Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

نقاط ضعف ارتش و لزوم به روز رسانی

142 posts in this topic

درود و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز 

میخواهیم با هم حثی رو در حضور بزرگانی ماند جناب سروان ابراهیمی سعید و جناب سرهنگ ملایری آغاز کنیم به این امید که بتونیم یک خروجی خوب از اون تهیه کنیم. 

لزوم داشتن یک کشور قدرتمند، یک ارتش قدرتمند هست. در زیر سایه یک ارتش قوی و مستحکم هست که اقتصاد و فرهنگ و علم کشور پیشرفت میکنه. 

برای داشتن یک ارتش قدرتمند هم لازم هست که نقاط ضعف خودمون رو شناسایی و اون رو برطرف کنیم ضمن این که همیشه در حال ارتقا سخت افزاری و نرم افزاری اون باشیم. 

حالا از دوستان عزیزی که دستی بر آتش دارند و اونهایی که خدمت رفته اند و نقاط ضعفی دیده اند میخوام که ضمن طرح این نقاط ضعف ، راه کارهایی هم که برای حل اونها به نظرشون میرسه رو بیان کنن

با تشکر

8 people like this

البته باید توجه داشت که اقتصاد قوی یک ارتش قوی رو محیا می کنه!

اقتصاد برای کشور مثل قندی که برای خون هست و کنترل کننده ان امنیت است یه خورده اینور انور بشه چشش در میاد طرف .

یه حلقه هست که نمیشه بهش یدفعه شتاب داد.

ایراد نبود صرفا جهت اطلاع بود.

8 people like this

همونطور كه جناب حبيب فرمودند اقتصاد هرمملكت حرف اول رو در داشتن ارتش قوي و مقتدر ميزنه . متاسفانه در كشورما سازمان موازي ارتش بيشتر مد نظر هست تا خود ارتش . البته مشكلاتي هم در خود ارتش وجود داره مثلا من باب نمونه زماني كه من خدمت ميكردم گهگاهي كه بازديد سيستماتيك داشتيم تمام فكر فرماندهان اين بود با هر ترفندي اين بازديد سرانجامش به خير بگذره . دقيقا يادمه يه كاميون 911 كه اصلا موتور نداشت يني موتورشو باز كرده بودن و داده بودن برا تعمير رو هل دادن آوردن گذاشتن تو ميدان صبحگاه و به نام خودروي آماده بكار جاش زدن ( البته ناگفته نماند كه قبلش حسابي تو كارواش پادگان برقش انداخته بودن) . يا يادمه از موشك انداز 107 گردان ما كه متعلق به گروهان ادوات بود چن تا لوله اش كار نميكرد و الي ماشالا از اين موردا داشتيم فك كنم هنوزم داريم . دومين مورد آموزش صحيح هست چون اين كلمه آموزش در اون موقع يه دستاويزي شده بود براي اذيت و آزار دادن نفرات كه به اصطلاح خودشون رس كشي 

8 people like this

درود وعرض ادب فراوان خدمت همگی دوستان بخصوص جناب مدیر عزیز وجناب حبیب بزرگوار وباتشکر از جناب مدیر بابت این تایپیک خوب  . یک نکته که  به نظر بنده ی حقیر میرسد این است که  بودجه ی ارتش  ضعیف میباشد همینطور چیزی در حدود 70درصد یابیشتر تجهیزات ادوات  وساز وبرگ ارتش قدیمی هستند حتی سلاح سازمانی ارتش که نگهداری وهزینه ی تأمیر وباز سازی آنها زیاد مقرون به صرفه نیست وهمین مساله تاحد قابل توجهی بودجه ی مصوب ارتش را به خود اختصاص میدهد حالا شما  تصور کنید بجای نگهدری از تجهیزات قدیم بایستی تاحد امکان تجهیزات نو وتاحد امکان به روز تحویل ارتش شود. ابزاری که بعضاً در نبردهای امروزی نقشی نداشته یا نقش بسیار کمی دارندولی متأ سفانه هنوز در ارتش مورد استفاده قرار میگیرند! .نکته ی دیگر اینکه همانگونه که جناب حبیب اشاره فرومودند لازمه یک ارتش قوی یک اقتصاد قوی میباشد درکنار اقتصاد قوی به نظر بنده بایستی روابط وسیاست خارجی قوی راهم مورد اشاره قرار داد .البته به نظر بنده هنوز سیستم فرماندهی ارتش حالت سنتی دارد تا به روز ازجمله بحث آموزش . در زمینه تخصیص و اولویت بندی بوجه به خاطر نظارت دقیق ومسولیت پذیری که در ارتش وجود دارد بودجه ی ارتش دربخشهای مربوطه وبطور دقیق هزینه میشود که از این نظر خوب وقابل قبول است . اما خود بودجه ی ارتش علی رغم گستردگی تعداد نفرات پرسنل وتجهیزات ناکافی وبسیار ضعیف است متأ سفانه  .!

