Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

قطعنامه 598 آری یا خیر؟

به بهانه سالگرد پذیرش قطعنامه 598 از سوی مقامات وقت کشورمان تعدادی از خبر گزاریهای داخلی نگاهی داشتند به پذیرش این قطعنامه که در این پست تقدیم دوستان می گردد. لازم به ذکر است که موضوعاتی در سایر پستها وتایپیکهای این انجمن راجب نقد جنگ تحمیلی  شروع و پایان آن ایجاد شده بود . بنده نیز اطلاعی نداشتم که این پست را در کدام تایپیک ایجاد نمایم  تا از پراکندگی موضوعات جلو گیری شود  این شد که یک پست جدید ایجاد کردم .

استكبار كه به خيال خام خويش پذيرش قطعنامه را به حساب ضعف انقلاب اسلامی گذاشته بود، در سیاستی احمقانه، با بسيج كليه ابزارهای اجرايی خود به خصوص منافقين، براي فتحی چند روزه به داخل مرزهای جمهوری اسلامی ايران آمد و شكست سختی خورد.
 

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، حوادثی كه بر انقلاب اسلامی گذشت را می‌توان سرآغاز فصل نوين ديگری در تاريخ پر عظمت ایران به حساب آورد. فصل جديدی كه در بطن خود، مسائل و قضايای بسيار پراهميتی را به همراه دارد.

در حقيقت تحولات در خصوص جنگ تحميلی به سبب حساسيت و اهميت شگرف خود، بازتاب و اثرات عمده‌ای را در چهارچوب اهداف نظام برجای گذاشته و خواهد گذاشت. اثراتی كه روند رو به رشد انقلاب اسلامی را در داخل و خارج مرزها، دستخوش دگرگونی‌های عظيمی خواهد ساخت.

همه چيز درست از زمانی آغاز شد كه استكبار جهانی با بسيج كليه امكانات و ابزارهای جهانی خويش، در جهت ممانعت از پيروزی انقلاب اسلامی در جنگ، وارد عمل شد.  قطب‌های قدرت جهانی تنها راه چاره برای جلوگیری از رشد آرمان‌های انقلابی اسلامی را در تفاهم تاکتیکی خود دانستند. 

شروع دور تازه‌ای از تهاجم و فشار همه جانبه برای شکست ايران در جنگ، در همين راستا انجام گرفت. تصويب قطعنامه 598 شورای امنيت اهرم سياسی این قضيه شد و لذا از همان اوایل صدور قطعنامه، حجم تبليغاتی وسيعی در جهت تحقق اين قطعنامه در سطح جهانی و به دنبال آن اعمال فشارهای اقتصادی ـ نفتی در جهت مسدود کردن كانال مالی جمهوری اسلامی صورت گرفت.

جمهوری اسلامی ايران به جهت ناسالم بودن سيستم سياسی حاكم بر جهان، به خصوص سازمان‌های اسلامی كه به طور معمول بر پايه حفظ نظام استكبار شكل گرفته‌اند، تمام تلاش خود را بر این جهت استوار کرد تا به حقوق خود دست یابد. 

توفيق تدريجی انقلاب اسلامی در كليه موارد موفق شد كه رهبران سياسی شرق و غرب فشار منسجم شده و حساب شده‌تری را بر  جمهوری اسلامی ايران وارد سازند که با حضور مستقيم نظامی آمريكا در خليج‌فارس، گستردگی حملات دشمن به نفتكش‌های ايران، كشتار حجاج در مكه تكميل شد. 

تجاوز‌گری دوباره صدام بعد از پذيرش قطعنامه ماهيت حقيقی و جنگ‌افروز عراق را روشن کرد. ديگر همه مردم آگاهند كه هشت سال دفاع مقدس بدون برنامه و هدف نبود، بلكه به قول امام عزيز «ما با جانوری روبرو هستيم كه تا نابود نشود نه ايران و نه منطقه روی آرامش را نخواهند ديد.» 

يكی از اثرات پذيرش قطعنامه را مي‌توان نابودی منافقين ضد خلق دانست. استكبار كه به خيال خام خويش پذيرش قطعنامه را به حساب ضعف انقلاب اسلامی گذاشته بود، احمقانه با بسيج كليه ابزارهای اجرايی خود، به خصوص منافقين را برای فتحی چند روزه به داخل مرزهای جمهوری اسلامی ايران کشاند و شكست سختی خوردند. این شکست سران استكبار را در گيجی ممتدی فرو برد و بخش قابل توجه نيروی استكبار جهانی بدين طريق نابود شدند.

منبع:http://defapress.ir/fa/news/248363/قطعنامه‌ای-که-ويرانگر-كاخ-تبليغات-استكبار-شد

البته  مطالب فوق دارای ضعفهایی است یکی در عنوان و دیگری در بند آخر اینکه قطعنامه ای از روی اجبار دشمن پذیرفته شود از کی تا حالا نامش را می توان افتخار برای خودی و ویرانگر برای استبداد نامید ؟

در بند آخر نیز منافقین نابود نشدند بلکه ضعیف شدند وگرنه اگر نابود شده بودند چرا دست به عملیاتهای خرابکارانه و ترور در داخل کشور ما بعداز پایان جنگ تحمیلی و در سالهای 70 میزدند؟

بخش قابل توجه نيروی استكبار جهانی بدين طريق نابود شدند.

ازجمله فوق چنین بر می آید که انگار آمریکا بوده که به مرزهای غربی کشورمان حمله کرده ومنافقین همان آمریکایی ها بودند . اگر بخش قابل توجهی از نیروهای آمریکایی نابود شدند پس چطور حدود 2 سال بعد صدامیان را از کویت راندند . و چه طور در سالهای 2000 به 2 کشور افغانستان وعراق حمله کردند؟

 

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

پذیرش قطعنامه 598 هرچند به معنای پذیرش آتش‌بس از سوی ایران بود، اما رژیم عراق بار دیگر به خاک ایران تجاوز کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن نظام مردمسالار جمهوری اسلامی،کشورهای متخاصمی که تا سال 56 خود را شریک استراتژیک ایران می‌دانستند به واقع صورت واقعی خود را نشان دادند.

