Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

جنگنده های ایرانی در میان برترین ها ...

 

در آشنایی با ۱۵ ابرجنگنده برتر جهان ؛

جنگنده های ایرانی در میان برترین ها /از رپتور تا فالکروم

جنگنده های F14 و MIG29 از جمله رهگیرهای نیروهای هوایی کشورمان هستند که بر اساس معیارهای جهانی در میان برترین جنگنده های جهان قرار دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اسلامشهرخبر، قطعا برای هر علاقه مند به مسائل نظامی و صنایع هوایی این سوال به وجود آمده است که بین ده‌ها هواپیمای جنگنده ، کدام یک از همه تهاجمی تر و ویرانگر‌تر است. جدای از مهارت و تجربه یک خلبان در هدایت و استفاده به موقع از توانایی‌های جنگنده‌ها که می تواند نقش اساسی در برتری هوایی یک رهگیر داشته باشد تا جایی که یک جنگنده نسل پایین را در یک نبرد هوایی نا برابر پیروز از صحنه کارزار خارج کند، عواملی چون جنگ افزار،قدرت،تنوع حمل تسلیحات، برتری سرعت، امکان طی مسافت زیاد با نخستین سوختگیری، مانورپذیری بالا، نرم‌افزار‌ها و فن‌آوری‌های مدرن الکترونیک در سیستم ناو‌بری و هدف‌گیری سانتی‌متری، استفاده از فناوری های پنهان کاری و رادارگریزی و استفاده از سیستم های تصمیم گیرنده هوشمند از سایر امکاناتی است که به شکل خارق‌العاده به کمک خلبان می‌آید تا بتواند از یک جنگنده، هیولایی برای دشمن بسازد.
در این گزارش فهرستی از برترین جنگنده های جهان در سال ۲۰۱۵ به شما معرفی می شود. فهرستی که علاوه بر معیارهای ذکر شده در متن فوق بر اساس موارد دیگری از جمله آمار عملیاتی و تئوری، قیمت هر فروند در بازارهای تسلیحاتی و میزان فروش هر هواپیما تنظیم شده است.

F-22

Lockheed Martin F-22 Raptor – لاکهید مارتین اف-۲۲ رپتور هواپیمای جنگنده نسل پنجم ساخت شرکت های لاکهید و بوئینگ است که از فناوری رادارگریزی (Stealth) استفاده می‌کند. ایالات متحده تنها کشوری است که دارای این هواپیما است. در اصل اف-۲۲ به عنوان یک جنگنده برای برتری هوایی طراحی شده بود، اما دارای قابلیت‌های اضافی است که شامل حمله به زمین، جنگ الکترونیکی و اطلاعات سیگنال می‌باشد. لاکهید مارتین پیمانکار اصلی طرح است و تولید بیشتر بدنهٔ هواپیما، سیستم‌های سلاح و مونتاژ نهایی اف-۲۲ را به عهده دارد. برنامه بوئینگ شامل بال، بدنه، ادغام آویونیک، و تمامی سیستم آموزش خلبان و نگهداری سیستم است.در یک توضیح کوتاه و مختصر میتوان گفت هرچند این رهگیر گران قیمت در سالهای گذشته رقیب های سرسختی را در اطراف خود دیده است اما بی شک در نوع خود بهترین و دست نیافتنی ترین است. هزینهٔ پروژه طراحی این هواپیما ۶۶.۷ میلیارد دلار و بهای هر فروند از این نوع جنگنده ۱۵۰ میلیون دلار است.(قیمت‌ سال ۲۰۰۹)

سوخو تی 50

Sukhoi PAK FA – Russian سوخو پک فا یک هواپیمای جنگنده نسل پنجم است که توسط شرکت سوخو در روسیه طراحی و ساخته می‌شود. اولین نمونهٔ آزمایشی این هواپیما که سوخو ت-۵۰ نام دارد، نخستین پرواز خود را در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۰ با موفقیت انجام داد. تولید این جنگنده در همین سال آغاز شده و قرار است از سال ۲۰۱۶ وارد فعالیت رسمی در ارتش روسیه شود. پک‌فا هواپیمایی دوموتوره و تک‌خلبانه با توانایی پرواز ابرپیمایشی و نخستین هواپیمای پنهان‌کار روس‌هاست. سوخو پک‌فا یک جنگنده چندمنظوره است که هم برای ماموریت‌های برتری هوایی و هم برای ماموریت‌های حمله به زمین استفاده خواهد شد. نام پک فا کوتاه شده نام روسی این جنگنده و به معنای «هواپیمای تاکتیکی پیشرفتهٔ آینده» است. این هواپیما با نام‌های «سوخو ت-۵۰»، «برنامه-۷۰۱» و «جنگنده-۲۱» نیز شناخته می‌شود.جنگنده پک فا پس از ورود به ارتش روسیه، جایگزین جنگنده‌های میگ-۲۹ و سوخو-۲۷ خواهد شد. مدل صادراتی این هواپیما نیز در دست ساخت است. نخستین مشتری خارجی این هواپیما نیروی هوایی هند است که در فرایند توسعهٔ مدل صادراتی ت-۵۰ با سوخو همکاری می‌کند.پیش‌نمونه‌ها و نمونه‌های اولیه تولیدی سوخو پک فا به طور موقت با موتورهای ارتقایافته سوخو-۲۷ ساخته می‌شوند تا طراحی موتور مخصوص این هواپیما که یک طرح کاملاً جدید است به پایان برسد.این جنگنده همتراز جنگندهٔ آمریکایی اف-۲۲ و جنگندهٔ آمریکایی-بریتانیایی اف-۳۵ است. طراحان سوخو معتقدند که پک فا از نظر توانایی فنی و صرفهٔ اقتصادی بر رقبای غربی خود برتری خواهد یافت و در بازار جهانی محبوبیت زیادی پیدا خواهد کرد.هزینهٔ پروژه ۱۴ میلیارد دلار و بهای هر فروند ۱۰۰ میلیون دلار

