Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

بیانی جدید درباره لو رفتن کربلای 4

30 posts in this topic

برگرفته از کتاب نورالدین پسر ایران خاطرات نورالدین عافی بسیجی لشکر 31 عاشورا :

صفحه 520 : ... اینحا با اروند و والفجر 8 فرق داشت. در اروند یک طرف ساحل دست خودمان بود و یک طرف دست عراق. ولی اینجا باید بیش از 6 کیلومتر در آبی که دو طرفش دست عراقیها بود غواصی می کردیم. در همان روزهای آخر با دوستم م.ر که از بچه های اطلاعات بود صحبت می کردم . از حرفهایش حدس زدم که عملیات لو رفته است. او می گفت عراق در حال بستن تنگه است. با حرف های او و تحلیل شرایط منطقه فکر می کردم این عملیات انجام نخواهد شد اما به کسی چیزی نمی گفتم. او هم ناامید نبود و فکر می کرد عملیات به احتمال 50% انجام خواهد شد

صفحه 539 : هرچه از چند و چون عملیات بیشتر مطلع می شدیم ، سختی و حساسیت کار بیشتر برایمان مشخص می شد. در تمام این مدت از لو رفتن عملیات با کسی حرف نزدم. می دانستم آقا سید فاطمی خودش خبر دارد اما خیلیها نمی دانستند

صفحه 540 : ... حاج رضا.د را هم دیدم که در گروهان، نیروی آزاد بود. او در والفجر 8 مسوول گروهان غواصی بود. دیگر از لو رفتن حمله مطمئن بودم. ما برای حمله آماده بودیم و دشمن برای دفاع. حدود 2 ساعت به وقت حرکت باقی بود

برگرفته از خاطرات شهید محمد نظرنژاد مسوول محور لشکر 21 امام رضا که علاوه بر تحقیر ارتش، توهینهای محترمانه ای هم به ارتش هم به دیگران می کند :

صفحه 344 : در عملیات کربلای 4 مشکل عمده ای که داشتیم حفاظت اطلاعات بود. آن موقع حفاظت اطلاعات برگه های مخصوصی برای تردد درست کرده بود که مثلا به 5 نفر داده بود. یکی به من ، یکی مسوول حفاظت اطلاعات، یکی رییس ستاد لشکر و فرمانده و جانشین لشکر. بقیه نیروها مانده بودند برای تردد چکار کنند. آن ها مجبور بودند از راههای ممنوع* رفت و آمد کنند لذا حفاظت با این کارها از بین رفت. می دیدم بچه ها تا به دژبانی می رسیدند از دشت و جاهایی که اصلا ماشین عبور نکرده بود می رفتند. عراقی ها هم می دیدند و می فهمیدند کنترل شدیدی صورت گرفته است. یا مثلا 4 نفر کلت می بستند و مثل تگزاسیها به این طرف و آن طرف می رفتند. هر ماشین مشکوکی می دیدند کلت می کشیدند و ماشینها هم به خاطر اینکه برگه نداشتند فرار می کردند. دشمن هم کور نبود و اینها را می دید. به آقای اسماعیل ق گفتم با این **وضع عملیات بی معنی است

صفحه 346 : سه یا چهار شب به عملیات کربلای 4 مانده بود. توسط حفاظت اطلاعات لشکر 21 امام رضا اطلاع داده شد ممکن است از فردا کنترل شدیدی صورت بگیرد. ما هم ناچار بودیم گردان ها را به هر نحو ممکن حرکت دهیم. نیروها زیاد بودند. هر طور هم که کنترل می کردیم بالاخره از یک جایی بیرون می آمدند مثلا روی پشت بامها ظاهر می شدند.

صفحه 347 : این وضع نیروها بود. یکی چراغ ماشین روشن می کرد. دیگری چراغ خاموش می آمد. چرا ؟ چون فشار آمده بود و دشمن همه اینها را می دید. عملیات کربلای 4 از همان شبی که ***ستون کشی آغاز شد شکست خورد. بچه هایی که شنود می کردند مرتب می آمدند و می گفتند عراق اعلام می کند ما می دانیم که می خواهید از اینجا حمله کنید. نیایید که همه تان کشته می شوید

صفحه 348 : مساله دیگر این بود که نیروها را چگونه 3 - 2 روز نگهداری کنیم آن هم ****بچه های بسیج که نگهداری شان واویلا بود. سقف را سوراخ می کردند و بیرون می رفتند. یک دفعه نگاه می کردی 5 - 4 نفر روی بام رفته اند و به طرف عراقیها نگاه می کنند. وقتی که صدا می کردی پایین بیایید می گفتند ای بابا! اگر ما را ببینند این ستون های نیرو را هم می بینند ... واقعا ستون کشی مثل کربلای 4 در طول جنگ ندیدم. این ستون کشی در قالب هیچ علم و فن نظامی نمی گنجید

---------------------------------------------------------------------------------------------

*****هنوز عقیده دارید کربلای 4، فقط به دلیل نقش استکبار جهانی و آواکسها و ماهواره های جاسوسی آمریکا و اسراییل لو رفته است !؟

منبع:http://majorb.persianblog.ir/pages/3/

9 people like this

به نظر میاد حفاظت اطلاعات درست و حسابی صورت نگرفته و اصل غافلگیری رعایت نشده . احتمال زیاد طراحان حمله با این همه منابع مادی و انسانی که تدارک دیده شده بود در بیان کنسل کردن عملیات ......

