Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

اشغال ایران در جنگ جهانی اول

98سال پیش در چنین روزهایی یعنی در 11 نوامبر 1918 پس از آنکه آلمان مجبور به پذیرش شرایط متفقین برای ترک مخاصمه شد اولین جنگ ویرانگر جهان به پایان رسید؛ نبردی که با وجود بی طرفی ایران بین هشت تا ده میلیون نفر از مردم سرزمینمان را به کام مرگ فرستاد.


فرادید| 98 سال پیش در چنین روزهایی یعنی در 11 نوامبر 1918 پس از آنکه آلمان مجبور به پذیرش شرایط متفقین برای ترک مخاصمه شد اولین جنگ ویرانگر جهان به پایان رسید؛ نبردی که با وجود بی طرفی ایران بین هشت تا ده میلیون نفر از مردم سرزمینمان را به کام مرگ فرستاد.
در 28 ژوئن 1914 پس از آنکه "آرشیدوک فرانتس فردیناند" ولیعهد امپراتوری اتریش - مجارستان در سارایوو بوسنی ترور شد این کشور به صربستان اعلان جنگ کرد و چیزی نگذشت که صف بندی کشورهای قدرتمند در برابر هم آغاز شد.
در جریان این جنگ امپراتوری عثمانی و بلغارستان به امپراتوری‌های مرکزی یعنی آلمان، اتریش و مجارستان پیوستند و متفقین شامل بلژیک، انگلیس، فرانسه، مونته نگرو، روسیه و صربستاننیز مورد حمایت ژاپن، ایتالیا، پرتغال، رومانی، ایالت متحد آمریکا، یونان و برزیل قرار گرفتند. به عبارت دیگر، اعضای اتفاق سه گانه انگلیس، فرانسه و روسیه و اتحاد سه گانه آلمان، اتریش و ایتالیا به یکدیگر اعلان جنگ کردند.
اگرچه دولت ضعیف مشروطه در عهد احمد شاه قاجار از ابتدا اعلان بی طرفی کرد اما آتش این جنگ از دامان ایران دور نماند و چندی نگذشت که بی طرفی ایران از سوی کشورهای درگیر نقض شد و کشور از شمال و جنوب تحت اشغال درآمد.
ارتش انگلیس پس از آنکه از جنوب وارد کشور شد اقدام به خرید آذوقهٔ مردم ایران ایران کرد و این آغاز قحطی شد که نزدی به نیمی از جمعیت 20 میلیونی ایران را در خطر مرگ قرار داد. از سوی دیگر سپاه روسیه نیز پیشروی خود را از شمال آغاز کرد و تا دروازه های تهران پیش رفت اما در نهایت از انقراض سلطنت قاجار منصرف شد.
اشغال ایران خصوصا در جنوب با مقاومت جنبش های مردمی همراه شد و چهره هایی چون "زایر خضرخان اهرمی (تنگستانی)" ملقب به امیر اسلام حاکم تنگستان، "شیخ حسین خان چاه کوتاهی، "رئیس علی دلواری" و "خالو حسین بردخونی"، "صولت الدوله قشقایی"، "هایناصر دیوان کازرونی" و "آیت الله سید عبدالحسین لاری" علیه قوای اشغالگر قیام کردند.در سالگرد پایان جنگ جهانی اول فرادید ده عکس نایاب از ایران تحت اشغال را منتشر می کند که عمدتا مربوط به مناطق تحت تصرف قوای انگلیسی "ژنرال دانسترویل" می شود؛ این فرمانده انگلیسی ماموریت داشت پس از عبور نیروها از کرمانشاه، همدان، قزوین و رشت از راه دریای خزر خود را به باکو برساند و جلوی نفوذ آلمان و امپراتوری عثمانی در این منطقه را بگیرد.


 

94901_684.jpg


پهلو گرفتن کشتی انگلیسی ها در آبادان در سال 1915


94902_562.jpg


افسر انگلیسی در حال آموزش نیروهای به خدمت گرفته شده در قوای ژنرال "دانسترویل"


94903_153.jpg


نیروهای بومی از قبایل و روستاها در همدان به قوای ژنرال "دانسترویل" انگلیسی پیوسته اند.


94904_971.jpg


قوای ژنرال "دانسترویل" با الاغ از نزدیکی "منجیل" عبور می کنند.


94905_275.jpg


سرباز انگلیسی در یکی از مناطق جنوبی ایران با یک کودک بازی می کند.


94906_898.jpg


افسران گردان نهم پیاده نظام سلطنتی هنگ "وارویکشیر" در حال استراحت جایی در غرب ایران


94907_689.jpg


دو سرباز لر در لرستان. سال 1917


94908_510.jpg


عکسی از یکی از افسران گردان نهم سلطنتی انگلیس، هنگ "وارویکشیر"


94909_270.jpg


مرد مس کوب در کارگاه خود، جایی در ایران


94911_596.jpg


یکی از میادین اصلی شهر مشهد در زمان اشغال ایران در جنگ جهانی اول

 

 

http://faradeed.ir/fa/news/29431/اشغال-ایران-در-جنگ-جهانی-اول

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

درود وعرض ادب خدمت استاد نازنین جناب ابراهیمی سعید عزیز متأ سفانه کشور ما درمقاطعی مورد تجاوز از سوی دول استعمارگر واقع شد نه فقط در جنگ جهانی اول بلکه در جنگ جهانی دوم نیز مورد تجاوز واقع شد که هر 2 بار نتایج اسفباری به دنبال داشت .اینکه کشور ما مورد تجاوز قرار گرفته یک واقعیت تلخ ودر عین حال عبرت آموز میباشد .و به نظر بنده اطلاع رسانی در این موارد مفید خواهد بود بطور مثال همین جنگ جهانی  اول وتجاوز دول انگلیس وروس به خاک کشور ما که اطلاعات بسیار کمی در این رابطه وجود دارد بنابر این هرچقدر این اطلاع رسانی ها چه بصورت مطالعه چه ازطریق رسانه ها بخصوص رسانه ی ملی بیان شود به افزایش سطح آگاهی های افراد جامعه بخصوص نسل جوان افزوده خواهد شد.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0