Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

امروز جامعه ارتش دارای کمترین آسیبهای اجتماعی است

 
ShowObjectPicture.aspx?Width=69&Height=5

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش اندیشه و قلم ارتش:امروز جامعه ارتش دارای کمترین آسیب‌های اجتماعی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ریشه آسیب‌های اجتماعی فاصله گرفتن از فرهنگ دینی، ملی و ارزش‌های انقلاب اسلامی است، گفت: ارتش علاوه بر مأموریت‌های ذاتی خود، الگو و نماد فرهنگی بوده و امروز جامعه ارتش دارای کمترین آسیب‌های اجتماعی است.

 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ریشه آسیب‌های اجتماعی فاصله گرفتن از فرهنگ دینی، ملی و ارزش‌های انقلاب اسلامی است، گفت: ارتش علاوه بر مأموریت‌های ذاتی خود، الگو و نماد فرهنگی بوده و امروز جامعه ارتش دارای کمترین آسیب‌های اجتماعی است.
به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دکتر رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز چهارشنبه 14 تیرماه در مراسم ششمین همایش اندیشه و قلم ارتش به میزبانی سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، ضمن تبریک به ریاست جدید این سازمان حجت الاسلام و المسلمین محمدحسنی و بیان ارادت ویژه خود به ارتشیان، اظهار کرد: بنده علقه و اخلاص بسیاری نسبت به ارتشیان قهرمان دارم و این ارادات و محبت در ابتدای انقلاب که در دادگاه انقلاب نزد آیت الله ری شهری فعالیت می‌کردم، ایجاد شد.
وی با تأکید بر اینکه شهادت می‌دهم ارتش ما قهرمان بوده و به ارزش‌های انقلاب و مقام معظم رهبری وفادار است، گفت: امروز همه ما پاسداری از مرزهای کشور و امنیت خود را مدیون ارتش و نیروهای مسلح هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اقتدار و امنیت را لازمه تداوم یک جامعه  برشمرد و افزود: امروز ما در شرایطی قرار داریم که بیش از هر زمان دیگری نیازمند توسعه قلم، فرهنگ، اخلاق، معرفت و فضیلت هستیم چراکه جامعه امروز ما با آسیب‌های اجتماعی مختلفی روبه‌رو است.
وی با اشاره به آمار طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی، زنان سرپرست خانوار و سایر شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی، تصریح کرد: این آمارها نگران‌‌کننده است و این نگرانی‎ها در حدی بوده است که شخص اول مملکت یعنی مقام معظم رهبری شخصا برای مدیریت موضوع آسیب‌های اجتماعی وارد عرصه شده‌اند و این مسئله خود بیانگر اهمیت موضوع است.
 ریشه آسیب‌های اجتماعی فاصله گرفتن از فرهنگ دینی، ملی و ارزش‌های انقلاب اسلامی است
دکتر صالحی امیری با بیان اینکه همه دستگاه‌ها موظف هستند تا برنامه‌های معین در این زمینه داشته باشند و به آن عمل کنند، یادآور شد: ریشه اصلی آسیب‌ها فاصله گرفتن از فرهنگ دینی، ملی و ارزش‌های انقلاب اسلامی است.
وی با تأکید بر اینکه اگر بناست در مسیر توسعه فرهنگی اتاقی شکل بگیرد باید به ارزش‌های واقعی انقلاب اسلامی رجوع کنیم، ادامه داد: دلیل این ادعا یک سابقه روشن در دهه اول انقلاب اسلامی است.
دفاع مقدس یک گفتمان ملی بود
این عضو کابینه دولت یازدهم افزود: در دهه اول انقلاب اسلامی همگرایی ملی، همدردی و وحدت در اوج خود بود و نماد این صفات را می‌توانستیم در دوران دفاع مقدس  به وضوح ببینیم لذا از همین روست که ما به دفاع مقدس صرفا بعنوان یک جنگ نگاه نمی‌کنیم بلکه آن را یک گفتمان ملی می‌دانیم.
وی تصریح کرد: قلم نه بعنوان یک شی بلکه یک فرهنگ است و اگر در جامعه از قلم فاصله بگیریم یعنی از یکی از شاخصه‌های انقلاب اسلامی فاصله گرفته‌ایم.
وی با یادآوری نحوه رفتار اجتماعی مردم در دهه اول انقلاب یادآور شد: در آن دوران از رفتارهای تجمل گرایانه به شدت پرهیز می‌شد و رقابت انسان‎های بزرگ جامعه در صف خدمت به مردم بود.
وی با تأکید بر اینکه قلم باید بتواند گفتمان دهه اول انقلاب را زنده کند، افزود: متن این گفتمان در دفاع مقدس پدیدار است و در این عرصه ما نه تنها نباید به بیان خاطرات از چند عملیات اکتفا کنیم بلکه می‌بایست به پیامد و آثار دفاع مقدس در ابعاد مختلف نیز بپردازیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید گفتمان دفاع مقدس را با زبان جدید به نسل جدید منتقل کنیم، گفت: همین امروز 5/1 میلیون کانال تلگرامی و 800 هزار سایت با زبان‌های مختلف در حال انتقال داده به جوانان ما هستند و ما نیز باید در این عرصه با زبان هنر، شعر، موسیقی و فیلم و فیلم‌نامه وارد شویم.
وی با تأکید بر اینکه صاحبان قلم باید با درک نیازهای نسل جدید پاسخگوی آنها باشند، افزود: هر اثر هنری مثل فیلم، شعر و غیره از یک قلم شکل می‌گیرد و ما باید در این عرصه کار کنیم.
جامعه ما سوء تغذیه فرهنگی دارد
وی میزان مصرف تغذیه فرهنگی در جامعه ما را بسیار پایین دانست و گفت: متأسفانه در حال حاضر با سوء تغذیه فرهنگی روبه‌رو هستیم و ما باید برای حل این بحران چاره‌اندیشی کنیم. دکتر صالحی امیری با تأکید بر اینکه این جامعه نیاز به فیلم، رمان، موسیقی و شعر دارد و ما و شما باید این نیاز را تولید و تغذیه کنیم، گفت: متأسفانه یکی از سرانه‌های پایین فرهنگی در کشور ما کتابخوانی است که آمار آن در شأن نام ایران نیست و ما باید در کنار هم این خلأها را پر کنیم.
صاحبان قلم باید احساس امنیت کنند
وی زنجیره چاپ، مولف، کتابخانه و کتاب را به هم پیوسته خواند و تأکید کرد: علاوه بر حمایت از این زنجیره و دسترسی و حضور مردم در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، صاحبان قلم نیز باید احساس امنیت کنند و به قلم فرسایی بپردازند.
وی با تأکید بر نقش آموزش و پرورش برای ایجاد فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور، اظهار کرد: باید مطالعه نیز مانند عبادت در کشور، به امری مقدس تبدیل شود چرا که  در سایه این خواندن و نوشتن‌هاست که خلاقیت در ضمیر دانش‌آموز ایجاد و مهارت و استعدادهای وی نمایان می‌شود.
راه مواجهه با فضای مجازی پر کردن آن از تولیدات فرهنگی است نه مقابله با آن
عضو کابینه دولت تدبیر و امید به نقش حوزه در پاسخگویی به نیاز جوانان هم اشاره و تصریح کرد: امروز حوزه‌های علمیه باید پاسخگوی نیاز جوانان ما باشند و با ارائه آثار و تولیدات فرهنگی خود فضای مجازی را اشغال کنند و راه مواجهه با فضای مجازی پر کردن آن از تولیدات فرهنگی است نه مقابله با آن.
وی با تأکید بر این نکته که امروز در این گستره اطلاعاتی دنیا دو مسیر پیش رو داریم گفت: مسیر نخست مسیر فرهنگی برای تغییر نگرش‌ها و مسیر دوم تسلیم شدن در برابر فرهنگ و هجمه‎های بیگانگان است.
وی به تولید 83 هزار عنوان کتاب در سال گذشته نیز اشاره و اظهار کرد: عمده کتاب‌های تولیدی در سال گذشته آموزشی بوده است که این مسئله نشان می‌دهد باید در سیاست‌گذاری‌ها در بخش آموزش و تولید کتاب نیز بازنگری کرد.
وی در ادامه بر تکریم اهالی قلم و صاحبان آن نیز تأکید و اظهار کرد: انجمن مفاخر که بیش از صد سال قدمت در کشور ما دارد همواره به این مسئله پرداخته که باید از چنین اقداماتی در راستای تکریم اهالی قلم استقبال کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص هویت ملی و دینی، گفت: ارزش‌های فرهنگی جامعه برای بازآفرینی این هویت نیازمند عمل به شاخصه‌های فرهنگی در راستای زیست فرهنگی خود است که توجه به انسجام و همگرایی، ارتقای شخصیت جامعه، سازگاری اجتماعی،  ایجاد هویت فرهنگی با تولید محصول فرهنگی از جمله این شاخصه‎ها هستند.
وی اظهار کرد: ما در وزارت ارشاد اسلامی در تلاشیم تا این شاخصه‌‎ها را احیا کنیم و به همین دلیل برای کشور در هر دوره پاییتخت فرهنگی و روستاهای دوستدار کتاب انتخاب می‌کنیم و روزهای جلال آل احمد و پروین اعتصامی‌ها را تعیین کرده‌ایم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی از نهادهایی که ظرفیت فرهنگی دارد و باید تلاش شود تا از این ظرفیت آن استفاده کرد ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

