Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

ماجرای 6 نامه محرمانه صدام به هاشمی + تصاویر

ماجرای 6 نامه محرمانه صدام به هاشمی + تصاویر

صدام در خلال نامه هایش خواستار گفتگوی رودر رو با آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی می شود.
 

گروه سیاست خارجی فرهنگ نیوز؛ قدرت گیری شاخه حزب بعث در عراق را می توان نقطه ی عطفی در تاریخ عراق نوین قلمداد نمود. فرایندی که با دمیدن با ناسیونالیسم عربی می رفت تا جایگاه عراق را به عنوان یگانه قدرت عربی در سطح خاورمیانه و شمال آفریقا تثبیت نماید. از دهه هفتاد و هشتاد میلادی به عنوان دو دهه طلایی عراق نام برده می شود، سال هایی که این کشور با اتکا به درآمدهای هنگفت نفتی شاهد شکوفایی گسترده در عرصه اقتصادی و تبدیل به قدرتی بلامنازع در سطح منطقه ای بود.

روی کار آمدن صدام حسین پس از زوال پیش آمده برای احمد حسن البکر، او را به یگانه مرد قدرتمند عراق تبدیل نمود. مرگ جمال عبدالناصر، صلح صورت پذیرفته از سوی انور سادات رئیس جمهور مصر با اسرائیل موسوم به کمپ دیوید، شکست های پی در پی اعراب از صهیونیست ها و... صدام حسین را بر آن داشت تا در فضای دو قطبی بر گرفته از جنگ سرد بر موج پان عربیسم سوار شده و با طرح شعارهایی عربی و در ضدیت با اسرائیل و عجم ها خود را حافظ دروازه های شرقی جهان عرب قلمداد نماید.صدام گاهی خودرا صلاح الدین ایوبی میخواند. گاهی متمایل بود که اورا استالین عرب بنامند. گاهی درصدد مقایسه خود با هارون الرشید خلیفه مشهور عباسی که تمدن اسلامی در دوران او به نقطه اوج رسیده بود، می برآمد.  و بدین مناسبت عکس های او در لباس ها و شکل های گوناگون  درسراسر عراق به چشم می خورد.

farhangnews_221194-595519-1470124092.jpg

وقوع انقلاب اسلامی در ایران و نابسامانی حاکم بر کشور، صدام حسین را که پیشتر سودای جهان گشایی را در سر می پروراند بر آن داشت تا از خلاء قدرت حاکم بر منطقه ناشی از سقوط رژیم پهلوی بسان متحد کلیدی آمریکایی ها و هم چنان اخراج مصر از اتحادیه عرب بهره برده و با حمله به نظام تازه تاسیس حاکم بر ایران، هم در راستای منافع قدرت های بین المللی (شوروی و ایالات متحده هر دو با تردید و نگرانی به انقلاب ایرانیان می نگریستند) گام بر داشته و هم حقارت اعراب در نبرد با رژیم صهیونیستی را با پیروزی بر ایرانیان جبران نماید. با این حال مهم ترین هدف صدام حسین در حمله ی فوق الذکر را می توان در آرمان ها و آرزوهای وی مبنی بر یکه تازی در منطقه و ضمیمه نمودن بخش هایی از خاک ایران به عراق جستجو نمود.

قدرت بلامنازع عراق در مقطع فوق و طرح مباحثی از جمله حمایت از اعراب خوزستان، عربی نامیدن خلیج فارس و الحاق جزایر سه گانه مورد مناقشه (ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) به امارات متحده عربی موجب شد تا رژیم های محافظه کار عربی مستقر در جنوب خلیج فارس که پیشتر و به دلیل نگرانی از پیامدهای سرایت انقلاب اسلامی به کشورهای خود اقدام به تاسیس شورای همکاری خلیج فارس نموده بودند، به حمایت تام از صدام حسین بپردازند. جریان های فلسطینی به رهبری یاسر عرفات نیز که تا آن مقطع از وقوع انقلاب اسلامی در ایران و سرنگونی متحد اسرائیل (شاه) ابراز شادمانی می نمودند، با یک آینده نگری متزلزل و با تصور حمایت آتی صدام از آنان در نبرد با اسرائیلی ها، به حمایت از رهبر دیکتاتور حزب بعث عراق مبادرت ورزیدند.

farhangnews_221194-595520-1470124092.jpg

آغاز زوال رژیم بعثی

31 شهریور 1359 (زمان شروع حملات رژیم عراق به ایران) را می توان آغاز زوال حزب بعث عراق به رهبری صدام حسین دانست. جواب قاطع نیروی هوایی ارتش در هفته ی ابتدایی جنگ و ایستادگی قاطعانه نیروهای مردمی در شهرهای مرزی از همان ابتدا خط بطلانی بر آمال صدام حسین کشید. بنابر پیشبینی استراتژیست های نظامی عراق و با توجه به قدرت ارتش این کشور، نیروهای عراقی می بایست در همان روزهای آغازین و به مانند سیاست نظامی اسرائیل در جنگ شش روزه، کار را تمام نموده و با صدها کیلومتر پیشروی در خاک ایران و تصرف میادین نفتی و شهرهای عمدتا عرب نشین، عملا ایران را در موقعیت یک شکست خورده مطلق قرار داده باشد.

فضای حاکم بر عرصه جامعه بین المللی در مقطع فوق و دشمنی اکثریت کشورهای منطقه ای و بین المللی با انقلاب اسلامی، صدام را بر آن داشته بود که علی رغم صدور احتمالی بیانیه هایی از سوی سازمان ملل و شورای امنیت مبنی بر خاتمه جنگ و عقب نشینی از مرزهای ایران، نیروهای ارتش این کشور به مانند آن چه اسرائیل بر سر سرزمین های عربی آورده بود، با تداوم حضور خود موجب به رسمیت شناختن این اشغالگری را فراهم آورد. نیروهای ایرانی نیز به دلیل ضعف قوای نظامی و تسویه های صورت گرفته در ارتش توان پاسخگویی به چنین امری را نداشته و ناگزیر به پذیرش آتش بس تن خواهند داد.

farhangnews_221194-595540-1470124092.jpg

برآورد سیاست خارجی و نظامی عراق در دهه هشتاد میلادی نشان می دهد که بر خلاف آن چه مقامات ارشد حزب بعث می پنداشتند، جنگ تحمیلی نه تنها به سرعت خاتمه نیافته، بلکه با گذشت مدتی مدید، عملا به بن بستی لاینحل رسیده است، امری که خسران های فراوانی را بر دو طرف نبرد ایجاد نموده بود.

با وجود حمایت گسترده مالی و لجستیکی دول عربی از صدام حسین، تداوم هشت سال نبرد طاقت فرسا و حملات مکرر نیروهای ایرانی، بخش های گسترده ای از عراق به تلی از خاکستر بدل شده بود. از بندر بصره عراق تا پیش از وقوع جنگ تحمیلی به عنوان یکی از توسعه یافته ترین بنادر جهان نام برده می شد تا آن جا که صدها هزار کارگر خارجی در این شهر به فعالیت مشغول بودند. بغداد پایتخت عراق نیز مدت ها به عنوان مدرن ترین شهر جهان عرب و مقر اتحادیه عرب قلمداد می شد با این حال و با برآوردهای سازمان ملل متحد، عراق بیش از چند صد میلیارد دلار خسارت ناشی از جنگ را متحمل شده بود. نیروی دریایی این کشور در همان ماه های آغازین جنگ به کلی نابود شده و ضربات مهلکی بر پیکره نیروهای هوایی و لشکرهای پیاده نظام این کشور وارد آمده بود. قریب به 500 هزار عراقی کشته شده و صدها هزار تن اسیر، مجروح و بی خانمان شده بودند. لذا می توان از این نبرد به عنوان آغازی برای زوال صدام حسین یاد نمود، نبردی که سرانجام و با وجود اصرار های مکرر عراقی ها با تسلیم آنها و پذیرش قطعنامه منتهی شده و بدون دستیابی به کمترین دستاوردی جنگ خاتمه یافت.

farhangnews_221194-595537-1470124092.jpg

اعتراف های صدام حسین

پایان جنگ عراق بر علیه ایران را نمی توان پایان سیاست های توسعه طلبانه ی صدام حسین ارزیابی نمود. در باب جاه طلبی صدام حسین و رویاپردازی های وی همین بس که امام راحل در همان اوان جنگ به کشورهای عربی هشدار داد که صدام یک دیوانه زنجیری است که پس از ما به شما حمله خواهد کرد. امری که پس از پایان جنگ به وضوح آشکار شد و این جانی (به تعبیر امام )به کویت حمله نمود. رخدادی که می توان بزرگترین اشتباه استراتژیک صدام حسین  در طول سه دهه حکمرانی اش دانست.

