Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

ارتش در زمان دفاع مقدس وظیفه خود را بخوبی انجام داد

با سلام  و عرض ادب خدمت همگی دوستان  یک مقاله در خبر گزاری تسنیم !!! آمده بود راجب نقش ارتش که حاوی نکات با ارزش ومهمی هستند که تاحد امکان آنها را مشخص نموده ام که تقدیم دوستان میگردد و خواندن آنها خالی از لطف نیست . لازم به ذکر است که بنده تایپیک اختصاصی این پست را نمیدانستم کجا ارسال نمایم این شد که یک پست جدید ایجاد نمودم .

شناسه خبر: 1387637 سرویس: سیاسی
۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵
سخنرانی حجت الاسلام حسینیان رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از 5 عنوان کتاب دفاع مقدس

 

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به نقش ارتش در تاریخ انقلاب اسلامی گفت: وقتی که انقلاب به پیروزی رسید تعداد کثیری از گروه‌های غیرمذهبی در گوشه‌هایی از این کشور مقدس ادعای خودمختاری کردند؛ در خوزستان خلق عرب، در کردستان دموکرات‌ها و در گنبد و شمال ایران خلق ترکمن.

وی افزود:  ارتش جمهوری اسلامی که بار دیگر متولد شده بود با همه نو بودنش توانست در مقابل این ادعاها بایستد و ایران را یکپارچه نگه‌دارد. هیمنه ارتش جمهوری اسلامی خودش کارساز بود. من در عملیات پاکسازی سقز همراه لشگر حمزه سیدالشهدا بودم. ارتش وقتی که وارد شهر می‌شد گروه‌ها گرچه جسته و گریخته دفاع می‌کردند اما هیمنه و عظمت ارتش باعث فرار آن‌ها می‌شد.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با تأکید بر نقش ارتش در هشت سال دفاع مقدس و مقابله با همه کشورهای دنیا افزود: یک جنگ تمام عیار را با حمایت همه ابرقدرت‌ها علیه ایران به وجود آوردند. عملیاتی که در آن از نفربرهای برزیلی، تانک‌های تی 72 روسی و بسیاری از ضدهوایی‌های انگلیسی و هر کشوری که سلاحی را ساخته بود در اختیار ارتش عراق قرار داده بودند و این نشان می‌داد که همه دنیا از کشور متجاوز حمایت می‌کنند و ارتش توانست هشت سال با همه مظلومیت با همه تنهایی در مقابل جهان ایستادگی کند و نقش خودش را به خوبی در یکپارچگی ایران نشان داد.

حجت الاسلام حسینیان با بیان نقش امام خمینی(ره) در حفظ و بقای ارتش گفت: واقعا این امام بود که ارتش را به خوبی می‌شناخت و درک می‌کرد. من یادم می‌آید روز 24 بهمن 57 جلوی مدرسه علوی محل استقرار امام راه افتاده بودند، یک پرچم قرمز با نشان "داس و چکش" جلو حرکت می‌کردند. آمدند و گفتند که می‌خواهیم با امام ملاقات کنیم. گفتیم خوب چه کار دارید؟ گفتند ما آمدیم از امام بخواهیم که ارتش را منحل کنند.

وی ادامه داد: وقتی که این پیام به امام رسانده شد امام پیام دادند که من با شما ملاقات نخواهم کرد و آن‌‌ها را رد کردند. این امام بود که یک‌تنه ایستادگی کرد برای حفظ ارتش و این بر مبنای شناختی بود که امام از درون ارتش داشت. بارها خبرنگاران از امام سوال می‌کردند که به فرض اینکه شما شاه را از کشور بیرون کنید، با ارتش چه کار خواهید کرد؟ امام می‌فرمودند: بدنه ارتش جزء مردم است. این عبارتی بود که در فرمایشات امام بارها و بارها تکرار شده است.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، افزود: ایثارگری‌های نیروی دریایی و نیروی هوایی ارتش نیز باید زودتر نگاشته شود.

حجت‌الاسلام حسینیان درباره شناخت حضرت امام از ماهیت ارتش گفت: شناخت دیگری که امام از ارتش داشتند درباره مذهبی بودن بدنه ارتش بود. ایشان می فرمودند: ارتش از دو طبقه تشکیل شده است. یک طبقه افسران، درجه‌داران و سربازان هستند که قشر محروم بوده و اکثریت ارتش را تشکیل می‌دهند و طبقه دوم ژنرال‌ها هستند که شاه آنها را اسیرکرده و ما به این‌ها امیدی نداریم ولی به بدنه ارتش امیدوار هستیم.

