Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

امیر سرتیپ خلبان محمود انصاری

با اجازه اساتید و دوستان یک تایپیک برای معرفی یکی از قهرمانان جنگ  امیر سرتیپ  خلبان محمود انصاری ایجاد کردم تا هرچه بیشتر وبهتر این خلبان دلاور معرفی و با ایشان آشنا شویم لازم به توضیح است که کتاب شهروند آسمان که شامل خاطرات این قهرمان جنگ می شود  در روز 5شنبه مورخه 15 تیر 96  در باغ موزه تهران واقع در بزرگراه شهید حقانی مورد نقد وبررسی قرار خواهد گرفت .

 

«شهروند آسمان» نقد می‌شود

شهروند آسمان

کتاب «شهروند آسمان» دربردارنده خاطرات امیر سرتیپ خلبان محمود انصاری به قلم فاطمه دهقان نیری روز پنجشنبه 15 تیرماه از ساعت 16 تا 18 در تالار هویزه موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس نقد می‌شود.

به گزارش ایسنا، این کتاب با حضور جواد عربانی مدیر گروه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی،رضا رمضانی  خلبان هواپیمای اف 5  و اف 14  و عضو مرکز مطالعات و تحقیقات نیروی هوایی و جواد کامور بخشایش پژوهشگر ، نویسنده و منتقد  حوزه ادبیات دفاع مقدس نقد و بررسی می‌شود.

‌کتاب شهروند آسمان توسط نشر موزه دفاع مقدس در سال 94 منتشر شد و در برگیرنده خاطرات امیر سرتیپ خلبان محمود انصاری است که در دوران جنگ تحمیلی در پایگاه‌های هوایی همدان، اصفهان و بوشهر فعالیت داشته است.

جانشینی فرماندهی خلبانان دانشگاه اصفهان،جانشینی فرمانده پایگاه بوشهر، فرماندهی پایگاه شهید نوژه همدان و  فرماندهی نیروی هوایی آشیانه جمهوری اسلامی از مسئولیت‌های محمود انصاری در طول خدمت درنیروی هوایی ارتش جمهور اسلامی ایران است.

تاسیس انجمن ادبی "ناور" و انجمن نویسندگان دفاع مقدس استان البرز و تالیف کتاب‌های  رویای پرواز،سرداران سوله،گوهر شب چراغ،عطا و ظهر آبی حنظله بخشی از کارنامه فاطمه دهقان نیری نویسنده کتاب است.

منبع:http://www.isna.ir/news/96041306387/شهروند-آسمان-نقد-می-شود

6

Share this post


Link to post
Share on other sites

یکی دو کتاب از خاطرات خلبانان ارتش دارم

خیلی خوب و مفید هست

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام استاد  اگر برایتان مقدور باشد این کتابها را معرفی می فرمایید؟ با تشکر

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

فعلا یکی در دسترس بود

 

 

روز سانحه

 

براساس خاطرات خلبانان نیروی هوایی ارتش

تآلیف:سرهنگ عزت الله معظمی گودرزی

سال:1376

 

در 258 صفحه

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام و تشکر از لطفتان  نام این کتاب را بنده شنیده ام و اگر  درست به خاطر داشته باشم  چاپ عقیدتی سیاسی ارتش می باشد . به غیر از خود عقیدتی سیاسی  موسساتی نیز اقدام به انتشار کتابهایی در زمینه خاطرات عزیزان نیروی هوایی نموده اند . بنده خودم یک کتاب سالها پیش به امانت گرفته بودم به نام «در آغوش آسمان» که مختص  خاطرات خلبانان نهاجا بود ولی افسوس که چون سالها پیش آن کتاب را خوانده بودم مشخصات دیگر آن کتاب در خاطرم نمانده که اگر این کتاب تجدید چاپ شد بتوانم آن را تهیه کنم .

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

فروغ پرواز

 

مروری بر زنگی شهید سرتیپ خلبان محمود خضرایی

 

تحقیق و تآلیف: حمید بور بور

 

سال:1383

 

 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

با درود وعرض ادب  بنده هم  سالها پیش کتاب سجیل آتش را که اختصاص به خاطرات خلبانان و نیرو های فنی هوانیروز دارد را خریده ام که این کتاب نیز چاپ س. ع. س آجا می باشد . کتاب خیلی خوبی است اگر عمری باقی بود و اگر توانستم سعی می کنم  خاطراتی از این کتاب را به انجمن ارسال نمایم . ارادت

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

بربلندای سپهر

 

جلد سوم

 

براساس خاطرات خلبانان نیروی هوایی ارتش

 

سال: 1377

 

 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام بسیار بسیار عالی بنده امید وارم انتشار چنین کتابهایی که به خاطرات عزیزان ارتشی می پردازد فرقی نمی کند در کدام نیرو و کدام یگان گسترش یابد و به دست افراد جامعه به خصوص نسل جدید برسد چون رسانه میلی جوری تبلیغ می کند که انگار فقط سازمان موازی در جنگ حضور داشته و ارتش در جنگ نقشی نداشته .