8 people like this

درود و عرض ادب خدمت دوستانی که در موضوع شرکت کردند

اجازه بدید اول قسمت های قابل حل رو بررسی کنیم و بعد کم کم بریم جلو. 

من و شمایی که دو ماه دوره آموزشی دیدیدم، در این دوره چه چیزهایی یاد گرفتیم ؟ 

چند نفرمون در این دوره نقشه خوانی یاد گرفتن ؟ چند نفرمون با تکنیک های فقط دو روز زنده موندن در شرایط سخت آشنا شدیم ؟ 

چند نفرمون این قابلیت رو پیدا کردیم که اگر گم شدیم بتونیم بدون امکانات هم مسیر رو پیدا کنیم و هم آب و غذا تهیه کنیم ؟ 

چند نفر از ما اصول اولیه دفاع شخصی رو برای حفاظت از جان خودمون یاد گرفتیم ؟ 

چرا به یک سرباز نحوه استفاده صحیح از سرنیزه رو هم یاد نمیدن ؟ 

چرا نباید یک سرباز اموزشی صدای انفجار خمپاره و توپ رو در کنار خودش چند بار بشنوه تا اون ترس ازش دور بشه ؟ 

چرا یک سرباز آموزشی نباید با اسلحه های سبک و نیمه سنگین مثل کلت ، ژ3 ، آر پی جی ، تیربار و نارنجک چند بار شلیک کنه تا کار با اونها رو یاد بگیره که روز موعود نیازی به صرف مجدد وقت و هزینه برای آموزش نباشه ؟ 

متاسفانه سربازهای ما عمدتا خیلی رشید وارد پادگان آموزشی میشن و مریض و زخمی از اونجا بیرون میان.

قبول دارم که یکی از اصلی ترین اصول آموزش، سختگیری زیاد هست اما این سختگیری باید طبق اصول باشه که ضمن داشتن بار آموزشی ،صدمه ای هم به فرد وارد نکنه. 

بسیاری از این موارد بدون صرف هزینه ای اضافه بر آنچه امروز هزینه میشه و با مدیریت خوب میشه انجام داد. 

اینها ابتدایی ترین مسایلی هستن که متاسفانه به درستی انجام نمیشه. منتظریم ببینیم نظر دوستان چیه و چه پیشنهاداتی میدن 

بعد از مشارکت دوستان به سراغ قسمت های دیگه ای خواهیم رفت 

8 people like this

درود وعرض ادب عیدهمگی مبارک بنده نیز اتفاقاً به بحث قدیمی بودن آموزش اشاره کردم ودرتکمیل وتایید سخنان شما باید بگویم آموزشها بایست استاندارد وبه روز باشند بطور مثال آشنایی ومعرفی انواع سلاح ها وجنگ افزارها ی جدید ونحوه ی عملکرد آنها نحوه ی صحیح وعملی کمک های اولیه و.... درصورتی که در بحث همین تیر اندازی مهمات بصورت سهمیه وبسیار محدود در اختیار پرسنل مخصوصاً وظیفه قرار میگیرد حال استفاده از نارنجک جنگی و سلاح های دیگر نیروهای پیاده جای خود رادارد.

