Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

آداب معاشرت در اینترنت را بدانید و رعایت کنید

در نگاه اول این‌طور به نظر نمی‌آمد اما این روزها استفاده از دنیای مجازی كامپیوتری و موبایلی آنچنان فراگیر و جدی شده است كه شبكه‌ها و گروه‌های اجتماعی مجازی، شبیه سرزمین‌های تازه كشف‌شده‌ای هستند كه انگار به‌طور عاجل، به وضع قوانینی برای همزیستی مسالمت‌آمیز بین ساكنان‌شان نیاز دارند.
 این‌بار اپلیكیشن موفق و قوی تلگرام و گروه‌های فعال بی‌شمار موجود در آن، بهانه خوبی است تا قوانین و آداب معاشرت در گروه‌های شبكه‌های اجتماعی به‌خصوص تلگرام را با هم مرور كنیم؛ قوانین نانوشته‌ای كه اگر رعایت شوند، قطعا به بازدهی درست گروه‌ها و سلامت روابط بین فردی در آنها كمك بزرگی خواهند كرد.نِتیكت داشته باشیم
 

 

«نتیكت» (netiquette) از تركیب دو واژه شبكه (network) و آداب معاشرت (etiquette) تشكیل شده و به‌طوركلی شامل بكن و نكن‌های شبكه‌های اجتماعی و ارتباطات مجازی است و هر شاخه‌ای از فعالیت‌های بی‌شمار مجازی قصه و قانون خودشان را دارند. ما این بار سعی می‌كنیم با تمركز بر گروه‌های تلگرام، نتیكت تلگرامی یا آداب معاشرت در تلگرام را به‌طور خلاصه بیان كنیم.

بی‌قانون خوش‌تریم !

 


شاید عده‌ای بگویند تمام جذابیت دنیای مجازی به احساس آزادی زیاد و بی‌چارچوب بودن آن است با این حساب چه دلیلی دارد با تولید قوانین دست‌وپاگیر، لذت رهایی و گمنامی در فضای مجازی را از خودمان بگیریم ؟

 

5.jpg

 

جواب این سوال ساده است چون تجربه نشان داده بی‌قانونی حتی در گروه‌های وایبر یا تلگرام كه قصه‌شان خیلی وقت‌ها رفاقتی و سرگرمی است باعث دلخوری‌ها، گوشه‌گیری اعضا و مشكلات ارتباطی واقعی می‌شود؛ ضمن اینكه هنجارشكنی‌ها یا بی‌توجهی به آداب حضور در این گروه‌ها، آنها و اهداف‌‌شان را به‌طور كامل فلج كرده و با تلف كردن وقت عده زیادی، كاركرد مفیدشان را می‌گیرد. با این مقدمه دیگر شكی نیست كه رعایت قوانینی خودساخته می‌تواند كاملا مفید و بجا باشد.

 قوانین گل درشت

 


برای شروع خوب است به یك قانون گل درشت در همه شبكه‌ها و گروه‌های مجازی اشاره كنیم كه تا حدود زیادی از مشكلات بعدی در شبكه‌های اجتماعی جلوگیری می‌كند و آن هم اینكه بعد از نصب هر اپلیكیشن تازه‌ای ابتدا باید «راهنمای استفاده» از آن را به‌طور كامل و دقیق خوانده و بی‌گدار به هیچ شبكه‌ای نزنید.

 بعد از این مرحله مهم‌ترین قاعده بازی در گروه‌های مجازی این است كه در تمامی شرایط به یكدیگر احترام بگذاریم؛ هرچند این جمله از فرط تكرار شعاری به نظر می‌رسد اما تبعیت از آن كلید گشایش قفل‌های ارتباطی زیادی است. وقتی در گروهی هستید باید بدانید افراد زیادی به‌جز شما در آن فضا حضور دارند و به‌طور طبیعی ممكن است نظرات یا حتی دغدغه‌‌شان هیچ شباهتی به آنچه شما درست می‌دانید، نداشته باشد با این همه «باید» در یك گروه مجازی به همگی افراد و شخصیت انسانی‌‌شان احترام بگذارید.

