Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

نقاط ضعف ارتش و لزوم به روز رسانی

142 posts in this topic
در هم اکنون، M60 گفته است :

درود جناب تلخک

با آرزوی سلامتی برای شما و خانواده بویژه والده گرامیتان . انشاالله که بلا دور است

لطفا در مورد این جمله آخر که فرمودید بیشتر توضیح بدهید. با عقل جور در نمیاد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

M60نازنین سلام

از جنابعالی بسیار ممنونم . در خصوص سئوالی که پرسیدید باید عرض کنم که با توجه به اتفاقات رخ داده بنده نظر شخصی خود را ابراز و اکنون آن گفته را تحلیل میکنم . دوست نازنینم در هر انقلاب و دگرگونی که میخواهد اتفاق بیفتد قبل از اجرا و انجام آن پروژه تفکراتی شکل میگیرد . یکی از تفکراتی که قبل از پیروزی انقلاب شکل گرفت این بود که ارتش ایران و ارتشیان میهن پرست به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند . لذا حذف ارتش و ارتشیان در دستور کار بعد از پیروزی انقلاب قرار گرفت . به محض اینکه انقلاب به پیروزی رسید از فرماندهان عالی رتبه شروع کردند . علی رغم اینکه فرماندهان ارشد دوایر و سازمانهای ارتش اعلام بی طرفی کردند ولی از فردای پیروزی انقلاب اعدام و اخراج و زندانی کردن فرماندهان میهن پرست آغاز شد .

تعدادی هم که توانستند از ایران خارج شدند . اگر صدام حسین حماقت نکرده بود و جنگ را به راه نمی انداخت بدون تردید سالها بود که نشانی از ارتش و ارتشی هم نبود . همانگونه که شاهد بودیم به چه سهولتی شهربانی و ژاندارمری به نام ادغام شدن حذف شدند . حضور ارتش و ارتشیان غیرتمند از اولین ساعات آغاز جنگ سبب شد تا نقش ارتش برای مردم بسیار مهم جلوه نماید . همین حضور قدرتمند ارتشی که بدون فرمانده هم بود سبب شد تا انحلال ارتش تحت هر عنوانی تا امروز به تأخیر بیفتد .

امروزه شاهد هستیم که سازمان ارتش را هر روز کوچکتر از روز قبل میکنند . لشکر به تبدیل به تیپ شد . تیپ به گردان تنزل یافت و الی آخر . لشکر77 که روزگاری تنها نامش موی بر بدن عراقی های کثیف راست میکرد الان شده تیپ . شک نکنید که کوچک کردن ارتش هم بدون کار کارشناسی انجام شده است .

الان بخواهم بیشتر از این بحث را باز کنم باز مدیر عزیز جناب کلافه پیغام میدهند که بحث سیاسی نکنیم . چنانچه سئوالی بود میتوانید بصورت پیغام خصوصی ارسال تا پاسخ دهم . ارادتمند : تلخک

9 people like this

جناب تلخک امیدوارم که هیچوقت مجالی برای تحقق کامل وقایعی که شما بیان کردید و آه از نهاد هر انسان وطنپرست درمی آورد ، پیش نیابد . همانطور که خودت گفتی : بقول یکی از شعرای بزرگ:چنان نماند، چنین هم نمیماند . . . . . .

5 people like this

خوب اگر نظرها تمام و کسی با اظهار نظر خودشان، اندوخته های داشته های ما را کاملتر نمی فرمایند و اگر مدیریت محترم جمع بندی ندارند من حرف آخر را بزنم چون ظاهرآ پست به فراموشی سپرده می شود

ارادت

5 people like this

درود و عرض ادب خدمت استاد ابراهیمی عزیز

ظاهرا قدم اول گفتگو که مسئله آموزش هست رو باید تمام شده دانست ،  منتظر بیانات تکمیلی و پایانی شما در بخش اول موضوع هستیم 

با تشکر 

5 people like this

با اجازه دوستان و مدیریت محترم

مدتهاست که این داستان پیشرفت و چگونگی پیشرفت آموزش در ارتش مغز مرا مغشوش کرده است

نمی دانم این افکار من صحیح است یا اشتباه

البته انشاالله در حد یک پیشنهاد تفسیر شود

دوستان عزیز ، من فکر می کنم با این روندی که نیروهای مسلح ایران در پیش گرفته اندآموزش در ارتش درجا می زند

خیلی از دلایل خودم را گفته ام اما دلیل آخر و محکم خودم را نیز عرض میکنم

در یک کلاس آموزش رزم مقدماتی، ویا میدان رزمآیش، ویا نبرد،، آموزش و تیز هوشی ،حرف اول را می زند.

وقتی دوره رزم مقدماتی درجه داری و یا افسری به اتمام می رسد و طرح تقسیم افراد مطرح میشه،،،

طرح تقسیم برحسب نمره های دریافتی انجام میگیرد به این صورت که کسی که نمره برتر را دارد اولین نفر بلند شده و رسته مدنظر خود را انتخاب می کنه که معمولا رسته های ستادی خواهد بود.

