Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

آشنایی با دو آرپیجی ایرانی «صاعقه» و «نادر»

«صاعقه» و «نادر» راکت‌های 40 میلیمتری ایرانی هستند که با قدرت و سرعتی که دارند قادرند در کسری از ثانیه علیه اهدافی چون خودروها، نفربرها، توپ‌های خودکششی، ادوات زرهی، سنگرها و استحکامات بتنی و همچنین تجمعات نظامی دشمن اقدام کنند.
کد خبر: ۲۴۳۶۴۲
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵ - 15June 2017
 
«صاعقه» و «نادر» آر پی جی‌های ایرانی برای مقابله با خودروهای زرهیبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، «نادر» راکت 40 میلیمتری نمونه  آر پی جی 7 ایرانی است که علیه خودروها، نفربرها، توپ‌های خودکششی و دیگر ادوات زرهی دشمن کاربرد دارد و دارای موتور سوخت جامد دو مرحله ای (خرج پرتاب_ سوخت پرتاب) است.
 
این سامانه در مرحله اول در داخل لانچر عمل کرده و راکت را به بیرون پرتاب می کند. و مرحله دوم نیز در فاصله ایمن از لانچر یعنی چیزی حدود 8 تا 12 متر عمل کرده و راکت را به حداکثر سرعت خود می‌رساند. طول این سلاح 900 میلیمتر، کالیبر آن 40 میلیمتر و وزن آن با لانچر 3 کیلوگرم عنوان شده است.
 
میزان نفوذ این راکت در زره 30 سانتیمتر و برد نهایی آن 400 متر می باشد.
 
«صاعقه» نوع دیگر راکت انداز 40 میلیمتری است که برای نابودی نفرات دشمن طراحی شده است و مهمترین ویژگیهای این سلاح ضد نفر برد فزاینده، قدرت انفجار، شعاع ترکش زیاد و فراوانی ترکش ها است. این سلاح که با قبضه آر پی جی 7 نیز شلیک می شود دارای ماسوره مکانیکی و قابلیت پرواز بدون صدا در هوا است.
 
طول این سلاح 590 میلیمتر، کالیبر آن 40 میلیمتر و با وزنی حدود 1.5 کیلوگرم و سرعت 150 متر بر ثانبه قادر است اهداف را در شعاع 800 متری مورد اصابت قرار دهد.
 
در مجموع این دو سلاح که جزو سلاح های سازمانی ارتش و دیگر نیروهای مسلح کشور محسوب می‌شود، علیه پناهگاه ها، سنگرها و استحکامات بتنی و انواع خودروهای زرهی و تجمعات نظامی نیز کاربرد دارند.
 

منبع:http://www.defapress.ir/fa/news/243642/آشنایی-با-دو-آر‌پی‌جی‌-ایرانی-صاعقه-و-نادر

 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

سالهاست که دوره این اسلحه به سر اومده و تجهیزات مدرن تری جای اینها رو گرفته 

اگر یه تانک چند میلیون دلاری رو بشه به راحتی با این آر پی جی از بین برد که اون کشورها واقعا احمق هستن که این همه خرج میکنن

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

سالهاست که دوره این اسلحه به سر اومده و تجهیزات مدرن تری جای اینها رو گرفته 

اگر یه تانک چند میلیون دلاری رو بشه به راحتی با این آر پی جی از بین برد که اون کشورها واقعا احمق هستن که این همه خرج میکنن

با سلام ودرود خدمت جناب مدیر عزیز در تایید فرمایشات شما عرض کنم که در خود کشور سازنده یعنی روسیه از انواع جدید تر آر پی جی  و موشک های ضد زره استفاده میشود . به نظر بنده سلاحی مثل آر پی جی را بیشتر بایستی ضد نفرات تجمعی دشمن ویا انهدام خودرو های سبک دشمن به کاربرد که بهتر جواب میدهد .  مخصوصاً اینکه تانکهای امروزی به امکانات جدید دفاعی از جمله تقویت زره و.... مجهز شده اند و درواقع استفاده از سلاحی مثل آر پی جی 7 در مقابل این تانکها جوابگو نخواهد بود .

 در این مقاله اشاره به کار برد این سلاح ها ضد تانک ها شده که نهایتاً شاید درمورد نسل های اولیه تانکها جوابگو باشد ولی در مقابل تانکها مدرن امروزی خیر که متأسفانه در این مقاله به آن اشاره نشده .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0