 خیر مقدم با سایر مخلفات

 


گروه تشكیل داده‌اید؟ مبارك است اما این دلیل نمی‌شود كه بدون هیچ هماهنگی ای همه دفتر تلفن همراه‌تان را به گروه اضافه كنید، نتیكت تلگرامی می‌گوید: «بدون اطلاع و دقت به علایق و تمایلات افراد آنها را به گروه‌ها اضافه نكنید به‌علاوه انتخاب اسم متناسب با هدف گروه‌تان و طراحی قوانینی كه باعث بازدهی بهتر گروه شود هم در جذب افراد و روشن بودن تكلیف‌شان با گروه شما مهم است. »
 

 


تازه‌واردهای گروه بخوانند

 


درصورتی‌كه در گروهی تازه‌وارد هستید قبل از هر حركت و كلیكی، قوانین و هدف گروه را از مدیرگروه یا اعضای قدیمی پرسیده و همیشه هم به قوانین و اهداف تمامی گروه‌ها احترام بگذارید. خوب است تا وقتی نوع مراودات و پست‌ها در گروه تازه برای‌تان روشن نیست، سكوت كنید تا فضای كلی گروه دست‌تان بیاید و ضمنا درصورتی‌كه گروه را با علایق و سلایق خودتان هماهنگ نمی‌بینید، آن را ترك كنید.

 هدف را گم نكنید

 


قبل از اینكه در گروه‌ها عضو شوید درباره هدف و موضوع گروه فكر كنید. اگر شما درباره الكترونیك اطلاعات یا علاقه‌مندی ندارید، پیوستن به گروه تخصصی مهندسین خبره الكترونیك به شما حال و هوای آلیس در سرزمین عجایب خواهد داد اما از این هم گذشته اگر تصمیم گرفتید در گروهی فعال باشید حتما موضوع آن را در نظر داشته باشید به‌طور مثال در یك گروه آشپزی، پست سنگین فلسفی نگذارید.
 

 


آب رفته به جوی باز نمی‌گردد؛ حتی در تلگرام!

 


متاسفانه تلگرام دكمه بازگشت ندارد و به محض اینكه عكس، جمله یا مطلبی را روی شبكه بفرستید، دیگر هیچ اختیاری روی آن ندارید؛ بنابراین قبل از وارد كردن مطالب، عكس‌های خود و حتی جوك‌های بامزه حتما تمام حواس‌تان را جمع كنید و جوانب را به‌طوركامل بسنجید.

6.jpg

 

 

سفره دل را روی شبكه باز نكنید

 


هرچند در نظراول فضای گروه‌ها امن به‌نظر می‌رسند اما هیچ وقت رازهای‌تان را حتی در صمیمی‌ترین گروه‌ها به اشتراك نگذارید چون در فضای اینترنت همیشه امكان لو رفتن اطلاعات وجود دارد ضمن اینكه صمیمی‌ترین دوستان هم می‌توانند روزی دیگر دوست و حتی خیرخواه شما نباشند. امكان دیگر كه گاهی خطرناك می‌شود این است كه حرف‌هایی را كه در چت خصوصی درباره افراد زده‌اید می توان عینا برای نفر سوم فرستاد؛ یعنی هر حرفی در تلگرام سند می‌شود و می‌تواند برای‌تان دردسر درست كند.
 

 

جوك‌های گریه‌دار نفرستید

 


در فضای گروه‌های تلگرام بازار جوك و لطیفه همیشه داغ است اما در مورد این پست‌ها هم چند نكته وجود دارد و آن هم اینكه وقتی در گروهی جوك می‌فرستید دقت كنید كه موضوع توهین‌آمیز یا برخورنده‌ای برای اعضای گروه در آن لطیفه وجود نداشته باشد.‌‌

 شان و شخصیت اعضای گروه را حتما در نظر بگیرید چون هر جوكی را برای هر گروهی نمی‌شود تعریف كرد. آداب معاشرت حكم می‌كند جوك‌های جنسیتی و قومیتی را فراموش كنید ضمن اینكه جوك‌های جنسیتی كه از شیر بودن پسران و پنیر بودن دختران حكایت می‌كنند (!) هم دیگر عمرشان تمام است و با اشتراك‌گذاری‌شان فقط نظر دیگران را نسبت به خودتان بر می‌گردانید. راستی هر گروهی جای لطیفه گفتن نیست ؛ حتما به نوع گروهی كه در آن فعالیت می‌كنید، دقت كنید.