کسی نیست بگوید آقاجان در توپخانه هست که معادله های ریاضی حرف اول می زنه در خط مقدم هست که گرا و پلاتین برد و تخمین مسافت و .... هست و افراد باسواد باید انجا باشند

در ادامه انتخاب رسته ها،،، افرادی که مثل من کند ذهن و یا از نظر درس و مشق دچار مشکل هستند در خط مقدم خواهند بود که کارآیی لازم را نخواهند داشت

پس، ضعف آموزش از همان رزم مقدماتی جرقه اش زده شد

سؤالی بود در خدمتم

ارادت

5 people like this

با درود و عرض ادب خدمت سروران گرامی و دوستان خوبم

اگه آموزش در ارتش دچار مشکل است در سایر نیروهای مسلح بخصوص آنجاییکه بنده مدتی شاغل بودم در حد فاجعه هست

البته چون بنده اونجا مدتی هم مسئول آموزش گردان و ... بودم در مورد این موضوع حرف های زیادی دارم که اگه مجالی بود مایلم در موردش صحبت کنم

بخصوص اینکه مبتکر طرح ها و نوآوری هایی هم بودم ؛ مثل تهیه E-book رفرنس های آموزشی ، کنفرانس در سطح گروه ، تهیه فیلم و مستندات آموزشی از سمینارها و تهیه چک لیست و برگزاری کلاس های تخصصی و غیر تخصصی ، ساخت سیمیلاتور و ده ها طرح و پروژه دیگه که بعضی به سرانجام رسید و نتیجه داد و بیشترش هم نشد که بشه و به عمر خدمتی ما کفاف نداد !!

با سپاس

ارادتمند

5 people like this

در 12 دقیقه قبل، AH-1J گفته است :

ا درود و عرض ادب خدمت سروران گرامی و دوستان خوبم

اگه آموزش در ارتش دچار مشکل است در سایر نیروهای مسلح بخصوص آنجاییکه بنده مدتی شاغل بودم در حد فاجعه هست

البته چون بنده اونجا مدتی هم مسئول آموزش گردان و ... بودم در مورد این موضوع حرف های زیادی دارم که اگه مجالی بود مایلم در موردش صحبت کنم

بخصوص اینکه مبتکر طرح ها و نوآوری هایی هم بودم ؛ مثل تهیه E-book رفرنس های آموزشی ، کنفرانس در سطح گروه ، تهیه فیلم و مستندات آموزشی از سمینارها و تهیه چک لیست و برگزاری کلاس های تخصصی و غیر تخصصی ، ساخت سیمیلاتور و ده ها طرح و پروژه دیگه که بعضی به سرانجام رسید و نتیجه داد و بیشترش هم نشد که بشه و به عمر خدمتی ما کفاف نداد !!

با سپاس

ارادتمند

سلام

اولا مفتخریم از اینکه دوستان خلاقی در بین عزیزانمان هست

دومآ منتظریم

بسم الله

از همین الان

ارادت

5 people like this

در در 10/21/2016 در 9:33 PM، AH-1J گفته است :

شما هم سالی یکبار بیا یه گرد و خاکی بکن و برو 

پس از مبحث آموزش، به نظر اساتید ، بزرگان و دوستان ، بخش بعدی که نیاز به بازنگری دارد چی میتونه باشه 

7 people like this

در 5 ساعت قبل، kalafe2006 گفته است :

شما هم سالی یکبار بیا یه گرد و خاکی بکن و برو 

پس از مبحث آموزش، به نظر اساتید ، بزرگان و دوستان ، بخش بعدی که نیاز به بازنگری دارد چی میتونه باشه 

با درود به خدمت جناب كلافه عزيز 

جنابعالي با پشتكاري كه داريد باقي اعضاء رو به زور هم كه شده هل ميدين جلو تا تو اين بحث ها شركت كنند و اين امر خيلي مهم و مثمر ثمره .

اين بنده اگه لايق باشم پيشنهاد ميدم كه بعد بحث ضعف آموزش در ارتش ، بحث ضعف تجهيزات و امكانات فردي و گروهي در ارتش رو آغاز كنيم البته اگه جنابعالي و ساير سروران مايل باشند .بنده كه با تمام توان مطيع اوامر حضرتعالي و ساير اساتيد و سروران گرامي هستم ((تا چه قبول افتد و چه در نظر آيد )).

6 people like this

ممنون از شما دوست عزیز 

تا ببینیم نظر دوستان تا فردا چی هست،  سایر بزرگان و اساتید هم اگر موافق بودند از فردا ابتدا امکانات فردی و سپس گروهی رو بحث خواهیم کرد. 

البته نظر خودم بر روی انضباط بود که یه جورهایی به آموزش هم مربوط میشد

5 people like this

در 1 ساعت قبل، kalafe2006 گفته است :

منون از شما دوست عزیز 

تا ببینیم نظر دوستان تا فردا چی هست،  سایر بزرگان و اساتید هم اگر موافق بودند از فردا ابتدا امکانات فردی و سپس گروهی رو بحث خواهیم کرد. 

