Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

28 posts in this topic

سلام 

نزدیک 60 متر . انهدام این دکل هم طبق گفنه جناب ایروانی ، 9 اردیبهشت 1366 ساعت 10:20 صبح

با سلام حدس بنده هم در همین حدود بود و حدس میزدم این برج حداقل بایستی 50 متری ارتفاع داشته باشد که نفرات دیده بان تا عمق 50 کیلومتری خاک ما را در دید خود داشته اند .

3 people like this

در 11 ساعت قبل، TOMCAT21 گفته است :

سلام

ضمن تشکر

ان دکل مشهوری که فرمودید ، دکل مشهور پتروشیمی بصره بود که بدلیل اهمیت راهبردی اش برای عراق که عقبه واحدهای خودی را تا عمق نزدیک به 50 تا 60 کیلومتر زیر دید و تیر خودش داشت ، هدف اصلی برای ما بود .

البته دو روایت کاملاً متفاوت از انهدام این دکل وجود دارد

روایت یکم: انهدام این دکل با شلیک دو تیر موشک ماوریک خلبانان ah-1j هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران که شرح مفصل آن در مجله صنایع هوایی چند سال پیش گفته شد .

روایت دوم : انهدام این دکل توسط یک قبضه توپ 122 م.م دی -30 نیروی زمینی سپاه که درست در جلوی این دکل و در نزدیک یک آبگرفتگی بخوبی استتار شده بود و روایت آن به همراه تصاویر مرتبط در کتاب " آتش به اختیار " نوشته حجت ایروانی آمده است .

گذشته از اینکه چه نیرویی این دکل را از حیز انتفاع ساقط کرد ، انهدام این سازه بتونی بسیار مستحکم که بعنوان دکل دیده بانی ، تلفات مهمی را قبل از انهدامش به ما وارد می کرد ، بسیار جالب توجه هست و دست همه عزیزانی که مسبب آن بودند ، درد نکند و همه ما به آن افتخار کردیم ، می کنیم و خواهیم کرد .

پی نوشت :

1- جای تولید یک فیلم سینمایی یا مستند از این ماجرا واقعاً خالی هست

2- یک مورد در خصوص توپ 106 ، این سلاح علیرغم کارایی خوب برضد اهداف مستحکم شده و زرهی ، بدلیل آتش دهانه بسیار زیاد ، بلافاصله پس از شلیک موقعیتش توسط دشمن شناسایی می شد و این کار را برای خدمه مشکل می کرد . یکی از بستگان ، در سالهای دفاع مقدس در لشکر 21 حمزه ، خدمه این جنگ افزار بود و  می گفت که در خطوطی که ما و عراق به هم نزدیک بودیم ، عراقی ها با استفاده از خمپاره انداز 60 و120 م.م ، منتظر بودند تا پس از شناسایی مواضعی که این توپ از آنجا مبادرت به شلیک می کرد ، آن را هدف قرار دهند

سلام

حال دقیقترش را من عرض کنم

برای گردان ما نامه ای آمده بود که یک نفر بادرجه افسر ارشد وتعدای تانک اسکورپین به سپاه مامور شوند جهت حمله به جزیره بوارین.

متاسفانه مرا بعنوان افسر ارشد معرفی کرده بودند که استوار یکم بودم

یکدستگاه خودروی جیب در اختیار من گذاشته بودن که هرروز با برادر محسن رضایی در ارتباط بودم و به سپاه همدان مامور شده بودیم

وارد بوارین شدیم که دشمن مرتب روی بام  پترو شیمی ضد هوایی چهار لول مستقر می کرد که با اسکورپین سرنگون می شدند.

اسکورپین سه نوع کلوله دارد بنامهای

افشان، با برد 800متر و پراز ساچمه برای نیروی پیاده دشمن

A3 با برد تقریبی 7 الی8  کیلومتر و صاقب

A4 با برد تقریبی 7 الی8  کیلومتر و و اثر گذار که قسمتهایی از بتن همان محل را کنده بود ولی زیاد به چشم نمی آمد

یک شب عراق برای دراستراحت قرار دادن نیروهای لجمن خودشان ،،، یک جابجایی داشتند که توپخانه 130 م م ارتش که پشتیبان همان منطقه بود شروع به آتش کرد که چند کلوله به دکل اصابت کرد و به یکباره دکل فرو ریخت.

من دقیقآ همه اتفاقات را به چشم دیده ام.

البته از همان محل ما بصره را با تانگ.....

