Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

لیست قوی ترین ارتش های جهان

 
 

لیست قوی ترین ارتش های جهان در سال ۲۰۱۵

اطلاع از قدرت نظامی کشورهای مختلف همواره توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند، بنابراین انتشار لیست قوی ترین ارتش های جهان در سال ۲۰۱۵ بار دیگر کارشناسان را به چالش فراخوانده است. در ماه‌های اخیر فهرست قدرتمندترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۴ در همین سایت منتشر شده بود (فهرست سال ۲۰۱۴ را در اینجا ببینید) و هم اکنون نیز لیست سال ۲۰۱۵ منتشر شده است. لازم به ذکر است که رتبه‌بندی قدرتمندترین ارتش‌های جهان توسط موسسه گلوبال فایر پاور (Global Firepower) انتشار می‌یابد و در این زمینه معتبرترین مرجع به شمار می‌رود. بدیهی است که این لیست دارای اشکالاتی نیز هست که کارشناسان نظامی نیز به آن‌ها اشاره داشته‌اند.

لیست قوی ترین ارتش های جهان در سال ۲۰۱۵

در لیست سال ۲۰۱۵ قوی‌ترین ارتش‌های جهان ۱۰۶ کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند. یکی از نکات جالب توجه در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۵ این است که هیچ تغییری در جایگاه کشورهای اول تا سی نسبت به رتبه‌بندی سال پیش دیده نمی‌شود. بنابراین رتبه‌بندی سال ۲۰۱۵ به ترتیب زیر است:

رتبه اول تا پنجم: کشورهای ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، هند و بریتانیا

رتبه ششم تا دهم: کشورهای فرانسه، آلمان، ترکیه، کره جنوبی و ژاپن

رتبه یازدهم تا پانزدهم: کشورهای اسرائیل، ایتالیا، مصر، برزیل و پاکستان

رتبه شانزدهم تا بیستم: کشورهای کانادا، تایوان، لهستان، اندونزی و استرالیا

رتبه بیست و یکم تا بیست و پنجم: کشورهای اوکراین، ایران، ویتنام، تایلند و عربستان سعودی

رتبه بیست و ششم تا سی‌ام: کشورهای سوریه، سوئیس، اسپانیا، سوئد و جمهوری چک

ملاک‌های انتخاب لیست قوی ترین ارتش های جهان در سال ۲۰۱۵

لازم به ذکر است که موسسه گلوبال فایر پاور (Global Firepower) لیست سال ۲۰۱۵ خود را بر اساس ۵۰ فاکتور تهیه کرده است که از جمله آن‌ها عبارتند از: جمعیت، تولید ناخالص داخلی، تعداد نظامیان، تعداد کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها، تعداد هواپیماها و هلی کوپترها، تعداد تانک‌ها و نفربرها و شرایط جغرافیایی حاکم بر کشور مورد نظر.

همچنین در رتبه‌بندی این موسسه عواملی همچون دسترسی به سلاح‌های کشتار جمعی مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد.

+ لیست قدرتمندترین ارتش های جهان در سال ۲۰۱۶ را در اینجا ببینید

برای مشاهده رتبه‌بندی سال ۲۰۱۴ و کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه رتبه‌بندی موسسه گلوبال فایر پاور (Global Firepower) به این مطلب مراجعه نمایید

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

لیست قوی ترین ارتش های جهان

 
 

قدرتمندترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۴

قدرتمندترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۴

موسسه گلوبال فایر پاور (Global Firepower) یک موسسه بسیار مشهور در زمینه طبقه‌بندی ارتش‌ها و نیروهای نظامی کشورهای مختلف است. این موسسه هم اکنون مرجع بسیاری از تحلیل‌گران نظامی است. رتبه بندی این موسسه از قدرتمندترین ارتش‌های جهان هر ساله مباحث فراوانی را در میان تحلیل‌گران سیاسی به راه می‌اندازد. با وجود انتقادات فراوانی که به این طبقه‌بندی وارد است از جمله لحاظ نکردن قدرت هسته‌ای کشورها و توجه به کمیت و نه کیفیت، اما همچنان می‌توان از آن به عنوان یک مرجع مناسب استفاده کرد.