امریکایی‌ها حد فاصل تیر ماه تا شهریور 59 برنامه‌ای مدون را برای حمله نظامی به ایران با عاملیت رژیم بعث و شخص صدام برنامه‌ریزی کردند و نتیجه آن آغاز جنگ تحمیلی از تاریخ 31 شهریور 59 بود.

امریکایی‌ها که به خیال خام خودشان فکر می‌کردند، می‌توانند نهایت در کمتر از 10 روز جمهوری اسلامی را سرنگون کنند از هیچ کمکی به صدام دریغ نکردند.

آن‌هایی که ادعای حقوق بشرشان گوش فلک را کر می‌کرد در 31 شهریور و زمان حمله صدام به ایران و انجام جنایت‌های گسترده لال شده بودند.

قطعنامه ۵۹۸ چگونه امضا شد؟

سرانجام صدام با انبوهی از تجهیزات نظامی در تاریخ 31 شهریور 59 با هدف از بین بردن دموکراسی در ایران و تجزیه خوزستان، جنگی خونین را آغاز کرد.

در آن زمان حمایت لجستیکی از ارتش رژیم بعث عراق بر عهده امریکا و اتحاد جماهیر شوروی و حمایت مالی بر عهده خاندان خبیث و شکم‌باره سعودی بود.

صدام قول داده بود که در کمتر از یک هفته کار ایران را یکسره کند، حتی صدامیان زمان اشغال خرمشهر بر روی دیوارها نوشته بودند که آمده‌ایم تا بمانیم اما زمانی که شهر آزاد شد رزمندگان اسلام نوشتند؛ « آمدیم، نبودید».

مجموعا جنگی که به خیال خام صدام نهایتا یک هفته طول می‌کشید، 8 سال ادامه پیدا کرد و نتیجه آن پیروزی حق بر باطل بود. البته دو سال اول جنگ تحمیلی کمی تلخ بود، اما آزاد سازی خرمشهر نقطه عطفی بر این اتفاقات تلخ 700 روز اول جنگ بود.

پس از پیروزی در خرمشهر عملیات فتح المبین، والفجر و کربلا ضربات سختی به دشمن وارد کرد و نتیجتا صدام روی به حملات شیمیایی آورد. شکست های میدانی صدامیان در میادین نبرد آن‌ها را بر آن داشت تا با حملات شیمیایی از ملت ایران و حتی ملت عراق انتقام بگیرند که حادثه سردشت و حلبچه نمونه‌ای از آن بود.

اما پس از 8 سال جنگ نهایتا شرایط به شکلی رقم خورد که قطعنامه 598 امضا شود.

قطعنامه ۵۹۸ چگونه امضا شد؟

 27 تیر البته روزی نیست که مانند فتح خرمشهر در سوم خرداد 1361 جشن گرفته شود، اما روز حقارت و شکست هم نیست، بی‌گمان ۲۷ تیر «روز شجاعت امام خمینی(ره)» است. روز دیگری در توصیف شجاعت‌های او و این بار بر پایه «مصلحت».

قطعنامه 598 سازمان ملل متحد در تیرماه 66 از سوی شورای امنیت تصویب شد. این قطعنامه که با هدف کمک به عراق امضا شده بود نکات قابل تاملی داشت که هدف از آن حمایت از رژیم صدام بود.

امریکا که دید صدامیان در عرصه میدانی توفیقاتی کسب نمی‌کنند، تلاش کرد تا با این قطعنامه از اضمحلال رژیم بعث جلوگیری کند. ایران در تیر ماه سال 67 با توجه به شرایط خاصی که داشت آن را پذیرفت.

قطعنامه ۵۹۸ چگونه امضا شد؟

پذیرش این قطعنامه هر چند به معنای پذیرش آتش‌بس از سوی ایران بود، ولی عراق به حملات خود ادامه داد و مجدداً داخل خاک ایران شد تا نقاط مهمی از جمله خرمشهر را به دست بیاورد تا با وضع بهتری در مذاکرات حضور داشته باشد، اما متحمل شکست مفتضحانه‌ای در میدان نبرد شد و نهایتاً جنگ در ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ پایان یافت.

در حقیقت صدامیان مجددا در یک برهه در اواخر جنگ تحمیلی مجددا با کمک منافقین به خاک ایران طمع ورزی کردند که با شکست سنگین مجبور به عقب‌نشینی شد.

 

منبع:http://www.yjc.ir/fa/news/6169517/قطعنامه-۵۹۸-چگونه-امضا-شد

این مطالب نیز خالی از اشکال نیست که بنده به نمونه هایی اشاره می کنم

امریکایی‌ها که به خیال خام خودشان فکر می‌کردند، می‌توانند نهایت در کمتر از 10 روز جمهوری اسلامی را سرنگون کنند از هیچ کمکی به صدام دریغ نکردند

این جمله دارای اشکال است چون حتی یک فرد کم سواد نیز می داند پشتیبانی عمده تسلیحاتی صدام درجنگ با کشورمان برعهده شوروی سابق بود نه آمریکا !!! البته اینکه آمریکا از صدام حمایت کرده شکی در آن نیست ولی عمده تسلیحات ارتش بعث عراق از نوع روسی بودند نه آمریکایی !و ارتش صدام با سبک روسی و تاکتیکهای روسی آموزش دیده بود .

 

هدف از بین بردن دموکراسی در ایران

در این مورد ترجیح میدهم که سکوت کنم!! البته از روی اجبار !!

 

در آن زمان حمایت لجستیکی از ارتش رژیم بعث عراق بر عهده امریکا و اتحاد جماهیر شوروی و حمایت مالی بر عهده خاندان خبیث و شکم‌باره سعودی بود.