وی با اشاره به اعتراف آخرین رئیس ستاد ارتش رژیم پهلوی به نفوذ مذهب در بین بدنه ارتش ادامه داد: قره‌باغی در خاطراتش نوشته است که یکی از مشکلات ما نفوذ مذهب در بین ارتشی‌ها بود. فرماندهان به ما گزارش می‌دادند که اکثر افسران و درجه‌داران و سربازان رسما اعلام می‌کنند که ما مقلد علما هستیم و باید به فرمان و فتوای آنها عمل کنیم و حتی رئیس شهربانی گزارش داده بود که افسران گارد شهربانی نامه نوشته‌ و امضا کرده‌ بودند که ما مقلد امام خمینی هستیم و نمی‌توانیم بر ضد فرمان ایشان به روی مردم اسلحه بکشیم؛ تکلیف ما را مشخص کنید. یا با استعفای ما موافقت کنید و یا ما تمرد کرده و عملی را برخلاف فرمان امام انجام بدهیم. همین روحیه‌مذهبی ارتش بود که امام به ارتش امید داشتند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به توطئه‌ منافقین به منظور ایجاد جدایی بین مردم و ارتش و مقابله امام با این توطئه گفت: در دی ماه 1357 گروه‌های چپی و سازمان مجاهدین تصمیم گرفتند یک نبرد مسلحانه را علیه نیروهای ارتش در خیابان‌های تهران به وجود بیاوردند. این خبر به امام رسید. امام در 23 دی ماه بیانیه‌ای را صادر کردند و از مردم خواستند که از ارتش دفاع کنند. ارتشی که به ظاهر آمده بود برای سرکوب مردم امام فتوا دادند مردم موظفند از ارتش دفاع کنند و اگر کسی خواست فتنه‌ای به پا کند و علیه ارتش دست به اقدام مسلحانه بزند مردم خود باید وارد عمل شده و از ارتش دفاع کنند.

حجت الاسلام جسینیان گفت: این بیانیه‌ در بین مردم پخش شد و مردم با شعار "ارتش برادر ماست" گل‌ها را بر لوله‌های تفنگ‌های ارتشی‌ها نهادند و بسیاری از درجه‌داران و افسران ارتش هم عکس امام را به سینه زدند و یک نهضت ملی اتحاد ارتش و مردم در خیابان‌های اکثر شهرهای ایران شکل گرفت. هایزر آمریکایی در خاطراتش می‌گوید که امام خمینی امروز از شیوه‌ای استفاده کرد که توانست ما را شکست بدهد و ارتش را جذب خود کند. اگر ما دیر بجنبیم ارتش به امام خمینی خواهد پیوست. آنها می‌خواستند که یک نیروی مذهبی وابسته به ملت که از دل ملت بیرون آمده بود را حافظ منافع آمریکا قرار بدهند چون ماهیت ارتش را نشناخته بودند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به ضرورت تدوین تاریخ دفاع مقدس به عنوان پیام رسانی برای نسل‌های آینده اظهار داشت: این استقلال و این ایثار و این شهادت‌ها احتیاج به پیام رسان دارد. چه حرف زیبایی گفتند که اگر زینب(س) نبود کربلا در همانجا مانده بود. اگر پیام رسانی زینب(س) نبود کربلا به عنوان یک حادثه‌ای که در سال 61 هجری قمری اتفاق افتاد نقل نمی‌شد.

وی افزود: بنابراین اینکه پیامبر می‌فرماید "مداد العلما افضل من دماء الشهدا" -جوهر قلم علما از خون شهدا بالاتر است - به خاطر این است که این قلم است که این شهادت و ایثارگری‌ها را به نسل‌های بعدی منتقل می‌کند و اگر کوتاهی کنیم به خون و آرمان شهدا خیانت کردیم. ایکاش این کار مقدسی را که نیروی زمینی شروع کرد -گرچه بار اصلی جنگ روی دوش نیروی زمینی بود- اما کم نبود ایثارگری‌های نیروی دریایی و نیروی هوایی، این ها باید زودتر نگاشته بشود.

حجت‌الاسلام حسینیان با تاکید بر لزوم استفاده از خاطرات شاهدان عینی جنگ برای تدوین تاریخ دفاع مقدس افزود: تا نسلی که در جنگ حضور داشته‌اند زنده هستند انگیزه برای نوشتن هست و اگر زمان بگذرد مشمول زمان می‌شود و خیلی چیزها از اذهان فراموش می‌شود. کسی که حضور داشته می‌تواند خیلی از چیزهایی را که اسناد هم نشان نمی‌دهند نقل کند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: چون اسناد روایت گنگی است از واقعیت‌ها که زبان‌ها و حاضران و شاهدان ماجرا باید آن زبان گنگ را تبدیل به زبان باز و زبان قابل فهم برای غائبین بکنند. این‌ها تا هستند باید قدرشان دانسته شود و خاطراتشان گرفته شود و آنچه که در عمل به اثبات رساندند بر زبان هم جاری بشود تا نسل‌های آینده بدانند این کشور با چه زحماتی و با چه کربلایی جنگیدن و عاشورایی مبارزه کردنی این کشور را حفظ کردند. پس بنابراین آنان که رفتند کاری حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینببی کنند و الا یزیدی‌اند.