5 people like this

سلام استاد گرامی

پیشنهاد میکنم این موضوع همین جا بسته شود

زیاد به سخنان نورالدین توجه نشود

من کتاب را خوانده ام و مواردی دیده ام که آدم را دیوانه میکنه.

دوسال پیش که برای تقدیر از کتاب لشکر خوبان در فرهنگسرای 29بهمن تبریز حضور داشتم با نویسنده کتاب خانم سپهری در مورد ، کتاب واینکه هروقت به ارتش و ارتشی می رسه چرا نوک تیز پیکان را به سمتش می گیره و ارتشی را خیانتکار می دانه

حتی مثالی زدم با صفحه مربوطه اش،که خانم سپهری ضمن قبول ایراد من ، فقط گفت اول کارم بودم و ناشی بودیم و دیکه تکرار نخواهیم کرد و ایشان گفتند چند جا این مورد ایراد گرفته شده است

دوست خوبم اگر متوجه هدف من شدید از مدیریت محترم بخواهید  این پست را ببندد و یا اگر متوجه نشدید بفرمایید من یکی یکی ایرات و تینکه ارتشی جماعت را جاسوس می دانه عرض کنم

ارادت

7 people like this

صفحه 520 : ... اینحا با اروند و والفجر 8 فرق داشت. در اروند یک طرف ساحل دست خودمان بود و یک طرف دست عراق. ولی اینجا باید بیش از 6 کیلومتر در آبی که دو طرفش دست عراقیها بود غواصی می کردیم. در همان روزهای آخر با دوستم م.ر که از بچه های اطلاعات بود صحبت می کردم . از حرفهایش حدس زدم که عملیات لو رفته است. او می گفت عراق در حال بستن تنگه است. با حرف های او و تحلیل شرایط منطقه فکر می کردم این عملیات انجام نخواهد شد اما به کسی چیزی نمی گفتم. او هم ناامید نبود و فکر می کرد عملیات به احتمال 50% انجام خواهد شد

بطور مثال::: ایشان درچه منسبی بود که لو رفتن عملیات را مسؤل اطلاعات ، براحتی لو رفتن را ابراز کرده است

وایشان چه بزرگوار بودند که با کسی در این خصوص صحبت نکردند!!!!وحتی تا درصد انجام عملیات بحث شده است

ارادت

8 people like this

رگرفته از خاطرات شهید محمد نظرنژاد مسوول محور لشکر 21 امام رضا که علاوه بر تحقیر ارتش، توهینهای محترمانه ای هم به ارتش هم به دیگران می کند :

صفحه 344 : در عملیات کربلای 4 مشکل عمده ای که داشتیم حفاظت اطلاعات بود. آن موقع حفاظت اطلاعات برگه های مخصوصی برای تردد درست کرده بود که مثلا به 5 نفر داده بود. یکی به من ، یکی مسوول حفاظت اطلاعات، یکی رییس ستاد لشکر و فرمانده و جانشین لشکر. بقیه نیروها مانده بودند برای تردد چکار کنند. آن ها مجبور بودند از راههای ممنوع* رفت و آمد کنند لذا حفاظت با این کارها از بین رفت. می دیدم بچه ها تا به دژبانی می رسیدند از دشت و جاهایی که اصلا ماشین عبور نکرده بود می رفتند. عراقی ها هم می دیدند و می فهمیدند کنترل شدیدی صورت گرفته است. یا مثلا 4 نفر کلت می بستند و مثل تگزاسیها به این طرف و آن طرف می رفتند. هر ماشین مشکوکی می دیدند کلت می کشیدند و ماشینها هم به خاطر اینکه برگه نداشتند فرار می کردند. دشمن هم کور نبود و اینها را می دید. به آقای اسماعیل ق گفتم با این **وضع عملیات بی معنی است

صفحه 346 : سه یا چهار شب به عملیات کربلای 4 مانده بود. توسط حفاظت اطلاعات لشکر 21 امام رضا اطلاع داده شد ممکن است از فردا کنترل شدیدی صورت بگیرد. ما هم ناچار بودیم گردان ها را به هر نحو ممکن حرکت دهیم. نیروها زیاد بودند. هر طور هم که کنترل می کردیم بالاخره از یک جایی بیرون می آمدند مثلا روی پشت بامها ظاهر می شدند.

