Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

طرح درس آشنایی با تفنگ کلاشینکف

سلام دوستان. 
 
وقت بخیر . 
 
طرح درس تقدیمی ، براساس کتاب زی 7-14 ارتش جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است وطرح درسهای
 
قبلی وسنتی را در ردیف بعدی قرار داده است .
 
خواهشمندم به زمان و دستورات روش تدریس توجه و دقت شود که بسیار مهم هست 


 
استفاده از طرح درس برای آموزش افراد در نیروهای مسلح به شرط ذیل مجاز هست .  
1-ختم فاتحه برای شادی روح شهدائ جنگ تحمیلی .  
2= ختم فاتحه برای شادی روح امام شهداءه) .  
3= نوشتن وذکر نام این انجمن در دیل طرح درس 
4=مرا هم دعا کنید که سخت محتاج دعا هستم.  
سروان جانباز ارتش جمهوری اسلامی ایران 


 

   
356
   


 
[عکس: hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930512-1.jpg]
 
2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

تاریخچه کامل اسلحه کلاشینکف

تاریخچه کامل اسلحه کلاشینکف از تولد تا … / به بهانه مرگ مخترع سازنده روسی اسلحه معروف «AK-47»این تفنگ یکی از کشندهترین سلاحهای تاریخ بشر نام گرفته است. سلاحی که در ۶۶ سالی که از تولدش میگذرد همچنان سالانه صدها هزار نفر را در گوشه و کنار جهان به دیار عدم میفرستد.«میخائیل کلاشنیکوف» سازنده روسی اسلحه معروف «AK-47» در ۹۴ سالگی درگذشت.


تصویر: http://www.9ktenews.com/wp-content/uploads/2013/12/B05E78D4-9DB7-4CE3-8EFF-B7082FFD7B52_mw1024_n_s.jpg یک مکانیک تانک به نام «میخائیل کلاشنیکوف» با این هدف که سرزمین مادریاش، روسیه، را از چنگ حملات نیروهای مهاجم آلمانی در خلال جنگ جهانی دوم نجات دهد این سلاح را طراحی کرد؛ بعدها نام خودش کاملاً زیر سایه اختراعش قرار گرفت، زیرا تفنگی که طراحی کرده بود، «کلاشنیکوف» نام گرفت.اختراع کلاشنیکوف در ابتدا اگرچه برای ابداعکنندهاش انگیزههایی ملی و وطنی داشت، اما در جریان جنگهای نیابتی دوران جنگ سرد، به شهرت و استفاده جهانی رسید. حتی امروزه، هر گروه شبه نظامی فاقد تعلیمات نظامی کافی، هنگامی که به کلاشنیکوف یا آـ کاـ ۴۷ (AK-47) مسلح میشود به نیرویی تبدیل میشود که به آسانی قابل چشمپوشی نیست.سهولت استفاده و نگهداری، قابلیت اعتماد، مقرون به صرفه بودن، دوام زیاد و قدرت کشندگی بالا برخی از عواملی هستند که موجب کاربرد وسیع این سلاح در دنیا شدهاند. در زیر نگاهی خواهیم انداخت به تاریخچه این سلاح، اهمیت آن و استیلای مرگبار آن بر سیاستهای جهان.از بحث ملاحظات اخلاقی که بگذریم، «اختراع بزرگ»، اختراعی است که محبوب و فراگیر شود؛ یا اختراعی که در نحوه انجام دادن کارها تغییر ایجاد کند و اثری فراتر از آنچه مخترع در ابتدا در ذهن داشته بر جا بگذارد.البته، هر اختراع، از لحاظ تحقق اهدافی که در پی آن بوده هم ارزیابی میشود و اختراعی که ما در اینجا درباره آن صحبت میکنیم یک تفنگ تهاجمی است که برای کشتن انسانها و کسب برتری در جنگها طراحی شده است: موضوعی که بسیار ناخوشایند است اما اگر بتوانیم از آن چشمپوشی کنیم میتوانیم چیزهای زیادی از تاریخ آن بدانیم.آـ کاـ ۴۷ (AK-47) در طول تاریخ نسبت به تمام انواع مدلهای دیگر سلاح انسانهای بیشتری را به کام مرگ کشانده است. این تفنگ سالها پس از آنکه برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت، سالانه حدود ۲۵۰ هزار نفر در سرتاسر جهان را میکشد.
جنگ دوم جهانی: آـ کاـ ۴۷ متولد میشود

