Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

افتتاح خط تولید موشک پدافندی صیاد 3

امیر اسماعیلی در مراسم افتتاح خط تولید موشک صیاد3؛

فرمانده قرارگاه پدافندهوایی خاتم‌الانبیاء گفت:ایران افتخار دست‌یابی به دانش سیستم‌های موشکی را در فضای تحریم و تهدید با تکیه بر صنعت دفاعی خود دارد.

دستیابی به سیستم‌های موشکی با وجود تحریم‌ها کاری بزرگ استبه گزارش  خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه خط تولید و تحویل دهی انبوه سامانه موشکی صیاد3، اظهار داشت: امروز فقط بحث تولید یک موشک یا سیستم موشکی نیست بلکه بحث روز تولد یک تکنولوژی است.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء ادامه داد: تولد این تکنولوژی به خاطر مجموعه‌ای از علوم فیزیک، شیمی و الکترونیک است که نتیجه آن تولید سیستمی تماما بومی برای پاسخ بدهی به هر تهدید نظامی علیه صنعت دفاعی کشور شده است.

وی با بیان اینکه ساخت چنین سیستم‌هایی توسط جوانان متعهد این کشور برای امنیت و آسایش است، افزود: امروز به لطف خدا و با تکیه بر دانش بومی صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران موشک صیاد3 که از کلاس موشک‌های برد متوسط به بالا متصل به سیستم پدافند تلاش2 است وارد شبکه یک پدافند هوایی کشور شد.

امیر اسماعیلی با تبریک این اتفاق بزرگ به ملت و فرماندهی معظم کل قوا، تصریح کرد: همان گونه که از اسم این سیستم موشکی پیداست قابلیت‌های فراوانی در آن نهفته است. سیستم این موشک همان سامانه تلاش2 که ارتقا یافته سامانه تلاش1 است و موشک صیاد3 نیز ارتقا یافته موشک‌های صیاد 1و2 است. این سیستم با توانایی بالای خود در تمامی شرایط قابلیت کارایی دارد و توان مقابله با اهداف با سطح مقطع کم را داراست.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء با بیان اینکه داشتن دانش تسلیحات با سطح مقطع کم لبه دانش دنیا است، خاطرنشان کرد: این سیستم موشکی هم به صورت فعال و هم نیمه فعال قابلیت استفاده دارد که در یک سامانه متحرک بومی جمع‌آ‌وری شده که دانش ساخت آن در دنیا فقط در اختیار چند کشور قرار دارد که جمهوری اسلامی ایران افتخار دستیابی به آن را در فضای تحریم و تهدید با تکیه بر صنعت دفاعی خود دارد.

 

منبع:http://www.yjc.ir/fa/news/6173932/دستیابی-به-سیستم‌های-موشکی-با-وجود-تحریم‌ها-کاری-بزرگ-است

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
دفاع پرس گزارش می‌دهد؛
موشک صیاد 3 که چندی پیش در رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت 7، برای نخستین بار از سامانه موشکی تلاش شلیک شد و توانست پهپاد دشمن فرضی را مورد اصابت قرار دهد، امروز با حضور وزیر دفاع و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) به تولید انبوه رسید.
 
 
به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، یکی از مهمترین راهکارهای داشتن آسمانی امن و آرام و به دور از پرنده های جاوسی و متخاصم برخورداری از جنگنده رهگیرهای قدرتمند و سامانه های پدافندی متناسب در سه حوزه ارتفاع پست، متوسط و ارتفاع بالا است که هر یک از این سه حوزه سیستم های راداری و سامانه های موشکی، رادیویی، شنودی و راداری خود را می طلبد.
 
دوران دفاع مقدس به ما نشان داد که یکی از مهمترین حوزه های پدافندی در حراست از حریم آسمان نیلگون کشورمان برخورداری از سامانه های پدافندی برد بلند است، آن زمان که عراق با حمایت دول شرقی و غربی به جنگنده های میگ 25 دست یافته بود و با استفاده از آن تا 70 هزار پا اوج می گرفتند و امنیت شهرهای ما را به خطر می انداخت. ایران اسلامی به دنبال سامانه ای برای مقابله با این جنگنده های غول پیکر بود. در آن دوران بلندترین موشک ما ازسامانه پدافندی هاگ با قدرت درگیری 40 کیلومتری بود که در برابر این غول آهنی کارایی لازم را نداشت.
 