صفحه 347 : این وضع نیروها بود. یکی چراغ ماشین روشن می کرد. دیگری چراغ خاموش می آمد. چرا ؟ چون فشار آمده بود و دشمن همه اینها را می دید. عملیات کربلای 4 از همان شبی که ***ستون کشی آغاز شد شکست خورد. بچه هایی که شنود می کردند مرتب می آمدند و می گفتند عراق اعلام می کند ما می دانیم که می خواهید از اینجا حمله کنید. نیایید که همه تان کشته می شوید

صفحه 348 : مساله دیگر این بود که نیروها را چگونه 3 - 2 روز نگهداری کنیم آن هم ****بچه های بسیج که نگهداری شان واویلا بود. سقف را سوراخ می کردند و بیرون می رفتند. یک دفعه نگاه می کردی 5 - 4 نفر روی بام رفته اند و به طرف عراقیها نگاه می کنند. وقتی که صدا می کردی پایین بیایید می گفتند ای بابا! اگر ما را ببینند این ستون های نیرو را هم می بینند ... واقعا ستون کشی مثل کربلای 4 در طول جنگ ندیدم. این ستون کشی در قالب هیچ علم و فن نظامی نمی گنجید

اصلا وقتی می بینم ارتش را این چنین می کوبند و فرمانده هان ارتش هم در مراسمات آنها شرکت می کنند روانی می شوم

11 people like this

رگرفته از خاطرات شهید محمد نظرنژاد مسوول محور لشکر 21 امام رضا که علاوه بر تحقیر ارتش، توهینهای محترمانه ای هم به ارتش هم به دیگران می کند :

اصلا وقتی می بینم ارتش را این چنین می کوبند و فرمانده هان ارتش هم در مراسمات آنها شرکت می کنند روانی می شوم

اجناب ابراهیمی عزیزبرداشت من از این مطلب زیر سوال بردن اصول حفاظتی برادران بسیجی در این عملیات بود وگرنه من هیچ اصراری بر ادامه این تایپیک ندارم و اگه بزرگواران تشخیص می دهند بسته بشه  

9 people like this

اجناب ابراهیمی عزیزبرداشت من از این مطلب زیر سوال بردن اصول حفاظتی برادران بسیجی در این عملیات بود وگرنه من هیچ اصراری بر ادامه این تایپیک ندارم و اگه بزرگواران تشخیص می دهند بسته بشه  

حالا بهتر شد

من فکر می کردم نظر شما هم مثل .... هست

ادامه پست حالا به نحو ارتش هست

ممنونم

ارادت

8 people like this

با سلام . 

شایسته است اساتید محترم اینگونه مقالات ، خاطرات ، اعترافات و جنایات را بیان کنند . این موارد امروز بیان نشود بدون تردید فردا به طور گسترده تری افشا و اطلاع رسانی خواهد شد . فرار از حقیقت تا کنون نتوانسته است کمکی بکند . البته اگر دوستان بتوانند اینگونه مطالب را از زبان افراد دارای نفوذ در جنگ ، مانند سرداران فعلی یافته و نقل کنند بسیار مؤثرتر خواهد بود . اگر دوستان بخاطر داشته باشند بنده در خصوص عملیات هایی که در زمستان ( دیماه ) 1365 اجرا شد مطالبی را بیان نمودم . بیاد دارید که گفتم دیماه 1365 رونمایی از بی کفایتی و نالایقی و بی عرضگی پاره ای از فرماندهان بود ؟ در فرصت بعدی در این خصوص مطالبی را خواهم گفت . دوستان محبت کنند و موضوع را دنبال کنند . ارادتمند : تلخک

12 people like this

در در 6/25/2016 در 2:11 PM، foxbat گفته است :

---------------------------------------------------------------------------------------------
*****هنوز عقیده دارید کربلای 4، فقط به دلیل نقش استکبار جهانی و آواکسها و ماهواره های جاسوسی آمریکا و اسراییل لو رفته است !؟

پشت نیسان نوشته بود مرگ دست خداست پراید وسیله ست

من نمیدونم اگر امریکا و اسراییل رو نداشتیم میخواستیم ضعف ها رو گردن کی بندازیم!!!!

اگر من جای دولتمردای امریکا بودم یهویی همه تحریما رو ور میداشتم تا ایران از دستپاچگی و تفاوت مواضع داخلی بهم بریزه

درست مثل ماشینی که توی چاله افتاده و رو به دیوار داره گاز میده بعد یهویی از چاله که میزنه بیرون بخاطر دور موتورش فاتحه ش خونده ست

5 people like this

با سلام  تا مدتها برادران وسازمان موازی و حتی  فرماندهان  در بوق کرده بودند که ارتش هر عملیاتی را به تنهایی انجام داده با شکست روبرو شده و ارتش زمانی به پیروزی رسید که با سپاه همکاری کرد .و جالب اینجاست که اگر سپاه عملیاتی را به تنهایی انجام داده تماماً با پیروزی و با نتیجه درخشان بوده !