6 people like this

با سلام خدمت همه سروران عزيز 

در جواب سوال هاي جناب كلافه بايد بگم كه بنده از مورخه 77/2/18 تا 77/7/27 در مركز اموزش 02 تهران دوره مقدماتي و دروه كد 111 رو گذروندم. تو اين مدت تنها چيزي كه تو خاطر من مونده پامرغي و سينه خيز و... هست .آموزش بيشتر بر آموزش نظام جمع و رژه تاكيد داشت .من در طول مدت آموزشم با كلت 11.43 كلت 9 ميليمتري ، كلاش ، ژ3 ، تيربارژ3 و ام يك تير اندازي كردم اونم خيلي محدود ولي نه در دوران خدمت و نه آموزشي از نارنجك دستي يا تفنگي استفاده نكردم . مثلا همين آر پي جي مگه سلاح انفرادي نيست؟ مگه در رده رسته پياده نيست ؟من حتي رنگشم نديدم تا چه برسه به خودش .از لحاظ نقشه خاني و قطب نما و ... اون كسايي كه بهمون ياد ميدادن خودشون هم لنگ ميزدن تا چه برسه به ما ... بازم حرفمو تكرار ميكنم آموزش تو ارتش بيشتر رو نظام جمع تاكيد داشت گروهبانهاي آموزشي هم بيشتر دوست داشتن رس كشي بكنن تا آموزش بدن باور كنين خيلي وقتا پيش اومده بود كه سركلاس آموزش ژ3 مربي در بستن آلات متحركه گلگدن ژ3 مشكل داشته و نتونسته بود ببنده تا چه برسه به ما .در يگان رزمي هم بعد از طي دوران آموزشي ، كلاسهاي آموزشي بيشتر رو كتاب رزم انفرادي دور ميزد كه اونم از دوران شاه خدا به ارث رسيده بود  و جنبه نمايشي داشت كه عملا شده بود استراحتگاه . من حدود 11 ماه هم در منطقه نفت شهر بودم اونجا كه ديگه واويلا بود . يادم رفت بگم در دوران آموزشي كلاسهاي عقيدتي از همه خسته كننده تر بود عقيدتي سياسي مركز آموزش مرتب كلاس ميذاشت و از رو جزوه همون مطالب دو باره كه سهله هزار باره تكرار ميشد . خودمو ميگم اگه اسلحه من در حين درگيري گير ميكرد باور كنين حكم چماق رو هم نداشت برام چون آموزشم كامل نبود يه وقت فكر نكنين صد در صد اشكال از من بود نه تنها من بلكه اكثر هم دوره هاي من هم اينجوري بودن . من نميدونم كيا اين جزوات و اصول آموزشي رو استاندارد سازي ميكنن ولي هر كسي باشن بايد بدونن كه آموزش تو ارتش ايران يه چيزه بي معنيه البته منظورم آموزش دوره سربازيه دوره هاي ديگه رو نميدونم كيفيتش چه جوريه. ولي چون بدنه ارتش ايران متشكله از سربازهاس و اين سربازايي كه آموزش ناقص دارن ميشن گوشت دم توپ و صددرصد جلوي دشمن كم ميارن....البته اينا همش استنباط منه ، دوستاني كه تجربه زيادي دارن و خودشون هم از كادريهاي ارتش بودن بهتر وتخصصي تر از من ميتونن در اين مورد صحبت كنن .

6 people like this

کلافه جان با عرض سلام . بنظر من ارتش ایران همانند یک ساختمانی میماند که کلنگی شده است اما زمینش مرغوب است و لذا بایستی کوبیده شود و از نو با فونداسیون بسیار محکم از نو بر اساس مهندسی نوین و علمی و اسکلت ضد زلزله با نمایی زیبا و مشاعاتی عالی و اعیانی بسیار مدرن و محکم با دکوراسیونی زیبا و شکیل ساخته شود . اولین گام حذف یکی از نیروهاست چون در هیچ کشوری دو نیرو موازی وجود ندارد . سپاه همان گارد جاویدان است که در همه کشورها وجود دارد و معمولا گارد ریاست جمهوری هم می گویند ولی سپاه درست موازی ارتش است که هشتاد در صد بودجه نظامی را می بلعد و چیزی برای ارتش باقی نمی ماند چرا که نو بنیاد است و بایستی هزینه شود تا بتواند شکل یک نیروی نظامی تمام عیار شود . البته الان بنیه مالی بسیار قوی دارد ولی تا رسیدن به نقطه یک نیروی تمام عیار فاصله دارد . بهر حال اول باید تکلیف دو نیرویی بودن مشخص شود 

7 people like this

در در ۱۳۹۵/۶/۲۱ ه‍.ش. در 7:52 AM، akalantari گفته است :