همچنین یکی از امکانات جالب این موسسه امکان مقایسه کشورهای مختلف از نظر قدرت نظامی است. این موسسه مدعی است که برای طبقه‌بندی ارتش‌های جهان از ۵۰ فاکتور مختلف استفاده می‌کند و هر فاکتور در مقایسه با سایر کشورها امتیازی را برای آن کشور در بر دارد. بهترین امیتاز ۰ است و هر چه کشورها امتیاز بالاتری بگیرند رتبه‌شان بدتر خواهد شد و برعکس هر چه امتیازشان به صفر نزدیک‌تر شود رتبه بهتری خواهند داشت. در این مقاله به ارائه لیستی از قدرتمندترین کشورهای دنیا خواهیم پرداخت.

رتبه‌بندی قدرتمندترین ارتش‌های دنیا

در زیر توان نظامی سه کشور ایران، روسیه و آمریکا به طور مختصر شرح داده شده است و سپس در ادامه رتبه بندی ارتش‌های قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۴ آورده شده است :

ایالات متحده آمریکا: با توجه به اطلاعات ارائه شده در سایت گلوبال فایرپاور ارتش آمریکا که رده نخست را دارد دارای ویژگی‌های زیر است: ۱ میلیون و ۴۳۰ هزار نیروی ارتش، ۸۳۲۵ تانک، ۱۳۶۸۳ هواپیما از جمله ۲۲۷۱ هواپیمای جنگی و ۶۰۱۲ هلیکوپتر، ۱۰ ناو هواپیمابر، ۱۵ ناو جنگی و ۷۲ زیردریایی است.

روسیه: همچنین ارتش روسیه که رده دوم را دارد دارای ویژگی‌های زیر است: ۷۶۶هزار نیروی ارتش، ۱۵ هزار و ۵۰۰ تانک، ۳۰۸۲ هواپیما از جمله ۷۳۶ هواپیمای جنگی و ۹۷۳ هلیکوپتر، ۱ ناو هواپیمابر، ۴ ناو جنگی و ۶۳ زیردریایی است.

ایران: اما ایران که در سال‌های قبل رتبه‌هایی همچون ۱۶ را کسب کرده بود در حال حاضر رتبه ۲۲ را در بین قدرتمندترین ارتش‌های جهان در اختیار دارد. از جمله ویژگی‌های نیروهای نظامی ایران عبارتند از: ۵۴۵ هزار نیروی ارتش، ۲۴۰۹ تانک، ۴۸۱ هواپیما از جمله ۱۳۴ هواپیمای جنگی و ۱۱۹ هلیکوپتر، ۰ ناو هواپیمابر، ۱۰ ناو جنگی و ۳۱ زیردریایی است.

لیست قدرتمندترین ارتش‌های دنیا:

۱- ایالات متحده آمریکا

۲- روسیه

۳- چین

۴- هندوستان

۵- بریتانیا

۶- فرانسه

۷- آلمان

۸- ترکیه

۹- کره جنوبی

۱۰ -ژاپن

۱۱-اسرائیل

۱۲- ایتالیا

۱۳- مصر

۱۴- برزیل

۱۵- پاکستان

۱۶- کانادا

۱۷- تایوان

۱۸- لهستان

۱۹- اندونزی

۲۰- استرالیا

۲۱- اوکراین

۲۲- ایران

۲۳- ویتنام

۲۴- تایلند

۲۵- عربستان سعودی

۲۶- سوریه

. . .

 

 
 
 
6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

دورد عرض ادب فراوان خدمت دوستان بخصوص جناب لطافتی اگر درست به خاطر داشته باشم جایگاه ارتش تا حدود چند سال پیش وبه قول یکی از سایت های داخلی رتبه ی 12 دنیا بوده ولی در عرض حدود یک ده به جایگاه 22 رسیده یا بهتر بگویم بد تر شده متأ سفانه !!واگر اشتباه نکرده باشم رتبه جهانی نیروهای نوهد را هم 12 اعلام کرده بود . کمتر از نیم قرن پیش رتبه ی ارتش در دنیا پنجم بود مدتی پیش 12 و این قصه همچنان ادامه دارد و حالا...     default_cry.png?ssitoken_1471524789546_

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت جناب لطافتی عزیز

 

من شخصا فکر نمیکنم که تعداد توپ و تانک و هواپیما شاخص مناسب و کاملی برای ارزیابی باشد!