اف35

Lockheed Martin F-35 Lightning II – لاکهید مارتین اف-۳۵ لایتنینگ ۲ یک هواپیمای جنگنده چندمنظوره نسل پنجم است که اکنون تحت آزمایش و توسعه نهایی قرار دارد. اف-۳۵ هواپیمایی پنهان‌کار، تک‌سرنشین و تک‌موتوره است که در وهلهٔ اول برای مأموریت‌های هجومی هوا به‌ سطح طراحی شده اما توانایی انجام مأموریت‌های شناسایی و دفاع هوایی را نیز دارد. اف۳۵ سه مدل اصلی دارد: اف-۳۵ ای با توان نشست و برخاست متعارف ، اف-۳۵ بی. با توان برخاست کوتاه و نشست عمودی و اف-۳۵ سی با توان ناونشینی. اف-۳۵ نوع توسعه‌یافته هواپیمای ایکس-۳۵ است. ایکس-۳۵ هواپیمایی بود که توسط لاکهید مارتین برای رقابت در پروژه «جنگنده تهاجمی مشترک» (JSF) ساخته شد و توانست بر رقیب خود در این پروژه هواپیمای ایکس-۳۲ شرکت بوئینگ پیروز شود. اف-۳۵ توسط یک تیم صنایع هوافضا به رهبری شرکت لاکهید مارتین طراحی شده و شرکت‌های آمریکایی نورثروپ گرومن و پرت اند ویتنی و بریتانیایی بی‌ای‌ئی سیستمز از شرکای ارشد این پروژه محسوب می‌شوند. ایالات متحده آمریکا طرح خرید و به‌کارگیری ۲۴۵۷ فروند اف-۳۵ را تا سال ۲۰۳۷ دارد. این جنگنده مورد استفاده هر سه واحد نظامی ایالات متحده یعنی نیروی هوایی، نیروی دریایی و سپاه تفنگداران قرار خواهد گرفت.
هزینهٔ پروژه : توسعه (۵۹.۲ میلیارد دلار) – تولید ۲،۴۵۷ فروند (۲۶۱ میلیارد دلار ) – نگهداری و عملیات (۵۹۰ میلیارد دلار)
بهای هر فروند بدون در نظر گیری قیمت موتور در سفارش سال ۲۰۱۳
اف-۳۵ ای ۹۸ میلیون دلار
اف-۳۵ بی ۱۰۴ میلیون دلار
اف-۳۵ سی ۱۱۶ میلیون دلار

یورو فایتر تایفون

(Eurofighter Typhoon) – یوروفایتر تایفون یک جت جنگنده چندمنظورهٔ دوموتوره با کانارد و بال دلتا است. این هواپیما توسط کنسرسیومی اروپایی متشکل از سه شرکت بی‌ای‌ئی سیستمز، ای‌ای‌دی‌اس و آلنیا آئروناتیکا طراحی و ساخته می‌شود. این پروژه توسط نتما (NETMA، یوروفایتر ناتو و آژانس مدیریت تورنادو) که به عنوان مشتری اصلی فعالیت می‌کند مدیریت شد. طراحی این هواپیما از سال ۱۹۸۳ در پی پروژه مشترک پنج کشور بزرگ اروپای غربی؛ بریتانیا، آلمان غربی، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه برای ساخت یک هواپیمای جنگنده آغاز شد و در سال ۱۹۸۶ کمپانی یوروفایتر جی‌ام‌بی‌اچ (Eurofighter GmbH) برای ساخت این پروژه تشکیل شد. فرانسه به دلیل اختلاف نظر در مورد نیازهای عملیاتی هواپیما خیلی زود از پروژه خارج شد و طراحی جنگنده‌ای کاملا فرانسوی را پی گرفت. نخستین پیش‌نمونه یوروفایتر در سال ۱۹۹۴ به پرواز درآمد اما پایان جنگ سرد پیشرفت پروژه را به تاخیر انداخت و ورود رسمی این جنگنده به خدمت نظامی تا سال ۲۰۰۳ طول کشید . پروژه فرانسوی‌های هم به ساخت داسو رافال منتهی شد. رافال نزدیکترین همتای یوورفایتر، هم از نظر ظاهری و هم از لحاظ قابلیت‌های جنگی است و اکنون به مهمترین رقیب یوروفایتر در بازار صادراتی تبدیل شده‌است. این هواپیمای تک‌سرنشینه که مدل دوسرنشینه آن هم برای آموزش ساخته می‌شود هم‌اکنون در حال تولید انبوه است و خرید آن تحت سه قرارداد یا رده (Tranche) مجزا صورت می‌گیرد که هر یک برای تولید هواپیمایی با امکانات بهبود یافته هستند. تاکنون این هواپیما در نیروی هوایی پادشاهی بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و اتریش و عربستان سعودی وارد خدمت شده‌ و عمان نیز به تازگی ۱۲ فروند از آن را سفارش داده‌است. تا پایان سال ۲۰۱۳ چهارصد فروند از این هواپیما تولید شده و سفارش تولید ۱۷۱ فروند دیگر هم داده شده‌است. تایفون جنگنده‌ای بسیار چالاک است که از توانایی بالایی برای جنگ هوایی نزدیک برخوردار است. این هواپیما قابلیت پرواز ابرپیمایشی با سرعت ۱.۵ ماخ را دارد و با وزن خالی ۱۱ تن قادر به برخاست با وزن ۲۳.۵ تن است. نمونه‌های تولیدی جدیدتر تایفون به شکل بهتری برای ماموریت‌های ضربتی هوابه‌سطح مجهز شده‌اند و سازگاری بالایی با مهمات و تجیزات متنوع دارند. یوروفایترهای ایتالیایی و انگلیسی در سال ۲۰۱۱ نخستین پروازهای جنگی خود را لیبی تجربه کردند. در این جنگ مسئولیت اصلی دفاع هوایی نیروهای ائتلاف بر عهده یوروفایترها بود. ضمن اینکه ماموریت‌های شناسایی و حمله به زمین نیز به این هواپیماها سپرده شد. بهای هر فروند ۶۳ میلیون یورو (۶۹٫۳ میلیون پوند)