اواسط 1367 بود که آتش بس مبتنی بر قطعنامه 598 میان ایران و عراق بر قرار شد. حدفاصل میان اتمام جنگ عراق علیه ایران تا حمله رژیم یعثی به کویت دقیقا دو سال به طول انجامید. دو سالی که در آن تحولات عظیمی در سطح منطقه ی عربی و جامعه بین المللی به وقوع پیوسته بود. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را می توان بزرگترین واقعه این بازه ی زمانی دانست، فضایی که اگرچه آمریکایی ها از آن به عنوان پایان تاریخ و عصر تثبیت ارزش های آمریکایی در جهان نام بردند، اما کم نبودند شخصیت ها و دولت هایی که در پی سواستفاده از فضای پیش آمده برای جولان دهی گام نهادند.

farhangnews_221194-595523-1470124092.jpg

 

رژیم صدام حسین با تصور نابسامانی حاکم بر جهان و منطقه بر آن شد تا به بهانه عدم جبران خسارت های وارده بر عراق در طول جنگ این کشور بر علیه ایران از سوی کشورهای ثروتمند عربی (بر طبق قول هایی که پیشتر اعراب به صدام داده بودند)، به جاه طلبی خود ادامه داده و با حمله به کویت ضمن اشغال این کشور و انضمام آن به عراق، به آرزوی دیرینه خود مبنی بر دسترسی به آب های بین المللی و تصرف چاه های ذی قیمت کویت تحقق بخشد.

حد فاصل اتمام جنگ هشت ساله عراق با ایران و آغاز حمله به کویت را می توان دو سال سرنوشت ساز در روابط ایران با عراق قلمداد نمود. در دو سال یاد شده، صدام حسین رئیس جمهور وقت عراق اقدام به ارسال 6 نامه تاریخی به آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت کشورمان نموده است. چهارمین نامه یاد شده درست 28 سال پیش در چنین روزی منتشر شده است. نامه پنجم نیز در چند هفته پس از این نامه به آیت الله هاشمی ارسال شده است، لذا بر آن شدیم در این نوشتار ضمن اشاره به متن نامه های ارسال شده، به چرایی فرستادن چنین نوشته هایی در این مقطع اشاره نماییم.

farhangnews_221194-595532-1470124092.jpg

وی در نامه اول خود به هاشمی رفسنجانی اظهار می‌دارد که «عراق همزمان هدف توطئه‌های صهیونیسم و امپریالیسم است، زیرا این کشور مانع و خطری در برابر توسعه صهیونیسم به حساب می‌آید! دشمنان سعی دارند با تضعیف عراق دست صهیونیسم را در تهدیدات و اجرای نقشه‌های شوم خود در منطقه و ادامه اشغال فلسطین و بیت‌المقدس عرب باز نگه‌دارند! این نیروها مایلند آتش درگیری مجددی را بین ایران در یک سو و عراق و امت عرب از سوی دیگر، شعله‌ور سازند»! وی اظهار می‌دارد که عراق از سوی کشورهای مترقی منطقه حمایت می‌شود!

هاشمی رفسنجانی این ادعای صدام را بی‌پاسخ نگذاشت. وی در پاسخ اظهار داشت: «البته ما هیچ مشکلی با امت عرب نداریم و از همکاری صادقانه برخی دولت‌های عربی بهره‌مند هستیم... این نکته را همه می‌دانند که ایران مدافع راستین نهضت فلسطین است نه عراق.».

farhangnews_221194-595518-1470124092.jpg

وی در نامه دوم خود نوشت: «انقلاب اسلامی از ابتدای کار و همیشه عظمت و اقتدار اسلام و مسلمین، مبارزه علیه دولت غاصب اسرائیل و آزاد سازی فلسطین را هدف خود قرار داده است.».

رئیس جمهور وقت ایران در نامه 18 ژوئن خود در پاسخ به دعوت صدام از ایران برای پیوستن به مبارزه علیه امپریالیسم و صهیونیسم می‌گوید: «شما خود را مدافع فلسطینی‌ها، متولی امور آن‌ها و نیروهای مقاومت در برابر تجاوزات امپریالیست‌ها قلمداد می‌کنید و از ما دعوت می‌کنید که به صف مبارزین بپیوندیم، اما نویسندگان این نامه آگاهی دارند که جمهوری اسلامی ایران پیشگام مبارزه علیه امپریالیسم و هدف اصلی تجاوزات استکبار است... اگر همه دولت‌های عربی با انقلاب ایران همکاری کنند [چنانکه عراق آشکارا از این امر سر باز زده است] توازن قوا در خاورمیانه به نفع اسلام و مسلمین تغییر خواهد کرد. علاوه بر این، نیروهای مترقی منطقه پشتیبان ایران هستند و متقابلاً، عراق بر خلاف ادعای صدام، از سوی سلاطین، شیوخ و رهبرانی که اعضای امت عرب به حساب نمی‌آیند، حمایت می‌شود.».

نکته جالبی در خاطرات هاشمی وجود دارد که برای خوانندگان امروزی جلب توجه می‌کند؛ پس از نوشتن اولین نامه، هاشمی پس از مشورت با مقام معظم رهبری تصمیم می‌گیرد که به نامه صدام جواب بدهد و پیش نویس این جواب را کسی آماده نمی‌کند بجز حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی. هاشمی صفحه 55 خاطرات سال 1369 خود می‌نویسد: «دکتر حسن روحانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، آمد و پیش‌نویس جواب نامة صدام را آورد.»

farhangnews_221194-595536-1470124092.jpg

صدام حسین در نامه دوم خود به هاشمی رفسنجانی در 19 مه 1990 ایده نشستی با شرکت همه تصمیم گیرندگان عالی دو کشور را مطرح ساخت. او در نامه‌اش خطاب به رفسنجانی می‌نویسد: «شرکت چنین مقاماتی در مذاکرات توافق، از نظر روان‌شناختی و اخلاقی آن‌ها را مقید به اجرا و پایبندی به توافقنامه می‌نماید و مانع تأثیر گذاری حوادث بعدی بر فرایند صلح می‌گردد.».

صدام اجلاسی را با ترکیب ذیل در نظر داشتدر طرف عراقی، شخص صدام، جانشین فرماندهی و عزت ابراهیم جانشین شورای فرماندهی انقلاب، و در طرف ایرانی، دو مقام عالی‌رتبه یعنی آیت الله خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی.