به نظر من نه بلکه به عقیده خیلی از بزرگان نظامی دنیا انضباط نظامی ( که فعلا شامل حال نیروهای مسلح کشور ما نمیشود )و خوی و منش سلحشوری و سربازی ملاک بسیار حائز اهمیتی است. یکی از اسناد شفاهی این گقته ، همان نطق ژنرال آیزنهاور در مورد ایرانیهاست که گفته بود "اگر پیشینه تاریخی ایران را وطالعه نماییم نباید بگذاریم میلیتاریسم ایرانی زنده شود"

خصوصا در مورد مقایسه ارتش ایران و ترکیه که بخواهیم نقدی داشته باشیم ( به گفته برخی منابع نظامی قابل اطمینان و بدون حب و بغض ) باید گفت که ترکیه به هیچ وجه من الوجوهی حریف سختی برای ارتش ایران یا نیروهای مسلح ایران با وجودی که از بروزترین تسلیحات جهان استفاده میکند ، نیست . ولی در عوض، پاکستان دارای ارتشی بسی قدرتمند در دنیا و یا حداقل خاورمیانه است و علت آن هم چیزی نیست جز       انضباط خارق العاده ای که بر ارتش پاکستان حکمفرماست .

انضباط در تمام امور ظاهری و باطنی نظامی ، در سیستم اداری و بویژه در قسمت نگهداری و تعمیرات ماشین آلات در جای جای ارتش پاکستان پابرجاست.

موئد این سخنان ، توصیفاتی است از افسران آجا که برای دوره دافوس در طی سالیان گذشته به پاکستان اعزام شده بودند .به گفته برخی از منابع ، هنوز بعضی از خودروهایی که در ارتش پاکستان مورد استفاده قرار میگیرد از جنگ حهانی دوم باقیمانده است . در این ارتش به عنوان مثال اگر شخصی به عنوان راننده استخدام شد  تا آخرین روز خدمت در ارتش نسبت به خودروی تحویلی مسئول است و و اگر به هر شهری در پاکستان منتقل شد آن خود رو هم باید با خودش حمل کند زیرا وی فقط موظف است با همان اتومبیل کار کند ولاغیر .اینگونه سختگیریها از انضباط  مدبرانه امرای ارتش حاصل میشود که مهمترین ملاک اقتدار پاکستان هم همین تدبیر و اقتدار سیستم اداری ارتش است .وگرنه اگر پاکستان هزار هزار کلاهک هسته ای داشته باشد که دارد ولی وقتی که انضباط نظامی نداشته باشد ، ذره ای ارزش ندارد و این نظم است که باعث شده پاکستان از نظر قدرت نظامی حرفی برای گفتن داشته باشد .

کشور عربستان هیچوقت نمیتواند بک قدرت نظامی باشد . کشور آل سعود هزینه های زیادی را صرف خرید تانک آبرامز و جنگنده اف 35 کرده است ولی آیا با اینهمه امکانات آیا خلبانان و رزمنده های متخصص توانسته است که پرورش دهد؟

شوربختانه در کشور ما در هر ابعاد و در هر گوشه ای که نظر بیاندازیم واژه انضباط کاملا بی معنی و یا بهتر بگویم خنده دار است ( متذکر میشوم که در گذشته این وضعیت  برعکس بوده است و بزرگان و پیشکسوتان بهتر از من میدانند ) و بدتر از آن این است که این جو نابودکننده به ارتش و نیروهای مسلح هم  نفوذ کرده است .

در ارتش جمهوری اسلامی ایران  عدم سواد و  بینش  و خوی نظامیگری آقایانی که لقب فرماندهی را یدک میکشند مهمترین و شاید تنهاترین عامل واماندگی و پسرفت و ایجاد فساد و بی در و پیکر شدن روز به روز سازمان ارتش شده است . فرماندهان تحمیلی که در نشستهای خبری با افتخار از تخلیه پادگانها سخن به میان میاورند و یا به بهانه های کودکانه و مضحک دست به اضمحلال لشگرهای منسجم ارتش میزنند و حتی به شکوه یونیفرم ارتش هم رحم نمیکنند و حتی توانایی این را ندارند در برابر افراد حقیری چون زیبا کلام و حسن عباسی برخورد قاطعانه کنند .

