Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

آغازمجدد حملات صدام به نفتکشها/مقابله به مثل واختلال درصادرات نفت عراق

خبرگزاری ایرنا گزارشی منتشر کرده از جنگ نفتکشها و مقابله با این حملات توسط  ایران و نیروی دریایی سپاه !!!!  که به دلیل طولانی بودن در 2 بخش تقدیم میگردد . با ذکر این نکته که نمیدانستم این تایپیک برای کدام بخش انجمن مناسبتر است این شد که در این تایپیک این پست را ایجاد نمودم . چون هرچند این مقاله با محوریت نیروی دریایی میباشد ولی اشاره هایی به نقش نیروی هوایی نیز شده .

تهران - ایرنا - آغازمجدد حمله نیروهای بعث عراق به نفت کش های صادر کننده نفت ایران در روز 30 خرداد سال 1366 باعث شد تا رزمندگان اسلامی نیز با مقابله به مثل هرگونه رفت وآمد نفتکش های مربوط به صادرات نفت عراق را مختل کنند.

 
82571807-71692018.jpg

به گزارش روزسه شنبه ایرنا، برای نخستین بارعراق به ترمینال نفتی ایران درجزیره خارک در 24 سپتامبر 1980 میلادی ( دوم مهر1359) حمله کرد و 20 روز بعد نیز تعدادی از مخازن سوخت را در تهران مورد حمله قرار داد و قبل از آن نیز 150 مخزن ذخیره نفت را در آبادان به آتش کشید.
میدان نفتی نوروز که یکی از 3 میدان نفتی مهرگان و نزدیکترین حوزه نفتی فلات قاره ایران به جبهه جنگ بود؛ نیز مورد اصابت موشک های دشمن واقع شد که بر اثر تخریب لوله اصلی و نابودی کامل سکو باعث نشت روزانه 2000 تا 2500 بشکه نفت به آبهای خلیج فارس شد.
براساس گزارش رسانه های خبری، درسال1987میلادی (1366 شمسی) آمار حملات میان نیروهای عراقی و رزمندگان اسلام در خلیج فارس به 179 هدف افزایش یافت، که از این تعداد 88 هدف را عراق و 91 هدف را رزمندگان اسلام مورد حمله قرار دادند درحالی که این آمار در سال قبل، 66 هدف از سوی عراق و 45 هدف از سوی نیروهای کشورمان بود و این اقدام مقابله به مثل ایران باعث زبونی نیروی دریایی ارتش بعث در خلیج فارس و اختلال در صادرات نفت عراق شد.
باید مد نظر داشت که به دلیل وجود مرزهای آبی گسترده درجنوب کشورمان، حمل‌و‌نقل دریایی همواره سهم بالایی از صادرات و واردات کالا وخدمات کشور را به عهده داشته و درمیان کالاهای صادراتی، بی‌تردید نقش نفت و از این رهگذر نقش نفتکش‏ها بی‌بدیل بوده و هست. به همین دلیل در طول جنگ مساله‌ حمله به نفتکش‏ها به حدی جدیت یافت که اکنون دوره‏ای از جنگ عراق و ایران را به دوره‌ جنگ نفتکش‏ها تعبیر کرده‏اند.
اگرچه تهاجمات عراق به سکوهای نفتی، تولید پالایشگاه های کشورمان را تقلیل داد ولی درعین حال، آنچه « جنگ نفتکش ها» نامیده شد تأثیر ویژه ای در جنگ در آبهای خلیج فارس داشت، بطوریکه تمایل عراق به گسترش جنگ با حمله به اهداف استراتژیک و راهبردی ایران در جزیره خارک و کشتی های در حال بارگیری یا تردد به این جزیره، نمایان شد.
جنگ نفتکش ها همزمان با آغاز عملیات رمضان از سوی نیروهای جمهوری اسلامی و متعاقب آن حمله عراق به جزیره خارک شروع و در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی به عاملی تحریک کننده تبدیل گردید. بدین صورت که پس از ناکامی نخست عراق در حمله به خارک در سال های 1361 و 1362 دور جدیدی از حملات عراق از سال 1363 آغاز شد و آنچه مورد هدف عراق و حامیان صدام بود در واقع در سال 1365 تحقق یافت و پیامدهای آن با اسکورت نفتکش ها در سال 1366 آشکارشد.
براساس گزارش رسانه ها، تا پایان سال 62 همه تلاش های عراق بر این موضوع متمرکز بود که کارایی جزیره خارک را برای صدور نفت ایران مختل کند، ولی تعدد نقاط بارگیری که برای5 تا 6 میلیون بشکه در روز طراحی شده بود و همچنین تأسیسات محافظت شده، به کشورمان اجازه می داد از هدر رفتن نفت جلوگیری کند و بلافاصله از یک نقطه بارگیری به نقطه دیگر روی آورد.
