Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

نقاط ضعف ارتش و لزوم به روز رسانی

162 posts in this topic

با سلام

دوست نازنین جناب کلانترام16 از شنیدن خبر درگذشت مادر همسرتان متأثر شده و تقاضا دارد مراتب تسلیت اینجانب را پذیرا باشید .

باور سخنانی که دوستان در خصوص اوضاع و احوال ارتش و ارتشیان با غیرت بیان میشود برای بنده شخصا بسیار سخت است . گرچه خود تا حدودی از طریق دوستان در جریان وضعیت نابسامان این سازمان بوده و هستم . ولی باز قبول کنید که باورش برای فردی چون من که از کودکی با این سازمان آشنا بوده مشکل است .

باورش سخت است وقتی بیاد می آورم که با پدر بزرگوارم در خیابان مرکزی تربت حیدریه میرفتم مغازه داری که پدر را میشناخت که نظامی است او را صدا میزد و با نهایت احترام میگفت : سرکار برنج مرغوبی آورده ام . پدر گفت که فعلا برنج از فروشگاه گرفته و داریم . مغازه دار میگفت سرکار بیا یکی دو کیسه ( آن زمان به دلیل وجود نعمت و برکت بسیار زیادی که در ایران بود کیسه های برنج عموما 50کیلویی بود ) از این برنج ببرید هر وقت پولش را داشتی بده . یک نظامی حتی یک سرجوخه یا گروهبان سوم چنان دارای شأن و مرتبه ای بود که وصفش برایم مقدور نیست . عزیزانی که در ارتش قبل از انقلاب خدمت کرده و دوستانی که عزیزی را دارند که در آن زمان خدمت میکرده اند یقینا متوجۀ عرایض حقیر میشوند .

همانگونه که در مطالب قبل هم عرض کردم سیاست و پروژۀ حذف ارتش قدرتمند ایران مدتها قبل از انقلاب کلید خورده بود . متأسفانه هیچ فردی هم در ارتش نبود و نیست تا از حداقل نیازهای ضروری پرسنل دلاور ارتش دفاع کند . آیا فرمانده ای که یک دوم بیشتر از مدت زمان قانونی و مصوب در حال خدمت کردن !!!! است میخواهد از پرسنل تحت امر خود دفاع کند ؟ این فرمانده میداند اگر یک بار اعتراضش بشود دوبار باید لباس از تن بیرون کرده و همچون پرسنلی که بازنشست شده اند برود در یک آژانس تاکسی تلفنی یا در یک نانوایی بعنوان پاچال دار کار کند . آری مشکل و معضل زیادی در میان دلاوران جان برکف ارتش وجود دارد .

رخصت میخواهم شاه بیت سخنانم را تقدیم و سخن را به انتها برسانم .

هر حکومتی دارای یک سری افرادی بوده و هست که مولا علی (ع) از آنان بعنوان ویژگان حکومت نام برده است . روزگاری در حکومت شاه پاره ای از نظامیان میهن پرست را میتوان در زمرۀ ویژگان دانست . ولی در جنگ هشت ساله همان ویژگان ثابت کردند که در تمام شرایط حتی در اوج بی اعتمادی به آنان ، ویژگان حکومت بدون ذره ای چشمداشت به پست و مقام و ثروت با گذشتن از جان برای دفاع از میهن آریایی خود هر نظامی یک سرباز است و جانش را نیز میدهد . چنانچه بطور جدی تحقیق شود از میان نظامیانی که در ارتش قبل از انقلاب شرف حضور در ارتش را داشتند تعداد بسیار اندکی دارای منزل شخصی بودند . پدر خودم تا چند سال بعد از انقلاب منزل شخصی نداشتند . اگر یادتان باشد بنی صدر وام چهارصد هزار تومانی به نظامیان داد که توانستند خیلی ها دارای خانه شوند . شاید فرماندهان در رده های بالا دارای منزل بودند ولی هرگز منزل آنها را نمی توان با برجهای امروزی مقایسه کرد . وضعیت معیشتی ارتشیان در زمان قبل از انقلاب نسبتا خوب بود . به آنها توجه میشد . فروشگاهی داشتند که هر ماه اجناسی را به رایگان به آنها میداد . بیمارستانهای ارتش برای نظامیان رایگان بود . و خیلی از امتیازات دیگری را ارتشیان داشتند که هرگز فاصلۀ زیاد طبقاتی با سایر اقشار جامعه نداشت .

