Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

** عملیات نامنظم ظفر 3 / انهدام پایگاههای دشمن توسط نیروهای ارتش

خبرگزاری ایرنا نگاه کوتاهی داشته به 2 عملیات فتح 7 وظفر3 که عملیات فتح 7 توسط سپاه پاسداران  درسال 66 و ظفر 3 توسط ارتش در سال 64 به اجرا در آمده که بنده قسمت مربوط به عملیات ظفر 3 را تقدیم دوستان کرده ام . دوستان برای خواندن اصل مقاله میتوانند به لینک پایین که در پایان این مقاله می باشد مراجعه بفرمایند

 

نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ در ساعت‌ 1 بامداد روز هفتم تیر ماه سال ‌1364 بمنظور ضربه‌ زدن‌ به‌ بخشی‌ از نیروهای‌ دشمن‌ در جبهه‌ شمالی‌ جنگ تحمیلی ، عملیات‌ محدود و ضربتی‌ «ظفر3 » در مناطق عملیاتی شمال غرب کشور بود.
در عملیات ظفر3 ، رزمندگان دلاور لشکر64 پیاده ارومیه در ادامه عملیاتهای محدود، با ایجاد معبر در موانع دشمن که از مین های مختلف و شبکه های سیم خاردار آرایش یافته بود و عبور از این موانع موفق گردیدند به بیش از 15 پایگاه دشمن در منطقه عمومی واراس و آنه یورش درمناطق عملیاتی جبهه حاج عمران در شمال‌غرب را منهدم ساخته و به نیروهای عراقی تلفات و ضایعات شدیدی را وارد نماید.
حاج عمران شهری در استان اربیل در منطقه کردستان عراق در نزدیکی مرز کشورمان با و عراق است و هنگام جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در سال ۱۳۶۲ پس از عملیات والفجر ۲ به دست رزمندگان اسلام آزاد شد.
این شهر در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمالشرقی از شهر اربیل واقع شده و منطقه عملیاتی حاج عمران، منطقه ای است سوق الجیشی مابین شهرهای پیرانشهر ایران و چومان مصطفی عراق، حاج عمران نیز نام پادگانی عراقی است در 12 کیلومتری مرز ایران و عراق، که در جاده ی مواصلاتی پیرانشهر- رواندوز(عراق) قرار گرفته است.
ارتفاع 2519 متری در منطقه عمومی حاج عمران همراه با ارتفاعات واراس، شهداء، نصر و گردمند ازعوارض حساس و کلیدی منطقه محسوب شده وعمدتاً دید بسیار مناسبی را به همه جهات نسبت به منطقه حاج عمران فراهم ساخته و کنترل حرکات را به طرف منطقه مذکور، آسان می نمود. در این میان ارتفاع شهدا وضعیت حساس تری را دارا بود لذا عملیاتهای متعددی در این منطقه اجرا و ارتفاعات منطقه بارها دست به دست گردید.
یادمان شهدای منطقه حاج عمران نیز در دامنه ارتفاعات بر مزار شش شهید گمنام احداث شده است.
در عملیات پیروزمندانه ظفر 3 ، تعداد 15 پایگاه دشمن در منطقه آسیب دید و 2 پایگاه نیروهای عراقی به طور کامل منهدم شد، بیش از 200 نفر از نیروهای متجاوز بعثی کشته و زخمی شدند، انهدام دو قبضه دوشکا، یک قبضه خمپاره انداز و دو انبار مهمات و 13 پایگاه به میزان 70 درصد از جمله ضایعات دشمن بود و همچنین تعداد ۲۰ دستگاه خودرو، 12انبار مهمات ، یک قبضه خمپاره‌انداز، مقادیری زیاد تجهیزات نظامی، تعدادی مین و مقادیری مهمات به غنیمت رزمندگان اسلام و یگانهای ارتش جمهوری اسلامی ایران درآمد.

منبع:http://www.irna.ir/fa/News/82579765/

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0