Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

نگاهی به عملیات نصر3

با سلام خدمت دوستان یک مقاله در خبر گزاری ایرنا منتشر شده بود راجب 2 عملیات نصر 3 وفتح 6 که عملیات نصر 3 توسط ارتش و فتح 6 نیز توسط سپاه انجام شده . و یک مرور کلی و کوتاه به این 2 عملیات داشته بنده قسمت مربوط به عملیات نصر3 که توسط ارتش اجرا شده بود را در اینجا تقدیم می نمایم و دوستان میتوانند برای دیدن اصل مقاله به لینک  منبع خبری که در پایان این مقاله درج شده مراجعه بفرمایند .

تهران - ایرنا - عملیات‌ نفوذی «نصر3» را، نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ همانند عملیات‌ نصر2 اجرا کرد و هدف‌ از انجام‌ این عملیات‌ انهدام‌ توان‌ رزمی‌ دشمن‌ در منطقه‌ «زبیدات» در جنوب‌ محور عملیاتی‌ دهلران‌ بود.

 
82567694-71684035.jpg

به گزارش روز شنبه ایرنا، به منظور انهدام توان رزمی نیروهای دشمن و تلافی گلوله‌ باران شهرهای مسکونی مرزی ایران، عملیات «نصر3» 27 خرداد 1366 از ساعت 23:45 در منطقه شمال زبیدات در غرب دزفول و حد فاصل شهرهای عین‌خوش و چنانه با رمز «یا علی‌ بن‌ ابیطالب (ع)» آغاز شد.
نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ در این روز از محور زبیدات به‌ درون‌ خاک‌ عراق‌ پیشروی‌ کرد‌ و علاوه بر انهدام‌‌ 20 دستگاه‌ تانک و نفربر زرهی، چندین‌ انبار مهمات‌ و شماری‌ خودرو نظامی‌ دشمن، به نیروهای ‌7 گردان‌ رزمی‌ ارتش‌ عراق‌ نیز آسیب‌ رساند.
رزمندگان اسلام با کشته‌، زخمی‌ و اسیر کردن بیش از یکهزار نفر(‌1060 تن)‌ از نیروهای‌ بعثی‌ و غنیمت‌ گرفتن‌ چندین‌ عراده‌ توپ‌ و ادوات‌ جنگی‌ و شماری‌ خودرو و ده‌ها قبضه‌ سلاح‌ سبک‌ از دشمن، به‌ خاک‌ ایران‌ و خطوط‌ جبهه‌ خودی‌ بازگشتند.
در حمایت از این عملیات، پایگاه هوانیروز پشتیبانی عمومی اصفهان به منظور حسن اجرای مأموریت، ابتدا خلبانان بالگرد شکاری کبرا و بالگردهای ترابری 214 و شنوک خود را با منطقه عملیات آشنا کرد و افسران رابط را به منظور ایجاد هماهنگی هرچه بیشتر به قرارگاه لشگر 21 و قرارگاه تیپ‌های تکاور و اورژانس‌های تخلیه مجروح اعزام کرد.
بالگردهای شکاری کبرا با انجام 7 ساعت و 30 دقیقه پرواز در قالب 14 سورتی مأموریت‌ های واگذاری را در ارتباط با پشتیبانی آتش به بهترین شکل ممکن اجرا کردند و بالگرد های ترابری نیمه‌ سنگین 214 با انجام 24 ساعت پرواز در قالب 43 سورتی توانستند، 93 رزمنده مجروح را از اورژانس‌ های تاکتیکی به بیمارستان‌ های محلی از جمله دزفول و اهواز تخلیه کنند.
بالگردهای ترابری سنگین شنوک با انجام 19 ساعت و 40 دقیقه پرواز در قالب 12 سورتی توانستند 164 رزمنده مجروح را تخلیه و یک هزار و 750 کیلوگرم تدارکات جابه‌جا کنند.
تصرف ارتفاعات 132، 160، 142و 140، انهدام 30 دستگاه تانک و نفربر دشمن، انهدام مقادیری مهمات و ادوات خودرویی دشمن، انهدام چندین قبضه توپ و سایر ادوات جنگی، تحمیل یک هزار کشته و زخمی به دشمن، متلاشی شدن گردان‌های 1، 2 و 3 از تیپ 95 لشگر 14 عراق، متلاشی شدن گردان یک از تیپ 703 لشگر 20 از نتایج عملیات «نصر 3» بود.

 

منبع:http://www.irna.ir/fa/News/82567694/

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0