صدام گمان می‌کرد در نشستی در چنین سطح، مذاکره کنندگان از اقتدار لازم برای دستیابی سریع و مؤثر به توافق برخوردار خواهند بود. وی برای آغاز مذاکرات، 28 آوریل یا 7 روز پس از رسیدن اولین نامه به دست مقامات ایرانی را پیشنهاد کرده بود.

farhangnews_221194-595534-1470124092.jpg

هاشمی رفسنجانی با نشستی در این سطح موافق نبود، لذا پیشنهاد کرد که «ابتدا مذاکره توسط یک نماینده اعزامی از عراق صورت گیرد و ملاقات در سطح بالاتر زمانی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت که به نتایج مشخصی که مبنای مراحل بعدی قرار گیرند، دست‌یافته باشیم.».

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به صدام نه تنها ایده برگزاری یک اجلاس اولیه را رد کرد، بلکه تاکید کرده بود که حضرت آیت الله خامنه‌ای در هیچ‌گونه مذاکره‌ای در هیچ سطحی شرکت نخواهند کرد. با این وجود، وی به حاکم عراق اطمینان داد که «نمایندگان ایران تحت رهنمودهای مقام معظم رهبری عمل کرده و اگر رئیس جمهور ایران در مذاکرات شرکت کند قطعاً دارای اختیارات تام خواهد بود و تصمیمات یقیناً اجرا خواهد شد و شما نباید از بابت مسائلی که در نامه خود طرح کرده‌اید، نگران باشید».

نامه های رد و بدل شده دارای ویژگی های جالبی می باشد. در نامه مربوط به 24 شوال 1410 صدام حسین (نامه دوم صدام)، وی از اینکه نامه آقای هاشمی با السلام علی من اتبع الهدی ( سلام خاص به کفار و منحرفان ) پایان یافته بود شکایت داشت.

در نامه مربوط به 26 رمضان 1410 برابر با 21 آوریل 1990  صدام حسین چنین آمده است:
 
بسم‌الله الرحمن الرحیم
 
جناب آقای  علی خامنه ای
 
جناب آقای هاشمی رفسنجانی
 
از صدام بنده خدا .......
 
والسلام علیکم
 
اللهم اشهد انی قد بلغت،[خدایا تو گواه باش که من ابلاغ کردم] والسلام علیکم.
 
نکته جالب در این نامه آن که صدام نامه خود را به سبک نامه پیامبر به خسرو پرویز آغاز و در آخر هم از آیات قرآن و رسالت انبیاء متنی به عنوان اتمام حجت بیان نموده بود.

farhangnews_221194-595524-1470124092.jpg

رئیس جمهور ایران حتی به نامه سوم صدام در 16 جولای با پیشنهاد او مبنی بر اعزام یک نماینده شخصی به تهران، پاسخی نداد.

صدام پیشنهادات سی‌ام جولای خود را در نامه چهارم خطاب به هاشمی رفسنجانی بیان کرد. وی پیشنهاد برگزاری یک اجلاس سران را دوباره مطرح ساخته و در توجیه آن چنین عنوان کرد که یک موافقت‌نامه صلح از سویی باید تمامی مسائل مهم بین دو کشور را مورد توجه قرار دهد و از سوی دیگر هرگونه توافقی باید جزئی از یک کل تجزیه‌ناپذیر و مجموعه به هم پیوسته باشد به گونه‌ای که شکاف در هر بخش از آن رخنه در تمامی مواد آن به حساب آید.

وی پیشنهاد کرد که عقب‌نشینی نیروها به مرزهای بین‌المللی و مبادله اسرای جنگی در مدت دو ماه از تاریخ پذیرش نهایی یک موافقتنامه صلح صورت گیرد.

زبان به‌کارگرفته شده از سوی صدام حسین پیچیده است، ولی همان‌گونه که هاشمی رفسنجانی اشاره کرده است، از نرمش مواضع صدام در مورد اروند رود حکایت می‌کندصدام به ایران پیشنهاد کرد که حقوق کشتیرانی و ماهیگیری ایران و شکلی از اداره مشترک - نه حاکمیت - را به رسمیت بشناسد

farhangnews_221194-595543-1470124092.jpg

 در چهارمين نامه، از سويي صدام سعي دارد باز بر اراده به صلح خود تاکيد کند اما همزمان بحث اروندرود را با منطقي مطرح مي کند که با همان، جنگ را آغاز کرده بود. در بند چهارم پيشنهاد بر عقب نشيني دو ماهه از تاريخ تصويب توافقنامه بين طرفين مي دهد و حتي تاکيد مي کند هرچه کوتاه تر باشد، بهتر است. براي اولين بار موضوع اسرا را مطرح و پايبندي خود را به قراردادهاي ژنو اعلام مي کند. اما در بند شش، باز به سراغ ادعاهاي قبلي اش مي رود و در مورد شط العرب مي نويسد:  «حاکميت کامل بر رودخانه متعلق به عراق باشد، زيرا که حق تاريخي و مشروع آن است.»
 
 در بند دوازده اين نامه نيز صدام سعي مي کند با طرح تقسيم مشترک کمک هاي بين المللي به بازسازي دو کشور«تقسيم بالمناصفه بين ايران و عراق» از اتهام آغاز گري جنگ بگريزد.
 
اين بار نيز رييس جمهوري ايران به دليل موضوعيت نداشتن پيشنهادهاي عراق خاصه در مورد اروندرود و کمک هاي بين المللي جوابي به نامه نمي دهد. 

farhangnews_221194-595531-1470124092.jpg

در سوم آگوست، یک روز پس از تهاجم به کویت، حاکم عراق نامه پنجم خود را به رئیس جمهوری ایران نوشت. این نامه آشکارا نشان دهنده نگرانی عراق از احتمال همکاری ایران با گروه دشمنان عراق بود. صدام ادعا می‌کرد که حمله عراق به کویت یک مسئله عربی است و ایران نباید در آن مداخله کند. وی به‌طور صریح و بی‌پرده به ایران در مورد مداخله در این بحران هشدار داد.

صدام با بدگمانی اظهار داشت که گزارشاتی در مورد فعالیت‌های سیاسی‌ هاشمی رفسنجانی و ملاقات‌هایش با فرماندهان نظامی ایران دریافت کرده است. وی همچنین اظهار داشت که در صورتی که ایران غیر عاقلانه رفتار کند یا با پیشنهاد سی‌ام جولای وی موافقت نکند، ممکن است پیشنهاد خود را پس بگیرد!

پاسخ هاشمی رفسنجانی در 7 آگوست به این نامه و به پیشنهادات تفصیلی سی‌ام جولای صدام جالب است، زیرا مواردی را مطرح می‌کند که بیانگر موضع دائمی ایران در طول بحران کویت و حداقل تا قیام شیعیان در جنوب در فوریه - مارس 1991 را تشکیل می‌دهد.

از سویی رئیس جمهور وقت ایران خواهان ادامه مذاکرات بین ایران و عراق بود. او می‌دانست که موضع عراق در مورد اروند رود تا حدودی تغییر کرده است، اما پیشنهاد صدام همچنان برای ایران غیر قابل پذیرش بود.

بدین لحاظ هاشمی رفسنجانی می‌گوید: «پیشنهاد مشخص ما این است که قرارداد 1975 مبنای مذاکرات صلح قرار گیرد، زیرا بدون پایبندی به قراردادهای پیشین، خصوصاً پیمانی که حامل امضای شخص شماست، نمی‌توان به گفته‌های امروز اعتماد کرد.».

farhangnews_221194-595533-1470124092.jpg

نامه 14 آگوست صدام به عنوان تأییدی بر مواضع گذشته ایران تفسیر شد. روشن بود که این نامه از سوی ایران، حداقل در محیط داخلی و بین‌المللی چگونه تفسیر خواهد شد. هاشمی رفسنجانی در پاسخ این نامه خطاب به صدام آورده است که " اعلام شما مبنی بر پذیرش مجدد قرارداد 1975 راه را برای اجرای قطعنامه 598، حل مسائل در چارچوب آن و گذر از آتش بس موجود به یک صلح پایدار هموار می‌سازد."