در مورد جمله بالا نیز اشکالاتی وجود دارند . اولاً پشتیبانی از ارتش صدام برعهده شوروی بوده نه آمریکا درواقع نقش آمریکا درتجهیز صدام بسیار کمتر از نقش شوروی در تجهیز ارتش صدام بوده . درمورد حمایت مالی نیز فقط خاندان سعودی نبودند که حامی مالی صدام بودند بلکه کویت نیز جزء حامیان مالی صدام بوده و همینطور تعدادی کشور دیگر ....

 27 تیر البته روزی نیست که مانند فتح خرمشهر در سوم خرداد 1361 جشن گرفته شود، اما روز حقارت و شکست هم نیست، بی‌گمان ۲۷ تیر «روز شجاعت امام خمینی(ره)» است. روز دیگری در توصیف شجاعت‌های او و این بار بر پایه «مصلحت».

البته نمی توان  این روز را روز پیروزی نامید قطعنامه ای که از روی ناچاری و اجبار پذیرفته شود بیشتر شبیه شکست است تاپیروزی !!!

 

امریکا که دید صدامیان در عرصه میدانی توفیقاتی کسب نمی‌کنند، تلاش کرد تا با این قطعنامه از اضمحلال رژیم بعث جلوگیری کند. ایران در تیر ماه سال 67 با توجه به شرایط خاصی که داشت آن را پذیرفت.

البته قضیه به این راحتی ها هم نیست !! چون خود صدام نیز خواهان نابودی  نورچشم آمریکا یعنی اسرائیل بود جنگ بایستی طوری تمام می شدکه امنیت  عزیز دردانه آمریکا حفظ می شد !!!

 

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

مروری بر قطعنامه‌هایی که در جریان جنگ تحمیلی صادر شدند

قطعنامه 598

شورای امنیت با آوردن واژهِ «وضعیت»، جنگ ایران و عراق را «تهاجم و تجاوز» به شمار نیاورد، در حالی‌که هر وضعیت و برخوردی متضمن آن است که یک طرف دست به تجاوز زده باشد.

به گزارش ایسنا، ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۵۹؛ یعنی حدود ۱۹ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جنگی در منطقه خلیج فارس توسط رژیم بعث عراق به ایران تحمیل شد که به اندازه دو جنگ جهانی اول و دوم به طول انجامید.

امروز ۲۷ تیرماه سالروز پذیرش «قطعنامه۵۹۸» در سال ۱۳۶۷ است؛ قطعنامه‌ای که به طور رسمی سند پایان تهاجم نظامی کشور عراق و حامیانش به خاک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

اینکه در طول جنگ‌تحمیلی عراق علیه ایران چه تعداد قطعنامه و با چه کیفیتی توسط شورای امنیت سازمان ملل صادر شده است باید گفت که سازمان ملل‌متحد به دلیل اینکه اساسی‌ترین وظیفهِ مهم‌ترین رکن آن یعنی شورای امنیت،پاسداری و تأمین صلح در جهان است، ۹ بار قطعنامه‌هایی نه چندان قوی و عادلانه صادر کرد. به تعبیر دیگر از آغاز جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، تا زمان پذیرش قطعنامه از سوی ایران (۱۷ماه ژوئیهِ سال ۱۹۸۸ مقارن با ۲۷ تیر ماه سال ۱۳۶۷) در مجموع ۹ قطعنامه، یعنی به طور متوسط، برای هر سال یک قطعنامه صادر شد و افزون بر آن، بیش از ۱۸ بیانیه هم در رابطه با جنگ عراق علیه ایران اعلام شد.

نکته حائز اهمیت در رابطه با قطعنامه‌های شورای امنیت این است که به نظر می‌رسد شورا در مورد جنگ عراق علیه ایران به مسامحه و ملاحظه‌کاری و نه شدت عمل علیه تجاوز و حتی کشوری که با حمله به مناطق غیرمسکونی، نفتکش‌ها و ... بانی گسترش جنگ بود، مبادرت کرد. به گونه‌ای که در بیشتر قطعنامه‌های صادر شدهِ شورای امنیت دربارهِ جنگ عراق علیه ایران، همواره، جنگ به عنوان «وضعیت» میان ایران و عراق بررسی شد.

شورای امنیت با آوردن واژهِ وضعیت،جنگ ایران و عراق را «تهاجم و تجاوز» به شمار نیاورد، در حالی‌که هر وضعیت و برخوردی متضمن آن است که یک طرف دست به تجاوز زده باشد. البته در قطعنامه‌های پایانی شورای امنیت، یعنی قطعنامه‌های ۵۴۰، ۵۸۲ و ۵۹۸، پیشرفت‌های اندکی در تغییر موضع شورا روی داد. قطعنامهِ ۵۴۰ در برخورد دو کشور اظهار تأسف و بر مطلوب بودن بررسی عینی جنگ تاکید کرد، هر چند این امر به منزله تأیید وقوع جنگ و برخورد بین ایران و عراق بود و بدین دلیل، گام مثبتی از سوی شورای امنیت به شمار می‌رفت اما وقوع جنگ، شورا را به وقوع تجاوز و تعیین متجاوز سوق نداد.

شورای امنیت در قطعنامهِ ۵۸۲، از نخستین اقداماتی که به برخورد بین ایران و عراق منجر شد، اظهار تأسف کرد. در واقع این شورا ضمن تأیید تلویحی وقوع تجاوز، آن‌را به صراحت مطرح نکرد. ارائهِ نظر واقع بینانه در مورد جنگ در قطعنامهِ ۵۹۸ به اوج خود می‌رسید زیرا در این قطعنامه برای نخستین بار به اساسی‌ترین خواستهِ ایران یعنی تعیین و معرفی متجاوز توجه شد. در نتیجه هرچند شدت موضع‌گیری‌های شورای امنیت در سال‌های پایانی جنگ کاهش یافت اما هیچ‌گاه عراق را به عنوان متجاوز معرفی نکرد.