تور پدافندی موشک‌های صیاد 3 برای شکار هواگردهای در ارتفاع بالا 
 
موشک پدافندی صیاد 1 با بیشینه سرعت1200 متر بر ثانیه و هدایت مادون قرمز حدود 60 کیلومتر برد دارد و موشک صیاد 2 نیز نوع ارتقا یافته این موشک است که در سال 90 تولید شده و ضمن برخورداری از توان مقابله در حوزه جنگ الکترونیک قادر به درگیری با سامانه های دارای سطح مقطع راداری کم نیز است. صیاد2 نسبت به نوع قبلی از دقت، برد و قدرت تخریب بیشتری برخوردار است.
 
ایران اسلامی امروز به واسطه تلاش متخصصان خود در سازمان صنايع هوافضای وزارت دفاع و قرارگاه پدافند هوایی خط توليد موشك پدافند هوايي برد بلند صياد 3 را با حضور سردار حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و امير فرزاد اسماعيلي فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبيا (ص) افتتاح کرد.
 
 این موشک که چندی پیش در رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت 7، برای نخستین بار از سامانه موشکی تلاش تحت هدایت «رادار کنترل آتش افق» به سوی هدف متخاصم پرتاب شده و بدین ترتیب اولین شلیک موفق خود را در انهدام پهپاد متخاصم ثبت کرد.
 
شاید این سوال پیش آید که چرا امروز با توجه به استقرار سامانه پدافندی اس 300 و موشک های دقیق برد بلند آن و یا ساخت و طراحی سامانه باور 373 نسبت به ساخت و وتولید این نوع موشک ها نیازمندیم؟ پاسخ اینست که آنچه که در این بین مهم و ارزشمند است کثرت و تنوع موشکی در مواجه با تهدیدات پیشرو می‌باشد، مسلما هر کشوری که در سطوح مختلف پدافندی از تنوع موشکی لازم بهره مند باشد، در عرصه منازعات از حق انتخاب بیشتر و متنوع تری برخوردار است، همچنین در اختیار داشتن انواع موشک ها دشمن را در شناسایی و رهگیری با تشکیک و تردید مواجه می‌کند.
 
تور پدافندی موشک‌های «صیاد 3» برای شکار هواگردهای جاسوسی در ارتفاع بالا 
 
 
سردار دهقان در مراسم افتتاح اين خط توليد طي سخناني با اشاره به راهبرد وزارت دفاع گفت: سامانه صياد 3 با برد عملياتي حدود 120 كيلومتر و ارتفاع پروازي 27 كيلومتر در مقابل تهديدات هوايي در برد متوسط و بلند طراحي شده است.
 
 
همانطوری که سردار دهقان عنوان کردند این موشك بر اساس آخرين فناوري هاي روز دنيا طراحي شده و قادر است با انواع مختلف تهديدات مانند هواپيماهاي جنگنده رادار گريز، هواپيماهاي بدون سرنشين، موشك هاي كروز، بالگردها و انواع مختلف پرنده هاي مدرن داراي مانور، سرعت و ارتفاع بالا در محدوده عملياتي خود درگير شود.
 
 
موشک صیاد 3 از قابليت های پيشرفته مقابله با انواع جنگ الكترونيك برخوردار بوده و سیستم هدایت آن داراي هدايت تركيبي و مجهز به جستجو گرهاي پيشرفته فعال، نيمه فعال و همچنين مادون قرمز است.
 

 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 سه مدل سیکر روی یه موشک؟؟؟ گران در نمیاد ؟؟؟؟

سیستم راداری فعال و نیمه فعال تا حدی منطقیه اما نکته بعدی اینکه  سیکر فروسرخ اگر در نوک دماغه نیست در کجاست ؟؟؟ چون در تصاویر چیزی من ندیدم

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

موشکهای پدافندی امروزه برای مبارزه با هواگردهای پنهانکار باید چند طیفی باشند وجزو الزامات پدافندهای آینده هست شاید فیوز مجاورتی فرو سرخ داره؟

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام بنده فکر می کنم  این موشکها از نظر ظاهری مشابه برخی نمونه های روسی  سری آر هستند شاید هم بومی سازی شده نمونه های چینی که خود از روی موشکهای روسی کپی شده اند !!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
موشك پدافند هوايي برد بلند صياد3

