Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

در هیچ عملیاتی از دفاع مقدس با استخاره تصمیم گیری نشده است

18 posts in this topic
سرلشکر رضایی:

در هیچ عملیاتی از دفاع مقدس با استخاره تصمیم گیری نشده است

محسن رضایی
شناسهٔ خبر: 3995449 - شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
در پی انتشار مطالبی خلاف واقع درباره عملیات فتح المبین محسن رضایی تاکید کرد: در هیچ عملیاتی در دفاع مقدس با استخاره تصمیم گیری نشده است؛ ولی همیشه از قرآن کمک گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی، به تازگی برخی روایت های خلاف واقع از تاریخ دفاع مقدس در فضای مجازی منتشر شده که بر استخاره فرماندگاهان جنگ و التزام آنان به نتیجه استخاره در عملیات فتح المبین تأکید دارد، حال آن که از نظر فرماندهان جنگ به ویژه فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس که همگی مقلدان امام (ره) بودند،  هر چند استخاره در حالت تحیر و ابهام، به قصد رجا مانعی نداشت، اما نمی توانست مبنای تصمیم گیری در عملیات ها باشد. لذا  برای جلوگیری از تحریف تاریخ و آثار نامطلوب  آن در جامعه لازم است  مطلب انتشار یافته در این خصوص،  براساس واقعیت های  زیر اصلاح شود:

۱- حضرت امام در جلسه  با محسن رضایی قبل از عملیات فتح المبین گفتند که  اول مشورت هایتان  را بکنید و بعد اگر در موردی ابهام داشتید، به قرآن  استخاره کنید.

۲- در عملیات فتح المبین، فرمانده سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی پس از بازگشت  از ملاقات با امام با فرماندهان ارتش وسپاه مشورت کرد و با فرمانده وقت ارتش، برادر علی صیادشیرازی مشترکا تصمیم به انجام عملیات گرفتند. لحظاتی پس از آن که دستور عملیات صادر و رمز آن اعلان شد، فرمانده سپاه پاسداران دوران دفاع مقدس  به قرآن مراجعه کرد که آیاتی از سوره فتح آمد.

۳-در هیچ عملیاتی در دفاع مقدس با استخاره تصمیم گیری نشده است؛ ولی همیشه از قرآن کمک گرفته شده است.


۴-فرماندهان سپاه، در هرعملیاتی برای رسیدن به تصمیم و انجام عملیات دهها جلسه می گذاشتند؛ به طوری که گاه  برادران ارتش به تعدد این جلسات اعتراض می کردند.

یک نکته را هم بنده در مورد جمله فوق بایست عرض کنم تاجایی که بنده حدس میزنم نیروهای ارتش بر طبق آموزش های خود اول شناسایی می کردند و بعد عملیات انجام می دادند برعکس سپاه که ابتدا عملیات می کردند بعد شناسایی!!!! حالا چه طور شده ایشان چنین حرفی زده واصلاً منظور ایشان از جمله فوق چیست ؟

 

منبع: http://www.mehrnews.com/news/3995449/در-هیچ-عملیاتی-از-دفاع-مقدس-با-استخاره-تصمیم-گیری-نشده-است

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ایشون حرف زیاد میزنن

 

بعید نیست چند روز دیگه یه مصاحبه جدید انجام بدن و حرفهای جدیدتر بزنن

کلا نسبت به موقعیت حرف میزنن ایشون

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

دقیقا چطوری از قرآن کمک گرفته شد؟؟؟؟؟؟

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

احتمالا با قرآن سخنگو منظورشون بوده

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام وعرض ادب خدمت همگی دوستان  ای کاش فقط این مورد بود  ایشان بار اول نیست که چنین مصاحبه هایی دارند همیشه از نظر ایشان سازمان موازی همیشه بهترین بوده ارتش نیز همیشه منفعل 2 به شک وبا شکست های فراوان بوده!!!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام ظاهراً این بیانیه ی سردار رضایی آن قدر  مهم بوده که متن بیانیه ایشان در برخی خبرگزاری ها منتشر شده . ودر واقع دراین خبرگزاریها کپی پیست شده .شاید این بیانیه آن قدر  اهمیت داشته که یک سری از سایتها و خبر گزاریها عیناً گفته های ایشان را کپی کرده اند . متن بیانیه سردار رضایی در لینک های زیر نیز منتشر شده است که بنده لینک این خبر گزاریها را تقدیم حضور دوستان نموده ام .