برای آنکه بدانیم چه چیزی موجب شده سلاح آـ کاـ ۴۷ به چنین اختراع محبوبی تبدیل شود باید به ریشههای آن در خلال جنگ دوم جهانی برگردیم: زمانی که هیتلر به طور ناگهانی به شوروی حمله کرد.دفاع شوروی از وطن تا اندازه زیادی یک نبرد فرسایشی بود. هیتلر میدانست که نمیتواند امید چندانی برای تأمین لباس و غذای میلیون ها زندانی جنگ داشته باشد که در خلال پیشروی از شوروی به اسارت درآمده بودند. بنابراین از اولین درگیریها، به آلمانها به صراحت دستور داده شده بود در پی اجرای مانورهای محاصرهای باشند. جنگ جبهه شرق یکی از خونینترین نبردهای کل تاریخ شد که در آن ۵ میلیون نفر از طرف آلمان و بیش از ۱۰ میلیون نفر از طرف شوروی کشته شدند.
نبرد جبهه شرق، نوع جدیدی از جنگ بود که تا پیش از آن سابقه نداشت. این جنگ یک پیکار میدانی و جنگ خندقی کمسابقه بود که در آن هر یک از مردم شوروی که توانایی گرفتن تفنگ به دست داشت، تا آخرین گلوله برای زمینش میجنگید.نام این نوع مقاومت را می توان تا اندازهای شجاعت گذاشت اما باید این را هم در نظر گرفت که بخشی از ماجرا هم ارتباطی به شجاعت نداشت چون استالین هر سر بازی که بر خلاف دستورات نظامی عقبنشینی میکرد را به سزای اعمالش میرساند.جنگ به نزدیکی پیش میرفت و مسلسلهای سنگین، مسلسلهای دستی سبک و تفنگهای آهسته اما دقیق شوروی در تلاش بودند تا بتوانند با تفنگهای هجومی استیجی ۴۴ یا «تفنگهای طوفانی» آلمانها رقابت کنند که اولین مدل از تفنگهای هجومی بودند که قابلیتهای میانبرد تفنگها را با قدرت آتش مسلسلها ترکیب کرده بود. 

34eyjck.jpg
 

«میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکوف» تجربه مستقیم و دست اولی از غرش این تفنگهای آلمانی داشت. او همزمان با ورود نیروهای نازی به شهر «بریانسک» در جنوب مسکو، در سپتامبر سال ۱۹۴۱، به عنوان مکانیک تانک مسئولیت یک تانک را به عهده گرفته بود.

 

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

در جنگی که در این شهر درگرفت بیش از ۸۰ هزار نفر کشته شدند و تنها یک پنجم شهر در آنجا ماندند. تانکی که میخائیل کلاشنیکف مسئول آن بود هدف گلولهبارانهای سنگین قرار گرفت. خود میخائیل هم از ناحیه کتف مجروح شده بود پس از دو روز پیادهروی، در حالی که ذهنش مشغول دوستانی بود که آنها را با آلمانها تنها رها کرده بود، به بیمارستانی رسید.وقتی که او روی تخت بیمارستان دراز کشید دلمشغولیهایی که درباره سرنوشت دوستانش داشت به کابوس تبدیل شد و به شدت به این موضوع فکر کرد که چگونه میتوان سلاح جدیدی طراحی کرد که بتواند کشور را نجات دهد.تفنگی که در ذهن میخائیل بود باید از لحاظ سبکی و توانایی شلیک سریع، قابلیت رقابت با «تفنگ استیجی ۴۴» را میداشت. این تفنگ باید ارزانقیمت میبود و به آسانی امکان تولید داشت. و مهمتر از همه، تفنگ مذکور باید توانایی عملکرد موثر در شرایط بسیار دشوار و متنوع جنگ روسیه را داشت: باید بتوان با این تفنگ شلیک کرد، سپس آن را روی ضامن قرار داد و بعد با یک پارچه تمیزش کرد. همچنین باید بتوان از این تفنگ در شرایط رطوبت، خشکی، شرایط پر از گرد و خاک و پر از شن و ماسه استفاده کرد. دوام تفنگ مورد نظر میخائیل باید به اندازهای بود که فلز به کار رفته در آن بتواند در زمستان یخزده شوروی و تابستان داغ این کشور منقبض و منبسط شود.


تصویر: http://www.9ktenews.com/wp-content/uploads/2013/12/saddam-ak47ag1.jpg

کلاشینکف طلاساز متعلق به دیکتاتور عراق صدام که بعد از مرگش بدست سربازان آمریکایی افتاداولین نقشههای طراحی این تفنگ روی تخت بیمارستان در ذهن میخائیل شکل گرفت. با این حال، تا سال ۱۹۴۷ طول کشید که او نقشههایش را تا جایی عملی کند که این اسلحه به وفور برای ارتش روسیه در خط تولید قرار بگیرد. Avtomat Kalishnikova 1947 یا AK-47 متولد شد.تولد آـ کا ـ۴۷، از لحاظ کمک به شوروی در جنگ جهانی دوم، تولدی دیرهنگام بود، اگرچه ثابتقدمی و استواری شوروی به آنها کمک کرد در این نبرد پیروز شوند و هیتلر را از کشور بیرون کنند.تا چند سال بعد، سربازان شوروی محتاطانه تفنگهای آـ کا خود را در دردرون محفظهها نگاه میداشتند تا شکل آن را مخفی نگاه دارند چون اعتقاد داشتند این تفنگ میتواند محاسبات جنگ را تغییر دهد.تفنگ کلاشنیکف تا سال ۱۹۵۶ که برای اولین بار مورد استفاده عمومی قرار گرفت، مخفی مانده بود. نیکیتا سرگیویچ خروشچف، رهبر شوروی بعد از استالین، در این سال ارتش سرخ را برای سرکوب کردن قیامی در بوداپست مجارستان اعزام کرد. در این جنگ ۵۰ هزار نفر مجارستانی کشته شدند در حالی که شمار کشتهشدگان سربازان شوروی، ۷ هزار نفر بود.سالهای جنگ سرد: کلاشنیکف، بزرگترین هدیه شوروی به متحدانش
تفنگ آ ـ کا در خلال ۲۵ سال از دوران جنگ سرد، رو به شکوفایی گذاشت. آمریکا و شوروی هر دو میدانستند اگر قرار باشد با یکدیگر وارد جنگ مستقیم شوند، خودشان را در معرض احتمال حمله اتمی قرار میدادند. بنابراین، سیاست دو کشور مبتنی بر چیزی بود که نام آن را دکترین «تخریب قطعی متقابل» مینامیدند.