بدنه و ظاهر کلی موشک صیاد۳ شبیه خانواده استاندارد و باله‌های انتهایی شبیه به موشک‌های پاتریوت است اما از نظر ارتفاع درگیری، این موشک هم طراز خانواده اس ۳۰۰ محسوب می‌شود.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، در ادامه روند تقویت و به روزرسانی سامانه های پدافندی کشورمان، شاهد رونمایی و افتتاح خط تولید انبوه موشک صیاد۳ به عنوان یکی از مدرنترین سامانه‌های پدافند هوایی کشور بودیم؛ موشکی با سوخت جامد و برخورداری از «سامانه هدایت ترکیبی» که با تحویل آن گام بزرگی برای تامین امنیت پایدار کشورمان در بخش پدافند ارتفاع بالا برداشته شد. این موشک برد بلند به نوعی پر کننده فاصله بخش فعلی توان پدافند هوایی کشورمان با سامانه اس ۳۰۰ است که به تازگی در ایران وارد خدمت شده اند.

موشک های صیاد ایرانی در اصل بر پایه برنامه موشک استاندارد در ایران توسعه پیدا کردند. این موشک ها از چندین دهه قبل در خدمت نیروی دریایی آمریکا بوده و به کشورهای متحد نیز صادر شده بودند. ارتش ایران نیز قبل از پیروزی انقلابی اسلامی، تعدادی از موشک های استاندارد یک را از نیروی دریایی آمریکا تحویل گرفته بود. با توجه به ویژگی های این موشک، یکی از پروژه های اجرا شده در بخش خودکفایی نیروهای مسلح، مربوط به مهندسی معکوس و تولید مجدد موشک استاندارد است که خروجی این برنامه، موشک محراب نامیده می شد که در یگان های شناور نداجا نصب شده است. برد موشک محراب در حدود ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر تخمین زده می شود.

1996507.jpg

موشک استاندارد

صیاد ۲ نمونه موفق ساخت موشک پدافندی

اما به موشک ایرانی صیاد ۲ می رسیم. این موشک در سال ۱۳۹۲ رونمایی شده و این سامانه نیز در زمینه طراحی کلی از موشک استاندارد الگو گرفته است موشک صیاد-۲ هر چند تا نزدیک انتهای بدنه شباهت بسیاری به موشکهای استاندارد/محراب دارد اما مهمترین تفاوت ظاهری آن در شکل بالک کنترلی نصب شده در انتهای بدنه است. تفاوت دیگر صیاد-۲ با موشکهای استاندارد موجود در ایران در طول آنها است که با توجه به فاصله نوک دماغه از بال و فاصله بالک از انتهای بال، موشک جدید باید در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کشیدهتر از نمونه آمریکایی بوده و در واقع به ابعاد نسل‌های جدید موشک استاندارد نزدیک است.

1996509.jpg

موشک صیاد ۲

این موارد به علاوه تفاوتهای موجود در اندازه و زوایای لبه حمله و فرار بال دو موشک با وجود مشابهت کلی طرح، نشان دهنده اجرای فرایند طراحی روی موشک ایرانی و نه یک مهندسی معکوس از طرح آمریکایی است. همچنین هر چند از تصاویر نمیتوان اطلاعات قطعی در زمینه قطر بدنه موشک بدست آورد اما به نظر میرسد در صورت بیشتر بودن قطر صیاد-۲ از استاندارد، این اختلاف بسیار اندک است هر چند که تأثیر آن روی برد موشک به دلیل ایجاد فضای بیشتر برای پیشران میتواند قابل توجه باشد.

1996519.jpg

موشک پاتریوت

بنا بر این با توجه به اینکه بر مبنای مقایسه با موشکهای همرده احتمالاً باید برد موشک صیاد-۲ در حدود ۱۰۰ کیلومتر یا کمتر با بیشینه ارتفاع درگیری کمتر از ۳۰ کیلومتر باشد، لذا این موشک به خوبی بردهای متوسط و ارتفاعات بالا و متوسط را  پوشش میدهد.

صیاد ۳ : ترکییبی از پاتریوت و استاندارد

موشک صیاد ۳ که طی روزهای اخیر به پدافند هوایی تحویل شده نیز حاوی نکات جالبی در بخش طراحی است. بدنه و ظاهر کلی این موشک شبیه به خانواده استاندارد و باله های انتهایی موشک نیز شبیه به خانواده موشک های پاتریوت هستند. موشک صیاد ۳ دارای ۱۲۰ کیلومتر برد و ارتفاع درگیری ۲۷ کیلومتر است. از نظر ارتفاع درگیری این موشک هم طراز خانواده اس ۳۰۰ است و از نظر برد ۸۰ کیلومتر از اس ۳۰۰ های تحویل شده به ایران پایین تر است. در حقیقت می توان صیاد ۳ را به نوعی پر کننده فاصله بین موشک هایی مثل تور ام ۱، سوم خرداد، طبس و هاوک با موشک اس ۳۰۰ دانست.