مهمترین شاخص اقتدار ارتشها ، انضباط آنها است و مهمترین ملاک ارزشیابی انضباط ، انجام مراسم رژه میباشد . حال شما رژه 29 فروردین 95 را با سال 91 مقایسه فرمایید و دوباره مراسم سال 91 را با سال 88 و به ترتیب با سال 82 و سالهای 77 و رژه 21 آذر دهه 50 مقایسه نمایید .شما خواهید دید که در دهه 50 که ایران پنجمین قدرت دنیا بود چه رژه زیبایی داشت ! و رژه های دهه70 بهتر از دهه 80 بهتر از دهه 90 بوده است ؛ اینک تمام این رژه ها و آداب نظامی را با رژهای نیروهای غیر ارتشی ایران مقایسه بفرمایید و خود قضاوت کنید .

از سوی دیگر در سازمان شبه نظامی مخالف ارتش که در آن دیسیپلین نظامی به صورت استاندارد جهانی تعریف نشده است و حتی توانایی اجرای آن به طور صحیح را ندارند دائم سعی دارند با طرح عناوینی مانند جنگ سایبری و جنگ ناهمتراز و موشک بالستیک و پهباد و .......از خود قدرت پوشالی بسازند اذهان عمومی را فریب دهند

به عنوان مثال مسئله ای به نام "جنک ناهمتراز" طوری در جامعه بی سواد ما وجه پیدا کرده است که دیگر نیازی به قوانین سخت و دست وپاگیر ارتشی نیست و این امر باعث استقبال جماعتی تنبل و بی عار ، چه در عوام و چه در درون همین سازمانهای شبه نظامی شده است .

مسئله دیگر مربوط به دانش و فناوری موشکی و پهباد و ... است .ابرقدرتهای شرق و غرب سالیان سال است که در این زمینه ها تحقیقات گسترده با هزینه های فوق العاده گزاف انجام داده اند حالا چطور این برادران در طی سه دهه به دانشی دست پیدا کرده اند که برای دنیا خط و نشان می کشند ؟ الله اعلم ........

 

بفرض اینکه آقایان واقعا به قدرت اول موشک و پهباد در منطقه دست پیدا کرده اند و توانایی ساخت موشکهایی دارند که خارج از جو زمین هم مانور میدهند و منتقدین شکر زیادی نوش جان فرموده اند، مدتی بود که این مورد ذهن اینجانب را مشغول خود کرده بود که اگر با موشک بالستیک و پهباد میتوان سیادت نظامی خود را بر دنیا ثابت کرد چرا کشوری همچون آمریکا برای پژوهش و ساخت همواپیمایی مانند اف 35 هزینه های سرسام آور و فوق العاده هنگفت متقبل میشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آنها میتوانستند همین هزینه ها را در جهت ساخت پهباد و هواپیمای بی سرنشین  صرف کنند ؟! ولی میدانیم که آنها در جای خودش از پهباد، در جای خودش از موشک بالستیک و در جای خودش از جنگنده و در جای خودش از تانک و تفنگدار و ناوجنگی و حتی ممکن است اگر لازم باشد از جنگ افزارهای جنگ ستارگان استفاده نماید .در چندروز گذشته مقاله ای با این شرح نظرم را جلب کرد :

"کمبود ۷۰۰ خلبان و ۴۰۰۰ تکنسین فنی و نگرانی برای از دست رفتن برتری هوایی آمریکا
ژنرال دیوید گلدفین فرمانده نیروی هوایی ارتش ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه با ابراز نگرانی از بحران کمبود ۴۰۰۰ تکنسین فنی و ۷۰۰ خلبان در نیروی هوایی این کشور گفته است برتری هوایی برای کشورش ابدی نیست و اگر سرمایه گذاری و تلاش های بیشتری انجام نشود ممکن است در سال های آینده این برتری هوایی از دست برود.
این میزان نگرانی ژنرال گلدفین و دبورا لی جیمز در حالیست که در ایران یک عده معتقدند با موشک بالستیک میشه همه کاستی ها رو در نبردهای نامتقارن و متقارن هوایی ، دریایی و زمینی پوشش داد!
"