http://www.seratnews.ir/fa/news/365726/رضایی-مبنای-تصمیم‌گیری-در-عملیات‌ها-استخاره-نبود

http://www.khabaronline.ir/detail/672697/Politics/military

http://www.bultannews.com/fa/news/488159/در-هيچ-عملياتی-از-دفاع-مقدس-با-استخاره-تصميم-گيری-نشده-است

http://www.irna.ir/fa/News/82553513/

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

البته همیشه هم استخاره نبوده 

 

بعضی وقتها شیر و خط میکردن 

مثل کربلای 4

 

استاد تلخک فکر کنم بهتر بدونن 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

به نظر بنده استخاره هم جای توجیه نداشته تا چه رسد به شیر یا خط که دیگر جای خود را دارد . البته هیچ بعید نیست  برادران سنگ کاغذ قیچی هم  بازی می کردند !!!!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
رضایی در همایش راویان دفاع مقدس؛

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تحریف‌ها و توهین‌های گسترده علیه دفاع مقدس، بیانگر اهمیت این دفاع است.

هجمه‌ها بر ضد دفاع مقدس بیشتر از انقلاب اسلامی استبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش راویان دفاع مقدس که صبح دوشنبه بیست‌وهفتم آذرماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات برگزار شد، اظهار کرد: هجمه‌ها بر ضد دفاع مقدس بیشتر از انقلاب اسلامی 22 بهمن است. انحراف‌ها، تحریف‌ها و توهین‌هایی که به دفاع مقدس می‌شود بسیار گسترده است که نشان از اهمیت این دفاع دارد.

وی ادامه داد: امام راحل بعد از انقلاب، 10 سال رهبری کردند که 8 سال آن در جنگ بودیم، یعنی 80 درصد رهبری امام در دوران دفاع مقدس بوده است، اگر جنگ را سیاه نمایی و تحریف کنند یعنی 80 درصد رهبری امام خمینی را زیر سوال برده‌اند.

رضایی افزود: جهاد مقدس تنها در جنگ با متجاوزان نیست، بلکه این جهاد شروع می‌شود ولی با پایان دفاع مقدس تمام نمی‌شود، همانگونه که اسلام با رحلت پیامبر (ص) و عاشورا و کربلا با شهادت امام حسین (ع) به پایان نرسید، دفاع مقدس نیز با اتمام جنگ ایران و عراق به پایان نرسیده است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: راویان دفاع مقدس هر جمله‌ای که از این دفاع را به نسل‌های آینده می‌رسانند در واقع شهدا را خوشحال می‌کنند و احساس شهدا این خواهد بود که فلسفه مجاهدت و شهادت آنها در تاریخ استمرار می‌یابد.

رضایی با بیان اینکه راویان بازگوکننده یک جنگ ساده نیستند، گفت: شما راوی انقلاب و نهضت بزرگی هستید که در اثر تجاوز دشمن صورت گرفته است، انقلاب 22 بهمن علیه استبداد و دفاع مقدس انقلاب علیه اشغالگری بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح اینکه چرا جنگ برای انقلاب است، گفت: برخی می‌گویند سپاه و بسیج قاچاقی در جنگ بودند، همینطور هم بوده است، یعنی سپاه و بسیج در جاهایی که خالی بود سنگر می‌ساختند.

رضایی ادامه داد: سال اول جنگ در واقع جنگ بین دولت ایران و عراق بود و در جاهایی همچون خرمشهر جنگ مردمی بوده است. از سال دوم به بعد انقلاب بزرگی صورت گرفت و همه چیز جنگ از جمله مدیریت و تاکتیک‌ها تغییر کرد.