همونطور كه جناب حبيب فرمودند اقتصاد هرمملكت حرف اول رو در داشتن ارتش قوي و مقتدر ميزنه . متاسفانه در كشورما سازمان موازي ارتش بيشتر مد نظر هست تا خود ارتش . البته مشكلاتي هم در خود ارتش وجود داره مثلا من باب نمونه زماني كه من خدمت ميكردم گهگاهي كه بازديد سيستماتيك داشتيم تمام فكر فرماندهان اين بود با هر ترفندي اين بازديد سرانجامش به خير بگذره . دقيقا يادمه يه كاميون 911 كه اصلا موتور نداشت يني موتورشو باز كرده بودن و داده بودن برا تعمير رو هل دادن آوردن گذاشتن تو ميدان صبحگاه و به نام خودروي آماده بكار جاش زدن ( البته ناگفته نماند كه قبلش حسابي تو كارواش پادگان برقش انداخته بودن) . يا يادمه از موشك انداز 107 گردان ما كه متعلق به گروهان ادوات بود چن تا لوله اش كار نميكرد و الي ماشالا از اين موردا داشتيم فك كنم هنوزم داريم . دومين مورد آموزش صحيح هست چون اين كلمه آموزش در اون موقع يه دستاويزي شده بود براي اذيت و آزار دادن نفرات كه به اصطلاح خودشون رس كشي 

سلام

ممنونم از استادگرامی کلاف2006 از ایجاد این پست ودیکر عزیزان که می خواهند این پست محلی برای گفمان خوب و مؤثر برای اذهان خودمان باشد.

دوستان در خصوص اقتصاد مناسب و امنیت قوی صحبت کردند اما در خصوص این کامنت دوست خوبمان عرض کنم که

البته تمامی نوشته های من نظر شخصی من هست و هدف زیر سؤال بردن کسی یا سازمان خاصی نیست و فقط هدف جلب رضایت خداست و بس

بودن یک نیروی موازی و فعال که خود را در تمامی امورات زندگی ملت ایران دخیل کرده و حق خود می داند و گوش به فرمان مسؤلین رده بالای کشور به سخنان و راهکارهای نیروی موازی،،، باعث شده است که ارتش در امورات مربوط به خود کم کار شود وگوش شنوایی هم برای شنیدن مشکلات موجود در کشور نیابد.

شما نگاه کنید.وقتی یک برادر سپاهی ،بازنشست میشود اگر شغل دوم مناسبی نداشته باشه سریعا به یکی از قرارگاهها و... وابسته به سپاه معرفی و مشغول کار می شود که باز هم اثر گذار در سیاست سپاه خواهد بود.

حضور عزیزان بسیجی در ادارات مختلف ، خود زمینه ساز حضور فکری سپاه و اهداف آنها خواهد بود.

حضور نماینده گان سپاه(حتی بالباس رسمی) در تمامی جلسات اداری اقتصادی ، فرهنگی،سیاسی، نظامی،و... نشان از فعالیتهای شدید سپاه برای پیشبرد اهداف خود دارد که در راستای شرح وظایفشان شاید باشد و شاید نباشد.

از طرفی

عدم حضور کارکنان ارتش در مراسمات مختلف شهری ویا عدم تبلیغ مناسب حضور خود در مراشمات

عدم دخالت در امورات غیر مرتبط با تکیه بر روحیه انظبات نظامی

نداشتن و پرورش ندادن واستخدام نکردن، نیروهای کارشناس خوب با افکار تربیت یافته ء مبتنی بر تکنولوژی روز

داشتن فرمانده هان مسن و غیر جسور.(که هیچ مشکلی را به رده بالا گزارش نمی کنند)

ترسیدن فرماندهان ارتش از مقام و منسب و میز و صندلی فرماندهی خود.(در صورتی که سپاهیان می دانند اگر خواسته ای در راستای اهداف خود داشته باشند و از کار برکنار شوند در شغل بالاتری سازماندهی خواهند شد ویا سازماندهی شده اند)

و....

تمامی این موارد و موارد ذگر نشده ،، دست به دست هم داده اند و باعث شده اند ارتش از روحیه خدمتی پایین تر  و امکانات قدیمی تر وفاقد تحرک کامل وحتی جزعی باشد.

باید مسؤلین کشوری فقط بخواهند واقع بینانه برخورد کنند و ارتش را به جایگاه اصلی خود بازگردانندولاغیر

6 people like this

در در ۱۳۹۵/۶/۲۱ ه‍.ش. در 9:43 AM، ناشناس عجیب گفته است :

