Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

کراوماگا" چیست؟+عکس

با سلام.
مستندی در باره این سبک از هنرهای رزمی را که در مراکز آموزش ارتش اسراییل آموزش داده میشود را دیدم. حقیقتا آنقدر جالب بود که حیفم آمد که شما دوستان عزیز که اکثرا تاکنون نام آنرا هم نشنیده اید  را با این ورزش آشنا نکنم. در سایتهای فارسی کمتر به این موضوع پرداخته شده ولی یکی دو منبع به آن اشاره کرده که برایتان در انجمن قرار دادم.جدا از موضوعات سیاسی امیدوارم  به دانستنیهای شما کمک کند .
هر شهروند اسراییلی چه زن و چه مرد باید دو سال در ارتش آن کشور خدمت کنند و همه آنها در این دو سال این سبک از ورزش را اجبارا فرا میگیرند و این بدین معنی است که تغریبا همه آنها با این ورزش آشنا هستند.
 

.....

 
اسرائيل به موازات  مشاركت در تجاوز به ساير كشورها، نفوذ سياسي، اقتصادي و فرهنگي گسترده‌‌‌اي را در چند دهه اخير در دول بزرگ دنيا براي خود رقم زده است كه براي همگان مشهود بوده، بعضاً در كشورهاي متخاصم با ريشه‌ها يا سرشاخه هاي اين نفوذ برخوردي جدي صورت مي‌پذيرد اما در اين ميان يك بخش از منظر عموم دولت‌ها و بخش‌هاي سياسي و امنيتي مغفول مانده است و آن ورزش است.

 رژيم اشغالگر اسرائيل، علاوه بر رشد در رشته‌هاي مختلف ورزشي در رقابت با كشورهاي اروپايي كه از سطح بالايي در ورزش جهان برخوردارند، در طول چند سال اخير متناسب با شرايط جنگي‌اش اقدام به طراحي ورزشي كرد كه فراگيري آن روز به روز در سطح جهان بيشتر مي‌شود و به واسطه ظاهر غيرنظامي‌اش، با مانعي براي توسعه در اكثر كشورهاي جهان روبه‌رو نبوده است و بدين شكل سررشته نفوذي نرم در اقصي نقاط جهان براي اين رژيم فراهم شده است.
 
کراوماگا (Krav Maga) سيستم مبارزاتي است كه اسرائيلي‌ها به عنوان پايه‌گذار و مروج آن، براي توسعه‌اش هزينه و انرژي فراواني را پرداخت كرده‌اند. کراوماگا عبارتي عبري، به مفهوم "مبارزه همراه با تماس" است و مشتمل بر يك سیستم دفاع شخصی و جنگ تن به تن مي‌باشد كه از وسعت قابل توجهي برخوردار است و گفته می‏شود بر پایه ۲۴ تاکتیک اصلی و ۴۰۰ تکنیک و تاکتیک فرعی شکل گرفته است.
18.jpg
دو تصویر از ایمی اسده ار پایه گذار کراوماگا از حال حاضر و سال‏های دور

اين سيستم توسط ایمی اسده ار (Imi Sde-Or) يك يهودی از اسلواكي ابداع و سپس توسط "لمی لشینفیلد" ابتداً برای نيروهاي پليس و ارتش اسرائيل و در سطح پيشرفته براي نيروهاي امنيتي اين رژيم از جمله بخشي از نيروهاي سازمان اطلاعاتی خارجی اسرائیل (Mossad seal) به كار گرفته شد. البته فراگيري اين رشته در حوزه امنيتي اسرائيل با ورود "مئیر داگان" به دفتر موساد در تل آويو و كسب عنوان دهمين رئيس موساد از سال ۲۰۰۲، افزايش يافت و به نظر مي رسد موساد در قالب اين رشته حتي بهره‌برداري‌هاي اطلاعاتي نيز انجام مي‌دهد.
19986_763.jpg
19985_321.jpg

در حركات تهاجمي سربازان اسرائيل كه بي‌شباهت به جنگ هاي تن به تن نيست، در مواجهه رو در رو با مردم معترض فلسطين، عموماً از تكنيك‌هاي كروا ماگا استفاده مي‌شود و بسياري از حركات سربازان اين رژيم كه با سلاح‌هاي سرد و گرم و به همين شكل با دست خالي صورت مي‌پذيرد جزو فنون اين رشته نظامي است.