نقاط بارگیری مورد اصابت قرار گرفته نیز نسبتاً به راحتی تعمیر می شدند و این امر تلاش عراق را برای وارد آوردن آسیب بعدی برای اخلال یا توقف کامل صادرات نفت ایران با شکست همراه کرد. اما ازسال 1363به بعد تحولی در وضعیت منطقه ایجاد شد؛ زیرا عراقی ها برای قطع صادرات نفت ایران حوزه عملیاتی را تا منطقه شمال قطر گسترش دادند و به صورت آشکار از دولت فرانسه هواپیمای «سوپر اتاندارد» و موشک های « اگزوست» دریافت کردند تا توان دریایی خود را افزایش دهند.
پیش از این، عراقی ها با موشک های ساحل به دریا یا با هواپیما و بالگردهای معمولی به اهداف دریایی حمله می کردند، اگر چه این حملات دقیق نبود، اما عراقی ها با گرفتن موشک های ضد کشتی اگزوست، که قیمت هر یک از آنها بیش از یک میلیون دلار بود، فعالیت گسترده ای را آغاز کردند و در مجموع تا پایان جنگ از یکهزار و 200 فروند موشک اگزوست استفاده کردند.
عراق برای تحقق اهداف خود درحمله به تأسیسات نفتی و نفتکش های ایرانی، به سلاح های جدید و گسترش عملیات هوایی نیاز داشت، به این منظور، طارق عزیز معاون صدام در پایان سال 1362 تقاضای خرید پنج فروند هواپیمای « سوپر اتاندارد»، مجهز به موشک های «اگزوست» را تسلیم پاریس کرد، فرانسه اجازه داد خلبانان عراقی به طور محرمانه در یک پایگاه هوایی فرانسه درحوالی شهر «برست» آموزش ببینند و هواپیمای سوپر اتاندارد که علی رغم اعتراض های ایران به عراق تحویل داده شد، نیروی هوایی عراق را متحول کرد.
به نوشته یکی از نشریه های آمریکایی، به نقل از منبع خود در وزارت دفاع فرانسه، حتی خلبانان فرانسوی نیروهای عراقی را در جنگ نفتکش ها یاری دادند.
مرحله جدید حملات عراق درسال های 1364 و 1365 متعاقب روابط جدید عراق با آمریکا آغازشد و درنتیجه عراق سطح استراتژی حمله به اهداف مهم خود را ارتقا داد، در این مرحله، تجهیزات ارسالی به عراق از نظر حجم و کیفیت تغییرات اساسی کرد.
فرانسه به درخواست های جدید عراق برای دریافت 24 فروند میراژ پاسخ مثبت داد، تحویل هواپیماهای میراژ اف-1 توانایی نیروی هوایی عراق را برای هدف قراردادن خطوط حمل و نقل دریایی و بویژه خطوط نفتی ایران افزایش داد و همین امر باعث شد تا برای نخستین بار این هواپیماها پالایشگاه اصفهان را مورد هدف قرار دهند.
عراقی ها همچنین پالایشگاه نفت تبریز را درمرداد 1365 بمباران کردند، حملات عراق به جزیره لارک و سیری در تابستان سال 1365 بیان کننده تحول اساسی در حملات هوایی عراق و استفاده از روش سوختگیری در آسمان برای حمله به اهداف در عمق خاک ایران بود.
بازهم به نقل از رسانه های خبری، در جنگ نفتکش ها درحالی که در3 سال اول جنگ فقط به 48 کشتی بازرگانی حمله شده بود، در سال 1363 به 71 کشتی بازرگانی حمله شد و در سال های 64 و 65 در مجموع بیش از 120 هدف مورد حمله قرار گرفت.
درسال 1365 مقابله به مثل در جنگ نفتکش ها از سوی نیروهای ایرانی و سیاست جمهوری اسلامی درباره مردم عراق و تفکیک مردم آن ازحکومت بعث و همچنین نقش تاریخی ثبات بخشی کشورمان درخلیج فارس و نیاز به امنیت در منطقه برای صدور نفت، موجب شد تا ابتدا در برابر حملات عراق به نفتکش ها و شهرها هیچ واکنشی نشان ندهیم، ولی ضرورت جلوگیری از افزایش فشار عراق به ایران و بازداشتن آن کشور موجب شد تا سیاست مقابله به مثل را اتخاذ شود.
چنانکه درسال های 61 و 62 باوجود حملات عراق به خارک و نفتکش ها (درکل 38 مورد ) ایران هیچ واکنشی از خود نشان نداد، تا اینکه از نیمه دوم سال 1362با انتشار گزارش تحویل هواپیمای « سوپر اتاندارد» به عراق، نگرانی و هشدارهای مقامات کشورمان افزایش یافت.

