تانک کاملا از تانک مشهور امریکا یعنی تانک
M-1 آبرامز تقلید شده و دارای 9 چرخ است.
برجک همانند شاسی،از تانک آبرامز اقتباس شده ولی از توپ روسی استفاده میکند:

 

18607641045983786697.jpg


معایب اصلی:
تانک ذوالفقار-3 به صورت کوتاه طراحی شده است.دلیل این طراحی پنهان ماندن تانک از دید
تیمهای شکار تانک و هواگردهای دشمن عنوان شده ولی در عمل فقط باعث سختی بیشتر
خدمه در زمان ورود و خروج از تانک میشود.زمانی را در نظر بگیرید که تانک هدف قرار گرفته و
شما مجبور به خروج از آن هستید.در این زمان تنها راه خروج شما برجک است ولی اگر در جای
راننده یا توپچی هستید باید به سختی در تانکی با سقف بسیار کوتاه بخزید تا از دریچه ی برجک
بیرون بیایید.پس هر بار که تانکی از این نوع هدف قرار بگیرد تنها باید به زنده ماندن فرمانده
امیدوار باشیم.در ضمن تیمهای شکار تانک غربی و به خصوص امریکایی،مانند ما از راکتهای
RPG
یا موشکهایی که برای برخورد با هدف به دیده شدن آن وابسته اند،استفاده نمیکنند.بلکه از
موشکهایی مثل
JAVELIN و TOW FF با توانایی شلیک کن،فراموش کن استفاده میکنند.
هواگردهایی همچون
AH-64 D و AH-1 Z از موشک HELLFIRE و سیستمهای حرارت یاب
استفاده میکنند و چون موتور هر تانکی حرارت ایجاد میکند،دیده نشدن ظاهری برای ذوالفقار راه
فرار را فراهم نمیکند.موشکی مثل جاولین،هدف را از بالا مورد حمله قرار میدهد و چون این
تانک از سطح افقی بیشتری برخوردار است،آسیب بیشتری متحمل میشود.پس کوتاه بودن تانک
نه یک برتری بلکه یک عیب آشکار است.از طرف دیگر ایران هنوز به فناوری زره های اورانیومی
دست نیافته و این تانک نمیتواند از حفاظتی که
M-1 به واسطه ی میله های اورانیومی
دارد،برخوردار شود.
عیب دیگر مربوط به ناهماهنگی وزن با موتور تانک است.ذوالفقار-3 به احتمال 80 درصد از موتور
تانکهای روسی
T-72 S استفاده میکند.وزن تانکهای T-72 بین 41.5 تا 45.7 تن است.این وزن کم
به علت استفاده از زره های واکنشگر به جای زره های ساندویچی است ولی تانک ذوالفقار-3 از
زره ساندویچی استفاده میکند و علیرغم اینکه وزن ذوالفقار 40 تن عنوان شده،این تانک نمیتواند
با زره ساندویچی،چنین وزن اندکی داشته باشد و احتمالا وزنی بین 50 تا 60 تن دارد.پس موتوری
که برای حرکت یک جسم 45.7 تنی ساخته شده نمیتواند جسمی به وزن 50 تا 60 تن را با
سرعت 70 کیلومتر بر ساعت (سرعتی که برای ذوالفقار ادعا شده) حمل نماید.

برتریها:
متاسفانه این تانک هیچ گونه برتری محسوسی نسبت به دیگر تانکهای هم دوره ندارد و اگر
خیلی خوشبین باشیم میتواند با
OSORIO یا CHALENGER-1 و یا ARJUN و ALKHALID برابری
کند.

 

 

·

نوشته شده در  پنج شنبه 19/6/88ساعت  12:55 صبح  توسط مرتضی دلیر 

 

 

10

Share this post


Link to post
Share on other sites

تمامی ویژگی ها ( معایب و محاسن )
• این تانک که شاهکار تانکهای ایرانی میباشد, یکی از تانکهای مدرن خاور میانه است. [ البته در خاورمیانه تنها صنایع دفاعی ایران و صنایع دفاعی اسرائیل تانک تولید میکنند ! ] که بر اساس تجربیات حاصل از ساخت مدل 1 و 2 که در مدل یک نظر می‌رسید با کنار هم قرار دادن ( مونتاژ ) اجزای اصلی تانک‌های آمریکایی ام۴۸ پاتون و ام۶۰ پاتون و تانک روسی تی-۷۲ ساخته شده باشد ، طراحی و تولید شده است.