تصویر: http://www.9ktenews.com/wp-content/uploads/2013/12/IMG_2EACFF-6F52E1-BC3879-2C06FC-CE3CAA-38988A.jpg

تخریب قطعی متقابل مبتنی بر تئوری بازداری بود که میگفت به کارگیری و تهدید ضمنی به استفاده از سلاحهای سنگین، عنصری ضروری برای جلوگیری از این است که دشمن از همان سلاحها علیه شما استفاده کند.بنابراین، آمریکا و شوروی در خلال دوران جنگ سرد به راهبرد تسلیح مخفیانه دشمنهای دشمنانشان رو آورده بودند. روسیه در خفا به کشورهایی مانند چین، آلمان شرقی و کره شمالی مجوز آغاز تولید انبوه آ ـ کا ۴۷ را داد.در خلال دههها خشونت جنگ سرد، آمریکا و شوروی به جنگهای نیابتی خود در کشورهای دورافتاده، با شرایط نامناسب جنگی، سربازان کمآموزش دیده که تقریباً هیچ زیرساختی برای نگهداری و تعمیر سلاح نداشتند ادامه میدادند.تفنگ آ ـ کا دقیقا در همینجاست که کارآیی بالایی دارد. یعنی اگر آ ـ کا ۴۷ را با اکثریت سلاحهای گرم آمریکایی مقایسه کنیم به نظر میرسد که این سلاح روی کاغذ، معایب زیادی نسبت به سلاحهای آمریکایی دارد؛ کلاشنیکف، به خاطر تلرانس بالا و تجهیزات ضعیف دید، تفنگی غیردقیق دانسته میشود.اگر در حرکت آهسته به کلاشنیکف در حال شلیک نگاه کنید میبینید که کل اسلحه با هر شلیک، طوری پیچ و تاب میخورد که انگار تا لحظاتی دیگر قطعات آن از هم جدا میشوند و این عاملی است که اثرلگدزنی سلاح را بیشتر میکند. بنابراین، دقت کلاشنیکف در شرایطی که شما برگه ضامن آتش را در وضعیت تمام خودکار قرار میدهید، کمتر هم میشود.بنابراین، اگر شما قصد دارید به سمت هدفی شلیک کنید که دویست کیلومتر دورتر در حال دویدن است آـ کا سلاحی مزخرف است. اما اگر مثلا شما در جنگلهای ویتنام که نیروهای آمریکایی برای اولین بار با آ ـ کا ۴۷ روبرو شدند، در حال نبرد باشید، وضعیت اینطور است: شما با گروهانتان در حال پیشروی از جنگلهای متراکم و مرطوب هستید. به خاطر پوششهای گیاهی زیاد قدرت دید فواصل زیاد را ندارید؛ شما از لحاظ روانی در وضعیت مناسبی قرار ندارید چون هر لحظه ممکن است با گروهان دشمن مواجه شوید.در چنین موقعیتی، دقت امتیاز ویژهای به حساب نمی آید. تقریباً در نیمی از مواقع، شما بدون اینکه دشمن را ببینید اقدام به شلیک میکنید؛ تنها چیزی که راهنمای شماست نور لولههای تفنگ دشمن و سر و صداهایی است که به گوش میرسند. در چنین سناریویی از جنگ، عدم دقت آ ـ کا ۴۷ میتواند امتیاز تلقی شود، چون هر مجموعهای از تیرهای شلیک شده در مقیاسی وسیعتر از تیرهای یک تفنگ دقیق پراکنده میشود و بنابراین شانس تیرهای شما برای اصابت به چیزی، بیشتر است.حالا که شرایط ویتنام را تصور کردیم این را هم باید به خاطر داشته باشیم که تفنگ آ ـ کا توسط یک مکانیک تانک برای عمل در سرمای جانفرسای روسیه ساخته شده بود که هم ناپلئون و هم هیتلر را به زانو درآورده بود. با این سلاح، شما میتوانید مطمئن باشید که در حال کشتن و وارد کردن ضربه به دشمنید و مطمئنید که آ ـ کا ۴۷، فارغ از اینکه بعدش چه شود، شلیک خواهد کرد

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

قابلیت اعتماد این تفنگ هم شکفتانگیز است. جستجویی کوتاه در اینترنت ویدئوهایی از آ ـ کا ۴۷ نشان میدهند که این اسلحه از میان شن، گل و لای و آب بیرون آورده میشود و با آن شلیک میشود.