 

ادامه دارد

 

منبع:http://www.irna.ir/fa/News/82571807/

 

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

بیخیال بابا 

 

دیگه خسته شدیم از این همه دروغ شاخ دار اگر کاری هم کردند دیگه برای خدا نیست، در عوضش پول و درجه و خانه و زمین و رانت و پست و هزار چیز دیگه گرفتن

 

فقط لطفا دم از خدا دیگه نزنید 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت جناب مدیر عزیز  بله حق باشماست   ازنظر بودجه و امتیازات شغلی بیشترین سهم مطعلق به ... است درحالی که تعداد پرسنل این سازمان  از تعداد پرسنل ارتش به مراتب خیلی کمتر است .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

آغازمجدد حملات صدام به نفتکشها/مقابله به مثل واختلال درصادرات نفت عراق

 

درآن زمان مسئولان لشکری و کشوری همزمان گفتند که اگرخلیج فارس برای ایران ناامن شود، برای همه کشورها نا امن خواهد شد. از این رو ایران با هدف بازدارندگی، موضوع مسدود کردن تنگه هرمز را مطرح کرد دولت ایران هشدار داد با قدرت تنگه هرمز را مسدود می کند، اما نظر به این که ماهیت سیاست های آشوب طلبانه حزب بعث به دلیل نگرانی از شکست در جنگ منشأ بحران آفرینی درخلیج فارس ارزیابی می شد لذا از قرار گرفتن در مسیر سیاست های عراق اجتناب شد.
و به همین دلیل ایران درتحلیلی که از اهداف وماهیت سیاست های عراق داشت به جای مسدود کردن تنگه هرمز سیاست جدیدی را اتخاذ کرد و در اردیبهشت 63 نخستین مقابله به مثل ایران، حمله به نفتکش های دشمن بود.
در این مرحله از اقدام های دریایی و هوایی ارتش استفاده می شد و طبق آمارهای موجود در مجموع در سال63 عراق به 53 نفتکش مربوط به کشورمان حمله کرد در حالی که واکنش ایران حمله به 18 نفتکش دشمن بود. در تابستان سال1364 عراق موج جدیدی از حملات گسترده را به خارک از سر گرفت؛ چنانکه 60بار حمله هوایی در این دوره شش ماهه به ثبت رسید.
درنتیجه ایران بازرسی از کشتی ها را در تنگه هرمز آغاز کرد، ایران برای بار دیگر سیاست های خود را برای دشمنان اینگونه اعلام کرد، «روزی که ما نتوانیم از خلیج فارس نفت صادر کنیم، خلیج فارس برای هیچ کس نباید آماده صدور نفت باشد. اگر یک کشتی از ما زده شود، کشتی های دیگری هم زده می شود.»
ازطرفی، فرمان حضرت امام خمینی (ره) در سال 64 برای
تشکیل سه نیرو در سپاه پاسداران نقطه عطفی در گسترش فعالیت های سپاه در منطقه خلیج فارس بود تا با امکانات کم و با روش های جدید و کم هزینه سیاست های مقابله به مثل را دنبال کند.
در سال1365 سپاه مقابله به مثل را آغاز کرد، در حالی که عراق به 66 نفتکش مربوط به صدور نفت ایرانی حمله کرد، ایران 41 نفتکش دشمن را مورد حمله قرار داد. در واقع تعداد حملات در سال64 فقط 47 مورد بود ولی در سال بعد به 107 مورد افزایش یافت، علاوه بر این، سپاه در سال 65 با آغاز عملیات های کربلا،3 اسکله العمیه را تصرف و عراق را برای مدتی از این پایگاه دریایی محروم کرد.