سیاستمداران و فرماندهان میدانستند که چگونه ارتشی را داشته باشند که هیچ کشوری در منطقه جرأت مقابلۀ با ارتش ایران را نداشته باشد . هیچگاه بخاطر آن ارتش نه تحریم شدیم و نه نام میهن عزیزمان در لیست سیاه سازمان های بین المللی قرار گرفت . دوست و دشمن به ایران و ایرانی بایت داشتن آن ارتش احترام میگذاشت . در تمام کشورهای دنیا ایرانی حقیقتا ایرانی بود . در پاره ای از کشورها ایرانی نیاز به داشتن پاسپورت و ویزا نداشت .

آری ما چنان ارتشی را داشتیم و امروز افسوسش را میخوریم . ایکاش مسئولین و سیاست مداران فعلی قبل از وقوع علاج چاره کنند . بدانند که ارتشیانی که بدون هیچ چشمداشتی در حال خدمت هستند شاید بتوان گفت در زمان حادثه اگر تنها قوایی نباشد که بدون درنگ سینه در برابر حوادث سپر میکند بدون تردید اولین قوا خواهد بود که در کارزار حاضر میشود . بسیاری از کشورها هستند که یکی از آرزوهای بزرگشان داشتن چنین نظامیان قانع و شجاع و میهن پرست است . قدر این ارتش را بدانید . قدر ارتشیان را بدانید . با بی اعتنایی به ارتش و ارتشیان کفر نعمت الهی میکنید و کفر نعمت هم نعمت را از کفتان بیرون میکند . با تشکر : ارادتمند : تلخک

9 people like this

درود و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز 

ضمن عرض تسلیت به دوست عزیزمان جناب کلانتر . خدا به شما و خانواده محترم صبر عنایت بفرماید.

فکر کنم در چند پست آخر کمی دوستان به خاکی زدند. 

قرار بر این شد ابتدا در مورد انضباط صحبت کنیم بعد بریم سراغ تجهیزات انفرادی 

5 people like this

در 21 دقیقه قبل، kalafe2006 گفته است :

درود و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز 

ضمن عرض تسلیت به دوست عزیزمان جناب کلانتر . خدا به شما و خانواده محترم صبر عنایت بفرماید.

فکر کنم در چند پست آخر کمی دوستان به خاکی زدند. 

قرار بر این شد ابتدا در مورد انضباط صحبت کنیم بعد بریم سراغ تجهیزات انفرادی 

با تشكر از ابراز همدردي جنابعالي 

عذر تقصير دارم تيمسار مقصر بنده بودم كه بحث رو عوض كردم نه از روي عمد بلكه از حول حليم افتادم تو ديگ ...اميد كه ديگر سروران هم بنده رو عفو بفرمايند.

6 people like this

فکر کنم در چند پست آخر کمی دوستان به خاکی زدند .  قرار بر این شد ابتدا در مورد انضباط صحبت کنیم بعد بریم سراغ تجهیزات انفرادی 

چشم جناب کلافه . وقتی رانندۀ خوبی نباشی بدون تردید گاهی هم به خاکی میزنی . البته ناگفته نماند پاره ای از جاده های خاکی ای بسا بهتر و با ارزش تر از شاهراه و اتوبانی است که ظاهری خوب و فریبنده دارد ولی سبب حوادث غیرقابل جبران میشود . تلاش میکنم آسفالت را از خاکی تشخیص دهم ولی قول اینکه به خاکی نزنم را نمی دهم .