در واقع كراوماگا چكيده‌اي از فنون مبارزه بدون سلاح همچون مبارزات سرپا و مبارزات گلاويزي و در خاك، تركيبي از كاربردي‌ترين فنون مبارزه با سلاح‌هاي سرد همچون كارد و تونفا و همچنين روش‌هاي بهبود كاربرد استفاده از سلاح گرم در زمان شليك و استفاده از آنها (قنداق، بدنه مياني و سرنيزه تفنگ)به عنوان سلاح سرد، مي‌باشد.

اما پس از دوره‌اي اسرائيل به اين نتيجه رسيد كه اشخاصي فراتر از ارتش اسرائيل مي‌توانند اين سيستم مبارزاتي را تحت عنوان يك ورزش فراگيرند و بدين لحاظ، آهسته آهسته ساختار اين رشته از حالت محرمانه خارج شد.

ورود کراوماگا به ایران
پیش از انقلاب و در پی سفر محرمانه ارتشبد فردوست به اسراییل٬ چندین خبره نظامی‏ اسرائیل به سرپرستی سرگرد «خورخه سانترس ارهاد» به ایران فرستاده شدند و این نیرو در اوایل ورود در یکی از اشیانه های تعمیراتی هواپیماهای هرکولس سی-۱۳۰ واقع در قسمت انتهایی فرودگاه مهرآباد که در تمام فرودگاه‏های جهان معروف به «هات اسپات» است و به هیچ عنوان ترددی در آن صورت نمی‏گیرد، آموزش و تمریناتشان را آغاز کردند و سپس دامنه این آموزش به چهار پایگاه چریکی ایران در فارس، سمنان، کردستان و بوشهر رسید.

این آموز‏ش‏ها در ایران انجام و تکمیل شد و ایران با معرفی نیروی ویژه و چریک خود و شرکت در رزمایش معروف «صبح اوریل» به رده دوم جهان صعود کرد. از آموزش‏دیدگان ارتشی می‏توان به گروهی که از قومیت عشایر قشقایی استان فارس بودند، گردان تفنگداران دریایی معروف به پلنگ‏های سیاه که در پایگاه یکم ویژه بوشهر مستقر بودند و نیروی مورد علاقه محمد رضا پهلوی بود و بعدها در انگلستان دوره تکمیلی را گذراندند و گروهی از محافظان و گارد ویژه خاندان پهلوی، اشاره کرد.

تغيير ماهيت از تهاجم به تدافع
ماهيت اين رشته به صورت زيرپوستي از يك شيوه تهاجمي با برنامه‌ريزي ايان يانيلوف (Eyal Yanilov) به يك دفاع‌شخصي پيشرفته تغيير پيدا كرد و همين مسئله باعث شد، كراوماگا به چهار شاخه مختلف تقسيم و ساختاري حرفه اي‌تر به واسطه فني به خود گيرد؛ شاخه‌اي از آن نظامي بوده و همان رويه گذشته را با قدري تغيير ارائه مي دهد، بخشي ديگر براي مامورين قضايي و نيروهاي پليس اسرائيل طراحي شد، شيوه‌اي ديگر كه مشخصات آن به هيچ عنوان ذكر نشده براي ماموران بخش‌هاي امنيتي اسرائيل ازجمله ماموران موساد است و در آخر روشي كه تحت عنوان دفاع‌شخصي شناخته مي‌شود و بيشتر جنبه ورزشي دارد، نيز شكل گرفت كه جزئيات بيشتري از آن قابل دسترسي است.
19.jpg

كراوماگا پس از تغيير ماهيت ابتداً در اسرائيل آموزش داده شد و سپس در كشورهاي مختلف توسعه يافت و به مرور زمان تكميل شد كه رويه بهبود فني اين شيوه همچنان نيز ادامه دارد و متوليان فني آن در تلاش هستند، اين رشته را به عنوان پيشرفته‌ترين دفاع شخصي جهان معرفي كنند، چرا كه اصولاً ماهيت تهاجمي اين رشته مقبوليت چنداني ميان عموم مردم نداشته و تنها براي نيروهاي نظامي و امنيتي كاربرد پيدا مي‌كند.