اولین پیش‌نمونه تانک ذوالفقار در سال ۱۳۷۲ طراحی شد و خط تولید آن در تابستان ۱۳۷۶ در مجتمع صنعتی شهید کلاهدوز افتتاح شذ.

ذوالفقار ( به فارسی : {شمشیر} دو تیغه ) دارای لیزر مسافت یاب, سیستم دفاعی هشدار دهنده لیزری, سیستم آشکار سازی مادون قرمز, سیستم اخطار تهدید موشکی که همزمان و هماهنگ با سیستم پرتاب گلوله های دودزا میباشد. این تانک از شاسی معروف تانک M-1 Abrams آمریکایی استفاده میکند, که دارای 9 چرخ میباشد.

 

 • یکی دیگر از توانایی های این تانک حرکت آن در عمق 1.6 متری آب است, که با توجه به شنی های مدیوم آن یکی از شگفتیهای این تانک به شمار می آید. تانک ذوالفقار 3 دارای بلندی کم و خاصیت استتار بسیار بالایی است و در فاصله ی 800 متری میتواند استتار فوق العاده ای داشته باشد.

• همچنین به دلیل ارتفاع کم هدف گرفته شدن آن توسط تانکهایی از جمله آبرامز ام 1 مقداری سخت تر شده. این تانک دارای دوربین های مدار بسته ی z/c360 میباشد, که خدمه ی آن میتوانند بوسیله ی آن از داخل تانک محیط خارج آن را بطور 360 درجه ببینند که یکی از پیشرفته ترین تکنولوژیهای تانک سازی امروز دنیاست.


• در میدان نبرد این تانک به دلیل کوتاه بودن میتواند از برخی گلوله های تانک به تانک جان سالم به در ببرد اما این کوتاهی باعث سخت شدن جابجایی درون تانک شده , سرعت عمل خدمه ی آن را کم میکند.

• این تانک گرچه دارای استتار بسیار خوبی میباشد, اما بسیاری از نیروها و تیم های ضد تانک غربی دارای دوربین و اسلحه های حاوی سیستم تشخیص حرارت بوده و به این وسیله حرارت حاصل از موتور تانک به راحتی مورد روئیت آنها قرار میگیرد.

 • همچنین این تانک در قسمت بالایی دارای هیچ گونه زره نمیباشد , و از آنجایی که تقریبا" همه ی نیروهای ضد تانک غربی دارای اسلحه ی Javelin هستند و گلوله ی 40 هزار دلاری آن از بالا هدف را مورد اصابت قرار میدهد, تانک ذوالفقار 3 هیچ شانسی برای زنده ماندن در مقابل گلوله ی Javelin نخواهد داشت.

• در این خصوص به ساخت زره قابل نصب در میدان نبرد توسط مجتمع شهید کلاهدوز اشاره گردیده است.

• این تانک از فناوری زره اورانیومی استفاده نمیکند, این مورد میتواند برتری تانک آبرامز ام 1 را مقابل ذوالفقار 3 ثابت کند, زیرا تانک ذوالفقار 3 شاید بتواند جلوی 2 یا 3 گلوله ی تانک آبرامز مقاومت کند, اما خود شاید حتی نتواند با شلیک 5 گلوله ضد تانک ضد زره تانکهای آبرامز ام 1 را از پای در آورد.

• وزن حقیقی تانک بین 60 تا 70 تن میباشد, این مساله که تانک میتواند 70 کیلومتر در ساعت حرکت کند, با توجه به موتور آن که یک موتور دیزل 1000 اسب بخار است باعث شده تا مقداری غیر منطقی به نظر بیاید و ثا با توجه به فقدان زره وزن این تانک تقریبا با آبرامز و مرکاوا برابر است.

• هرچند در خصوص زره تانک های بسیاری پیشرفته مرکاوا IV صنایع دفاعی اسرائیل که در طراحی بر اصل ایمنی خدمی ساخته شده اند در مقابل موشک های فراصوت ۹ ام۱۳۳ کورنت ، در نبرد سال 2006 با حزب الله لبنان به شدت صدمه پذیر و سبب شگفتی تحلیل گران قرار گرفتند !!