علاوه بر این، عراق به سرعت خروج نیروهایش از خاک ایران را به اتمام رساند و مبادله سریع اسرای جنگی را آغاز کرد.

صدام نامه پنجم را با يادآوري شرايط دشوار منطقه اي و تهديدات متحدان سابق و دشمنان جديدش مي فرستد. اين بار اما نامه جواب ايران را به همراه دارد. رييس جمهور وقت ايران در ابتداي نامه مي نويسد: 
    «نامه مورخه 12/5/۶۹شما دريافت شد؛ با اينکه اصل نامه علي الظاهر به منظور پيشبرد مذاکرات صلح تنظيم شده، ليکن بخشي از مضامين آن تاسف آور است.» هاشمي در هفت بند به مجموع نامه هاي بي پاسخ صدام جواب مي دهد. در اين جواب ملاقات مستقيم بين روساي جمهور قويا رد مي شود و تنها زماني آن مفيد ارزيابي مي شود که مسايل کليدي و مهم حل وفصل شده باشد. هاشمي رفسنجاني با انتقاد از اشغال کويت، درمورد گله صدام از کمک هاي ايران براي اطفاي چاه هاي نفت کويت، مي نويسد که در اين مدت ما نشانه اي از اقداماتي که بيانگر حسن نيت شما باشد نديديم و ادامه اشغال خاک ايران ترديدهاي جدي را نسبت به انگيزه و اراده به صلح از طرف شما ايجاد کرده است؛ در آخرين بند اين نامه هاشمي با اتمام حجت براي معاهده الجزاير، پذيرش آن را تنها راه حل عملي اجراي صلح مي داند. 

بین 14 آگوست تا پایان ماه مارس ایران میزبان چندین هیئت نمایندگی بلند پایه عراقی بود. "طارق عزیز" در اوایل سپتامبر از تهران دیدار کرد و "علی اکبر ولایتی"، وزیر امور خارجه ایران در ماه نوامبر دیدار او را پاسخ گفت. "عزت ابراهیم" به اتفاق "سعدون حمادی" در اوایل ژانویه در تهران بودند.

farhangnews_221194-595517-1470124092.jpg

تمام شروط ایران را می پذیرم

در چهاردهم اگوست 1990، دوازده روز پس از حمله به كويت، صدام حسين در نامه‏ اى خطاب به على اكبر هاشمى رفسنجانى رئيس جمهورى ايران تمايل خود را مبنى بر قبول كليه شرايط ايران به منظور امضاء يك پيمان صلح كه به جنگ ميان دو كشور بطور رسمى خاتمه دهد، اعلام كرد. وى در اين نامه موارد زير را پيشنهاد كرده بود: خروج سربازان بيگانه ممكن است از طريق عراقى از خاك ايران طى مدت سه روز، مبادله اسراى جنگى طى مدت مشابه - اين امر به محض برقرارى آتش بس بين دو كشور در سال 1988 انجام گرفت - و پذيرش رودخانه شط العرب به عنوان خط مرزى دو كشور بر اساس قرارداد 1975 الجزاير.
 
نكته اخير مساله ‏اى اساسى بود. بر اساس بيانيه الجزاير، عراق با پذيرش خط تالوگ Thalueg line به عنوان خط مرزى دو كشور، در واقع حاكميت ايران را بر اروند رود پذيرفته بود. اقدام صدام حسين در پاره كردن بيانيه الجزاير در مقابل دوربين تلويزيون در سال 1980 و طرح مجدد ادعاى حاكميت مطلق عراق بر شط، نقطه شروع جنگ بود. مذاكرات دو كشور بعد از برقرارى آتش بس عمدتا بر محور درخواست عراق در مورد همين مساله بوده است. اما اكنون عراق تصميم گرفته است تغيير روش دهد. صدام حسين در نامه چهاردهم اگوست‏ خود گفت: «هاشمى رئيس جمهور، با تصميم ما همه چيز روشن شده و آنچه مى‏خواستيد و بر آن تاكيد داشتيد، حاصل شده است.» پيشنهاد غير منتظره صدام به ايران با مساله تجاوز به كويت مرتبط بود. او مى‏ خواست از جناح شرقى خود و اينكه ايران در هيچگونه اتحاد نظامى تهاجمى عليه عراق مشاركت نخواهد كرد، اطمينان يابد و سربازان خود را به منظور بكارگيرى در مرز كويت - سعودى، آزاد سازد. رئيس جمهورى عراق در نامه‏ اش هر چه بيشتر مواضع رفسنجانى را مورد تاييد قرار داد. وى در توجيه پيشنهاد خود چنين گفت: «نبايد قابليت هاى عراق در يك جنگ بزرگ خارجى هدر رود; بلكه اين توانايي ها بايد در جهت اهداف مشترك مسلمان ها و اعراب مورد استفاده قرار گيرند.» صدام حسين با پيشنهاد امضاى پيمان صلح اميدوار بود بتواند ايران را متقاعد سازد تا تحريم هاى تجارى عليه عراق را نقض كند. بنابر اين برداشت صدام از «مناسبات عادى‏» بين دو كشور، «مشاركت‏» ايران و عراق در جهت تامين امنيت ‏خليج فارس و دور نگه داشتن منطقه از حضور نيروها و ناوگان هاى خارجى، و همچنين «مشاركت در ساير امور حياتى‏» بود.
farhangnews_221194-595541-1470124092.jpg

آخرین نامه صدام حسین را می توان اوج اعتراف های وی و مبتنی بر ناتوانی او دانست. نامه ای که در آن صراحتا بر اخوت میان ایران و عراق و لزوم اجرای توافق 1975 الجزایر تاکید نموده است. توافق نامه ای که صدام پیش از حمله آن را پاره کرده و خواستار تغییر آن شده بود به این شرح می باشد:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«جناب آقای علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری محترم اسلامی ایران

پس از اتکال بر خداوند متعال و به نیت از بین بردن تمامی موانعی که بر سر راه ایجاد روابط برادرانه میان تمام مسلمانان و از جمله برادران مسلمان ایران وجود دارد و به منظور فعال ساختن جدی و هماهنگ کردن برادران مؤمن جهت رویارویی با اشراری که می‌خواهند به مسلمانان و امت عرب ضربه بزنند و برای اینکه ایران و عراق را از تحریکات و بازی‌های قدرت‌های شرور بین‌المللی و وابستگان آنان در منطقه بازداریم و به منظور هماهنگی با روح اصولی که در 12 اوت 1990 به منظور ایجاد صلح دائمی و همه جانبه در منطقه اعلام کردیم و خواست ما از آن نامه برقراری صلح دائم و همه جانبه در منطقه بود و برای آن که از هرگونه بهانه‌ای که مانع از همکاری و موجب افکار بد شود، ممانعت کند و همچنین برای این که امکانات عراق، دور از صحنه رویارویی عظیم معطل نماند و به منظور به کار گرفتن آن‌ها در جهت اهدافی که مسلمانان و اعراب شرافتمند به حق بر آن توافق دارند و دوری جستن از تداخل سنگرها و کینه‌ها و بغض‌ها و برای آن که خیرخواهان راه خود را در بازگشت روابط عادی خواهند یافت، به عنوان ثمره مذاکرات از زمان نامه 1990.04.21 ما، تا آخرین نامه شما در هشتم اوت 1990، به عنوان حل نهایی و روشنی که جای هیچ‌گونه ابهامی باقی نگذارد، تصمیمات زیر را اتخاذ کردیم:

1 - موافقت با پیشنهاد شما که در نامه جوابیه مورخ هشتم اوت 1990 توسط «برزان ابراهیم تکریتی» نماینده ما در ژنو از آقای سیروس ناصری نماینده شما دریافت شد. پایه قرار دادن قرار داد 1975 به عنوان اصول منسجم با آنچه که در نامه 30 ژوئیه 1990 به ویژه در مورد تبادل اسرا و بندهای 6 و 7 از قطعنامه 598 آمده است.