اف18

McDonnell Douglas F/A-18 Hornet – مک‌دانل داگلاس اف/ای-۱۸ هورنت جت جنگنده چندمنظوره فراصوت دوموتوره و تک سرنشینه‌ای است که در اواخر دهه ۱۹۷۰ بر اساس جنگنده آزمایشی وای‌اف-۱۷ توسط شرکت مک‌دانل داگلاس و نورتروپ برای استفاده در نیروی دریایی و تفنگداران دریایی آمریکا طراحی شد. این هواپیما هم توانایی نبردهای هوایی و هم قابلیت حمله به اهداف سطحی را دارد و مهم‌ترین ماموریت‌هایی که برای آن تعریف شده شامل دفاع هوایی از ناوگان‌های دریایی، اسکورت جنگنده‌های دیگر، سرکوب پدافند هوایی دشمن، حملات ضربتی و بمباران اهداف زمینی و دریایی، ماموریت‌های برتری هوایی، رهگیری جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌ها و موشک‌های دشمن، پشتیبانی نزدیک هوایی، و شناسایی هوایی می‌شود. اف-۱۸ برای انجام ماموریت شبانه‌روزی در هر نوع شرایط آب‌وهوایی طراحی شده و قابلیت سوخت‌گیری در هوا و فرود و پرواز از ناوهای هواپیمابر را دارد. بهای هر فروند بیش از۶۰ میلیون دلار.

سوخو35

Сухой Су-۳۵ – Sukhoi Su-35 – سوخو سو- ۳۵ در سازمان ناتو تحت عنوان فلانکر- ای. یک جنگنده تک‌کابینه و تک‌سرنشین، دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالا و ساخت کشور روسیه است. این جنگنده برگرفته و توسعه یافته جنگنده سوخو-۲۷ بوده و در ابتدا تحت عنوان سوخو-۲۷ام شناخته می‌شد. بیش از ده فروند از این هواپیما توسط روسیه ساخته و تعدادی توسط تیم نمایش هوایی شوالیه‌های روسیه به‌کار گرفته شده‌است. این جنگنده به بسیاری از کشورها از جمله برزیل، هند و کره جنوبی پیشنهاد شده‌است. در دهه ۱۹۸۰، سوخو به دنبال ارتقاء جنگنده با کارایی بالا سوخو-۲۷ خود بود که نتیجه در بهبود خواص آیرودینامیکی سوخو-۳۵ نمود یافت و این جنگنده دارای مانور پذیری بالاتر، برد بیشتر و موتور قویتر گشت و افزایش چشمگیری در بهبود وسایل الکترونیکی و ارتباطات هوایی خود پیدا کرد. اولین پیش‌نمونه سوخو-۳۵ که از تغییر تولید سوخو-۲۷ ساخته شده بود، اولین پروازش را در ژوئن ۱۹۸۸ انجام داد. سوخو-۳۷ مدل توسعه یافته جنگنده سوخو-۳۵ است که دارای قابلیت تغییر سمت رانش می‌باشد و سوخو-۳۵بی‌ام توسط سازنده آن به عنوان نسل ++۴ هواپیماهای جنگنده طبقه‌بندی شده‌است. در سال ۲۰۱۰ خط تولید مدل‌های جدید این جنگنده تحت عنوان سوخو-۳۵اس در روسیه راه‌اندازی گردید. بهای هر فروند ۴۵-۶۵ میلیون دلار (تقریباً)