 

• در خصوص این تانک که از نظر دستیابی به تکنولوژی ساخت یک شاهکار اما در مقایسه با تانک های آبرامز و مرکاوا برتری ندارد.

• تانک ذوالفقار 3 در خط تولید انبوه قرار دارد و در خدمت ارتش زرهی نیروی زمینی ایران میباشد. بطور کلی تانک ذوالفقار 3 به عنوان تانک فرعی در شرایط پشتیبانی هوایی میتواند موثر باشد.

• در نهایت تانک ذوالفقار 3 شاید آنقدرها هم که گفته شده قدرتمند نباشد اما آغازی بود برای شروع پروژه ی تانک نهایی اصلی میدان نبردِ نیروی زمینی ارتش ایران, که همچنان یک پروژه ی سری و مخفی به شمار می آید. انتظار میرود که این تانک نهایی از پیشرفته ترین تکنولوژیها در زمینه ی تانک سازی برخوردار باشد.


 

9

Share this post


Link to post
Share on other sites

ذوالفقار از توپ ۱۲۵ میلی‌متری بدون خان تانک تی۷۲اس، سیستم تعلیق مشابه مدل‌های اولیه ام۶۰، سیستم کنترل آتش اسلوونیایی ای‌اف‌سی‌اس-۳ با قابلیت شلیک در حرکت استفاده می‌کند و نمای ظاهری آن مشابه با سلسله تانک‌های ام۴۸، ام۶۰ و ام۱ آبرامز ارتش آمریکاست. برخی از اجزای این تانک نیز با تانک سفیرمدل بهینه‌شده ایرانی تانک‌های تی-۵۴شوروی و تایپ ۵۹ چین یکسان است.وب‌گاه رسمی وزارت دفاع ایران این تانک را نوع بهینه‌سازی شده تانک روسی تی-۷۲ معرفی کرده که به سیستم مدرن کنترل آتش تجهیز شده و مهمات ۱۲۵ میلیمتری آن در داخل کشور تولید می‌شود.[۲]آماری از تعداد تانک‌های ذوالفقار تولید شده اعلام نشده اما بنا بر برآوردها در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۰۰ دستگاه ذوالفقار در اختیار نیروهای مسلح ایران بوده‌است.

در ذوالفقار ۳ که مدل نهایی این تانک است از یک موتور دیزلی ۱۲ سیلندر با قدرت ۱۰۰۰ اسب بخار که با وزن حدود ۴۰ تنی تانک امکان حداکثر سرعت ۷۰ کیلومتری حرکت در جاده را برای آن فراهم می‌کند.


ویژگی‌ ها

ظاهر کلی ذوالفقار به سلسله تانک‌های آمریکایی ام۴۸، ام۶۰ و ام۱ آبرامزشباهت دارد و برخی ویژگی‌های آن از تانک معروف تی-۷۲ شوروی برداشت شده‌است. از جمله سلاح اصلی تانک که توپبدون خان ۱۲۵ میلی‌متری ۲آام۴۶با قابلیت شلیک اتوماتیک مشابه با تی-۷۲اس است. سیستم تعلیق ذوالفقار مشابه با تانک‌های غربی ام۴۸ و ام۶۰ طراحی شده اما وزن حدوداً ۴۰ تنی آن قابل مقایسه با تانک‌های شرقی (بسیار کمتر از تانک‌های مدرن غربی) است.تی۷۲اس آخرین مدل تی-۷۲ است که ۴۲۲ دستگاه از آن بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ از شوروی خریداری شد که ۳۰۰ دستگاه آن در ایران مونتاژ شدند. تانک‌های ام۴۸ و ام ۶۰ نیز پیش از انقلاب ۱۳۵۷ به ایران فروخته شدند.