2 - بر اساس آنچه که در بند اول این نامه و آنچه که در نامه مورخ 30 ژوئیه 1990 آمده است، ما آماده‌ایم هیاتی را به تهران بفرستیم و یا هیاتی توسط شما به بغداد اعزام شود تا موافقتنامه‌ها را جهت امضا آماده کند.

3 - به عنوان ابتکار حسن نیت، ما از روز جمعه هفدهم اوت (1369.5.26) نیروهای خود را از مرزهای شما فرا می‌خوانیم و تنها نیروهای سمبلیکی را به عنوان نگهبانان و پلیس مرزی باقی می‌گذاریم تا در شرایط طبیعی به وظایف روزمره خود عمل کنند.

4 - کلیه اسرای جنگ با تمام تعداد بازداشت شدگان را فوراً از راه مرزهای زمینی از جمله "خانقین" و "قصر شیرین" و مناطقی که مورد توافق دو طرف خواهد بود، آزاد خواهیم کرد و ما اولین گام در این زمینه را روز جمعه هفدهم اوت برخواهیم داشت.

آقای رفسنجانی رئیس جمهور، با این تصمیم ما همه چیز روشن و تمام خواسته‌ها و مسائلی که بر آن تکیه می‌کردید، تحقق می‌یابد و چیزی نمانده است مگر آن که موافقتنامه‌ها آماده و امضا شود تا هر یک از ما جهت ورود به زندگی جدید، اشراف واضح داشته باشیم.

همکاری ما باید در سایه اصول اسلامی و احترام متقابل و دور کردن طرف‌هایی باشد که خواستار شر برای منطقه هستند و قصد دارند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و شاید با یکدیگر همکاری کردیم تا خلیج (ِفارس)، دریاچه صلح و امن و خالی از ناوگان و نیروهای خارجی باشد که بدخواه ما هستند. به علاوه همکاری در مسائل حیاتی دیگر- والله اکبر والحمدلله.

صدام حسین - رئیس جمهوری عراق - 23 محرم 1411 ه - 14 اوت 1990 م

farhangnews_221194-595538-1470124092.jpg

متن کامل پاسخ رئیس جمهوری اسلامی ایران به نامه پنجم رئیس‌جمهور عراق به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدالله علی ما انعم و له الشکر علی ما الهم

ریاست جمهوری محترم عراق جناب آقای صدام حسین

نامه مورخ 1369.5.23 (14 اوت 1990) جنابعالی دریافت شد. اعلام پذیرش مجدد معاهده 1975 از سوی شما راه اجرای قطعنامه و حل اختلاف در چارچوب قطعنامه 598 و تبدیل آتش بس موجود به صلح دائم و پایدار را هموار ساخت.

شروع عقب‌نشینی نیروهای شما از اراضی اشغالی ایران را دلیل صداقت و جدی بودن شما در راه صلح با جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آوریم و خوشبختانه در موعد مقرر آزادی اسراء هم آغاز گردید که امیدواریم عقب‌نشینی نظامیان شما طبق زمان‌بندی اعلام شده و آزادی اسرای دو طرف با آهنگ و سرعت هر چه بیشتر ادامه یافته و تکمیل گردد.

همان‌گونه که از طریق نماینده ما، در ژنو به اطلاع رسانده‌ایم اکنون ما برای پذیرش نمایندگان شما در تهران آمادگی داریم و امیدواریم با تداوم جوّ مثبت و حسن نیت موجود بتوانیم به صلح جامع و پایدار با حفظ همه حقوق و حدود مشروع دو ملت و دو کشور اسلامی دست یابیم.

والسلام علیکم

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری اسلامی ایران

1369/5/27

farhangnews_221194-595526-1470124092.jpg

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

چرا صدام متوسل به نامه نگاری شد؟

در رابطه با چرایی نامه نگاری های متعدد صدام حسین با اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران در آن مقطع تا کنون دلایل متعدد بر شمرده شده است. اهم اهداف صدام حسین از این نامه ها را اینگونه می توان بر شمرد

الف) پذیرش شکست: از جنگ هشت ساله عراق بر علیه کشورمان به عنوان طولانی ترین جنگ قرن بیستم نام برده می شود. رژیم صدام حسین با وجود دارا بودن مدرن ترین تسلیحات و اتکا به سلاح های کشتار جمعی در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده اش ناکام ماند. لذا تداوم جنگ فوق الذکر علاوه بر خسارات ویرانگرش برای ایران، موجب اضمحلال اقتصادی عراق نیز شده بود.

بخش عمده درآمدهای نفتی عراق در طول این سالها به جای به کارگیری در حوزه های اقتصادی، صرف خرید تسلیحات شده و این امر موجب افزایش بیکاری و تورم در جامعه عراق شده بود. علاوه بر امن حضور پی در پی رزمندگان ایرانی در عمق خاک عراق ضمن ایجاد ناامنی برای شهروندان این کشور زمینه تضعیف امنیت و اعتبار بین المللی رژیم صدام حسین را فراهم آورده بود. عدم برگزاری نشست عدم تعهد در بغداد در کشاکش جنگ تحمیلی نمونه ای از این دست می باشد.

farhangnews_221194-595539-1470124092.jpg

ب) نگرانی از مداخله و یا حمله ی احتمالی ایران: درست و در پایان نامه نگاری های صدام حسین بود، که ارتش بعثی در کمتر از دو ساعت موفق به اشغال کویت گردید. برخلاف تصرف ابتدایی کویت توسط نظامیان عراقی، سایر دول عربی و قدرت های بین المللی در برابر این اشغالگری سکوت نکرده و بر علیه صدام حسین بپا خواستند.

حمله ی ناتو به عراق و مشارکت گسترده اعضای اتحادیه عرب در این کارزار موجب شد که رژیم بعثی عراق که تا پیش از آن جزو قدرت های منطقه ای لحاظ می شد از عرش به فرش آمده و ضمن تحمیل خسارت های گسترده، شاهد اعتراض های داخلی باشد. با آغاز عملیات ناتو در عراق، شیعیان عراقی در جنوب اقدام به برپایی انتفاضه شعبانیه نموده و کردها در شمال بر علیه صدام حسین به پا خواستند، فرایندی که نهایتا به وضع منطقه پرواز ممنوع در شمال عراق و جدایی نسبی برای کردها منجر شد. از آن مقطع بود که دولت عراق تحت شدیدترین تحریم های بین المللی قرار گرفته و نهایتا با سقوط رژیم عراق در سال 2003 منجر شد.

farhangnews_221194-595535-1470124092.jpg

نگرانی عمده دولت عراق در مقطع فوق به دلیل احتمال مداخله ی ایران در امور داخلی این کشور ارزیابی می شود. روابط گسترده ایران با شیعیان عراقی و حضور گروه هایی چون سپاه بدر، حزب الدعوه و مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق در ایران موجب هراس صدام شده بود که همزمان از سوی همه جبهه های مورد هجوم واقع نشود.