هواپیمای رافال

Dassault Rafale – داسو رافال هواپیمای جنگنده دوموتورهٔ چندمنظورهٔ فرانسوی است که توسط شرکت هوانوردی داسو طراحی شده و ساخته می‌شود. داسو این هواپیما را جنگنده‌ای همه‌منظوره با قابلیت پنهان‌کاری نسبی توصیف کرده که قادر است همزمان وظایفی همچون برتری هوایی، بمباران اهداف زمینی، شناسایی و مأموریت‌های بازدارندگی اتمی را ایفا کند.بهای هر فروند بیش از ۷۰ میلیون دلار

سوخو27

Sukhoi Su-27 – -Сухой Су-۲۷ سوخو سو-۲۷ در سازمان ناتو با نام فلانکر جت جنگنده دوموتوره سنگین و دوربرد برتری هوایی است که در دوران اتحاد جماهیر شوروی توسط دفتر طراحی سوخو طراحی و ساخته شده‌است.این جنگنده، در اصل برای ایجاد توان مقابلهٔ نیروی هوایی اتحاد شوروی در برابر نسل جدید جنگنده‌های آمریکایی به خصوص اف-۱۵ ساخته شد. سوخوی۲۷ دارای برد پروازی استثنایی، قابلیت حمل مهمات بالا و چابکی فوق العاده‌است. جنگندهٔ سوخوی۲۷ اغلب در نقش «ماموریت‌های برتری هوایی» به کار گرفته می‌شود، اما قادر است در اغلب ماموریت‌های رزمی دیگر نیز شرکت کند.جنگندهٔ سوخوی۲۷، حاصل یک مناقصهٔ انجام شده جهت تولید جنگنده بین شرکت‌های میکویان گورویچ و سوخو در دهه ۱۹۷۰ و ماحاصل این مناقصه، منجر به تولید سوخوی ۲۷ و میگ ۲۹ شده‌است که ظاهری شبیه به هم دارند.این جنگنده را بدون اغراق میتوان یک شکاری تکرار نشدنی در صنایع هوانوردی نظامی دانست که پایه گذار نسل جدید رهگیرهای روسی گردید.قیمت هر فروند ۳۵ میلیون دلار.

میگ31

Mikoyan MiG-31 – МиГ-۳۱ – میگ-۳۱ در سازمان ناتو نام فاکس‌هاوند Foxhound ، یک هواپیمای رهگیر مافوق صوت است که توسط شرکت میکویان در شوروی به عنوان جایگزین جنگنده میگ-۲۵ فاکسبت ساخته شد. دفتر طراحی میکویان این جنگنده را بر اساس میگ-۲۵ طراحی کرده‌است. میگ-۳۱ اولین پرواز خود را در سال ۱۹۷۵ انجام داد و از سال ۱۹۸۲ وارد خدمت فعال نظامی در ارتش شوروی شد و تا زمان فروپاشی شوروی، پیشرفته‌ترین هواپیمای رهگیر این کشور بود.میگ ۳۱ تواناترین هواپیمای رهگیر دفاع هوایی روس‌هاست که قابلیت درگیری هم‌زمان با چندین هدف را دارد. رادار نیرومند زاسلون اس‌بی‌آی-۱۶ مهمترین عامل تاثیرگذاری میگ-۳۱ است که در زمان خود قوی‌ترین رادار جنگنده دنیا محسوب می‌شد. موتور جدید سولویف دی-۳۰اف۶ هم موجب شده بود تا برد عملیاتی و پارامترهای پروازی اصلی این هواپیما در مقایسه با میگ-۲۵ ارتقا پیدا کند. بدنه و بال‌های آن هم از میگ-۲۵ قوی‌تر بود و توانایی پرواز مافوق صوت در ارتفاع پایین را داشت.این جنگنده این قابلیت را داشت (در میان هم رده های خود)، قبل ازاین که در دید راداری هر رهگیری قرار بگیرد آن را کشف و منهدم کند که این موضوع را مدیون رادار خارق العاده ی خود بود. بهای هر فروند۵۷ الی۶۰ میلیون دلار

اف15

McDonnel Douglas F-15 Eagle – اف-۱۵ ایگل (عقاب) جنگنده آمریکایی است که برای برتری هوائی به سفارش دولت آمریکا (برای نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا و گارد ملی هوائی) طراحی و ساخته شده‌است. این هواپیما را شرکت مک‌دانل-داگلاس که اکنون بخشی از شرکت بوئینگ است می‌ساخت. اف-۱۵ جنگنده اصلی آمریکا برای مراقبت از مرزهای هوائی این کشور است.استفاده از دوموتور قدرتمند توربوفن با قدرت ۲۹۰۰۰ پوند کشش (۱۳۱۵۴) در ثبت اوج گیری و شتاب و دارا بودن یک سازه هوایی قوی که حاصل هزاران ساعت مطالعه و بررسی‌های رایانهای وانجام آزمایش‌ها تونل باد بوده و نیز استفاده از سطوح فرامین پروازی قوی که قابلیت پرواز را در این هواپیما خارق العاده ساخته است؛ همچنین استفاده از سامانهٔ هوایی دیجیتال ونصب یک رادار با برد بلند حدود۱۰۰مایل (۱۶۰کیلومتر) در اف-۱۵و به کار گیری آخرین نوع رادار برد متوسط واستفاده از موشکهای هوا به هوای اسپارو وبرد بلند حرارتی سایدوایندر و مجهز شدن این جنگنده به توپ سرعت بالا، از آن یک عقاب با سرعت بالا ساخته‌است. بهای هر فروند۲۹/۹ میلیون دلار.