ایران ۲۶۰ دستگاه ام۴۸ را در سال ۱۹۶۰ و ۴۶۰ دستگاه ام۶۰ را در سال ۱۹۶۸ از آمریکا خریداری کرده بود. [۳]ذوالفقار ۱ اولین مدل این تانک بود که تا سال ۲۰۰۱ حدود ۱۰۰ دستگاه از آن ساخته شد. این مدل از یک موتور دیزلی با قدرت ۷۸۰ اسب بخار استفاده می‌کند و از سیستم کنترل آتش اسلوونیایی ای‌اف‌سی‌اس-۳ برخوردار است که امکان شلیک در حرکت را برای تانک فراهم می‌کند. همین سیستم بر روی تانک سفیر (مدل بهینه‌شده تی-۵۴) نیز نصب شده‌است. ذوالفقار ۲ یک مدل آزمایشی بود و ذوالفقار ۳ نتیجه آخرین بهینه‌سازی بر روی این تانک است که در خط تولید قرار گرفت.

در ذوالفقار ۳ از یک موتور دیزلی با قدرت ۱۰۰۰ اسب بخار استفاده شده که حداکثر سرعت تانک در جاده را به ۷۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند. همچنین با افزودن سیستم کنترل آتش و شلیک اتوماتیک تی-۷۲اس نیاز به خدمه چهارم تانک از بین رفته و خدمه به ۳ نفر (فرمانده، راننده و توپچی) کاهش یافته‌است. زره آن را برخی منابع زره کامپوزیتی و برخی دیگر زره غیرفعال ذکر کرده‌اند اما با توجه به وزن ۴۰ تنی تانک بایستی از زره غیرفعال استفاده شده باشدتانک ذوالفقار، مجهز به مسافت‌یاب لیزری است و برجک آن نیز دارای سیستم برقی می‌باشد و طراحی آن در جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش صورت گرفته‌است.

موتور این تانک در مدل‌های اولیه از اوکراین خریداری می‌شد ولی امروزه به طور کامل در داخل کشور ساخته می‌شود. همانند سایر تانک‌ها، رانندهٔ ذوالفقار نیز در سمت چپ بدنه قرار می‌گیرد. رانندهٔ تانک می‌تواند با بازکردن دریچه دید بالای سر خود، به سمت راست به هدایت چشمی تانک بپردازد و یا اینکه از پیرابین استفاده نماید. ذوالفقار مجهز به سیستم دید در شب و سیستم تهویه هوابرای خارج کردن گاز ناشی از شلیک توپ است. صنایع نظامی ایران، کار مقاوم‌سازی تانک‌های نیروی زمینی ارتش را در برابر حملات میکروبی و شیمیایی آغاز کرده که این تغییرات و بهسازی‌ها، شامل حال مدل‌های جدید ذوالفقار نیز شده‌است.

در ذوالفقار ۱، می‌توان سیستم هشداردهنده و پدافند لیزری ساخت سازمان صنایع دفاع ایران را نیز دید. این سیستم می‌تواند کاربران خود را از تابش پرتوهای لیزر هدایت‌کننده که برخی موشک‌های ضدتانک از آن استفاده می‌کنند، آگاه کند. این سیستم توانایی تشخیص پرتوهای مستقیم و یا غیرمستقیم مسافت‌یاب‌های لیزری را از نشانه‌گذارهای لیزری دارد. این سیستم قدرت واکنش پرسنل تانک را در برابر تهدیدها افزایش داده و حتی امکان فعال شدن خودکار و به موقع واحدهای پدافندی را در سمت زاویه تهدید فراهم می‌سازد. پدافند مورد استفاده این سیستم به صورت انتخابی، می‌تواند ترکیبی از پرتاب کننده‌هاینارنجک دودزا باشد. این کار باعث شکستن قفل لیزری پرتابگرهای دشمن می‌شود.

پوشش این سیستم هشدار دهنده ۳۶۰ درجه در افق و ۶۰ درجه در ارتفاع است.عمده تغییرات مدلهای ذوالفقار، بیشتر در قسمت برجک تانک بوده‌است. آنچه که از تصاویر ذوالفقار۳ به دست می‌آید آن است که بدنهٔ ذوالفقار۳، با اسکلت‌بندی پیشینیان خود تفاوت دارد. بدنهٔ تانک ذوالفقار۱، شباهت زیادی به تانک ام ۶۰ آمریکایی داشت و شنی‌های آن نیز مشابه همان تانک بود. اما در ذوالفقار۳، بدنهٔ تانک دچار تغییرات زیادی شد. این تغییرات شامل افزایش قطر زره بدنه عقبی و همچنین تغییراتی در زره برجک تانک می‌شود. زره بخش جلویی تانک نیز برخلاف شباهت‌های قبلیش به زره ام۶۰ این بار بخش بالایی آن با زاویه دید راننده تانک برابر شده و صاف به نظر می‌آید.