 

 

 

مجموعه این ویژگیهای مثبت باعث شده بود در ویتنام هنگامی که تفنگ ام ـ ۱۶ آمریکایی در جنگهای جنگلی گیر میکرد، نیروهای آمریکایی اغلب تفنگهای پیشرفته و خوش دستشان را دور بیندازند و آ ـ کا ۴۷ مربوط به سربازان کشته شده دشمن را بردارند. بنابراین، این وضعیت باعث شده بود حرف و حدیثهایی پیش بیاید مبنی بر اینکه تمام قدرت و ثروت آمریکا نتوانست سلاحی بهتر از سلاح ارزان و ساده کلاشنیکف کمونیست بسازد.

 

 

 

 

ارتباط آ ـ کا با سرمای زمستان روسیه باعث شد این سلاح به مزایای دیگری آراسته شود که در درگیریهای دوران جنگ سرد کارساز بودند. به خاطر اینکه این سلاح باید طوری ساخته میشد که کاملاً با دستان پوشیده در دستکش های قطور زمستانی فرد استفاده کننده سازگار و قابل باز و بست باشد، میخائیل کلاشنیکف آن را طوری طراحی کرد که استفاده، تمیز کردن و سوار کردن قطعات آن ساده باشد. به همین دلیل است که شما میتوانید هر کسی را از خیابان بیاورید، بنشانید و طرف تنها چند ساعت، نحوه کار کردن با آ ـ کا ۴۷ را به وی یاد بدهید.

 

 

 

برای تمیز کردن آ ـ کا هم به تجهیزات خاصی نیاز نیست: اگر چند گره به یک بند پوتین زده شده و به روغن موتور آغشته شود، میتوان با کشیدن این بند داخل لوله تفنگ آن را تمیز کرد.

 

 

 

جنگ شوروی با افغانستان: آ ـ کا ۴۷، کاردی که دسته خودش را برید

 

 

وقتی که در سال ۱۹۷۹ نیروهای شوروی به قصد حمایت از دولت کمونیست افغانستان در برابر نیروهای مجاهدین افغان و داوطلبان خارجی عرب به افغانستان حمله کردند، سازمان سیا آمریکا صدها میلیون دلار برای حمایت از شورشیها هزینه کرد و به طور مخفیانه آنها را به کلاشنیکفهای مصری و چینی مسلح کرد. جنگی که نیروهای شوروی انتظار داشتند پیکاری کوتاه و قاطع باشد به نبردی تلخ و پردامنه تبدیل شد و در نهایت شورشیهای افغان حساب شکست شرمآوری که ویتنامیها با کلاشنیکف به آمریکا تحمیل کرده بودند را کف دست نیروهای شوروی گذاشتند.

 

 

 

فروپاشی شوروی عاملی بود که ضربه نهایی را به کشور مخترع این سلاح وارد آورد. ذخائر فراوان تسلیحات شوروی، از جمله تعداد زیادی تفنگ آ ـ کا ۴۷ هم روانه بازارهای سیاه و هم وارد کانالهای رسمی شد. این بود که این سلاح ارزان قیمت حتی بیشتر از گذشته ارزان شد، تا جایی که امروزه در برخی از نقاط دنیا قیمت این سلاح از قیمت یک مرغ زنده ارزانتر است.

 

 

البته بخش زیادی از سلاحهای آ ـ کا که آمریکا برای شورشیهای افغان خرید، اکنون علیه سربازان خود این کشور مورد استفاده قرار میگیرند چون این شورشیها تهاجم آمریکا علیه کشورشان را همانگونه میبینند که حمله شوروی را.

 

https://www.uplooder.net/img/image/97/6b3d08c831908af716ac842cb3114168/_________________--______________________________________.jpg

 

 

آ ـ کا ۴۷ هنوز در دنیای امروز قربانی میگیرد

بانک جهانی اکنون برآورد کرده حدود ۵۰۰ میلیون سلاح گرم در دنیا دست به دست میچرخند که حدود یک پنجم آنها کلاشنیکوف هستند.

هماکنون تولید این سلاح در دهها کشور از جمله بلغارستان، چین، مصر، عراق، هند، نیجریه، کره شمالی، لهستان، صربستان و سودان ادامه دارد.

امروزه، آ ـ کا ۴۷ بیش از هر سلاح دیگری در تاریخ بشر انسانها را قربانی کرده است و هیچ نشانهای از کاهش آمار تلفات این سلاح مرگبار وجود ندارد.

تمام این ماجراها از نقشهای آغاز شد که میخائیل کلاشنیکف در سال ۱۹۴۱ روی تخت بیمارستانش کشید.

 

 

 

کلام آخر از میخائیل کلاشنیکوف

 

 

شاید بهتر باشد کلام آخر را به میخائیل کلاشنیکوف، مخترع این سلاح، واگذار کنیم که نوامبر امسال ۹۴ ساله شد و خانهاش جایی در نزدیکی موزه کلاشنیکوف در کوههای اورال روسیه است.