درود وعرض ادب فراوان خدمت همگی دوستان بخصوص جناب مدیر عزیز وجناب حبیب بزرگوار وباتشکر از جناب مدیر بابت این تایپیک خوب  . یک نکته که  به نظر بنده ی حقیر میرسد این است که  بودجه ی ارتش  ضعیف میباشد همینطور چیزی در حدود 70درصد یابیشتر تجهیزات ادوات  وساز وبرگ ارتش قدیمی هستند حتی سلاح سازمانی ارتش که نگهداری وهزینه ی تأمیر وباز سازی آنها زیاد مقرون به صرفه نیست وهمین مساله تاحد قابل توجهی بودجه ی مصوب ارتش را به خود اختصاص میدهد حالا شما  تصور کنید بجای نگهدری از تجهیزات قدیم بایستی تاحد امکان تجهیزات نو وتاحد امکان به روز تحویل ارتش شود. ابزاری که بعضاً در نبردهای امروزی نقشی نداشته یا نقش بسیار کمی دارندولی متأ سفانه هنوز در ارتش مورد استفاده قرار میگیرند! .نکته ی دیگر اینکه همانگونه که جناب حبیب اشاره فرومودند لازمه یک ارتش قوی یک اقتصاد قوی میباشد درکنار اقتصاد قوی به نظر بنده بایستی روابط وسیاست خارجی قوی راهم مورد اشاره قرار داد .البته به نظر بنده هنوز سیستم فرماندهی ارتش حالت سنتی دارد تا به روز ازجمله بحث آموزش . در زمینه تخصیص و اولویت بندی بوجه به خاطر نظارت دقیق ومسولیت پذیری که در ارتش وجود دارد بودجه ی ارتش دربخشهای مربوطه وبطور دقیق هزینه میشود که از این نظر خوب وقابل قبول است . اما خود بودجه ی ارتش علی رغم گستردگی تعداد نفرات پرسنل وتجهیزات ناکافی وبسیار ضعیف است متأ سفانه  .!

کمی از بحث مدنظر شما را بالا عرض کردم

لذا

چون ارتش در قسمتهای سازندگی کشور فعالیت خوبی ندارد و اگر هم داشته باشد مقطعی است قدرت اقتصاد خوبی نسبت به سپاه ندارد و فقط چشم به بودجه واگذاری دوخته است.

اگر نیاز باشد این کامنت ناشناس عجیب قابل بحث فراوان هست که نقطه به نقطه می شود بحث کرد

6 people like this

درود وعرض ادب فراوان خدمت استاد بزرگوار ونازنین جناب ابراهیمی سعید به نظر میرسد باتوجه به کامنتها همگی باهم به این نتیجه  مشترک رسیدیم که بحث آموزش در آجا وقوای 4 گانه ی آن باید استاندارد و به روز باشد البته ارتش خوبی که دارد بحث آموزش یک ضرورت و امری واجب تلقی میشود که حتی شعار ارتش نیز چنین است . ایمان انظباط وآموزش  البته این نظر شخصی بنده است و خوب بنده چون تخصصی در این مسایل ندارم بنا براین نظر بنده خالی از اشکال نمیتواند باشد . دیگر سخن اینکه همانگونه که بدرستی فرمودین بحث در این رابطه واین پست فراوان است که به مرور وباکمک شما ودیگر اساتید ودوستان این تایپیک ادامه پیدا خواهد کرد .بنا بر این به نظر بحث آموزش وبه روز رسانی به عنوان یکی از مشکلات ارتش مطرح میباشد .بعد از حل و فصل بحث آموزش به مرور دیگر مشکلات موجود در ارتش مورد بررسی قرار خواهد گرفت .ودر پایان تشکر ویژه ازپاسخ خوبتان واینکه بنده را قابل دانسته و پاسخ پست مرا دادید ازشما تشکر میکنم وبی صبرانه منتظر نظرات خوب و راه گشای شما هستیم ارادت

4 people like this

با سلام

نکات مهم و کلیدی را دوستان دلسوز به خوبی اشاره کردند که جزءمهمترین ارکان تزلزل ارتش است . همانطور که میدانید کلا در کشور ما آموزش از اهمیت بسیار کمی برخوردار است و این قضیه در ارتش هم نهادینه شده است متاسفانه افرادی که در تخصص رسته ای خود خبره هستند در واحدهای آموزشی حضور ندارند وعلت آن هم مزایای بسیار پایین مراکز آموزشی است مسلما اگر کسی هم پیدا شود که دوره دیده زمانهای قدیم باشد با توجه به شرایط زندگی و اجتماعی بخاطر مزایای پایین رغبتی برای خدمت در این مراکز ندارد

جناب ملایری  هم در وهله اول تیر خلاص را زد و جناب ابراهیمی هم به مسائل بسیار حائز اهمیتی پرداختند

این هم نظر من بود نکات کلیدی را دوستان اشاره کردند و نظر بنده هم هست واما بعد..........