ازطرفی حضور آمریکا در خلیج فارس و موقعیت نظامی رزمندگان ایران پس ازتصرف منطقه فاو در عملیات والفجر 8 ، برخی کشورهای عربی را نگران کرد که جمهوری اسلامی ایران نسبت به حمایت های آن کشورها از عراق واکنش سختی نشان دهد و در وضعیتی که رزمندگان ما پیروزی های جدیدی را در منطقه شرق بصره به دست می آوردند ،عراق مرحله سوم جنگ نفتکش ها را نیز شروع کرد.
دراین زمان، برخی دولت های منطقه جنوب خلیج فارس در روزسیزده ژانویه 1987م (23 دی1365) از سفارت های ایلات متحده آمریکا در کشور خود خواستند تا نفتکش های آنها با نصب پرچم آمریکا ازحمایت دریایی این کشور برخوردار شوند.
این کشورهای عربی از شوروی سابق نیز درخواست مشابهی داشتند، و پس از مدتی کوتاه ایالات متحده پذیرفت که دهها کشتی را زیر پرچم خود محافظت کند. از این رو در روز21جولای 1987 (30 تیر1366) نخستین پرچم آمریکا بر نفتکش های کویتی برافراشته شد و نخستین کاروان (تحت اسکورت) براساس برنامه ریزی زمان بندی شده در 22جولای (31تیر 66) وارد خلیج فارس شد.
در این مرحله، گرچه آمریکا هدفش اسکورت نفتکش ها و تأمین امنیت آمد و شد کشتی ها در خلیج فارس بود، ولی آمارها نشان می دهد دامنه درگیری ها با گذشت زمان رو به افزایش گذاشت.

بر اساس گزارش رسانه ها، در حالی که در سال 1986میلادی (1365) در مجموع به 111 هدف دریایی حمله شد، ولی در سال1987م (1366) این آمار به 179 هدف افزایش یافت، که از این تعداد 88 هدف را عراق و 91 هدف را رزمندگان اسلام مورد حمله قرار دادند در حالی که این آمار در سال قبل، 66هدف از سوی عراق و 45 هدف از سوی نیروهای کشورمان بود و این اقدام مقابله به مثل ایران باعث زبونی نیروی دریایی ارتش بعث در خلیج فارس و اختلال در صادرات نفت عراق شد.
بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی در کشورهای مختلف ، رویارویی ایران و آمریکا را نشان دهنده فشار آمریکا و متحدانش برای تمایل جمهوری اسلامی ایران به پذیرش قطعنامه 598 و ترک عملیات نظامی و ورود به مرحله سیاسی و دیپلماسی عنوان کردند که سرانجام با تصویب قطعنامه598 در تاریخ 30تیر 1366 در شورای امنیت سازمان ملل، روند درگیری در منطقه خلیج فارس در زمستان 1366 روبه کاهش گذاشت.

اما به نقل از کارشناسان داخلی در مصاحبه با رسانه های خبری کشورمان باید گفت که مقابله به مثل رزمندگان در لوای نیروی دریایی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی و جانفشانی های شهیدان گرانقدر و عزم مقامات مسوول و رزمندگان در مواجهه با نیروی دریایی ارتش بعث و حامیان آنها باعث گردید که ضمن اختلال در روند صادرات نفت عراق از خلیج فارس ، پیروزی های مستمری نیز از سوی رزمندگان اسلام با رهبری حضرت امام خمینی ره به مردم کشورمان تقدیم شود.
پیروزی های چشمگیر رزمندگان اسلامی که با شجاعت جمعی
نیروهای زمینی ، دریایی و هوایی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی همراه بود باعث شد تا اجماع جهانی علیه ایران اسلامی شکسته شود و کاهش یابد و موضوعاتی از قبیل کشاندن بحث جنگ به دیپلماسی و گفتگو برای پایان هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بصورت جدی مطرح شود و شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه 598 که بحث آتش بس میان جمهوری اسلامی ایران وعراق را مورد هدف داشت را مصوب کرد.