 

 

از میخائیل کلاشنیکوف در شصتمین سالگرد استفاده از سلاحی که اختراع کرده بود پرسیده شد آیا هیچوقت برای ساختن مرگبارترین سلاح جهان افسوس میخورد و او در پاسخ گفت: «من این سلاح را برای محافظت از سرزمین مادریام ساختم و من برای اینکه سیاستمداران چگونه از آن استفاده کردهاند، افسوس نمیخورم و مسئولیت آن را هم نمیپذیرم

 

 

با این حال، تصور کنید که تلویزیون را هر شب باز کنید و ببینید که از آنچه شما بهترین سالهای زندگیتان را صرف ساختنش کردهاید برای تخریب، قتل و نسلکشی استفاده میشود. شاید به همین دلیل است که او چند سال بعد در مصاحبهای دیگر از آرزوهایش برای شاعر شدن گفت و درباره اختراعش گفت: «ترجیح میدادم ماشینی اختراع میکردم که مردم از آن استفاده میکردند و مثلاً میتوانست به کشاورزان برای بهتر انجام دادن کارشان کمک کند؛ مثلا ماشین چمنزنی.

 

 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites
مشخصات اسلحه کلاشینکف:سلاحی است در تمام شرایط قابل استفاده بوده.
خودکار و نیمه خودکار می­باشد.
به وسیله برگه ناظم سه وضعیتی، (ضامن – تک تیر – رگبار) می­شود.
خشاب­های استارد 30، 40، 60 فشنگی تغذیه می­شود.
با هوا خنک می­شود.
با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح می­گردد.
هنگامی که اسلحه به ضامن است مسلح نمی­شود.
دستگاه چکاننده که ضربتی می­باشد.


مختصات اسلحه کلاشینکف:

کالیبر: 62/7
وزن با قنداق کائوچوئی: 3/800gr
وزن فشنگ: 16 gr
طول سرنیزه: 204 متر
وزن خشاب خالی: 322 gr
وزن خشاب پر: 802 gr
طول اسلحه با قنداق: 87 سانتیمتر
طول اسلحه با قنداق تاشو: 69 سانتیمتر
طول لوله: 41 سانتیمتر
سرعت ابتدایی گلوله 710 متر بر ثانیه

مشخصات

وزن اسلحه با قنداق: 3 کیلوگرم
نواخت تیر علمی: 600 تیر در دقیقه
نواخت تیر عملی در حالت رگبار: 100 تیر در دقیقه
برد نهایی: 3000 متر.


مأموریت:تیراندازی علیه نفرات پیاده دشمن، سازمانی به تعداد 9 قبضه در گروه پیاده دسته تفنگ­دار تعداد خدمه اسلحه یک نفر می­باشد.

انواع مهمات تفنگ کلاشینکف:

فشنگ جنگی
فشنگ رسام (با نوک آبی و سبز)
فشنگ گازی بدون مرمی جهت تمرین
فشنگ گازی نارنجک تفنگی

معایب:

به علت کوتاه بودن طول فشنگ میزان تخریب آن نسبت به گلوله­های تفنگ ژ-3 و سایر تفنگ­های کالیبر کوچک کمتر است.
فاقد دستگاه نشانه­روی یا دوربین بوده و قدرت نفوذ آن کمتر است.

انواع تفنگ کلاشینکف:

با قنداق کائوچوئی و یا چوبی برای تیر اندازی برای وضعیت­های دراز کش، ایستاده، به زانو.
با قنداق فلزی تا شونده جهت تسهیل درپوش واحدهای چتر باز یگان­های چیریکی و کماندوئی

نام گذاری قطعات اصلی کلاشینکف (8 قطعه):

بدنه و متعلقات
میله و فنر ارتجاع
آلات متحرکه و پیستون گاز
درپوش فلزی
استوانه گاز
درپوش تحتانی
خشاب
شعله پوش


دستگاه نشانه روی اسلحه کلاشینکف شامل :

مگسک (دستگاه)
دستگاه ستون درجه که سوی درجه اعداد از یک تا هشت شماره گذاری شده که هر عدد نماینده مسافت صد متر است (هنگام بستن مسافت بر روی درجه با شست و انگشت سبابه دست راست روی دکمه طرفین ستون درجه به طرف داخل فشار داده تا لغزنده ستون درجه به حرکت درآید لبه جلویی آن در مقابل خطی که زیر هر عدد حک شده قرار گیرد).

عمل رفت:

تغذیه: توسط صفحه خوراک دهنده فشنگ­ها به طرف بالا فشار داده می­شود و در مسیر آلات متحرکه قرار می­گیرد.
ادخال: داخل شدن فشنگ توسط آلات متحرکه در جان لوله.


محاسن:

به علت کوتاه بودن طول اسلحه و سبک بودن وزن به سهولت قابل استفاده است.
به علت کوتاه بودن طول فشنگ و تغذیه با خشاب­های 30 تیری خدمه تعداد بیشتری مهمات را می­تواند حمل نماید.
به علت کوتاه بودن طول و سبکی وزن هنگام تولید احتیاج به مواد کمتری دارد و از نظر حمل اسلحه چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ تیراندازی و چه از لحاظ ترابری 101 امتیاز بزرگ لجستیکی به شمار می­رود.
میزان عقب­نشینی نسبت به جنگ افزارهای انفرادی که دارای فشنگ­های بلند هستند ناچیز و کم می­باشد.
نداشتن قطعات متحرک زیاد سبب گیر کم و فرآهم نمودن حجم آتش زیاد می­شود.

