Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

تکاور شهید «ابراهیم خانی»

 

با سلام وعرض ادب خدمت دوستان و گرامی داشت شهدای میهن  خبرگزاری ایسنا به معرفی یکی از شهدای عزیز نیروی زمینی ارتش قهرمان شهید «ابراهیم خانی» پرداخته که یک کیلیپ هم در این منبع بود که دوستان برای مشاهده این کیلیپ میتوانند به لینک منبع که در پایان این پست ارسال شده مراجعه بفرمایند. روح تمامی شهدای میهن ازجمله شهید ابراهیم خانی شاد و راهشان پر رهرو

با این تکاور شهید ارتشی آشنا شوید+عکس

ابراهیم خانی

همزمان با انجام عملیات «نصر۳» موقعیت این تکاور ارتشی توسط نیروهای خائن کومله فاش می‌شود و در پی آن توپ‌خانه عراق نیز آن‌جا را مورد هدف خود قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، سرلشکر شهید «ابراهیم خانی» بهمن‌ماه ۱۳۴۰ در کبودراهنگ استان همدان به دنیا آمد، ۲۶ خردادِ 29 سال پیش، یعنی سال ۱۳۶۶ ، زمانی که عضو لشکر ۲۳ نیروهای مخصوص تکاور بود در ارتفاعات سردشت به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

همزمان با انجام عملیات «نصر۳» موقعیت این تکاور ارتشی توسط نیروهای خائن کومله فاش می‌شود و در پی آن توپ‌خانه عراق نیز آن‌جا را مورد هدف خود قرار می‌دهد.

پیکر شهید خانی در بهشت‌زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.

از این شهید دست نوشته زیر باقی مانده است:
«‌هرجا خون و آتش است ما می‌جنگیم/هرجا مرگ و افتخار است ما پیشتازیم

از مرگ حذر کردن دور از مردانگی است/ روزی که قضا باشد کوشش ندهد سود»

 

منبع:http://www.isna.ir/news/96040300879/با-این-تکاور-شهید-ارتشی-آشنا-شوید-عکس

5

Share this post


Link to post
Share on other sites

زندگی‌نامه داستانی یک تکاور شهید چاپ می‌شود

ابراهیم خانی

زندگینامه سرلشکر شهید ابراهیم خانی از تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران به چاپ می‌رسد.

علی شهبازی نویسنده کتاب زندگی‌نامه سرلشکر شهید ابراهیم خانی در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: این کتاب در ۱۲ فصل تا کنون تدوین شده است. اما در ویرایش نهایی ممکن است تعداد فصل‌ها کم یا زیاد شود.

وی خاطرنشان کرد: اسم کتاب تا هم اکنون«‌دیدارهای ناتمام» انتخاب شده است . منبع اصلی نگارش این کتاب که در قالب زندگی‌نامه داستانی است را مصاحبه با همرزمان، اقوام و خانواده و نامه‌هایی که مابین شهید و همسرش رد و بد می‌شده، تشکیل می‌دهد.

 

منبع:http://www.isna.ir/news/96041205493/زندگی-نامه-داستانی-یک-تکاور-شهید-چاپ-می-شود

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

روح تمامی شهدا به خصوص این شهید عزیز شاد باد و گرامی باد یاد و خاطره تمامی شهدای عزیز

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

خبرگزاری ایسنا در گزارش دیگری به معرفی هرچه بیشتر تکاور شهید ابراهیم خانی پرداخته که یک کلیپ هم در همان منبع ارسال شده که بنده گزارش مربوط به این شهید عزیز را در اینجا تقدیم کرده ام . دوستان می توانند کلیپ مربوطه را در خود منبع اصلی مشاهده نمایند روح شهدای عزیز به خصوص شهید خانی شاد باد.

 

وقتی عراق از اقدامات یک تکاور ارتشی به تنگ آمد

شهید ابراهیم خانی

عناصر کوموله و دموکرات و نیز ارتش صدام او را جزو مهره­‌های اصلی ارتش ایران تلقی می­‌کردند و همواره در پی آن بودند که قرارگاه او را شناسایی کنند و در فرصت مناسب خود او را به شهادت برسانند.