دلايل جذب دويست‌هزار ورزشكار در چهل كشور
پس از آنكه روند توسعه اين رشته در جهان آغاز شد، در حال حاضر رويه آموزشي اين رشته مقبوليت قابل توجهي پيدا كرده و در كشورهاي متعددي به سرعت رشد پيدا كرد كه اين مسئله در قالب فدراسيون بين‌المللي كراوماگا پيگيري شد. يكي از اصلي‌ترين مسائلي كه باعث شده، اين شيوه آموزشي به اين شدت رشد پيدا كند، بهره‌گيري از تكنيك‌هاي اسير رشته هاي رزمي در تدوين آن است كه در واقع باعث شده بسياري از طرفداران آن رشته‌ها جذب كراوماگا شوند.

به نظر مي‌رسد بخش اعظمي از فنون اين رشته برداشت‌هايي از وينگ‌چان كونگ‌فو يكي از سبك‌هاي ويژه دفاع‌شخصي كه سبك رزمي پايه بروس‌لي بوده، جوجيتسوهنر رزمي كه علاوه بر ضربات متعدد دست و پا، فنون خلاف و قفل مفاصل و همچنين فنون در خاك دارد، كالي اسكريما به عنوان مجموعه‌اي از فنون استفاده از چاقو و چوب و سبك‌هاي موازي اخذ شده است و همين مسئله باعث شده در سايت هاي اين رشته و رشته هاي مشابه رزمي، شاهد تبليغ كراوماگا باشيم.
19989_799.jpg
استفاده از فنون اين رشته‌ها كه برخلاف كاراته و تكواندو، حالت‌هاي معمول زندگي را تداعي مي كند و شخص را براي درگيري‌هاي واقعي آماده مي‌سازد، از دلايل ديگري است كه باعث شده رشد اين رشته سرعت بگيرد و علي‌رغم آنكه اين رشته هنوز شناخته نشده است، بنابر آمار ارئه شده توسط هفته‌نامه تلگراف بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر به اين رشته بپردازند.

بنابر اطلاعات مندرج در سايت رسمي فدراسيون بين المللي اين رشته با نام IKMF یا International Krav Maga federation، در حال حاضر علاوه بر اسرائيل كه حتي در دبيرستان‌ها نيز اين رشته مورد تدريس قرار مي‌گيرد، در۴۰ كشور مشتمل بر ۷ كشور آسيايي، ۲۶ كشور اروپايي، ۲ كشور در اقيانوسيه، ۵ كشور در قاره آمريكا به صورت رسمي فعاليت مي‌شود و از تشكيلات منسجمي برخوردار است كه روز به روز نيز در حال توسعه يافتن است.

در كنار اين مسئله مي‌توان به استفاده گسترده FBA ،SWAT ،NYPD ،LAPD و همچنين پليس‌ و ارتش‌هاي بسياري از كشورهاي جهان از اين شيوه به عنوان يكي ديگر از عوامل توسعه اين رشته در كشورهاي مختلف، علي الخصوص كشورهاي پيشرفته اشاره كرد.
 
19992_802.jpg
نفوذ خاموش در كشورهاي اسلامي
با وجود به توجه بالايي كه به تمامي مسائل مرتبط با اسرائيل مي‌شود، ورزش چندان در درجه اهميت كشورهاي عربي و اسلامي كه تقابل آشكاري با اسرائيل دارند، قرار نگرفته و علي‌رغم پرهيز ايشان از توسعه اين رشته در كشورشان، نفوذ خاموش كراوماگا در كشورهاي اسلامي مشهود است كه سايت‌هاي خبري و منابع رسمي اسرائيل از پرداختن به اين مسئله براي كاهش حساسيت نسبت به اين رشته و عدم جلوگيري كشورهاي اسلامي از توسعه اين رشته در مرزهايشان، پرهيز مي كنند اما در صورتي كه به تصاوير شركت كنندگان در كمپ‌هاي آموزشي اين رشته دقت شود، برخي چهره‌هاي عرب قابل شناسايي هستند.

البته در ايران ممنوعيت فعاليت اين رشته وجود دارد ولي با اين وجود، اين مسئله تا حدي پيش رفته است كه حتي شايعه فعاليت برخي اشخاص داخل ايران در اين رشته در فضاي ورزش شنيده شد كه البته اين خبر هرگز تاييد نشده است.