معایب:

گیر در تغذیه:
با کشیدن دستگیره آتن و رها کردن عمل تغذیه صورت نمی­گیرد. علت گیر فنر خشاب شکسته یا معیوب شده است.
لبه خشاب با بدنه آن معیوب شده است.
ضامن خشاب گیر شکسته یا معیوب شده است.
خشاب خالی است.

رفع گیر:

خشاب را تمییز کنید.
خشاب را تعویض کنید.
تفنگ را جهت تعمیر به اردونانس بدهیم.
خشاب را پر کنید.
گیر در ادخال: گلنگدن به جلو نمی­رود و فشنگ داخل لوله نمی­رود.
لبه خشاب خراب شده است.
فشنگ قر و یا معیوب است.
جان لوله کثیف است.

رفع گیر:

خشاب را تعویض کنیم.
فشنگ را دربیاوریم.
جان لوله را تمیز کنیم.
گیر در چفت شدن: آلات متحرکه­ها آخر نرفته و با چکاندن ماشه عمل ضربه زدن انجام نمی­شود.


علت گیر:

فنر ارتجاع شکسته یا کثیف است.
داخل مقر گلنگدن در آلات متحرک یا زائده­های چفت کننده در بدنه اسلحه کثیف است.

رفع گیر:

فنر ارتجاع را تعویض یا تمیز می­کنیم.
داخل مقر گلنگدن را تمییز میکنیم
4

Share this post


Link to post
Share on other sites
دفاع پرس گزارش می‌دهد؛
بیش از یکصد نسخه تقلبی از روی اسلحه «کلاشنیکوف» از زمان پیدایش تا به امروز، ساخته شده که پروژه اکثر آنها، شکست سنگینی را پذیرفته‌اند.
 
 

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، شاید یکی از سلاح‌هایی که کاربران زیادی در سطح جهان دارد، سلاح «کلاشینکف» است؛ سلاحی که هر چند برای اولین بار در شوروی سابق تولید شد، اما بعد‌ها نسخه‌هایی از این سلاح پر کاربرد در کشور‌های دیگر حتی در جمهوری اسلامی ایران ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.

به همین جهت برای آشنایی با این سلاح، گزارش کوتاهی از انواع مدل‌های کلاشینکف تهیه شده که در ادامه آمده است.

کلاشنیکُو (به روسی: калашников) که در ایران کلاشینکف و به طور خلاصه کلاش نیز تلفظ می‌شود، خانواده‌ای از تفنگ‌های تهاجمی با «آتش تحت اختیار» است که شامل تفنگ AK-۴۷ می‌شود؛ بنابراین AK مخفف Автомат Калашникова است (به فارسی آفتامات کلاشینکف) و عدد ۴۷ نیز اشاره به سال ۱۹۴۷ که اسلحه مزبور در خط تولید انبوه قرار گرفت، دارد.

نام این سلاح برگرفته از نام طراح آن «میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکُو» است و تولید انبوه آن نیز از سال ۱۹۴۷ در اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز شد و با توجه به سهولت استفاده و نگهداری، قدرت بالا، هزینه اندک تولید و دوام زیاد به محبوب‌ترین تفنگ تهاجمی دنیا تبدیل شد.

سلاح‌های آکا-ام (تولید شده در سال ۱۹۵۹ میلادی)، آکا-۷۴ با کالیبر پایین‌تر ۵/۴۵ میلی‌متری (تولید در سال ۱۹۷۴ میلادی) و تایپ-۵۶ مدل تولید چین آکا-۴۷ از مشهورترین انواع کلاشنیکف هستند.

از زمان آغاز تولید این سلاح تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون قبضه کلاشنیکف در شوروی و کشور‌های دیگر ساخته شده و بنابر آمار، مسلسل کلاشنیکف طی ۵۰ سال گذشته بیش از بقیه انواع مسلسل‌ها، چه در دست انقلابیون و چه توسط نیرو‌های نظامی و امنیتی در جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

آکا-۴۷ که از فشنگ ۳۹×۷/۶۲ استفاده می‌کند، توسط «میخائیل کلاشنیکف» در جریان جنگ جهانی دوم با الهام از اولین تفنگ تهاجمی جهان یعنی اس‌تی‌جی-۴۴ طراحی شد و در سال‌های بعد تغییرات زیادی بر روی این سلاح صورت گرفت.

این تفنگ خشاب‌های ۵، ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۰ و ۷۵ فشنگی دارد و با روش غیرمستقیم و با فشار گاز ناشی از انفجار باروت مسلح می‌شود و سیستم قفل گلنگدن آن از نوع چرخشی است. این سلاح در سه نوع با قنداق ثابت، تاشو از زیر، و تاشو از کنار ساخته می‌شود که نوع تاشو آن به سبب اشغال فضای کمتر و حمل آسان‌تر مورد توجه‌است و به سبب کوچکی و سبکی نسبی در جنگ‌های چریکی (پارتیزانی) کارایی دارد.