به گزارش ایسنا، سرلشکر ابراهیم خانی بهمن ماه ۱۳۴۰ در روستای «طراقیه» واقع در ۵ کیلومتری غار علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ به دنیا آمد. او سال­‌های کودکی را در کنار پدر و مادر در روستا گذراند. زندگی روستایی در کوچه‌­های خاکی و خانه­‌های گلی در کنار انسان­‌های سخت­‌کوش و پاکدل تجربه­‌های عمیقی از ساده ­زیستی را به او آموخت.

صداقت در گفتار و همچنین استواری در قول و عمل، خصلتی بود که از کودکی و از خانواده به او منتقل شده بود. نه تنها درس­‌های مدرسه بلکه تربیت دینی خانوادگی ابراهیم را طوری شکل داد که همیشه با این شعار زندگی کند که ارزش­‌ها و سنن دینی و اسلامی تنها راه سعادت انسانی است و می­‌توان در این راه جان در طبق اخلاص نهاد. روال زندگی او گویی خط روشنی از بزرگمردی و مبارزه جانفرسا برای تحقق آرمان­‌های دینی و انسانی است.

مهاجرت به تهران برای تحصیل و کار

ابراهیم سال­‌های ابتدایی را در زادگاهش سپری کرد. به دلیل نبود امکانات آموزشی و معلم و همچنین با کنجکاوی و عطش جوشان به آموختن، بالاجبار به شهر همدان رفت. علی رغم محدویت و ناتوانی اقتصادیِ خانواده، پای در این راه فشرد و کوشید خود روی پای خود بایستد. با اینکه هنوز کم ­سن و سال بود، همزمان با تحصیل مقطع راهنمایی کار می‌کرد و حتی به تنهایی خان‌ه­ای اجاره کرده بود. پس از مدتی برای ادامه تحصیل در دوره­  دبیرستان به تهران رفت و در یک شرکت پل­‌سازی مشغول به کار شد. در طول مشغولیت در این شرکت، در بین کارکنان و کارگران به امانت و دیانت شهرت داشت. از این طریق نه تنها هزین‌ه­ عادی زندگی خودش را تأمین می­‌کرد بلکه در گذران زندگی، دست یاری به پدر و مادر می‌­داد.

57524737.jpg

از همان روزهای اول انقلاب به گروه­‌های انقلابیون پیوست، به رغم دل‌­مشغولی­‌های متعددی که به کار، تحصیل و ورزش داشت، در راهپیمایی­‌های علیه طاعوت شرکت می‌کرد. دوری از خانواده و تنهایی و کار و تلاشِ طاقت‌­فرسا از او شخصیتی مستقل و مستحکم ساخته بود که هم متانت و اعتماد به نفس را در او تقویت می­‌کرد و هم دلی دریایی بدو بخشیده بود.

حضور در ارتش

پس از پایان دبیرستان، در آزمون­‌های ارتش و سپاه پاسداران شرکت کرد و در هر دو آزمون پذیرفته شد. اما به علت تقدمِ اعلام نتایج آزمون وارد دانشگاه افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران شد. البته به قول خودش چون هدفش خدمت به مردم بود، تفاوتی بین نهادهای ارتش یا سپاه قائل نبود. هوش سرشار و استعداد جسمی نمایانش باعث شد تمام مراحل دشوار لشکر ۲۳ نوهد ارتش (نیروی ویژه هوابرد) را با موفقیت از سر بگذراند و در دانشکده افسری شیراز پذیرفته شود.

57524738.jpg

در همان سال­‌ها بود که با دختر یکی از اقوام دور ازدواج کرد. در سال­‌های پس از دانشگاه، دوره‌­های مخصوص تکاوری را تهران فراگرفت.  فراز و نشیبِ راهی که انتخاب کرده بود، هرگز نتوانست ذره­‌ای در اراده­ او تأثیر منفی بگذارد. علی رغم مخالفت­‌هایی که از آشنایان و اطراف می­‌شد، با همان قوتی که در این راه قدم نهاده بود، مسیرش را تا جبهه‌­های حق علیه باطل ادامه داد. در تمام این مراحل، همواره جزء زبده­‌های ارتش بود.