حال چگونه برخی از باصطلاح کارشناسان نظامی کشورمان  فکر میکنند که قدرت بلا منازع منطقه هستند؟؟؟؟؟؟؟؟

در پایان با این مقایسه عرض خود را به پایان میرسانم که ارتش ایران در مقایسه با ارتشهای عربستان و پاکستان و بویژه ترکیه همانند یک دانش آموزی است که از امکانات تحصیلی محروم است ولی بسیار کوشا و با استعداد است در برابر دانش آموزانی که در رفاه و امکانات غرق هستند ولی کودن و بی لیاقت . گواه ادعای اینجانب اعطای نشان اراده آهنین در مسابقات نظامی روسیه از سوی وزارت دفاع این کشور به تیم ایرانی است .

یا حق ..................................

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

رده بندی ارتش های جهان در سال 2017

تهران- ایرنا- موسسه 'Global Firepower' (قدرت جهانی آتش) در گزارش سالانه خود لیستی از قوی ترین ارتش های جهان در سال 2017 را ارایه داد.

 
82592998-71732168.jpg

به گزارش روزدوشنبه سی ان ان عربی، درگزارش سال 2017 این موسسه 50 فاکتور برای مقایسه ارتش های جهان با یکدیگر به لحاظ قدرت نظامی درنظر گرفته شده است.
همچنین در رده بندی این گزارش که شامل 133 ارتش برتر جهان است، پیشرفت های نظامی - تکنولوژیک دولت های کوچک درمقایسه با دولت های بزرگ که پیشرفت نظامی کمتری داشته اند، لحاظ شده است.
در رده بندی این گزارش تنها کمیت سلاح ها و تجهیزات نظامی در نظر گرفته نشده بلکه به تنوع سلاح ها و پیشرفته بودن آنها نیز در هر کشوری نیز توجه شده است تا توازن قدرت نظامی بین تمام کشورها برقرار شود.
دراین گزارش ذخایر اتمی نظامی در نظر گرفته نشده اما سلاح هایی اتمی مجاز لحاظ شده است.
ازجمله فاکتورهایی که در تهیه این گزارش لحاظ شده است موقعیت جغرافیایی و لجستیک، ذخایر طبیعی و صنعتی داخلی درهرکشور و نیز میزان توان به کارگیرنده این سلاح ها از فاکتورهای اصلی به خصوص در کشورهای دارای جمعیت زیاد است.
دراین گزارش نبود توان دریایی در کشورهای غیرساحلی در تقسیم بندی و ارزیابی آنها تاثیر نگذاشته است اما در میان کشورهایی که دارای توان نظامی دریایی هستند یک فاکتور لحاظ شده است.
همچنین درگزارش این موسسه فرماندهی سیاسی و نظامی در کشورها در ارزیابی توان نظامی آنها لحاظ نشده است.
دراین رده بندی آمریکا، روسیه، چین، هند، فرانسه، انگلستان، ژاپن، ترکیه، آلمان، مصر به عنوان ده ارتش قدرتمند جهان هستند. در این لیست که شامل 133 ارتش قوی جهان است قویترین ارتش های خاورمیانه و آفریقا به ترتیب مصر دهم، اسرائیل پانزدهم ، ایران بیست و یکم ،عربستان بیست و چهارم، الجزایر بیست و پنجم، سوریه چهل وچهارم،مغرب پنجاه وچهارم،عراق پنجاه و نهم، امارات شصتم، یمن شصت و چهارم ،سودان هفتاد و یکم ، اردن هفتاد و دوم، لیبی هفتاد وسوم قرار دارند.