منبع:https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/02/03/1387637/ارتش-در-زمان-دفاع-مقدس-وظیفه-خود-را-بخوبی-انجام-داد

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

خدا بخیر کند . معلوم نیست برای ارتش چه خوابی دیده اند که اینگونه از ارتش یاد میکنند . علی رغم گذشت سه دهه از جانفشانی و خلق حماسه های جاویدان توسط دلاور مردان ارتش _ ژاندارمری و شهربانی در هشت سال جنگ بیان چنین سخنانی که گه گاه از فردی شنیده میشود نمی تواند دردی را درمان کند . اما اعتراف به پاره ای موارد از سوی چنین افرادی بدک هم نیست . بعنوان مثال جملۀ زیر :

ارتش وقتی که وارد شهر می‌شد گروه‌ها گرچه جسته و گریخته دفاع می‌کردند اما هیمنه و عظمت ارتش باعث فرار آن‌ها می‌شد .

گرچه کمی عجیب است که رئیس مرکز اسناد انقلاب چنین اعترافی را بکند ولی حقیقت همین است . هیمنه و عظمت ارتش که حسینیان از آن یاد کرده در حالی بوده است که ارتش فاقد فرماندهان میهن پرست و شجاع بوده است . فرماندهانی که ، اعدام شدند ، حبس بودند ، بازنشسته و بازخرید شدند و یا برای نجات جانشان از ایران رفتند . یک داستان :

در  جنگ نادر شاه با هندیان نادرشاه پیرمردی را دید که بسیار دلاورانه شمشیر میزد . نادر خود را به پیرمرد رسانده و به او گفت تو در هنگام یورش افغان ها کجا بودی تا از میهن و ناموس خود اینگونه جانانه دفاع کنی ؟ پیرمرد گفت : من در زمان حملۀ افغانها بودم ولی نادرشاهی نبود .

این حقیقت است که اگر فرماندهان دلاور ارتش را در ابتدای انقلاب از بدنۀ ارتش حذف نکرده بودند تردید ندارم که هیچ جنگی حتی به اندازۀ 8 دقیقه ای هم اتفاق نمی افتاد چه رسد به جنگی 8 ساله . یادمان نرود که با عبور یک ناو نیروی دریایی ایران علی رغم هارت و پورت های صدام از اروند رود عراقیان جرأت نفس کشیدن در کنار اروند را نداشتند . بدون شک بر عرشۀ آن ناو جدای از حضور پرسنل شجاع نیروی دریایی یکی از فرماندهان میهن پرست حقارت عراقی ها را به تماشا ایستاده بود .

بدخواهانی که مدام پروژۀ حذف ارتش را دنبال میکردند از نظر من تا حد زیادی موفق شدند ارتش را نابود کنند . البته آنها میخواستند انحلال ارتش خیلی زود محقق شود ولی بنا به دلایلی خواستۀ بیشرمانۀ آنها چند دهه به تأخیر افتاد . با حذف فرماندهان مقتدر ارتش و گماردن افسران بی تجربه و جویای نام در سمت های فرماندهی بیل و کلنگ ویران کردن ساختار ارتش مقتدر را به دستشان دادند . و امروزه کوچک کردن ارتش و تقلیل یگانها به قطعات کوچک تر خود بیان کنندۀ همان قصد و هدف ناجوانمردانه است .

و در خصوص بیان خاطرات هم ایکاش ارگانی را تشکیل دهند و از آنهایی که در جنگ بودند میخواستند تا خاطرات خود را بگویند . البته تمام خاطرات را هم منتشر میکردند . تلخ شیرین ، زشت و زیبا را . آیا اینکار شدنی است ؟ گشتم نبود نگرد که نیست . ارادتمند : تلخک

 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام وعرض ادب خدمت استاد ارجمند جناب تلخک عزیز به نکات جالبی اشاره فرمودید که جای تأمل دارد برای خود بنده هم جای سوال است که چطور شده بعداز 3 دهه به قول معروف فیلشان یاد هندوستان کرده  آن هم از زبان این شخص که واقعاً تعجب بنده بیشتر شد .نمیدانم شما استاد عزیز برنامه چند روز قبل دوره همی را دیدید یا خیر؟ به هر حال پست هایی هم راجب آن برنامه در انجمن تشکیل شده که دیدن آن خالی از لطف نیست . در آن برنامه تیمسار بختیاری از عملکرد ارتش دفاع کردند وگفتند اگر ارتش نبود ایران هم تجزیه میشد . ایکاش چند نفر مثل تیمسار شهید فلاحی و بختیاری که به معنای واقعی کار بلد هستند روی کار بودند و فرماندهی ارتش را برعهده میگرفتند تا شاهد چنین وضع اسفباری برای ارتش نباشیم ولی افسوس .

