Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

بررسی تلخترین سوانح هوایی که به مرگ ورزشکاران ختم شده است

 

سوانح هوایی جزو رویدادهای تلخ محسوب می شوند، متأسفانه. این حوادث کشته شدن عده زیادی را به دنبال دارد. اما اگر این اتفاق برای هواپیماهای حامل ورزشکاران رُخ دهد، داستان غم انگیزتری را رقم می‌زند، چرا که آن‌ها طرفداران زیادی دارند و به نوعی هر کدام قهرمان زندگی فردی هستند. در ادامه به بررسی این گونه حوادث می‌پردازیم.


 

تیم فوتبال منچستر یونایتد، ۱۹۵۸ میلادی

بررسی تلخ‌ترین سوانح هوایی که به مرگ ورزشکاران ختم شدهر ساله در ماه فوریه، هواداران این باشگاه در اطراف ورزشگاه “اولد ترافورد” شهر منچستر جمع می‌شوند و بزرگ داشتی برای کشته شدگان سانحه هوایی مونیخ برگزار می‌کنند. این حادثه پس از سوخت گیری هواپیما در شهر مونیخ رُخ داد و طی آن ۲۳ نفر جان خود را از دست دادند. آن‌ها از بازی جام اروپا با تیم ستاره سرخ بلگراد باز می‌گشتند که این اتفاق برای‌شان رُخ داد. ۸ نفر از بازیکنان عضو تیم جوانان بودند.

تیم فوتبال دانشگاه مارشال، ۱۹۷۰

بررسی تلخ‌ترین سوانح هوایی که به مرگ ورزشکاران ختم شدپرواز شماره ۹۳۲ خطوط هوایی ساوترن، ۳۷ نفر از اعضای این تیم را با خود حمل می‌کرد، اما هیچ گاه به مقصد نرسید. ۹ مربی، ۲۵ بازیکن و ۴ خدمه پرواز، همگی کشته شدند و یکی از تلخ‌ترین حوادث ورزشی تاریخ آمریکا را رقم زدند. هواپیما هنگام بازگشت از مسابقه با تیم دانشگاه کارولینای شرقی، با درختان برخورد کرد و سپس به تپه‌ای نزدیک به فرودگاه “Tri-State” اصابت نمود. تمام ۷۵ سرنشین این پرواز جان‌شان را از دست دادند.

تیم راگبی باشگاه مسیحیان قدیمی اروگوئه، ۱۹۷۲

بررسی تلخ‌ترین سوانح هوایی که به مرگ ورزشکاران ختم شدوقتی که هواپیمای حامل تیم راگبی در کوه‌های آند سقوط کرد، یک چهارم مسافران آن درجا کشته شدند. طولی نکشید که برخی دیگر از سرنشینان جان‌شان را از دست دادند و ۸ نفر نیز به بهمن گرفتار شدند. ۱۴ بازیکنی که زنده مانده بودند، شروع به آدم خواری نموده و از اجساد هم تیمی‌های‌شان به عنوان غذا استفاده کردند. آن‌ها توانستند با این کار ۲ ماه در کوهستان دوام بیاورند. این ماجرا بعدها در قالب فیلمی به نام “زنده” به نمایش درآمد.

تیم ملی شمشیر بازی کوبا، ۱۹۷۶

بررسی تلخ‌ترین سوانح هوایی که به مرگ ورزشکاران ختم شدتیم ملی شمشیر بازی کوبا، افتخارات زیادی در بازی‌های پان امریکن سال ۱۹۷۶ که در شهر کاراکاس ونزوئلا برگزار شد، به دست آورده بود. بر اساس گزارش‌ها، ۲ بمب در هواپیمای حامل آن‌ها منفجر شد.

بررسی تلخ‌ترین سوانح هوایی که به مرگ ورزشکاران ختم شدتمامی ۷۳ سرنشین آن از جمله ۲۴ نفر از اعضای تیم ملی شمشیربازی کوبا، بعد از افتادن هواپیما در نزدیک ساحل باربادوس، جان‌شان را از دست دادند. اسناد محرمانه‌ای که بعدها از سوی آمریکا منتشر شد، نشان داد که مرد مظنون به ارتکاب این جنایت، عضو سازمان سیا بوده است.

تیم ملی فوتبال زامبیا، ۱۹۹۳

بررسی تلخ‌ترین سوانح هوایی که به مرگ ورزشکاران ختم شددر سال ۱۹۹۳ میلادی، تیم فوتبال زامبیا یکی از بهترین تیم‌های ملی قاره آفریقا به شمار می‌رفت. آن‌ها توانستند قهرمان جام ملت‌های آفریقا شوند و برای نخستین بار به جام جهانی راه یابند. متأسفانه تیم زامبیا نتوانست این رویداد بزرگ را تجربه کند. موتور هواپیمایی که آن‌ها را برای برگزاری بازی‌های انتخابی در سنگال حمل می‌کرد، دچار مشکل شد و در اقیانوس آتلانتیک سقوط کرد. هر ۳۰ سرنشین پرواز کشته شدند و به این ترتیب حادثه‌ای تلخ شکل گرفت.