باید در نظر داشت که در هیچ‌یک از قطعنامه‌های صادر شده در مورد این جنگ بر عقب‌نشینی بدون قید و شرط تأکید نشد. افزون بر آن، هیچ‌گونه مکانیسم اجرایی برای تضمین اجرای عقب‌نشینی به استثنای توصیه‌هایی مبنی بر استقرار نیروهای نظارت سازمان ملل‌متحد مطرح شده در چهار قطعنامه ۵۱۴، ۵۲۲، ۵۴۰ و ۵۹۸ پیش‌بینی نشد. در این صورت، دستیابی به راه حل جامع، عادلانه و شرافتمندانه که دو طرف آن را بپذیرند، در قطعنامه‌های ۵۱۴ و ۵۴۰ عملی نبود.

موضوع دیگر این است که شمارهِ قطعنامه‌های صادر شده در جنگ تحمیلی با فاصلهِ زیاد از هم تکرار شده است به گونه‌ای که نزدیک‌ترین فاصلهِ دو قطعنامه، شش قطعنامه یعنی قطعنامه‌های ۵۸۲ تا ۵۸۸ و بیشترین فاصلهِ، بین قطع‌نامه‌های ۵۱۴ و ۵۷۰ است. علاوه بر این بیشترین فاصلهِ زمانی قطعنامه‌های صادر شده در جنگ ایران و عراق، ۶۶۵ روز است (فاصله قطعنامهِ ۴۷۹ مصوب ۶ مهر ماه و قطعنامهِ ۵۱۴ مصوب ۲۱ تیر ماه سال ۱۳۶۱) و کمترین فاصلهِ زمانی آن، ۸۱ روز است( فاصلهِ بین قطعنامهِ ۵۱۴ مصوب ۲۱ تیر ماه سال ۱۳۶۱ و قطعنامهِ ۵۲۲ مصوب ۱۲ مهر ماه سال ۱۳۶۱.)

از نظر کمیت واژگانی نیز قطعنامه‌های شورای امنیت رقمی که در مورد جنگ را یادآور شده است،به ۲۷۰ خط و سه هزار واژه می‌رسد. بر این اساس، کوتاه‌ترین و بلندترین قطعنامه در جنگ ایران و عراق به ترتیب، قطعنامه‌های ۶۱۲ و ۵۹۸ هستند.

 

منبع:http://www.isna.ir/news/96042615291/مروری-بر-قطعنامه-هایی-که-در-جریان-جنگ-تحمیلی-صادر-شدند

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

خبرگزاری ایرنا  گزارشی منتشر کرده از قطعنامه 598 و پذیرش این قطعنامه را یک پیروزی و دستاورد برای کشورمان قلمداد کرده !! این  گزارش  دارای نکاتی است که بنده در فرصت مناسب به آنها اشاره خواهم کرد. نکاتی که بنده آنها را تاحد امکان مشخص کرده ام . و دوستان به خصوص اساتید و پیشکسوتان عزیز می توانند نظرات خودشان را راجب این گزارش به خصوص قسمت های مشخص شده بیان نمایند . همچنین  به دلیل طولانی بودن , این گزارش در 2 قسمت تقدیم می گردد.

 

قطعنامه 598 حاصل پیروزی های ایران در جبهه های جنگ

بخش اول

 

تهران - ایرنا - پیروزی های نظامی گسترده رزمندگان ایرانی در دوران دفاع مقدس درعملیاتهای سلسله واری که عقب نشینی های گسترده نیروهای حزب بعث از نوار مرزی کشورمان وهمچنین کشاندن مواضع عراق به داخل مرزهای این کشور را در پی داشت، منجر به تصویب قطعنامه 598 توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد و در ادامه پذیرش جمهوری اسلامی ایران در روز 27 تیر ماه 1367 گردید.

 
82602462-71750891.jpg

به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، قطعنامه 598 همچنین با تحولات عظیم در صحنه داخلی ایران و سیاست بین‌المللی و نیز حوادث و رویدادهای جبهه‌های نبرد نیز همراه بود. پیشرفت‌های نظامی عمده‌ ای که در رشته عملیات‌های والفجر، خیبر، قدس، ظفر، کربلا و نصر به دست آمد و تلفات و خسارات سنگینی که به نیروهای دشمن وارد شد و تصرف بخشی از اراضی در داخل عراق بخصوص نزدیک شدن ایران به بصره وضعیت بغرنجی برای حزب بعث عراق و حامیان جهانی‌اش به وجود آورد.
جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اگرچه در ابتدا با نویدهای ناپایدار پیروزی برای صدام جنایتکار همراه بود ولی این روند از سال 61 روند معکوسی پیدا کرد . ارتش عراق پس از عملیات های والفجر و خیبر در سال 1362 در یک روند صعودی
، پذیرای شکست شد و سرانجام، در عملیات والفجر 8 در عین ناباوری بندر فاو را از دست داد. اما شکست نظامی در جبهه شلمچه طی عملیات کربلای 5 با هیچ یک از شکست های عراق قابل مقایسه نیست، زیرا این شکست، آن هم در سال هفتم جنگ و در حساس ترین منطقه نبرد، آینده حکومت عراق را در تاریکی فرو برد.
با روند تحولات نظامی و اعمال فشارهای گسترده بین المللی به ایران و نیز حضور گسترده آمریکا در خلیج فارس، ایران به تلاش های خاویار پرز دکوئیار دبیرکل وقت سازمان ملل متحد که سعی می کرد عناصر جدیدی را از نظر اجرائی به قطعنامه 598 بیفزاید، پاسخ مثبت داد.
یکی از این موارد که مورد استقبال ایران قرار گرفت و از سوی ایران نیز پیگیری می شد، ‎آغاز کار هیات تعیین متجاوز همزمان با روند پذیرش آتش بس بود. به هر حال پذیرش طرح اجرائی دبیرکل از سوی ایران، موجب تعجب محافل سیاسی و بین المللی دنیا شد. اما ایران با تصمیم خود مبنی بر پذیرش طرح اجرایی دبیرکل در اواخر سال 66 نشان داد که راه حل های سیاسی را برای پایان جنگ همچنان مد نظر دارد.
به همین دلیل در تاریخ 27 تیرماه 67 (17 ژوئیه 1988) با افزایش فشارهای سیاسی و نظامی به ایران بویژه مورد هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری کشورمان توسط ناو آمریکایی وینسنس درخلیج فارس که حاکی از آغاز یک مرحله جدیدی در جنگ بود، ایران قطعنامه 598 را پذیرفت.