البته نظر خودم بر روی انضباط بود که یه جورهایی به آموزش هم مربوط میشد

بسم الله آقاجان

4 people like this

از کدوم یکی دستور میدهید استاد تا شروع کنیم؟ 

3 people like this

از فردا ابتدا امکانات فردی و سپس گروهی رو بحث

با سلام ودرود فراوان خدمت همگی دوستان بخصوص جناب مدیر محترم قربان یک سوال برایم پیش آمد منظور شما ازامکانات فردی چیست ؟ اگرمنظورتان تجهیزاتی مثل 4بند فانوسقه است یک بحثی اگر پوشاک پرسنل است که راجب خود همین پوشاک پرسنل اگر فرصتی شد مطلبی بیان خواهم نمود.

5 people like this

سلام ، با رخصت از بزرگان

در باب آموزش باید بگویم که اگر در نوشته های پیشین من دقت کنید عرض کرده بودم که یکی از مهمترین کارهایی که می تواند باعث ارتقاء آموزش در ارتش میشود ، افزایش مزایای واحدها و قسمتهای آموزشی اعم از مراکز آموزشی ، دانشگاهها ، شعبات آموزش رکن 3 است . متاسفانه پایین بودن مزایا باعث شده است بیشتر مواقع افرادی که سواد آنچنانی ندارند و هیچ انگیزه خدمتی ندارند در راس و اجرای این امور قرار گیرند

5 people like this

درود و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز 

بحث رو ادامه میدهیم 

در در 10/26/2016 در 10:30 PM، ناشناس عجیب گفته است :

از فردا ابتدا امکانات فردی و سپس گروهی رو بحث

با سلام ودرود فراوان خدمت همگی دوستان بخصوص جناب مدیر محترم قربان یک سوال برایم پیش آمد منظور شما ازامکانات فردی چیست ؟ اگرمنظورتان تجهیزاتی مثل 4بند فانوسقه است یک بحثی اگر پوشاک پرسنل است که راجب خود همین پوشاک پرسنل اگر فرصتی شد مطلبی بیان خواهم نمود.

درود بر شما 

منظور امکانات رفاهی و جنگی برای هر سرباز و نفر می باشد. 

از اونجایی که من خیلی اهل دموکراسی هستم یک نظر کوتاه بر انضباط می اندازیم و سپس به سراغ سایر قسمت ها می رویم. : LUST :

با یک خاطره از سربازان انگلیسی در جنگ جهانی دوم و سپس یک خاطره از خودم شروع می کنیم تا بتوانیم مقایسه کنیم تفاوت انضباط در یک ارتش مقتدر با خودمون. 

خاطره ارتش انگلستان : پیش از شروع جنگ جهانی دوم انگلستان تعدادی جاسوس رو به آلمان اعزام کرد تا با سنجش وضعیت اونها بتونه سرنوشت جنگ رو پیش بینی کنه. جاسوس های انگلیسی اعلام کردند که ما در این جنگ شکست خواهیم خورد!!!! وقتی علت رو از جاسوس ها جویا شدند در جواب گفتند که یک سرباز آنچنان فرمانبرداری از سرجوخه ها میبرد که فکر می کنند خدای اونها همین سرجوخه ها هستند. ( اگر درجات ارتش رو از پایین درجه تا بالاترین درجه از 0 تا 100 تقسیم کنیم، سرباز میشود 0 و سرجوخه میشود0.5 )

خاطرات خودم:

یک : روزی که به لشکر 92 وارد شدم با چیز فوق العاده عجیبی روبرو شدم. درجه دارهای گروهبان یکم تا گروهبان سوم به پست دادن و نگهبانی مشغول بودند در حالی که سربازها به راحتی بدون دادن پست و نگهبانی در پادگان رفت و آمد کرده و به ریش درجه دارها میخندیدند. وقتی علت را جویا شدم گفتند که این سربازها چون در دفاتر فرماندهان خدمت میکنند با سفارش آنان از دادن نگهبانی معاف هستند تا بتوانند روزها بدون چرت زدن برای فرماندهان چایی درست کرده و یا امر بری کنند و درجه دارهای همان شعب در حالی که تمام کار شعب رو انجام میدادند، چون در دید فرماندهان شعب نبودند باید بجای آن سربازها نگهبانی میدادند..... 

دو: یکی از روزهایی که تعداد زیادی سرباز به لشکر92 انتقال داده شده بودند، تعدادی از سربازان رو به گروهان ... که ما در اون مستقر بودیم دادند. به علت کمبود شدید امکانات رفاهی در لشکر، معمولا یک سال طول می کشید تا درجه داران و سربازها دارای تخت و کمد شوند اما در میان این سربازها نور چشمی وجود داشت که فرمانده گروهان شخصا برای وی تدارک تخت با بهترین تشک و پتو و بهترین مکان رو دادند و چیزی نمونده بود که خودشون رو خاک پای اون سرباز صفر بدونند فقط به دلیل اینکه یکی از آشنایان اون سرباز ریاست بیمارستان ارتش در تهران رو داشت.

خوب، حالا شما مقایسه کنید نظم، انضباط و دسیپلین رو در ارتش ما با یک ارتش منظم و مقتدر 

4 people like this