سقوط هواپیمای تیم چاپه‌کوئنزه، ۲۰۱۶

بررسی تلخ‌ترین سوانح هوایی که به مرگ ورزشکاران ختم شدهواپیمایی که حامل ۸۱ نفر از جمله اعضای تیم چاپه‌کوئنزه برزیل به مدلین کلمبیا بود، سقوط کرد و ۷۶ نفر جان باختند. این تیم قرار بود در دور رفت فینال کوپا سودآمریکانا در شهر مدلین مقابل تیم آتلتیکو ناسیونال قرار بگیرد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که داستان به علت تأخیر پرواز از سائوپائولو به بولیوی، هواپیما موفق به سوخت گیری در شهر کوبیجا در بولیوی نشده زیرا فرودگاه این شهر در ساعات شب فعال نیست و به همین دلیل خلبان تصمیم گرفته بدون سوخت به پرواز خود به سمت کلمبیا ادامه دهد.

پیدا شدن جعبه سیاه هواپیما موید آن بود که مهندس پرواز بارها از به پایان رسیدن سوخت خبر داده اما برج مراقبت اعلام کرده که ترافیک هوایی شدیدی وجود دارد و یک هواپیمای دیگر نیز به علت مشکلات مکانیکی مسیر خود منحرف شده و به علت اینکه این هواپیما زودتر شرایط بحرانی خود را به اطلاع برج مراقبت رسانده است، به هواپیمای حامل بازیکنان تقدم دارد.

خلبان مستأصل و نا امید، در آخرین لحظات از به پایان رسیدن کامل سوخت پرده برداشته و چند دقیقه بعد از آن و با قطع شدن ارتباط، هواپیما چند حرکت مارپیچ در هوا داشته اشت و بعد از آن سقوط کرده است.

 

منبع: time

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام  خدمت همگی دوستان بخصوص جناب لطافتی بزرگوار جای دارد اشاره ای هم کنیم به سانحه ی توپولف 154 که در قزوین سانحه داد ودر جریان آن اگر درست به خاطر داشته باشم تعدادی از اعضای تیم جودو جان خود را از دست دادند . البته تمامی سرنشینان این هواپیما از ورزشکاران نبودند بلکه از مسافرین عادی بودند . ولی با این حال سانحه ی تلخی بود .

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

عرض نمایم که تعدادی از اعضای تیم که قرار بود از تهران به ارمنستان عزیمت نمایند ابتدا جزو کشته شدگان محسوب شدند ولی بعدا" مشخص شد که با اسم ان ها تعداد دیگری در هواپیما حاضر شده بودند! البته تعدادی ! بعد از این سقوط اسف بار بود که دیگر طومار توپولف154 ها به طور قطع به تدریج پیچیده شد. تا قبل از این سانحه نیز نارضایتی هایی از این هواپیما به لحاظ مشکلات و سقوط های قبلی وجود داشت و زمزمه هایی برای جستجو برای جایگزینی ان ها وجود داشت که به لحاظ ناکافی بودن دلایل و همچنین تحریم های تامین هواپیما ناتمام مانده بود . سقوط ناگهانی این هواپیما باوجود کادر پرواز مجرب و ان هم در ارتفاع 16000 پایی که هواپیما در ارتفاع و شرایط نرمال قرار دارد ، اشکال در موتورها حتی فرصت ارسال پیام اضطراری را به خلبان نداد و هواپیما به طور ناگهانی از ان ارتفاع به سمت زمین کله کرد! بعد از ان بود که توپولف 154 ها که در ان دوره بیشترین تعداد را در خطوط هوایی کشور داشتند عمدتا جای خود را به خانواده MD.80 ها دادند .

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

با درود وعرض ادب خدمت  Mojalli عزیز البته تصمیم به زمین گیری  وبازنشستگی تی یو -154 ها از مدت ها قبل گرفته شده بود البته قضیه بازنشستگی  این ناوگان شد مثل پیکان ایران خودرو !!!! ایران خودرو وعده ی سر خرمن میداد که خط تولید این خودرو در فلان تاریخ جمع خواهد شد !!! ولی بعداز کلی امروز وفردا کردن تازه فقط خط تولید سواری پیکان جمع شد و وانت آن همچنان ..... ناو گان تی یو -154 احتمالاً تعداد تلافات انسانی آن رند نشده بود ووقتی سانحه ی آخر که در قزوین اتفاق افتاد تازه به فکر بازنشست کردن این ناوگان افتادند!!!!! هنوز هم در مهرآباد ناوگان زمین گیر تی یو -154 قابل مشاهده هستند ولی بعد از صرف کلی هزینه وازدست رفتن عده ای از هموطنانمان .

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now