حتي در يكي از مجلات ورزشي تكنيك‌هاي آموزشي اين رشته به صورت مصور آمده بود كه به نظر مي‌رسيد، اين مسئله سهواً به وقوع پيوسته بود. به هر حال اين حقيقت كه اسرائيلي‌ها در مواجهه با سدهاي موجود براي ورود به كشورهاي متخاصم و ايفاي نقش، از ابزار ورزش استفاده كرده، غيرقابل انكار است و مسلماناني كه با اسرائيل به دشمني مي‌پردازند، بعضاً بدون توجه به ماهيت اين رشته، جذب آن شده‌اند.

 
19987_695.jpg

لابي براي گذر از دروازه المپيك
اگرچه هنوز ماهيت ورزشي اين رشته به آن صورت تدوين نشده اما از هم اكنون برخي اهالي اين رشته در يادداشت‌هاي شخصي خود، بر لزوم شكل دادن مسابقات بزرگ و توسعه آن در قالب ورزشي تاكيد كرده اند و حتي از تلاش براي المپيكي كردن اين رشته سخن ميان آورده اند و بر لزوم پيگيري اين موضوع تاكيد كرده اند.

مسئله‌اي كه با توجه به لابي‌هاي قدرتمند صهيونيستي، وقوعش بعيد به نظر نمي‌رسد و در صورتي كه تعداد كشورهاي فعال در اين رشته سه رقمي شوند و همچنين حالت ورزشي اين رشته قالب كامل تري گيرد، بعيد به نظر مي‌رسد قدرت‌هاي سايه اسرائيل زمان چنداني براي ورود اين رشته به المپيك داشته باشد و قطعاً با تكيه بر قدرت سياسي و همچنين نفوذ سرمايه‌داران يهودي، اين خواسته به سرعت توسط كميته بين‌المللي المپيك تصويب شده و يك رشته اسرائيلي نيز در سبد المپيك قرار خواهد گرفت.
19994_488.jpg

نبايد فراموش كرد از دوازده اسپانسر اصلي كميته بين‌المللي المپيك، چندين اسپانسر بزرگ با مالكيت صهيونيست ها حضور دارند كه مي توانند اين فشار را به IOC وارد كنند، كما اينكه فشار كوكاكولا باعث شد، در شرايطي كه قرار بود المپيك ۱۹۹۶ به مناسبت صدسالگي بازيهاي المپيك نوين در آتن برگزار شود، با فشار اين شركت نوشابه‌سازي در آتلانتا كه مقر اصلي آن در آتلانتا است، در اين شهر آمريكا برگزار شد و يوناني‌ها چهار سال بعد ميزبان اين بازيها باشند.

جاسوسي در لباس ورزش
تغيير محتواي آموزشي اين سيستم كه تقريباً حالتي محرمانه داشته است و آموزش آن به عوام ممنوع بود، شك و ترديدهاي فراواني را به همراه داشته است. اين شك و ترديدها زماني شدت مي‌گيرد كه توجه به شاخه آموزشي مربوط به نيروهاي امنيتي و ماموران سازمان اطلاعات رژيم اسرائيل كه محتواي فني‌اش محرمانه است، بيشتر شود.
20.jpg

در واقع تمامي جاسوسان اسرائيل در دوره‌هاي پيشرفته كراوماگا شركت كرده و گواهينامه‌هاي آن را همچون ساير دوره‌هاي آموزشي دريافت مي‌كنند تا در مواجهات غيرمنتظره براي گريز و مقابله با يك يا چند نفر مسلح به سلاح‌هاي گرم، نيمه‌گرم و سرد، از توانمندي لازم برخوردار باشند كه تصاوير ايشان در اين سمينارها با چهره‌هاي مخدوش براي جلوگيري ازشناسايي در سايت‌هاي اين رشته قابل مشاهده است.