وی بیان کرد: تا قبل از این انقلاب، جمهوری اسلامی ایران هرچه حمله کرده شکست خورد و حتی یک تپه هم بدست نیاورده بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه یکی از بزرگترین توطئه‌ها علیه دفاع مقدس این است که می‌خواهند نقطه تحول را پاک و یا سیاه‌نمایی کنند، افزود: نقطه آغاز این تحول عملیات ثامن‌الائمه است که در آن ارتش و سپاه حضور دارند، اما با ارتش و سپاه قبلی فرق می‌کنند و تحولی عظیم بوجود آمده، حتی نوع جنگ و تاکتیک آن هم متفاوت شده است.

وی گفت: یک ژنرال آمریکایی گفته بود که ایران می‌خواهد سخت‌ترین گردو را با دندان بشکند. تا قبل از آن تحول بزرگ دشمنان می‌گفتند جنگ 20 سال طول می‌کشد، بعد از این تحولات گفتند چکار کنیم که منطقه به دست ایران فتح نشود.

رضایی با بیان اینکه دفاع مقدس انقلاب دوم است، گفت: انقلاب اول در زمینه سیاسی رخ داد و نقطه عطفی در تاریخ شد.

وی تصریح کرد: با رخ دادن انقلاب دوم یعنی دفاع مقدس که انقلاب در امنیت و اقتدار بود، امروز می‌بینیم که سربازان ما در کنار مدیترانه هستند و برد موشک‌هایمان از 2000 کیلومتر هم فراتر رفته است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن مطرح کردن این سوال که چرا آمریکا به ایران حمله نمی‌کند، گفت: بعد از جنگ آمریکا 2 بار و رژیم صهیونیستی 3 بار تصمیم داشتند به ایران حمله کنند، اما زمانی که سرمایه‌های دفاع مقدس و توانایی‌ها را دیدند، عقب نشستند.

رضایی بیان کرد: چه اتفاقی افتاد که احمد متوسلیان و حسن باقری گمنام و دیگر شهدای ما به فرماندهان بزرگ جنگ تبدیل شدند.

وی ادامه داد: دشمنان کاملا هدفمند انقلاب و دفاع مقدس را بمباران می‌کنند، چرا که نمی‌خواهند این مسیر ارزشی و وحدت یک جای دیگری تکرار شود، بنابراین جنگ روانی حساب‌شده‌ای علیه ما بکار برده‌اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره رمزهای تحول بزرگ در جنگ گفت: اولین رمز آن ایمان، روحیه شهادت طلبی، از خودگذشتگی و آمادگی برای ایثار است که امام راحل در جامعه ایجاد کردند. اوج درجه برای بچه‌های رزمنده شهادت بود.

رضایی افزود: رمز دوم خلاقیت، ابتکار و نوآوری است که فرماندهان در جنگ بکار بردند و بنایشان بر این بود که امروز و عملیات‌ها نباید تکرار دیروز باشد.

وی با بیان اینکه عراقی‌ها بعد از ایمان رزمندگان از فکر آنان زمین خوردند، گفت: رمز سوم این تحول بزرگ در جنگ برادری و کار تیمی بود. ما در جنگ یک مسئله‌ای به نام دعوای برادری داشتیم، یعنی اینگونه نبود که فرماندهان هرچه بگویند رزمندگان اجرا کنند، بلکه بر سر تاکتیک‌ها و چگونگی انجام آن با فرماندهان بحث کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: شنیدم که گفتند اختلاف شدیدی بین بنده و احمد متوسلیان بوده است، این صددرصد دروغ است. ما با یکدیگر بسیار صمیمی بودیم و این را می‌توانید از دیگران هم سوال کنید.

رضایی تأکید کرد: برادری، ایمان و فکرکردن در دفاع مقدس یک فرهنگ بود. هر عملیاتی برای رزمندگان همچون یک کلاس درس بود. فرماندهان بعد از انجام عملیات‌ها جلسه می‌گذاشتند و دلایل شکست و یا موفقیت را می‌گفتند، بنابراین جنگ تبدیل به دانشگاه هم شد.