منبع:http://www.irna.ir/fa/News/82592998/

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

یاری اندر کس نمی‌بینیم یاران را چه شد

دوستی کی آخر آمد دوستداران را چه شد

آب حیوان تیره گون شد خضر فرخ پی کجاست

خون چکید از شاخ گل باد بهاران را چه شد

کس نمی‌گوید که یاری داشت حق دوستی

حق شناسان را چه حال افتاد یاران را چه شد

لعلی از کان مروت برنیامد سال‌هاست

تابش خورشید و سعی باد و باران را چه شد

شهر یاران بود و خاک مهربانان این دیار

مهربانی کی سر آمد شهریاران را چه شد

گوی توفیق و کرامت در میان افکنده‌اند

کس به میدان در نمی‌آید سواران را چه شد

صدهزاران گل شکفت و بانگ مرغی برنخاست

عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد

زهره سازی خوش نمی‌سازد مگر عودش بسوخت

کس ندارد ذوق مستی میگساران را چه شد

حافظ اسرار الهی کس نمی‌داند خموش

از که می‌پرسی که دور روزگاران را چه شد

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت استاد عزیز جناب تلخک بزرگوار بسیار زیبا شعری مانند شعر بالا و یا شعرهایی مانند این گویای حال و روز امروز ماست روزگار پراز درد و بدبختی

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

داشتن یک ارتش قوی مزیت‌های بسیار مهم و اساسی برای یک کشور به همراه دارد و آن ایجاد امنیت است.

به گزارش  خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سایت «گلوبال فایر پاور» سالیانه قدرت های نظامی برتر جهان را با بررسی ده‌ها پارامتر ارزیابی می‌کند.

در پارامترهایی که سایت گلوبال فایر پاور مورد بررسی قرار می‌دهد، مواردی همچون قدرت رزم زمینی، تعداد نیروی انسانی خط مقدم برای جنگ، نیروهای نظامی آماده به رزم، تعداد تانک، سامانه‌های توپخانه‌ای، سامانه‌های موشک انداز و راکت انداز در رزم زمینی، جنگنده و هواپیمای جاسوسی و غیره به چشم می‌خورد.

کشورهای صنعتی جهان عمدتا در این رنکینگ گلوبال جایگاه‌های قابل توجهی دارند که از جمله این کشورها می توان به امریکا، روسیه، چین، فرانسه ، آلمان، ژاپن، کره جنوبی و غیره اشاره کرد.

در جدید ترین رنکینگی که سایت گلوبال اعلام کرده است ایران با شاخص نزدیک به 4دهم در رتبه بیست و یکم جهان قرار گرفته است.

ایران چندمین قدرت نظامی بزرگ دنیا است ؟  + آمار و جزئیات

ایران چندمین قدرت نظامی بزرگ دنیا است ؟  + آمار و جزئیات


براساس گزارش گلوبال فایر پاور در این رتبه‌بندی ایران با تعداد 1616 تانک، 137 جنگنده، بیش از 3 هزار سامانه‌های رزم توپخانه ای و موشکی و بودجه نظامی 6 میلیارد و 300 میلیون دلاری در جایگاه  21 جهان قرار گرفته است. نکته قابل توجه اینکه سعودی ها و کشورهای مرتجع منطقه چند برابر بیشتر از ایران بودجه نظامی دارند؛ اما در عمل از نظر بازدارندگی حرفی برای گفتن ندارند.

 ایران چندمین قدرت نظامی بزرگ دنیا است ؟  + آمار و جزئیات

ایران چندمین قدرت نظامی بزرگ دنیا است ؟  + آمار و جزئیات

ایران چندمین قدرت نظامی بزرگ دنیا است ؟  + آمار و جزئیات

ایران چندمین قدرت نظامی بزرگ دنیا است ؟  + آمار و جزئیات

 

در رنکینگ گلوبال فایر پاور نکات قابل تاملی وجود دارد. در حقیقت در رنکینگ این وبگاه  قدرت موشکی و توان نیروی انسانی نیروهای مسلح ایران به طور کامل بیان نشده است و این موضوع جای انتقاد جدی را باقی گذاشته است.

تحلیلگران و کارشناسان حوزه دفاعی و امنیتی معتقدند که قدرت موشکی ایران بخشی از قدرت نظامی ایران است که بازدارندگی قابل توجهی را ایجاد کرده است و در صورت بروز هرگونه حمله ای آماده پاسخ است.

حجت الاسلام والمسلمین  دکتر حسن روحانی رئیس جمهور درباره قدرت نظامی نیروهای مسلح می‌گوید: امروز در مقایسه با دوران دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، پدافند هوایی، سپاه پاسداران قدرتمند، بسیج دلاور و نیروی انتظامی قدرت نظامی هوشمندی را تشکیل داده‌اند که با دوران هشت سال دفاع مقدس قابل مقایسه نیست (بیشتر بخوانید).   