کالیبر اصلی آن ۷/۶۲ میلی‌متر است، ولی در کالیبر‌های دیگر نیز ساخته شده؛ بدنه آن از فولاد نرم ساخته بوده و دیگر بخش‌ها پرس‌کاری شده است، اما در سال ۱۹۵۹ ساخت نوع AKM آغاز شد که برخلاف مدل آکا-۴۷ بدنه این سلاح ورقه پرسکاری بود و در بخش‌های دیگر تغییراتی نیز داده شد.


AKMS روسی

در این مدل، S آخر به خاطر قنداق تاشو بودن سلاح است که به تقلید از mp ۴۴ نازی‌ها ساخته شد؛ البته akm مدل مدرنیزه شده ak ۴۷ type ۳ است که با تغییرات بوجود آمده، حدود نیم کیلو از وزن سلاح کاسته شد.

بررسی انواع «کلاشینکف»
MPi-KMS۷۲ آلمان شرقی

اسلحه MPi-KMS۷۲ ساخت آلمان شرقی سابق که یک کپی از AKMS روسی محسوب می‌شود، از باکیفیت‌ترین مدل‌هایی است که کلاش به خود دیده و حتی مدل اصلی روس را به رقابت می‌طلبد؛ مشخصه اصلی این سلاح قنداق تاشو از بغل است که منحصر به این سلاح بوده البته بعد‌ها این نوع قنداق نیز توسط کشور‌های دیگر کپی شد.


بررسی انواع «کلاشینکف»
PMKM لهستانی

این کپی از طرح کلاشنیکف یک کپی مستقیم و نزدیک‌ترین کپی به AKM اصلی روسی است، این مدل تفاوت خاصی با AKM نداشته و تنها راه آسان تشخیص آن خواندن علامت‌های جلوی برگه ناظم آتش است.

بررسی انواع «کلاشینکف»
ak ۴۷s چینی

این مدل از ak ۴۷ type ۳ توسط روس‌ها در چین راه اندازی و تحت لیسانس تولید شد؛ لذا تفاوت خاصی با مدل تایپ ۳ ak ۴۷ نداشت.

بررسی انواع «کلاشینکف»
type ۵۶ چین

اما پس از تولید AKM و جایگزینی ak ۴۷‌ها با آن در ارتش شوروی سابق، چینی‌ها بدون اجازه شوروی سابق دست به کپی AKM زدند و تایپ ۵۶ را پدید آوردند؛ به همین دلیل شوروی با آن‌ها قطع همکاری کرد و دیگر در تولید، کمکی به چینی‌ها نکرد.

پیش از این چینی‌ها اسلحه سیمینوف یا sks را نیز کپی کرده بودند و نام اون رو هم تایپ ۵۶ گذاشتند، اما این کپی ناقص الخلقه از AKM، خیلی خوب از کار در نیامد؛ بنابراین تایپ ۵۶ درحقیقت مخلوطی از akm و ak ۴۷ قدیمی است که با کیفیت و ظرافت بسیار کمتری تولید شد.

نشانه مشخص آن هم سر نیزه خاصی است که در این اسلحه بکار رفته است.

بررسی انواع «کلاشینکف»
aks چینی

تایپ ۵۶ مدل قنداق تاشو از بغل یا همان تایپ ۵۶ سری ۲، محصول دیگری از کپی برداری ناقص چینی‌ها از تایپ ۵۶ اولیه است؛ اما مدل دارای مشکلات جدی، نظیر کاور بسیار لق و بی کیفیت، نگه دارنده‌های پین بسیار بی کیفیت، مشکلات در چمبر و جا رفتن گلوله‌های مختلف بوده و همانند مدل اول تایپ ۵۶ امکان نصب ترمز دهانه و یا شعله پوش روی آن وجود ندارد.

بررسی انواع «کلاشینکف»
«مَعادی» مصری

یکی از کپی‌های پر کیفیت و خوب از سری کلاش در خاورمیانه، در مصر تولید می‌شود. این مدل که مَعادی (نام شرکت سازنده آن) نامیده می‌شود، کپی از AKMS روسی بوده، اما با قنداق تاشو از بغل به سبک MPi-KMS۷۲ آلمانی با اندکی تفاوت در ظاهر.

بررسی انواع «کلاشینکف»
PMK رومانیایی

رومانی به عنوان یکی از کشور‌های بلوک شرق از تجهیزات روسی زیادی استفاده می‌کرد لذا اسلحه کلاش نیز نزد این کشور بسیار محبوب بود؛ به همین خاطر رومانی چندین مدل با اقتباس از طرح این سلاح تولید کرد که نزدیک‌ترین آن‌ها به مدل اصلی akm همین مدل PMK است؛ ویژگی بارز این مدل فروارد گریپ چوبی یکپارچه با کاور لوله آن است که به کنترل پذیری سلاح کمک شایانی می‌کند.

بررسی انواع «کلاشینکف»
مدل g این سلاح که در تصویر بالا دیده می‌شود، نمونه نیمه اوتوماتیک و بدون حالت رگبار این سلاح است.

m۷۰ - b۱ یوگسلاوی

این مدل که ساخت یوگسلاوی محسوب می‌شود نیز از جمله کپی‌های دیگری است که سازندگان آن، ایده کلی را از سری ak گرفته و بنا به نیاز‌های خود یک سلاح جدید تولید کردند؛ البته با وجود ترکیبات عجیبی که این سلاح دارد، بسیار پر کیفیت و از نمونه‌های قابل قبول کلاش است.