 برای ویدئو‌ها توضیح بنویسید

 اگر ویدئو یا فایل بزرگی را در گروه تلگرام به اشتراك می‌گذارید، حتما درباره محتوای آن شرح مختصری بنویسید تا اعضای گروه در مورد دانلود كردن یا نكردن آن تصمیم بگیرند.
 


پول درنیاورید!

 


این روزها صفحات و گروه‌هایی با اهداف مالی و تجاری در تلگرام فعالیت می‌كنند كه مانعی هم برای‌شان نیست اما هیچ‌وقت از گروه دیگران برای درآمدزایی یا تبلیغ كالای خودتان، آن هم بدون اجازه استفاده نكنید.چت خصوصی عمومی نیست!

 


خیلی از افراد در فضای خصوصی چت تلگرام برای هم مسائل خصوصی زندگی شخصی یا كاری‌شان را می‌گویند نكته «بسیار مهم» این است كه وقتی در گروه‌ها حضور دارید ، نباید هیچ اشاره‌ای در مورد محتوای چت‌های خصوصی و شخصی‌تان با اعضا داشته باشید.

 

8.jpg

 

وسط بحث، پست بی‌ربط ممنوع

 


وقتی در گروهی بحثی در جریان است، پست یا عكس نامربوط به بحث را برای گروه نفرستید چون زنجیره منطقی بحث پاره می‌شود؛ بنابراین یا در بحث‌ها شركت كنید یا اینكه تا انتهای بحث صبر كرده و بعد برای فرستادن پست های‌تان اقدام كنید.
 


چاق سلامتی ممنوع


گروه‌ها برای چت دو نفره تعریف نشده‌اند پس تا جای ممكن حال و احوال و تعارفات را به اتاق‌های خصوصی چت ببرید.
 


پست گذاشتن آداب دارد

 


پست‌های تلگرامی از آنجایی كه قرار است با گوشی خوانده شوند باید تا جای ممكن كوتاه باشند؛ بنابراین از شرح و بسط مطالب یا اشتراك گذاشتن مطالب خیلی بلند خودداری كنید؛ ضمن اینكه هرچند فضای اینترنت دریای بی انتهای متن و عكس است اما باید پست‌های شما در راستای اهداف گروه باشد و هر مطلبی هم ارزش اشتراك‌گذاری ندارد.

 نكته بعد این است كه اگر خبری به نظرتان خیلی جالب، باورنكردنی یا حتی كمی عجیب آمد قبل از آنكه ذوق‌زده آن را به سمع و نظر هم‌گروهی‌های‌تان برسانید حتما از معتبر بودن منبع آن خبر مطمئن شوید چون بسیاری از این دست اخبار شایعه و جعلی هستند. گاهی هم وقت خواب است !

 


خوب است در استفاده از گروه‌های تلگرام یا وایبر یك نكته را دائم به خودتان یادآوری كنید و آن هم اینكه گروه‌ها با وجود تمام جذابیت‌ها و اطلاع‌رسانی‌شان مثل یك مكنده قوی ، وقت و توان فكری شما را می‌بلعند. همیشه برای سرزدن به گروه‌ها یك محدوده زمانی را تعیین كنید؛ به‌طور مثال روزانه دو ساعت و به این محدوده پایبند باشید. ضمن اینكه خوب است حواس‌مان به ساعاتی كه در آنها برای گروه‌های‌مان مطلب می‌فرستیم باشد؛ چون احتمال دارد اعضا در نیمه‌های شب با آمدن پیام‌های بی‌موقع از خواب بیدار شوند.

 

9.jpg

 

بیش‌فعالان لطفا استوپ!

 


بعضی افراد به دلیل علاقه به گروه‌های اجتماعی یا دسترسی به منابع متنوعی از اطلاعات، به صورت رگباری در گروه‌ها پست‌های مربوط و نامربوط می‌گذارند یا گروه‌های خودشان را در بازه زمانی كوتاهی، انگار با اطلاعات بمباران می‌كنند. همیشه خاطرتان باشد كه افراد، تنها در گروه شما عضو نیستند و برای اینكه بتوانند از اطلاعات گروه استفاده كنند لازم است تناسبی بین زمان و میزان اطلاعات رسیده برقرار شود به همین دلیل تا جای ممكن در گروه‌ها كم‌گو و گزیده‌گو باشید.