1996064.jpg

موشک صیاد ۳

در موشک صیاد ۳ با یک حالت ترکیبی از هدایت های مختلف برای موشک هستیم. بر اساس آنچه که اعلام شده است از سیستم های هدف یابی مادون قرمز، راداری نیمه فعال و فعال راداری در صیاد ۳ استفاده شده است. هنوز اطلاعات کاملی از نحوه عملکرد این سامانه ها در موشک مذکور منتشر نشده است اما می توان این گونه این احتمال را مطرح کرد که حالت هدایت نیمه فعال راداری برای زمانی است که موشک به سمت هدف شلیک شده و تا قبل از فاز نهایی، اطلاعات لازم را از رادار زمینی دریافت می کند و در صورت لزوم نسبت به تغییر مسیر پروازی اقدام می کند.

پرواز با هدایت فعال راداری احتمالا مربوط به مرحله نهایی است که رادار نصب شده در خود موشک، هدف را کشف کرده و بدون نیاز به به ایستگاه رادار زمینی به سمت هدف حرکت می کند. با وجود رادار فعال در این موشک میزان نیازمندی آن به رادار زمینی کمتر است. در نمونه های راداری نیمه فعال تا لحظه برخورد نیاز به حفظ ارتباط با رادار درگیری مستقر در زمین، هوا یا دریا وجود دارد که سامانه مورد نظر را دربرابر جنگ الکترونیک دشمن آسیب پذیر می کند.

اما درباره بحث هدایت مادون قرمز احتمالا از این حالت برای درگیری با اهداف در فاصله کمتر بدون نیاز به استفاده از رادار استفاده می شود. جستجوگر فروسرخی که در سامانه زمینی نصب شده است بعد از کاوش فضای مورد نظر هدف را کشف و به موشک منتقل کرده و موشک تا لحظه برخورد با هدایت سامانه مادون قرمز به حرکت خود ادامه می دهد.

آیا صیاد از پس موشک های بالستیک هم بر می آید؟

یکی از ویژگی های مهم موشک های صیاد ۲ و ۳ که به لطف تلاش متخصصان دفاعی کشورمان فراهم شده، امکان استفاده از آن با لانچرها و سامانه های راداری اس ۲۰۰ است. بر این اساس، علاوه بر انکه اضافه شدن هر پرتابگر موشک‌های صیاد-۲ و ۳ (به عنوان محصولات بومی با تعداد تولید کافی) به سامانه اس-۲۰۰ پایایی رزمی آن را در برابر حجم بالایی از حملات دشمن به میزان بسیاری افزایش می‎دهد، با توجه به توانمندی سامانه اس-۲۰۰ در کشف و ردگیری موشک‎های بالستیک، موشک صیاد-۲ و خصوصاً صیاد-۳ احتمالا می‎توانند در محدوده‎هایی با طیف‎هایی از پرتابه‎ های بالستیک و شبه بالستیک درگیر شوند.

تلفیق سامانه‌های جدید با سامانه اس-۲۰۰ در قالب سه مجموعه تلاش-۱ و ۲ و ۳ صورت گرفته که به ترتیب به بردهای کوتاه، متوسط و بلند مربوط می‌شود که در واقع تلاشی برای پر کردن کمبود پوشش بردهای مختلف با موشک‌هایی مناسب بوده است. در رده برد بلند سامانه تلاش-۳ به عنوان کاربر موشک صیاد-۳ تا برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد که آزمایش این سامانه نیز با موفقیت صورت گرفته بود.

بر این اساس با طراحی، ساخت و تست موشک جدید صیاد۳ که می تواند علیه اهداف با ارتفاع بالا و برد بلند استفاده شود، سیستم پدافند هوایی کشور در حوزه تهدیدات ارتفاع بالا نیز غنی تر شده و در کل، چرخه پدافندی ایران در سه رده ارتفاع پست، متوسط و بالا کامل شده است.

 

منبع:http://www.mashreghnews.ir/news/752811/صیاد-۳-تلفیقی-از-پاتریوت-و-استاندارد-اما-هم-طراز-اس-۳۰۰

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0