در  قسمت "تلاش برای زنده نگهداشتن ارتش" من موضوعاتی را عنوان کرم که دوباره عینا در این پست خاطر نشان میشوم( با اجازه رئیس و بزرگان)

به نام خدا

با درود خدمت همه دوستان و اعضای محترم انجمن رهروان ارتش و همه هموطنانی که این پست را مطالعه میفرمایند.

در حدود یک ماه پیش در قسمت تصاویر نیروی زمینی بحث کوچکی پیش آمد مبنی بر کوچک سازی سازمان و استقلال تیپ های لشگری که جناب crounus عزیزدر یک پست فرمودند استقلال تیپها در جهت چابک سازی است و خیلی خوب است که در پاسخ، دوستم تلخک صحبتهای دلنشینی برایمان داشتند .

حالا بنده با اجازه بزرگان و پیشکسوتان این موضوع را در این مبحث مورد مناظره صاحب نطران قرار دهم .

حکایتی را برایتان تعریف میکنم با اینکه میدانم تکراری است ولی خالی از لطف نیست دوباره بادآوری کنم.

شاه عباس در زمان حکومت خود دستور داد که در زمان حکومتش تعداد نهصد و نود نه کاروانسرا ساخته شود. یکی از ملازمان شاه از وی پرسید چرا تعداد آن را به هزار نمیرسانی؟

شاه در جواب گفت : چون آیندگان و هرکسی که از ساخت این کاروانسرها آگاهی یابد خیلی ساده از کنار این قضیه میگذرد و میگوید در زمان شاه عباس 1000 کاروانسرا ساخته شده است ولی اگر گفته شود شاه عباس  تعداد نهصد و نود و نه کاروانسرا ساخته است خود ابهتی شاهانه دارد .

نکته اینجاست که شاه گفت : (( ابهتی شاهانه دارد))

خیلی از ما ایرانیها بعضی وقتها که سعی میکنیم کار را به نحو احسن انجام دهیم ولی متاسفانه سواد دفاع از شاهکارهایی که خلق کرده ایم را نداریم.

درست است که از قدیم الایام گفته اند باطن و سیرت زیبا بهتر از صورت زیبا است ، از طرفی ما باید این را بدانیم  که چه بخواهیم چه نخواهیم ریخت و پرستیژ یک فرد یا تشکیلات جزئ لاینفک پارامترهای شخصیتی محسوب میشود که بواسطه آن میتوان روی آن مجموعه حساب باز کرد.

با این مقدمه وارد بحث استقلال تیپ ها از لشگرها میشویم .

قدرت وجودی یک ارتش و اینکه اصول حفاظت اطلاعات برای غافلگیری دشمنان همیشه باید پنهانی باشد یکطرف قضیه است ولی باید این را در نظر داشت که ابهت ارتش باید طوری باشد که هیچ احد الناسی جرات تعرض از جانب عوامل خارجی و همجنین ایجاد اختلاف از جانب عوامل داخلی نداشته باشند. در اینجاست که واژگان و اصطلاحات، زیبایی خود و اصل معنای وجودی خود را به رخ میکشانند و بوسیله معنای آنها، اقتدار را میتوان به نمایش درآورد.

ارتش و نیروهای مسلح یک کشور علاوه بر باطن قدرتمند ی که باید داشته باشند ، نام ویاد آنها باید مو به تن هر خودی و نخودی وبیخودی سیخ کند . یگی از الفاظی که این گفته را برآورده میکند نام (( لشگر)) است چرا که این واژه ریشه در ادبیات کهن ایران و جهان دارد و کلا ظاهر این واژه پرابهت است و این به خاطر معنای ذاتی آن است حال به هر زبان و گویشی باشد.

بزرگواران عزیز ،طرح کوچک سازی و یا باصطلاح چابک سازی در چنین جامعه ای که بی تعارف باید گفت بین نیروهای مسلح دو دستگی وجود دارد به چه بهایی انجام شده؟ آیا در سازمان طرف مقابل ارتشهم چنین تغییر و تحولی انجام شده و یا فقط در ارتش صورت گرفته است .

اگر در سازمان طرف مقابل ارتش هم به این نحو عمل شده که نشده، فرمایش جناب crounus کاملا متین است واین طرح از نظر تاکتیکی و نظامی بین المللی کاملا حرفه ای است.

خارج از دو دستگی که که بین نیروهای مسلح ایران وجود دارد، کوچک سازی که در نزاجا صورت گرفته است بیشتر شبیه انفجار  ونابودی است تا چابک سازی.