** پیام حضرت امام خمینی (ره) به مردم ایران
حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ 29 تیر 1367 و در سالگرد کشتار خونین مکه معظمه، پیامی خطاب به ملت ایران صادر کردند.
در بخشی از این پیام حضرت امام خمینی ره در خصوص قعطنامه 598 می فرمایند : «
اما در مورد قبول قطعنامه که حقیقتاً مساله بسیار تلخ و ناگواری برای همه و خصوصا برای من بود، این است که من تا چند روز قبل معتقد به همان شیوه دفاع و مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجرای آن می‏دیدم؛ ولی به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلًا خودداری می‏کنم، و به امید خداوند در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامی کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور، که من به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم؛ و در مقطع کنونی آن را به مصلحت انقلاب و نظام می‏دانم. و خدا می‏داند که اگر نبود انگیزه‏ای که همه ما و عزت و اعتبار ما باید در مسیر مصلحت اسلام و مسلمین قربانی شود، هرگز راضی به این عمل نمی‏بودم و مرگ و شهادت برایم گواراتر بود. اما چاره چیست که همه باید به رضایت حق تعالی گردن نهیم. و مسلّم ملت قهرمان و دلاور ایران نیز چنین بوده و خواهد بود ..»
*** پیام رهبر معظم انقلاب درباره پذیرش قطعنامه
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای و پیام رهبری به مناسبت نهمین سالگرد جنگ تحمیلی در تاریخ 30 شهریورماه 68 ، «این قطعنامه که زیر فشار سهمگین رزمندگان اسلام بر پیکر دشمن صادر شد، سندی است که شعار دفاع مقدس ما در آن تأمین گردیده بود و اجرای کامل آن، دشمن را به شکست قطعی می‌رسانید و لذا هرگز جمهوری اسلامی آن را رد نکرد. آنچه برای ایران اسلامی مطرح و موجب عدم شتاب در قبول آن می‌شد، اصرار بر تنبیه متجاوز به قدر کافی در میدانهای نبرد و نیز بی‌اعتمادی در اجرای میثاقهای بین‌المللی توسط قدرتهای بزرگ بود.
از صدور قطعنامه تا قبول رسمی آن از سوی جمهوری اسلامی، دنیا شاهد سنگین ترین ضربات نیروهای اسلام بر دشمن و فتوحات بزرگ رزمندگان ما بر دشمن در جبهه‌های جنگ از سویی و فشارهای همه جانبه از سوی حامیان رژیم عراق علیه ایران اسلامی از سوی دیگر بود.
حصر اقتصادی، حمله به تأسیسات ما در خلیج فارس و تمرکز بی‌سابقه‌ی نیروهای نظامی امریکا و ناتو در اطراف مرزهای آبی و هوایی و حتّی تجاوز به آنها، بخشی از این فشارها بود؛ به طوری که تقریباً هیچ فشار ممکن باقی نماند، مگر آن‌که بر ملت ایران وارد شد و رژیم امریکا تقریباً به‌طور مستقیم وارد صحنه شد. تهدیدها، بمبارانهای وسیع شیمیایی و جنایت حمله به شهرها و هواپیمای مسافربری و کشتی غیرنظامی و اثبات این‌که استکبار در حمایت از عراق آمادگی برای دست یازیدن به هر جنایتی دارد، بخشی از حوادث این دوران است و جا دارد در موقع مقتضی، این حقایق هشداردهنده برای ملت ایران شکافته و بر ملا گردد.
قبول قطعنامه‌ی ۵۹۸ از سوی جمهوری اسلامی و رهبر عظیم‌الشّأن فقید آن، توطئه‌ی وسیع دشمن را بار دیگر با هدایت الهی به خود او برگرداند و دشمن را که تحت شعار صلح‌طلبی، به هر جنایتی دست می‌زد، خلع شعار کرد. شاید مشیت الهی بر این بود که با قبول قطعنامه، حقانیت جمهوری اسلامی بیش از پیش در جهان آشکار شود و ملت ایران به هدفهای اساسی خود در سطح بین‌المللی نزدیکتر گردد.»»

** قطعنامه ای فراتر از سایر قطعنامه های سازمان ملل
اگرچه قطعنامه 598
انتظار کامل جمهوری اسلامی ایران را برآورده نکرده است، لکن در مقایسه با قطعنامه‌های قبلی سازمان ملل متحد از ویژگیهای خاصی برخوردار است.
مخصوصا
بند 6 قطعنامه که در باب تعیین آغازگر جنگ است، ‌با توجه به نیت های جانبدارانه شورای امنیت در جنگ ، مبنی بر عدم رسیدگی به تجاوز عراق و تعیین وی به عنوان عامل شروع جنگ و ایراد خسارات جانی و مالی برای جمهوری اسلامی ایران پیروزی بزرگی به حساب می آید؛ زیرا در سایه مقاومت رزمندگان و حرکت دیپلماسی فعال توانسته است شورای امنیت را متقاعد کند که صلح بدون تعیین متجاوز برخلاف عدالت و امنیت و در واقع عین ظلم است.