اف16

Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon جنرال داینامیکس اف-۱۶ فایتینگ فالکن ، به معنای شاهین مبارز، جت جنگنده تک‌موتوره چندمنظوره مافوق صوت است که شرکت جنرال داینامیکس به سفارش دولت ایالات متحده امریکا در دهه ۱۹۷۰ طراحی کرد. اولین پرواز این هواپیما در سال ۱۹۷۴ انجام شده و چهار سال بعد وارد فعالیت رسمی در ارتش آمریکا شد. از سال ۱۹۹۳ در پی فروش شرکت هواپیمایی جنرال داینامیکس به شرکت لاکهید این هواپیما در لاکهید مارتین تولید می‌شود. این هواپیما چندکارگی بالایی داشته و قابلیت اجرای ماموریت‌های مختلف هوابه‌هوا، هوابه‌زمین و شناسایی را دارد.اف-۱۶ به عنوان یک جنگنده سبک و ساده و ارزان برای نیروی هوایی آمریکا طراحی شده که بتوان تعداد زیادی از آن را در اختیار داشته و از این طریق برتری هوایی را به دست‌ آورد. تاکنون بیش از ۴۵۰۰ فروند از این هواپیما تولید شده و آخرین خریدار آن نیز عراق است که ۱۸ فروند اف-۱۶ سفارش داده است.در مجموع ۲۵ کشور از این هواپیما استفاده می‌کنند و مدل‌هائی از آن در ژاپن و ترکیه هم تولید می‌شود.ایران یکی از اولین کشورهای سفارش دهنده این جنگنده بود که قرارداد قطعی و آماده تحویل این جنگنده بعد از انقلاب اسلامی ایران و در زمان مهندس بازرگان لغو گردید..بهای هر فروند بیش از ۱۸ میلیون دلار.

ساب39

Saab JAS 39 Gripen- Saab 39 Gripen – ساب ۳۹ گریپن جنگنده چندمنظوره سبک و تک‌موتوره است که توسط شرکت سوئدی ساب سوئد طراحی و تولید گردیده‌است. گریپن (به معنی شیردال) که در ۱۹۸۸ برای اولین بار به پرواز درآمده بود، در سال ۱۹۹۷ به نیروی هوایی سوئد پیوست و جایگزین جنگنده‌های ساب ۳۵ دراکن و ساب ۳۷ ویگن شد. این هواپیما در سال‌های بعد به کشورهای آفریقای جنوبی، تایلند، جمهوری چک و مجارستان هم فروخته شد.گریپن جت مافوق صوتی با سرعت بیش از دو ماخ است که مثل جنگنده‌های قبلی شرکت ساب از طراحی بال‌مثلثی و بدون دم همراه با کانارد بهره می‌برد. مدل‌های تازه‌تر ساب ۳۹ به تجهیزات سوخت‌گیری هوایی هم مجهز شده‌اند و مدل‌های صادراتی آن سازگاری قابل توجهی با استانداردهای ناتو دارند. این جنگنده از یک موتور ولوو-فلایگموتور نیرو می‌گیرد که از موتور آمریکایی جنرال الکتریک اف۴۰۴ اقتباس شده است. موتوری که در جنگنده‌های اف-۱۸ هورنت هم نصب شده‌است. بهای هر فروند بیش از ۶۰ میلیون دلار