وی ادامه داد: در بعد مهندسی و احداث پل‌ها در جنگ خلاقیت ایجاد شد و پل‌هایی ساختند که ماشین‌ها می‌توانستند از روی آن تردد کنند و اینها جزء دستاوردها بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دستاوردهای دفاع مقدس در زمینه پزشکی اشاره کرد و گفت: برای اولین بار استاندارد رسیدگی به مجروحان را بالا بردیم و چند گام جلو رفتیم. در خط مقدم عمل جراحی انجام می‌شد و این موضوع تاکنون در هیچ جنگی نبوده است.

رضایی اظهار کرد: بنای بسیاری از چیزهایی که امروز توسعه پیدا کرده، همچون موشک و پهپاد در دوران جنگ گذاشته شد؛ حتی کارخانجات تولید کفش و وسایل خانگی در دوران جنگ مهمات تولید می‌کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: راویان دفاع مقدس باید شیوه تأثیرگذاری را بیشتر کنند. بنده در این زمینه هم به مسئولان مربوطه گفتم که باید کتابچه‌ای از سوالاتی که از راویان پرسیده می‌شود تهیه کنند.

 

منبع:http://www.yjc.ir/fa/news/6364618/هجمه‌ها-علیه-دفاع-مقدس-بسیار-بیشتر-از-انقلاب-اسلامی-است

 

در پایان لازم می دانم بنده نیز نکاتی را اضافه نمایم . اول اینکه خود جناب رضایی در یکی از مناظره های انتخاباتی اشاره کرده بودند که حمله آمریکا به ایران قطعی بود و اگر برخی تدبیرهای فرمانده کل قوا نبود بعداز اشغال افغانستان و عراق نوبت به کشور ما می رسید . اما زمانی که سرمایه‌های دفاع مقدس و توانایی‌ها را دیدند، عقب نشستند.

ولی در جمله بالا گفته خود را که دریکی از برنامه های انتخاباتی سالها قبل مطرح کرده بودند را نقض می کنند .

در جاهایی که خالی بود سنگر می‌ساختند.

در جمله بالا احتمال صد درصد منظورشان عدم حضور ارتش بوده !!!

در جاهایی همچون خرمشهر جنگ مردمی بوده است. از سال دوم به بعد انقلاب بزرگی صورت گرفت و همه چیز جنگ از جمله مدیریت و تاکتیک‌ها تغییر کرد.

در جمله بالا نیز منظورشان فقط حضور سپاه وبسیج بوده و از نظر ایشان حماسه های پرسنل پادگان دژ تکاوران دریایی هوانیروز نهاجا و به طور کل ارتش و ژاندارمری اصلاً به وقوع نپیوسته !!!

احمد متوسلیان و حسن باقری گمنام و دیگر شهدای ما به فرماندهان بزرگ جنگ تبدیل شدند.

طبق گفته ایشان این فقط سپاه بود که فرماندهان آموزش دیده ای داشت نه ارتش . اگر غیر از این بود یک مثال هم از فرماندهان ارتش میزد واز آنها هم یادی می کرد .

دعوای برادری داشتیم، یعنی اینگونه نبود که فرماندهان هرچه بگویند رزمندگان اجرا کنند، بلکه بر سر تاکتیک‌ها و چگونگی انجام آن با فرماندهان بحث کردند.

راجب جمله نقل قول شده بالا نیز قضاوت را برعهده اساتید و دوستان می سپارم وامید اینکه اساتید نظر خود را در رابطه با جمله بالا مطرح نمایند .

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
سرلشکر رضایی:
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه دفاع مقدس انقلابی علیه اشغالگری بود، گفت: هر جمله‌ای که راویان دفاع مقدس از شهدا به نسل بعدی انتقال می‌دهند، عین مجاهدت و سبب شادی روح شهداست.
 