مسئولیتی که ابراهیم بر دوش داشت

ابراهیم پس از مدتی، عازم جبهه­‌های جنگ در شمالغرب کشور شد. ابتدا به عنوان فرمانده در پادگان میانه به آموزش گروه ضربت پرداخت و چندی بعد،همزمان با آموزش در پادگان­‌های پیرانشهر و سردشت، جزو اعضای مؤثر و از فرماندهان بارز گردان ضربت لشکر ۲۳ ارتش شناخته شد. به گونه­‌ای که عناصر کوموله و دموکرات و نیز ارتش صدام او را جزو مهره­‌های اصلی ارتش ایران تلقی می­‌کردند و همواره در پی آن بودند که قرارگاه او را شناسایی کنند و در فرصت مناسب خود او را به شهادت برسانند.

شهادت

پس از ماه­‌ها و سال­‌ها مبارزه و دفاع از مرزهای دین و وطن سرانجام در ۲۶ خرداد سال ۱۳۶۶ همزمان با عملیات «نصر۳»، هنگام اذان مغرب به شهادت رسید. ابراهیم همزمان با عملیات در حالی که به همراه سربازانش بیرون از قرارگاه مشغول جنگ و مبارزه بود، با  اعلام گرایِ(محل استقرار) گروهک کوموله و خیانت ستون پنجم دشمن مورد هدف تانک نیروهای دشمن بعثی قرار گرفت.

57524828.jpg

به روایت هم­رزمانش، او ایستاده و در حالی که پشتش به نیروهای دشمن بود، با اصابت ترکش گلوله‌ تانک به لقاء­الله پیوست.

شهید خانی همواره به آشنایان و همسر و خانواده نسبت به خودش اطمینان می­‌داد که هرگز دشمنان جرأت جنگ رودرو با او را ندارند و جالب است که حتی ترکشِ گلوله­ تانک هم از پشتِ سر به او برخورد کرده بود.

57524739.jpg

پیکر پاک شهید سرلشکر ابراهیم خانی به وصیت خودش در بهشت زهرا (س)، قطعه ۲۹ ، ردیف ۱۳۳، شماره­ ۱۶  به خاک سپرده شد. 

 

منبع:http://www.isna.ir/news/96050100061/وقتی-عراق-از-اقدامات-یک-تکاور-ارتشی-به-تنگ-آمد

 

 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

اهداء لوازم شخصی یک تکاور شهید به موزه شهدا

شهید ابراهیم خانی

برخی از لوازم شخصی و دست نوشته‌های سرلشکر شهید ابراهیم خانی از سوی خانواده او به موزه شهدا اهدا شد.

به گزارش ایسنا،  سرلشکر ابراهیم خانی، از فرماندهان گردان ضربت لشکر ۲۳ ارتش است. او بهمن ماه ۱۳۴۰ در روستای «طراقیه» در ۵ کیلومتری غار علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ به دنیا آمد و در ۲۶ خرداد ۱۳۶۶ بعد از سال‌ها مبارزه همزمان با عملیات «نصر ۳» به شهادت رسید.

کتاب زندگی‌نامه این تکاور شهید با عنوان «دیدارهای ناتمام» توسط نشر سوره مهر به چاپ رسیده است.

57569370.jpg

حسین خانی فرزند این شهید با اشاره به وسایل و آثار باقی مانده از پدرش بیان کرد: از شهید ابراهیم خانی بعد از شهادتش آثار و یادگارهایی بر جای مانده است و تصمیم بر آن شد  که آن‌ها را در موزه شهدا به نمایش عموم بگذاریم. برخی از این آثار جزو وسایل شخصی شهید خانی است که مواردی چون کیف جیبی، دفتر یادداشت و حتی پول نقد را شامل می‌شوند. همچنین از شهید خانی نامه‌های بسیاری به یادگار مانده است که یکی از بهترین و دقیق‌ترین منابع در روایت زندگینامهاو هستند.

57600063.jpg

وی افزود: علاوه بر این موارد، لباس خاکی و خونین شهید خانی که در آخرین لحظات به تن داشته است و همچنین پوتین‌هایی که حین شهادت در پای پدرم بوده است نیز از جمله هدایایی است  که به موزه شهدا اهدا شده است.

 

منبع:https://www.isna.ir/news/96090804236/اهداء-لوازم-شخصی-یک-تکاور-شهید-به-موزه-شهدا

 

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0