** آزادگان و استماع خبر پذیرش قطعنامه
به نقل از خاطرات آزاده شهید سرلشکر «حسین لشگری» ،
پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی جمهوری اسلامی، رزمندگان اسیر ایرانی در چنگال حزب بعث به سرکردگی صدام با شنیدن آن ، نمی‌توانستند خبر را باور کنند، تا لحظاتی همه حالت بهت زده داشتند و هیچ کس حرف نمی‌زد. کسانی که به ادامه جنگ و انتقام می‌اندیشیدند، از شنیدن خبر ناراحت بودند و در حالیکه گریه می‌کردند، نمی خواستند قبول کنند جنگ تمام شده است.
دسته دیگر با شنیدن خبر، فکر رهایی و آزادی و بودن با همسر و خانواده را در ذهن می‌پروراندند و خوشحال بودند.


** تعلل عراق در اجرای مفاد قطعنامه 598
به هر حال جنگ تمام شده بود و ایران نیروهای خود را تا مرزهای بین المللی عقب کشید. حالا این عراق بود که در اجرای مواد قطعنامه تعلل می‌ورزید.

صدام با توجه به عقب نشینی‌های رزمندگان ایرانی در جبهه‌ها تصور کرده بودند که پذیرش قطعنامه، ناشی از ضعف نیروهای ایرانی بوده ؛ لذا برای جبران شکست‌های خود و به دست آوردن امتیاز جدید با حمایت همه جانبه منافقان کوردل از زمین و هوا، هزاران زن و مرد عضو سازمان مجاهدین خلق ( منافقین) را با تجهیزات عراقی از منطقه غرب به طرف ایران گسیل داشت.
صدام قول فتح سه روزه تهران را به منافقین داده بود و آن‌ها با این امید وارد خاک ایران شدند. اما حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با فرمان اکید خود و یک بسیج عمومی چندین هزار رزمنده از جان گذشته را در منطقه غرب حاضر کردند.
وعملیاتی با نام مرصاد و یا رمز یا علی علیه السلام آغاز شد.
منافقین تا عمق 100 کیلومتر یا بیشتر در خاک ایران پیشروی کرده بودند اما رزمندگان اسلام اعم از نیروهای بسیج ، سپاه و ارتش جمهوری اسلامی ایران در تنگه «چهار زبر» در اسلام آباد غرب، منافقین را محاصره کردند و از زمین و هوا مورد حمله قرار دادند.
منافقین آن‌چنان متحمل شکست شدند که بیشتر نیروهایشان کشته و اسیر شدند. صدام وقتی طمع این شکست را چشید فهمید که جمهوری اسلامی ایران نه در ضعف بلکه هنوز در اوج قدرت است؛ لذا راهی جز پذیرش قطعنامه نداشت.

**برقراری آتش بس
پس از پذیرش رسمی قطعنامه ی ۵۹۸، از طرف ایران و انجام مذاکرات با دبیرکل سازمان ملل متحد، آتش بس میان طرفین از تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۶۷، (۲۰ اوت ۱۹۸۸) برقرار شد. شورای امنیت سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۶۷ قطعنامه ۶۱۹ را تصویب کرد که به موجب آن، گروه ناظران نظامی ایران و عراق و سازمان ملل متحد (یونیماک) تشکیل و عازم مرزهای ایران و عراق شد. نیروهای یونیماک حدود ۴۰۰ نفر بودند که از ۲۵ ملیت مختلف تشکیل شده بود و در دو کشور مستقر شدند.

ادامه دارد

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82602462/

 

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

قطعنامه 598 حاصل پیروزی های ایران در جبهه های جنگ

بخش دوم و پایانی

** متن قطعنامه 598


قطعنامه 598 دارای یک مقدمه و 10 بند است که در جلسه 2570 شورای امنیت به اتفاق آرا به تصویب رسید. بندهای قطعنامه بر اساس مواد 39 و 40 منشور سازمان ملل متحد به شرح زیر است:
1- شورا مطالبه می‌کند که به عنوان اولین قدم به سوی یک حل و فصل از طریق مذاکره، ایران و عراق به یک آتش بس فوری اقدام فوری اقدام کنند و تمام عملیات نظامی را در زمین، دریا و هوا متوقف کنند و همچنین تمام نیروها را بی‌درنگ تا سر حداث شناخته شده بین المللی بازگردانند.
2-از دبیر کل درخواست می‌شود که گروهی از ناظران سازمان ملل متحد را برای تائید، تحکیم، نظارت بر آتش بس و عقب نشینی به مرزها اعزام کند. به علاوه از دبیر کل درخواست می‌شود که ترتیبات ضروری را برای مشاوره با طرفین انجام دهد و گزارش آن را به شورای امنیت تسلیم کند.
3- شورا اصرار دارد که پس از توقف تخاصم های فعال، بلادرنگ اسرای جنگی را بر اساس کنوانسیون سوم ژنو در 12 اوت 1949، آزاد کند و عودت داده شوند.
4- از ایران و عراق دعوت می‌شود که با دبیر کل در خصوص به اجرا در آوردن این قطعنامه و در کوششهای میانجی گرانه برای کسب یک حل و فصل جامع، عادلانه، شرافتمندانه مورد قبول طرفین در مورد تمام موضوعات مهم، بر اساس اصول مندرج در منشور ملل متحد همکاری کنند.
5- از تمامی دولتهای دیگر دعوت می‌شود که حداکثر خویشتن‌داری را به عمل آورند و از هر اقدامی که ممکن است به تصاعد و گسترش بیشتر مخاصمه منجر شود، احتراز جویند و بدین گونه به اجرا در آوردن قطعنامه حاضر را تسهیل کنند.
6- از دبیر کل درخواست می‌شود که ضمن مشورت با ایران و عراق مساله تفویض کار تحقیق در باب مسئولیت مخاصمه به هیاتی بی‌طرف را بررسی کند و در حداقل مدت ممکن به شورا گزارش دهد.
7- عظمت خسارات وارده در خلال مخاصمه و نیاز به کوشش در جهت نوسازی، با امدادهای بین‌المللی در خور زمانی که مخاصمه خاتمه پذیرد، تصدیق می‌شود و در همین خصوص از دبیر کل در خواست می‌شود که هیاتی از کارشناسان را برای پژوهش در باب مساله نوسازی تعیین کند و به شورای امنیت گزارش دهد.
8- به علاوه از دبیر کل درخواست می‌شود که با مشورت با ایران و عراق و سایر کشورهای منطقه، طرق افزایش امنیت و ثبات را مورد مداقه قرار دهد.
9- از دبیر کل در خواست می‌شود که شورای امنیت را در مورد به اجرا در آوردن این قطعنامه، به طور مداوم مطلع کند.
10- شورای امینت تصمیم دارد که برای در نظر گرفتن اقدامات بیشتر و تضمین اجرای این قطعنامه در صورت ضرورت جلساتی تشکیل دهد.