پایان

 

منبع:http://www.irna.ir/fa/News/82571807/

تشکیل سه نیرو در سپاه پاسداران نقطه عطفی در گسترش فعالیت های سپاه در منطقه خلیج فارس بود تا با امکانات کم و با روش های جدید و کم هزینه سیاست های مقابله به مثل را دنبال کند.
در سال1365 سپاه مقابله به مثل را آغاز کرد، در حالی که عراق به 66 نفتکش مربوط به صدور نفت ایرانی حمله کرد، ایران 41 نفتکش دشمن را مورد حمله قرار داد. در واقع تعداد حملات در سال64 فقط 47 مورد بود ولی در سال بعد به 107 مورد افزایش یافت، علاوه بر این، سپاه در سال 65 با آغاز عملیات های کربلا،3 اسکله العمیه را تصرف و عراق را برای مدتی از این پایگاه دریایی محروم کرد.

تکمیل یگانهای ارگان موازی نقطه عطفی بوده در گسترش فعالیت سپاه بوده  آن هم با روشهای کم هزینه و با امکانات کم !!! خوب نقش نیروی هوایی سپاه دقیقاً در نبرد دریایی چه بوده که نیروی هوایی وحتی نیروی دریایی ارتش این نقش را نداشته ؟!  پس نقش نیروی هوایی ودریایی ارتش این وسط چه بوده ! نکند برگ چغندر بوده اند وما خبر نداشتیم !

بر اساس گزارش رسانه ها، در حالی که در سال 1986میلادی (1365) در مجموع به 111 هدف دریایی حمله شد، ولی در سال1987م (1366) این آمار به 179 هدف افزایش یافت، که از این تعداد 88 هدف را عراق و 91 هدف را رزمندگان اسلام مورد حمله قرار دادند در حالی که این آمار در سال قبل، 66هدف از سوی عراق و 45 هدف از سوی نیروهای کشورمان بود

اما به نقل از کارشناسان داخلی در مصاحبه با رسانه های خبری کشورمان باید گفت که مقابله به مثل رزمندگان در لوای نیروی دریایی سپاه پاسداران

حالا مقایسه بفرمایید دیدگاه کارشناسان و رسانه های خارجی را با دیدگاه کارشناسان ! داخلی . کارشناسان خارجی فشار آمریکا را عامل پذیرش قطعنامه از سوی ایران میدانند در حالی که کارشناسان داخلی با تاکید بیشتر مقابله به مثل از جانب  نیروی دریایی سپاه را عامل پیروز ی های مستمر ایران در نبرد های دریایی  میدانند.

نیروهای زمینی ، دریایی و هوایی سپاه پاسداران

باعث شد تا اجماع جهانی علیه ایران اسلامی شکسته شود و کاهش یابد و موضوعاتی از قبیل کشاندن بحث جنگ به دیپلماسی و گفتگو برای پایان هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بصورت جدی مطرح شود و شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه 598 که بحث آتش بس میان جمهوری اسلامی ایران وعراق را مورد هدف داشت را مصوب کرد.

البته متن فوق دروغ را از حد گذرانده و به هزیان گویی رسیده !! جنگ بایست در همان سالهای ابتدایی تمام میشد و ادامه جنگ بعداز فتح خرمشهر ضرورتی نداشت یعنی زمانی که نیروی دریایی وهوایی سپاه هنوز متولد نشده بود و خود نیروی زمینی سپاه فاقد یگان های زرهی وتوپخانه بود !! و ارتش عملیاتهای موفقی نیز در اوایل جنگ داشت و همین پیروزیها در صدور قطعنامه آتش بست تأثیر گذار بود . اما در اواخر جنگ به دلیل تحریم های تسلیحاتی علیه کشورمان و مداخله مستقیم نیروی دریایی آمریکا یکی از سرداران نامه ای به فرمانده کل قوا می نویسد که ما برای ادامه جنگ به امکانات زیادی نیاز داریم و تا این امکانات فراهم نشود قادر به ادامه جنگ نخواهیم بود !! در صورتی که در متن مشخص شده  با تاکید بر نقش سپاه در شکست اجماع جهانی  ایثار و فداکاریهای 3 نیروی زمینی دریایی وهوایی این سازمان سبب مطرح شدن موضوعاتی ازقبیل گفتگو ودیپلماسی و پایان جنگ عراق علیه کشورمان به صورت جدی مطرح شود !!!!!

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0