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

اقدامات ارتش برای جلوگیری از تحریف و فراموشی دفاع ‌مقدس

گلفام

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش گفت: ارتش به رسالت خودش در جلوگیری از تخریب و فراموشی دفاع مقدس فعالیت‌های ویژه‌ای انجام می‌دهد.

به گزارش ایسنا، امیر سرتیپ ابراهیم گلفام در مراسم شکوه حماسه که در فرهنگسرای اندیشه تهران برگزار شد در سخنانی بیان کرد:  ارتش مقتدر جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس بیش از 48 هزار شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.  پرسنل و سربازان ارتش نیز در دوران دفاع مقدس توانستند حماسه‌های جاودانی را خلق کنند. امروز نیز 35 سالروز پیروزی از آزادسازی خرمشهر را با حضور پیشکسوتان و فرماندهان ارتش گرامی ‌می‌داریم .

وی خاطرنشان کرد: اینکه عملیاتی به فاصله کوتاهی از عملیات دیگر مانند فتح‌المبین طراحی و اجرا شود در دنیا کاری بی‌نظیر است. اما ما توانستیم این کار را انجام بدهیم که دستاوردهای بسیاری در دستیابی به اهداف به همراه داشت.

 گلفام تاکید کرد: سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر جلوگیری از تحریف و فراموشی دفاع مقدس فعالیت‌های بسیاری در عرصه کتاب و فیلم سازی انجام داده است و اسناد مرتب با آن زمان را گردآوری کرده است که یکی از این محصولات فیلم تصمیم منطقی نام دارد و فردا سوم خرداد در سینما آزادی تهران رونمایی خواهد شد.

 در ادامه این مراسم، صلاحی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران گفت: زمانی افرادی شعار انحلال ارتش را طرح می‌کردند و اکنون عده‌ای دانسته یا نادانسته در رابطه‌با مسئله موشکی ما صحبت‌هایی می‌کنند. قطعا آنها باید بدانند که قدرتمند بودن برای جنگ نکردن است چرا که داشتن موشک مولفه‌ای بازدارنده است.

وی خاطرنشان کرد:‌اکنون شاهدیم که رییس حاکمه آمریکا که شیطان بزرگ است با سران عربستان قراردادی به ارزش 500 میلیارد دلار را به امضاء رسانده است که در آن 110 میلیارد به تسلیحات اختصاص دارد . عربستان این پول را با فروش ارزان‌قمیت نفت در اختیار آمریکا قرار می‌دهد. در چنین شرایطی است که در داخل کشور زمزمه‌هایی مبنی بر پرهیز از ساخت موشک سر می‌دهند  البته ریس جمهورمان به نکته‌ای ویژه‌ای اشاره کردند که اگر کشورهای دیگر سلاح خریداری می‌کنند ما خودمان سلاح می‌سازیم.

صلاحی گفت:   قدرتی که اکنون داریم به واسطه بر کت خون شهدا است. بی‌شک اگر  سایر کشورها شهدای همچون فرماندهان ما در اختیار داشتند بسیار از آنها می‌گفتند اما متاسفانه ما به دلیل شهدای قهرمان زیادی داریم قدرشان را نمی‌دانیم.

 

منبع:http://www.isna.ir/news/96030201161/اقدامات-ارتش-برای-جلوگیری-از-تحریف-و-فراموشی-دفاع-مقدس

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

  جلوگیری از تحریف و فراموشی دفاع مقدس فعالیت‌های بسیاری در عرصه کتاب و فیلم سازی انجام داده است و اسناد مرتب با آن زمان را گردآوری کرده است که یکی از این محصولات فیلم تصمیم منطقی نام دارد و فردا سوم خرداد در سینما آزادی تهران رونمایی خواهد شد.

ای کاش از اول این اقدامات صورت میگرفت  ولی باز خدا را شکر که شاهد یک سری حرکات سازنده از سوی برخی مسولین و فرماندهان هستیم . دیگر خاموشی وحق خوری از عزیزان ارتشی کافیست . حال وقت بیان واقعیت ها از سوی قهرمانان واقعی وطن و نشر و گسترش خاطرات عزیزان وپیشکسوتان ارتشی است . به امید اینکه این  این حرکات ارزشمند گسترش و ادامه یابد

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0