ضمنا جناب کلانترام16 روی سخن مدیر گرامی بنده هستم نه جنابعالی . لذا بنده باید عذرخواهی کنم . ارادتمند : تلخک

6 people like this

داشتن نظم و انظباط در همه امور زندگي و در هر نوع محيطيلازم و ضروري است بخصوص در محيطهايي كه نفرات با ابزارآلات جنگي سروكار دارند درصد نظم و انظباط فردي و گروهي بايد در حد اعلاي درجه باشد چرا كه اگر انگشتي بدليل سهل انگاري كه خود مصداق بارز بي انظباطي است بر روي ماشه اي رود ، گلوله اي شليك خواهد شد و جان فردي از بين خواهد رفت .به جد مي توان گفت كه نظم و انظباط در هر نيروي مسلحي ضامن بقا و موفقيت آن در ميدان جنگ ميباشد . تجربه من در دوران خدمتم روشن كننده اين واقعيت بود كه بحث نظم و انظباط فردي و گروهي در ارتش تقريبا جنبه تشريفاتي داشت و كمتر كسي بود اعم از درجه دار يا افسر كادر يا وظيفه كه طبق آيين نامه مصوب ارتش عمل كند و باز تقريبا بيشتر قواعد و مقررات سليقه اي انجام ميشد .من باب مثال در گرداني كه من خدمت ميكردم مقرراتي ترين گروهان گروهان 2 بود بدليل اينكه فرمانده گروهان آن ستواندومي بودند كه تازه از دانشكده افسري فارغ التحصيل شده بود .شايد براي جناب ابراهيمي سعيد تعجب برانگيز باشد كه افسري كه تازه فارغ التحصيل شده نميتواند بلافاصله فرمانده گروهان شود ، براي من هم جاي سوال بود ولي بعدا فهميدم كه ايشان از خانواده معظم شهدا هستند و برادرش شهيد شده است از اينها گذشته افسر مذكور واقعا افسر مقرراتي بود و به نظر كاردان و لايق مي آمد البته همه اين حدس و گمانها در ميدان نبرد مشخص مي شود نه در پادگان... من با درجه گروهباني در ابتدا در گروهان ادوات دسته شناسايي و بعد از منتقل شدن به ركن يكم گردان در گروهان اركان خدمت ميكردم كه در هر دو گروهان نظم و انظباط از جمله احترام به مافوق ، نظافت شخصي و گروهي ، نگهباني و... در حدنزديك به صفر بود در اين دو گروهان حرف اول را زور و قلدري ميزد هر كس زورش بيشتر بود حرفش بيشتر خريدار داشت عملا سلسله مراتب بي معني بود . در منطقه نفت شهر هم وضع بهتر از داخل پادگان نبود آنجا سربازان آزادي عمل بيشتري داشتند خوابيدن سر پست و نهست و ... امري عادي بود البته بازم هم تكرار ميكنم اجراي همه اين قوانين و قواعد بسته به شخصيت فرماندهان گروهانها فرق داشت ولنگارترين گروهانمان گروهان يك بود كه فرمانده گروهانش جناب سرواني بود كه همه مي گفتند موجي است و چندان رغبتي به اجراي ديسيپرين نظامي ندارد و ارزوي هر سربازي بود كه در گروهان يك خدمت كند . و بالاخره اين عدم وجود نظم و انظباط باعث كشته شدن سربازي در كمين شد( ب دليل شوخي با اسلحه پر). بعد از اين ماجرا هم اوضاع چندان فرقي نداشت . انگيزه در پايين ترين حد بود در بين پرسنل كادر و وظيفه چون واقعا شرايط سخت و طاقت فرسا بود اگر در سر پست نگهباني ترك پست ميكرد ي ميخوابيد پاسبخش يا گروهبان نگهبان جرات گزارش يا بازخواست را نداشت چون اعصاب سربازاني كه نزديك نود روز در منطقه بودند بشدت تحريك پذير بود و هر لحظه امكان درگيري و يا حتي تيراندازي به سمت همديگر مي رفت . اينها تجارب شخصي بنده بودند و استنباط شخصي خودم را بيان كردم زيرا ارتشي كه من در آن خدمت ميكردم با ارتشي كه پدرم در سال چهل و هشت در آن خدمت كرده بود و برايم از نظم و نظام آن تعريف ميكرد زمين تا آسمان فرق داشت 