دلهره از مداخله نظامی ایران در این کشور نیز موجب شده بود تا شخص صدام حسین با عدول از تمامی مواضع پیشینش، عملا به همه ی خواسته های تهران تن دهد. برآورد نامه های صدام و مواضع سیاست خارجی عراق در آن مقطع زمانی نشان می دهد که بخشی از رهبران عراقی بر این باور بودند که ممکن است منافع مقطعی ایالات متحده و جمهوری اسلامی در عراق، موجب همکاری آنها با یکدیگر گردد، لذا دولت عراق تلاش نمود که مانع از این نزدیکی گردد.

17 سال پس از آخرین نامه صدام به هاشمی،  اکبر‌هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران، ازآن روز به عنوان «شیرین‌ترین روز» عمرش یاد کرد و آن را یک پیروزی بزرگ برای ایران خواند و از انتشار مکاتبات خود با صدام خبر داد: «صدامی‌ها می‌خواستند خیالشان از پشت سرشان راحت باشد، به همین منظور صدام مکاتبه را با من شروع کرد.

farhangnews_221194-595525-1470124092.jpg

ج) تلاش برای جلب حمایت ایران: رژیم صدام حسین با آگاهی نسبت به خصومت ریشه ای حاکم در روابط ایران با ایالات متحده آمریکا بر آن بود تا پای ایران را به نبرد میان عراق با ناتو باز نماید تا از این رهگذر منتفع شود. اعلام حمایت ایران از اشغال کویت توسط صدام حسین، ممکن بود مانع از حمله ناتو به عراق شده و یا در صورت وقوع حمله با مقاومت دو چندانی روبرو شده و زمینه تشدید نبرد در سطح منطقه را فراهم آورد.
 
با آغاز درگیری میان عراق با ناتو، شماری از شخصیت های تندرو وقت که بعدتر به جرگه ی اصلاح طلبان امروزی پیوستند خواستار حمایت جمهوری اسلامی از عراق شده و صدام حسین را خالد بن ولید نامیدند.
 
تلاش برای جلب حمایت ایران در این مسیر موجب پذیرش تمامی خواسته های تهران در خلال جنگ هشت ساله شد.
5

Share this post


Link to post
Share on other sites
در 1 ساعت قبل، صمد لطافتی گفته است :

با آغاز درگیری میان عراق با ناتو، شماری از شخصیت های تندرو وقت که بعدتر به جرگه ی اصلاح طلبان امروزی پیوستند خواستار حمایت جمهوری اسلامی از عراق شده و صدام حسین را خالد بن ولید نامیدند.

این قسمت رو اصلا متوجه نشدم ؟ منظورش دقیقا چه کسانی هست ؟ مدرک و سندی هم داره ؟

6

Share this post


Link to post
Share on other sites

باسلام وعرض ادب و احترام خدمت همگی دوستان بخصوص جناب لطافتی عزیز در رابطه با این پست نکاتی به ذهن بنده رسید که با کسب اجازه از شما استاد نازنین مطرح مینمایم نخست راجب عبارت(با حمله به نظام تازه تاسیس حاکم بر ایران) عرض کنم اتفاقاً خود صدام تاجایی که بنده اطلاع دارم وقوع انقلاب و روی کار آمدن جمهوری اسلامی را تبریک گفته بود ! ظاهراً کار از جایی بالا گرفت که حکومت همین صدام توسط مقامات وقت نامشروع اعلام گشته بود!! وگرنه هر 2 حکومت خواهان آزادی قدس ونابودی اسرائیل بودند ! در مورد این جمله موضوع اسرا را مطرح و پايبندي خود را به قراردادهاي ژنو اعلام مي کند   چیزی که بنده حدس میزنم وبه خاطر دارم این است که هنگام آزاد سازی اسرا منظور درسالهای 70 بیشترین اسرایی که آزاد می شدند از نیروهای عراقی بودند نه ایرانی ! یعنی دربرابرتعداد زیادی از اسرای عراقی که آزاد می شدند تنها عده ی محدودی از اسرای ما به وطن باز میگشتند! یک عهد نابرابر !! البته خوب تعداد اسرای 2 طرف قطعاً یکی نبوده وظاهراً تعداد اسرای عراقی بیش از اسرای ایرانی بوده .

در مورد این جمله  از آن مقطع بود که دولت عراق تحت شدیدترین تحریم های بین المللی قرار گرفته و نهایتا با سقوط رژیم عراق در سال 2003 منجر شد. عرض کنم غرب تقریباً همزمان با اعلام  منطقه ی پرواز ممنوع در عراق سیاست نفت در برابر غذا را نیز دنبال کرد . یعنی  درمقابل دریافت مجانی نفت عراق اجازه ی صادرات یک سری اقلام ضروری شامل دارو وغذا به عراق را صادر کرد . 
اما راجب گفته های صدام و بخصوص حق حاکمیت ایران بر اروند رود و معتبر دانستن قرار داد الجزایر رسانه ها ی کشورهای غربی وبیگانه نیز واکنشهایی به این سخنان صدام داشتند ازجمله رادیو اسرائیل با اشاره به سخنان صدام .این طور توضیح داد که این سخنان صدام بدین معنی است که قرار داد الجزایر درست بوده آن هم بعد از این همه کشتار وویرانی ! (یعنی وقتی قرار داد الجزایر را قبول داشته چه لزومی داشته تا چنین جنگ ویرانگر وخونینی به راه بیاندازد؟ ) و در پایان عرض کنم جمله ی آخر که جناب رئیس نیز سوال داشتند برای خود بنده نیز جای سوال دارد.

6

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام

متن فوق را مطالعه نمودم و بسیار تأسف خوردم . نمیدانم کجا خواندم و یا شنیدم که زیدی از روشنفکران در خصوص جنگ گفته بود در هر جنگی دو نفر با دو شیوۀ فکر و متضاد با یکدیگر آتش جنگی را شعله ور میکنند و در آن جنگ این مردم دو کشور هستند که به جان یکدیگر می افتند و می کشند و کشته میشوند . از جناب لطافتی خواهش میکنم چنانچه مقدور میباشد متن کامل نامه های صدام و رفسنجانی را همراه با تاریخ نامه ها در انجمن ارائه نمایند . بنده نمیدانم در خصوص هشت سال جنگ خونین و بی ترحم مردم ایران و عراق و سپس رفاقت مشفقانه و صمیمانۀ مسئولین وقت با یکدیگر چه بگویم . شاید سکوتم بهترین فریاد باشد . ارادتمند : تلخک

6

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام.

حتما میدانید که ارسال یک متن یا موضوع دلیلی بر تایید تمام نکات آن نیست .  بلکه بیشتر برای نقد کردن مطالب و دانستن نظرات مختلف با موضوع است.

من پس از خواندن این مطلب متوجه نکاتی گنگ و غیر واقعی و یکطرفانه  در آن شدم و دوست دارم با خواندن دانسته های شما دوستان درک بیشتری از این موضع کنم.

این  مطلب از یک منبع ایرانی و کمی هم یکطرفه است .

فیلم مستندی دارم که مفصلا به این جنگ و علل شروع آن و نادیده گرفتن اخطارهایی که از پاسگاههای مرزی و خلبانان به مقامات آنزمان مبنی بر تحرکات بزرگ ارتش عراق در آنسوی مرز شروع میشود و تا تک تک عملیات ایران و عراق و بالاخره پایان جنگ و  این موضوع نامه ها ادامه دارد.

برای تهیه این فیلم که در سی قسمت ساخته شده و همچنین بیش از هزار فیلم مستند برتر که سازندگانش هم ار منابع معتبری هستند قبلا راهنمایی کردم حتما به فهرست فیلمها دقت کنید تغریبا مستندهای جنگی بسیار خوبی را میشود در آنها دید از جنگهای جهانی و دیگر جنگها و جنگ افزارها میتوانید تهیه کنید.