تمامي اين مسائل دست به دست هم داده تا ورزشكاران اين رشته به چشم جاسوسان اسرائيل ديده شوند و حتي نهادهاي امنيتي كشورهاي اروپايي كه بيشترين محل توسعه اين رشته هستند نيز بيش از ساير اقشار، ورزشكاران اين رشته كه رفت و آمدهايي به تل آويو داشته‌اند، زير ذره‌بين قرار دهند.
19988_583.jpg
به هر شكل طبيعي به نظر مي‌رسد كه موساد نيز از اين امكان براي توسعه شبكه جاسوسي‌اش بهره ببرد و به راحتي در ۴۰ كشور جهان كه اين رشته رسميت دارد، شبكه اي گسترده از عوامل جاسوسي را در قالب تيم‌هاي ورزشي سازماندهي كند.

همين مسئله لزوم برخورد با فعالان در اين رشته را پررنگ‌تر مي‌سازد و بر جلوگيري از توسعه اين كشور حداقل در كشورهاي اسلامي تاكيد دارد تا شبكه جاسوسي اسرائيل نيز روز به روز در قالبي مشروع توسعه نيابد و روزی فرا نرسد که برای مقابله با این رشته با سیلی از جوانان مواجه شد که اسیر ظاهر جذاب این رشته رفته و باورهایی که همراه آن به خورد ورزشکار داده می‏شود را معتقدانه مورد دفاع قرار می‏دهند که مهم‏ترین آنها، این عبارت است: اسرائیل و اسرائیلی دشمن ایران و اسلام نیست!
21.jpg
 
 

منبع : www.nedayeenghelab

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
گروه ورزشی مشرق- احتمالا تا کنون نامی از ورزشی به نام کراوماگا نشنیده باشید. گونه ای از ورزش رزمی که قدمتش به کمتر از یک قرن می رسد؛ اما این روزها در برخی کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی به شدت تبلیغ می شود.
 
چرا صهیونیست ها می خواهند کراوماگا را بین المللی کنند؟

کراوماگا که ریشه ای یهودی- صهیونیستی دارد، اخیرا به خارج از مرزهای این رژیم آمده و در حال ترویج است. اینکه چرا نزدیک به یک قرن این رشته در سکوت و محدود به مرزهای این رژیم بود و اکنون به یک باره در حال ترویجش هستند، خود از پرسش هایی است که اذهان کارشناسان را به خود معطوف کرده است.

از مجارستان تا اراضی اشغالی
این ورزش توسط یک یهودی لهستانی پایه گذاری شد. ایمی لیشتنفلد که در رشته های بوکس و کشتی فعالیتی جدی داشت، کراوماگا را پایه گذاری کرد تا یهودیان بتوانند در نزاع های خیابانی از آن بهره ببرند؛ اما با مهاجرت وی در دهه چهل به اراضی اشغالی، این ورزش به شکلی جدی تر و چهارچوب دارتر ادامه یافت. از اواسط دهه شصت بود که لیشتنفلد کراوماگا را به شکل رسمی در مدرسه هنرهای رزمی اش آموزش داد و به شکلی رسمی آن را علنی کرد. کراوماگا با هدف آموزش به نیروهای نظامی، پلیس و یهودیان ساکن در راضی اشغالی رشد و گسترش یافت، به ورزش مسلط در این سرزمین تبدیل شده است.
 
چرا صهیونیست ها می خواهند کراوماگا را بین المللی کنند؟
"آرام باش و از کراوماگا استفاده کن" شعار این رشته و در حقیقت پیامش به صهیونست ها در مراحل مختلف آموزش است.

کراوماگا که ترکیب یافته از دو کلمه عبری "کراو" و "ماگا" است، به "مبارزه ارتباطی" ترجمه می شود. البته، نامگذاری آن نیز درست است چرا که مبنای آن بر درگیری و نزاع خیابانی و تن به تن بوده و به فرد توانایی می دهد تا در کمترین زمان، بیشترین ناتوانی را در فرد مقابل ایجاد کند. در حقیقت، کراوماگا ترکیبی از بوکس، موی تای، ساواته، وینگ چوان (سبکی در ووشو)، جودو، جوجیتسو، کشتی و تمرینات واقعی درگیری های شهری است. این رشته در حقیقت، تاکید ویژه ای دارد که یک رشته رزمی براساس واقعیت های زندگی اسنت و دارای کاربردهای عملی. نمودی از این باور نیز در این تجلی پیدا می کند که در کراوماگا حملات به سمت چشم، سیستم دفاعی و حرکتی بدن و ... است تا شخص مقابل به سرعت زمین گیر شود. در این بین نیز هیچ اغماض و دلسوزی وجود ندارد چرا که هدف بر از بین برد توان کامل طرف مقابل است. این را نیز در نظر داشته باشید که تلاش ویژه ای نیز شده تا این رشته میان بانوان صهیونیست هم گسترش یابد که جهت مقابله با شرایط جنگی برای گروه های مقاومت و شرایطی مشابه است.