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

خاطرات خلبان «محمود انصاری»؛ «شهروند آسمان» منتشر شد


«شهروند آسمان» کتابی است که در قالب تاریخ شفاهی منتشر شده و در آن به خاطرات خلبان «محمود انصاری» پرداخته شده است.

به گزارش روابط عمومی نهاجا، کتاب «شهروند آسمان» در 538 صفحه مصور به کوشش «فاطمه دهقان نیری» تدوین و توسط انتشارات «موزه دفاع مقدس تهران» در 2 هزار نسخه منتشر شده است.

خلبان «محمود انصاری» در سال 1351 به استخدام نیروی هوایی درآمد، وی تا سال 1355 در آمریکا مشغول تحصیل بود که پس از پایان تحصیلاتش به ایران بازگشت. در بحبوحه انقلاب  در پایگاه بندر عباس مشغول خدمت بود.

بعد از انقلاب سرپرستی اطلاعات و ارشاد اطلاعاتی پایگاه هوایی مهرآباد را به عهده گرفت. بعد از آن در سمت‌های مختلفی را در طول سال‌های دفاع مقدس مشغول فعالیت شد.

این کتاب در 11 فصل شامل: «در آرزوی پرواز»، «در آمریکا»، «آسمان ایران»، «پایگاه شکاری بندر عباس»، «انقلابو نیروی هوایی»، «نیروی هوایی و بحران‌های داخلی»، «آغاز جنگ تحمیلی»، «جنگ شهرها»، «قطع‌نامه 598»، «پایان جنگ» و «حمله عراق به کویت» تنظیم شده است.

نویسنده در مقدمه کتاب خود اشاره می‌کند که: این کتاب سعی دارد که تصویری از زمینه‌های رشد و روند فعالیت‌هایی که یک خلبان در طول سال‌های خدمت به کشورش، پشت سر گذاشته است را به خواننده نشان دهد و تصویری هر چند کوچک اما حقیقی، از عقاب‌های تیز پرواز  آسمان‌های ایران ارائه دهد.

قسمتی از متن کتاب:

همین موقع با سرعت از یک موزه عراقی رد شدیم، صدای ضعیفی آمد. جناب عصاره گفت: گلوله به بالمان خورد. صدایش آمد.

جلوی ما هواپیمای شماره چهار بود. جناب سروان حسین ذوالفقاری با جواد صفدری بودند. گفتند: هواپیمای ما را زدند، آتش گرفته.

سعی کردیم خودمان را به او برسانیم و کمک کنیم. چون پشت سرش بودیم می‌خواستیم به او برسیم و ببینیم هواپیما چه مشکلی دارد. از طرفی تیراندازی شروع شده بود. منطقه خیلی شلوغ بود. حناب عصاره نگران خلبان هواپیمای شماره شش و جناب امیر عمادی بود؛ چون آخرین هواپپیما بهترین هدف برای دشمن است. یک لحظه داخل بی‌سیم گفت: جعفر! ایشان گفت برو! دارم میام.

خیال ما راحت شد سعی کردیم خودمان را به هواپیمای جلویی برسانیم. ایشان به خاک خودمان رسید؛ خلبان بسیار ورزیده‌ای بود. موتوری که آتش گرفته بود را خاموش کرد و با یک موتور اوج گرفت که برود پایگاه همدان بنشیند.

مسیر برای هواپیما قابل کنترل نبود سعی کردند هواپیما را هدایت کنند، نشد. نزدیک نهاوند بودند که گفتند نمی‌توانند به پرواز ادامه بدهند و بیرون پریدند. هواپیما نزدیک نهاوند سقوط کرد. آنها با چتر فرود آمدند. پنج هواپیمای دیگر آمدند و در پایگاه همدان نشستند.

روی زمین که آمدیم متوجه شدیم گلوله‌ای که به بال خورده، گلوله توپ 57 میلی‌متری  بوده. گلوله‌اش بزرگ بود. بین چرخ و بدنه، یک فضای خالی است که گلوله به آنجا خورده بود. چون ارتفاع خیلی کم و سرعت زیاد بود چاشنی یا فیوز گلوله نتوانسته بود مسلط بشود.

مثل یک تکه آهن خورده بود زیر هواپیما و گیر کرده بود. بچه‌های خنثی سازی آمدند و مواد منفجره‌اش را درآوردند

 
 
 

منبع:http://nahaja.aja.ir/Portal/home/?news/62745/65393/1534802/«شهروند-آسمان»-منتشر-شد

 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

کتاب فروش اینترنتی هم داره ؟ 

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

کتاب فروش اینترنتی هم داره ؟ 

متأسفانه اعلام نشده . ناگفته نماند این کتاب خیلی وقت نیست که این کتاب منتشر شده .

 

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0