 
 

دفاع مقدس انقلابی علیه اشغالگری بود/ روایت راویان دفاع مقدس عین مجاهدت استبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس،‌ سردار سرلشکر پاسدار «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در هشتمین همایش روایت‌گری دفاع مقدس که در دانشگاه آزاد اسلامی در حال برگزاری است، اظهار داشت: دفاع مقدس خود یک نهضت است، و همانطوری که اسلام با رحلت پیامبر (ص) به پایان نرسید و کربلا نیز با شهادت امام حسین (ع) تمام نشد، دفاع مقدس نیز با پایان جنگ به پایان نرسیده است؛ چرا که ما با این جنگ یک نهضت راه اندازی کردیم که پیام رسانانش راویان هستند.

سرلشکر رضایی راویان را مورد خطاب قرار داد و گفت:‌ کار شما راویان دفاع مقدس ارزشمند و ذی‌قیمت است. هر جمله‌ای که شما از شهدا به نسل بعدی انتقال می‌دهید عین مجاهدت و کاری زینبی و سبب شادی روح شهدا است؛ چراکه شما فلسفه مجاهدت و شهادت آنها را به نسل آینده منتقل می‌کنید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: انقلاب 57، انقلاب علیه استبداد و دیکتاتوری بود و دفاع مقدس نیز انقلابی علیه اشغالگری بود، زیرا ملت ایران فراتر از ارتش و سپاه در جنگ انقلاب کرد و شما راویان پیام‌آور این انقلاب بزرگ هستید.

سرلشکر رضایی مهم‌ترین رکن دفاع مقدس را در حوزه فرماندهی برادری و دوستی عنوان کرد و افزود: در میان فرماندهان دوران دفاع مقدس بیش از هر چیز حس برادری و مودت برقرار بود و در این میان نیز هر کسی نظر خود را جهت رسیدن به یک تصمیم مشترک عنوان می‌کرد و گاهی اوقات دعواهای برادرانه نیز داشتیم؛ اما مسئله‌ای که اهمیت داشت این بود که میدان عمل و ارائه نظرات آزادانه وجود داشت و همین جریان سبب بوجود آمدن فرماندهان بزرگی چون باکری‌ها، باقری‌ها و کاظمی‌ها شده بود.

وی افزود: متاسفانه امروز برخی نویسندگان با سیاه‌نمایی حقایق را دچار تحریف می‌کنند و حتی مدیریت امام در جنگ را زیر سوال می‌برند.

 

منبع:http://www.defapress.ir/fa/news/270832/دفاع-مقدس-انقلابی-علیه-اشغالگری-بود-روایتگری-دفاع-مقدس-عین-مجاهدت-است

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

اینکه چه فرد یا افرادی گفته اند که در جنگ با استخاره تصمیم گیری میشده است را نمیدانم . فقط میدانم تصمیم گیرنده های زمان جنگ تقریبا هیچکدامشان در خد و اندازه ای نبوده اند که برای قوای مسلح ایران تصمیم گیری یا راهکار ارائه نمایند . چند جوان جویای نام ، بی تجربه و تازه به دوران رسیده با سوءاستفاده از القابی چون انقلابی و مؤمن و حاجی و سید و . . . . خونهای زیادی را هدر دادند . جوانانی که دارای کمترین سوابق در زمینۀ نظامی بودند . جوانانی که آنقدر جسارت و قدرت نداشتند تا در برابر وسوسه های شیطان ایستادگی کنند و سیاستمداران بی سیاستی که آنان را به مناصب فرماندهی می گماردند بگویند این چه ظلم بزرگی است که در حق ایران میکنید ؟ وقتی در ارتش نظامیانی هستند که به اندازۀ سن خیلی از ما جوانان سابقۀ نظامی گری دارند چرا ما سررشتۀ امور جنگ را در دست بگیریم . عدم اعتماد به ارتشیان میهن پرست و با غیرت سبب شد تا امورات یکی از بزرگترین جنگهای تاریخ را به دست جوانانی بدهند که حتی الفبای جنگ را هم نمی دانستند .