این تغییرات به چند دلیل صورت گرفته‌است: اولین دلیل تزریق تکنولوژی‌های جدید به چرخهٔ صنایع تانک سازی ایران است و دومین عامل آن می‌تواند افزایش تهدیدها از جانب تسلیحات جدید ضدتانک باشد. به این معنی که ذوالفقار، برای مقاومت بهتر در برابر این نوع تسلیحات (که روز به روز هوشمندتر می‌شوند) به زره بهتر و بسیار ضخیم‌تری با آلیاژهای بهتر مجهز شده‌است. ذوالفقار ۳ همزمان توانایی آن را دارد که با پرتاب نارنجک‌های دودزا و منحرف کننده الکترونیکی ، ۵ راکت را همزمان از خود دفع نماید. قابلیت حرکت در آب با عمق ۱۶۰ سانتیمتری یکی دیگر از خصوصیات آن می باشد. یکی از ویژگی های دیگر این تانک این است که این تانک تمام اطراف خود را بوسیله دوربین های مدار بسته z/c360زیر نظر دارد.

منبع:ویکیپدیا

8

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام به دوستان  این توضیح را بدهم که بنده متخصص تانک نیستم و نظر شخصی را از لحاظ اطلاعات عمومی البته ناقص خودم و برای اینکه علاقه مندم در موضوع شرکت داشته باشم عرض می نمایم .   , خودکفایی و پیشرفت در حوزه جنگ افزار , وابستگی بسیارزیادی به درجه صنعتی بودن یک کشور دارد. شما ملاحظه بفرمایید , تمام کشورهای مطرح در ساخت جنگ افزار , کشورهای صنعتی مطرح در دنیا هستند . یک مثال جالب , چین , همین طور که در صنعت و تجارت پیشرفت می کند , به همان ترتیب و اندازه در حوزه جنگ افزار هم پیشرفت دارد.  بازارکامپیوترو الکترونیک , ماشین الات صنعتی و جدیدا اتومبیل و...... دنیا روز به روز بیشتر در تسخیر چین در می اید. جنگ افزار هم چیزی جدای از صنعت نیست و موفقیت در صنعت , نیازمند ساختارهای مدیریتی  و برنامه ریزی مناسب و...... می باشد . شما ببینید دوست عزیز ما اقا حبیب , مبحثی در مورد یکی از هواپیماهای ساخت شوروی , سوخو22 گذاشته اند , انواع و اقسام تجهیزات و اپشنهای مختلف برای این هواپیما روسها تدارک دیده اند که قابلیتهای متفاوت و متنوعی به ان می دهد ولی نکته مهم این جااست که از جانب موتور و ایرودینامیک و قابلیتهای سرعت و برد و سقف پرواز و ایمنی ان , مطمین و راضی بوده اند , سپس به طور مثال تجهیزات ضدرادار برای ان تدارک دیده اند . تانک هم به همین صورت , ابتدا باید مطمین باشیم که این تانک توانایی , سرعت , برد و اطمینان کافی به موتور و سایر متعلقاتی که باعث حرکت می شوند را داشته باشد, سپس به سراغ تجهیزات ایمنی پیشرفته , جنگ افزار , مخابراتی و الکترونیکی ان می رویم . تانک چیفتن که دوستان مطلع هستند ظاهرا در همان قبل از انقلاب هم از موتور ان رضایت کافی نبوده و قرار بوده با موتور جدید جایگزین شود , حالا من نمی دانم این نارضایتی از قدرت و سرعت موتور تانک بوده یا احتمال خرابی بالای موتور و ظاهرا تانکهای ساخت شوروی اطمینان و توان بالاتری داشته اند . به هر حال ان کارخانه ای که به طور مثال تسمه ها یا چرخ دنده های  موتور تانک را تولید می کنند باید از لحاظ رعایت استانداردهای صنعتی , مطمین ومورد اعتماد باشد. به امید موفقیت و پیشرفت روز افزون کشور درحوزه دفاعی.