ابهام در سودای جهانی شدن!
وضعیت خاص کراوماگا موجب شد تا به ورزش اول رده های مختلف گروه های نظامی در رژیم صهیونیستی تبدیل شود. اکنون نه تنها در ارتش که در موساد و شین بت که مهمترین دستگاه های اطلاعاتی این رژیم هستند، آموزش این رشته از مقدمات فعالیت به شمار می رود و الزامی است. البته باید در نظر داشت که بسیاری از یهودیان ساکن در اراضی اشغالی نیز آموزش های جدی در این زمینه داشته اند.
 
چرا صهیونیست ها می خواهند کراوماگا را بین المللی کنند؟

 اما فعالیت در این زمینه، تا سال ها مخفی و مختص به مرزهای این رژیم بود تا این که شاهد گسترش آن در سال های اخیر در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مانند انگلیس بوده ایم. با توجه به رازآلود بودن فعالیت ها در این رژیم، این پرسش در اذهان کارشناسان ایجاد شده که چه دلیلی موجب شده تت صهیونیست ها در تلاش برای بین المللی کرده این رشته باشند؟

این رشته که به ادعای موسس و مروجین امروزینش، ابزاری برای یهودیان جهت مبارزات خیابانی است، تا سال ها به شکلی محفلی و مخفیانه در اراضی اشغالی میان نظامیان و مردم ترویج شده؛ اما اکنون در حال گسترش در برخی کشورها است. این موضوع موجب پرسش های فراوانی شده که البته برخی نیز بی پاسخ است چرا که اطلاعات درباره آن چندان زیاد و در دسترس نیست. اینکه چه دلیلی موجب می شود تا کراوماگا که در مقابله با طرف مقابل بسیار خشن وبی رحم است (در نظر داشته باشید که عموم ضربات به نقاط حساس بدن بوده و کاملا مخرب است)، قصد جهانی شدن داشته باشد، ابهامی است که نیاز به رصد جدی و دقیق در آینده را دارد.
7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با تشکر از جناب لطافتی عزیز 

 

بنده مدتی این ورزش رو بصورت شخصی تمرین میکردم، فوق العاده کاربری است

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

سلام

جناب کلافه 

به چه صورت میشه این ورزش رو به صورت شخصی تمرین کرد؟

امکانش هست بیشتر توضیح بدید؟

 

 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

اینجانب کتابی تخت عنوان "دفاع شخصی" را تا حدود ی مطالعه نموده ام . با خوانده مطالب بالا برایم سوال پیش آمده که چطور این کتاب اجازه چاب داشته است؟؟؟؟؟؟؟؟؟و یا چطور این ورزش در ایران آموزش داده میشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
در 8 ساعت قبل، maysam k گفته است :

سلام

جناب کلافه 

به چه صورت میشه این ورزش رو به صورت شخصی تمرین کرد؟

امکانش هست بیشتر توضیح بدید؟

 

 

اول از همه یک نفر رو پیدا میکنید که کتک خورش خوب باشه : NINJA :

فیلمهای آوزشی این ورزش هم توی یوتیوب دانلود میکنید و شوع میکنید به تمرین 

 

البته اول از همه باید خیلی خیلی آهسته شروع کنید و بعد به تدریج سرعت اون رو افزایش بدید. سرعت ئر این ورزش خیلی با اهمیت هست

 

فکر میکنم که شهید سرلشکر غلامرضا خلیلی دوره این ورزش رو قبل از انقلاب دیده بودن 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با درود فکر میکنم به احتمال زیاد  این دوره را شهید خلیلی  بزرگوار دیده بودند .به همراه دوره های ترور وضد ترور واز این قبیل . ولی هرچه که بوده وجود این دوره ها وآموزش این ورزش وبخصوص در بین نیروهای ارتش سبب ارتقاء قوای جسمانی نیروهای مخصوص وتکاوران شده .

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now