*** اهداف شورای امنیت در صدور قطعنامه 598


الف) اعاده حیثیت سازمان ملل متحد در درجه اول به عنوان نهاد حافظ صلح بین‌المللی؛ زیرا شورای امنیت با صدور قطعنامه‌های بی‌حاصل عدم توانایی خود را در اذهان جهانی تقویت می کرد، لذا در وهله نخست به منظور نمایش قدرت و نشان دادن توانایی و صلاحیت خود در حل مناقشات بین‌المللی، حاضر شد تسلیم خواست به حق جمهوری اسلامی ایران شود و امتیاز شناسایی آغازگر جنگ را به او بدهد.
ب) جلوگیری از سقوط صدام؛ حامیان صدام به خوبی دریافتند که ایران با تصمیمات تهاجمی خود در جنگ،‌ممکن است رژیم صدام را به سقوط بکشاند،‌لذا به این نتیجه رسیدند که ایجاد حرکت سیاسی تازه در منطقه ضروری است تا نقش عملیات رزمندگان ایران را در ایجاد تحولات سیاسی منطقه بی‌اثر کند.
ج) تقویت روحیه حامیان رژیم عراق به منظور جلب حمایت بیشتر آنها نسبت به صدام و تشدید روند کمکهای تسلیحاتی و سیاسی آنها و حفظ وجهه منطقه‌ای جنگ ایران و عراق، سلب امکان دفاع مشروع از ایران.

** آغاز جبهه سیاسی درمقابل استکبار جهانی


پذیرش قطعنامه 598 و تغییرات استراتژی دفاع از کشور و ملت، مقوله ‌ای بود که اعلام آن برای افکار مردم، خصوصا احساسات پاک و پر شور رزمندگان ما کاملا قابل توجیه نبود و به زمینه‌سازی در فاصله زمانی مناسب نیاز داشت. از سویی دیگر به اعتقاد کارشناسان و نظامیان به لحاظ شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد شده گذشت زمان می‌توانست هر روزش به ضرر کشور باشد.
در چنین اوضاع و احوال، امام خمینی(س) که تعیین کننده خط مشی دفاعی در طول هشت سال دفاع مقدس بود، تصمیم گرفت پس از اعلان پذیرش رسمی قطعنامه از سوی مسئولان حرف آخر با مردم را در مورد جنگ نیز خود بزند.
در همین زمینه و در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر چرایی تغییر استراتژی دفاعی ایران در پذیرش قطعنامه باید گفت که؛
اصولا دفاع از دیدگاه امام راحل(س) را می‌توان به دو نوع دائمی و غیر دائمی تقسیم کرد: استراتژی «دائمی» یا «کلی» که حفظ اسلام و مصالح مسلمین می‌باشد، استراتژی «غیردائمی» که اتخاذ شیوه دفاع در جهت حفظ اسلام است، یعنی اگر دشمن با ابزار نظامی به جنگ می‌آید، لزوما باید با ابزار و ادوات نظامی دفاع کرد؛ یا اگر دشمن با ابزارهای فرهنگی و سیاسی به میدان می ‌آید ما هم باید با ابزار فرهنگی و شیوه‌های سیاسی مناسب از خود دفاع کنیم و همه این شیوه‌ها باید در راستای استراتژی کلی حفظ اسلام و مصلحت جامعه باشد.
از این رو دشمن تا زمانی که در جبهه‌های نظامی به کشور حمله می‌کرد، وظیفه ملت دفاع نظامی بود و هنگامی که پس از صدور قطعنامه 598 استراتژی ضربه را از جبهه نظامی به جبهه سیاسی کشاند ما هم لازم بود متناسب با این جبهه، شیوه دفاعی اتخاد می‌کردیم.

 

پایان

 

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82602462/

 

 

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

 با سلام

اگر منصفانه و بدون غرض و خودخواهی به وقایع و حوادث جنگ بخصوص بعد از آزادسازی خرمشهر نگاهی بیندازیم بخوبی میتوان روند شکل گیری و خط سیر پذیرش قطعنامه 598 را دید . برای هیچ انسانی قبول شکست کشورش در جنگ با بیگانه آسان نیست . بخصوص اینکه خود آن فرد نیز در جنگ بوده باشد . بر همین اساس خواندن مطالبی از این دست که تیتر بزرگ آن را به نفع خود بنویسند آزارم میدهد . قطعنامۀ 598 هرگز حاصل پیروزی های ایران در جبهه های جنگ نبود