یک لشگر از سه تیپ که هر سه این تیپها از هر رسته ای باشند حتما به یک گردان توپخانه مجهز است. یک واحد توپخانه لشگری که خوذ به اندازه یک تیپ است . یگان دیگری که تحت امر  فرماندهی لشگر است واحد پشتیبانی است که به گردانهای بهداری ترابری و نگهداری تقسیم میشود وبعد آز آن یگانهای مستقل لشگری مانند دژبان ش م ه مخابرات مهندسی و یگانهای تکاور و یا سوارزرهی است.

با شناختی که از سازمان لشگر داریم  میتوانیم تحلیل کنیم که آیا  با مستقل کردن تیپها از سازمان لشگر ، دیگر چه لزومی دارد که بقیه یگانهای لشگری را تجزیه کنند و به درون تیپهای مستقل شده جذب شوند و یا اینکه تابع فرماندهی قرارگاه منطقه شوند؟

آیا بهتر نبود که تمام یگانهای لشگری بعد از تجزیه تیپها به همان حالت قبلی باقی میماندند تا در صورت لزوم به صورت مامور به خدمت یگانهای مستقل شده بشتابند تا موجودیت لشگر هم همچنان حفظ شود؟

اگر یگانهایی همچون پشتیبانی دژبان گردانهای مستقل  بصورت سابق منسجم باقی میماند آیا کارایی و بازده آنها  مقتدرانه تر باقی نمیماند تا اینکه آنها هم به نوع خود تجزیه و یا به نابودی کشانده شود؟

به عنوان مثال یگان دژبان لشگر جذب قرارگاههای منطقه ای شده و به کنترل آنها درآمده ویا  بعنوان مثال دیگر ، یگان تربیت بدنی لشکرها که اکنون به (( تربیت بدنی تیپ ....)) تغییرنام یافته است چه اثری در چابک سازی دارد؟

و خیلی موارد دیگر  که جای گفتنشان نیست.

بهرحال این موارد آخر که ذکر شده است سهم بیشتری در نابودی حیثیت و آبروی پرافتخار ارتش داشته و دارد و بقول جناب تلخک درآینده هم همین تیپها خیلی بی سر وصدا به اضمحلال کشانده میشوند.

درود میفرستم بر روح پرفتوح امام راحل که در همان بحبوحه انقلاب در برابر ضد انقلاب منافق مقتدرانه  از موجویت لشگر دفاع کردند و ثمره این دفاع از ارتش را در هشت سال جبهه حق علیه باطل بوضوح نمایان شد ولی متاسفانه همان معاندانی که درآن برهه از زمان چشم دیدن ارتش انقلابی اسلامی ایران را نداشتند این بار با لباس میش میخواهند به اهداف قبیحانه و نحس خود دست پیدا کنند.

در آخر این نکته را متذکر میشوم که تمامی موارد ذکر شده نظر شخصی خود بنده است و از تمامی اعضا بویژه تمامی پیشکسوتان خواهشمند است که در این بحث شرکت نمایند.

نکته دیگر که آنهم به نوبه خود مهم میباشد انتقال پادگانهای ارتش به بیرون از شهرها است که آن هم خالی از غرض نبوده چرا که اگرپادگانها مزاحم آسایش شهروندان است باید تمامی پادگانها از هر ارگانی به بیرون شهر منتقل شوند نه اینکه هروقت بحث انتقال پادگانها  بویژه در تهران پیش میاید همه نگاهها رو به سوی ارتش است و در نهایت پادگانی مثل قلعه مرغی تبدیل به پارک میشود بدون اینکه ذره ای از آثار خدمات ارتش بصورت نمادین در این مکان باقی بماند ویا پادگان لشگر 64 ارومیه به بهانه حجم زیاد ترافیک خیابان اصلی، کاملا تخلیه شده و یک خیابان بدقواره از وسط پادگان کشیده شده است که بعد از این امر، نه تنها از حجم ترافیک کاسته نشده بلکه بی انضباطی و ترافیک آن منطقه از شهر بیشتر هم شده و چهره شهر را زشت هم کرده است.این چنین اعمالی نشاندهنده این است که هدف از این کار فقط و فقط  به انزوا کشاندن پرسنل ارتش و کاهش انگیزه  و تضعیف روحیه  سربازی کارکنان ارتش در جامعه است.