6 people like this

جناب کلانترام16 سلام

میشه بفرمایید جنابعالی در چه سالی مشغول خدمت شدید ؟ و اینکه آیا بعنوان وظیفه خدمت میکردید یا اینکه کادری بودید ؟ با تشکر ارادتمند : تلخک

5 people like this

با سلام خدمت همه و تسلیت به جناب کلانتر ام16 گرانقدر

از اعضاء گرامی پوزش میطلبم، فیمابین بحث درباره نظم و انضباط و آموزش که تمام قریب به تمام بزرگواران انجمن و صاحب نظران نظامی آنرا بعنوان اولین پارامتر تضعیف ارتش میدانند، پرانتزی باز میکنم و کمی به جاده خاکی میزنم .

مهمترین عامل تضعیف ارتش که میتوان آنرا 50% علت نابودی دانست همان مواردی است که در پست های اولیه این موضوع توسط بزرگان انجمن بیان شد ، یعنی

وجود دو نیروی موازی جهت دفاع از حریم کشور و نظام

فرقی نمیکند وقتی قرار باشد از نظام دفاع کرد بمنزله دفاع از تمامیت ارضی و آبرو و ناموس هم هست و بلعکس پس در نتیجه وجود دو نیروی موازی در درجه اول سبب دو دستگی میشود.

بقیه صحبتها که شامل مقوله آموزش و انضباط - منزلت اجتماعی - انگیزه خدمتی -  معیشت - تجهیزات و . . . شامل 50% بقیه علل اضمحلال ارتش است که البته تمام این موارد آخر بی ارتباط با علت ریشه ای یعنی "وجود نیروی موازی ارتش" نیست .

5 people like this

البته بلا تشبیه 

اگر نیروهای ارتش امریکا و پیمانکاران امنیتی اونها مثل بلک واتر رو در نظر بگیریم یا لوژیونر های فرانسوی رو هم همینطور

میبینیم که کشورهای دیگه ای هم هستند که از نیروهایی غیر از ارتش ملی خودشون برای انجام عملیات های برون مرزی یا درون مرزی استفاده میکنن

حالا ما با یک مقدس نمایی بهشون میگیم سپاه 

چه اشکالی داره !!!! به قولی اگر اونها قمر مصنوعی دارن ما هم قمر بنی هاشم داریم  اگر اونها هلیکوپتر کبرا دارن  ما هم زینب کبرا داریم

4 people like this

در 16 دقیقه قبل، Crounus2000 گفته است :

البته بلا تشبیه 

اگر نیروهای ارتش امریکا و پیمانکاران امنیتی اونها مثل بلک واتر رو در نظر بگیریم یا لوژیونر های فرانسوی رو هم همینطور

میبینیم که کشورهای دیگه ای هم هستند که از نیروهایی غیر از ارتش ملی خودشون برای انجام عملیات های برون مرزی یا درون مرزی استفاده میکنن

حالا ما با یک مقدس نمایی بهشون میگیم سپاه 

چه اشکالی داره !!!! به قولی اگر اونها قمر مصنوعی دارن ما هم قمر بنی هاشم داریم  اگر اونها هلیکوپتر کبرا دارن  ما هم زینب کبرا داریم

ولی نه در این حد

خیلی هم اشکال دارد .ببینیم  نیروهای شبه نظامی بقیه کشورها هم صاحب تمام بودجه کشور هستند؟

5 people like this

در 8 ساعت قبل، تلخک گفته است :

جناب کلانترام16 سلام

میشه بفرمایید جنابعالی در چه سالی مشغول خدمت شدید ؟ و اینکه آیا بعنوان وظیفه خدمت میکردید یا اینکه کادری بودید ؟ با تشکر ارادتمند : تلخک