 بحث است نه دعوای خانوادگی

 


گروه‌ها به‌طور بالقوه مكانی برای رد و بدل كردن نظرات و عقاید بین افراد هستند و به همین دلیل هم همیشه موضوعاتی هست كه در حواشی‌شان بحث‌ها شكل می‌گیرند. تا اینجای كار ایرادی نیست اما از اینجا به بعدش خیلی مهم است كه بحث كردن- آن هم به‌طور منطقی و به دور از احساسات و افراط- را بلد باشیم. در بحث‌های گروهی جانب حقیقت را بگیرید و به‌صرف اینكه دوست و دخترخاله‌تان مدافع عقیده‌ای است برای درستی آن عقیده پافشاری نكنید.هدف از بحث‌ها ، تغییر اجباری دیدگاه‌ها نیست بلكه هدف هر مباحثه‌ای باید آشنا شدن با نظرات منطقی دیگران و دریافت زاویه دید تازه‌ای نسبت به مسائل مورد گفت‌وگو باشد؛ پس در مسیر بحث، گفت‌وگو را به تنش و توهین نكشید و ضمن بحث به هیچ‌وجه به جای نقد نظرات افراد به «نقد شخصیت» آنها نپردازید.
 

 

 

 

http://irartesh.ir/Forum/Post/7649/Page/1#answer-0

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام  خدمت استاد نازنین  به نظر بنده این اپلیکیشن ها به جای اینکه دردی از ما دوا کنند بدتر دردی به درد افراد جامعه افزوده اند . الآن اکثر مردم ما زندگی روزمره شان شده این شبکه های مبایلی . اما برای چند دقیقه مثلاً نیم ساعت مطالعه مفید اصلاً وقت ندارند . بنده خودم دیدگاه خوبی نسبت به شبکه های مجازی دارم اما متأسفانه درکشور ما مردم استفاده مفیدی از این شبکه ها نمی کنند و با نوعی تراژدی در این زمینه روبرو هستیم البته به نظربنده . نکاتی که در بالا به آنها اشاره فرمودین به جرأت می توانم بگویم تاحد زیادی رعایت نمیشود و این یعنی یک زنگ خطر جدی برای مردم جامعه ما ! ولی افسوس کو  گوش شنوا :1 (13):

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

خوب تو کشور ما اول تکنولوژی می آید بعد فرهنگ استفاده از آن

پس باید صبر کرد

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام بله استاد شما درست میفرمایید ولی شاید فناوریهای اینچنینی استثنا باشند چون شاید چندین نسل هم بگذرد ولی باز انگار نه انگار

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

یه بیماری جدید اومده بنام پلاسفولانزا

 

 

یه بیماری جدید اومده
اسمش پلاسفولانزا هست


علائم بیماری …..!! ؟

۱- با خودت میخــــــندی و همه از خنده هات متعجب میشن
۲-میخوابی در حالی که گوشی تو آغوشته!
۳- دوست نداری کسی پیشت بشینه!
۴-خواب منقطع و کم بخصوص اگه عضو گروه دوستانه باشی!
۵-درد کمر و خستگی گردن!
۶-مشاجرات خانوادگی!
۷-در حال رانندگی از قرمز بودن چراغ راهنمایی خوشحال میشی!!!
۸-بردن گوشی همرا به wc!
۹-فراموش کردن دوستانی که وات ساپ ولاین
ندارن!
۱۰-در حال چت اگه باطری گوشــــــــی تمام بشه احساس میکنی داری منفجر میشی!!
۱۱-ضعف بینایی و درد چشم!
۱۴-غضب والدین و اولاد و یاران و قوم و قبیله!
۱۵-تا چشم باز میکنی اولین چیزی که میبینی گوشیه!
۱۶-هم سفره شدن با گوشی!
خـــــداییش چندتا از این علائم رو دارید
هاااااااااااااااااا؟
آستینا بالاااااااااااااااااااااا اا
زوووووووووووووووود
یالااااااااااا همه باید واکسن بزنن


 

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now