انشاالله خداوند تبارک و تعالی سایه حضرت امام خامنه ای که نایب بر حق حضرت امام عصر (عج) هستند را بر سر این مملکت نگه دارد چرا که فقط ایشان هستند که نقطه وحدت ویکپارچگی امت همیشه در صحنه ایران هستند.آمین

4 people like this

ام 60 گرامی با سلام و تشکر از پیگیری بحث . خدمتت عرض کنم برای معضلات و مشکلات مملکتی و عمران آبادانی آن و در مورد همه چیز متاسفانه کار کارشناسی نمی شود و از نخبگان و متخصصین فن استفاده نمی شود و علت آن سیستم مدیریتی کاملا سنتی آمرانه می باشد . بنده که کوچکترین عضو ارتش بودم طرحی ارسال کردم ولی اگر نتیجه را به شما گفته اند بمن هم گفته اند . تا موقعیکه مدیرت ما علمی نشده است هیچ کاری نمی توان انجام داد و هر طرحی بیفایده خواهد بود   

9 people like this

درود به همه عزیزان 

متاسفانه این نیروی موازی وجود داره و حذف و یا ادغام هم نخواهد شد. نیروی رسمی و قابل قبول کشور در عرصه جهانی ارتش هست ولی در داخل نیروی بودجه گیرنده ارگانی دیگر. 

شاید اگر امروز هم ارتش بخواهد وارد چرخه اقتصادی این نیروی موازی بشود هرگز به آن چنین اجازه ای داده نشود. 

جناب ابراهیمی حرف بسیار بسیار زیبایی از عمده دلایل ضعف امروز ارتش نام بردند: 

در 19 ساعت قبل، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

داشتن فرمانده هان مسن و غیر جسور.(که هیچ مشکلی را به رده بالا گزارش نمی کنند)

یک نمونه اون رو میتونم به سخن ... اشاره کنم که فرموده بودند اسلحه ژ3 اسلحه بسیار کارآمدی است و ارتش قصد تغییر آن را ندارد !!!!!!!!!  بنده به عنوان یک شخص عادی اذعان میکنم که از نظر دقت و قدرت اسلحه بسیار کارآمدی است اما اسلحه ای با این وزن سنگین، گیر زیاد، خشاب کم حجم جز این که باعث اتلاف انرژی سرباز در میدان جنگ و تلفات بالا میشه چه مزایایی داره؟ اگر اینقدر اسلحه خوبی هست پس چرا آلمان که سازنده این اسلحه است امروز از H&KG36 به جای اون استفاده نمیکنه؟ چرا نباید سرباز ارتش یک اسلحه سبک، بدون گیر و خشاب پرحجم همراه با دوربین معمولی و دید در شب داشته باشه؟ چرا یک سرباز نباید یک قمقمه اب مطابق با تکنولوژی روز همراه با فیلتر ها و قرص های مخصوص تصفیه آب نداشته باشه؟ حتما باید همه چیز مثل زنگوله به این سرباز بیچاره آویزون باشه؟ 

با همه این تفاسیر میخواهیم بدونیم چطور با کمترین هزینه میشود این ارتش رو به یک ارتش طراز اول ارتقا داد. هم نرم افزاری و هم سخت افزاری

8 people like this

دوست خوبمون آقای حبیب در آخرین موضوعی که درباره یکی از تکاوران نیروی دریایی ارتش بود ارسال فرمودند :

آقای ثمری عزیز که اذعان داشته اند : واقعیت این است که تمام ارتشی‌های زمان شاه به دلایل مختلف از جمله تبعیض بسیار شدیدی که میان فرماندهان رده بالا و توده ارتش وجود داشت، از شرایط ناراضی بودند؛ وقتی که شاه از کشور رفت زمانی بود که در گارد شاهنشاهی، یک درجه‌دار، 20 امیر را به گلوله بست و کشت.

شاید نصف علتی که جناب کلافه بعد از سی و هشت سال ، موضوع علت تضعیف ارتش و رواج بی انضباطی در ارتش را عنوان کردند و یا اینکه جناب IRIAF موضوع ضعف نیروی هوایی را پیش انداختند همین پاراگرافی است که با خط قرمز مشخص شده است .

از آقای ثمری درود بر شما میفرستم بخاطر تمام زحماتی که برای این آب و خاک کشیدید و هفته دفاع مقدس زا خدمت شما تبریک میکویم .خواهش میکنم تشریف بیاورید پیشنهادی بدهید برای به اوج رسیدن دوباره ارتش و یا اینکه حداقل علل تضعیف ارتش را از زبان شما بشنویم

4 people like this