سرور گرامي تلخك عزيز ...با درود 

بنده بعنوان درجه دار وظيفه از مورخه 77/2/18 تا مورخه 78/10/16 مشغول بخدمت بودم ...ابتدا در مركز آموزش 02 از مورخه 77/2/18 تا 77/7/28 دوره آموزش مقدماتي و كد 111 را طي و بعد از تقسيم به لشگر16 زرهي سابق منتقل و در قسمت جاگزيني لشگر به تيپ 2 زرهي( سابق) زنجان فرستاده شدم در تيپ هم بنده رو فرستادن به گردان 125 پياده مكانيزه و از اونجا هم قسمتم شد كه برم گروهان ادوات دسته شناسايي رزمي كه بعد دو سه ماهي بعنوان كمك آمارگر گردان منتقل به ركن يكم گردان شدم و جزء گروهان اركان بودم ...كه آخراي خدمتم تقريبا شهريور ماه سال 78 بنا به دلايلي كه ذكرش اينجا چندان جالب نيست و شايد به مذاق دوستان كادر خوش نياد از گروهان اركان به پايگاه پل جنوبي( كه زير نظر گروهان سوم بود) واقع در منطقه نفت شهر تبعيد شدم و تا آخر خدمتم در گروهان سوم گردان 125 پياده مكانيزه بودم. خاطرات بسيار خوشي از دوران تبعيدم در پل جنوبي و گروهان سوم برام مونده كه هميشه به اين تبعيد خود خواسته افتخار مي كنم .جناب تلخك اگه بازم سوالي داشته باشين بنده دربست در خدمتم 

6 people like this

دوست نازنین جناب کلانترام16 ممنونم فقط میخواستم بدونم اوضاعی رو که در بالا فرمودید مربوط به چه سالی بوده است . اگر جسارت نباشه میخواستم بدونم آیا در منطقۀ نفت شهر شما تپۀ شترمیل را هم دیدی و از آن عکسی دارید ؟ باتشکر ارادتمند : تلخک

5 people like this

با سلام وعرض ادب خدمت همگی اساتید ودوستان عزیز وبخصوص جنابCrounus2000

عزیز واز اینکه دوباره در انجمن حضور دارند خیلی خوشحال هستم در خصوص بحث نظم وانضباط در ارتش به نظر بنده  در آئین نامه ی انضباطی ارتش مواردی مطرح شده ولی  در اجرای مفاد آئین نامه ی انضباطی ضعف هایی وجود دارد بطور مثال همین بحث چگونگی احترام گذاشتن . ویا مقایسه ی رژه های سال ها ودهه های پیشین با رژه های اخیر و...در مورد همین بحث آئین نامه ی انضباطی اتفاقاً اگر نگوییم تمام ولی اکثراً مطعلق به دوران پهلوی میباشد پس چه عاملی باعث شده که خروجی این آئین نامه درآن سالها خوب ولی حالا خروجی همین آئین نامه در این سالها با نتایج ضعیفی همراه باشد؟ به نظر باز بحث آموزش در اینجا مطرح میباشد با این که بحث آموزش جزء شعار ارتش هست ولی بی تردید همین بحث آموزش دارای ضعفهایی است که بایستی اصلاح گردد وبدون تردید بایستی یک سری آئین نامه ها توسط اساتید ,پیشکسوتان وفرماندهان بایستی تدوین شود که اتفاقاً به نظر بنده برعکس یک سری موارد که پایه وهسته ی آنها با بودجه آغاز میگردد در بحث آئین نامه وآموزش  شاید نیاز به بودجه ی خاصی  نباشد وهمت واراده ی جمعی فرماندهان واساتید را میطلبد . 