از استاد تلخک می پرسم ::: آیا در جریان نشت مواد از پتروشیمی در محل بودید و اتفاقات بعد آن را دیده اید؟؟؟؟

ارادت

4 people like this

البته این عکس را در حین برگشتن برای ارایه گزارش گفته این

https://www.uplooder.net/img/image/87/ae62e5d89b38dbeac532336f18fd4507/hasan_ali_ebrahimi_said_930223.jpg

3 people like this

با سلام وتشکر از پاسخ استاد نازنین  جناب ابراهیمی سعید عزیز همانطور که ملاحضه فرمودین در روایت دوم این افتخار نیز به نام سازمان موازی تمام شده !!

3 people like this

در در 6/28/2017 در 10:30 PM، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

از استاد تلخک می پرسم ::: آیا در جریان نشت مواد از پتروشیمی در محل بودید و اتفاقات بعد آن را دیده اید؟؟؟؟

جریان خیلی داره هیجان انگیز میشه. لطفا بیشتر توضیح بدید 

3 people like this

در در 6/28/2017 در 10:28 AM، TOMCAT21 گفته است :

روایت یکم: انهدام این دکل با شلیک دو تیر موشک ماوریک خلبانان ah-1j هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران که شرح مفصل آن در مجله صنایع هوایی چند سال پیش گفته شد .

این روایت فکر میکنم مربوط به انهدام رادار رازیت مستقر در پتروشیمی بصره باشه و نه دکل مذبور

4 people like this

در 32 دقیقه قبل، kalafe2006 گفته است :

این روایت فکر میکنم مربوط به انهدام رادار رازیت مستقر در پتروشیمی بصره باشه و نه دکل مذبور

سلام 

ظاهراً عزیزان خلبان تا جایی که یادم هست درخصوص دکل پتروشیمی صحبت می کردند که علاوه بر عامل انسانی بعنوان دیده ور ، سامانه رازیت هم بروی ان مستقر بود 

4 people like this

سلام 

ظاهراً عزیزان خلبان تا جایی که یادم هست درخصوص دکل پتروشیمی صحبت می کردند که علاوه بر عامل انسانی بعنوان دیده ور ، سامانه رازیت هم بروی ان مستقر بود 

با سلام  وعرض ادب در کتاب سجیل آتش که مربوط به خاطرات پرسنل هوانیروز میباشد اشاره به ساختمان گنبدی شکل رادار پتروشیمی  با موشک ماوریک شده البته نمی دانم عملیات انهدام دکل نیز جدا گانه انجام شده یا خیر

4 people like this

در 51 دقیقه قبل، ناشناس عجیب گفته است :

سلام 

با سلام  وعرض ادب در کتاب سجیل آتش که مربوط به خاطرات پرسنل هوانیروز میباشد اشاره به ساختمان گنبدی شکل رادار پتروشیمی  با موشک ماوریک شده البته نمی دانم عملیات انهدام دکل نیز جدا گانه انجام شده یا خیر

چون من و دوستان با چشم فروریختن دکل را با اصابت توپهای 130م م ارتش دیدیم چیزی غیر از این موضوع را قبول نخواهم کرد

4 people like this

در 5 ساعت قبل، kalafe2006 گفته است :

جریان خیلی داره هیجان انگیز میشه. لطفا بیشتر توضیح بدید 

اجازه بدهید استاد گرامی من، تلخک عزیز جواب بدهند تا بقیه را عرض کنم

3 people like this

چون من و دوستان با چشم فروریختن دکل را با اصابت توپهای 130م م ارتش دیدیم چیزی غیر از این موضوع را قبول نخواهم کرد

با سلام  بنده هم معتقدم روایتی که شما استاد نازنین  به آن اشاره فرمودین صحیح است . درواقع عملیات هوانیروز مربوط به انهدام ساختمان گنبدی شکل که رادار درآنجا استقرار داشته بوده  و انهدام دکل جداگانه و توسط توپخانه  که شما استاد نازنین به آن اشاره فرمودین بوده .

3 people like this

در در ۱۳۹۶/۴/۹ ه‍.ش. در 5:19 PM، ناشناس عجیب گفته است :

با سلام  بنده هم معتقدم روایتی که شما استاد نازنین  به آن اشاره فرمودین صحیح است . درواقع عملیات هوانیروز مربوط به انهدام ساختمان گنبدی شکل که رادار درآنجا استقرار داشته بوده  و انهدام دکل جداگانه و توسط توپخانه  که شما استاد نازنین به آن اشاره فرمودین بوده

سلام

ممنونم

2 people like this

سلام استاد خواهش می کنم  اختیار دارید .

2 people like this