6 people like this

امروز سالگرد عملیات کربلای 4 بود 

کسی خاطره جدید یادش نیومده ؟

3 people like this

bddd0756e5d0fce84048dcf2ec06301b-425
farhangnews_136478-390327-1437918307.jpg
شب قدر ایرانیان - به یاد 175 شهید دست بسته غواص

امشب شب قدر ایرانیان است

امشب شب رفتن 175 جوان دلاور ایرانی است .

از تاریخ 3 تا 5 دی ماه 1365 عملیات کربلای 4 آغاز گردید و در این عملیات 175 غواص ایرانی پس از اسارت در منطقه ابوفلوس عراق توسط مزدوران عراقی زنده به گور شدند و 30 سال بعد در سال 1394 پیکرهای آنان پیدا شد .

امشب شب قدر ایرانیان است شبی به یاد جوانانی که پرپر شدند

فراموش نگردند هموطنان عزیزمان که امروز در میان ما نیستند

من یک گذشته از جان

بی نام و بی نشانم

گم کرده آشیانم

فریاد عاشقانه

خاموش و بی زبانم

چیزی نمانده باقی

جز مشت خاکی از من

جز یک شهید گمنام

در پاره پاره جانم
4 people like this

خبرگزاری میزان- سوم تا پنجم دی ماه، سالگرد عملیات آبی - خاکی «کربلای ۴» است که در دی‌ماه سال ۱۳۶۵ در مناطق شمال غربی خلیج فارس و در خاک استان خوزستان انجام شد. عملیاتی که «نفاق منافقین» و «ایفای نقش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در آن»، موجب شد که ارتش بعث عراق آمادگی پیش از موعد داشته باشد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، سوم تا پنجم دی ماه، سالگرد عملیات آبی - خاکی «کربلای ۴» است که در دی‌ماه سال ۱۳۶۵ در مناطق شمال غربی خلیج فارس و در خاک استان خوزستان انجام شد. عملیاتی که «نفاق منافقین» و «ایفای نقش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در آن»، موجب شد که ارتش بعث عراق آمادگی پیش از موعد برای آن داشته باشد و ما نتوانیم در این عملیات به اهدافی که از پیش برای خود طراحی کرده بودیم، دست پیدا کنیم.

شهدای غواص

روایت سردار کوثری از عملیات کربلای ۴
سردار اسماعیل کوثری در گفت‌وگو با خبرنگار
گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به فرارسیدن سالروز عملیات «کربلای ۴»، اظهار کرد: بعد از دو عملیات موفقیت‌آمیز والفجر ۸ و کربلای ۱، دشمن تمام توان داخلی و خارجی خود را جمع کرد تا ببیند ایران برای عملیات بعدی خود (کربلای ۴) چه برنامه‌ای خواهد داشت.

وی با بیان اینکه «پیچیدگی‌های زمین» و «عبور از رودخانه» ۲ مسئله سخت پیش روی رزمندگان اسلام در جریان عملیات کربلای ۴ بود، افزود: ارتش بعث عراق قبل از انجام عملیات کربلای ۴ توسط نیرو‌های ما، علاوه بر آنکه تمام توان داخلی خود را تجمیع کرد، به سراغ «منافقین»، «برخی عوامل خودفروخته گروه‌های سیاسی ایران» و همچنین «سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و برخی دیگر از کشورها» رفت و از آن‌ها برای نشت اطلاعات این عملیات بهره برد.

جانشین قرارگاه ثارالله سپاه ادامه داد: بعد از آنکه عملیات کربلای ۴ در ظاهر شکست خورد، دشمن بسیار مغرور شد؛ آن‌ها جشن‌های زیادی گرفتند و درجات زیادی به عنوان تشویقی به فرماندهان ارتش بعث داده شد.

سردار کوثری با بیان اینکه، چون عمده نیرو‌های ما در آن مقطع نیرو‌های «مردمی» بودند، باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیات بعدی (کربلای ۵) را طراحی می‌کردیم، عنوان کرد: بعد از عملیات کربلای ۴، ما به شدت بر روی نقاط قوت و ضعف خود کار کردیم و با جلسات متعددی که برگزار شد و بحث‌های گوناگون و منسجمی که مطرح کردیم، قرار بر این شد که ظرف مدت بسیار کوتاهی عملیات کربلای ۵ طراحی شود.

وی خاطرنشان کرد: در همان زمان، ارتش بعث عراق کارشناسان نظامی آمریکا، شوروی، انگلیس و آلمان را به شلمچه برد و این کارشناسان نظر دادند که زمین شلمچه به لحاظ پدافندی بسیار مطمئن است؛ آن‌ها می‌گفتند شلمچه هم دارای پدافند‌های طبیعی پیچیده و هم دارای پدافند‌های مصنوعی است؛ اعتقاد داشتند هیچکس نمی‌تواند از آن رد شود، ولی رزمندگان ما در شب نوزدهم دی‌ماه سال ۶۵ از زمین شلمچه عبور کردند.