در یکی از این فیلمها که سازنده آن بی بی سی است از صدام و علت حمله او به ایران و کویت از دید ژنرالهای سابق عراق و غرب گفته از شخصیت قدرت طلب و بهانه جو برای شروع جنگی گفته که متاسفانه اشتباهات و بی تجربگی مسئولین ایرانی در سالهای ابتدای پیروزی انقلاب این بهانه را  به راحتی در دست صدام داد تا با حمله نظامی زیر ساختهای نظامی و اقتصادی دو کشور را به ویرانی کشد و و نزدیک به یک میلیون نفر را در این جنگ بی نتیجه به کشتن داد و در آخر هم به به همان جایی برگشت که هشت سال قبل بود بدون انکه دو طرف به یکی از اهدافشان برسند !! و از حمله او به کویت گفته شده. که البته نمیدانم تا چه حد درست و نادرست است و آیا این شبکه خبری واقعا بی طرف است ؟! و یا به دنبال موجه نشان دادن حمله به عراق توسط اعتلاف غربی ها است. وای در نهایت این حمله یک نقطه مثبت برای شخص من داشت و آن دستگیری صدام و کشته شدن او و پسرانش  است  چون اگر یکی از آنها زنده میماند اوضاع عراق از اینچه هست بدتر هم میشد. و یک جبهه هم به دیگر جبهه های درگیر در عراق اضافه میشد. کلا تاریخ مصرف صدام تمام شده بود.

 

البته در منابعی   به نامه هایی اشاره شده که صدام قبل از شروع جنگ به مقامات ایران ارسال کرده و در آن نامه ها که گاها اخطار و تهدید آمیز بودند  صدام از ایران خواسته بود که ایران  دست از اقدامات تحریک آمیز و تبلیغات در مناطقی از عراق و بخصوص استانهای جنوبی و شیعه نشین  بردارد و همچنین ایران را به  تجهیز کردن کردهای جدایی طلب در سلیمانیه کرده بود و ادعاهای دیگر. که بالاخره ماجرای آن جلسه معروف و پاره کردن عهد نامه الجزایر و...باقی ماجرا.

در باره شروع کردن حمله نظامی  در انجمن قبلا مفصلا صحبت شده ولی در اینکه  صدام به دنبال بهانه ای  یرای حمله به خاک ایران بود شک ندارم و نباید این بهانه را  به دست آن دیوانه میدادیم.او دیوانه جنگ بود و یک جنگ طلب بدون تفکر.

من نیز به ابهاماتی مانند پیوستن تندرو هایی که امروزه اصلاح طلب شده اند   به مرام صدام در حمله به عراق شدم  همینطور چندین مورد دیگر که خارج از مطالب نامه ها و پیرامون آن است حتما نظر شخصی نگارنده مطلب است قطعا اشتباه و یا  دروغ است.

به خاطر دارم که ایران در چندین مورد اقدام به آزادسازی یکطرفه اسرای عراقی  کرده بود و احتمال میدهم منظور آقای هاشمی رفسنجانی  هم در بخشی از جوابهایش به آخرین نامه صدام همین بوده (...شروع عقب‌نشینی نیروهای شما از اراضی اشغالی ایران را دلیل صداقت و جدی بودن شما در راه صلح با جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آوریم و خوشبختانه در موعد مقرر آزادی اسراء هم آغاز گردید ...)

صدام هنگام اشغال کویت نیاز به حمایت مردم عراق داشت و اینکار یعنی آزاد سازی تعدادی از اسرا و بازگرداندن آنها و تعداد زیادی  از نیروهایش که در طول نوار مرزی به ایران مستقر بودند به نزد خانوادهایشان  موقتا میتوانست مقداری به او کمک کند.هر چند که بخش عظیمی از  باقی مانده ارتش بازسازی شده  او در جنگ کویت از بین رفتند.

 

در کل قسمتهایی که خارج از متن نامه های دو طرف  کمی مغرضانه و کاملا یکطرفانه  به این موضوع پرداخته شده بهتر است با خواندن اطلاعات درست تر از سمت دوستان کمی بیشتر به واقعیاتی از مرحله در تاریخ کشورمان پی ببریم.

4

Share this post


Link to post
Share on other sites
در 42 دقیقه قبل، صمد لطافتی گفته است :

یدانم تا چه حد درست و نادرست است و آیا این شبکه خبری واقعا بی طرف است ؟!

با سلام

جناب لطافتی موردی که هیچوقت بیان نمیشود این است که مطابق قوانین سازمان ملل متحد هیچ کشوری حق حمله پیشگیرانه به کشور دیگه رو نداره ! یعنی حتی اگر ادعاهای صدام حسین در مورد دخالت ایران در امور عراق درست نیز بوده باشد مطابق قانون عراق حق حمله ندارد و باید به سازمان ملل شکایت کند و اگر خودسرانه اقدام کند متجاوز قلمداد میشود و باید مانند زمان حمله به کویت با آن رفتار میشد یعنی تحریم و سرکوب نظامی که دیدیم اینطور نشد ! این رسانه ها نظیر بی بی سی این مطالب رو بیان نمیکنند چون آشکار میشود که صدام قبلا مجوز حمله به ایران رو از آمریکا گرفته!

 

5

Share this post


Link to post
Share on other sites
در 22 دقیقه قبل، Alirezafalcon گفته است :

با سلام

جناب لطافتی موردی که هیچوقت بیان نمیشود این است که مطابق قوانین سازمان ملل متحد هیچ کشوری حق حمله پیشگیرانه به کشور دیگه رو نداره ! یعنی حتی اگر ادعاهای صدام حسین در مورد دخالت ایران در امور عراق درست نیز بوده باشد مطابق قانون عراق حق حمله ندارد و باید به سازمان ملل شکایت کند و اگر خودسرانه اقدام کند متجاوز قلمداد میشود و باید مانند زمان حمله به کویت با آن رفتار میشد یعنی تحریم و سرکوب نظامی که دیدیم اینطور نشد ! این رسانه ها نظیر بی بی سی این مطالب رو بیان نمیکنند چون آشکار میشود که صدام قبلا مجوز حمله به ایران رو از آمریکا گرفته!

 

با سلام.

من نیز با نظر شما موافقم.

همگی دیدیم که نهادها و سازمانهای جهانی در طول هشت سال جنگ و بخصوص سالهای اولیه آن که عراق شهرها و مردم بیگناه را به خاک و خون میکشید نه تنها سکوت کردند بلکه با تجهیز و فروش پیشترفت ترین تجهیزات نظامی سعی در تقویت آن کشور کردند و ایران به علت مشکلاتی که با آمریکا ( تسخیر سفارت و گروگان گیری ) داشت و برخی نیز معتقدند آمریکا ابتدا ایران را تحریم کرد و چراغ سبزی به صدام برای حمله به ایران نشان داد  ولی با حمله عراق به کویت دیدیم که چگونه به حمایت از کویت جهان و سازمان ملل  بر علیه صدام  وارد عمل شدند و چه بلایی با تحریمها و حمله نظامی بر سر صدام آوردند.

5

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام وعرض ادب خدمت همگی دوستان بخصوص جناب لطافتی عزیز  به نکات جالبی اشاره فرمودید که بنده نیز در تایید فرمایشات شما نکاتی راهم بنده اضافه می نمایم البته با کسب اجازه از شما استاد عزیز
و در آخر هم به به همان جایی برگشت که هشت سال قبل بود بدون انکه دو طرف به یکی از اهدافشان برسند !!

به نکته ی درستی اشاره فرمودید چیزی که منابع غربی نیز به آن اعتراف نمودند یک جنگ ویرانگر ودست آخرهم اعتراف به درستی قرار داد الجزایر ولی به قیمت ویرانی وکشتار فراوان دریک جنگ 8 ساله . وقتی قرار بود صدام اذعان نماید که قرار داد الجزایر درست است چه نیازی به یک جنگ آن هم اینچنین خونین بود . 