اف14 ایرانی

Grumman F-14 Tomcat گرومن اف-۱۴ تامکت هواپیمای جنگنده مافوق صوتی دوموتوره، دو سرنشین و با بال متحرک ساخت شرکت گرومن در آمریکا است که نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۷۰ انجام داد و از سال ۱۹۷۴ برای خدمت در نیروی دریایی آمریکا پذیرفته شد. این هواپیما از ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۶ در نیروی دریایی ایالات متحده به عنوان جنگنده برتری هوایی، هواپیمای رهگیر دفاعی و هواپیمای شناسایی تاکتیکی اصلی این نیرو خدمت کرد. بی شک زوج F-14 و موشک فونیکس میتواند خاطره ی مرگباری را برای هر جنگنده و خلبانی تداعی کند. اف-۱۴ بعد از اینکه در دهه ۱۹۹۰ مجهز به سیستم هدف گیری مادون قرمز در شب (LANTIRN) و سیستم پرواز سطح پائین گردید حملات موشکی هوا به زمین دقیقی را هم انجام داد. اف-۱۴ تام‌کت (به معنی گربه نر) در سال ۱۹۷۲ به عنوان جایگزین هواپیمای مک دانل داگلاس اف-۴ فانتوم ۲ (به معنی شبح) به خدمت نیروی دریایی ایالات متحده در آمد؛ و در سال ۱۹۷۶ به ایران صادر شد. این هواپیما برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. هواپیمای اف-۱۴ تامکت در ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۶ در نیروی دریایی آمریکا بازنشسته شد. تام کوپر محقق نبردهای هوایی جنگ ایران و عراق معتقد است که اف-۱۴های ایرانی در طول جنگ دست کم ۱۶۰ هواپیما و هلیکوپتر عراقی را سرنگون کرده‌اند که از این میان ۵۸ فروند میگ-۲۳، ۳۳ فروند داسو میراژ اف-۱، ۲۳ فروند میگ-۲۱، نه فروند میگ-۲۵، دو فروند میگ-۲۷، ۲۳ فروند سوخو-۱۷، پنج فروند بمب‌افکن توپولوف-۲۲، یک فروند میراژ ۵ ، یک فروند بمب‌افکن بی-۶دی، یک فروند بالگرد سوپر فریو و یک فروند بالگرد میل-۲۴ و در بقیه هم نوع هواپیما مشخص نیست. واحد مهندسی و اورهال نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بهسازی قطعات و ارتقای آن توانسته این هواپیما را تا حدودی به روز نگه دارد. تامکت‌های ایران از مدل A اولین مدل تولیدی اف-۱۴ است و با تامکت‌های آمریکایی تفاوتی ندارد. تعدادی از این جنگنده‌ها در پایگاه هوایی هشتم شکاری شهید بابایی در نزدیکی اصفهان نگهداری میشود.ایران و ایالات متحده آمریکا تنها دارندگان این جنگنده هستند که البته آمریکا بطور کامل این جنگنده را از رده خارج و طبق اخبار تایید نشده ای تمام جنگنده های خود از این نوع را نابود کرده است. به هر حال آنچه قطعی است این موضوع می باشد که تنها آسمانی که در حال حاضر جولانگاه این جنگنده رهگیر برتر هوایی میباشد آسمان نیلگون ج.ا.ا میب اشد.این جنگنده به اندازه ای نزد ایرانیان محبوبیت دارد که با وجود ظهور ابر رهگیرهای نسل فراتر از پنج (+۵) همچنان آن را بهترین جنگنده رهگیر تاریخ می دانند.بهای هر فروند ۳۸ میلیون دلار آمریکا در سال ۱۹۹۸

چنگدو جی 10

Chengdu J-10 چنگدو جی-۱۰ در غرب با نام Vigorous Dragon یا اژدهای نیرومند یک هواپیمای جنگنده چندمنظوره است که توسط شرکت چنگدوی چین برای ارتش چین طراحی و تولید شده است. این هواپیما، که در غرب به نام «اژدهای نیرومند» معروف است، می‌تواند به طور هم‌زمان به عنوان یک جنگنده و یک بمب‌افکن سبک ایفای نقش کند. این هواپیما برای اجرای عملیات در هرگونه شرایط آب و هوایی در شب و روز طراحی شده است.طراحی این هواپیما در اواخر دهه ۱۹۸۰ به عنوان پاسخی به دو جنگنده میگ-۲۹ و سوخو-۲۷ شوروی آغاز شد. جی-۱۰ در سال ۱۹۹۸ اولین پرواز خود را انجام داد و تولید انبوه آن از سال ۲۰۰۲ آغاز شد. پاکستان از جمله خریداران این جنگنده کاربردی میباشد. نکته جالب در مورد این جنگنده شایعات فراوان مبنی بر تمایل ایران و حتی مذاکرات محرمانه بین ایران و چین جهت قرارداد خرید تعداد زیادی از این هواپیما میباشد که البته تا کنون اظهار نظر رسمی از طرف مسئولین دو طرف صورت نگرفته است.بهای هر فروند بیش از ۴۰ میلیون دلار.

میگ 29

Mikoyan MiG-29 – Микоян МиГ-۲۹ – میگ ۲۹ در سازمان ناتو با فالکروم (Fulcrum) – جت جنگنده دوموتوره و دوسکانهٔ فرامانورپذیر است که در دهه ۱۹۷۰ در شرکت میگ اتحاد شوروی به عنوان یک جنگنده برتری هوایی طراحی شد. نخستین پیش‌نمونه این هواپیما در سال ۱۹۷۷ به پرواز درآمد و از سال ۱۹۸۳ به ارتش شوروی پیوست. میگ-۲۹ از بهترین محصولات صادراتی برای شوروی در زمان خود و برای روسیه در حال حاضر بوده‌است این هواپیما همچنان توسط روسیه و بسیاری کشورهای دیگر استفاده می‌شود. جت جنگنده دوموتوره و دوسکانه میگ-۲۹ شباهت زیادی به جنگنده بزرگ‌تر سوخو-۲۷ دارد که همزمان با آن طراحی و تولید شد. این دو جنگنده به منظور رقابت با جنگنده‌های آمریکایی اف-۱۵ ایگل و اف-۱۶ فالکن ساخته شدند. میگ-۲۹ از برخی نظرها قابلیت برابر و یا بالاتری از جنگنده آمریکایی اف-۱۵سی دارد. تاکنون بیش از ۱۶۰۰ فروند میگ-۲۹ تولید شده که حدود ۹۰۰ فروند آن به کشورهای عراق، ایران، سوریه، یمن، کره شمالی، هند، میانمار، بنگلادش، مالزی، مغولستان، کوبا، پرو، افغانستان، چکسلواکی، آلمان شرقی و یوگسلاوی، الجزایر، سودان، اریتره، صادر شده‌اند و بقیه نیز در ارتش شوروی و پس از آن کشورهای به جا مانده از فروپاشی شوروی استفاده شده‌اند. این جنگنده جنگ‌های متعددی از جمله جنگ ایران و عراق، جنگ خلیج فارس و جنگ یوگسلاوی را تجربه کرده است. بهای هر فروند ۱۱ میلیون دلار.