همین آقای رضایی را مثال بزنم . در نامه ای که بعد از فوت آقای خمینی منتشر شد همین سردار همین فرماندۀ سازمان موازی ارتش بعد از اینکه شکست های فاحش و خفت بار نصیب ایران شده بود نامه را برای رهبر انقلاب نوشته که اگر ما چنین و چنان تجهیزات و نیرویی را داشته باشیم شاید بتوانیم فقط در برابر عراق ایستادگی و از خاک کشور دفاع کنیم . حال در طول آن هشت یا هفت سال جنگ چرا به چنین نتیجه ای نرسیده بودند را خدا میداند . نامه ای کشکی نوشته شده تا بعد از خیره سری هایی که در سال 1361 و 1362 موجب تداوم جنگ شد را ماست مالی کنند . هیچ فردی هم بعد از انتشار آن نامه نپرسید چرا در طول جنگ چنین آمارهایی را ارائه ندادید .

حال همان افراد به بالاترین مناصب هم رسیده اند . یک روز لباس نظامی میپوشند روز دیگر برای جلب آرای مردم لباس اقوام و طوائف را بر تن میکنند . و جالب تر از همه اینکه نمیخواهند بفهمند که اگر کشور حتی یک رجل برای رئیس جمهور شدن هم نداشته باشد باز مردم به کسانی که باید سالها قبل پاسخگوی عملکرد خود در جنگ باشند ذره ای اعتماد ندارند . حالا داستان و افسانه بگویند . ارادتمند : تلخک

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت همگی دوستان به خصوص استاد نازنین جناب تلخک بزرگوار که همواره با نظرات شیوای خویش یاری می دهند . اتفاقاً منتظر شنیدن نظرات اساتیدی چون شما استاد نازنین بودیم . واقعیت امر خود بنده به اظهارات این شخص نمی دانستم بخندم ویا گریه کنم . مضحکترین ادعای این شخص در این جمله نقل قول شده می باشد . به هرحال نزدیک شب یلداست . وامیدوارم گل لبخند برلب دوستان بشکفد بابت این جمله نقل قول شده در حوزه فرماندهی برادری و دوستی عنوان کرد و افزود: در میان فرماندهان دوران دفاع مقدس بیش از هر چیز حس برادری و مودت برقرار بود و در این میان نیز هر کسی نظر خود را جهت رسیدن به یک تصمیم مشترک عنوان می‌کرد و گاهی اوقات دعواهای برادرانه

من یکی که بابت این لطیفه خندم گرفت امیدوارم با توجه به نزدیک بودن به شب یلدا دوستان نیز از خنده بی نصیب نمانند . ارادت

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

یه ضرب المثل انگلیسی میگه :

بزرگ ترین اصرار ، انکاره

وقتی اینقدر منتشر میشه لابد پشتش خبرایی هست و میخوان چیزی رو مخفی بکنن

وقتی میان بعد از شکست بین رزمنده ها میگن ایا میدونید چرا ما شکست خوردیم ؟؟؟ و خودش در پاسخ میگه چون معنویت ما کم شده 

یعنی تمام تقصیرها رو از گردن خودش و کادر فرماندهی باز کرده

اینهمه فانتومهای شناسایی با قبول خطرات فراوان عکسبرداری هوایی کردن ایا نمیتونستن از این عکسها نهایت استفاده رو کرد؟؟؟؟

حتما باید نفر میفرستادن تا ببینن اونور میدان مین چه خبره 

وقتی نیرو تحت امر هست و وقتی بهش دستور پیشروی میدی ایا امکان صدور فرمان عقب نشینی نیست؟؟؟

چرا در کربلای 4 میگن خود نیروها دارن میرن جلو؟؟؟؟

مدتیه مطالب این اقایون رو با دقت نگاه میکنم میبینم اکثرا سعی دارن نقش معنویات رو پر رنگ تر از اموزش و امکانات نشون بدن 

درسته که روحیه و ابعاد معنوی باعث تقویت انگیزش نیروها میشه اما وقتی شما هیچی نخونده باشی به صرف داشتن روحیه خوب که نمیتونی کنکور قبول بشی 