۲۹ سال بعد
۲۹ سال پس از عملیات کربلای ۴ که عده‌ای آن را «مقدمه پیروزی در عملیات کربلای ۵» نامیدند، در روز ۲۶ خرداد سال ۱۳۹۴، مردم تهران در تشییع پیکر مطهر ۲۷۰ شهید مربوط به این عملیات، سنگ تمام گذاشتند. سنگ تمامی از جنس «قدردانی» و «ادای دین». قدردانی از مدافعان جان، مال و ناموس کشور و ادای دین به خون شهدایی که برای عزت اسلام و ایران، همه هستی خود را در طبق اخلاص گذاشتند.

قدردانی بی‌نظیر ملت از شهدای عملیات کربلای ۴/ غواصان دست‌بسته‌ای که بعد از ۱۰ هزار روز به آغوش میهن بازگشتند
شهدایی که در روز ۲۶ خرداد در تهران تشییع شدند، طبق اعلام کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح، در عملیات‌های جنوب عراق (فاو، ابوفلوس، شلمچه، مجنون و زبیدات) به شهادت رسیده بودند. پیکر ۱۷۵ شهید از این ۲۷۰ شهید تفحص شده، جمعی از غواصان شهید عملیات کربلای ۴ بودند.

سردار «سید محمد باقرزاده» فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل نیرو‌های مسلح، چند روز قبل از تشییع پیکر این شهدا گفته بود: «۱۷۵ شهید از این ۲۷۰ شهید، متعلق به غواصان جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس است که در عملیات کربلای ۴ با دستان بسته توسط نیرو‌های بعثی به شهادت رسیدند. از آنجایی که برخی از پیکر‌های مطهر این شهدا هیچ جراحتی نداشتند، متوجه شدیم که آن‌ها زنده به گور شده‌اند».

قدردانی بی‌نظیر ملت از شهدای عملیات کربلای ۴/ غواصان دست‌بسته‌ای که بعد از ۱۰ هزار روز به آغوش میهن بازگشتند
از چند روز قبل از مراسم تشییع، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پُر شده بود از تصاویر استقبال از پیکر شهدای غواص. شهدایی که از روز شهادت تا تشییع‌شان، ده هزار و 367 روز فاصله افتاده بود. مردم دلنوشته‌های خود را که برای ۱۷۵ شهید غواص به رشته تحریر در آورده بودند، در فضای مجازی منتشر می‌کردند. هنرمندان و تصویرسازان کشورمان، در همان چند روز قبل از مراسم تشییع، چندین اثر طراحی و گرافیکی مرتبط با موضوع «تشییع شهدای غواص» را خلق کردند.

حضور چند صد هزار نفری و آگاهانه مردم تهران در مراسم تشییع شهدای عملیات کربلای ۴، تا چند روز خبر اول بسیاری از رسانه‌ها بود. اقشار مختلف مردم با گرایش‌ها و سلایق گوناگون آنچنان با جان و دل برای تشییع شهدا به میدان بهارستان آمده بودند که گویی قرار بود نزدیکترین عضو خانواده‌شان تشییع شود. شاید هیچ کس فکر نمی‌کرد استقبال از ۲۷۰ شهید والا مقام تازه تفحص شده به اندازه‌ای شلوغ باشد که برخی بانوان از شدت فشار مردم از هوش بروند.

مردم ثابت کردند «دُردانه‌های به میهن بازگشته» فراموش نمی‌شوند.

سنگ‌تمام برای «۲۷۰ مـَـــــرد»

در پی تشییع باشکوه و غیرتمندانه‌ی پیکر مطهر ۲۷۰ شهید دوران دفاع مقدس با حضور پرشکوه و حماسی مردم تهران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تقدیر و سپاس صادر کردند. ایشان در این پیام اظهار داشتند:

«بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
صلوات و سلام خدا بر شهیدان عزیز که مشعل توحید را با ایثار خود برفراز میهن اسلامی برافروختند، و صلوات و تحیّات خدا بر شهیدان مظلوم غوّاص که با ظهور و حضور خود، این فروغ خاموش نشدنی را مدد رساندند و پرچم یاد‌های عزیز و گران‌بها و ذخیره‌های معنوی ملّت را با شکوهی هر چه تمام‌تر در کشور برافراشتند.

سلام بر دست‌های بسته و پیکر‌های ستم‌دیده‌ی شما؛ و سلام بر ارواح طیّبه و به رضوان الهی، بال‌گشوده‌ی شما. سلام بر شما که بار دیگر فضای زندگی را معطّر و جان زندگان را سیراب کردید؛ و سپاس بی‌پایان پروردگار حکیم و مهربان را که در لحظه‌های نیازِ این ملّتِ خداجوی و خداباور، بشارت‌های تردیدناپذیر را بر دل‌های بیدار نازل میفرماید و غبار‌ها را میزداید؛ و سلام بر شما ملّت بزرگ، وفادار، آگاه، مسئولیّت‌پذیر که خطاب لطیف الهی را به درستی می‌شناسید و مینیوشید و پاسخ میگویید.