مسلما از نظر کاربران عزیز در این فهرست جای نام هایی مانند جنگنده نسل پنجم جمهوری خلق چین Chengdu J-20 ، سوخو ۳۷، تورنادو ، جگوار ، ساب ۳۷ ، و غیره خالی میباشد که در توضیح می توان گفت لیست فوق بر اساس آمارهایی معتبر تهیه شده و با یک تحقیق و مقایسه ساده برتری جنگنده های فوق از هر نظر نسبت به هم رده های خود به اثبات میرسد. در مواردی مانند Chengdu J-20کشور سازنده آمار و اطلاعات دقیقی در اختیار قرار نداده و تنها شواهد حاکی از این موضوع می باشد که این رهگیر مدعی نسل پنجم ( در قطعی بودن رعایت اصول نسل پنجم در ساخت این جنگنده تردیدهایی وجود دارد ) ترکیبی از F22 , F35 میباشد که ایالات متحده اعتقاد دارد پایه ساخت آن با ربودن اطلاعات سری دو جنگنده ذکر شده به وسیله هکرهای چینی شکل گرفته است. سوخو ۳۷ یک جنگنده پایه برای نسل آینده ی رهگیرهای روسی میباشد و روسیه از آن به عنوان یک هواپیمای عملیاتی استفاده نکره است.در موارد دیگر آمار قابل قیاس با فهرست ذکر شده نمی باشند.امیدواریم از مطالعه مطلب فوق نهایت استفاده را برده باشید.
گزارش از: علیرضا درویشی

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با عرض سلام ودرود خدمت جناب لطافتی بزرگوار  در تکمیل این پست لازم میدانم نکاتی راهم بنده ی حقیر اضافه نمایم البته با اجازه ی شما استاد گرانقدر اول اینکه ... و MIG29 از جمله رهگیرهای نیروهای هوایی کشورمان هستند که بر اساس معیارهای جهانی در میان برترین جنگنده های جهان قرار دارند.

جنگنده های  میگ 29 از نوع اولیه (ای) هستند و از ضعف آنها میتوان به برد کوتاهشان اشاره نمود برای همین برای مسافتهای کوتاه از آنها میتوان استفاده کرد(دفاع هوایی کوتاه برد) هرچند میگ 29 ها جنگنده های بسیار چابک وچالاکی میباشند واز این نظر برای دفاع هوایی یک امتیاز به حساب می آید ولی ازضعف های دیگر این جنگنده دود زیاد موتور این هواپیما میباشد که حتی از فانتومهای نهاجا نیز بیشتر دود میکنند!!

نکته ی بعد سوخو پک فا یک هواپیمای جنگنده نسل پنجم است که توسط شرکت سوخو در روسیه طراحی و ساخته می‌شود. اولین نمونهٔ آزمایشی این هواپیما که سوخو ت-۵۰ نام دارد، نخستین پرواز خود را در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۰ با موفقیت انجام داد. تولید این جنگنده در همین سال آغاز شده و قرار است از سال ۲۰۱۶ وارد فعالیت رسمی در ارتش روسیه شود

در رابطه با پک فا فعلاً وضعیت عملیاتی این هواپیما معلوم نیست وهنوز تا عملیاتی شدن نیاز به زمان دارد وازطرفی نسبت به اف 22 واف 35 آمریکایی از سطح مقطعی راداری بیشتری برخوردار وبه عبارتی به نسبت 2 رقیب آمریکایی توانایی کمتری در پنهان شدن از دید رادار دشمن دارد که این یکی از نقاط ضعف ان به حساب می آید

نکته ی دیگر اینکه اف-۳۵ توسط یک تیم صنایع هوافضا به رهبری شرکت لاکهید مارتین طراحی شده و شرکت‌های آمریکایی نورثروپ گرومن و پرت اند ویتنی و بریتانیایی بی‌ای‌ئی سیستمز از شرکای ارشد این پروژه محسوب می‌شوند.

به غیر از آمریکا  کشورهای دیگر نیز در تولید بخشهایی از این هواپیما سهیم میباشند که به غیر از انگلیس شامل اسرائیل کانادا وچند کشور دیگر ازجمله حتی ترکیه که اگر درست به خاطر داشته باشم این کشورها به عنوان سرمایه گزار دراین پروژه هستند چرا که این طرح سرمایه ی بسیار هنگفتی را میطلبید وبنابراین نیاز به سرمایه چند کشور دیگر بود .

  در رابطه با این جمله هم اف-۱۵ ایگل (عقاب) جنگنده آمریکایی است که برای برتری هوائی به سفارش دولت آمریکا (برای نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا و گارد ملی هوائی) طراحی و ساخته شده‌است.