 

صدام از ایران خواسته بود که ایران  دست از اقدامات تحریک آمیز و تبلیغات
در مناطقی از عراق و بخصوص استانهای جنوبی و شیعه نشین  بردارد و همچنین
ایران را به  تجهیز کردن کردهای جدایی طلب در سلیمانیه کرده بود

.....و نباید این بهانه را به دست آن دیوانه میدادیم

در تکمیل متن فوق اشاره کنم که سیاست خارجی ضعیف مسئولین سابق و تضعیف ارتش را بایستی در شروع جنگ موثر دانست ومقامت سابق با تکیه بر یک سری سیاست های غلط ازجمله نامشروع دانستن حکومت صدام و....نتیجه ای را رقم زدند که......

به خاطر دارم که ایران در چندین مورد اقدام به آزادسازی یکطرفه اسرای عراقی کرده بود

در تکمیل وتایید این جمله ی شما نیز عرض کنم که بله ایران برای نشان دادن رفتار بشر دوستانه ی خود یک سری اسرای عراقی را آزاد کرد آن هم بدون آزاد ی اسرای ایرانی دربند مقامات بعثی ! وحتی به خاطر دارم هنگامی که اسرا با یکدیگر مبادله می شدند بیشترین اسرای آزاد شده عراقی بودند و کمترین ایرانی .البته از آن وقایع سالها گذشته و درنتیجه تاریخ دقیق ورقم دقیق اسرا در خاطر بنده نمانده ولی دوستانی که به یاد داشته باشند شاید حرف بنده را تایید نمایند.

ودست آخرهم راجب سکوت مجامع جهانی وسازمان ملل عرض کنم  فکر میکنم واگر درست به خاطر داشته باشم سازمان ملل ویا شورای امنیت چند نامه به مقامات کشورمان دادند واگر درست به خاطر داشته باشم مقامات این نامه یا نامه هارا بی پاسخ گذشتند !!! وگویا متن این نامه ها این بوده که ایران می توانست از عراق به مجامع بین المللی شکایت کند ویا این حق را به ایران داده بودند . البته منبع این جمله ی بنده درخاطرم نمانده ودرست یا غلط این موضوع پای منبع مورد نظر ولی اگر منبع را پیدا کردم در انجمن قرار خواهم داد .

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

در یکی از این فیلمها که سازنده آن بی بی سی است از صدام و علت حمله او به ایران و کویت از دید ژنرالهای سابق عراق و غرب گفته از شخصیت قدرت طلب و بهانه جو برای شروع جنگی گفته که متاسفانه اشتباهات و بی تجربگی مسئولین ایرانی در سالهای ابتدای پیروزی انقلاب این بهانه را  به راحتی در دست صدام داد تا با حمله نظامی زیر ساختهای نظامی و اقتصادی دو کشور را به ویرانی کشد و و نزدیک به یک میلیون نفر را در این جنگ بی نتیجه به کشتن داد و در آخر هم به به همان جایی برگشت که هشت سال قبل بود بدون انکه دو طرف به یکی از اهدافشان برسند

با سلام

جناب لطافتی نکات بسیار جالبی را در خصوص جنگ هشت ساله بیان فرموده اید . بنده نظرم این است که ایران ( مسئولین ، سیاستمداران ) هم در شروع جنگ و هم در خاتمه دادن به جنگ ( پذیرفتن شکست و قبول قطعنامۀ 598 ) مقصر و خودخواهانه تصمیم گرفتند . آغاز جنگ و بهانه دادن به شخص دیوانه ای چون صدام را میتوان به پای بی تجربگی و ناشی بودن مسئولین و شاید مهمتر از آن تضعیف شدید ارتش و قلع و قمع فرماندهان عالی رتبۀ ارتش دانست . نباید فکر و ذکر خود را به بحث دلایل آغاز جنگ معطوف کنیم . جنگی بنا به هر دلایلی آغاز شد و ارتش و مردم دلاور ایران علی رغم تفکر تمام جهان در برابر دشمن جانانه ایستادند .

باید بحث را به ضعف و ناکارآمدی مسئولین و سیاستمداران کشاند . وقتی مسئولین شعار جنگ جنگ تا پیروزی میدادند باید بعد از جنگ لااقل نشان و اثر کوچکی از پیروزی را ارائه میدادند . بعد از جنگ صحنه های حماسی زیادی از جانفشانی های ارتش و مردم شجاع ایران نشان داده میشود ولی عملا دانسته و ندانسته نتیجه و نتایج مشخصی از آن همه جانفشانی مشهود نیست . آنچه مشهود است اینکه عده ای مشخص به بهانۀ حضور در آن جنگ دارای پست و مقام و ثروت های باد آورده شده و اکثر شرکت کنندگان در جنگ فراموش شده اند و در نهایت  سختی و با مشکلات عدیده زندگی میکنند .

برای پذیرفتن قطعنامۀ 598 و تن به شکست دادن مسئولین می باید حداقل با برگزاری یک همه پرسی نظر مردم ایران را جویا می شدند . مردمی که یا خودشان در جنگ بودند و یا عزیزی را در جنگ داشتند . کدامیک از مسئولین در یک کیلومتری دشمن حضور داشته اند که به خود اجازه داده اند ظرف مدت یک هفته تن به ذلت بدهند و آتش بس را قبول کنند ؟ فرزند کدامیک از مسئولینی که پایان خفت بار جنگ را رقم زدند در جنگ زخم برداشته است ؟ من قبول دارم پاره ای از مسئولین به مناطق جنگی می آمده اند ولی آیا آمدن آنها با ماشین ضد گلوله و کولر دار و با یک گروهان محافظ و بادیگارد در منطقه حضور در جنگ است ؟

هشت سال جنگ بی ثمر ، ویرانی گسترده ، انهدام زیرساخت ها و . . . هزار مصیبت دیگر . رفسنجانی رئیس جمهور و منتخب مردم بوده است قبول ولی از نظر من حق نداشته است بدون رجوع به نظر و آرای مردمی که به او رأی داده و هشت سال مصیبت و سختی را تحمل کرده بودند قطعنامه را بپذیرد . میگویند در موضع قدرت به جنگ خاتمه داده ایم . این سخن در صورتی درست میبود که در اولین نامه ای که در خصوص قرار و مدارهای بعد از جنگ به صدام نوشته شده است مخاطب را با همان نامی که هشت سال رزمندگان و مردم ایران او را مخاطب قرار میدادند مورد خطاب قرار میگرفت . بعنوان مثال نامه را اینگونه آغاز میکرد : {( دشمن ایران و ایرانی صدام یزید کافر رئیس جمهور عراق )} نه اینکه یک دیوانۀ افسار گسیختۀ خونخوار را جناب آقا خطاب کنند .

آری مسئولین و سران چه در شعله ور کردن آتش جنگ و چه در خاتمه دادن بی نتیجۀ هشت سال خونریزی میان دو کشور مقصر هستند و این نکته ای است که باید به آن پرداخت و توضیح خواست . به بی بی سی و رسانه های خارجی کاری نداریم . تا زمانی که حقیقت شروع و خاتمۀ جنگ را مسئولین ایرانی بیان نکنند رسانه های بیگانه هرگونه مایل باشند فیلم و داستان می سازند و به خوردمان میدهند . ارادتمند : تلخک

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

سلام!دوستان بزرگوار آیا در انجمن عکس جنایتکاران و ژنرالهای ارتش بعث وجود دارد یا خیر؟ممنونم

 

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now