حضور پُرمضمون امروز شما در تشییع این دُردانه‌های به میهن بازگشته، یکی از به یادماندنی‌ترین حوادث انقلاب است؛ رحمت خدا بر شما، و سپاس بی‌حد از خدای مالک دلها، و سلام بی‌پایان بر حضرت بقیّةالله (روحی فداه) که صاحب این ثروت عظیم است.

والسّلام علیکم و رحمةالله‌
سیّد علی خامنه‌ای‌
۲۶ خرداد ۱۳۹۴»

منبع:http://www.mizanonline.ir/fa/news/380586/سنگ-تمام-غواصان-دست‌بسته-در-عملیات-کربلای۴-دُردانه‌های-به-میهن-بازگشته-فراموش-نمی‌شوند

1 person likes this

دی ماه هر سال یادآور رشادت رزمندگان دفاع مقدس در عملیات کربلای 4 است که مظلومانه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در ماه‌های پایانی سال 1365، نبرد در جبهه‌های جنگ ایران و عراق به اوج خود رسید و عملیات‌های بزرگ ایران؛ دشمن بعثی و حامیان منطقه و فرامنطقه‌ای عراق را به ستوه آورد.

دشمن که متوجه شد با ادامه‌دار شدن حملات رزمندگان ایران اسلامی، دیگر توان مقابله و ایستادگی در جبهه‌ها را ندارد به هر اقدامی دست زد تا مانع پیش‌روی ایرانی‌ها شود و در این راه از دوستان غربی و جنایت‌کاران منطقه‌ای کمک گرفت که اوج آن در دی ماه سال 1365 بود.

/////////////////////

خیال خام صدام برای فتح یک هفته‌ای ایران

صدام حسین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 1357 با تصور این که ایران قوای مسلح منظمی ندارد و با تحریک شیطان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در شهریور 1359 با یورش به مناطق غربی جمهوری اسلامی ایران؛ کشورمان را مورد هجوم همه جانبه قرار داد.

/////////////////////

صدام که خود را به لطف حمایت‌ ابرقدرت‌ها شرق و غرب برتر از ایران می‌دید، تصور کرد طی یک هفته کشورمان را فتح می‌کند و در تهران جشن می‌گیرد اما از آنجایی که هیچ وقت فکر مقاومت ملت ایران را نکرده بود وقتی پا به میدان کارزار گذاشت تازه متوجه شد خود را درگیر جنگی کرده که قطعا پایان آن به دست وی نیست.

یورش غافلگیرانه عراق شاید در روزهای نخست پیروزهای نسبی را برای این کشور به همراه داشت اما طولی نکشید که مردم ایران با هم برای مقابله با این تجاوز متحد شدند و راه بر سربازان بعثی بستند.

ایران متحد یک طرف و دنیا یک طرف

بعد از پیروزی انقلاب برای ایجاد دموکراسی در کشور بر اساس فرامین امام راحل (ره) و قانون اساسی انتخابات در کشور برگزار شد و ابوالحسن بنی‌صدر اولین رئیس جمهور ایران بعد از حکومت طاغوت نام گرفت و کار خود را آغاز کرد، اما کم کم این فرد چهره واقعی خود را نشان داد.

بنی‌صدر قصد داشت دوباره رابطه با آمریکا را برقرار کند؛ رابطه‌ای که با توجه به فرمایشات امام خمینی (ره) و معرفی آمریکا به عنوان شیطان بزرگ به خاطر توطئه علیه ایران قطع شده بود، اما رئیس جمهور کاری به توطئه‌ها نداشت و در این مسیر در حرکت بود که با هوشیاری امام راحل (ره) و مقامات انقلابی این طرح با شکست رو به رو شد.

/////////////////////

ابوالحسن بنی‌صدر که در نقشه اول خود شکست خورده بود با حمله عراق زمینه را فراهم دید تا با کارشکنی انقلاب نوپای ملت را درهم بشکند و به همین خاطر با توجه به این که ریاست ستاد جنگ در زمان جنگ تحمیلی به عهده وی بود؛ ارتش را به کارهای حاشیه‌ای مشغول کرد، اما باز هم هوشیاری این توطئه خنثی شد؛ البته در این زمان مردم با اتحاد خود در برابر دشمن بعثی ایستادند.

/////////////////////

روح خدا در کالبد نیمه جان قوای مسلح روحی دوباره دمید

بعد از عزل بنی صدر از ریاست جمهوری و ریاست امام خمینی (ره) بر ستاد جنگ، روحی تازه در کالبد قوای مسلح کشور دمیده شد و از این زمان به بعد شوری وصف‌ناشدنی در جبهه ایجاد شد؛ نیروهای مسلح چون ارتش و سپاه با هم متحد شدند و ایران ابتکار عمل را در دست گرفت.