 

دوست خوبم تمامی مواردی که فرمودید صحیح است و میشه دهها مورد هم به آن اضافه کرد

لذانباید از یاد ببریم در بدو جنگ و در راستای آن در ادامه جنگ ما در میدان نبرد ، آرزوی شنیدن صدای یک تانگ حتی بصورت صوتی از بلندگوها را داشتیم

حال که ایران تانکهایی را که مثل شتر مرغ می مانند و از هر تانگی یک سیستم . از هر کشوری یک قطعه را سر هم میکنه را باید شکر گذار باشیم

بخدا در عملیات رمضان فقط آرزو داشتیم فقط فقط فقط صدای تانگ را بشنویم ولی آنها را چون کمبود بود حیف می دانستند وارد معرکه کنند نزدیگ توپخانه نگه داشته بودند و بصور کور تیر اندازی میکردند

ارادت

9

Share this post


Link to post
Share on other sites

دوست خوبم تمامی مواردی که فرمودید صحیح است و میشه دهها مورد هم به آن اضافه کرد

لذانباید از یاد ببریم در بدو جنگ و در راستای آن در ادامه جنگ ما در میدان نبرد ، آرزوی شنیدن صدای یک تانگ حتی بصورت صوتی از بلندگوها را داشتیم

حال که ایران تانکهایی را که مثل شتر مرغ می مانند و از هر تانگی یک سیستم . از هر کشوری یک قطعه را سر هم میکنه را باید شکر گذار باشیم

بخدا در عملیات رمضان فقط آرزو داشتیم فقط فقط فقط صدای تانگ را بشنویم ولی آنها را چون کمبود بود حیف می دانستند وارد معرکه کنند نزدیگ توپخانه نگه داشته بودند و بصور کور تیر اندازی میکردند

ارادت

 

با تشکر استاد ابراهیمی عزیز 

 

در میان کلام زیبای شما همیشه نکات و زوایای پنهانی از جنگ نهفته است . اگر خاطرات عملیات رمضان خودتون رو درج بفرمایید که خیلی خیلی خوشبخت و خوشحال میشویم 

6

Share this post


Link to post
Share on other sites

با تشکر استاد ابراهیمی عزیز 

 

در میان کلام زیبای شما همیشه نکات و زوایای پنهانی از جنگ نهفته است . اگر خاطرات عملیات رمضان خودتون رو درج بفرمایید که خیلی خیلی خوشبخت و خوشحال میشویم 

 

سلام

چشم

میخواستم این دو روز تعطیل را شروع کنم اما چند مورد هست که هنوز من ندیدم در جایی گفته شود یا نوشته شود(مثل حضور یک پرنده سفید و گرد قبل از شروع عملیات در منطقه به مدت چندین ساعت و...)

لذا فردا انشاالله با استاد گرامی خودم جناب امیر مجتبی  تهامی ، یک مشاوره میکنم ودر طول ماه رمضان حتمآ تقدیم خواهم کرد

ارادت

6

Share this post


Link to post
Share on other sites

رمضان در رمضان .چه شود. ماه رمضون جالبیه میشه

4

Share this post


Link to post
Share on other sites
در در ۱۳۹۵/۳/۱۵ ه‍.ش. در 10:52 AM، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

سلام

چشم

میخواستم این دو روز تعطیل را شروع کنم اما چند مورد هست که هنوز من ندیدم در جایی گفته شود یا نوشته شود(مثل حضور یک پرنده سفید و گرد قبل از شروع عملیات در منطقه به مدت چندین ساعت و...)

لذا فردا انشاالله با استاد گرامی خودم جناب امیر مجتبی  تهامی ، یک مشاوره میکنم ودر طول ماه رمضان حتمآ تقدیم خواهم کرد

ارادت

سلام استاد گرامی

 

نمی دانم خاطره عملیات رمضان ارسالی مرا خواندید یا نه

3

Share this post


Link to post
Share on other sites
در 22 ساعت قبل، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

سلام استاد گرامی

 

نمی دانم خاطره عملیات رمضان ارسالی مرا خواندید یا نه

سلام

اگر لینک مطلب را ارسال کنید ممنون میشم

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0