قطعنامۀ 598 حاصل خواست و تلاش دشمن و حامیانش بود . حاصل بی درایتی و بی تجربه بودن مسئولین سیاسی - نظامی ایران بود . خدا گواه است که ذره ای موفقیت در جنگ نصیب ایران می شد ، مسئولین وقت و فرماندهان حاضر در جنگ قید بندگی خدا را میزدند . با آن افتضاحی که از 21 تیرماه 1367 تا 27 تیرماه 1367 در جبهه ها رخ داد و آن فرارهای گسترده و بی سابقه اتفاق افتاد حضرات خود را پیروز و فاتح میدانند . عراق دوباره با هجوم به کشورمان بخش های زیادی را اشغال کرد و آقایان را مجبور کرد قطعنامه را قبول کنند . تصور کنید یک گروهان از نیروهای ایران داخل خاک عراق بود و قطعنامه را قبول میکردند ، آنروز چه کسی میتوانست مسئولین و فرماندهان را کنترل کند . از فروردین 1367 عراق عزم خود را جزم کرده بود تا به جنگ پایان دهد . تحرکات عدیده ای هم داشت . افسوس که فرماندهان تمام قوایی که در جبهه ها بودند هیچ واکنشی نسبت به تحرکات و تفکرات دشمن نشان ندادند . همان رویه ای که در ابتدای جنگ در سال 1359 رخ داد . به لطف حضور فرماندهان عالی رتبه باید اعتراف کنیم که ایران هم در ابتدای جنگ و هم در انتهای جنگ آچمز و غافلگیر شد .

بارها نوشته و گفته ام که در بامداد 21 تیرماه 1367 بعد از اینکه عراق از خط مقدم منطقۀ ابوغریب و دشت عباس عبور و به خاک ایران آمد به نیروها آماده باش دادند . چنین فاجعه ای در ابتدایی ترین و عقب مانده ترین ارتش های جهان سابقه ندارد . خیر سرشان ستون پنجم داشتند . ادعا میکردند که مردم مرزنشین در عراق با ایران هستند . یعنی یک نفر خبر نداده بود که عراق صدها تانک و هزاران نیرو را به سمت خطوط مقدم گسیل داشته است ؟ نمیدانم آیا این نکتۀ پایانی را بگویم یا نه . ولی میگویم . نهایتش این است که مدیر محترم انجمن کمی از من دلخور میشوند . شاید هم دوستانی از من ناراحت شوند . پیشاپیش عذرخواهی میکنم .

دوستان عزیز ، اساتید گرانسنگ : از نظر اینجانب با توجه به آن وقایعی که به چشم دیدم و مطالبی که تا امروز مطالعه نمودم روند شکل گیری پایان جنگ و پذیرش خفت بار قطعنامۀ 598 بدین ترتیب بوده است که :

بعد عدم موفقیت ایران به فرماندهی فرماندهان بی تجربه و جویای نامش و درماندگی در تأمین مخارج جنگ و هزاران مشکل دیگر تنها راهی که میتوانستند بدون پاسخگویی و ارائۀ نتیجۀ هشت سال جنگیدن بی ثمر به جنگ خاتمه دهند همانا سپردن امور به دشمن بوده است . تردید ندارم که سیاسیون و فرماندهان بخوبی در جریان تحرکات دشمن بوده ولی راهکار را در این دیده اند تا دشمن تجاوزی مجدد داشته باشد تا هضم قبول قطعنامه و تسلیم شدن را برای مردم ایران راحت تر کنند . اراده ای وجود داشته است . اراده ای که سبب ذلت ایران و ایرانی شد . در سالهای آخر جنگ ایران هیچ موفقیت قابل بیانی نداشته است . هرآنچه میگویند زاییدۀ ذهن دروغگویانی است که منافع خود را در ادامۀ جنگ بعد از آزادی خرمشهر می دیدند و بعد از جنگ هم منافع آنها تضمین شد . ارادتمند  : تلخک  

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

قطعنامۀ 598 هرگز حاصل پیروزی های ایران در جبهه های جنگ نبود

قطعنامۀ 598 حاصل خواست و تلاش دشمن و حامیانش بود . حاصل بی درایتی و بی تجربه بودن مسئولین سیاسی - نظامی ایران بود .

با سلام وعرض ادب خدمت استاد ارجمند جناب تلخک عزیز بنده نیز پذیرش قطعنامه ای که از روی اجبار وناچاری پذیرفته شده باشد را پیروزی نمی دانم . در گزارشات و مطالبی که  در این پست تقدیم شد بیشتر دیدگاه ها ی این گزارشات این است که پذیرش این قطعنامه را یک پیروزی برای ما می دانند درصورتی که بنده مخالف دیدگاه آن گزارشها هستم چرا که این قطعنامه از روی اجبار و یابهتر بگویم تحت فشار قدرت ها پذیرفته شد !! و بنده نیز با دیدگاه های شما استاد نازنین به خصوص با 2 جمله نقل قول شده کاملاً موافق هستم .

 

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

حصر اقتصادی، حمله به تأسیسات ما در خلیج فارس و تمرکز بی‌سابقه‌ی نیروهای نظامی امریکا و ناتو در اطراف مرزهای آبی و هوایی و حتّی تجاوز به آنها، بخشی از این فشارها بود؛ به طوری که تقریباً هیچ فشار ممکن باقی نماند، مگر آن‌که بر ملت ایران وارد شد و رژیم امریکا تقریباً به‌طور مستقیم وارد صحنه شد. تهدیدها، بمبارانهای وسیع شیمیایی و جنایت حمله به شهرها و هواپیمای مسافربری و کشتی غیرنظامی و اثبات این‌که استکبار در حمایت از عراق آمادگی برای دست یازیدن به هر جنایتی دارد، بخشی از حوادث این دوران است و جا دارد در موقع مقتضی، این حقایق هشداردهنده برای ملت ایران شکافته و بر ملا گردد.

نمونه هایی که بنده با رنگ دیگر مشخص کردم و دراینجا نقل قول کردم خود ازجمله دلایلی است که حرف شمال استاد نازنین را تایید می کند بنده نیز چنین دیدگاهی دارم وقتی از روی ناچاری و اجبار یک قطعنامه پذیرفته می شود بدون شک نمی توان نام آن را پیروزی نهاد و کسانی که پذیرش این قطعنامه را پیروزی قلمداد می کنند درواقع به نحو خنده داری می خواهند خراب کاری خودشان را توجیه نمایند

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0