/////////////////////

از این زمان به بعد عملیات‌های بزرگی چون بیت المقدس و طریق القدس یکی پس از دیگری توسط فرماندهان طراحی و به اجرا در‌می‌آمد و دشمن که تا آن روز بخش‌هایی از ایران اسلامی را تصرف کرده بود عقب رانده می‌شد و کشور به شکل تمام از اشغال درآمد؛ در این میان حامیان عراق که عرصه را تنگ دیدند، پیشنهاد آتش‌بس را ارائه کردند و ایران گفت به شرط آن که متجاوز مشخص شود با آن موافقت می‌کند.

اما از آنجایی که استکبار جهانی آن را نپذیرفت جنگ ادامه داشت و رزمندگان ایرانی برای پاسخ به اشغال دشمن وارد خاک عراق شدند؛ نیروهای سپاه و ارتش با برنامه‌ریزی قصد داشتند طی یک عملیات شهر بصره را تصرف کنند و با قطع محور موصلاتی؛ عراق را تحت فشار قرار دهند از این رو عملیات کربلای 4 طرح ریزی شد.

جاسوسی آمریکایی‌ها عامل شکست کربلای 4

قرار بود عملیات کربلای 4 با فرماندهی قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء و در قالب 4 قرارگاه نجف، قدس، کربلا و نوح در روز 3 دی ماه 1365 در منطقه رزمی جنوب آغاز شود و از این رو ساعاتی قبل از شروع عملیات غواص‌های ایرانی برای پاکسازی وارد عمل شدند و  قصد عبور از اروند را داشتند اما با هوشیاری دشمن عملیات گره خورد.

/////////////////////

زمانی که غواص‌های ایرانی به نزدیکی ساحل غربی اروند رسیدند، دشمن با پرتاب منور فضای تاریک شب را مانند روز روشن کرد؛ گویی نیروهای عراقی از قبل منتظر غواص‌های ایرانی بودند اما چگونه امکان داشت؛ طرح‌ریزی عملیات در محرمانه‌ترین وضعیت صورت گرفته بود و جز فرماندهان هیچ کس دیگری از آن با خبر نبود.

کربلای 4 با شکست نیروهای ایرانی به پایان رسید، اما فرماندهان دست از کار نکشیدند و به بررسی دلایل شکست پرداختند تا این که متوجه موضوعی خاص شدند؛ آنچه که باعث لو رفتن عملیات شده بود نه ستون پنجم و نه شنود اطلاعاتی بود، بلکه یک پرنده آن هم آمریکایی به نام آواکس عملیات کربلای 4 را برملا کرد.

همیشه پای آمریکا در میان است

آمریکا که پس از پیروزی انقلاب با از دست دادن منابع، کمر به نابودی نظام ایران بسته بود از تمام تجهیزات هوایی و دریایی خود بهره برد و پس از آغاز جنگ تحمیلی نیز علاوه بر حمایت تسلیحاتی و مالی؛ عراق را از آخرین وضعیت جبهه ایران مطلع می‌کرد و این اقدام را با هواپیماهای جاسوسی یا همان آواکس‌ها انجام می‌داد که یک نمونه آن عملیات کربلای 4 بود.

/////////////////////

در عملیات کربلای 4، آواکس‌های آمریکا که بر فراز جبهه‌های ایران پرواز می‌کردند تغییرات در جبهه‌ها را به هم به شناورهای آمریکایی و هم به فرماندهان عراقی مخابره می‌کردند و از این رو بود که نیروهای بعثی آماده بودند. با وجود این آمادگی؛ از نیروهای عراقی در کربلای 4 بیش از 8 هزار کشته و زخمی و 60 اسیر برجا ماند و بیش از 70 دستگاه خودوروهای زرهی و تعداد زیادی سلاح نیمه سنگین دشمن منهدم شد.

شکست کربلای 4 پل پیروزی کربلای 5

فرماندهان ایران پس از شکست در کربلای 4 طرح ریزی عملیات جدیدی با همان اهداف قبلی را با نام کربلای 5 انجام دادند اما این بار برخلاف عملیات قبلی فتح به دست آمد.

وجود هوشیاری و رشادت بین نیروها و فرماندهان ایرانی در آن زمان این موضوع را ثابت کرد که امروز هم همه باید با بالاترین درجه از هوشیاری به مقابله با استکبار جهانی برویم.

منبع:http://www.yjc.ir/fa/news/6374642/آواکس-قاتل-غواص‌های-ایرانی-کربلای-4-تقابل-جاسوس-آمریکایی-و-رزمنده-ایرانی

3 people like this

در نشست با اعضای فراكسيون دفاع و اقتدار ملی مجلس مطرح شد؛
وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح ضمن حمایت از پیگیری‌­های حقوقی خانواده­‌های معظم شهیدان عملیات کربلای 4 علیه آمریکا، از تمامی مسئولان خواست کمک کنند تا خانواده­‌های شهدا به حقوق خودشان برسند.

تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۶

حمایت وزیر دفاع از پیگیری‌­ حقوقی خانواده­‌های شهدای عملیات کربلای 4 علیه آمریکابه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نشست با اعضای فراکسیون دفاع و اقتدار ملی مجلس که خانواده‌های شهیدان همدانی و حججی نیز حضور داشتند، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس به ویژه شهدای غواص اظهار داشت: ملت ایران امروز عزت، سربلندی و شرف خود را مدیون شهدا، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان هستند.

وی با بیان اینکه امام راحل در دوران جنگ تحمیلی فرمودند «جنگ ملت ایران را بیدار کرد»، افزود: شاید آن روزها بخش‌هایی از این بیان ارزشمند امام راحل را متوجه شدیم اما امروز در موقعیتی هستیم که ابعاد بیشتری از این فرمایش حکیمانه برای همگان نمایان شده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ‌با بیان اینکه جنگ موجب شد دشمنان، دوستان و موقعیت خود را بشناسیم، تصریح کرد: امروز با توجه به عمق دشمنی‌ها علیه ایران، به یک نگاه بلند راهبردی رسیده‌ایم که موجب دستیابی ایران به قابلیت‌های دفاع راهبردی شده است.

وی با بیان اینکه بعد از جنگ تحمیلی همه در موضوع دفاع و امنیت پای کار ماندند، خاطرنشان کرد: امروز راهبرد دشمنان تضعیف اقتدار ملی و توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران است، ‌اما با تمام وجود اجازه نخواهیم داد کسی به قدرت دفاعی کشورمان لطمه بزند و ‌به شهدای عظیم‌الشان در محضر شما خانواده بزرگوار شهیدان حججی و همدانی قول می‌دهیم این توان بازدارندگی و اقتدار دفاعی را حفظ و تقویت کنیم.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عملیات کربلای 4 اظهار داشت: در این عملیات غواصان عزیز کشورمان با دستان بسته به شهادت رسیدند و بررسی­‌های به عمل آمده مشخص کرد، آمریکایی‌ها در طول تاریخ از جنایتکاری مانند صدام حمایت کردند و بعد از آن هم داعش را ایجاد و روی صحنه آوردند و این موضوع ماهیت این شیطان بزرگ را برای جهانیان بیش ار پیش نمایان کرد.

حاتمی ضمن حمایت از پیگیری­‌های حقوقی خانواده‌­های معظم شهیدان عملیات کربلای 4 علیه آمریکا، از تمامی مسئولان خواست کمک کنند تا خانواده‌­های شهدا به حقوق خودشان برسند.

وی با بیان اینکه خداوند را شاکریم که بیداری، هوشمندی و بصیرت انقلابی را نصیب ملت ایران اسلامی کرده است، گفت: این بیداری در 9 دی همه را به عرصه آورد و مردم بصیرت واقعی خود را به منصه ظهور رساندند.

حاتمی خطاب به اعضای فراکسیون د‌فاع و اقتدار ملی مجلس تاکید کرد: امروز در وزارت دفاع با تمام وجود آماده‌ایم بدون کوچک‌ترین وقفه‌ای اقتدار دفاعی کشور را افزایش دهیم و مطمئن هستیم نمایندگان محترم مجلس برای افزایش توان دفاعی کشور حتماً وزارت دفاع را حمایت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه روزی تمام همت و تلاشمان این بود که ‌جلو‌ی دشمن متجاوز را سد کنیم، ‌تصریح کرد: با اتکا به خون شهدا و توانایی دانشمندان کشورما‌ن قدرت راهبردی دفاعی ایران به حدی رسیده که بازدا‌رندگی فعال ایجاد کرده‌ایم تا هر ‌توطئه‌‌ای که علیه جمهوری اسلامی ایران بود، همانجا در نطفه خفه شود.

وزیر دفاع با بیان اینکه توطئه دشمنان علیه ایران را در سوریه و عراق خنثی کردیم، گفت: می‌دانستیم اگر داعش در این کشورها به عنوان یک گروه تروریستی - تکفیری در عراق و سوریه بر سرکار بیا‌ید ‌کشورمان با تهدید بلندمدت مواجه می‌شود که بحمدالله از این توطئه هم با موفقیت عبور کردیم.

«اسدالله عباسی» عضو فراکسیون دفاع و اقتدار ملی مجلس نیز با حمایت همه‌ جانبه اعضای فراکسیون و مجلس از برنامه‌های تقویت صنعت دفاعی گفت: اعضای فراکسیون دفاع مجلس برای تقویت بنیه دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

همچنین در این مراسم وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از پدر و مادر گرامی شهید محسن حججی و همسر و فرزند سردار شهید همدانی تجلیل به عمل آورد.

منبع:http://defapress.ir/fa/news/271884/حمایت-وزیر-دفاع-از-پیگیری‌­-حقوقی-خانواده­‌های-شهدای-عملیات-کربلای-4-علیه-آمریکا

3 people like this