ارتش علاوه بر مأموریت‌های ذاتی خود، الگو و نماد فرهنگی است
وی ضمن تقدیر و تشکر از فرمانده معظم کل قوا بدلیل تأکید ایشان بر پرداختن به مسائل فرهنگی در نیروهای مسلح بویژه ارتش، یادآور شد: امروز با سربلندی می‌توان اعلام کرد که در جامعه و خانواده بزرگ ارتش به دلیل سلامت و پرداختن به مسائل فرهنگی کمترین آسیب‌های اجتماعی دیده می‌شود و ارتش و سپاه ما می‌توانند الگویی برای جامعه باشند.
وی در پایان تأکید کرد: امروز ارتش نشان داده است که علاوه بر مأموریت‎های ذاتی خود، در حوزه فرهنگ نیز می‌تواند برای کشور الگو باشد و این به دلیل وجود نظم و توجه به مسائل اعتقادی و فرهنگی در ارتش است.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

آقای وزیر ارشاد بفرمایند آسیب‌های اجتماعی یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

و این ارادات و محبت در ابتدای انقلاب که در دادگاه انقلاب نزد آیت الله ری شهری فعالیت می‌کردم، ایجاد شد.

با سلام خدمت ام 60 عزیز  فقط خود بحث آسیب های اجتماعی نیست  بلکه خود جمله بالا نیز می باشد یکی از دلایلی که این تایپیک را ایجاد کردم در درجه اول اشاره به آسیب های اجتماعی کمتر میان خانواده و پرسنل ارتش بود و دیگری هم جمله فوق . نقش آقای ری شهری و دادگاه و حاکم شرع و....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0