بررسی انواع «کلاشینکف»
این مدل از بدنه‌ای بسیار نزدیک به تیربار rpk به جای بدنه فلزی معمول کلاش استفاده می‌کند که با ضخامت ۱/۵ میلیمتر بسیار محکم و قوی تر، اما به طبع بسیار سنگین‌تر است. این سلاح قابلیت شلیک نارنجک تفنگی را دارا بوده؛ به همین منظور یک سایت نشانه گیری نارنجک روی سیلندر گاز این سلاح نصب شده است.
مشخصه خاص و تفاوت‌های ظاهری این سلاح با مدل‌های دیگر کلاش قبضه تپانچه‌ای متفاوت، سایت نشانه روی نارنجک و کاور لوله چوبی بلندتر و با سه سوراخ است.


«تبوک» عراق

سلاح تبوک همان گونه که از ظاهر آن پیدا است یک کپی از مدل M۷۰ ساخت یوگوسلاوی سابق است؛ این سلاح در صنایع «القادسیه» عراق تولید می‌شد که پیش از جنگ با ایران توسط شرکت «زاستاوا» یوگوسلاوی راه اندازی شده بود.

بررسی انواع «کلاشینکف»
این سلاح هم بواسطه راه اندازی ماشین آلات تولید توسط شرکت اصلی سازنده M۷۰ از کیفیت بالایی برخوردار بود و با توجه به استفاده از بدنه ضخیم و سنگین‌تر همانند ام ۷۰ و rpk دوام پذیری به نسبت بهتری دارد.

AMD- ۶۵ مجارستانی

مجارستانی‌ها از جمله کشور‌هایی بودند که تصمیم گرفتند از تصور کلی AK استفاده کرده و سلاح خاص خودشان را بر پایه آن طراحی کنند. نتیجه کار سلاح جالب amd ۶۵ شد. این مدل به نوعی اولین مدل «کاربین» و کوتاه شده AK بود که بر خلاف طول معمول ۳/۱۶ اینچی لوله در سری AK، از یک لوله ۵/۱۲ اینچی استفاده می‌کند.

این سلاح جمع و جور بر خلاف دیگر AK‌های کوتاه شده که به سبب کوتاهی لوله و تغییرات در فشار گاز وارده به پیستون معمولا نیاز به وسیله دهانه مخصوص برای عملکرد مطمئن دارند از یک ترمز دهانه ساده استفاده کرده و مشکل خاصی در دوام پذیری ندارد.

بررسی انواع «کلاشینکف»
این سلاح شهرت بدی به آسیب دیدن و خراب شدن در اثر ضربه در میاد نبرد دارد که می‌تواند ناشی از پیستون گاز بدون پوشش مناسب آن باشد. همچنین به علت نحوه قرار گیری سایت نشانه روی روی AK‌ها در وسط سلاح و ترکیب این موضوع با کوتاه‌تر شدن لوله، این سلاح از فاصله میان روزنه و مگسک (sight radius) کمی برخوردار است لذا امکان شلیک با دقت در فواصل بالا به راحتی با این سلاح فراهم نیست.

مدل pm md ۶۳ رومانی

مدل ام دی ۶۳ رومانی همانطور که در توضیح مدل AIM G این سلاح که نسخه نیمه اتوماتیک است توضیح دادیم، از کلاش‌های بسیار با کیفیت و با شباهت بسیار به مدل اصلی AKM روسی است. این مدل غیر از مواردی که از یک فروارد گریپ چوبی استفاده می‌کند، تفاوت ظاهری خاصی ندارد، اما معمولا چوب این کلاش‌های رومانیایی قرمز رنگ‌تر بوده و قسمت گلنگدن و بولت کریر آن رنگ و جنس کروم مانندی دارند.

بررسی انواع «کلاشینکف»

زستاوا ام ۹۲ یوگسلاوی

زاستاوا ام ۹۲ از دیگر معدود مدل‌های ۷/۶۲ کلاش با لوله کوتاه شده است. این سلاح که تقلیدی از aks ۷۴ u روسی است، اما در کالیبر ۷/۶۲*۳۹ ساخته شده خیلی موفق نبوده که از دلایل مهم آن لگد بسیار شدید این سلاح به سبب کالیبر ۷/۶۲، لوله کوتاه و دقت کم سلاح است.

بررسی انواع «کلاشینکف»

با توجه به موضوعاتی که در سطوح بالا ذکر شد، باید گفت که مدت‌ها است از مشهورترین اسلحه دنیا به عناوین مختلفی کپی برداری شده و ساخته می‌شود به نحوی که از زمان پیدایش اسلحه «کلاشنیکوف» تا به امروز، بیش از یکصد نسخه تقلبی ساخته شده که پروژه اکثر آن‌ها، شکست سنگینی را پذیرفته اند.

 

منبع:http://defapress.ir/fa/news/283186/بررسی-انواع-کلاشینکف

 

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0