6 people like this

در 6 ساعت قبل، تلخک گفته است :

دوست نازنین جناب کلانترام16 ممنونم فقط میخواستم بدونم اوضاعی رو که در بالا فرمودید مربوط به چه سالی بوده است . اگر جسارت نباشه میخواستم بدونم آیا در منطقۀ نفت شهر شما تپۀ شترمیل را هم دیدی و از آن عکسی دارید ؟ باتشکر ارادتمند : تلخک

جناب تلخك عزيز در منطقه نفت شهر ما حق تردد در هه مناطقش رو نداشتيم حوزه تحت پوشش گردان 125از پاسگاه شهيد برزگر تا پاسگاه پل جنوبي بود پايينتر از پل جنوبي هم تحت پوشش گردان 114 پياده مكانيزه ميشد حوزه استحفاظي گروهان سوم از خود شهر نفت شهر كه جز ويرانه اي از اون باقي نمونده بود( تنها اثري كه نيمه ويرانه بود حوض آبنماي وسط شهر بود كه راست و دروغش ميگفتن اسم اين ميدان زمان شاه ميدان فرح بوده و بجاي نفت شهر هم ميگفتن نفت شاه) تا پاسگاه پل جنوبي بود ، روبروي پاسگاه پل جنوبي در اون طرف مرزهم سه پاسگاه عراقي بنامهاي واتر ويل در كنار رودخانه فصلي و وازاريه در يك يا دوكيلومتري رودخانه فصلي قرار داشت و نام پاسگاه سوم عراقي در خاطرم نيست . شهرك نفت خانه عراق دقيقا زير ديد ديدبانهاي پاسگاه پل جنوبي بود ...از نفت شهر در زمان خدمتم چند تا عكس دارم كه با هم خدمتي هاي عزيزم گرفتم ولي دقيقا تپه شتر ميل رو بخاطر ندارم متاسفانه . تپه 197 اگه اشتباه نكنم اسمشو در وسط محل فرماندهي گروهان سوم بود كه از اون بعنوان ديدگاه براي رصد استفاده ميشد كه تقريبا بلندترين تپه اون منطقه بحساب ميومد ...هنگامي كه شبانه از محل استقرار گروهان سوم به طرف پل جنوبي براي گشتي ميرفتيم سرگروهبان واحد گروهان يا فرمانده گروهان براي زير نظر گرفتن ما از اون ديدگاه استفاده ميكرد ......تلخك عزيز منو ياد روزهاي خيلي سخت وشيريني انداختي  كه تا لحظه مرگ از خاطرم نميره كاش ميشد بازم برگردم به اون دوران 

5 people like this

الان بازم جناب كلافه از روده درازي هاي بنده ناراحت  ميشن و ميگن زديم تو خاكي ....ببخشيد جناب كلافه بنده واقعا از حضورتون معذرت ميخوام ....قصور اينجانب رو به بزرگواري خودتونببخشيد .

5 people like this

ضمن تشکر از جناب ناشناس عجیب با بت ابراز لطف شون 

باید عرض کنم که به نظر بنده داشتن ضوابط و قوانین خوب یا بد نیست که یک یگان رو دچار پیشرفت یا پسرفت میکنه

بلکه ضمانت اجرا و اجرای صحیح اون هست که باعث ایجاد تحول میشه

شما بهترین نظام اموزشی رو هم تدوین و ابلاغ بکنید بازم تا زمانی که بطور صحیح اجرا نشه نمیتونید در مورد کارایی اون قوانین نظری بدید

وقتی که سروان یا سرهنگ یک پادگان با سربازش شوخی های ناجور و لفظی داشته باشه 

وقتی که سرباز موقع ورود به اتاق بدون ادای صحیح سلام نظامی و با وول خوردن شروع به حرف زدن میکنه بدون اینکه مورد مواخذه قرار بکیره که چرا قواعد رو به خوبی اجرا نکرده 

وقتی سختگیری روی نیرو بی دلیل باشه و فرار از زیر بار مسئولیت هنر سرباز یگان بشه 

بهتر از اینها نمیشه انتظارداشت

خدا حفظ کنه چند نفر از افسران رو که وقت اموزش دلیل برخی چیزها رو هم میگفتن و سرباز هم با جان و دل دستورات رو انجام میداد

البته نخاله همه جا هست و اینها لازمه که با اجرای صحیح قوانین از بقیه فیلتر بشن

4 people like this