سواد و تمرین و تجربه هم لازمه

بعد به قول جناب تلخک میان نامه میدن که ما سلاح لیزری میخواییم و چین و چنان میخواییم چیزی که هنوز در دنیا بصورت یک سلاح شش دانگ نتونسته وارد خدمت بشه رو اقایون مطالبه کردن

در واقع با این نامه ها میخواستن مسئولیت هرگونه شکست و افتضاح نظامی رو از گردن خودشون باز کنن چون بعد از خودشون فقط خدا میدونه که چه گندی زدن و ما بی خبریم

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام به نظر بنده نیز  بیان چنین دیدگاه هایی از سوی مسئولین برای رد گم کردن می باشد تا کارهای خود را لا پوشانی نمایند . البته نکته اینجاست که دروغ هایی هم که به کار می برند باهیچ معیار و مقیاسی و با هیچ عقل سلیمی جور در نمی آید .  

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

حقیقتا استخاره وجود داشت ولی فکر نمیکنم فقط  از روی هیچ استخاره عملیات بزرگ انجام داده باشند.  چون کاری با ریسک بالاست. البته برای مثال در عملیات مرصاد با استخارهای که گرفته شد و آیه مرصاد آمد نام عملیات هم به همان نام انتخاب شد.مدتی به شدت باب شده بود که حتی  خودمان با تسبیح  هنگام  رفتن عملیات شناسایی و یا کمین استخاره میگرفتیم ولی اگر بد میآمد دلیلی بر کنسل کردن نبود و میرفتیم  ولی همان استخاره بد بر روحیه برخی تاثیر منفی میگذاشت و یا  بالعکس . تا اینکه کم کم این کار را خودمان کنار گذاشتیم.

 

اگر دقت کنیم بجز کربلای چهار در اکثر عملیاتهای ناموفق ایران نیروهای خط شکن ایرانی در همان ساعات ابتدایی تا چندین خط دفاعی دشمن را از بین برده و تصرف میکردند اما عدم حمایت و پشتیبانی و جایگزین کردن سریع نیروهای بیشتر و تازه نفس و ادوات دفاعی و پوشش های دیگر دفاعی لازم لجستیکی  عراق پاتکهای وحشتناک خود را آغاز میکرد با آتش بی امان کاتیوشا و توپخانه و فشار تانک  و بمبارانهای مواضع قبلی خود هم   ادوات برجای مانده را از بین میبرد تا مبادا برعلیه خودشان بکار رود  و هم ضربات مهلکی بر نیروهای ایرانی وارد میکرد  و به سرعت مناطق از دست رفته خود را بازپس میگرفت . استخاره هیچ نقشی در میان نداشت . عدم شناسایی درست  خطوط دفاعی و پشتیبانی دشمن .کمبود نیروهای تازه نفس  و مهمات و تسلیحات دفاعی و جایگزین کردن به موقع آنها با نیروهای خط شکن .دست کم گرفتن توان نیروهای دشمن و ضعف در فرماندهی علت برخی شکستها بود. کاری که در عملیات فاو به درستی انجام گرفت ( و انصافا نباید ازنقش نیروی هوایی ار تامین امنیت هوایی منطقه برای نبروهای عمل کننده زمینی  به راحتی گذشت ).

یکی از  برتری ایران در همه عملیاتها بسیار مشهود بود و آن شجاعت و از جان گذشتکی نیروهای ایرانی بود که عراقیها از این مسئله به شدت واهمه داشتند و اگر این شجاعت توام با آموزش بهتر و تامین آتش پشتیبانی و لجستیکی همراه بود بسیار راحت میشد از این برتری در عملیاتها بهترین استفاده ها را کرد که متاسفانه این برتری در خیلی از موارد به علت ضعف و عدم تجربه در فرماندهی فقط باعث دادن تلفات بیشتر شد ! و امروز هم با افتخار از  پیروزی و شکستهایمان در هشت سال جنگ و دفاع صحبت میکنیم ولی آیا عراقیها امروز چیزی در اینباره برای ثبت در تاریخشان دارند که به آن ببالند .  یک دیوانه سنگی در چاه میاندازد که هزار عاقل نمیتوانند آنرا بیرون بکشند.

 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now