 ایران چندمین قدرت نظامی بزرگ دنیا است ؟  + آمار و جزئیات


سعدالله زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره قدرت نظامی ایران  اظهار داشت: آمریکایی‌ها قدرت نظامی ایران را درک می‌کنند و از آن آگاهند. وی افزود: آنها می‌دانند که هرگونه اقدام علیه ایران با واکنش جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد. کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه امریکا نمی‌تواند علیه ایران اقدام نظامی انجام دهد، یادآور شد: ایالات متحده، ایران را بزرگترین مانع نظامی خود در منطقه ارزیابی می‌کند (بیشتر بخوانید).

نکته دیگر قابل تأمل اینکه وبگاه گلوبال چگونه اطمینان دارد که تعداد سامانه های توپخانه ای ایران چند عراده است. لذا توضیحات کلی این سایت جای انتقاد جدی دارد چرا که قدرت نظامی ایران بنا به گفته کارشناسان بسیار قابل توجه است.

یکی دیگر از اشکالاتی که در ارزیابی سایت گلوبال وجود دارد اینکه آنها ارزیابی درستی از تجهیزات نظامی پیشرفته ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ندارند. برای مثال موشک‌های سطح به سطح زمین و دریا پایه یکی از شاخص‌های قدرت نظامی ایران است که به این موضوع در پارامترهای مورد ارزیابی گلوبال توجهی نشده است.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه می‌گوید: موشک‌های امنیت ساز ایران در منطقه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، هیچ ارتشی عاقل‌تر و خردمندتر از ارتش و سپاه ایران و هیچ رهبری حکیم‌تر و با تدبیرتر از مقام معظم رهبری وجود ندارد؛ بنابراین اگر تعداد موشک‌های ما 10 برابر هم شود، جز به ارتقای صلح و امنیت در منطقه نمی‌انجامد؛ چون ما موشک را برای بازدارندگی می‌خواهیم نه جنگ.

ایران چندمین «قدرت نظامی بزرگ دنیا» است؟  + آمار و جزئیات
وی افزود: «اگر این موشک‌ها را نداشتیم، طی ۲۸ - ۲۷ سالی که از پایان جنگ می‌گذرد، مطمئنا سه بار به ایران حمله شده بود. این موشک‌هاست که مثل دستی بزرگ و بلند، آماده سیلی زدن به کسانی است که قصد سوء استفاده دارند. همین دست قدرتمند است که امنیت ما را حفظ کرده است.»

ایران چندمین قدرت نظامی بزرگ دنیا است ؟  + آمار و جزئیات

مجموعا نیروهای مسلح ایران اعم از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج و ناجا قدرت نظامی قابل توجهی دارند که توانمندی صرفا تجهیزات محور نیست؛ به علاوه اینکه در بیان تجهیزات و ادوات نیز سایت گلوبال آمار دقیقی را ارائه نمی‌دهد.

 

منبع:http://www.yjc.ir/fa/news/6161866/ایران-چندمین-قدرت-نظامی-بزرگ-دنیا-است-آمار-و-جزئیات

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
در در 7/15/2017 در 5:39 PM، ناشناس عجیب گفته است :

اگر این موشک‌ها را نداشتیم، طی ۲۸ - ۲۷ سالی که از پایان جنگ می‌گذرد، مطمئنا سه بار به ایران حمله شده بود.

 

آقای رضایی حرف زیاد میزنه ، جدی نگیرید

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

سلام

این سایت گلوبال فایرپاور را زیاد جدی نگیرید ، بیشتر تحلیل ها و آمار و اطلاعات که به مخاطب ارائه میدهد ، شبیه شوخی است و زیاد قابل اعتنا بشمار نمی رود

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

آقای رضایی حرف زیاد میزنه ، جدی نگیرید

با سلام عرض خیر مقدم  خدمت جناب مدیر  البته سخنان ایشان از سایت ها و خبرگزاریهای به اصطلاح معتبر منتشر شده و وقتی یک سری خبرگزاریها سخنان ایشان را اینچنین با آب و تاب منتشر می کنند اگر کسی صحبتهای ایشان را نقد کند مورد حمله طرفداران آن خبرگزاریها و سایتها واقع خواهد شد و کلی انگ خیانت و.... به وی خواهد خورد .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now