عرض کنم اف -15 در اصل یک  جنگنده ی چند منظوره محسوب میشود توضیح اینکه  ماموریت جنگنده ها به چند دسته تقسیم میشود یکی بمبارن اهداف زمینی  ویا پشتیبانی نزدیک هوایی وبطور کلی مأ موریتهای هوابه سطح زمینی ویا دریایی ودیگری دفاع هوایی مقابل جنگنده های دشمن وبه عبارت صحیح تر رهگیری هوایی . حال برخی جنگنده ها هر 2 کار را انجام میدهند یعنی علاوه بر مأ موریتهای هوا به سطح در صورت لزوم به عنوان رهگیر نیز میتوان از آنها استفاده نمود از جمله همین اف -15  اینکه از اف- 15 به عنوان برتری هوایی یادشده یعنی رهگیری هوایی فقط بخشی از مأموریت این هواپیما میباشد (مقابله با تهدیدات هوایی دشمن)  وبخش دیگر آن شامل بمباران اهداف زمینی میباشد

اما درباره ی   نکته جالب در مورد این جنگنده شایعات فراوان مبنی بر تمایل ایران و حتی مذاکرات محرمانه بین ایران و چین جهت قرارداد خرید تعداد زیادی از این هواپیما میباشد که البته تا کنون اظهار نظر رسمی از طرف مسئولین دو طرف صورت نگرفته است.

یک مدتی این شایعه بود که بعداز لغو تحریمهای تسلیحاتی ازکدام کشورها میتوان جنگنده خرید که چین نیز یکی از گزینه های احتمالی در نظر گرفته شد وسفر فرمانده ی نهاجا به چین اگر درست به خاطر داشته باشم به این شایعات دامن زد . ولی ازقرار معلوم شایعه ای بیش نبوده .

ولی بطور کلی   تسلیحات چینی بخصوص جنگنده های چینی قابلیتهای بالایی ندارند ونمیتوان به آنها اتکا کرد باذکر این نکته  که سری جدید پرنده های نظامی چینی بخصوص جنگنده ی j-10در هیچ جنگی شرکت نکرده ونمیتوان آن را جنگنده ی برتر نامید شاید اگر دریک جنگ واقعی شرکت داده شوند ونه رزمایش عادی ضعف های این هواپیما بیشتر آشکار شود.

ودر آخر بالگرد سوپر فریو  بالگرد سوپر فرلون صحیح میبشد

 

 

 

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

....تامکت‌های ایران از مدل A اولین مدل تولیدی اف-۱۴ است و با تامکت‌های آمریکایی فرقی ندارد....

البته در مدل A تفاوت خاصی وجود ندارد ولی در مدل های بعدی مثل D تفاوت هایی وجود دارد از جمله تغییر موتورهای پرات اند ویتنی به جنرال الکتریک ، توانایی حمله به اهداف سطحی و ....

.....اف-۱۴ تام‌کت (به معنی گربه نر) در سال ۱۹۷۲ به عنوان جایگزین هواپیمای مک دانل داگلاس اف-۴ فانتوم ۲ (به معنی شبح) به خدمت نیروی دریایی ایالات متحده درامد......

البته با توجه به ماموریت اولیه و اصلی ان که رهگیر تخصصی صرف بوده به نظر نمی رسد برای جایگزینی فانتوم در نظر گرفته شده باشد . جایگزینان فانتوم به احتمال زیاد اف18، اف15 و تا حدی اف16 می باشند .

....بهای هر فروند ان  ۳۸ میلیون دلار آمریکا در سال ۱۹۹۸ می باشد .....

از نوسان و مقایسه قیمت فعلی دلار اطلاعی ندارم ولی وقتی قیمت ان را حتی با هواپیماهای چینی مندرج در این مقاله مقایسه می کنم به نظر می رسد قیمت ان بالاتر و جزو گران ترین جنگنده ها و پروژه ها باشد .

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

البته با توجه به ماموریت اولیه و اصلی ان که رهگیر تخصصی صرف بوده به نظر نمی رسد برای جایگزینی فانتوم در نظر گرفته شده باشد . جایگزینان فانتوم به احتمال زیاد اف18، اف15 و تا حدی اف16 می باشند .

درود وعرض ادب در نیروی دریایی آمریکا اف- 18 های هورنت وسوپر هورنت جایگزین اف -14 ودر نیروی هوایی آمریکا اف_ 15 جایگزین فانتوم و میتوان گفت تاحدی هم اف -16 جایگزین اف_ 5  شدند

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
در در 2/2/2017 در 3:00 AM، ناشناس عجیب گفته است :

درود وعرض ادب در نیروی دریایی آمریکا اف- 18 های هورنت وسوپر هورنت جایگزین اف -14 ودر نیروی هوایی آمریکا اف_ 15 جایگزین فانتوم و میتوان گفت تاحدی هم اف -16 جایگزین اف_ 5  شدند

 

در سالهای آخر حکومت سابق برای جایگزینی F-4 ها جنگنده F-18 در نظر گرفته و مذاکراتی شده بود و F-16 ها قرار بود جایگزین F-5ها بشوند 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now